X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 59

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu na XVII Spotkaniu Noworocznym 6.01.2007r.

„Dobro wspólne dotyczy wszystkich form w jakich wyraża się natura człowieka: rodziny, grup, stowarzyszeń, miast, regionów, państw, wspólnot ludów i narodów. Wszyscy w jakiś sposób uczestniczą w budowaniu dobra wspólnego, w stałym poszukiwaniu dobra bliźnich, tak jakby chodziło nasze własne dobro. Ta odpowiedzialność spoczywa w szczególności na władzy politycznej na każdym szczeblu jej sprawowania.”

Jan Paweł II 1.01.2005r.

Szanowni Państwo

U początku Nowego 2007 Roku w Święto Objawienia Pańskiego – Trzech Króli spotykamy się na XVII już nowotarskim Spotkaniu Noworocznym. Jest to nasza dobra tradycja i zwyczaj aby spotykać się w gronie osób, które pracują i działają na rzecz dobra wspólnego, o którym mówił Ojciec św. Jan Paweł II w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1.01.2005r.

W tym szczególnym okresie, w którym obchodzimy Boże Narodzenie i Nowy Rok jest to okazja do spotkania się, złożenia sobie życzeń, a dla mnie, który z woli Opatrzności Bożej i mieszkańców Miasta stoję tu przed Państwem po raz jedenasty również podziękowania za wszelką pomoc i wsparcie działań i inicjatyw służących Miastu, Podhalu i ich mieszkańcom.

Miniony rok, który zakończył się kilka dni temu skłania również do podsumowań i refleksji. Jaki był ten 2006 rok? Odpowiedzi na to pytanie każdy dokonuje w wymiarze indywidualnym, rodzinnym ale jest to potrzebne również w wymiarze zbiorowym.

Nie jest to oczywiście miejsce i czas aby robić to szczegółowo, ale są pewne fakty ogólne, o których trzeba wspomnieć. Dla Nowego Targu był to rok jubileuszu 660-lecia nadania praw miejskich, który zaznaczył się wieloma uroczystościami i imprezami, których punktem kulminacyjnym była uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której Honorowe Obywatelstwo Miasta otrzymał Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski, który o Nowym Targu mówi „miasto mojej młodości, moje miasto”.

Oprócz świętowania był to też rok wytrwałej i codziennej pracy, która przyniosła wymierne efekty wyrażające się realizacją wielu inwestycji w zakresie dróg, oświaty m.in. powstała nowa sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 6, ochrony środowiska, podniesienia standardu życia, a wśród nich tę najważniejszą była zmiana systemu zasilania miasta w wodę na zasilanie ze studni głębinowych.

Na cele inwestycyjne wydawaliśmy ponad 25% budżetu co jest wskaźnikiem nieczęstym w samorządach. Przy wszystkich potrzebach związanych z infrastrukturą nie zapominaliśmy o naszej przyszłości – młodym pokoleniu, a ogromne wydatki na oświatę przełożyły się też na dobre wyniki testów i poziom nauczania i wychowania dzieci i młodzieży. Pomagaliśmy i wspieraliśmy rozwój Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którą uważamy za najważniejszy czynnik rozwoju miasta i Podhala.

Nie zostawialiśmy też samych sobie tych, którym jest najtrudniej w nowej rzeczywistości. Nie szczędziliśmy środków na opiekę społeczną, dożywianie dzieci i inne wydatki związane z tymi sprawami.

Dużą pomoc otrzymywały również od miasta stowarzyszenia pozarządowe, które mogły dzięki temu zrealizować wiele projektów z zakresu sportu, kultury, opieki społecznej i działalności charytatywnej.

Byliśmy promowani poprzez kulturę, w której duże osiągnięcia mają Galeria MBWA „Jatki:, Miejski Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, liczne zespoły regionalne czy chóry „Gorce” i „Echo Gorczańskie”, ale też poprzez osiągnięcia sportowe żeby wymienić tylko indywidualne sukcesy Ewy Pawlikowskiej, Tadeusza Błażusiaka czy zespołu Klubu Wojas Podhale Nowy Targ., Klubu „Gorce” i drużyn unihokejowych.

Jako samorząd staliśmy się laureatami wielu prestiżowych rankingów, konkursów i wyróżnień, do których można zaliczyć m.in. Ranking Rzeczpospolitej (33 miejsce wśród miast), Konkurs Trzy Korony Małopolski, Gmina Fair Play, Wzorcowy Urząd w Małopolsce, Przejrzysta Polska.

Wszystkie te osiągnięcia były możliwe dzięki dobrej, zgodnej współpracy w samorządzie ale i dzięki Państwa pomocy i wsparciu, na które zawsze mogliśmy liczyć we wszystkich sprawach i problemach jakich i w Nowym Targu nie brakowało. Za to wszystko serdecznie Państwu i środowiskom, które reprezentujecie dziękuję. Przed nami kolejny rok i kadencja samorządu wybranego w wyborach 12 listopada 2006r.

Ufam i mam nadzieję, że wszystkie dobre działania i inicjatywy będą nie tylko kontynuowane, ale i rozwijane, aby wykorzystać wszystkie szanse rozwoju miasta i regionu, a szczególnie te związane z naszym udziałem w Unii Europejskiej.

Oby nasz samorząd nie stał się areną polityczną i odbiciem sytuacji panującej na „górze”. Jestem przekonany, że we wszystkim potrafimy zachować to, co cechowało zawsze mieszkańców miasta – pragmatyzm, zdrowy rozsądek i właściwe widzenie spraw i ich rangi.

Niech opieka naszej Patronki – świętej Katarzyny Aleksandryjskiej dopomaga nam w każdym dniu w pracy i działalności dla dobra społeczności lokalnej miasta i Podhala.

Życzę aby Nowy 2007 Rok był pomyślny dla nas wszystkich indywidualnie, dla naszych rodzin, Miasta i Ojczyzny, a błogosławieństwo Boże, zdrowie, pogoda ducha i życiowy optymizm były zawsze z nami.


Szczęść Boże! Dziękuję za uwagę .

Aktualizacja: 10-01-2007r.
Oglądane: 5690 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE