X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 89

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu na uroczystościach Święta Niepodległości - 10 listopad 2006r.

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu na uroczystościach Święta Niepodległości - 10 listopad 2006r.

„Ojczyzna to wielki, zbiorowy Obowiązek”
C.K. Norwid

Szanowni Państwo,

Spotykamy się dzisiaj na uroczystościach Święta Niepodległości. Jutro przypada symboliczna data 11 listopada, kiedy to 88 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Było to wynikiem wielu procesów.

Od wielu dziesiątków lat na ziemiach polskich budowano wiele organizacji nie tylko typu militarnego, lecz także gospodarczego i społecznego. Starano się utrzymać pod zaborami polską świadomość narodową. W I wojnie światowej Polacy widzieli szansę na odzyskanie niepodległości, ponieważ zaborcy byli skłóceni. Z Galicji, gdzie dzięki autonomii te szanse były największe, wyszedł zaczyn. Wielkie znaczenie miało wypchnięcie Rosjan z Kongresówki przez Niemców i Austriaków i ich starania o zjednanie sobie Polaków poprzez przyznanie większych swobód narodowych. Ważna dla niepodległości była równoczesna działalność na arenie międzynarodowej Paderewskiego, Dmowskiego i Sienkiewicza. Po tzw. manifeście dwóch cesarzy – Austrii i Niemiec na miejsce rozwiązanych Legionów tak zasłużonych dla niepodległości powstała Polska Siła Zbrojna.

Pod okupacją niemiecką działała polska reprezentacja - Tymczasowa Rada Stanu zastąpiona wkrótce przez Radę Regencyjną. Zachodnia Galicja z Krakowem odzyskała niepodległość 31 X 1918 r.

W austriackiej części Kongresówki już w październiku rozbrajano zaborców, a w niemieckiej nieco później. 12 października Rada Regencyjna przejęła zwierzchnictwo nad Polską Siłą Zbrojną. 7 listopada powstał w Lublinie rząd Ignacego Daszyńskiego.

10 listopada rano przyjechał z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski i przejął zwierzchnictwo nad Polską Siłą Zbrojną, a 11 listopada był dniem zwrotnym w tym procesie.

Wspomniałem tutaj kilka faktów i dat. Ktoś może zapytać, po co o tym dzisiaj jeszcze mówić? Komu to potrzebne?

Nasza dzisiejsza rzeczywistość pokazuje, że zapominając o tych sprawach tracimy wiele – własną tożsamość, charakter i poczucie patriotyzmu. Czyż nie jest to dzisiaj jedna z naszych głównych wad. Problemy z młodym pokoleniem też są tego pośrednim skutkiem.

Dlaczego o tym tak mało mówimy, a patriotyzm staje się dzisiaj pustym hasłem i pojęciem mającym jeszcze tylko znaczenie dla nielicznych już kombatantów i tych którzy otrzymali w domu i czasem w szkole przekaz o tym, czym on jest. Jak to wszystko zmienić i jak możemy służyć dziełu niepodległości to pytanie niełatwe, nad którym dobrze byłoby się właśnie dzisiaj zastanowić. Wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu w domu i w szkole jawi się naszym najważniejszym zadaniem. Szacunek i pomoc dla żyjących kombatantów to nie tylko nasza dobra wola ale i obowiązek. A uczestnictwo w wyborach czyż nie jest działaniem służącym niepodległości poprzez wybór takich kandydatów, którzy dobro wspólne i służbę społeczności lokalnej będą przedkładać nad dobro własne i swoje interesy? Dlaczego tak mała część naszego społeczeństwa chodzi na wybory, a jeszcze mniejsza angażuje się w działalność różnych organizacji i stowarzyszeń? Odpowiedzmy sobie dzisiaj sami na te ważne, a rzadko stawiane pytania. Nie zapominajmy też o małych sprawach i symbolach takich jak wywieszanie flagi państwowej w święta narodowe, uczestnictwie w patriotycznych uroczystościach, czy tez dbałości o mogiły bojowników o niepodległość.

Znali dobrze te właściwe odpowiedzi nasi przodkowie i dlatego nasz naród pomimo klęsk i wojen nigdy się nie poddał. Tak było i w Nowym Targu – naszym mieście obchodzącym jubileusz 660-lecia , w którym słowa Bóg – Honor – Ojczyzna zawsze wiele znaczyły. Oby zawsze tak pozostało, a słowa poety Władysława Syrokomli z połowy XIX wieku podnosiły ducha i uczyły jak żyć, pracować i służyć Ojczyźnie:

„Co to jest Ojczyzna – oto ja ci powiem:
Starzy ją nazywali swym życiem, swym zdrowiem,
Służąc jej wiernie w złym i dobrym losie.
Co to jest Ojczyzna? to twej chaty ściany,
To dach twój stary słomą poszywany.
To zagon żyta, co cię karmi w głodzie.
Z rzeczki twej woda, co cię rzeźwi w lecie,
To piękność dziewcząt, co ci serce bodzie,
To twoje niebo najpiękniejsze w świecie,
Smak twego jabłka, cień twojej jabłoni,
To dzwon kościelny, co ci na mszę dzwoni,
To twoich sejmów trwałość i swoboda
To twego ojca posiwiała broda.”

 

Aktualizacja: 17-11-2006r.
Oglądane: 5982 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE