X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83

O szkołę Polską na obczyźnie.

Gazeta Podhalańska Nr 4 z dnia 4 marca 1934r.

O szkołę Polską na obczyźnie.
Osiem miljonów Polaków żyje obecnie poza granicami naszego Państwa. Miljon za wschodnią granicą, półtora miljona tuż przy granicach zachodnich, w Niemczech i Czechosłowacji, blisko miljon w Westfalji, Nadrenji i Francji, cztery miljony w Stanach Zjedn. i Kanadzie, ćwierć miljona w Brazylji, Argentynie i Meksyku.
Rodacy ci będą skazani na wynarodowienie - dzieci ich zapomną, że są Polakami, jeśli nie stworzymy im tam na obczyźnie polskiej szkoły.
Pamięć o roli uświadomionego narodowo wychodztwa polskiego podczas wojny światowej, obawa przed utratą ośmiu miljonów dusz polskich każą społeczeństwu naszemu zdobyć się na jeszcze jeden wysiłek, by poprzeć materjalnie zagraniczne szkolnictwo polskie. W tym celu działa w całem Państwie pod protektoratem Pana Prezydenta Rzplitej Komitet Zbiórka na Fundusz Szkolnictwa Polskiego Zagranicą.

W Nowym Targu przedstawiciele urzędów, organizanizacyj i instytucyj społecznych stworzyli Powiatowy Komitet Zbiórki (prezes p. insp, Wł. Koszyk, sekretarz
p. Dr. Wł. Bolkot, skarbnik p. Dyr. L. Czech. Kom. Rew: p. nacz. A, Celewicz, Ks. Dr. A. Karabuła). Komitet zorganizował zbiórkę w miejscowych urzędach i instytucjach, uprosił Two im. Szopena o przygotowanie przedstawienia na dochód Funduszu oraz zwrócił się do przeestawicieli społeczeństwa w większych ośrodkach powiatu z apelem o organizowanie Komitetów Lokalnych.
Zaproszeni delegaci (w Cz. Dunajcu p. nacz. Dr. Harner, w Jabłonce p. Dr. Bednarczyk, w Krościenku p. kom, Masztelarz,w Rabce p. Dr.Tomczyk, w Rabie Wyżnej, p. Zduniowa, wł. dóbr w Szczawnicy Ks. Kań. Matras, w Zakopanem p. nacz. Daniec, p. dyr. Janina Malicka, p. Przew. Koła TSL. oraz pp. Kierownicy szkół powszechn. w tych miejscowościach) zaczęli już organizować zbiórkę i przygotowywać imprezy dochodowe (w Cz. Dunajcu zebrano już dotychczas około 300 zł.). Jedynie Ks. kan. Jan Matras zmuszony był zrezygnować z tej akcji, uznając, że. w Szczawnicy - poza przeprowadzoną już zbiórką w szkole - sprawa ta jest zbyt trudna do przeprowadzenia. Niezależnie od akcji Komitetów lokalnych przeprowadza się zbiórkę we wszystkich szkołach. Społeczeństwo nasze jest już wyczerpane częstemi zbiórkami na różne cele. Mimo to jednak zbiórka na szkołę polską zagranicą znalazła poparcie i zrozumienie, już teraz daje bardzo dobre wyniki. Po zakończeniu całej akcji Gazeta Podhalańska przedstawi te wyniki bardziej szczegółowo.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 7406 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE