X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 175

Rozwój letnisk na Podhalu.

Gazeta Podhala Nr 3 z dnia 9 sierpnia 1936r.

Rozwój letnisk na Podhalu.
Przyrodzone warunki Podhala, jak piękne górskie okolice, zdrowe żywicą pachnące powietrze powodują, że zjeżdża do nas każdego roku około 100 tysięcy osób z różnych stron Polski. Przybywają do nas letnicy i turyści, by po całorocznej pracy w zaduchu miejskim odetchnąć czystem powietrzem, odpocząć i nabrać sił do dalszej pracy.
Tego roku widzimy znacznie silniejszy ruch letniskowy i turystyczny w stosunku do roku zeszłego. W Szczawnicy, Krościenku, Czorsztynie i Poroninie jest o 30% więcej letników niż zeszłego roku, w Rabce 40%, w Zakopanem 15% więcej.
Prawie że niema na Podhalu wsi, gdzieby nie dotarli goście. Obok większych letnisk, jak Poronin, Bukowina, Białka, Witów, Kościeliska, Kowaniec przy Nowym Targu, widzimy, że niektórzy letnicy szukają ciszy i spokoju w małych dziedzinkach podhalańskich, jak Dursztynie, Szlembarku, Falsztynie i wielu innych. Każda najmniejsza wioska nadaje się doskonale na letnisko, jeśli tylko ma kto na nią zwró-uwagę. O takim małym Dursztynie nikt nie wiezął, trudno tam było samochodem dojechać, a w ostatnich latach powstały trzy wille i letnicy twierdzą, że śliczna okolica, nadająca się na pobyt letni i zimowy.
Podhalanie częściowo zrozumieli, że przyciągnąć gości do siebie, to swój własny interes i dlatego starają się uprzyjemniać pobyt letnikom i zapewnić im możliwie jak najprzyjemniejsze spędzenie czasu na letnisku. Dzisiaj w większości wiosek na Podhalu nie spotkamy, by gnojówka rozlewała się po gościńcu i zanieczyszczała powietrze, a gospodarzowi uciekały pieniądze z kieszeni. W roku zeszłym w powiecie nowotarskim gazdowie wybudowali 260 gnojowni betonowych, w których zbierają nieoceniony skarb, jakim jest dla rolników gnojówka.
Wybudowano w powiecie trzydzieści pięć moczydeł lnu, które służą również jako kąpieliska dla dzieci, a w razie pożaru jako zbiorniki, dostarczające wody do sikawek.
W Trybszu i na Kowańcu w Szkole Rolniczej zaprowadzono wodociągi grawitacyjne, które dostarczają zdrowej źródlanej wody po picia. Letnik nie będzie się obawiał nabawienia się choroby zakaźnej. Bukowina myśli także o budowie wodociągów, co zresztą jako licznie uczęszczanemu letnisku jest jej bardzo potrzebne, a zapewne pomyśli o tem i szereg innych miejscowości.
W niektórych wsiach robią się chodniki wzdłuż osiedli; mieszkańcy wyrabiają krawężniki betonowe, układają obok drogi i wysypują chodniki piaskiem i kamieniami- otoczakami. Duże znaczenie dla akcji letniskowej ma zadrzewienie terenu, często tu i ówdzie pustką stojącego, najczęściej strome zbocza, kióre w gospodarstwie do niczego się nie nadają. Zadrzewienie uskutecznia się zalesieniem oraz sadzi się drzewa owocowe, które nabywają gospodarze za pośrednictwem O. T. R. w Nowym Targu. Nie licząc nabywania drzewek niegwarantowanych w Nowym Targu na jarmarku gospodarze zgłosili zamówienie na zapotrzebowanie w najbliższym czasie około 55 tysięcy sztuk drzewek owocowych dobrego gatunku.
Podhalanie dbają także o oświetlenie nocne swoich wsi. Widzimy szereg miejscowości, w których gospodarze zużytkowują siłę spadku wody, zakładają dynama i oświetlają swoje zabudowania gospodarcze, a nieraz i całą wieś, jak np. w Poroninie. Próby w tym kierunku są czynione w Waksmundzie, Łopusznej, Ostrowsku, Nowej Białej, Frydmanie, Jurgowie i wielu innych. W Dursztynie, gdzie brak wody, pomysłowy właściciel P. Dr. Pajor zbudował wiatrak i wykorzystując silne wichry wytwarza prąd elektryczny I oświetla sobie mieszkanie.
Ostatnia wielka powódź odstraszyła trochę letników, jednak była dla nas także szkołą, gdyż obecnie widzimy, że akcja przeciwpowodziowa jest u nas przygotowana i zaopatrujemy organizacje społeczne w potrzebny sprzęt do walki z wodą. Z początkiem lipca b. r., kiedy stan wód na Podhalu podniósł się, zaalarmowano Komitety i okazeło się, że w każdej chwili są one zdolne do sprawnego działania.
Na Podhalu widzimy duży wysiłek w kierunku podniesienia wsi, jako letnisk i uzdrowisk, jednak jest dużo jeszcze pracy, którą trzeba będzie w przyszłości wykonać.

M. Balara.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 7668 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE