RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79

Kronika wydarzeń - rok 2005

KRONIKA NOWOTARSKA

Zofia Giełczyńska Magdalena WĘGRZYN

Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego
Rok 2005

Styczeń

*

W niektórych nowotarskich zakładach nastąpiły istotne zmiany i od Nowego Roku rozpoczęły swą działalność na nowych zasadach.

 • Nie ma już Nowotarskiej Spółdzielni Mleczarskiej, powstał natomiast Zakład Produkcyjny Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Radomsko z siedzibą w Nowym Targu. Zgodnie z podjętymi w ubiegłym roku decyzjami NSM połączyła się z cztery razy większą od siebie Spółdzielnią w Radomsku. Podpisana umowa przewiduje przeprowadzenie inwestycji i nastawienie zakładu na produkcję serowarską.
 • Przekształceniom uległo Nowotarskie Przedsiębiorstwo Komunalne i od Nowego Roku nosi nazwę: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o.
 • Także od początku stycznia Krzysztof Wojtaszek, naczelnik miejskiego Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji, pełni dodatkowo, obok swych dotychczasowych obowiązków, funkcję pełnomocnika burmistrza do spraw miejskich obiektów sportowych. Pilnego rozwiązania wymagają zwłaszcza problemy związane z działalnością największego obiektu sportowego – Hali Lodowej, i co się z tym wiąże – z uprawianiem hokeja na lodzie, które to zagadnienia, jak zawsze wzbudzają wielkie emocje zwłaszcza w środowiskach kibiców i sympatyków hokeja.

*

Miło odnotować, że nowotarska oficjalna strona internetowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bieżąca aktualizacja, różnorodne i dobrze opracowane informacje, zachęcają do wirtualnych odwiedzin. Liczba odwiedzających ją internautów przekroczyła już 40 tysięcy miesięcznie.

*

2 stycznia Galeria MBWA „Jatki” zaprosiła na koncert muzyczny w wykonaniu: Barbary Wach (flet), Wojciecha Wacha (gitara) i Marka Brynkusa (gitara).

*

6 stycznia, tradycyjnie w święto Trzech Króli, nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się mszą św. w kościele św. Katarzyny i ślubowaniem nowych członków. Dalsza część spotkania odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie obejrzano program artystyczny w wykonaniu „Małych Śwarnych”, składano sobie życzenia i wspólnie kolędowano.

*

7 stycznia Podhalańska Wspólnota Samorządowa zorganizowała w sali obrad Urzędu Miasta spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem – wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, który ciekawie opowiadał o funkcjonowaniu Parlamentu, klubach parlamentarnych i działalności naszych posłów. Spotkanie zatytułowane „Przyszłość Unii Europejskiej” cieszyło się wielkim zainteresowaniem, a najliczniejszą grupę wśród zgromadzonej publiczności stanowili uczniowie nowotarskich szkół średnich. Wcześniej Janusz Onyszkiewicz odbył spotkanie w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

*

W tym samym dniu w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa pod nazwą „Malarstwo – Portret”, na której swoje dokonania artystyczne zaprezentował Andrzej Rysiak. Grafiki z cyklu „Portrety”, pierwszy raz w Polsce można było obejrzeć właśnie w nowotarskich „Jatkach”.

*

8 stycznia odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne, tym razem w nowo otwartej w naszym mieście restauracji „Skalny Dworek”. Na zaproszenie nowotarskiego burmistrza przybyło około 300 osób: radni, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, policji, straży pożarnej, dyrektorzy parków narodowych, szkół, instytucji miejskich, lekarze, prawnicy, celnicy, artyści, architekci, sportowcy, przedstawiciele stowarzyszeń kulturalno-społecznych, handlowcy i biznesmeni. Spotkanie rozpoczął Marcin Kudasik, który szczodrze sypał owsem na szczęście, przemówienie okolicznościowe, podsumowujące miniony rok, wygłosił burmistrz Marek Fryźlewicz, noworoczny toast wzniósł przewodniczący nowotarskiej rady Zbigniew Sięka, a potem w miłym, noworocznym nastroju uczestnicy biesiadowali do późnych godzin nocnych.

*

Początek roku sprzyjał jak zwykle spotkaniom opłatkowym, które organizowane były w różnych stowarzyszeniach i instytucjach:

 • Zgodnie z tradycją Podhalańska Grupa GOPR zorganizowała spotkanie opłatkowe najstarszych ratowników, członków Klubu Seniora, które w tym roku odbyło się w Nowym Targu na Długiej Polanie.
 • W ludźmierskim sanktuarium i Domu Podhalańskim zebrali się górale na opłatku zorganizowanym przez Zarząd Główny Związku Podhalan. W uroczystości, której gospodarzem był ks. Tadeusz Juchas, wzięło udział ok. 280 osób z blisko 40 oddziałów. Nie zabrakło przedstawicieli naszego miasta, a wśród nich ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka „od św. Katarzyny” i burmistrza Marka Fryźlewicza.
 • W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Jana Pawła II, (który we wrześniu ubiegłego roku wchłonął uczniów i kadrę zlikwidowanego SOS-W Nr 2 w Kotlinie), w czasie noworocznego spotkania zasiedli przy wspólnym stole zaproszeni przedstawiciele powiatu, miasta, opieki społecznej, wymiaru sprawiedliwości, władz oświatowych oraz sponsorzy i przyjaciele Ośrodka. Młodzież i nauczyciele z działu kucharskiego Szkoły Zawodowej zafundowali gościom „bukiet polskich smaków i zapachów” – specjały z różnych regionów, a dyrektor Włodzimierz Żak miał świetną okazję do zaprezentowania ukończonej sali gimnastycznej.

*

8 i 9 stycznia po raz pierwszy z inicjatywy nowotarskiego lekarza, a zarazem radnego miejskiego Macieja Jachymiaka, pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, zorganizowany został Piknik Lekarski, na który zjechało do Nowego Targu około 100 osób – lekarzy, ich rodzin i przyjaciół, aby wziąć udział w zimowych zawodach sportowych. Na Zadziale odbyły się konkurencje narciarskie: zjazd, slalom gigant i inne, a w namiocie pod wyciągiem – spotkania towarzyskie.

*

W tych też dniach odbyły się zawody psich zaprzęgów na trasie: Kowaniec – Turbacz – Stare Wierchy – Turbacz – Kowaniec, łącznie 38 km.

*

9 stycznia w czasie tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowało w naszym mieście ponad sześćdziesięciu wolontariuszy (także przy wyciągach narciarskich na Długiej Polanie i na Zadziale). Jak zwykle z tej okazji zaplanowano mnóstwo atrakcyjnych imprez. Najpierw przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie mieścił się nowotarski sztab akcji, odbyły się pokazy sprawnościowe, pokazy sprzętu strażackiego i goprowskiego, a w godzinach popołudniowych odbyła się aukcja i blok różnorodnych imprez z bogatym programem artystycznym. Na scenie sali widowiskowej można było obejrzeć m.in. zespoły: „Ciercheń”, „Dzieci Dunajca”, „Mali Śwarni”, „Hyrni”, „Swim Cream” oraz popisy taneczne, gimnastyczne i baletowe. Tradycyjnie imprezę prowadziło dwóch Marcinów: Kudasik i Jagła. Na zakończenie akcji, zgodnie z tradycją, było „światełko do nieba” – czyli efektowny pokaz ogni sztucznych. Po podliczeniu zawartości wszystkich puszek (łącznie z przeliczeniem dolarów i euro) okazało się, że zebrano kwotę 38 932 zł i 47 groszy, czyli znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Zebrane pieniądze pozwolą wesprzeć nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

*

Nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego przy okazji walnego zebrania dokonał podsumowania pierwszego roku działalności. Prezes oddziału Robert Kowalski w swoim sprawozdaniu podkreślił prowadzenie różnych form działalności, przede wszystkim omówił zorganizowane ogólnopolskie konferencje naukowe, seminaria o charakterze międzynarodowym, towarzyszące im wystawy, a także przeprowadzenie wypraw badawczych na terenie powiatu nowotarskiego.

*

Jak co roku, w styczniu organizowane były w naszym mieście koncerty noworoczne, często związane z przeglądem dorobku artystycznego m.in.:

 • Dwugodzinny, świetny koncert w sali widowiskowej MOK zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Właściwe tempo, odpowiednia aranżacja, wreszcie trafny dobór repertuaru pozwalający zaprezentować wszystkie sekcje instrumentalne, zespoły i chóry, zdecydowały o wyjątkowej atrakcyjności imprezy. Koncert przygotowali: Marta Łapczyńska i Paweł Krauzowicz, a prowadziła go Monika Gubała.
 • Także w sali widowiskowej MOK przegląd osiągnięć swych wychowanków zaprezentowała Nowotarska Szkoła Muzyczna „Jamaha”. Słuchacze oklaskiwali umiejętności uczniów klas keyboardu, gitary, fortepianu, a największy aplauz publiczności wzbudził kolędowy popis Mikołajów, czyli najmłodszych wychowanków występujących w czerwonych czapeczkach.
 • W sali Ducha Świętego przy parafii św. Katarzyny odbył się koncert kolęd zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i „Dobry Club”. Wystąpili m.in. soliści, chór „Przemienienie” z Jabłonki, zespół wokalny „Carpe Diem” z Lubnia, zespół muzyczny MDK. Można było posłuchać zarówno kolęd tradycyjnych, jak i w opracowaniu jazzowym.
 • Jeden z mroźnych styczniowych wieczorów poświęcony był muzyce, głównie chóralnej i poezji. W sali widowiskowej MOK odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek Chóru „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej. W programie koncertu znalazły się także uczniowskie duety z PSM i wykonania solowe oraz występ (po raz pierwszy przed nowotarską publicznością) ludźmierskiego chóru „Magnificat” pod dyrekcja Adama Rajskiego. Z kolędami świetnie współbrzmiały poetyckie strofy Wandy Szado-Kudasik i Romana Dziobonia.

*

W siedzibie Episkopatu Polski odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli miast odwiedzanych przez papieża Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymek do Polski. Spotkanie prowadził bp Tadeusz Gocłowski, który przewodniczy Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zajmującej się gromadzeniem funduszy na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Była to uroczystość podsumowująca obchody Dnia Papieskiego, łączące w sobie wymiar duchowy z intelektualnym, artystycznym i solidarnością z potrzebującymi jaką jest stypendialna akcja. W czasie spotkania nowotarski burmistrz – Marek Fryźlewicz, przedstawił obchody Dnia Papieskiego w Nowym Targu, przebiegające pod znakiem 25-lecia papieskiej wizyty w Nowym Targu, w czasie których telemost połączył nasze miasto z Watykanem. Wspomniał także o oddanym do użytku rondzie im. Jana Pawła II, które poświęcił ks. kardynał Franciszek Macharski.

*

W Spytkowicach odbył się VIII Podhalański Przegląd Jasełkowy, który zgromadził ponad 30 grup: szkolnych, przedszkolnych i parafialnych. Miło odnotować, że w kategorii przedszkolnej I miejsce przyznano dzieciom z Nowego Targu.

*

17 stycznia, po długiej chorobie, zmarł architekt Jerzy Dobrzański, człowiek wielkiej wiedzy i szerokich zainteresowań, który w latach siedemdziesiątych, jako powiatowy konserwator zabytków próbował z wielkim oddaniem ratować dziedzictwo kultury naszego miasta, zwłaszcza w zakresie budownictwa regionalnego. Wielka szkoda, że jego projekt utworzenia skansenu budownictwa podhalańskiego nie doczekał się realizacji. Szczególnie interesowała go starożytna i średniowieczna architektura obronna, prowadził samodzielne badania naukowe m.in. dotyczące zamków w Kotlinie Nowotarskiej – ale niestety, publikował bardzo niewiele wyników swych prac naukowych.

*

19 stycznia Medale „Za zasługi dla obronności kraju” otrzymali: Starosta Powiatu Nowotarskiego – Jan Hamerski, Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski oraz Dyrektor Nowotarskiego PZU – Andrzej Kalata. Uroczystego wręczenia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu dokonał komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Nowym Targu – podpułkownik Krzysztof Cypara. Medale za zasługi dla obronności kraju przyznawane są przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w czasie pokoju są uznawane za jedne z najważniejszych odznaczeń.

Pan Andrzej Kalata jest oficerem rezerwy w stopniu majora i został uhonorowany złotym medalem, natomiast za „działalność dla dobra ojczyzny i obronności naszego kraju” jako podporucznicy rezerwy – starosta nowotarski otrzymał medal brązowy, a starosta tatrzański srebrny.

*

20 stycznia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Nowotarskich Czwartków Literackich”. Gościem spotkania był młody poeta, laureat licznych konkursów poetyckich – Szymon Babuchowski.

*

21 stycznia na tradycyjnym opłatku spotkali się członkowie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, a po nabożeństwie uczestnicy udali się do sanatorium rehabilitacyjnego dla dzieci.

*

W tym samym dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie zatytułowane „Architektura pomiędzy uniwersalizmem, a regionalizmem” zorganizowane w ramach cyklu „Korespondencja sztuk”. Andrzej Wyżykowski – główny architekt Krakowa i Józef Dutkiewicz architekt-konserwator przedstawili nie tylko własne refleksje, ale także bogaty materiał ilustracyjny – tak z obszaru Krakowa jak i spoza granic Polski.

*

Specjalnie dla babć i dziadków Galeria MBWA „Jatki” zorganizowała koncert „Niech zabrzmi świat w wesołości”. Obszerny muzyczny program wypełnili uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej, Gimnazjum Nr 1, a uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 przedstawili widzom jasełka.

*

22 stycznia Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na Kabaret Kryszaka. Popularny artysta, zaliczany do czołówki polskich kabareciarzy, zaprezentował nowotarskiej publiczności swój najnowszy program zatytułowany „Nowe komisje śledcze na wesoło”.

*

24 stycznia w MOK otwarta została przygotowana przez Towarzystwo na rzecz Ziemi wystawa zatytułowana „Nie zabierajmy rzekom przestrzeni”. Otwarciu towarzyszył wykład dr Janusza Żelazińskiego i dyskusja.

*

Z okazji obchodzonego 26 stycznia Dnia Celnika w nowotarskim Gimnazjum Nr 2 odbyła się nietypowa, dwu godzinna lekcja przeprowadzona przez celników, którzy zainaugurowali w ten sposób celny program edukacyjny. Uczniowie mogli zobaczyć w akcji psa wykrywającego narkotyki, najnowszy sprzęt, który pozwala zajrzeć w głębokie zakamarki np. samochodu, albo też uczniowskiego plecaka, a także różne przedmioty skonfiskowane na granicy.

*

27 stycznia w naszym mieście odbyło się kilka imprez:

 • Galeria MBWA „Jatki” zorganizowała wspólnie ze Szkołą Muzyczną koncert zatytułowany „Witaj Gwiazdko Złota” z udziałem solistów, kwartetu saksofonowego, orkiestry i big-bandu.
 • W Nadleśnictwie Nowy Targ odbyło się spotkanie Małopolskiej Koalicji na rzecz Ochrony Bocianów i ich Siedlisk.
 • W auli Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego odbyła się konferencja naukowa pn. „Wyzwolenie czy zniewolenie – Małopolska i Podhale w 1945 roku”, zorganizowana przez LO, nowotarski oddział PTH i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie z okazji 60. rocznicy wyzwolenia miasta. Program wypełniły referaty wygłoszone przez przedstawicieli różnych środowisk naukowych i program literacko-muzyczny przygotowany przez uczniów.
 • W siedzibie Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu odbyło się seminarium dla hodowców owiec na temat obecnych wymagań związanych z hodowlą owiec oraz ich prawidłowym żywieniem.

*

Polsko-Niemieckie Forum „Podhale” zorganizowało dla uczniów gimnazjów i szkół średnich z terenu Podhala III Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. W styczniu odbyły się eliminacje szkolne, a ich zwycięzcy zakwalifikowali się do finału Konkursu, który odbędzie się w marcu.

*

W czasie karnawałowych zabaw, dominowały bale organizowane na 100 dni przed maturą, czyli popularne studniówki. Jak zwykle w czasie wspólnej zabawy maturzystów z gronem pedagogicznym, nie brakowało życzeń, toastów, programów artystycznych i wspólnych pamiątkowych zdjęć. Nasze miasto ma kilka dużych, efektownych lokali, więc mieli się gdzie bawić nie tylko nasi maturzyści, ale także uczniowie z Zakopanego, Rabki czy Jabłonki.

*

W Konkursie Wiedzy o Nowym Targu zorganizowanym przez Urząd Miejski, Młodzieżowy Dom Kultury i Muzeum Podhalańskie PTTK, najlepszy okazał się Przemek Kot uczeń Szkoły Podstawowej Nr 2, następnie reprezentant Szkoły Podstawowej Nr 5, a dalej uczniowie z Ludźmierza, Harklowej i Czerwiennego. Szkoda, że zainteresowanie Konkursem w nowotarskich szkołach było niewielkie i udział zgłosiły tylko dwie podstawówki i Gimnazjum Nr 1.

*

Warto odnotować, że nasze miasto nadal, pomimo luki prawnej w tym zakresie, finansuje dożywianie dzieci z rodzin ubogich. W ubiegłym roku korzystało z tej formy pomocy ok. 400 dzieci i w tym roku ma być podobnie. Wszyscy uczniowie jedzą te same posiłki, a szczególnie potrzebującym, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez OPS posiłki są finansowa w 100%.

*

29 stycznia w nowotarskiej restauracji „Kaprys” odbyło się spotkanie z posłem Bronisławem Dutką z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

*

30 stycznia Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne i Chór „Echo Gorczańskie” zaprosili nowotarżan do kościoła na tradycyjny koncert kolęd i pastorałek. W koncercie udział wzięły chóry: „Watra” i „Kantylena” z Raby Wyżnej, „Wierchy” z Zakopanego, chór męski z parafii św. Katarzyny i „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu oraz Orkiestra Parafialna.

*

W tym samym dniu w sali widowiskowej MOK odbył się wieczór autorski nowotarskiego poety Romana Dziobonia, połączony z promocją jego tomu poetyckiego zatytułowanego „Paciorki ziemią pachnące”, czyli zbioru wierszy rozsianych w kolejnych numerach parafialnego pisma „U św. Katarzyny” ze wstępem Wandy Szado-Kudasikowej. Wcześniej Roman Dzioboń w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czytał bajki najmłodszym czytelnikom Filii Nr 1 MBP.

*

Rozstrzygnięty został konkurs pod nazwą „Świąteczna Szkoła”, zorganizowany przez burmistrza Nowego Targu, celem podkreślenia atmosfery świąt Bożego Narodzenia, polegający na świątecznym udekorowaniu szkół i przedszkoli. Konkurs wygrała Szkoła Podstawowa Nr 2, drugie miejsce przypadło przedszkolakom z Kowańca, a trzecie Szkole Podstawowej nr 3 na Kowańcu. Uczniowie i nauczyciele wykazali się wielką inwencją i zaangażowaniem
w przygotowaniu ozdób i przystrajaniu budynków i dzięki ich pracy szkoły i przedszkola zmieniły na czas świąt i karnawału swój wystrój. Jury przyznało sporo wyróżnień i nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników konkursu. Nagrody wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

31 stycznia, już po raz kolejny, Informatyczne Centrum Edukacyjne rozpoczęło „Ferie z Internetem”. Akcja miała na celu popularyzowanie edukacji informatycznej w różnych grupach wiekowych, a skierowana była przede wszystkim do dzieci, które na co dzień nie mają możliwości korzystania z komputerów i globalnej sieci. Zajęcia były bezpłatne. Różnorodne akcje i imprezy przygotowały na czas ferii instytucje oświatowe i kulturalne, a nawet KP Państwowej Straży Pożarnej, która w czasie ferii zimowych w ramach akcji „Bezpieczne zimowisko” przygotowała się do zwiedzania jednostek ratowniczo-gaśniczych przez zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Przez całe ferie uczniowie nowotarskich szkół mogli za darmo korzystać ze ślizgawki w Miejskiej Hali Lodowej, a amatorzy biegów narciarskich z tras w okolicach lotniska, które były utrzymywane na bieżąco i cieszyły się dużym zainteresowaniem narciarzy. Warto odnotować, że uczniowie mogli korzystać z różnych, atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, organizowanych w ramach akcji zimowych prowadzonych przez trzy nowotarskie szkoły podstawowe; Nr 2, 6 i 11.

*

Za „Zasługi dla Obronności Kraju” 37 mieszkańców powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego, otrzymało w dniu 31.01.2005 r. medale nadane przez Jerzego Szmajdzińskiego – Ministra Obrony Narodowej. Odznaczenia przyznane zostały dla rodziców, których co najmniej trzech synów służyło w wojsku.

Uroczystego wręczenia medali w siedzibie Starostwa Powiatu Nowotarskiego, dokonał komendant nowotarskiej Wojskowej Komisji Uzupełnień – pułkownik Krzysztof Cypara oraz Starosta Nowotarski – Jan Hamerski.

*

Ze sportu miło odnotować sukcesy wychowanki Ewy Pawlikowskiej z Nowotarskiego Stowarzyszenia Karate – Natalia Mizera zdobyła trzecie miejsce na VI Gwiazdkowym Turnieju Karate Kyokushin, który odbył się na początku stycznia w Tarnowie, a wcześniej na Turnieju w Nowym Sączu zdobyła I miejsce w kategorii młodziczek; oraz sympatyczną, sportową imprezę dla dzieci, która odbyła się 16 stycznia na Długiej Polanie. Były to XI Zawody Narciarskie o Puchar Kubusia Puchatka, w których wzięło udział 170 małych narciarzy z całego regionu.

Luty

*

4 lutego Nowotarska Izba Gospodarcza zorganizowała Małe Forum Gospodarcze wspólnie z przedstawicielami Ambasady Ukraińskiej w Warszawie i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Euroregionu „Tatry”, uczestniczyli przedsiębiorcy z Podhala zainteresowani współpracą gospodarczą z Ukrainą, a więc i informacjami ekonomicznymi w tym zakresie, przede wszystkim na temat systemu podatkowego, prawa celnego w wymianie handlowej, wymogów związanych z założeniem firmy, czy możliwościami uzyskania pomocy ze strony ukraińskiego samorządu i instytucji państwowych.

*

5 lutego w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa Marka Sołowieja.

*

6 lutego odbył się II Bieg Podhalański im. Jana Pawła II rozegrany stylem klasycznym na dystansach 20 i 40 km. Rankiem, przy 20 stopniowym mrozie, zdecydowało się wyjechać do Gliczarowa Górnego 280 zawodników, w tym 60 kobiet, i tam na starcie powitała ich piękna, słoneczna pogoda, wspaniałe tatrzańskie widoki i idealne warunki śniegowe. Bieg na dystansie 20 km wygrali: Małgorzata Jamróz i Rafał Kulpa, a na dystansie 40 km: Justyna Kowalczyk i Łukasz Jasiński-Kunc. Najważniejszy był oczywiście sam udział w narciarskiej imprezie i jej ukończenie. Zawody zakończyły się na nowotarskim lotnisku, gdzie na wręczanie pucharów i nagród przyjechali przedstawiciele gmin, przez które biegła trasa. Był także obecny wicemarszałek województwa – Andrzej Sasuła. Dla wszystkich uczestników II Biegu Podhalańskiego organizatorzy przygotowali zabawy przy ognisku i muzyce góralskiej. Warto odnotować, że dzień wcześniej rozegrano Mały Bieg Podhalański, w którym wystartowało kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

*

7 lutego w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta odbyło się w ramach programu Zielone Miasto spotkanie z przedstawicielami Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Tematem była realizacja planu zarządzania projektowanym obszarem „Natura 2000 – torfowiska orawsko-nowotarskie”.

*

W tym samym dniu, również w Urzędzie, podsumowany został konkurs na najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną, a laureaci otrzymali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza nagrody i dyplomy. Najbardziej spodobała się jurorom dekoracja balkonu mieszkania Andrzeja Janowiaka, który oprócz dyplomu i nagrody pieniężnej otrzymał także puchar. Wśród właścicieli domów prywatnych najwyżej oceniono dekorację domu Elżbiety i Wiesława Kubiczów. Dekoracje witryn sklepowych, firm i urzędów, niestety, nie przykuły uwagi jurorów i w tej kategorii nikogo nie wyróżniono.

*

8 lutego w Izbie Regionalnej MOK odbyły się Posiady Góralskie przygotowane przez oddziały: nowotarski i szaflarski, a prowadzone przez Jana Antoła. Głównym tematem spotkania była sylwetka Jadwigi Apostoł Staniszewskiej – pisarki i współtwórczyni Konfederacji Tatrzańskiej. W programie znalazł się także spektakl teatru regionalnego „Prowda” z Szaflar.

*

W tym samym dniu Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju wraz z Zarządem Głównym Związku Podhalan zorganizowali to „Pierwszą Dziecięcą Olimpiadę Ceperską” im. ks. Justyna Bulandy, pod nazwą „Góniacka na karplach-śniegołazach”. Organizatorzy zaprosili do udziału dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalną.

*

W pierwszej dekadzie lutego dzieci z nowotarskich rodzin dysfunkcyjnych spędzały czas na zimowiskach. Przygotowano dla nich bardzo atrakcyjny program rekreacyjny, pełen zajęć sportowych (narty, łyżwy, sanki, snowboard) wycieczek, konkursów, zabaw na śniegu i przy ognisku. Nutą przewodnią zajęć była jak zwykle profilaktyka, a więc w programie znalazło się także specjalne przedstawienie przygotowane przez Estradę Krakowską dla uczniów klas I–IV szkół podstawowych zatytułowane „Nie daj się i powiedz NIE”, które odbyło się 8 lutego w sali widowiskowej MOK. Akcję finansowało głównie miasto przy wsparciu OPS, sponsorów i wolontariuszy, a rolę koordynatora pełnił Marcin Jagła z Wydziału Promocji UM.

*

Miasto kosztem 25 tys. zł wykonało opracowanie koncepcji stacji narciarskiej na nowotarskich Dziubasówkach, wg której mają powstać cztery wyciągi krzesełkowe skierowane w stronę Turbacza. Przedsięwzięciem, które zyskało już akceptację Gorczańskiego Parku Narodowego, zainteresowanych jest kilku miejscowych przedsiębiorców, chce też w nim uczestniczyć Nadleśnictwo. Jak zapewnia burmistrz Marek Fryźlewicz wyciągi mogłyby powstać już w przyszłym roku, ale wszystko uzależnione jest od zgody właścicieli na sprzedaż lub długoterminową dzierżawę działek. Rozmowy z 80 osobową grupą właścicieli są prowadzone i niestety nie należą do łatwych. Koncepcja programowo-przestrzenna stacji narciarskiej „Nowy Targ – Dziubasówki” została przedstawiona do konsultacji członkom Komisji Rady Miasta.

*

10 lutego otwarta została w Miejskim Ośrodku Kultury Wystawa Laureatów XXVIII Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Nowością było współtworzenie ekspozycji przez samych laureatów i wyróżnionych, którzy wybierali prace wg własnego gustu. Komisarzem wystawy była Anna Gostkiewicz, która po wernisażu przewidziała warsztaty malarskie dla wszystkich chętnych.

*

Również w tym dniu burmistrz Nowego Targu i Muzeum Podhalańskie PTTK zaprosili do nowotarskiego Ratusza na otwarcie wystawy „Mistyczny Świat Ikony”, na której można było podziwiać kilkadziesiąt wspaniałych, starych ikon, pochodzących z kolekcji księdza Władysława Podhalańskiego z Bukowiny Tatrzańskiej.

*

Także w tym dniu odbył się w MOK spektakl zespołu teatralnego z Zakopanego zatytułowany „Kantata na cztery skrzydła”.

*

11 lutego w Nowym Targu gościł Grzegorz Haftarczyk – prezes Wydawnictwa „Gazeta Krakowska”. Tematykę rozmów z nowotarskim burmistrzem stanowiły sprawy związane z działalnością i rolą „Gazety Krakowskiej” w zakresie informowania o sprawach Nowego Targu i Podhala.

*

12 lutego w remizie na Kowańcu odbyło się Walne Zgromadzenie członków Ochotniczej Straży Pożarnej.

*

Zespół Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju zaprosił w dniu 12 lutego 2005 r. do sali teatru przy ul. Orkana 6 dzieci wraz z rodzicami na premierę sztuki Hanny Januszewskiej pt. „Tygrys Pietrek”.

Spektakl przygotowali:

 • Reżyseria – Grzegorz Kwieciński
 • Scenografia – Przemysław Karwowski
 • Muzyka – Bogdan Szczepański.

*

13 lutego telewizyjna „Trójka” wyemitowała program „Rola” dotyczący Zespołu Szkół Rolniczych w Nowym Targu. Szkoła przedstawiona została jako placówka dostosowująca ofertę edukacyjną do wymogów współczesnego rolnictwa i rynku pracy oraz wspierająca aspiracje młodzieży wiążącej swą przyszłość z rolnictwem. Była to także świetna promocja miasta posiadającego szkołę z takimi tradycjami i osiągnięciami.

*

Grupa Podhalańska GOPR wzbogaciła się o nowoczesny skuter Yamaha Viking, który może poruszać się z prędkością 60 km/godz. i wyjechać na Turbacz w 20 min. Na zakup Yamahy miasto przeznaczyło 25 tysięcy zł, a pozostałe 17 tys. uzbierali sami goprowcy. Przy tej okazji naczelnik Mariusz Zaród podkreślił świetną współpracę z władzami miejskimi i wymienił liczne przykłady wspierania Grupy Podhalańskiej GOPR i jej działalności, m.in. przekazanie środków na remont „Goprówki” na Długiej Polanie, zestawu tlenowego, specjalistycznych składanych noszy itp.

*

Zima to nie tylko uciecha dla miłośników sportów zimowych, ale niestety, także pora bardzo uciążliwa i kosztowna dla mieszkańców naszego miasta. Obfity śnieg zalegający ulice miasta utrudnia ruch pieszy i kołowy, a nawisy śniegowe na dachach i sople stwarzają zagrożenie dla przechodniów. Do połowy lutego na wywóz śniegu wydano już 150 tys. zł. Prace związane z akcją zimową nadzoruje Straż Miejska i pracownicy Wydziału Infrastruktury Komunalnej.

*

W salce wystawienniczej MOK odbył się wykład Michała Wędziagolskiego, pochodzącego z Wilna, na temat historii i czasów dzisiejszych Wilna. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć slajdy o tematyce litewskiej i wileńskiej.

*

Od dnia 15 lutego do 29 kwietnia w Powiecie Nowotarskim odbywał się tegoroczny pobór do wojska młodzieży z 1986 roku. Przed komisjami – poborową i lekarską, stanęło około 2000 poborowych.

Większość osób przeszła pozytywnie selekcję, co nadało im kategorię A i zdolność do pełnienia służby wojskowej. Niektórzy otrzymali kategorię B – odroczenie na rok czasu (do dnia 31 stycznia 2006 r.), D lub E.

*

15 lutego mieszkańcy nowotarskiego osiedla Witosa licznie przybyli na spotkanie osiedlowe, które odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 2. Głównym tematem spotkania była zaplanowana przez miasto gazyfikacja tego osiedla.

*

18 lutego rozpoczęły się w Ludźmierzu otwarte dla wszystkich II Rekolekcje Tischnerowskie pod hasłem „Maleńkość i jej Mocarz”. Rekolekcje prowadził ks. dr hab. Grzegorz Ryś – historyk Kościoła, wykładowca na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Organizatorzy, czyli Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej i Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, zaplanowali, oprócz nabożeństw i homilii, także spotkania poetyckie, dyskusje, projekcje filmowe, wernisaż wystawy i koncert muzyczny „Bractwa Lutni”.

*

Około czterdziestu funkcjonariuszy z nowotarskiej policji przeszło szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy, które prowadziła Maltańska Służba Medyczna. Policjanci często pierwsi docierają na miejsce wypadku, a wtedy ich wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy może być kwestią czyjegoś życia, uczyli się więc jak postępować z człowiekiem w szoku, jak opatrywać rany, unieruchamiać kończyny, co robić w przypadku krwotoku, porażenia prądem i innych groźnych sytuacjach.

*

20 lutego w sali obrad Urzędu Miejskiego, zrzeszające blisko 600 członków Nowotarskie Koło Nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego, odbyło doroczne walne zgromadzenie. Złożone zostało sprawozdanie z działalności, zarząd otrzymał absolutorium, a kilku wędkarzy uhonorowano nagrodami i dyplomami za wybitne osiągnięcia.

*

Uczniowie nowotarskiego „Ekonomika” wystawili na międzyszkolnej scenie teatralnej „Tango” Sławomira Mrożka. Grupa teatralna Alter-Ego, która powstała dzięki polonistce Małgorzacie Włodarczyk, ma już za sobą dwuletni staż i dwie premiery. W najbliższym czasie Alter-Ego zamierza zaprezentować szerszej publiczności przegląd kabaretów polskich.

*

21 lutego nowotarski Sanepid podał komunikat o nieprzydatności do spożycia wody z wodociągu sieciowego w Nowym Targu z powodu obecności w sieci bakterii clostridium oraz przekroczenia dopuszczalnego zakresu związków amonowych. Zanieczyszczenie było tak wielkie, że nie poradziły sobie z nim nowoczesne instalacje do odkażania zamontowane po ostatnim zatruciu wody. Natychmiast po wykryciu skażenia ujęcie zostało wyłączone, a w wodociągu pozostała tylko woda ze studni głębinowych, niższe więc było jej ciśnienie i okresowo wody brakowało. Winnych kolejnego zatrucia, tak jak i poprzednich, zapewne nie uda się ustalić, nie poniosą więc żadnych konsekwencji, a niemrawe działania odpowiednich służb nie zapobiegną kolejnym tego typu przestępstwom. Nowotarżanie muszą jak najszybciej dokończyć inwestycje związane z budową studni głębinowych i uniezależnić się od wody z Białego Dunajca, który stał się już po prostu ściekiem. Rozwiązanie tego problemu jest już bliskie, a zakończenie inwestycji w 2006 roku traktowane jest przez władze priorytetowo.

*

Od 21 lutego przez 4 dni we wszystkich sądach i prokuraturach na Podhalu odbywały się dyżury w czasie których udzielane były informacje o prawach przysługujących ofiarom przestępstw. Akcję zorganizowano z okazji przypadającego na 22 lutego Dnia Ofiar Przestępstw.

*

W Chochołowie odbyły się uroczystości 159 rocznicy Powstania Chochołowskiego. Po nabożeństwie w kościele pw. św. Jacka w Chochołowie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod pomnikiem powstańców. Uroczystości odbyły się 22 lutego. Posiady góralskie w miejscowej Szkole Podstawowej zakończyły uroczyste obchody.

*

23 lutego zmarł dr Emil Kowalczyk, znany regionalista, animator kultury, społecznik, wybitny poeta, autor wielu publikacji, człowiek nade wszystko kochający Orawę. Pogrzeb odbył się w sobotę 26 lutego w kościele w Lipnicy Wielkiej.

*

23 lutego w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” odbył się XI Kongres Transgranicznego Związku ET. Uczestniczący w wyborach delegaci wysłuchali sprawozdania z działalności Rady za ubiegły rok i udzielili jej absolutorium oraz dokonali wyboru nowych władz Euroregionu. Przewodniczącym na kolejne dwa lata został znów Wendelin Haber, a jednym z kilku członków Rady został wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski. W czasie Kongresu przedstawiono także założenia programu Interreg III A.

*

W tym też dniu odbyło się sympozjum na temat „Fundusze strukturalne – droga do europejskiego sukcesu” zorganizowane przez Bank BPH. Omawiano zasady funkcjonowania Funduszy Strukturalnych i możliwości finansowania projektów małych i średnich, a także procedury ubiegania się o wsparcie unijne.

*

Również w tym dniu Galeria MBWA „Jatki”, wykorzystując pobyt zespołu „Vistula” na zimowisku w pobliskiej Leśnicy, zorganizowała koncert zatytułowany „Muzyka nad Wisłą”. Członkowie zespołu (blisko 40 osób w wieku od 3 –18 lat) zaprezentowali repertuar złożony z polskich pieśni i tańców ludowych z różnych regionów Polski z zaakcentowaniem piosenek i zabaw dziecięcych. „Vistula” zachwyciła słuchaczy talentem, żywiołowością i wysokim poziomem artystycznym.

*

25 lutego podczas posiedzenia Zarządu zapadła decyzja o odwołaniu Bronisława Gibadły z pełnionych w „Solidarności” funkcji, tak więc przestał być szefem nowotarskiej delegatury NSZZ „Solidarność” i członkiem Zarządu NSZZ „S” Regionu Małopolska. Oficjalnym powodem była utrata zaufania. Stało się to po tym, jak kilku nowotarskich działaczy „Solidarności” otrzymało swoje teczki z Instytutu Pamięci Narodowej i nabrało pewności, że pod kryptonimem „Roman”, który donosił jeszcze w 1989 roku, kryje się znana postać podhalańskiej „Solidarności” – Bronisław Gibadło.

*

II Konkurs Piosenki Angielskiej, który odbył się pod koniec lutego w sali widowiskowej MOK, liczył już kilkuset uczestników ze szkół całego powiatu nowotarskiego. Imprezę pod hasłem Rady Europy „Aktywne obywatelstwo” zorganizowało Gimnazjum Nr 1 przy współpracy MOK. Uczestnicy wykonali po dwa utwory w języku angielskim z podkładem muzycznym lub własnym akompaniamentem. W kategorii solistów I miejsce zdobyła Ewa Jędrysko, kolejne Ania Glonek i Basia Samolej – (wszystkie są uczennicami nowotarskich szkół podstawowych). Najlepszymi solistami z gimnazjów zostali: Ali Al Ani i Andżelika Sulka (nowotarskie Gimnazjum Nr 1), a w kategorii zespołów I miejsce przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej w Borze. Frekwencja na koncercie była imponująca.

*

Trwa realizacja polsko-słowackiego programu „Talentem obdarzeni, bogaci kulturą”, realizowanego przez nowotarski Miejski Ośrodek Kultury i odpowiednią placówkę w Popradzie, za pieniądze uzyskane z funduszy Phare – CBC, za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”. W styczniu odbył się plener fotograficzny w Spiskiej Sobocie i Nowym Targu, w lutym drugi plener plastyczny w naszym mieście. Praca młodzieżowych grup i przebieg warsztatów rejestrowany jest na płycie CD. 26 lutego rozpoczęła się po słowackiej stronie, w rejonie Popradu, transgraniczna szkoła tańca i śpiewu.

*

Już po raz czwarty nowotarscy aktorzy amatorzy rozpoczęli przygotowania do wystawienia Misterium Męki Pańskiej. Spektakl został pomyślany z ogromnym rozmachem. Jego inicjatorem był ks. Sławomir Kowalski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, reżyserem – Piotr Piecha, aktor Teatru Ludowego z Nowej Huty, a scenariusz napisał Stanisław Martens, nauczyciel historii w Gimnazjum Nr 2. Tym razem wykorzystane zostały wizje Anny Katarzyny Emmerich, które wcześniej stały się kanwą filmu „Pasja”. Tegoroczne misterium kładzie nacisk na tajemnice grzeszności człowieka. Zamiarem twórców było ukazanie skłonności do grzechu, ale i do powstania, tak więc grzeszność i małość ma pobudzić do podjęcia osobistej decyzji – wstanę i pójdę! Scenografię przygotował Marcin Ozorowski, a stroje dla prawie setki wykonawców wypożyczono z krakowskich teatrów.

*

Zorganizowany przez Wydział Duszpasterski Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie wespół z nowotarską Szkołą Podstawową Nr 5, rejonowy etap konkursu biblijnego „Cuda w ewangeliach” zgromadził 112 uczniów z przeszło 60 szkół podstawowych z Podhala, Spisza, Pienin i Orawy. Wśród jedenastu uczniów, którzy reprezentować będą nasz region na szczeblu diecezjalnym, znalazły się dwie uczennice: Weronika Kwak z „6” i Karolina Stasik z „11”

*

W nowotarskim szpitalu rozpoczął pracę rzecznik praw pacjenta, który będzie się starał na bieżąco wyjaśniać wątpliwości pacjentów SP ZOZ, odpowiadać na ich pytania i skargi oraz współpracować z rzecznikiem NFZ i rzecznikami innych szpitali. Na tym stanowisku zatrudniona została Elżbieta Fryźlewicz.

*

28 lutego zakończył urzędowanie Sekretarz Miasta Franciszek Jachymiak. Odwołany przez Radę Miasta na własny wniosek przeszedł na emeryturę. Franciszek Jachymiak pracę w nowotarskim magistracie rozpoczął w 1958 roku i odtąd nieprzerwanie przez dziesięciolecia związany był z Urzędem Miasta Za rzetelną, nienaganną pracę oficjalnie podziękowali mu wiceprzewodniczący Rady Jadwiga Kuś i Lesław Mikołajski oraz burmistrz Marek Fryźlewicz, który wręczył Franciszkowi Jachymiakowi Medal 650-lecia Miasta.

*

Również w tym dniu w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy II Konkursu Plastycznego „W kręgu rodziny”.Konkurs zaowocował setkami prac dostarczonych przez 258 autorów z 18 placówek, a dzięki włączeniu go do ogólnopolskiej akcji „Zachowaj trzeźwy umysł” i znalezieniu szczodrego sponsora laureaci otrzymali cenne nagrody.

*

Także w tym dniu TVP 3 pokazała program ekologiczny red. Teresy Mikrut o osiągnięciach i problemach ekologicznych miasta Nowego Targu.

*

Ze sportu warto odnotować narciarską imprezę masową zorganizowaną przez Nadleśnictwo Nowy Targ. W zawodach na stoku Zadziału wzięło udział 120 uczestników. Zwolennicy jednej deski konkurowali w kat. „open”, natomiast narciarze – z podziałem na grupy wiekowe kobiet i mężczyzn. Od sportowych wyników ważniejsze były spotkania całych familii leśników z pracownikami sąsiednich jednostek Lasów Państwowych. Organizatorzy przygotowali dla dzieci różnorodne gry i zabawy i dla wszystkich uczestników tradycyjne ognisko.

*

Marzenia o złocie dla nowotarskich hokeistów zakończyły się niestety najsłabszym wynikiem w ciągu ostatnich lat. Szokiem dla nowotarskich kibiców było wyeliminowanie hokeistów Wojasa już w pierwszej rundzie play off po przegraniu wszystkich trzech meczów. Fatalnie zakończył się mecz hokejowy rozegrany 20 lutego. Hokeiści klubu „Wojas-Podhale” Nowy Targ przegrali z Cracowią 2:3, a pseudokibice z Krakowa spowodowali na stadionie straty sięgające ponad 15 tys. zł.

*

Nowotarżanie Tomasz Zych i Władysław Klimowski pokonali wielu utytułowanych zawodników i wywalczyli 2 miejsce w międzynarodowych eliminacjach do mistrzostw w mało w Polsce znanej dziedzinie sportu – motoskijoringu. Zawody odbyły się na Słowacji.

Marzec

*

2 marca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie w sprawie możliwości rozwoju nowotarskiego lotniska, w którym na zaproszenie burmistrza wzięli udział; Witold Śmiałek – wicemarszałek województwa małopolskiego oraz starosta Jan Hamerski.

*

3 marca na wernisażu w MBWA „Jatki” tłoczno było od przyjaciół nieżyjącego już artysty malarza Stanisława Kuskowskiego, posiadaczy jego płócien, młodych artystów, którzy z jego inspiracji obrali artystyczną drogę. Z uwagą wysłuchano wspomnień dr Stanisława Kostki Michalczuka o artyście sprzed 25 lat, a na zakończenie wernisażu koncertu wokalno-muzycznego. W dziesiątą rocznicę śmierci postać i przede wszystkim twórczość artystyczną Stanisława Kuskowskiego przypomniano na trzech wystawach: w nowotarskich „Jatkach”, w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie otwarciu wystawy towarzyszył wykład Marii Morzuch z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w Zakopanem, gdzie 4 marca w Miejskiej Galerii Sztuki otwarto XXVII Salon Marcowy: Stanisław Kuskowski – „czarny malarz”. Prace eksponowane równocześnie na trzech wystawach (głównie malarstwo, ale też rysunek) pochodziły ze zbiorów miejskich, rodzinnych oraz z prywatnych kolekcji.

*

4 marca w siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu odbyło się otwarcie wystawy pt. „Fotografia tatrzańska do roku 1918. Stanisław Bizański, Awit Szubert i inni...”. Tam też w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej odbyła się konferencja dotycząca założeń studium przyrodniczo-krajobrazowego projektowanego szlaku wokół Tatr, który ma uwzględniać zabytki, pomniki przyrody i być jedną z największych atrakcji w regionie. Szlak dla rowerzystów, pieszych, a zimą również narciarzy, ma być – według słów dyrektora Biura ET Antoniego Nowaka – pierwszym euroregionalnym produktem transgranicznym, realizowanym dzięki środkom unijnym, o które wystąpi ET. Jego realizacja może potrwać dziesięć, a nawet więcej lat.

*

4 marca w Izbie Regionalnej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja na temat „Od Zaolzia po Jaworzynę – rewindykacje graniczne jesienią 1938 roku”. W programie przewidziano projekcję filmu dokumentalnego z 1938 roku pod tytułem „Zaolzie wraca do Polski” oraz dyskusję panelową. W czasie spotkania promowany był trzeci tom Prac Komisji Historii Wojskowości, który nosi tytuł „Od Zaolzia po Jaworzynę”.

*

W ramach wymiany międzyszkolnej uczniowie nowotarskiego II LO gościli kilkunastu uczniów z Rumunii, a konkretnie z transylwańskiego Braszowa. Goście wraz z polskimi rówieśnikami miło spędzali czas, jeździli na wycieczki, zwiedzali zabytki, poznawali naszą historię, wspólnie występowali i bawili się. Licealistów z Rumunii podjął w Ratuszu burmistrz Marek Fryźlewicz. Mogli tam obejrzeć stałą ekspozycję etnograficzną oraz wystawę starych ikon, a także wysłuchać krótkiej historii miasta. Słowa podziękowań wygłosili po polsku i odwdzięczyli się pieśnią odśpiewaną z akompaniamentem gitar.

*

6 marca w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej MOK odbyła się poruszająca premiera nowotarskiej PASJI. Od spektakli teatralnych, Misterium Męki Pańskiej „Wstanę i pójdę” wyróżniało współprzeżywanie, do którego zaprosił widzów ponad 100 osobowy zespół pod kierunkiem Piotra Piechy, który przygotował dramatyczną i przejmującą inscenizację. Premiera Pasji była wydarzeniem nie tylko w skali miasta, ale także diecezji. Na kolejne spektakle wielu widzów przyjeżdżało z różnych stron Podhala i Małopolski.

*

W tym samym dniu na stoku w Kluszkowcach odbyły się XXIII Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. Mimo kiepskiej pogody w imprezie wzięło udział 146 osób, wielu w strojach regionalnych, za co nagrodzono ich bonifikatą czasową. Po raz drugi Puchar Przechodni trafił do nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

*

8 marca w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyły się warsztaty dla przedsiębiorców i osób prywatnych nt. „Możliwości uzyskania dotacji z funduszy strukturalnych – co musisz wiedzieć ubiegając się o dotację”. Organizatorzy: NIG i Bank Ochrony Środowiska, zamierzają organizować kolejne spotkania na ten temat.

*

10 marca w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej.

*

W dniach 11–13 marca w nowotarskim supermarkecie „Alma” zorganizowana została akcja „Weekend zdrowia dla całej rodziny”. Można było wykonać bezpłatne badania lekarskie m.in. zmierzyć poziom cukru, cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi, a także uzyskać konsultacje okulistyczne, dermatologiczne, czy alergologiczne. Akcja skierowana była szczególnie do dzieci, ale z bezpłatnych badań mogli także skorzystać dorośli.

*

11 marca rozpoczęły się w Rzymie VIII Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które trwały do 16 marca. Tematem przewodnim rekolekcji było zagadnienie przyjaźni, stanowiącej podstawę wszelkich wspólnot. Z tej okazji do Rzymu zjechali górale z Polski i zagranicy. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli naszego miasta.

*

12 marca w samo południe na Turbaczu rozpoczął się terenowy zjazd Grupy Podhalańskiej GOPR w ramach zawodów o Baranie Rogi Gorców. Meta znajdowała się na Długiej Polanie.

*

W tym też dniu pracownicy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu zorganizowali dzień otwarty. Można było uzyskać informacje o podatkach, nauczyć się wypełniania obowiązujących przy rozliczeniach formularzy, wziąć udział w konkursach.

*

Także w tym dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy fotografii ks. Janusza Sołtysa zatytułowanej „Szukając śladów Boga”.

*

W nowotarskim II Liceum Ogólnokształcącym zorganizowany został finał II edycji konkursu „Czy znasz świętą Jadwigę Królową?”. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą wiedzą na temat życia św. Jadwigi, która jest patronką najmłodszej parafii w mieście, w granicach której leży II LO. Zwycięzcą został Sebastian Górka.

*

14 marca w auli Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Targu odbył się przygotowany przez uczniów pokaz mody pod hasłem „Góralszczyzna w modzie zaklęta”. Przy okazji wykonywania prac dyplomowych powstała unikatowa kolekcja zaprezentowana w oprawie scenograficznej z muzyką i fachowym komentarzem. Widowisko było znakomitą promocją szkoły.

*

15 marca odbyły się w MOK eliminacje podhalańskie 50. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wzięło w nich udział 28 recytatorów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. Do kolejnego etapu, czyli eliminacji rejonowych w nowosądeckim „Sokole”, jury zakwalifikowało pięć uczestniczek turnieju recytatorskiego, a wśród nich 3 uczennice LO im. Seweryna Goszczyńskiego: Joannę Brzegowską, Magdalenę Pańszczyk i Łucję Fryźlewicz. Także 5 uczniów tego liceum otrzymało wyróżnienia. Studio Teatralne MOK zaprezentowało awangardowy spektakl inspirowany z racji Roku Adama Mickiewicza różnymi tekstami wieszcza, a przygotowany pod kierunkiem Juliusza Chrząstowskiego, aktora Teatru Starego w Krakowie.

*

17 marca w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Chyczyńskim – poetą, prozaikiem i krytykiem literackim. Spotkanie prowadził dr Wojciech Kudyba.

*

18 marca w deszczu i chłodzie rzesze nowotarżan przeszły Drogę Krzyżową ulicami swojego miasta. Nabożeństwo zorganizowane przez Akcję Katolicką rozpoczęło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie wierni z kilkumetrowym krzyżem, świecami i pochodniami przeszli ulicami miasta do Rynku zatrzymując się kilkanaście razy na wysłuchanie krótkich rozważań.

*

19 marca w Izbie Regionalnej w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się prelekcja ilustrowana przeźroczami, zatytułowana: „Tadeusz Kościuszko – inżynier i fortyfikator”. Wygłosił ją dr Krzysztof Wielgus, a organizatorem była Komisja Historii Wojskowości.

*

Tegoroczne Międzyszkolne Zawody Narciarskie „O Puchar Patrona Szkoły Podstawowej Nr 6” drużynowo wygrała Szkoła Podstawowa Nr 5, II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 10, a III Szkoła Podstawowa Nr 11. Oprócz dziatwy szkolnej umiejętnościami sportowymi mogli się wykazać także dorośli. Sportowej rywalizacji sprzyjała świetnie przygotowana trasa na stoku Zadziału i wspaniała słoneczna pogoda.

*

Biegi narciarskie cieszą się w naszym mieście coraz większą popularnością. Miejscowi amatorzy tego sportu biorą udział nie tylko w Biegu Podhalańskim, czy imprezach krajowych, ale wyjeżdżają na imprezy światowej rangi. Przykładem mogą być dwaj nowotarżanie: Janusz Sawicki i Zygmunt Ostapiuk, którzy ukończyli jedną z najtrudniejszych imprez narciarskich – zorganizowany w Szwecji Bieg Wazów.

*

Podczas wielkich targów turystycznych BIT Mediolan 2005 nasze województwo reprezentowało stoisko Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która promowanie województwa powierzyła nowotarżaninowi Stanisławowi Apostołowi. Stoisko dysponowało materiałami reklamowymi w językach: włoskim i angielskim, a promotor opowiadał (oczywiście po włosku) o największych atrakcjach turystycznych Małopolski. Przez kilka targowych dni stoisko odwiedziło 1 500 osób. Szansą zaistnienia na targach była także konferencja prasowa z udziałem 40 dziennikarzy włoskiej prasy turystycznej. Miło odnotować, że Stanisław Apostoł znalazł się wśród nagrodzonych przez Europejską Federację Prasy Turystycznej.

*

Z okazji konferencji dyrektorów szkół, którą zorganizowano w Miejskim Ośrodku Kultury, przygotowano wystawę prac plastycznych i rękodzielniczych uczniów oraz koncert w wykonaniu zespołów: „Sylaba”, „Efekt” i „Pieguski” z nowotarskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Świetnie przygotowany, efektowny koncert powtórzony został dla widowni złożonej z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz dzieci z nowotarskiej „Chatki”.

*

Akcja Katolicka działająca przy parafii św. Katarzyny tradycyjnie (od pięciu lat) organizuje przed Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia zbiórki żywności dla potrzebujących parafian. Tak więc w okresie przedświątecznym kosze w sklepach i stoiskach spożywczych zostały wystawione, a wolontariusze z Gimnazjum Nr 1 zachęcali do wzięcia udziału w akcji. Paczki żywnościowe, podobnie jak w latach ubiegłych, trafiły do podopiecznych Akcji Katolickiej jeszcze przed świętami.

*

Jak co roku w Rabce-Zdroju odbył się Konkurs Palm Wielkanocnych. W 2005 roku spośród wszystkich konkursowych palm wybrano w pierwszej selekcji 100, aby następnie wyłonić tę największą, tradycyjną, najpiękniejszą, najoryginalniejszą, ślebodnom, śwarnom, siumnom, hyrnom, sykownom, turbacowom, serdecnom, wierchowom, lubońskom, orkanowskom.

Najwyższą, 15-metrową, w tym roku zrobiły dzieci z Zespołu Regionalnego „Robcusie”. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany jest w ramach „Święta Bazi” przez Muzeum Regionalne im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju.

*

Święta Wielkanocne w 2005 roku wypadły wcześnie, bo już 27–28 marca. Nowotarżanie, jak zawsze, tłumnie uczestniczyli w świątecznych nabożeństwach, a poza tym spędzili je głównie w rodzinnym gronie, czemu sprzyjała kiepska pogoda. Dzięki aurze tegoroczny „Śmigus Dyngus” minął bez ekscesów.

*

W Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbyło się już po raz czwarty „Święto Zwyków Wielkanocnych”. W Wielką Sobotę w starym kościółku przypomniano dawne obyczaje Wielkanocne praktykowane na ziemi gorczańskiej. Po tradycyjnym poświęceniu pokarmów dyrektor Muzeum Jan Fudala przedstawił pokrótce historię Święta oraz dawne obrzędy.

Aby przepędzić wszelkie zło – zgodnie z dawnym zwyczajem – chłopcy z dziecięcego zespołu „Robcusie” biegali wokół kościółka z kłopacami, srokami, grzechotkami i kołatkami. Proboszcz poświęcił watrę z głowinkami – goginkami, od których gazda wychodząc wiosną na halę z owcami zapalał tzw. kłode smolonom. Przypomniano również zwyczaj palenia Judasza – kukły, którą zrzucano z wieży dzwonnicy lub wieszano, czasem Judasza okładano rózgami i kijami, potem palono i wrzucano do wody.

*

29 marca członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, zgodnie z wieloletnią tradycją, spotkali się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na Świątecznych Posiadach. Składali sobie serdeczne życzenia, wspominali dawne zwyczaje i częstowali tradycyjnymi świątecznymi smakołykami. Pokarmy pobłogosławił ks. Marcin Borowicz – wychowanek zespołu „Mali Śwarni”.

*

W tym samym dniu Podhalańska Wspólnota Samorządowa odbyła swoje coroczne zebranie sprawozdawcze, na którym podsumowano ubiegłoroczną działalność oraz planowano nowe inicjatywy i formy działania.

*

31 marca 2005 roku odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów szkół podstawowych, specjalnych oraz gimnazjów z terenu Powiatu Nowotarskiego, biorących udział w eliminacjach powiatowych VII edycji konkursu plastycznego pt. „Woda – Bezpieczeństwo – Ja”, organizowanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Szefa Obrony Cywilnej Kraju.

Eliminacje powiatowe zostały zorganizowane przy pomocy Kuratorium Oświaty – Delegatury w Nowym Targu, Starostwa Powiatowego w Nowym Targu oraz Powiatowej Komendy PSP w Nowym Targu.

Każdy z wyróżnionych uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, nagrodę i słodycze. Prace można było oglądać w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Targu do dnia 7 kwietnia, następnie zostały wysłane na eliminacje wojewódzkie.

Kwiecień

*

Pod koniec marca zaczęły napływać z Watykanu niepokojące, smutne wieści o pogarszającym się stanie zdrowia Papieża Jana Pawła II, a na początku kwietnia przyszedł komunikat o niepomyślnych rokowaniach i krytycznym stanie Ojca Świętego. Na Placu Świętego Piotra zaczęły gromadzić się tysiące wiernych, aby być blisko Papieża i wspólnie się modlić za Niego. W tym czasie, w intencji Papieża, żarliwie modlili się wierni w całej Polsce, a zwłaszcza w miejscach szczególnie bliskich Jego sercu: Wadowicach, Krakowie czy w górach. Modlitewne czuwanie objęło całe Podhale i do Watykanu popłynęły modlitwy ze wszystkich podhalańskich kościołów. Z soboty na niedzielę (2-3 kwietnia) rzecznik Watykanu ogłosił komunikat o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, która nastąpiła w wigilię święta Miłosierdzia Bożego o godzinie 21, 37. W Polsce ogłoszono żałobę narodową od niedzieli do piątku, czyli dnia pogrzebu. W całym kraju rozpoczęły się uroczystości żałobne związane z pożegnaniem Ojca Świętego.

Na Podhalu wierni tłumnie gromadzili się na modlitwie zwłaszcza w tych miejscach, gdzie przebywał Papież. Władze Nowego Targu zaapelowały do mieszkańców, aby domy, siedziby urzędów, instytucji, szkół i firm przystroić flagami papieskimi i narodowymi, przepasanymi kirem. W sali obrad Urzędu Miejskiego wystawiona została Księga Kondolencyjna Miasta Nowy Targ, do której nowotarżanie mogli wpisywać się do dnia pogrzebu. W Rynku na ganku Ratusza umieszczono wizerunek Jana Pawła II, który wcześniej towarzyszył nowotarżanom w innych podniosłych i radosnych chwilach, tym razem naznaczony kirem. W tych szczególnych chwilach smutku i żałoby tysiące nowotarżan gromadziło się wieczorami na nowotarskim Rynku na Apelach Jasnogórskich.

6 kwietnia przed Apelem Jasnogórskim wierni zgromadzeni na nowotarskim Lotnisku odmówili różaniec za Ojca Świętego pod Jego pomnikiem.

7 kwietnia wieczorem nowotarski Rynek zapełnił się tłumem wiernych – uczestników mszy żałobnej koncelebrowanej przez nowotarskich księży i ludźmierskiego kustosza ks. prałata Tadeusza Juchasa. Rynek błyszczał promieniami świec, lampionów i zniczy – światłem trzymanym w dłoniach wiernych, którzy potem ułożyli wielki świetlisty krzyż pod Ratuszem. W tym też dniu na górskich polanach zapłonęły watry. Górale również w ten sposób składali hołd Ojcu Świętemu.

8 kwietnia odbyły się uroczystości pogrzebowe, na które przybyło ponad 200 delegacji oficjalnych z całego świata i niezliczone tłumy wiernych, wśród których była też spora grupa nowotarżan, a wśród nich władze Nowego Targu. Pozostali uczestniczyli w pogrzebie za pośrednictwem TV. Było to wydarzenie niezwykłe i to nie tylko dla ludzi wierzących. Wg doniesień prasowych pogrzeb oglądało ok. 2 mld ludzi na całym świecie.

Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, poświęcona została Nadzwyczajna Uroczysta Sesja Rady Miasta, która odbyła się 15 kwietnia. W czasie obrad radni, dla uczczenia pamięci Ojca Świętego, jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą ufundowania na budynku Ratusza tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Pawłowi II oraz utworzenia stacji „Caritas” im. Jana Pawła II przy kościele św. Jadwigi Królowej na os. Bór. Zatrudnione tam pielęgniarki i wolontariusze świadczyć będą bezpłatne usługi opiekuńcze i medyczne osobom potrzebującym. W czasie sesji uchwalono także Oświadczenie – Rezolucję Rady Miasta Nowego Targu.

Nowotarżanie z głębokim smutkiem i żalem żegnali Ojca Świętego – najwybitniejszego Polaka naszych czasów. Imię Jana Pawła II zostało na zawsze wpisane w historię Kościoła, ludzkości i na zawsze też pozostanie w ludzkich sercach. Pozostawił nam swą bogatą twórczość, swe nauczanie, wskazał jak mamy żyć, jak pracować, jak być lepszymi ludźmi. Obyśmy potrafili spełnić nadzieje jakie w nas pokładał.

W tym miejscu warto odnotować, że nowotarżanin – Franciszek Szlaga – przez wszystkie lata pontyfikatu Jana Pawła II, każdego dnia wertował gazety, słuchał wiadomości radiowych i telewizyjnych, a wieczorami notował wydarzenia, fragmenty papieskich wystąpień, komentarze prasowe, wreszcie swoje własne spostrzeżenia i odczucia. Cztery grube, oprawione tomy maszynopisu liczą 1200 stron, piąty tom zakończył na odnotowaniu ostatnich dni Ojca Świętego i Jego śmierci.

*

4 kwietnia 2005 roku Powiat Nowotarski odwiedził Wojewoda Małopolski Jerzy Adamik. Celem była wizytacja nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Nowym Targu przy ul. Harcerskiej.

Budynek ten, dawna siedziba sądu, został wyremontowany i przeniesiono do niego wydziały, które były usytuowane w budynku przy ul. Konfederacji Tatrzańskiej: Wydział Komunikacji i Transportu, Wydział Administracji Budowlano-Architektonicznej oraz Wydział Geodezji Katastru i Gospodarki Nieruchomościami.

*

W pierwszej dekadzie kwietnia otwarte zostały dwie wystawy: jedna w Miejskim Ośrodku Kultury pod nazwą „Codzienność niecodzienna” – malarstwo i rysunek Piotra Biłaka, druga w Galerii „Jatki”, na której Maria Serwińska-Guttfeld eksponowała swoje prace malarskie. Finisaż tej wystawy zapowiedziano na 6 maja.

*

Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego ma już od dłuższego czasu umowę patronacką z Uniwersytetem Jagiellońskim, współpracuje z krakowską Akademią Ekonomiczną, a ostatnio zawarło porozumienie
o współpracy z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. prof. Józefa Tischnera, młodą, zaledwie 2-letnią uczelnią krakowską, kierowaną przez rektora dr Jarosława Gowina. W ramach współpracy odbywać się będą wykłady-spotkania, których częstotliwość i forma zależeć będzie od zainteresowań i oczekiwań uczniów i nauczycieli liceum. 13 kwietnia odbył się pierwszy z tego cyklu wykład zatytułowany „Wizjonerzy zmieniają świat”, który wygłosił dr Piotr Dardziński – prodziekan WSE.

*

12 kwietnia w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbył się „Dzień Grecki”. Młodzież rabczańska wraz z ambasadą grecką przygotowała pokaz mody greckiej, tańce oraz dwie sztuki teatralne na motywach mitologii.

„Dzień Grecki” był zaplanowany na 1 kwietnia, jednak w związku z informacjami o ciężkim stanie zdrowia Jana Pawła II impreza nie doszła w całości do skutku. W tej części młodzież obejrzała film pt. „Grek Zorba”, przygotowała wystawę prac plastycznych oraz zdegustowała potrawy greckie. Głównym celem imprezy było poznanie pięknej antycznej kultury greckiej, popularyzacja zwyczajów oraz walorów turystycznych Grecji.

*

14 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy ze zbiorów Centrum Kultury i Sztuki Afrykańskiej w Krakowie, zatytułowanej „Sztuka afrykańska” i spotkanie z przedstawicielami Ambasady Konga i Senegalu. Prezentacja egzotycznego, niezwykłego kontynentu afrykańskiego miała także miejsce na spotkaniach z gośćmi z Senegalu. Papa Samba N’diaye i jego kolega Cheikh Ammadou Dioum, którzy od lat mieszkają i pracują w Polsce i dobrze posługują się językiem polskim, interesująco opowiadali o Afryce, prezentowali egzotyczne stroje, tam-tamy, afrykańskie dzieła sztuki, a także częstowali uczestników herbatą z hibiskusa, czyli malwy sudańskiej. Zagadnieniami afrykańskimi zainteresowani byli nie tylko nowotarscy uczniowie, ale także członkowie Nowotarskiej Izby Gospodarczej, zwłaszcza w zakresie programu współpracy gospodarczej pod nazwą „Polski Statek”.

*

15 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała X Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego. Uczestnicy wysłuchali interesujących wykładów na temat nowych trendów w prozie polskiej i zagranicznej oraz najnowszych tendencji w poezji polskiej. W czasie konferencji została także dokonana analiza działalności bibliotek publicznych powiatu nowotarskiego w 2004 roku.

*

W tym też dniu w MOK odbyły się eliminacje powiatowe XVIII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Skawina – Kraków 2005”. Komisja po wielogodzinnych przesłuchaniach wyłoniła laureatów, którzy wystąpią 24 kwietnia w koncercie finałowym w Skawinie. Wśród najlepszych znaleźli się także nowotarscy uczniowie. W kategorii muzycznej zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum Nr 1 oraz soliści: Anna Mszanik ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Barbara Samolej z MDK oraz Martyna Łęcka i Marzena Bryniarska ze Szkoły Podstawowej Nr 10. W kategorii tanecznej zakwalifikowały się zespoły: Fant z Młodzieżowego Domu Kultury, Sylaba z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Arabeska z MOK.

*

Również w tym dniu Policealne Studium Zawodowe zorganizowało dzień otwarty w Miejskim Ośrodku Kultury. Słuchaczki Studium o specjalności „technik kosmetyki” wykonywały paniom, odwiedzającym szkolne stoiska, profesjonalny makijaż i manicure oraz udzielały porad kosmetycznych.

*

Miniony sezon hokejowy dla nowotarskich „Szarotek” niestety, nie należał do udanych. Piąte miejsce nikogo nie usatysfakcjonowało, ani zawodników, ani sponsorów, ani też wiernych kibiców, którym marzyło się odzyskanie mistrzowskiego tytułu. Hokej jest istotną sprawą dla miasta i sytuacja dojrzała do publicznej debaty, a zwłaszcza problemy związane z kosztami utrzymania lodowiska i drużyny hokejowej. Staraniem grupy inicjatywnej debata zorganizowana została 15 kwietnia. Mała sala pomieściła tylko nielicznych z tłumu zainteresowanych. Blisko dwugodzinne spotkanie nie wniosło nic nowego do nowotarskiego sportu. Na wstępie burmistrz Marek Fryźlewicz (aby rozwiać wszelkie wątpliwości) poinformował zebranych, że miasto ze względów formalnych nie może przyjąć na utrzymanie drużyny hokejowej. Jak się okazało, jedyną szansą dla nowotarskiej drużyny jest dotychczasowy sponsor – nowotarski obuwnik Wiesław Wojas. Trener Andrzej Słowakiewicz, atakowany przez zebranych, udzielał licznych wyjaśnień. Zawodników na debacie nie było. Na zakończenie zapadła decyzja o ponownym spotkaniu, ale już w mniejszym gronie.

*

16 kwietnia Muzeum Polskie w Rapperswilu i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosiły na otwarcie wystawy fotografii pod tytułem „Magia gór”. Z okazji 25-lecia Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski” organizowanego przez MOK, kilkadziesiąt najciekawszych fotogramów z bogatych zbiorów fotografii górskiej zostało wyeksponowane w krużgankach zamkowej wieży. W samej wieży natomiast wystawiono przejmujące rzeźby Antoniego Rząsy. Rapperswilska wystawa była znakomitą formą promocji naszego miasta jak i konkursu fotograficznego w Szwajcarii.

*

Również w tym dniu w ramach Czwartków Literackich w Czytelni MBP odbyło się kolejne spotkanie poetyckie, tym razem z poetą Wojciechem Wenclem, który mimo młodego wieku jest autorem wielu zbiorów wierszy i laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury – Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Spotkanie poprowadził dr Wojciech Kudyba z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

*

Także w tym dniu na scenie sali widowiskowej MOK odbyły się zawody tańca Break Dance. Na zawodach pojawiło się 9 ekip z południowej Polski. Break Dance jest bardzo trudny do opisania. Występujący łączyli w swoich programach po kilka lub kilkanaście elementów i figur, ich imponujące umiejętności wprawiały widzów w zdumienie, a niektóre ewolucje taneczne wprost zapierały dech.

*

W drugiej połowie kwietnia odbyło się wiele wykładów i spotkań z których warto wymienić:

 • Zorganizowaną przez Sanepid 18 kwietnia konferencję na temat astmy i alergii w sali konferencyjnej nowotarskiego szpitala. Wykład „Wolność oddechu – zapobiegaj astmie” wygłosił prof. Ryszard Kurzawa z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
 • Spotkanie w sali obrad Urzędu Miasta, na które burmistrz zaprosił przedstawicieli organizacji pozarządowych. Spotkanie poświęcone było tworzeniu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2006.
 • Spotkanie, również w sali obrad UM, zorganizowane przez Podhalańska Wspólnotę Samorządową z generałem Mieczysławem Bieńkiem – specjalistą od spraw Krajów Bliskiego Wschodu, byłym dowódcą Międzynarodowej Dywizji w Iraku. Generał mówił o niezwykle złożonej rzeczywistości współczesnego Iraku i swojej misji w tym kraju.
 • I Sympozjum pod hasłem „Współczesne możliwości diagnostyki i leczenia chirurgicznego chorób tarczycy”, które spotkało się z dużym zainteresowaniem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej także i dlatego, że region podgórski ze względu na brak jodu ma wysoki wskaźnik zachorowań w tym zakresie.
 • Posiady Góralskie w Izbie Regionalnej MOK, która z trudem pomieściła uczestników przybyłych na zaproszenie Związku Podhalan. Na spotkanie pod hasłem „Papież Jan Paweł II – nasz, mój, świata” przybyli ci, którzy wcześniej udali się do Rzymu na pogrzeb oraz uczestnicy VIII Światowych Rekolekcji Podhalańskich. Wszyscy pragnęli podzielić się swymi przeżyciami i wspomnieniami.

*

19 kwietnia biały dym unoszący się z komina nad Kaplicą Sykstyńską obwieścił, że kardynałowie wybrali nowego następcę św. Piotra. Nowym Papieżem został 78-letni niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który i przybrał imię Benedykta XVI. Fakt ten nastąpił podczas czwartego głosowania w drugim dniu konklawe.

„Drodzy bracia i siostry, po Wielkim Papieżu Janie Pawle II księża kardynałowie wybrali mnie, prostego i skromnego robotnika winnicy Pańskiej...” – tymi słowami nowy papież pozdrowił wiernych zebranych na Placu św. Piotra, po czym udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu).

*

21 kwietnia w nowotarskim Ratuszu otwarto wystawę rzeźb majolikowych Anny Dobrzańskiej – nieżyjącej i mało w Nowym Targu znanej artystki. Część jej dorobku artystycznego została zakupiona przez miasto, a niektóre rzeźby o wyjątkowych walorach estetycznych poddano już renowacji.

*

22 kwietnia Nowy Targ odwiedziła Konsul Słowacji w Krakowie – Janka Burianova.

Nasze miasto określiła jako bardzo ważny ośrodek dla jej rodaków, który przyciąga nie tylko na zakupy, ale także w celach biznesowych, a szansą na lepsze kontakty gospodarcze będzie zapewne planowany w naszym mieście ośrodek współpracy gospodarczej. Janka Burianova otrzymała z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza Medal 650-lecia Miasta nadany jej w uznaniu zasług dla rozwoju współpracy i sympatycznych kontaktów polsko-słowackich tak w Nowym Targu, jak i na Podhalu.

*

22 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczniowie Gimnazjum Nr 1 zaprezentowali na nowotarskim Rynku happening ekologiczny. Młodzież przygotowała barwny i ciekawy program nawiązujący do ekologicznych problemów świata.

*

Także w tym dniu wieczorową porą odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury niezwykłe spotkanie z Danutą Michałowską – aktorką, prof. Państwowej Szkoły Teatralnej, autorką kilku książek. Bohaterem jej wspomnień i opowieści był Karol Wojtyła – artysta kapłan, a głównie dwa tygodnie z życia przyszłego papieża, w czasie których dokonał wewnętrznej przemiany i przeistoczył się z aktora Teatru Rapsodycznego w przyszłego kapłana.

*

23 kwietnia odbyło się walne zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Dotychczasowa prezes Maria Staszel pełniła tę funkcję przez dwie kadencje, czyli 6 lat, i stwierdziła, że odchodzi zadowolona ze swej działalności, gdyż zostawia Związek w dobrej kondycji. Nowotarski oddział zrzesza około 300 miastowych górali i 30 członków Koła Młodych Podhalan, działającego przy Technikum Mechanicznym. Nie wszyscy jednak wypełniają swoje obowiązki, więc ci, którzy chcieli mieć wpływ na wybór nowego prezesa, musieli wpierw uregulować składki. Prezesem nowotarskiego oddziału Związku Podhalan został dotychczasowy wiceprezes Alojzy Lichosyt.

*

Również 23 kwietnia sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury wypełniła się publicznością zainteresowaną wyborami Miss Ziemi Nowotarskiej. Startowało 16 dziewcząt z powiatu nowotarskiego w wieku od 16 do 22 lat. Kandydatki na miss zaprezentowały kolekcje trzech projektantek, pokazały się publiczności w różnych strojach, od wieczorowych po kąpielowe. Tytuł Miss Ziemi Nowotarskiej otrzymała Ola Janczura z Tylmanowej – uczennica LO im. Seweryna Goszczyńskiego, i będzie walczyć o tytuł Miss Małopolski. Wicemiss zostały: Kamila Czubernat z Nowego Targu i Aneta Furca z Ochotnicy Górnej, natomiast Miss Publiczności została Justyna Kosiorowska z Nowego Targu. Dodatkową atrakcją imprezy były pokazy mody.

*

24 kwietnia Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na promocję wydawnictwa „Spotkania Literackie Nowy Targ 2004” z udziałem Studia Teatralnego MOK. Przeszło 300 stronicowe „Spotkania Literackie” to efekt warsztatów literackich prowadzonych przez Macieja Pinkwarta w MOK – tom twórczości literackiej nowotarżan i ich internetowych przyjaciół z różnych stron. Twórczość uczestników warsztatów została zaprezentowana na scenie MOK w teatralnej formie wg koncepcji krakowskiego aktora Juliusza Chrząstowskiego i Studia Teatralnego. Za sprawą młodych aktorów utwory uczestników spotkań literackich nabrały scenicznego życia.

*

W tym też dniu mszą św. polową przy papieskim ołtarzu na Turbaczu rozpoczął się sezon turystyczny. Potem uczestnicy przeszli do schroniska PTTK, gdzie kontynuowano uroczystość. Z tej okazji przygotowano okolicznościowy stempel i pamiątkową plakietkę.

*

26 kwietnia w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się zebranie sprawozdawcze za sezon 2004/2005 Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego Nowy Targ.

*

27 kwietnia odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze oddziału PTTK „Gorce”, które wybrało nowy Zarząd Oddziału. Stanisława Marka po ponad 20-letnim okresie prezesowania nowotarskiemu oddziałowi „Gorce”, zastąpił Adam Kustwan – z zawodu ekonomista, przewodnik beskidzki, pilot turystyczny, członek Koła Przewodników Europejskich. Wiceprezesem został Marek Fryźlewicz, a członkami: Witold Sięka, Jadwiga Jurkowska, Joanna Voit. Warto odnotować, że nowotarski oddział PTTK – zasłużona dla rozwoju turystyki organizacja – liczy obecnie 52 członków i 40-osobowe Koło Przewodnickie.

*

28 kwietnia w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyła się XXIX Sesja Rady Miasta Nowego Targu, w czasie której radni udzielili burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Do największych sukcesów burmistrz zaliczył zachowanie niskiego zadłużenia miasta i zwiększenie poziomu wydatków inwestycyjnych do 27 procent. Mówił też o trudnościach, a zwłaszcza narzucaniu gminom nowych zadań bez przydziału środków na ich realizację. Bez słowa krytyki, przy jednym głosie wstrzymującym się, radni udzielili burmistrzowi absolutorium. W czasie sesji został przedłożony Radzie „Program Ochrony Środowiska Gminy Miasta Nowy Targ”, przyjęto Program Ochrony Środowiska wraz z Planem Gospodarki Odpadami dla Miasta Nowy Targ oraz szereg uchwał w innych istotnych dla miasta sprawach.

*

W tym samym dniu i miejscu w godzinach przedpołudniowych odbyła się konferencja podsumowująca prace nad projektem „Euroregion Tatry. Mapa atrakcji turystycznych”. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz środków Urzędu Marszałkowskiego. W czasie konferencji odbyła się prezentacja wydanej mapy.

*

30 kwietnia Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie i zespół „Swim Cream” urządzili w sali widowiskowej MOK III Koncert Otwarcia Sezonu Żeglarskiego.

*

Jak zwykle wiosną, a w tym roku ze szczególnym natężeniem powrócił problem zanieczyszczenia miasta psimi odchodami. Mieszkańcy bardzo się irytują, ale mają coraz więcej piesków, a niestety, nie widać sprzątających po swoich czworonogach. Władze miasta zwróciły się z apelem do właścicieli psów („Czysty Nowy Targ zależy także od ciebie”), wydrukowano ulotki informujące o obowiązku sprzątania nieczystości za wyprowadzanym psem. Po akcji informacyjnej ma przyjść czas na wyciąganie konsekwencji w stosunku do właścicieli psów zanieczyszczających miasto. Grzywna może wynosić 500 zł, a za wyprowadzanie psa bez smyczy i kagańca – 250 zł.

*

Rozpoczął się kolejny etap renowacji kościoła św. Katarzyny – remont wieży. W trakcie prac remontowych w mosiężnej kuli pod krzyżem na wieży kościelnej znaleziono cenne pamiątki: monety sprzed 200 lat i resztki dokumentu
z 1790 roku, pozostawione tam przez naszych przodków po poprzednim remoncie. Zachowany fragment pergaminu postanowiono przekazać do nowotarskiego Archiwum, a monety wraz z kolejnym dokumentem, opisującym renowacje kościoła i najważniejsze fakty z historii współczesnej miasta, medalami, monetami i innymi pamiątkami, pozostaną w kuli na wyremontowanej wieży, gdzie czekać będą na kolejnych renowatorów kościoła św. Katarzyny.

*

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych, a konkretnie V klasy Technikum Technologii Żywienia, otrzymali specjalne wyróżnienie w kategorii projektów społecznych w Konkursie „Junior Biznesu 2005”. Ich projekt „Qrnik – młodzieżowa świetlica międzyszkolna”, opracowany z myślą o młodzieży dojeżdżającej do domu, zakwalifikował się do ścisłego finału, co było znaczącym sukcesem młodych przedsiębiorców.

*

W ostatnim dniu kwietnia Tadeusz Błażusiak w zawodach halowych w czeskim Decinie wygrał trial motocyklowy, potwierdzając tym samych przynależność do elity w swojej dyscyplinie. Warto przypomnieć, że w mistrzostwach świata w hali sklasyfikowany został na ósmym miejscu.

*

Ze sportu warto także odnotować zdobycie przez drużynę hokejową „Old-boys Podhale” srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski.

Maj

*

1 maja w salce Ducha Św. przy kościele św. Katarzyny odbył się koncert zespołu „Siódma trąba” z udziałem Jorgosa Skoliasa. Koncert zorganizowany został dla młodzieży przez Dobry Club i Urząd Miasta w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

*

2 maja staraniem Miejskiego Ośrodka Kultury, Urzędu Miejskiego i Zakładu Zieleni i Rekreacji zorganizowany został Festyn w Parku Miejskim. W programie były koncerty zespołów folklorystycznych, muzyczno-wokalnych, popisy break-dance, występy zespołów tanecznych, występ kabaretu „U Bacy”, a także zawody sportowe dla dzieci, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

*

3 maja zgodnie z tradycją nowotarżanie świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody zorganizowane przez nowotarskie Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Nowym Targu rozpoczęły się uroczystą mszą św. przy kościele św. Katarzyny z udziałem chóru „Gorce”, potem przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał historię i znaczenie pierwszej konstytucji naszego kraju, a następnie poczty sztandarowe, delegacje władz miasta i powiatu, związków, organizacji, instytucji oraz mieszkańcy miasta przemaszerowali wraz z Miejską Orkiestrą Dętą do Rynku, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową na Ratuszu.

*

Po kilku latach przerwy działacze nowotarskiego oddziału PTTK postanowili wznowić organizowanie rajdu „Na raty”. Od 3 maja do 10 września indywidualnie lub grupowo można będzie wędrować wyznaczonymi trasami w Gorcach i Pieninach, zdobywać punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej i wziąć udział we wspólnym zakończeniu rajdu w Kluszkowcach. Rajd „Na raty” to dobry sposób na promowanie turystyki, rejonów Gorców i Pienin oraz Nowego Targu.

4 maja burmistrz Marek Fryźlewicz przedstawił na konferencji prasowej Adama Kustwana – nowego szefa nowotarskiego PTTK.

*

Efektem jednego z licznych projektów polsko-słowackich zrealizowanych z funduszy Phare jest „Mapa atrakcji turystycznych Euroregionu Tatry”. Wydawnictwo składa się z dwóch części: opisowej i kartograficznej, i prezentuje 40 najcenniejszych zabytkowych obiektów, 20 po stronie polskiej i tyle samo po słowackiej. Mapa jest owocem partnerskiej współpracy Nowego Targu ze słowackim Kieżmarkiem (umowę zawarto przed 10 laty) i służy turystom, wczasowiczom, jak i miejscowym, zwłaszcza przy planowaniu wycieczek za miasto.

*

Po raz dziesiąty wadowicka Agencja Informacyjno-Reklamowa „Promocja” Wioletty i Jerzego Ochmanów wraz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem zaprosiła na Targi, trwające w tym roku trzy dni od 6 do 8 maja. W X Jubileuszowych Podhalańskich Targach Budownictwa, Ogrzewania i Wyposażenia Wnętrz wzięło udział blisko 70 firm budowlanych oraz 20 innych branż, które urządziły swe stoiska na całej powierzchni rozmrożonej płyty lodowiska. Kupić lub przynajmniej obejrzeć można tam było niemal wszystko, co wiąże się z budową i aranżacją domu. Można było także nabyć zupełnie inny asortyment ,jak np. biżuterię, czy najnowsze modele samochodów. Za najlepsze wyroby przyznane zostały tradycyjne „Złote Ciupagi”, które otrzymały firmy: „Prefabet” z Bielska Białej, „Stoldrew” Jan Kupczyk z Gliwic, „Biegonice” z Nowego Sącza. Puchar za najciekawszą aranżację stoiska przypadł firmie „Bruk-Bet” z Tarnowa. X Targi Podhalańskie były ważnym wydarzeniem gospodarczym w Nowym Targu. W czasie trzech dni ich trwania zanotowano około 4 tysiące zwiedzających.*

W Sromowcach Kątach uroczyście otwarto spływ Przełomem Dunajca. Flisackie łodzie pływają już od 1 kwietnia, natomiast tradycyjne poświęcenie łodzi odbyło się na przystani 7 maja. Mszę św. celebrował bp Józef Guzdek z diecezji krakowskiej, który otrzymał na pamiątkę od Prezesa Stowarzyszenia Flisaków na Rzece Dunajec Stefana Laskowskiego, kapelusz i kamizelkę pienińską.

Podczas otwarcia grała orkiestra dęta OSP w Krościenku, śpiewały też dzieci z miejscowych szkół. W uroczystym poświęceniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego, powiatu oraz pienińskich gmin. Flisaków reprezentowały poczty sztandarowe z Krościenka, Czorsztyna, Szczawnicy oraz ze Sromowiec Wyżnych i Niżnych.

*

Nowy Targ otrzymał 85 tysięcy złotych na realizację programu pomocy Romom. Środki mają być przeznaczone na zajęcia wyrównawcze, działalność artystyczną i różnorodne koła zainteresowań.

*

Do grona wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury, którzy już odnieśli sukcesy na międzynarodowym forum, dołączyła Marysia Stychno z Nowego Targu, której praca pod tytułem „Kolędnicy” znalazła się wśród 6 najlepszych prac konkursu plastycznego pod nazwą „Wigilia we wspólnej Europie”. Konkurs polegał na wykonaniu projektu kartki pocztowej promującej region i zarazem związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Główną nagrodą w tym konkursie był 2-dniowy pobyt w Brukseli. Laureatka pojechała tam ze swoją opiekunką artystyczną Marią Mrożek.

*

Inna z wychowanek MDK, Alicja Guzik, jest autorką pracy wyeksponowanej na belgijskiej wystawie prac plastycznych dzieci pod nazwą „Warunki klimatyczne na naszym globie”.

*

Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował Przegląd Twórczości Plastycznej Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów pod nazwą „Talencik 2005”, na który zgłosiło swoje prace 287 autorów z 13 nowotarskich szkół. Jury wybrało najlepsze prace i przyznało 25 nagród i tyleż wyróżnień. Obecny na podsumowaniu burmistrz Marek Fryźlewicz gratulował wszystkim uczestnikom, a laureatom Przeglądu wręczył nagrody i dyplomy. Wystawę prac można było obejrzeć w sali wystaw MDK.

*

W konkursie krwiodawstwa zorganizowanym przez PCK pod nazwą „Młoda krew ratuje życie” uczniowie nowotarskiego Zespołu Szkół Rolniczych zajęli 3 miejsce wśród startujących 37 małopolskich szkół średnich. Nowotarscy uczniowie oddali 66 litrów krwi. Ośrodkiem promującym krwiodawstwo wśród młodzieży jest w naszym mieście także Zespół Szkół Technicznych. Ostatnio uczniowie uczestniczący w tej szlachetnej akcji oddali 30 litrów krwi.

*

8 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Edyty Geppert. W czasie recitalu wielbiciele talentu artystki mogli usłyszeć stare i nowe utwory, zwłaszcza z ostatniej płyty „Wierzę piosence”. Publiczność była zachwycona koncertem.

*

W dniach 8–16 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała pod nazwą „Tydzień Bibliotek” cykl imprez upowszechniających książki i czytelnictwo zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Akcję przygotowały wszystkie bibliotekarki, więc imprezy odbywały się w Czytelni, Wypożyczalni dla dorosłych i obydwu Filiach Nr 1 i Nr 2, a były to turnieje, lekcje biblioteczne, filmy, podwieczorki z bajką, wieczory poezji, konkursy czytelnicze, plastyczne, krzyżówkowe, gry i zabawy przy ognisku, a wiele z tych imprez z racji obchodów Roku Andersena nawiązywało do jego twórczości. „Tydzień Bibliotek” zamknęło bardzo udane spotkanie pisarki dla dzieci Ewy Staatmuller z jej dziecięcymi czytelnikami.

*

14 maja rozegrane zostały eliminacje rejonowe do V Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Zawody wygrał zespół uczniowski z LO im. Seweryna Goszczyńskiego. Umiejętności zawodników sprawdzane były przy pozorowanych wypadkach, a instruktorzy oceniali jakość i skuteczność udzielanej pomocy, pracę zespołową, dbałość o bezpieczeństwo i konstruktywne myślenie w trudnych sytuacjach.

*

Również w tym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował tradycyjną majówkę w bacówce u państwa Dutków.

*

16 maja odbyła się w Nowym Targu uroczystość poświęcenia figury św. Floriana – patrona strażaków, która po wielomiesięcznej renowacji wróciła do niszy na szczycie frontonu budynku komendy PSP przy ul. Kościuszki. Renowacji dokonał Jan Korczak, za co otrzymał odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Przywrócenie odrestaurowanej figury było początkiem tegorocznych obchodów strażackiego święta, które zaszczycił obecnością komendant małopolski generał Seweryn Dyja. W czasie uroczystości wręczone zostały złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa” Mieczysławowi Olconiowi i Henrykowi Wielkiewiczowi. Przy tej okazji warto odnotować, że wg słów komendanta KPPSP Józefa Galicy, nasi strażacy w ubiegłym roku wyjeżdżali 255 razy do pożarów, przybyło im też pracy odbiegającej od tradycyjnie rozumianej ich działalności, czyli akcji ratowniczych związanych z pożarami. Już nie tylko ogień, ale
i inne klęski żywiołowe: powodzie, wichury, czy obfite opady śniegu, wypadki i katastrofy, stanowią przedmiot ich profesjonalnej działalności. Przez cały maj w ramach tzw. Dni Otwartych zorganizowane grupy dzieci, lub dorosłych mogły zwiedzać strażnice, oglądać sprzęt i uzyskać od strażaków informacje na temat właściwego zachowania się w przypadku pożaru lub innych zagrożeń.

*

Nasze miasto odwiedził dr Henryk Goldberg, nowotarski Żyd władający nienaganną polszczyzną, dla którego Polska pozostanie na zawsze ojczyzną. Opuścił nasz kraj w 1939 roku i po długiej tułaczce osiadł w Izraelu, gdzie powołał i przez 40 lat przewodniczył tamtejszemu Ziomkostwu Żydów Nowotarskich. 16 maja w Izbie Regionalnej w MOK odbyło się spotkanie dr Goldberga z nowotarżanami, w czasie którego uhonorowany został przez burmistrza Marka Fryźlewicza Medalem 650-lecia Nowego Targu za wytrwałe podtrzymywanie więzi z rodzinnym miastem.

*

Z inicjatywy komendanta powiatowego Policji Stanisława Gubały i Nowotarskiego Regionu IPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji) zorganizowano na nowotarskiej strzelnicy LOK zawody strzeleckie. Dziesięć drużyn zmagało się w 2 konkurencjach: strzelaniu z broni krótkiej i długiej. W pierwszej konkurencji najlepsi byli stróże prawa z Rabki, a indywidualnie policjant Kazimierz Matuła, który zdobył puchar ufundowany przez komendę powiatową w Nowym Targu, natomiast w drugiej zwyciężyła drużyna z Urzędu Miasta w Nowym Targu.

*

18 maja staraniem Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” i Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się poetycka wieczornica, którą poeci Podhala dedykowali w hołdzie Janowi Pawłowi II, zatytułowana „Pokłonić się słowem”. W refleksyjny klimat wprowadziły zebranych na tym szczególnym spotkaniu wiersze Ojca Świętego, interpretowane przez dziewczęta ze Studium Teatralnego MOK. Na scenie sali widowiskowej zebrała się spora grupa poetów na czele z Wandą Czubernatową, którzy prezentowali swoje utwory poetyckie poświęcone Janowi Pawłowi II. Spotkanie poetyckie prowadzili: Wanda Szado-Kudasik i ks. Marcin Godawa, a opracowanie muzyczne urodzinowego hołdu poetów współtworzyły nuty szopenowskie w wykonaniu Marka Ciesielskiego i góralskie nuty zespołu „Śwarni”.

*

19 maja Gimnazjum Nr 1 zaprosiło na Gimnazjalny Piknik Sportowy zorganizowany w ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Przy świetnej pogodzie i muzyce odbyły się mecze koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, były też i inne atrakcje. W finale odbyło się wręczenie nagród i dyplomów przez wiceburmistrza Jana Kolasę i zastępcę przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego.

*

W piątek 20 maja w Szaflarach odbył się jak co roku Konkurs im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”. Uroczystość otwarcia konkursu poprzedził korowód pocztów sztandarowych, muzyki góralskiej i młodzieżowej orkiestry strażackiej ze szkoły do Rynku, gdzie zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą założyciela i naczelnika Konfederacji Tatrzańskiej.

Co roku w Konkursie im. Augustyna Suskiego bierze udział ok. 150 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.

*

Redakcja „Gazety Krakowskiej” od dłuższego czasu prowadzi ważną akcję przeciwko pijanym kierowcom. Ostatnio objęła patronat nad zajęciami dla uczestników kursów nauki jazdy w nowotarskim ośrodku, dotyczącymi skutków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, co ma być swoistą „terapią wstrząsową”. Pomysłodawcą tych nowotarskich zajęć był pełnomocnik burmistrza miasta do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – Marcin Jagła, a szkoleniem zajęli się policjanci i terapeuci.

*

Urząd Skarbowy przekazał na rzecz miejscowego PKPS odzież wartości 11 900 zł, w tym 300 sztuk dżinsów, 700 bluz dresowych, 500 podkoszulków itp. Były to wyroby z podrobionymi znakami firmowymi, więc stanowiły przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Po usunięciu znaków firmowych odzież została przekazana podopiecznym PKPS.

*

„Świat piękny, życie trudne” to tytuł drugiej książki Franciszka Szlagi, która ukazała się ostatnio i była promowana w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK. Książka jest nawiązaniem i komentarzem do pierwszej sprzed dwóch lat, zatytułowanej „Szukałem w ludziach prawdy”.

*

21 maja w Izbie Regionalnej w MOK odbyła się sesja popularno-naukowa pod tytułem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne w góralskiej tradycji wczoraj i ich ochrona dzisiaj”. Organizatorzy: nowotarski oddział PTH, Małopolski Konserwator Zabytków, MOK, UM i Związek Podhalan zaplanowali dwa bloki tematyczne. 1. „Kapliczki w tradycji Podhala, Spisza i Orawy” i 2. „Kapliczki – ochrona i konserwacja”. Referaty wygłosili historycy z oddziału nowotarskiego PTH i zaproszeni przez nich goście. W programie sesji było także otwarcie pokonkursowej wystawy Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu na Projekt i Fotografię Kapliczki i Krzyża Przydrożnego, którą można było oglądać w MOK.

*

22 maja nowotarskie chóry „Echo Gorczańskie” i chór z parafii św. Katarzyny wraz z innymi chórami podhalańskimi wzięły udział w koncercie „Musica Sacra” zorganizowanym w ramach Dnia Papieskiego w Wadowicach. Koncert odbył się w wadowickiej bazylice i dedykowany był Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 85. rocznicę urodzin.

*

24 maja otwarta została wystawa pokonkursowa pod nazwą „Matka w oczach dziecka”. Na jubileuszowy XXX Małopolski Konkurs Plastyczny, zorganizowany przez nowotarski Urząd Miasta, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie i MDK, napłynęło 1879 prac, głównie były to portrety mam, narysowane, namalowane, niektóre ulepione z plasteliny. Jury przyznało 28 nagród, 35 wyróżnień i ponad 60 prac zakwalifikowało na wystawę. Wernisaż, w czasie którego wręczano nagrody i wyróżnienia, odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury.

*

Z Dniem Matki związana była akcja „Dbamy o nasze mamy”. W naszym mieście ruszył program dotyczący profilaktyki nowotworowej. Za pośrednictwem dzieci w akcji wzięło udział 5 nowotarskich przedszkoli, zachęcano mamy do przeprowadzenia badań.

*

25 maja w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” odbyła się promocja rocznika Pogranicze polsko-słowackie 2003–2004. Wydawnictwo prezentował przewodniczący zespołu redakcyjnego, Antoni Nowak, oraz jego polscy i słowaccy autorzy. Spotkanie połączone było z wernisażem wystawy fotografii Ladislava Janigi pod tytułem „Tatry z obłoków”.

*

26 maja w święto Bożego Ciała tysiące nowotarżan (reprezentanci wszystkich środowisk) uczestniczyło w tradycyjnej, uroczystej procesji, która przeszła w południe ulicami Nowego Targu, i modliło się przy przygotowanych i przystrojonych na tę okazję ołtarzach w Rynku. Księża: Marcin Garbacz, nowotarżanin pracujący w Południowej Dakocie w USA, i Andrzej Wyrostek, gościnnie celebrowali tegoroczną procesję. Uroczystości uświetniły dwa nowotarskie chóry.

*

Jak co roku w Boże Ciało rozpoczął się kolejny LXIV Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. Na starcie zjawiło się 625 wodniaków, w tej liczbie zawodowcy i amatorzy, którzy popłynęli wodami Dunajca w stronę Jeziora Czorsztyńskiego.

*

W wartkich i zimnych jeszcze wodach Dunajca, nieopodal złączenia Białego i Czarnego Dunajca doszło do wypadku. Dwie kajakarki z Legionowa spadły z progu rzecznego wprost w wodny wir. Jedną wciągnął na ponton przepływający tamtędy mężczyzna, a życie drugiej ocalił 25-letni posterunkowy z nowotarskiej policji – Marcin Bagiński, który wskoczył do wody i odholował do brzegu kajakarkę nie dającą znaku życia. Tam ze swoimi kolegami udzielił jej pierwszej pomocy, a następnie przewieziona została do szpitala. W związku z wypadkiem i bardzo skutecznym udzieleniem pierwszej pomocy przez posterunkowego Marcina Bagińskiego, Fundacja WOŚP postanowiła przekazać nowotarskiej policji profesjonalny sprzęt ratowniczy w postaci torby ratowniczej standard R-O oraz defibrylator półautomatyczny, a także przeszkolić pracowników policji w zakresie używania tego sprzętu.

*

29 maja obchodzili swoje święto strażacy OSP na Kowańcu. Po uroczystym przemarszu z remizy do kościoła Matki Boskiej Anielskiej i mszy św. strażacy przeszli do swojej strażnicy na Marfianej Górze, gdzie odbyli posiady.

*

Rozstrzygnięty został (po dwóch nieudanych próbach) przetarg i miasto sprzedało ośrodek wypoczynkowy pięknie położony na obrzeżach rezerwatu „Bór na Czerwonem”, niedaleko nowotarskiego lotniska. Nowotarski przedsiębiorca Mirosław Węgrzyn kupił nieruchomość (ok. 4 ha gruntu wraz z domkami i zapleczem) za 701 tysięcy zł. Umowie z nabywcą towarzyszy porozumienie dotyczące wykorzystania działki na cele rekreacyjno-turystyczno-sportowe.

*

30 maja w Nowym Targu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Trzej zamaskowani mężczyźni napadli na Bank Millenium mieszczący się w centrum miasta przy Rynku i skradli z sejfu ok. 400 tysięcy zł. Fragmenty napadu zarejestrowały kamery zainstalowane wewnątrz i na zewnątrz budynku, co w połączeniu z przekazanymi przez świadków informacjami i zwykłym przypadkiem pozwoliło policji ująć sprawców w stosunkowo niedługim czasie.

*

Ze sportu miło odnotować kolejny sukces nowotarżanki Ewy Pawlikowskiej, która na Mistrzostwach Świata w Karate Kyokushin w Tokio zdobyła srebrny medal.

Odnotować także należy sukcesy odniesione przez nowotarskich unihokeistów. Klub Sportowy „Szarotki” Nowy Targ zdobył trzy tytuły Mistrza Polski, które wywalczyły drużyny: seniorów, juniorów oraz drużyna żeńska seniorek.

Również w tej dyscyplinie Klub Sportowy „Górale” Nowy Targ wywalczył wicemistrzostwo Polski w klasie seniorów.

Czerwiec

*

Program obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w 2005 roku był obszerny, urozmaicony i dostarczył najmłodszym nowotarżanom radosnej zabawy i miłego wypoczynku. Niektóre z imprez przygotowanych z tej okazji odbyły się już w maju, jak na przykład „Dzień Dziecka pod Żaglami”, czyli IV Regaty o Puchar im. Jana Petryli, zorganizowany przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie, czy też Spławikowe Zawody Wędkarskie zorganizowane na jeziorze w Ludźmierzu przez nowotarskie koło Nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego dla 150 dzieci. Głównym organizatorem i sędzią tych zawodów był Andrzej Persz. Przed zawodami, z myślą o zwiększeniu szans na sukces każdego dziecięcego zawodnika, wpuszczono wiele ryb do jeziora, także pstrągi tęczowe.

Nowotarską tradycją Dnia Dziecka stały się spotkania najmłodszych nowotarżan z burmistrzem miasta w reprezentacyjnej sali Ratusza. W tym roku burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił przedszkolaki z prywatnego przedszkola przy ul. Szaflarskiej. Dzieci pod okiem wychowawczyni zaprezentowały przygotowane wcześniej piosenki, potem miały okazję porozmawiać z gospodarzem miasta i przedstawić mu listę życzeń najmłodszych mieszkańców. Na zakończenie spotkania burmistrz obdarował dzieci zabawkami i zaprosił na słodki poczęstunek. Imprezy dla najmłodszych zorganizowały także, jak co roku, instytucje kultury, stowarzyszenia i szkoły. W ramach kampanii „ Zachowaj trzeźwy umysł” odbyły się w Gimnazjum Nr 2 imprezy sportowe, a w Szkole Podstawowej Nr 5 zawody na wesoło. W ogrodzie przy kościele św. Katarzyny tradycyjnie zorganizowano festyn z mnóstwem atrakcji. Był to jubileuszowy już X Festyn, z którego całkowity dochód przeznaczono na pomoc dla Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych i z Upośledzeniem Umysłowym „Chatka” w Nowym Targu.

*

1 czerwca odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowana przez Starostwo Powiatowe I Giełda Edukacyjna Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Nowotarskiego. Szkoły średnie, a jest ich na terenie powiatu nowotarskiego 38, zaprezentowały swoje oferty edukacyjne, kierunki kształcenia, możliwości odbywania praktyk i zachęcały tegorocznych absolwentów gimnazjalnych do wstąpienia w ich progi. Stoiska promujące poszczególne szkoły dysponowały nie tylko folderami z pełną informacją na temat rekrutacji i możliwości kształcenia, ale także dodatkowymi atrakcjami np. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych zapraszali do degustacji smakołyków własnego wyrobu, słuchaczki Studium Zawodowego o specjalności technik kosmetyk proponowały wykonanie profesjonalnego manicure itp. Ponadto na scenie sali widowiskowej uczniowie szkół średnich prezentowali swoje programy artystyczne.

*

Także w tym dniu na nowotarskim stadionie piłkarskim im. Józefa Piłsudskiego zakończył się organizowany przez Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji XXIV Turniej Piłkarski Dzikich Drużyn o Puchar Burmistrza Nowego Targu. W Turnieju wzięło udział ponad 20 drużyn.

*

W Cichem w dniach od 1 do 4 czerwca trwało XXII Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. W programie uroczystości przewidziano spotkanie z ks. kard. Franciszkiem Macharskim, wyprawę do Doliny Chochołowskiej, modlitwę o beatyfikację Jana Pawła II, występy góralskich zespołów i pokaz zwyczajów regionalnych. Z tej okazji również w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem ks. kard. Franciszek Macharski poświęcił tablicę pamiątkową w 35. rocznicę nadania placówce imienia żołnierzy z Westerplatte.

W sympozjum uczestniczyły delegacje z ponad 40 szkół z całej Polski, żołnierze z 21. Pułku Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz starosta nowotarski Jan Hamerski.

*

3 czerwca w Galerii MBWA „Jatki” odbył się wernisaż wystawy malarstwa, rzeźby i ceramiki Eugeniusza Molskiego, zatytułowanej „Ogrody aniołów, ludzi, rzeczy”. Otwarcie rozpoczęło się nietypowo. Okryte papierem rzeźby odsłonięte zostały przy pomocy ognia, który spalił papierowe okrycia, a potem wernisaż przebiegał już w tradycyjnym stylu. Eugeniusz Molski, absolwent wrocławskiej PWSSP, wyspecjalizowany w malarstwie ściennym, sztalugowym, ceramice, rzeźbie, a także medalierstwie i projektowaniu form przemysłowych, ma bogaty i różnorodny dorobek artystyczny. Znany jest w kraju i poza granicami. Dzięki Galerii nowotarżanie mogli obejrzeć część dorobku artystycznego tego wszechstronnego twórcy.

*

Również w tym dniu w Muzeum Podhalańskim PTTK w Nowym Targu odbył się finał zorganizowanego przez Muzeum, Urząd Miasta i Młodzieżowy Dom Kultury IV Konkursu Wiedzy o Podhalu. Wzięło w nim udział 6 najlepszych drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnikom wręczono dyplomy i pamiątki, a dla zwycięzców miasto ufundowało puchar. Cieszy coraz większa popularność imprezy i poziom wiedzy uczestników, smuci fakt, że wśród laureatów nie było żadnej nowotarskiej drużyny, chociaż przy MDK działa Klub Wiedzy o Regionie.

*

W dniach 3–4 czerwca Komisja Turystyki Młodzieżowej nowotarskiego oddziału PTTK zorganizowała Rajd Szlakami Powstania Chochołowskiego. Imprezę zaplanowano zarówno dla zorganizowanych grup, jak i uczestników indywidualnych.

*

4 czerwca po raz ósmy odbyła się pielgrzymka Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza tzw. „Szlakiem Papieskim”. Wśród czterech pielgrzymujących grup jedna była nowotarska. Łącznie wzięło w niej udział około 4,5 tysiąca wiernych. W ludźmierskim sanktuarium pielgrzymów witali licznie zgromadzeni górale, turyści oraz ks. bp. Jan Szkodoń i ks. Tadeusz Juchas. Modlono się tam o jak najszybszą beatyfikację Jana Pawła II.

*

Na Podhale dotarła ważna wiadomość, że arcybiskup Stanisław Dziwisz zastąpi na stanowisku metropolity krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego odchodzącego na emeryturę. Arcybiskup Dziwisz pochodzi z Raby Wyżnej, gdzie urodził się przed 66 laty, święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 roku z rąk ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. W latach 1966–78 był kapelanem arcybiskupa krakowskiego, a następnie od początku do końca pontyfikatu – osobistym sekretarzem Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystości przekazania paliusza arcybiskupowi Dziwiszowi zaplanowane są w Watykanie na 29 czerwca, a oficjalne objęcie urzędu nastąpić ma 27 sierpnia w katedrze na Wawelu. Była to radosna wieść dla całego Podhala wraz z jego stolicą, szczególnie, że arcybiskup Dziwisz uczęszczał do nowotarskiego liceum, w którym uzyskał maturę w 1957 roku, a wśród jego kolegów ze szkolnej ławy jest proboszcz parafii św. Katarzyny, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk.

*

7 czerwca w piątą rocznicę poświęcenia planu budowy kościoła, w dniu odpustu parafialnego, Wspólnota Parafii św. Jadwigi Królowej, Rada Budowy Kościoła i ks. Henryk Paśko zaprosili wiernych na uroczystość błogosławieństwa kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej na osiedlu Bór w Nowym Targu. Uroczystego aktu błogosławieństwa dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski, który także udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Po mszy św. burmistrz Marek Fryźlewicz podziękował księdzu kardynałowi Macharskiemu za 26-letnią posługę metropolity krakowskiego i podkreślił zasługi kardynała dla naszego miasta i jego mieszkańców.

*

8 czerwca nowotarski oddział PTTK „Gorce” zorganizował dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu i Gminie Nowy Targ.

*

Także 8 czerwca nowotarska delegatura Małopolskiego Kuratorium Oświaty zorganizowała w Domu Podhalańskim w Ludźmierzu szkolenie dla nauczycieli na temat pracy z uczniem ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Kilkuset nauczycieli miało okazję nauczyć się poprawnego diagnozowania trudności, jakie dzieciom stwarza nauka szkolna.

*

9 czerwca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się III Prezentacje nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. Pomysł promowania szkół wyszedł ze Szkoły Podstawowej Nr 3 na Kowańcu i przez dwa lata szkoły prezentowały własny program w określonym czasie. Tym razem ustalono temat wiodący „Lekcje o naszym mieście”. Każda ze szkół przygotowała lekcję – inscenizację na określony nowotarski temat w uzgodnionym przedmiocie. Na przyszły rok dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3, Krystyna Góźdź, zapowiada inny, ale równie ciekawy temat. Całość programu zakończył burmistrz Marek Fryźlewicz wręczając najlepszym nowotarskim uczniom specjalne pamiątkowe adresy.

*

W Zespole Szkół Rolniczych odbyła się uroczystość wręczenia świadectw absolwentom. Najlepszemu absolwentowi, Tomaszowi Waksmundzkiemu z Technikum Technologii Żywności, swoją prywatną nagrodę pieniężną wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

10 czerwca nowotarska Szkoła Podstawowa Nr 5 uroczyście zakończyła II edycję akcji „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”. W godzinach przedpołudniowych barwny korowód postaci z bajek, w które wcielili się uczniowie klas I–III, przemaszerował ulicami miasta kierując się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali widowiskowej nastąpił finał i podsumowanie akcji prowadzonej przez nauczycielki najmłodszych dzieci: Dorotę Fryźlewicz, Annę Maraś i Ewę Olejarz. W czasie tej wartościowej akcji najmłodsi uczniowie mieli okazję nie tylko poznać wybrane pozycje z literatury dziecięcej, ale także osoby czytające reprezentujące różne zawody i środowiska nowotarskie. W zorganizowanym z tej okazji konkursie plastycznym nagrodzono aż 49 uczniów, a w konkursie literackim przyznano 1 nagrodę i 7 wyróżnień. Na zakończenie wszyscy licznie zgromadzeni uczestnicy obejrzeli inscenizację „Czerwonego Kapturka” w wykonaniu dzieci z klasy I b.

*

11 czerwca w Galerii MBWA „Jatki” w ramach cyklu „Czekając na Picassa” można było posłuchać wykładu Anny Manickiej zatytułowanego „Wszystko co zawsze chciałeś wiedzieć o Picassie, ale bałeś się zapytać”. Anna Manicka, specjalistka od twórczości Picassa – jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku – zajmująco opowiadała o tym wybitnym twórcy, a prelekcję ilustrowała slajdami. Pablo Picasso gościł w Polsce z okazji Kongresu Pokoju w 1948 roku i zostawił wtedy malowaną ceramikę, którą wraz z grafikami będziemy mogli podziwiać we wrześniu w nowotarskiej Galerii.

*

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce wraz z Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce organizowało w dniu 12 czerwca 2005 r. w Jabłonce „Święto Soli”.

Wcześniej, bo 5 czerwca, odbyło się już „Święto Soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce. W ramach tego święta zaprezentowano stoiska producentów soli oraz solnych uzdrowisk, jak również stoisko regionu orawskiego „Szlakiem Solnym przez Orawę” przygotowanego przez Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce i Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

*

Działające w Nowym Targu Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” było głównym organizatorem II Dni Tischnerowskich dla dzieci i młodzieży, które odbyły się pod patronatem Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”. Bogaty program „Dni” w całości nawiązywał do głównego tematu „W drodze ku błogosławieństwom”.

*

Ulewne deszcze pod koniec I dekady czerwca podniosły niebezpiecznie stan wody potoków i rzek na Podhalu. W naszym mieście stan alarmowy został przekroczony na Czarnym Dunajcu o 39 cm. Nastąpiły lokalne podtopienia, woda wdarła się w niektórych domach do piwnic, ale większych strat na szczęście nie spowodowała. Na osiedlu Klikuszówka strażacy skutecznie zapobiegli przedostaniu się wezbranych wód pobliskiego potoku na teren szkoły.

*

12 czerwca koncert Miejskiej Orkiestry Dętej rozpoczął, zorganizowany przez Akcję Katolicką przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 11 i Gimnazjum Nr 2 przy placu Evry, VII Festyn Rodzinny. Festyn rozpoczął się i zakończył akcentem religijnym. Na powitanie gości dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 zaprezentowały program artystyczny zatytułowany „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Potem w programie były koncerty licznych zespołów muzyczno-wokalnych, tanecznych, folklorystycznych, pokazy wschodnich sztuk walki i aerobiku, także swój udział zaznaczyli goprowcy, strażacy i policjanci. Ponadto dla uczestników festynu przygotowano rozmaite gry, zabawy i konkursy sprawnościowe oraz występ kabaretu „Truteń”. Wieczorem losowano główne nagrody Wielkiej Loterii Fantowej towarzyszącej imprezie od początku. Dochód z Festynu – 7200 zł przeznaczono na działalność świetlic socjoterapeutycznych w szkołach, które tę imprezę współorganizowały. VII Festyn Rodzinny zakończył Apel Jasnogórski.

*

W tym też dniu w namiocie rozbitym przy ul. Kamieniec wystąpił Cyrk Korona z nowym programem z popisami artystów areny i ponad 60 zwierząt.

*

14 czerwca w Sali obrad Urzędu Miejskiego zakończony został VII Konkurs Recyklingowy obejmujący zbiórkę makulatury i puszek aluminiowych. Dzieci zebrały aż 58 101,5 kg makulatury, a pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 5, w której uczniowie zebrali ponad 38 ton makulatury (co daje 57 kg na ucznia), I miejsce zajęło także Przedszkole Nr 2, które zebrało prawie 9 ton makulatury (wypada średnio 88 kg na przedszkolaka). W zbiórce puszek aluminiowych I miejsce uzyskała Szkoła Podstawowa Nr 6, która zebrała 278 kg (1,3 kg na ucznia), a wśród przedszkoli I miejsce zdobyło Przedszkole Nr 7, które zebrało 240 kg, czyli 2 kg na przedszkolaka. Nagrody sfinansowane ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Przedszkola otrzymały zabawki i gry, a szkoły podstawowe i gimnazja sprzęt sportowy.

*

Warto odnotować, że odbyły się także warsztaty ekologiczne, głównie dla nauczycieli szkół powiatu nowotarskiego, zorganizowane przez burmistrza miasta i Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Tematem szkolenia był „Recykling odpadów w naszej szkole – baterie i inne odpady niebezpieczne”. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalnie przygotowane materiały edukacyjne.

*

15 czerwca obradowała nowotarska Rada Miejska. W porządku obrad było m.in. powołanie sekretarza miasta. Funkcję tę objęła Stanisława Szołtysek, która pracowała dotychczas na tym stanowisku w Szczawnicy i jest przewodniczącą Forum Sekretarzy Polski Południowej.

*

Od 16 do 19 czerwca w Nowym Targu odbywały się I Mistrzostwa Polski Amatorów w Szachach. Inicjatorem imprezy (poprzedzonej turniejami szachowymi) i gospodarzem mistrzostw był Klub Sportowy „Gorce”.

*

Czerwiec to miesiąc zakończenia roku szkolnego, podsumowania rocznej pracy uczniów i pedagogów, pochwalenia się osiągnięciami dydaktycznymi i prezentowania szerokiej publiczności dokonań artystycznych. To także, z racji zbliżającego się lata i wakacji, czas relaksowych imprez i wspólnej zabawy. Z ważniejszych akcji i imprez w tym zakresie odnotować warto: tradycyjny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, który odbył się jeszcze w sali widowiskowej MOK ale następne odbędą się już w nowym budynku szkoły, wewnątrz którego trwają prace wykończeniowe m.in. sali koncertowej na 300 osób (która ma być gotowa do końca roku). Inwestycja ciągnąca się od 7 lat kosztowała już 6 mln zł, a pozyskanie tych środków z Ministerstwa Kultury nie było wcale łatwe. Uczniowie, mimo różnych problemów, mogli jednak w październiku 2004 roku wejść już do nowej szkoły.

*

Także w sali widowiskowej MOK odbył się koncert na zakończenie roku szkolnego Młodzieżowego Domu Kultury. Sceniczne prezentacje dorobku wychowanków obejmowały m.in. zespół rockowy prowadzony przez Marka Brynkusa, cztery formacje zespołu „Evry Body” przygotowane przez Beatę Korczak, czy przedstawienie dawnych zwyczajów związanych z dniem św. Łucji przez zespół „Mali Śwarni” prowadzony przez Marię i Józefa Staszlów.

*

Miejski Ośrodek Kultury zorganizował II Prezentację Zespołów Artystycznych (własnych). W sali widowiskowej swój program zaprezentowali Romowie, zespół „Break Dance”, Studio Baletowe, „Hyrni” i inne grupy artystyczne.

*

W Galerii MBWA „Jatki” odbyły się wieczory muzyczne, w czasie których wystąpili: „Big-Band” pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, Klasa Saksofonu prowadzona przez Wojciecha Inglota, młodzi adepci gitary skupieni w ognisku muzycznym „Camerata” prowadzonym przez Marka Brynkusa oraz nauczyciele i uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej.

*

Z cyklu „Czytamy dzieciom” w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej radny miejski Jakub Swalarz czytał przedszkolakom bajki.

*

Akiko Miwa, Japonka mieszkająca w Harklowej, zainspirowała koncert połączonych chórów japońskich: „Tokio Motet Choir” i „Choir Soave” pod dyrekcją Nabukiego Okumury. Ich koncert odbył się w kościele św. Katarzyny
i był przyjęty z niezwykłym aplauzem. Gospodarzem wieczoru był Chór „Gorce”, który po raz pierwszy koncertował z Japończykami i wykonał przygotowany na tę okazję utwór po japońsku. Goście odpowiedzieli wiązanką znanych polskich piosenek, m.in. „Góralu czy ci nie żal”, zaśpiewanych w bardzo poprawnym języku polskim, a na zakończenie wykonali Hymn Polski, czym zaskoczyli i zachwycili słuchaczy. Koncert miał także cel charytatywny – pomoc dla chorych dzieci: Ani i Witka z Harklowej. Miłym zakończeniem tego niezwykłego koncertu było spotkanie wieczorową porą w ogrodzie przy kościele, na którym znakomicie się bawiono.

*

19 czerwca odbył się III Rajd Samochodów Terenowych „Krosowisko – 2005”. Tor do jazdy podczas tej widowiskowej imprezy urządzono na Kamieńcu nad Dunajcem. Uroczystego otwarcia Rajdu dokonał Burmistrz Miasta Nowego Targu, który ufundował puchary za trzy pierwsze miejsca w klasie sportowej. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Nowotarski, który przekazał puchary dla zwycięzców I, II i III miejsca w klasie turystycznej.

Organizatorem rajdu był klub samochodów terenowych „Auto Gum Off- Road” z Nowego Targu.

*

Uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów (łącznie 522 osób) otrzymali stypendia. Miasto rozdysponowało ministerialne pieniądze, przyznając uczniom pomoc finansową w zależności od sytuacji materialnej.

*

Uczeń V klasy Technikum Weterynaryjnego, Tomasz Piwowarczyk, zajął I miejsce w XXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Startował w bloku tematycznym „Produkcja zwierzęca”. Jego przygotowania do olimpiady wspierał dyrektor ZSR Marian Nowak.

*

Wśród laureatów tegorocznego Małopolskiego Festiwalu Małych Form Muzycznych i Tanecznych „Kraków – Skawina 2005” byli również uczniowie z nowotarskich szkół: wokalista z Gimnazjum Nr 1 Ali Al Ani i Agnieszka Żurek. Oni też zdobyli II miejsce podczas Małopolskich Konfrontacji Muzycznych Dzieci i Młodzieży w Krakowie. Trzecią lokatę uzyskały: Natalia Kowalska z Gimnazjum Nr 1 i Ania Glonek ze Szkoły Podstawowej Nr 10.

*

Uczeń II LO im. Seweryna Goszczyńskiego znalazł się w trójce laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego finał z udziałem 90 uczestników rozegrany został w Warszawie. W nagrodę otrzymał indeks studenta pedagogiki krakowskiego „Ignatianum”, nagrodę pieniężną oraz albumy i książki. Przygotowywał się z pomocą szkolnego katechety ks. Andrzeja Caputy.

*

Nowotarskie szkoły zorganizowały festyny trzeźwościowe propagujące zdrowy styl życia i stwarzające szansę miłej rozrywki dla całych rodzin. I tak Szkoły Podstawowe Nr 4 i 10 zorganizowały wspólnie III Festyn Rodzinny pod nazwą „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, a Szkoła Podstawowa Nr 6 zorganizowała na stadionie im. Piłsudskiego Festyn „Zachowaj trzeźwy umysł tato” z mnóstwem atrakcji i pokazem ogni sztucznych na zakończenie.

*

21 czerwca samorządowcy z Podhala: wójtowie gmin i burmistrzowie miast powiatu nowotarskiego udali się do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, aby złożyć podziękowania odchodzącemu na emeryturę Metropolicie Krakowskiemu
ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Burmistrz Eugeniusz Zajączkowski wręczył ks. kardynałowi podziękowania zawarte w specjalnej księdze i podpisane przez burmistrzów i wójtów. Kosz kwiatów wręczono także sekretarzowi kardynała ks. prałatowi Andrzejowi Fryźlewiczowi.

*

22 czerwca Zespół Regionalny „Śwarni” wystawił na scenie w MOK spektakl „Stworzenie świata” oparty na motywach opowiadania Kornela Makuszyńskiego „Rajska opowieść”. Dowcipny tekst stanowił świetną kanwę dla pomysłów reżyserskich Marcina Kudasika i rozwiązań scenograficznych. Efektowna i dynamicznie zmieniająca się scenografia była dziełem Marii Kilanowicz-Rusnak, Beaty Mirek-Hornik i Elżbiety Bogaczyk. Na przedstawieniu świetnie bawili się widzowie, jak i aktorzy.

*

23 czerwca odbyło się w Urzędzie Miasta spotkanie członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Cmentarza w Nowym Targu. Tematem spotkania była informacja o działalności miasta w zakresie ochrony zabytków i przedstawienie planów w tym zakresie oraz wytypowanie kolejnych nagrobków do renowacji.

*

24 czerwca w Galerii MBWA „Jatki” w ramach cyklu „Czekając na Picassa” koncertował zespół After Dark. Był to koncert muzyki hiszpańskiej i latynoskiej w odmianie klasycznej i współczesnej. Utwory prezentowane były w autorskiej aranżacji członków zespołu

*

Wydział Farmaceutyczny Medycznego Studium Zawodowego w Nowym Targu zorganizował konferencję naukowo-szkoleniową pod tytułem „Współczesne problemy farmakoterapii”. Warto odnotować, że mimo światowych trendów przyjmowania leków w celu stymulowania organizmu do sprawniejszego działania, niektórzy naukowcy przestrzegają przed uleganiem tym tendencjom. W tym duchu wypowiadał się uczestnik konferencji profesor Maciej Pawłowski który głosi, że człowiek zdrowy nie powinien przyjmować leków, nawet w celach profilaktycznych.

*

Minęło dziesięć lat od podpisania umowy o współpracy między Nowym Targiem a słowackim Kieżmarkiem. W tym czasie podjęto wiele inicjatyw i zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć w różnych dziedzinach życia. Na świętowanie owocnej współpracy zaprosił Kieżmark. W czasie spotkania dyrektor Biura Euroregionu „Tatry” Antoni Nowak podsumował dotychczasowe dokonania, wymienił znaczące sukcesy, a także przedstawił plany na przyszłość. Primator Kieżmarku Igor Sajtlava otrzymał od burmistrza naszego miasta Marka Fryźlewicza Medal 650-lecia Nowego Targu. Z obydwu stron powtarzały się życzenia, by przyjazne więzi trwały nadal i były rozszerzane zwłaszcza na kontakty w środowiskach młodzieżowych i wśród przedsiębiorców.

*

24 czerwca zgodnie z dawną tradycją dotyczącą przechowywania w kuli dokumentów i pamiątek z czasów kolejnych remontów, do kuli na szczycie odremontowanej wieży kościoła św. Katarzyny trafiły dokumenty, pamiątki i świadectwa naszych czasów, w tym specjalny akt podpisany w obecności nowotarskiego notariusza, Stanisława Szatki, przez burmistrza Marka Fryźlewicza, wicestarostę Jana Lasyka, rektora PPWSZ prof. Stanisława Hodorowicza, kierownika Archiwum Państwowego w Nowym Targu Barbarę Słuszkiewicz i ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka, lista radnych miejskich, plan miasta, dzisiejsze monety i banknoty, medale i inne pamiątki, a także dwa pisma-opinie, w których ks. proboszcz Mieczysław Łukaszczyk wypowiada się o parafianach, a burmistrz Marek Fryźlewicz o mieszkańcach miasta. Pisma znane są tylko ich autorom. Do odnowionej kuli trafiły oczywiście z powrotem zabytkowe monety z czasów poprzedniego remontu. Na 40-metrowej wieży, po krótkiej modlitwie, mosiężna kula została zamknięta. Remont wieży kościelnej, którą wieńczy nowy krzyż ufundowany przez Michała Borzęckiego, powoli dobiega końca. Przywrócone po renowacji elementy zostały poświęcone. Po zdemontowaniu najwyższych fragmentów rusztowania można już będzie podziwiać odnowioną wieżę, której remont kosztował przeszło 300 tysięcy zł.

*

Także 24 czerwca otwarta została w Muzeum Podhalańskim PTTK w Ratuszu wystawa fotografii ze zbiorów Tadeusza Jędryski zatytułowana „Nowy Targ – miasto, którego już nie ma”. Gromadzone latami przez znanego, nowotarskiego architekta zdjęcia ilustrują historię ostatnich 50 lat naszego miasta. Niektóre obiekty pokazane zostały w dwóch wersjach: tej dawnej sprzed lat i tej obecnej. Większość zdjęć została opisana, ale były też takie, które wymagały właściwego odczytania. Licznie przybyli na wernisaż gospodarze miasta, duchowieństwo
i miłośnicy swego miasta, mieli okazję rozpoznania niezidentyfikowanych miejsc i obiektów uwiecznionych na zdjęciach. W czasie wernisażu Tadeusz Jędrysko powiadomił o swojej decyzji przekazania unikatowej kolekcji fotograficznej Muzeum Podhalańskiemu PTTK w Nowym Targu.

*

25 czerwca Siostry Serafitki świętowały 100-lecie swego pobytu na Podhalu. Do Nowego Targu przybyły w 1905 roku na zaproszenie rady miasta i od tego czasu pomagają mieszkańcom miasta. Dawniej prowadziły ochronkę dla dzieci, pracowały w szpitalu, zajmowały się ubogimi, organizowały różnorodne zajęcia dla młodzieży żeńskiej, a obecnie także zajmują się chorymi, prowadzą katechezę w szkołach i cenione przez rodziców przedszkole. Uroczystości jubileuszowe z udziałem władz zakonnych i przedstawicieli miejskiego samorządu rozpoczęły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie ks. kardynał Franciszek Macharski dziękował siostrom za ich 100-letnią obecność, modlitwę i pracę dla mieszkańców miasta. Nie zapomniano w modlitwie także o zakonnicach, które odeszły już do wieczności. Liturgię uświetnił chór parafialny.

*

W sobotę 25 czerwca 2005 r. w amfiteatrze „Pod Wierzbą” w Krościenku odbyła się jak co roku impreza pt. „Wianki na Dunajcu”. Zaplanowano na wieczór wiele atrakcji, muzykę rozrywkową i regionalną. Imprezę rozpoczął występ zespołu „Sam-Band”, następnie wystąpiła kapela Jana Kubika, później zaplanowano koncert Wojciecha Dąbrowskiego. Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny”. Podczas imprezy zaplanowano puszczanie wianków, które jak co roku są przygotowywane przez miejscową artystkę ludową – Krystynę Aleksander. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury w Krościenku.

*

Także 25 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury podsumowano XXV Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny im. Jana Sunderlanda i otwarto wystawę pokonkursową „Krajobraz Górski”. Jubileuszowy Konkurs zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury i Tatrzański Park Narodowy z rozmachem i w efekcie nadeszła rekordowa liczba 2 179 fotogramów od 182 uczestników z Polski i 16 krajów z różnych stron świata. Jury pod przewodnictwem Mieczysława Cybulskiego z Fotoklubu RP przyznało I nagrodę Jarosławowi Majchrowi za zdjęcie o wybitnych walorach graficznych, wykonane tradycyjną techniką, II nagroda przypadła Joannie Peterze, a III Jerzemu Wiklendtowi. Przyznane także zostały nagrody TPN, prezydenta Krakowa, medale FIAP, Fotoklubu RP i dyplom honorowy przewodniczącego jury. W imieniu jury obfity plon jubileuszowej edycji konkursu komentował Maciej Beiersdorf, zachwycając się zdjęciami oddającymi urodę, ale i grozę gór. Większość prac konkursowych zgodnie z duchem czasu, wykonana została aparatami cyfrowymi lub były to zdjęcia tradycyjne, poddane obróbce komputerowej. Miło odnotować, że w międzynarodowym gronie fotografików znalazła się kilkuosobowa grupa młodych, miejscowych amatorów fotografii. Prace jednego z nich, Andrzeja Paszkowskiego, zostały dostrzeżone przez jurorów, którzy przyznali mu wstążeczkę FIAP za zestaw poetyckich zdjęć z rejonu Łopusznej i z Tatr. Atrakcją spotkania była opowieść poznańskiego himalaisty, Piotra Jasińskiego, bogato ilustrowana slajdami o zimowej wyprawie sprzed wielu lat na Lhotse. Dyrektor MOK Barbara Pachniowska z okazji 25-lecia konkursu wręczyła kilku osobom podziękowania za lata pracy przy organizowaniu tej imprezy fotograficznej. W hallu MOK można było oglądać wystawę jubileuszową, retrospektywną i prezentację starego sprzętu fotograficznego. Wystawie towarzyszył katalog starannie wydany przez Tatrzański Park Narodowy.

*

25 czerwca 2005 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Jabłonce obchodzono uroczystość 50-rocznicy pierwszej matury słowackiej. Do Jabłonki zjechali abiturienci nie tylko rocznika 1955, wielu znakomitych gości, przedstawicieli władz państwowych polskich i słowackich, samorządowych oraz oświatowych. Uroczystości rozpoczęła dwujęzyczna msza święta odprawiona przez Biskupa Jana Szkodonia, rodem z Orawy, ucznia liceum w Jabłonce. Na dawnym budynku liceum przedstawiciele prezydentów Polski i Słowacji, przedstawicielka wojewody oraz wicemarszałek Andrzeja Sasuła odsłonili tablicę upamiętniającą 50-tą rocznicę pierwszej matury słowackiej. Tuż po części oficjalnej goście mieli okazję obejrzeć dwujęzyczny program artystyczny, przygotowany przez uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce oraz z Gimnazjum z Trsteny na Słowacji.

*

26 czerwca w salce Ducha Świętego przy parafii św. Katarzyny odbył się koncert zespołu „Full Power Spirit”. Zorganizowany został w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

*

Także w tym dniu zorganizowane zostały w Parku Miejskim III Sobótki Nowotarskie. Imprezie nie zaszkodziły chłodne podmuchy wiatru, ani przelotne opady deszczu. Na scenie występowały różnorodne zespoły muzyczno-wokalne, folklorystyczne, taneczne. Wieczorem odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek, potem wianki ze świecami w środku puszczono z nurtem Dunajca, zapłonęły na brzegach rzeki watry i zabawa trwała w najlepsze, podobno nie zakończył jej nawet, jak było przewidziane, atrakcyjny pokaz ogni sztucznych. Uzbierane dzięki loterii fantowej pieniądze (2070 zł) prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Alojzy Lichosyt przekazał Siostrom Serafitkom na prowadzony przez nie w Białce Tatrzańskiej dom pomocy dla upośledzonych dzieci.

*

Utrzymująca się na sportowym szczycie Ewa Pawlikowska, właścicielka pełnej kolekcji medali, nadal bierze udział w imprezach najwyższej rangi i co ważniejsze nadal święci triumfy w swojej konkurencji – karate kyokushin. Z Japonii wróciła ze srebrnym medalem mistrzostw świata, a w kraju po raz 9 wywalczyła mistrzostwo Polski na zawodach we Wrocławiu.

Lipiec

*

1 lipca rozpoczął się plener malarski zorganizowany w ramach projektu „Talentem obdarzeni, bogaci kulturą” realizowanego od roku po obydwu stronach polsko-słowackiej granicy przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
W Galerii MBWA „Jatki” burmistrz Marek Fryźlewicz przywitał ludzi kultury z Polski i Słowacji, a dyrektor MOK Barbara Pachniowska przypomniała założenia i cel projektu. W plenerze wzięło udział 10 artystów słowackich, którzy wcześniej wystawiali swe prace w nowotarskiej galerii oraz 10 artystów z Polski, także związanych z galerią. Plastycy przez I dekadę lipca poznawali nasze miasto i okolice, zwiedzali zabytki, Muzeum Podhalańskie PTTK, przyglądali się nowotarskiemu jarmarkowi, a także uczestniczyli w wycieczce na Słowację. Efekty ich twórczej pracy poznamy na wystawie poplenerowej, która otwarta zostanie w sierpniu w czasie Jarmarku Podhalańskiego. Otwarcie pleneru połączone zostało z wernisażem wystawy dwóch słowackich artystów, absolwentów bratysławskiej akademii: Rastislava Biarineca i Jana Kudlicki, zatytułowanej „Misterium Ziemi”. Bywalcy „Jatek” mogli podziwiać malarskie pejzażowe impresje efektownie zestawione z kamiennymi formami.

*

W tym także dniu na konferencji prasowej członkowie delegacji z Nowego Targu, którzy odwiedzili zaprzyjaźnione miasto Radevormwald w Nadrenii – Westfalii, podzielili się swymi wrażeniami z podróży. Na początku burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał historię 20-letnich więzów przyjaźni, kontaktów i współpracy kulturalnej, potem wiceprzewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski opowiadał o pracy tamtejszej rady, zauważonych różnicach w strukturze władzy, pracy radnych, czy sposobach finansowania przedsięwzięć, zawłaszcza inwestycyjnych. Obydwie strony podjęły już wcześniej uchwały o nawiązaniu oficjalnego partnerstwa i liczą na dalszą, dobrą współpracę.

*

Urząd Gminy Lipnica Wielka, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Oddział Górali Orawskich Związku Podhalan zorganizowali XXXI Święto Pasterskie w Lipnicy Wielkiej w dniu 3 lipca 2005 r.

W Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej można było odwiedzić wystawę zatytułowaną „Kwiaty wycięte w desce”. Na wystawie można się było dowiedzieć między innymi tego, jak dawniej zdobiono domy, czym motywy ornamentyki różniły się pomiędzy sobą na Podhalu, Orawie i na terenach podbabiogórskich, jakich używano narzędzi do wykonania zdobień. Wystawę zorganizowali Muzeum OPE w Zubrzycy Górnej oraz babiogórski Park Narodowy.

...W babiogórskiej holi ogiynek się poli

dumie baca, dumie bo go serce boli...

*

Lipiec to już wprawdzie miesiąc wakacyjny, ale warto jeszcze wspomnieć o tegorocznych maturach, których tak obawiali się i uczniowie i nauczyciele. Jak się okazało, obawy były mocno przesadzone. Ogłoszone ostatnio wyniki wskazują, że szczególne powody do zadowolenia ma nowotarskie Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego. W porównaniu z innymi szkołami województwa małopolskiego osiągnęło bardzo dobre wyniki.

*

Na czas wakacji zaplanowano w naszym mieście sporo różnorodnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży: półkolonie zorganizowały Szkoły Podstawowe Nr 2, 6, 11, a dla ich uczestników zorganizowano wspólnie z policją festyn sportowy z cennymi nagrodami i dużą dawką wiedzy na temat bezpieczeństwa w domu, na drodze i na wakacjach.

*

Informatyczne Centrum Edukacji w Nowym Targu przygotowało program „Internet dla dzieci” z myślą o najmłodszych, którzy mogli bezpłatnie korzystać z komputerów i Internetu do 18 sierpnia w sali komputerowej ICE

*

Młodzieżowy Dom Kultury zaplanował cykl różnorodnych zajęć pod hasłem „Wakacje w mieście”.

*

Nowotarskie lodowisko udostępniło darmową ślizgawkę. (Młodzież nie posiadająca sprzętu, mogła tam sobie wypożyczać łyżwy).

*

Klub Sportowy „Gorce” organizował dla dzieci i młodzieży „czwartki lekkoatletyczne”, czyli zajęcia sportowe w różnych dyscyplinach pod okiem doświadczonych trenerów.

*

Gorczański Park Narodowy organizował wycieczki krajoznawcze.

*

Nowotarski oddział PTTK „Gorce” wraz z Kołem Przewodników Beskidzkich i Terenowych prowadził akcję pod hasłem „Przewodnik za jeden uśmiech”. Przewodnicy proponowali tak miejscowym, jak i ludziom spoza regionu cykl pieszych wędrówek po naszym mieście i okolicach.

*

Straż Pożarna postanowiła umożliwić w czasie wakacji zwiedzanie jednostek ratowniczo-gaśniczych. W ramach akcji „Bezpieczne wakacje – otwarte strażnice” zainteresowani (po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym) mogli poznać sprzęt gaśniczy i ratowniczy i uzyskać informacje jak zachować się w groźnych sytuacjach.

*

Nasze miasto uczestniczy w programie „Zielone miasta Polski”, a do Urzędu Miejskiego, niestety, coraz częściej trafiają wnioski o wycinanie drzew, nierzadko zdarzają się nielegalne wycinki i okaleczenia miejskiego drzewostanu. Stąd apel burmistrza Marka Fryźlewicza o sadzenie drzew i krzewów na swoich działkach oraz osiedlach w porozumieniu z administratorem posesji oraz zapowiedź wspierania przez miejskie władze wszelkich działań w tym zakresie.

...Uradzo Gromada,

rodni bracio se radzom

jako watre wielgaśnom

z tysięcy serc ozpolić,

jako będzie kie syćka

ręce spólnie se dadzom...

S. Nędza Kubiniec

2–3 lipca w Domu Podhalańskim w Ludźmierzu odbył się 42 Walny Zjazd Związku Podhalan. Prezesem ponownie został wybrany Jan Hamerski. Pierwszy dzień poświęcony był sprawom organizacyjnym (przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego i wybory nowych władz Związku). A w drugim uroczysta Msza św. w Bazylice Mniejszej Matki Boskiej Ludźmierskiej, uroczyste oddanie hołdu Papieżowi Janowi Pawłowi II – złożenie kwiatów pod pomnikiem w Ogrodzie Różańcowym, otwarcie wystaw towarzyszących Zjazdowi oraz referat programowy ks. kapelana Władysława Zązla pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II a Góry i Górale”. Podczas obrad nie udało się ominąć spraw kontrowersyjnych. W proteście przeciw „upolitycznieniu” Związku swoje członkostwo w Związku Podhalan zawiesiło dwóch honorowych członków tej organizacji, nowotarżanie: Wanda Szado-Kudasikowa i Roman Dzioboń. Prezes Hamerski ostro rozprawił się z zarzutami o uprawianie polityki, a udział Związku we władzach samorządowych i parlamentarnych uznał za nieodwołalny.

*

5 lipca w „Dobrym Clubie” w salce Ducha Św. przy parafii św. Katarzyny odbył się koncert zespołu „New Life Music”.

*

Zakończyła się budowa pasa wolnego ruchu ułatwiającego wjazd na przełęcz Snozka. Prace współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Uroczystego otwarcia 8 lipca dokonał Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł.

Droga nr 969, stanowiąc jedną z podstawowych tras transportowych południowej części Małopolski, główną oś transportową powiatu nowotarskiego oraz gmin Czorsztyn i Krościenko, ma kapitalne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju gospodarczego subregionu, w którym decydujące znaczenie ma turystyka. Budowa drogi o długości prawie 1,5 km kosztowała 2,8 mln zł.

*

9 lipca w pobliskiej Łopusznej została otwarta i poświęcona przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego nowa, multimedialna część „Tischnerówki” – Izby Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. Uroczystość wpisana była w obchody 5 rocznicy śmierci ks. profesora.

*

Komitet Organizacyjny Imprezy „Śpisko Watra” serdecznie zaprosił na Jubileuszową X „Śpiską Watrę” – plenerowy przegląd spiskiego folkloru, który odbył się 10 lipca 2005 roku. Impreza rozpoczęła się pod niedzickim zamkiem, wtedy też została zapalona symboliczna śpiska watra. Na scenie zaprezentowały się spiskie zespoły i grupy, które uczestniczyły w wielu lub prawie we wszystkich edycjach tej imprezy. Gościnnie podczas święta wystąpiły zespoły z Żywca i ze Słowacji. Jubileuszowe spotkanie zakończyła wspólna watra pod niedzickim zamkiem.

...Zatonie, zatonie

Piórecko na wodzie

Ale nie zaginie

Nuta o ślebodzie...

*

Wójt Gminy Ochotnica Dolna organizował 10 lipca imprezę edukacyjną połączoną z otwarciem ekspozycji pt. „Lotnicze ślady w Gorcach” oraz nadaniem ścieżce edukacyjnej „Dolina Potoku Jaszcze” imienia por. Williama J. Beimbrinka.

*

13 lipca 2005 r. do Powiatu Nowotarskiego przyjechała delegacja z Ukrainy z Obwodu Winnickiego. Podczas pierwszego dnia pobytu delegacja odwiedziła Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, gdzie zapoznała się z następującą problematyką zagadnień:

 • „Ustrój i zadania samorządu powiatowego”,
 • „Fundusze pomocowe w Unii Europejskiej”,
 • „Budżet jako podstawa gospodarki finansowej jednostki samorządu terytorialnego”,
 • „Planowanie i realizacja inwestycji powiatowych”,
 • „Sposób wydatkowania środków publicznych w oparciu o przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych”,
 • „Rozwiązanie problemów ekologicznych na terenie Powiatu”
 • „Atrakcje turystyczne Powiatu Nowotarskiego”.

W drugim dniu delegacja zwiedziła Szpital im. Jana Pawła II, następnie przedstawiciele Obwodu Winnickiego na Ukrainie oraz Powiatu Nowotarskiego podpisali umowę o współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju gospodarczego, ekologicznego, edukacyjnego, handlowego i kulturalnego. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się przy dźwiękach kapeli góralskiej w siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu. Umowę podpisano w obecności zaproszonych gości reprezentujących: Nowotarską Izbę Gospodarczą, Euroregion „Tatry”, Fundację Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego oraz Stowarzyszenie Agroturystyczne GGG. Goście zwiedzili również Powiat Nowotarski, jego atrakcje, zabytki oraz ciekawe miejsca.

*

14 lipca licznie zgromadzonej publiczności w sali widowiskowej MOK zaprezentowały się dwa zespoły „Polonia” i „Wesoły Lud”, które wzięły udział w koncercie polskich tańców ludowych i tańców krajów zamieszkania, zatytułowanym „USA – Kanada tańczą na ludowo”. Publiczność gorąco oklaskiwała świetnie wykonane polonezy, oberki, mazury, jak i piękne stroje tancerzy.

*

15 lipca burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił do Ratusza na promocję książki „Obywatele Honorowi Miasta Nowego Targu” autorstwa Barbary Słuszkiewicz i Ireny Łukaszki. Promocja drugiego, poszerzonego wydania odbyła się z udziałem zaproszonych Honorowych Obywateli Miasta: ks. kardynała Franciszka Macharskiego i profesora Stanisława Hodorowicza, rektora PPWSZ w Nowym Targu. Autorki wspominały pracę nad książką i długotrwałe, żmudne kompletowanie materiałów. Za efekt swej pracy otrzymały gorące podziękowania i kwiaty. Spotkanie uświetniła muzyka góralska i poetyckie strofy Wandy Szado-Kudasikowej i Romana Dziobania.

*

15 lipca młodzież nowotarskiego Gimnazjum Nr 2 wyruszyła do Francji, by wziąć udział w trzeciej i ostatniej części projektu „Międzynarodowe Spotkania Młodzieży” (poprzednio młodzież spotkała się w Niemczech, a rok temu na Podhalu). W bretońskim miasteczku Chateaubriant nasza młodzież spędziła z młodzieżą z Niemiec i Francji 2 tygodnie, w czasie których uczyła się języków, realizowała wspólne projekty artystyczne i sportowe, zwiedzała i wypoczywała.

*

15 i 16 lipca 2005 r. odbyła się konferencja oraz objazd studyjny promujący przewodnik „Kościoły polskiego i słowackiego Spisza”, opracowany i wydany przy współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach programu PHARE, Wspólny Fundusz Małych Projektów Polska – Słowacja 2002/2003.

*

15 lipca w pawilonie wystawowym na koronie zapory w Niedzicy odbyła się prezentacja przewodnika, następnie uczestnicy wzięli udział w wycieczce po polskim Spiszu, natomiast na 16 lipca zaplanowano wycieczkę po słowackim Spiszu.

*

Tegoroczny XXX Konkurs Muzyk Podhalańskich „Góralskie Nucicki” IV Śpiywanie i Granie pod Chochołowskom Strzechom miał miejsce w Remizie OSP w Chochołowie 16 i 17 lipca 2005 r. Gościnnie wystąpili podczas konkursu: zespół folklorystyczny „Dolina Soły” działający przy Związku Podhalan w Oświęcimiu, Kabaret „Truteń” ze Skawy oraz kapela „Hajlandery” z Czarnego Dunajca. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu.

*

17 lipca w ramach zakopiańskiego V Międzynarodowego Festiwalu Organowego w nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny koncertowała wybitna artystka, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Krakowie Mirosława Semeniuk-Podraza. Organizator Festiwalu, Katolickie Centrum Kultury w Krakowie, przewidział koncerty wybitnych artystów z Polski, USA, Francji, Szwajcarii i Słowacji w różnych miejscowościach i po raz pierwszy także w naszym mieście. W czasie koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II nowotarżanie mieli możliwość słuchać wspaniałej muzyki organowej Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna i innych wybitnych twórców.

*

Wójt Gminy Jabłonka oraz Orawskie Centrum Kultury zorganizowali „XIV Orawskie Lato”, które odbyło się w dniu 17 lipca 2005 r. na Stadionie Sportowym w Jabłonce.

*

Również w tym dniu Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie zorganizowało na Jeziorze Czorsztyńskim regaty o Puchar Burmistrza Nowego Targu.

*

19 lipca w Galerii Teatru Witkacego w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Mistyka patyka”. Autorem eksponowanych prac był nowotarski artysta Marek Kossowski.

*

Miło odnotować również wernisaż wystawy prac nowotarskiej artystki Janiny Maślankowej, który odbył się w sali górnego zamku w Niedzicy. Wielobarwne, połyskujące złotem i srebrem obrazy na szkle znakomicie prezentowały się na szarym tle kamiennej zamkowej ściany.

*

21 lipca podczas sesji nowotarscy radni uchwalili rezolucję skierowaną do odchodzącego na emeryturę JE kardynała Franciszka Macharskiego, Honorowego Obywatela Nowego Targu. Była to inicjatywa klubu radnych Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, poparta przez burmistrza i jednogłośnie przyjęta przez miejski samorząd. Rezolucja – sygnowana przez przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Siekę – była wyrazem szczerej wdzięczności i podziękowaniem za pomoc i wsparcie zwłaszcza przy realizacji ważnych inicjatyw, troskę o miasto i jego mieszkańców.

*

22 lipca 2005 r. Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju organizowało Święto Kultury Orkanowskiej, które poprowadził Stanisław Jaskułka. W ramach Święta Poezji wystąpił Eugeniusz Tokarczyk – poeta i pieśniarz z Zakopanego. Imprezie towarzyszył Jarmark Sztuki Góralskiej „Ginące Zawody”. „Święto Kultury Orkanowskiej” przypadało w 130. rocznicę urodzin Władysława Orkana oraz w setną rocznicę powstania „Orkanówki”.

*

23 lipca wyruszyła 24 Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Jej hasło brzmiało: „Ja jestem chlebem życia”. Wśród czterech grup pielgrzymów była także grupa nowotarska.

*

26 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się seminarium przeciwpożarowe „Ostrożnie z ogniem”, Spotkanie z Balladą „My z Kopydłowa”.

*

28 lipca odbyła się na Strzelnicy LOK część oficjalna obchodów Święta Policji, w czasie której wręczone zostały odznaczenia i nominacje dla funkcjonariuszy. Uroczystość poprzedziła „część plenerowa”, która odbyła się wcześniej w Dębnie, gdzie tradycyjnie organizowane są festyny z tej okazji.

*

29 lipca w nowotarskiej Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa rzeźby pod nazwą „Podróże małe i duże”. Autor rzeźb, nowotarżanin Michał Batkiewicz ukończył krakowską ASP na wydziale rzeźby u prof. Mariana Koniecznego. Tworzy w drewnie, kamieniu i brązie, a swoje prace eksponował na licznych wystawach w kraju i poza granicami. Realizował głównie prace sakralne w Polsce, Argentynie, USA. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi przyznany przez Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

*

Nowotarżanie: Szymon Sawicki i Maciej Mojżyszek, wzięli udział w 49 kilometrowym biegu górskim „Non-stop” granią Niżnych Tatr i jako jedyni reprezentanci Podhala nieźle się spisali. Na 73 zawodników Sawicki zajął 7. miejsce, a drugi zawodnik – 27. w klasyfikacji ogólnej, a zwyciężył w swojej kategorii wiekowej.

Sierpień

*

1 sierpnia członkowie Platformy Obywatelskiej powiatu nowotarskiego zorganizowali konferencja prasową, na której przedstawili listę wyborczą PO w naszym okręgu i kandydatów do parlamentu RP. Konferencja zapoczątkowała kampanię wyborczą w naszym mieście. Wysoko oceniono szanse na wejście do sejmu Macieja Jachymiaka – lekarza, radnego miejskiego, znanego ze społecznej aktywności zwłaszcza sportowej, a uzyskanie miejsca w senacie przez doświadczonego parlamentarzystę, byłego konsula w Chicago, Franciszka Adamczyka, uznano za prawie pewne.

*

4 sierpnia amatorzy sztuki cyrkowej mieli okazję obejrzeć program cyrku „Zalewski”. W namiocie rozbitym na Kamieńcu, w ponad dwugodzinnym programie wystąpili akrobaci, clowni, treserzy egzotycznych zwierząt i inni artyści cyrkowi z kilku krajów.

*

5 sierpnia w sali balowej restauracji „Steskal” odbyła się I Podhalańska Gala Piękna zorganizowana przez nowopowstałą Podhalańską Agencję Reklamowo-Artystyczną „PARA”. Modelki na 20 metrowym wybiegu zaprezentowały kreacje z kolekcji projektantów z Krakowa, Nowego Targu i Zakopanego. Oprócz prezentacji najnowszych tendencji w modzie, był także pokaz tańców latynoamerykańskich i pokaz sztuki fryzjerskiej. Gala Piękna spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów. Zainteresowały się nią także: TVN, TVP3 i NTVk.

*

6 sierpnia na stadionie im. Józefa Piłsudskiego w towarzyskim meczu piłki nożnej reprezentacja naszego miasta zmierzyła się z reprezentacją artystów polskiej sceny, filmu i estrady. Wśród gości byli m.in. Stefan Friedman, bracia Rafał i Marcin Mroczkowie, Maciej Robakiewicz i inni. Miejscowi pokonali artystów 2:1. Było to nie tylko wydarzenie sportowe, gdyż jego cel był charytatywny. Zyski z imprezy, która wzbudziła wielkie zainteresowanie widzów, przekazane zostały Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej w Nowym Targu.

*

6 sierpnia po długiej chorobie, w wieku 71 lat zmarł dr Jerzy Mroczka, sądeczanin, który w latach 70. przyjechał do Nowego Targu, gdzie znalazł pracę jako lekarz psychiatra. Był współtwórcą „Solidarności” na Podhalu, po 1989 roku jednym z najaktywniejszych działaczy samorządowych, w latach 1994–98 był przewodniczącym nowotarskiej Rady Miasta, a ostatnio radnym powiatowym, przewodniczącym komisji zdrowia. Jerzy Mroczka był także człowiekiem o szerokich horyzontach humanistycznych, erudytą, znawcą sztuki, interesował się malarstwem, filmem, muzyką, architekturą, przyjaźnił z artystami. 10 sierpnia pochowany został na nowotarskim cmentarzu.

*

W niedzielę 7 sierpnia w Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej odbyło się „Święto Borówki”. Organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Orawski Park Etnograficzny, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Nowy Targ oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.

Podczas Święta odbyły się występy zespołów, konkursy, zabawy i pokazy zajęć regionalnych, m.in. obróbki lnu, kowalstwa, malarstwa na szkle.

*

Również w tym dniu Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej zaprosił na festyn „Gorczańskie Kośby”. Wśród dodatkowych atrakcji festynu można było znaleźć:

 • konkurs koszenia trawy,
 • degustację potraw regionalnych,
 • wielki wyścig rowerowy,
 • mecze towarzyskie,
 • konkursy sportowe,
 • konkurs gwary,
 • dyskotekę w plenerze.

*

W dniu 7 sierpnia 2005 r. w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zorganizowano II Święto Kultury Orkanowskiej w 130-lecie ur. W. Orkana, 75-lecie śmierci pisarza, 75-lecie śmierci córki Orkana, Zosi Smreczyńskiej, 100-lecie powstania „Orkanówki”.

*

7 sierpnia w nowotarskim kościele św. Katarzyny odbył się kolejny koncert organowy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wystąpili artyści: Marek Kudlicki – organy, i Tomasz Rzeczycki – wiolonczela.

*

12 sierpnia przyszły na świat nowotarskie czworaczki: Weronika, Zuzia, Zosia i Mikołaj. Prawdopodobnie są to pierwsze czworaczki na Podhalu, a prawie na pewno pierwsze w Nowym Targu po wojnie. Szczęśliwą mamą jest pani Agnieszka Ratusznik, która urodziła dzieci w Klinice Ginekologii i Położnictwa Śląskiej Akademii Medycznej. Czworaczki urodziły się w 7 miesiącu ciąży, więc przez pewien czas musiały przebywać w inkubatorze pod troskliwą opieką lekarzy. Burmistrz Marek Fryźlewicz zapewnił, że dzieciom i rodzinie będzie udzielona odpowiednia pomoc.

*

W dniach 12–14 sierpnia w nowotarskiej hali lodowej rozegrany został I Międzynarodowy Turniej Hokejowy „Wojas Cup 2005”. Turniej zorganizowany został z okazji 15-lecia działalności Firmy „Wojas”. Zwycięzcą Turnieju został czeski zespół Havirov Panthers.

*

14 sierpnia odbyło się kolejne, zainicjowane przez ks. prof. Józefa Tischnera spotkanie pod Turbaczem. Pogoda dopisała i na mszę św. przybyły tłumy górali w tradycyjnych strojach i z muzyką, a także sporo turystów. Nabożeństwu przewodniczył ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan. Dla uczestników MPK uruchomiło specjalne autokary z centrum miasta na Kowaniec, skąd można było wędrować najłagodniejszym szlakiem zielonym.

*

Również w tym dniu Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu zorganizował obchody Dnia Wojska Polskiego na strzelnicy Ligi Obrony Kraju przy ul. Sybiraków 45 w Nowym Targu. Podczas uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń oraz spotkanie towarzyskie.

*

15 sierpnia kilka tysięcy wiernych z Podhala, wielu w góralskim odzieniu i z naręczami ziół i kwiatów, przybyło do Ludźmierza na tradycyjny odpust. W uroczystościach wzięło, jak zwykle, udział wielu nowotarżan. Liczne grupy przywędrowały w noc poprzedzającą święto, aby uczestniczyć w nocnych nabożeństwach. Przed północą ogłoszone zostały wyniki XIII edycji Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

*

...Wos pytomy cobyście przyśli na Parafialny V Festyn Glycarowski.

Bedzie 15 sierpnia wedle cwortyj godziny jaze do dwudziestyj cwortyj.

Bedzie na co patrzyć, cego posłuchać, pojeś, wypić i poskokać...

Tak pytali Parafianie oraz członkowie i zarząd Oddziału Związku Podhalan w Gliczarowie Górnym na Festyn 15 sierpnia 2005 roku.

*

19 sierpnia w Nowym Targu i okolicach gościło wielu dziennikarzy z całej Polski. Ich pobyt był elementem kampanii medialnej na rzecz promowania regionalnych, rodzimych produktów. W mieście w Izbie Regionalnej w MOK podejmował ich burmistrz Marek Fryźlewicz – współtwórca Koalicji Marek Ziem Górskich. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, Związku Podhalan, Euroregionu „Tatry”. W programie przewidziano również wizytę w bacówce, oglądanie wyrobów miejscowego rzemiosła i degustowanie regionalnych produktów.

*

20 sierpnia Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosił na wernisaż wystawy autorstwa dr inż. arch. Krzysztofa Strebeyko zatytułowanej „Japońska Architektura sakralna – 88 świątyń buddyjskich na szlaku tradycyjnej pielgrzymki po Shikoku” oraz na sesję popularno-naukową pod hasłem „Tajemna wiedza – czy biofizyka? Kształt bioenergetyki w Polsce, USA i na świecie” z udziałem licznych przedstawicieli nauki, bioelektroników, bioenergetyków oraz bioenergoterapeutów.

*

W dniach 20–21 sierpnia odbył się 62 Międzynarodowy Rajd Tatrzański. Do Nowego Targu zjechali się czołowi trialowcy z kraju i zagranicy. Jest to bardzo w naszym mieście popularny sport i jak zawsze zawody przyciągnęły tłumy fanów tej dyscypliny. Największe zainteresowanie wzbudzał Tadeusz Błażusiak, który jako jedyny wystartował w Elite, a więc jechał najtrudniejszymi odcinkami. Sukces odniósł także drugi nowotarżanin Marek Pawlikowski.

*

21 sierpnia odbył się ostatni w Nowym Targu koncert organowy w ramach MFO, tym razem w kościele św. Anny. Koncertowały artystki: Marta Misztal-Bloch – organy, Kinga Bocheńska – skrzypce, Magdalena Kamińska – skrzypce.

*

Nowotarski Urząd Miasta wydał przystępnie zredagowaną broszurę na temat pochodzenia i sposobu wydatkowania miejskich pieniędzy. Można w niej znaleźć m.in. wszelkiego rodzaju miejskie wydatki i wykaz inwestycji w 2005 roku z przypisanymi doń kwotami. Wydawnictwo wiąże się z udziałem miasta w akcji „Przejrzysta Polska” i ma być wydawane każdego roku. Broszura jest oczywiście bezpłatna i ogólnie dostępna.

*

Na terenie naszego miasta trwają remonty ulic: Sobieskiego, Na Równi, prace toczą się także przy al. Tysiąclecia, a następne ulice czekają na swoją kolej. Zmiany oznakowania, objazdy i inne utrudnienia dały się we znaki mieszkańcom, a zwłaszcza kierowcom, ale wszystkie niedogodności wynagrodzić ma efekt końcowy remontowych prac.

*

23 sierpnia w nowotarskim Urzędzie Miasta wyłożona została do wglądu „Koncepcja programowa – przebudowa drogi krajowej Nr 47”, przedstawiająca przebieg planowanej obwodnicy miasta. Po latach trudnych negocjacji na odcinkach, gdzie przebieg drogi wzbudzał największe kontrowersje, udało się tak zaplanować trasy, że przy ich budowie nie będzie żadnych wyburzeń, ponadto ominięto w bezpiecznej odległości rezerwat sosny nasiennej, a osiedle Na Skarpie osłonięte ma być dźwięko- i pyłochłonnymi ekranami. Koncepcja przebiegu trasy nowej „zakopianki” uzgodniona została w obszarze miasta i gminy Nowy Targ i być może będzie realizowana przed innymi odcinkami, wokół których trwają jeszcze dyskusje.

*

Także 23 sierpnia Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosili do Ratusza na promocję książki „Almanach Nowotarski” Nr 9. Almanach otwierają teksty poświęcone Janowi Pawłowi II – Honorowemu Obywatelowi Miasta, związane z jego odejściem do wieczności, sporo miejsca poświęcono materiałom związanym z 25. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”, a ponadto tom zawiera wiele cennych, dokumentalnych materiałów i obszerną prawie 100-stronicową kronikę Nowego Targu i powiatu. Spotkanie było też okazją do pożegnania wieloletniego redaktora naczelnego Almanachu – dr Stanisława Kostki Michalczuka, historyka, autora wielu interesujących publikacji, który opuścił Podhale i przeniósł się z rodziną pod Warszawę. Serdeczne podziękowania i kwiaty otrzymał od burmistrza Marka Fryźlewicza i Barbary Słuszkiewicz, sekretarza PTPN.

*

24 sierpnia jeden z pracowników bocznicy kolejowej w naszym mieście, zauważył na cysternach wypełnionych gazem przyklejone taśmą pakiety, przypominające ładunki wybuchowe. Policję i inne służby postawiono w stan pełnej gotowości, ewakuowano ludzi z sąsiednich budynków (m.in. z Sądu Rejonowego), a wiadomość o rzekomo planowanym wybuchu o 30-kilometrowym promieniu rażenia (cysterny miały po 40 ton płynnego gazu) rozeszły się błyskawicznie, siejąc strach i popłoch w mieście. Na szczęście po kilku godzinach okazało się, że to nie ładunki, a atrapy, a wszystko było dziełem nieletnich amatorów zabaw wojennych. Chłopcy w wieku od 12 do 17 lat przyznali się, że bocznica kolejowa była terenem ich zabaw. Czy poniosą odpowiedzialność i jaką, zdecyduje sąd dla nieletnich. A koszty akcji sięgnęły kilkudziesięciu tysięcy złotych.

*

25 sierpnia w czwartek, czyli tradycyjny dzień targowy, banderią w strojach ludowych, paradą zaprzęgów, przejazdem motocykli, przemarszem polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych rozpoczęła się sztandarowa, największa nowotarska impreza plenerowa – Jarmark Podhalański. Przybyłych na Jarmark powitały władze miejskie, a potem duet konferansjerów: Elżbieta Porębska-Mędoń i Stanisław Jaskułka poprowadził program dnia pierwszego zaaranżowany na ludowo pod hasłem „Barwy, smaki i nuty Podhala i gór”. Atrakcją wieczoru był koncert „Tercetu Egzotycznego”, a następnie biesiada przy muzyce zespołu „Konwój”. Drugi dzień przeznaczono na muzykę rozrywkową w wydaniu młodzieżowym. III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej wygrali: solistka Elwira Sybiga z Katowic i zespół „Fragille” z Nowego Targu. Im przypadły „Złote Szarotki Nowotarskie”. Gwiazdą wieczoru (i całej imprezy) był zespół „Lady Pank”, którego koncert ściągnął na nowotarski Rynek tłumy nowotarżan, głównie młodzieży. W trzecim dniu w ramach Podhalańskiej sceny muzycznej wystąpiły zespoły muzyczne, taneczne, folklorystyczne, Korneliusz Pacuda poprowadził koncerty country, a po północy nad miastem rozbłysły sztuczne ognie, których pokaz zakończył program. Ostatni dzień przeznaczono dla publiczności dziecięcej i był to także element kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”, który wypełniły koncerty, konkursy, zawody, gry i zabawy. Wieczorem w sali widowiskowej MOK odbył się spektakl teatralny w wykonaniu zespołu „Śwarni” pt. „Stworzenie świata”. Przez 4 dni, od 25 do 28 sierpnia, na nowotarskim Rynku było jak to na jarmarku – barwnie, hucznie, widowiskowo i wesoło, a VI Jarmark Podhalański organizowany w tym roku głównie przez Miejski Ośrodek Kultury zaliczony został do bardzo udanych przedsięwzięć kulturalnych. Odnotować jeszcze należy, że w czasie Jarmarku w Galerii „Jatki” odbył się wernisaż polsko-słowackiej wystawy poplenerowej zatytułowanej „Impresje nowotarskie”. Każdy uczestnik pleneru zostawił w mieście jedną ze swych prac, czym utrwalił ślad wspólnie zrealizowanego programu „Talentem obdarzeni – bogaci kulturą”.

*

Przy okazji Jarmarku kilkunastu młodych nowotarżan przygotowało i przeprowadziło na parkingu przy lodowisku udaną imprezę sportową. W środku lata najlepsi snowboardziści z kraju, czołówka słowacka i 4 zawodników nowotarskich, wyczyniali akrobacje na siedmiometrowym boksie, a sędziowie oceniali styl i jakość tricków. Na zawodach pojawiły się kamery TV i fotoreporterzy, ich relacje z zawodów można było obejrzeć w Extreem Chanel oraz czasopismach poświęconych snowboardowi i sportom ekstremalnym.

*

Już po raz VI Powiat Nowotarski w ramach XXIX Targów Sztuki Ludowej w Krakowie organizował Dzień Ziemi Nowotarskiej w dniu 28 sierpnia 2005 r.

W tym roku w ramach Targów odbyły się po raz pierwszy Europejskie Targi Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego oraz Małopolskie Dni Kultury Ludowej, a wszystko w dniach od 19 do 28 sierpnia 2005 r.

W tym roku tradycja regionalna Podhala, Spisza, Pienin i Orawy została bardzo szeroko zaprezentowana przez wystawy twórców ludowych i rzemieślników (hafty, garncarstwo, rzeźba, malarstwo na szkle), występy zespołów
i kapel, degustację potraw regionalnych, mleka podhalańskiego itp.

Na tegorocznej edycji Dnia Ziemi Nowotarskiej zaprezentowana została twórczość ok. 30 artystów ludowych z terenu całego powiatu nowotarskiego oraz występy 9 regionalnych zespołów: „Mali Sieniawianie” z Sieniawy, „Pieniny” z Krościenka n. D., „Sromowianie” ze Sromowiec Wyżnych, „Ochotni” z Ochotnicy Dolnej, „Mali Hyrni” z Nowego Targu, „Zornicka” z Lipnicy Wielkiej, „Tatry” z Ratułowa. Gościnnie w tym dniu wystąpiły „Słowianki” z Krakowa oraz „Holniki” z Sidziny.

Ponadto przewidziano specjalne atrakcje dla dzieci, m.in.: spektakl pt. „Tygrys Pietrek” w wykonaniu Teatru Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju, pokazy ratownicze Podhalańskiej Grupy GOPR wraz z udostępnieniem ścianki wspinaczkowej, stoisko oryginalnych łodzi flisackich, itp.

Oferta turystyczna i walory wypoczynkowe powiatu nowotarskiego zostały przedstawione w formie konkursu – quizu dla publiczności na temat zabytków, atrakcji turystycznych, przyrodniczych i in. naszego terenu, w którym nagrodami były usługi oferowane przez ośrodki turystyczne (np. pobyty weekendowe w pensjonatach, domach wypoczynkowych, kwaterach agroturystycznych, zwiedzanie skansenu, spływ łodziami flisackimi), i wiele innych cennych nagród. W konkursie ubijania masła w tradycyjnych kierniczkach wyłoniono na Krakowskim Rynku „Nojśwarniyjsą Gaździnę XXIX Targów Sztuki Ludowej”.

*

Miło odnotować kolejny sukces literacki nowotarskiej poetki Wandy Szado-Kudasikowej. W zorganizowanym po raz 34 Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej (w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem) znalazła się wśród laureatów. Jej wiersz został przez jury najwyżej oceniony w kategorii utworów pisanych gwarą.

*

Grupa Podhalańska GOPR otrzymała od marszałka województwa małopolskiego nowy, terenowy samochód marki landrover, który zakupiony został w ramach II konkursu „Małopolska Gościnna”.

*

Działający w Nowym Targu Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk” wzbogacił się o nowe formy zajęć. Dzięki uzyskanemu z Unii Europejskiej grantowi powstał Klub Integracyjny. Uczestnicy zajęć – 58 dorosłych osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i niepełnosprawność intelektualną, przebywających codziennie w „Promyku”, spotykało się z artystami, psychologiem i terapeutą. Otrzymali możliwość wzajemnego wspierania się, miłego spędzenia czasu, realizowania swoich pomysłów i co ważne, uczestniczenia w terapiach zajęciowych, rehabilitacyjnych i artystycznych.

*

Na nowotarskim lotnisku odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych RG. Choć modele przypominają nieco dziecinne zabawki, to jednak ich cena konstrukcja z wykorzystaniem zaawansowanych technologii sprawiają, że to pasja dorosłych i raczej zamożnych ludzi. Na zawody przybyło 43 zawodników z całej Polski. Startowali też nowotarżanie – jako debiutanci – na razie bez sukcesów.

*

27 sierpnia w ingresie arcybiskupa Stanisława Dziwisza uczestniczyło kilka tysięcy górali z podhalańskimi duchownymi i władzami samorządowymi na czele. Wielu z nich pojawiło się w strojach regionalnych. W tym gronie nasze miasto miało swoją liczną reprezentację. Arcybiskup Stanisław Dziwisz przyjął uroczyście posługę metropolity krakowskiego w Katedrze Wawelskiej, a następnie odprawił swoją prymicyjną mszę św. przy ołtarzu przed kościołem Mariackim na krakowskim Rynku Głównym. W procesji z darami górale szli z małą figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej i darem pieniężnym z dziewięciu dekanatów z terenu Podhala, Spisza i Orawy.

*

27 i 28 sierpnia odbyła się impreza sportowa pod nazwą „Dni KS Gorce”. Głównym organizatorem był członek zarządu Klubu, a równocześnie nowotarski radny – Maciej Jachymiak. W programie był turniej siatkówki plażowej, była też koszykówka i otwarte mistrzostwa Nowego Targu w szachach, a ponadto turniej miast (z udziałem Nowego Targu, Rabki i Zakopanego) w siatkówce, koszykówce, piłce nożnej i tenisie ziemnym.

*

28 sierpnia 2005 r. w Podwilku odbyły się XIII Gminne Dożynki organizowane przez Wójta Gminy Jabłonka, Radę Sołecką w Podwilku i Orawskie Centrum Kultury oraz Gminne Dożynki w Mizernej.

*

28 sierpnia na nowotarskim lotnisku zorganizowana została IX Wystawa Psów Rasowych. Zjechali się właściciele psich piękności z różnych stron Polski, a także ze Słowacji, Czech, Węgier i Litwy. Na wystawie reprezentowane były 123 rasy, również te mało w Polsce znane. Sędziowie oceniali zgodność ze wzorcem rasy, wygląd czworonoga, na który składa się wiele elementów, i przyznali właścicielom najwyżej ocenionych psów puchary i dyplomy, a zwierzakom smakołyki i kosmetyki. Sędziowie uznali, że prawdziwym czempionem wystawy był bokser pręgowany – calvados Małgorzaty Brzezińskiej z Warszawy. Dopisali wystawcy, pogoda i jak zwykle publiczność. Organizatorzy przewidzieli także inne atrakcje, m.in. loty widowiskowe samolotem, pokaz szkolenia psów itp.

*

W tym też dniu odbył się X Rajd Rowerowy wokół Tatr. Trasa liczyła 224 km. Oprócz miejscowych udział wzięli także kolarze z Krakowa, Tarnowa, Gorlic.

*

W II Mistrzostwach Polski Leśników, zorganizowanych w ramach cyklu maratonów dolnośląskich, wystartowała mocna ekipa z nowotarskiego Nadleśnictwa. Zawodnicy spisali się świetnie i zdobyli 5 medali, w tym 2 złote. Sukces był głównie zasługą rodziny Głodkiewiczów.

Wrzesień

*

1 września w Nowym Targu, jak w całym kraju, odbyły się uroczystości upamiętniające 66. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, a potem poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele władz, nowotarskich instytucji i organizacji przemaszerowali pod pomnik Bohaterów Września w Kotlinie, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, kpt. Stanisław Maciąga odczytał apel poległych i delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obchody zakończył krótki muzyczny program artystyczny w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.

*

1 dzień września był, jak zawsze, dniem rozpoczęcia roku szkolnego. Na miejską inaugurację, zorganizowaną w Gimnazjum Nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez miasto i dyrekcję szkoły, przybyli przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i nauczyciele nowotarskich szkół. Uroczystość była okazją do wręczenia dyplomów nauczyciela mianowanego oraz nauczyciela dyplomowanego. Podsumowana została także ostatnia edycja programu „Zachowaj trzeźwy umysł”, realizowanego w nowotarskich szkołach. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Szkoła Podstawowa Nr 2. W tym miejscu należy podkreślić stałą troskę władz miasta o sprawy oświaty, a zwłaszcza o jej materialne podstawy. Na inwestycje oświatowe miasto przeznaczyło w ostatnim okresie 1 230 000 złotych, za które przeprowadzono prace remontowe i modernizacyjne w różnych placówkach. Przykładowo: budynek Szkoły Podstawowej Nr 2 został docieplony, odnowiono elewację, dobudowano szatnie, a w Przedszkolu Nr 7 przeprowadzono kompleksową termomodernizację.

*

Od pierwszego września rozpoczęła pracę w nowotarskim Urzędzie nowa sekretarz miasta – Stanisława Szołtysek. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Rolniczej, ponadto ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną. Jest najważniejszą urzędniczką w magistracie – odpowiada bowiem za właściwe funkcjonowanie całej placówki. Do jej obowiązków należy przede wszystkim organizacja pracy w Urzędzie, koordynacja prac wydziałów, pilnowanie terminowego załatwiania spraw oraz kontrole wewnętrzne.

*

3 września zespół „Śwarni”, Nadleśnictwo Nowy Targ, Urząd Miasta, MOK i Galeria MBWA „Jatki” zorganizowały w plenerze Biesiadę Nowotarską „Jesienne spotkanie z Jaskółką”. W programie było spotkanie z aktorem Stanisławem Jaskułką, muzyka Karpat, muzyka cygańska, „Flamencoteka – w oczekiwaniu na Picassa” oraz różnorodne gry, konkursy i zabawy.

*

Również w tym dniu nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował Posiady Góralskie z nietypowym programem, w którym znalazło się zwiedzanie Szlaku Gotyckiego, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, a na zakończenie biesiada przy watrze.

*

Także 3 września odbył się „Maraton Gorce 2005”, którego trasa wiodła od Krościenka głównym szlakiem beskidzkim przez Lubań, Przełęcz Knurowską na Turbacz, a następnie w dół do mety na Długiej Polanie w Nowym Targu. Jest to niezwykle widowiskowa trasa, w pogodne dni z polan rozciągają się wspaniałe widoki, zwłaszcza na Tatry. Na starcie pierwszego biegu stanęło 56 zawodników – zwyciężył Bartłomiej Golec, który przebiegł prawie 42 km w 3 godziny, 20 minut i 27 sekund. Pomysłodawcą biegu był nowotarżanin Szymon Sawicki.

*

4 września w Ludźmierzu odbyły się XVIII Dożynki Podhalańskie. Jak co roku, w pierwszą niedzielę września górale podhalańscy dziękowali Matce Boskiej Ludźmierskiej za tegoroczne plony. Swój udział w uroczystościach zaznaczyli też nowotarżanie. Dożynki rozpoczęły się wymarszem delegacji z imponującymi wieńcami dożynkowymi z Domu Podhalańskiego do sanktuarium na mszę św., której po raz pierwszy przewodniczył metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Jego przybycie na Podhale było także dla rzesz wiernych powodem pojawienia się w Ludźmierzu. Uroczystości uświetnił udział 21. brygady Strzelców Podhalańskich.

*

7 września, jury zakopiańskiego konkursu na plakat poświęcony 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oceniło nadesłane prace i za najlepsze uznało plakaty Marcina Ozorowskiego z Nowego Targu i Stanisława Stocha z Suchego. Plakaty były potem wystawione w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

*

8 września rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa pod nazwą „Edukacja regionalna. Podtatrze”, zorganizowana przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie oraz Urząd Wojewódzki. Adresowana była do nauczycieli, pedagogów i pracowników instytucji oświatowych. W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali cyklu referatów, a w drugim, podzieleni na grupy, uczestniczyli w warsztatach, których tematyka dotyczyła metod i formy realizacji edukacji regionalnej. Zajęcia odbywały się w różnych instytucjach kultury powiatu nowotarskiego.

*

10 września w Miejskim Ośrodku Kultury można było posłuchać (ilustrowanego slajdami) wykładu Piotra Sadowskiego, zatytułowanego „Działania zgrupowania płk. Michalskiego 10 Brygady Kawalerii w Dolinie Raby w dniach od 3 do 5 września 1939 roku”. Po wykładzie odbyło się posiedzenie Komisji Historii Wojskowości.

*

Również w tym dniu odbyło się w Zakopanem IX Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Podhalanie w świecie”, podczas którego zorganizowano promocję książki „Podhalanie – słownik biograficzny”, pod redakcją Elżbiety Chodurskiej, w której znalazło się wiele biogramów mieszkańców Podhala i znanych osób pochodzących z naszego regionu.

*

13 września w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży polskiej i słowackiej, powstałych w ramach projektu „Talentem obdarzeni – bogaci kulturą”, a także odbył się koncert zespołu regionalnego „Mali Śwarni”.

*

Ogólnopolska akcja „Zachowaj trzeźwy umysł” odbyła się już po raz czwarty i wzięło w niej udział około 800 gmin z całej Polski. Nowy Targ włączył się w realizację programu i, wykraczając poza jego granice, zorganizował mnóstwo własnych akcji i konkursów zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Podczas wrześniowej sesji pełnomocnik burmistrza do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych Marcin Jagła podsumował tegoroczną akcję, a burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Zbigniew Sięka wręczyli nagrody wyróżniającym się w tej działalności nauczycielom i uczniom.

*

16 września Miejski Ośrodek Kultury zorganizował wieczór autorski, na którym Paweł Dziadkowiec prezentował swoją twórczość poetycką.

*

Miło odnotować, że wśród laureatów III Konkursu na najpiękniejszy ogród na Podhalu znaleźli się także mieszkańcy naszego miasta. Barbara i Andrzej Słuszkiewiczowie otrzymali II nagrodę za ogród pielęgnowany przy domu w Rabce, a wyróżnienie otrzymali Krystyna i Jan Chowańcowie z Nowego Targu.

*

17 września msza św. w kościele św. Katarzyny, z homilią wygłoszoną przez ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka, rozpoczęła uroczystości rocznicowe związane z agresją sowiecką na Polskę. Potem pod Krzyżem Katyńskim odczytany został apel poległych i delegaci złożyli wiązanki kwiatów. W patriotycznej uroczystości udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz, wojska i policji oraz grupa mieszkańców miasta.

*

W galerii na Zamku „Dunajec” w Niedzicy od 17 września można było oglądać wystawę fotografii ks. Stanisława Pytla – rodem z Białki Tatrzańskiej. Autor od 8 lat utrwala na fotografiach piękno Tatr oraz wkomponowane w nie krzyże i kapliczki, jest wielkim miłośnikiem gór, zapalonym turystą, taternikiem, a jednocześnie fotografem.

Jego zdjęcia były eksponowane na wystawach w Zakopanem, Nowym Targu, Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i w Jordanowie oraz za granicą: w Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Słowacji oraz Stanach Zjednoczonych. Podczas wernisażu prezentowany był również ostatni album fotograficzny „Mistyka w Tatrach”.

*

18 września mszą św. przy szałasowym ołtarzu na Turbaczu zakończony został letni sezon wędrówek szlakiem papieskim. Mimo przenikliwego zimna i deszczu przybyło ok. 300 osób. Specjalny list do uczestników przysłał abp Stanisław Dziwisz. Zgromadzeni przy ołtarzu wierni modlili się w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.

*

21 września, w dniu św. Mateusza – patrona celników, nowotarscy celnicy uroczyście obchodzili swoje święto. Była to dobra okazja do nadania awansów i wręczenia dyplomów pracownikom nowotarskiego Urzędu Celnego.

*

W tym samym dniu w sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu odbyło się szkolenie dla przedsiębiorców z cyklu „Urząd przyjazny przedsiębiorcom”. Organizatorami spotkania byli: Nowotarska Izba Gospodarcza, Urząd Skarbowy i Urząd Celny.

*

22 września Miejski Ośrodek Kultury zorganizował w ramach cyklu „Korespondencja sztuk” spotkanie pod hasłem „Wilno – mit i rzeczywistość”, z udziałem prof. Andriusa Surgailisa z Wileńskiej Akademii Sztuki, autora prac wystawy fotograficznej zatytułowanej „Wilno z dachu”, na której wyeksponowano fotogramy z lat 1972–1986.

*

Również w tym dniu, w Nowym Targu przekazana została do użytku sortownia odpadów. Obiekt postawiła firma IB na terenie planowanego niegdyś przez Podhalański Związek Gmin – Zakładu Utylizacji.

*

23 września burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił na promocję albumu „Nowy Targ – Kieżmark wczoraj i dziś”. Album ukazał się z okazji jubileuszu 10-lecia współpracy Nowego Targu z Kieżmarkiem i zawiera 170 fotografii tych miast i jest ich wizytówką pokazującą wiekową historię i współczesność. Teksty napisali: Marcin Jagła i Barbara Słuszkiewicz, a ze strony słowackiej Nora Barathova i Gabriela Bodnarova. Wydawnictwo sfinansowane zostało w 75% ze środków UE, a pozostałą kwotę dołożył samorząd nowotarski. Na spotkanie promocyjne przybyli współautorzy albumu z obydwu stron granicy.

*

Także w tym dniu rozpoczął się V Rajd śladami ks. prof. Józefa Tischnera zorganizowany przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Rajd zorganizowano dla uczniów szkół podstawowych noszących imię ks. profesora. Górskie wędrówki sprzyjały poznawaniu piękna krajobrazu i historii ziemi pienińskiej.

*

24 września w Nowym Targu miało miejsce wielkie wydarzenie artystyczne. W Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa prac Pabla Picassa pt. „Alfabet Picassa”. Do śmiałego przedsięwzięcia artystycznego doszło pod patronatem ambasadora Hiszpanii Rafaela Mendivila, marszałka województwa małopolskiego Janusza Sepioła i burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza. Zgody na wypożyczenie prawie całej, ofiarowanej przez samego mistrza w latach 1948–49, kolekcji udzieliło Muzeum Narodowe w Warszawie, po zapewnieniu odpowiedniego transportu i specjalnych warunków ekspozycji z całodobową ochroną, nie tylko przez zainstalowany w „Jatkach” system alarmowy, ale dodatkowo przez firmę ochroniarską. Ekspozycja zawierała 35 litografii i 3 talerze ceramiczne. W czasie wernisażu szefowa „Jatek” Anna Dziubas podkreśliła zasługi Anny Manickiej z Muzeum Narodowego – komisarza wystawy i równocześnie autorki tekstu do katalogu towarzyszącego wystawie. Na wystawie znalazł się także wątek góralski – portret kobiety w góralskim serdaku (nabytym przez mistrza w czasie pobytu w Polsce w krakowskich Sukiennicach) oraz prace Władysława Jarockiego
z początku XX wieku, przedstawiające góralki w kożuszkach. Otwarcie wystawy „Alfabet Picassa” stało się okazją do wydania przez Pocztę Polską w Nowym Sączu pieczątki filatelistycznej. Odcisk pieczęci można było uzyskać w czasie otwarcia wystawy. Tłoczno było nie tylko na wernisażu. Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem i obejrzało ją mnóstwo osób.

*

25 września w całym kraju wybierano przedstawicieli do parlamentu. W naszym mieście wybory przebiegły bardzo spokojnie. Do urn zgłosiło się prawie 46 % uprawnionych do głosowania. Niestety, Nowy Targ nie będzie miał swego przedstawiciela w parlamencie. Najwięcej nowotarżan udzieliło swego poparcia Platformie Obywatelskiej i najwięcej głosów otrzymał Maciej Jachymiak – kandydujący do Sejmu RP z ramienia PO, ale do sukcesu Platforma potrzebowała znacznie więcej głosów. Powiat Nowotarski reprezentować będą w Parlamencie: Anna Paluch i Edward Siarka z Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Senatu RP najwięcej osób w mieście poparło kandydata Platformy Obywatelskiej – Franciszka Adamczyka z Lipnicy Wielkiej, który będzie reprezentował nasz region w parlamencie.

*

Ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, nowotarżanin z urodzenia, osobisty sekretarz kardynała Franciszka Macharskiego, otrzymał od abp Stanisława Dziwisza nominację na członka Kapituły Katedralnej na Wawelu. Kapituła to najstarsza, honorowa reprezentacja duchowieństwa całej archidiecezji, niezależne kapłańskie gremium doradcze metropolity.

28 września w Katedrze na Wawelu odbyła się uroczystość instalacji, wprowadzenia i ślubowania nowych Kanoników Kapituły Katedralnej na Wawelu. Wśród nowych członków Kapituły obok księży: bpa Józefa Guzdka, bpa Tadeusza Pieronka, ks. dyrektora Jana Kabzińskiego, jest nowotarżanin, ksiądz prałat Andrzej Fryźlewicz. Po raz pierwszy w historii Kapituły, liczącej ponad 900 lat, zasiada w niej ksiądz z Nowego Targu i Podhala. W uroczystości, której przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczyli też kardynałowie: Franciszek Macharski i Stanisław Nagy, oraz liczni wierni, a wśród nich delegacja miasta i Podhala na czele z rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisławem Hodorowiczem. Zgodnie z wiekową tradycją rozpoczęciu tej uroczystości towarzyszył głos dzwonu Zygmunta.

*

29 września odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowana została „Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Nowy Targ do 2010 roku”. Dokument jest efektem pracy zespołu powołanego przez burmistrza miasta, na czele którego to zespołu stanął Marcin Jagła. Zawiera znaczącą bazę danych i kierunki działań na najbliższe lata. Nasze miasto jest w lepszej niż inne gminy sytuacji, gdyż posiada większość instytucji niezbędnych do otoczenia mieszkańców właściwą opieką społeczną, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Tak więc w programie znalazła się przede wszystkim kontynuacja dotychczasowych działań oraz nowe inicjatywy, jak: utworzenie kolejnej świetlicy środowiskowej, poradni rodzinnej zajmującej się kompleksowo problematyką rodzinną, utworzenie przy nowotarskim OPS wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych, a także w ramach aktywizacji ludzi starszych, utworzenie uniwersytetu trzeciego wieku.

*

30 września najzdolniejsi uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego odebrali z rąk małopolskiej kurator oświaty Elżbiety Lęcznarowicz stypendia prezesa Rady Ministrów. Uroczystość odbyła się w auli najstarszej na Podhalu szkoły średniej – LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

*

Uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w powiatowych eliminacjach konkursu odbywającego się w ramach Małopolskiej Akcji „Unikaj zagrożeń”. W trwającej od września 2004 roku akcji dzielnicowi i policjanci ruchu drogowego odbyli wiele spotkań w szkołach, ucząc i informując uczniów o zagrożeniach i sposobach ich unikania. W trakcie eliminacji, każdy uczestnik miał za zadanie odpowiedzieć na 15–20 pytań z zakresu prewencji i przepisów ruchu drogowego. Wśród laureatów byli też nowotarscy uczniowie m.in. ze szkół podstawowych: Justyna Plewa, Jan Gapski, Dorota Roik, Bartek Ligęza, a wśród gimnazjalistów – Karolina Olcoń.

*

30 września w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się w ramach akcji „Przejrzysta Polska” szkolenie dla urzędników pod tytułem „Etyka w urzędzie”. Było to spotkanie z o. Leonem Knabitem – znanym benedyktynem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Ponad półtoragodzinny wykład zawierał nie tylko rozważania filozoficzne, ale pełen był praktycznych, konkretnych porad dotyczących zachowań w pracy. Organizację życia, także w urzędzie, o. Leon proponuje oprzeć na benedyktyńskim haśle „Módl się i pracuj”, które uzupełnia swoim „i nie bądź smutnym”. Szkolenie było tak atrakcyjne, że pojawiła się propozycja kolejnego spotkania z o. Leonem Knabitem.

Październik

*

W sobotę 1 października 2005 r. w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju odbyła się premiera spektaklu „Królowa Śniegu” według H. Ch. Andersena.

Twórcy spektaklu:

 • Konrad Dworakowski – reżyseria i scenografia,
 • Piotr Serafin – asystent reżysera,
 • Piotr Klimek – muzyka,
 • Janina Hamdzel-Korpus i Piotr Piotrowski – dekoracje i lalki,
 • Bogusław Handzel – światło,
 • Gabriel Gacek – dźwięk,

Aktorzy: Katarzyna Bała-Rosińska, Dominika Miętus, Katarzyna Pędzimąż, Piotr Serafin, Cezary Skrocki.

*

1 października Szkoła Podstawowa Nr 2, Urząd Miasta i Akcja Katolicka przy parafii NSPJ zorganizowały na boisku szkolnym VI Festyn Trzeźwościowo-Sportowo-Rekreacyjny. Festyn miał bardzo bogaty program, rozpoczął się prezentacją twórczości artystycznej uczniów, potem były pokazy walki Jiu Jitsu, parada psów, konkursy, gry, zabawy, zawody i mnóstwo atrakcji.

*

Również 1 października w Miejskim Ośrodku Kultury zostały ogłoszone wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Jerzego Leca na fraszkę i aforyzm. W konkursie zorganizowanym przez MOK udział wzięło 191 autorów, a laureatami zostali: Ewa Radomska z Wrocławia, Dorota Lipińska z Łodzi, Barbara Filipowska ze Szczecinka oraz Dariusz Klimczak z Sieradza. Autorki otrzymały równorzędne nagrody, a autor otrzymał nagrodę burmistrza Nowego Targu. Podsumowanie konkursu zaszczyciły swą obecnością: córka Jana Sztaudyngera, Anna Sztaudynger-Kaliszewiczowa, wnuczka i prawnuczka. Imprezie towarzyszyła wystawa ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii poświęcona Janowi Sztaudyngerowi pod nazwą „Każda zmarszczka ma historię swą, każda rzeźbiona uśmiechem lub łzą”.

*

2 października stawiły się 32 załogi z Podhala, Krakowa i Tarnowa, które wzięły udział w pierwszej rundzie Pucharu Podhala Samochodów Terenowych. Zawody zainaugurowały działalność nowego toru off-roadowego, który powstał na 4 ha powierzchni między Nowym Targiem, a Szaflarami, z inicjatywy miłośników jazdy terenowej. Najlepszy z nowotarżan, Maciej Rajski, uzyskał drugą lokatę. Z toru korzystać mogą zarówno zawodowcy, jak i amatorzy jazdy samochodami terenowymi, motorami trialowymi i crossowymi, których jest niemało, dla nich więc organizatorzy zamierzają w najbliższym czasie powołać Podhalański Klub Miłośników Sportów Terenowych.

*

2 października odbyło się „VII Pożegnanie Lata” w Remizie OSP w Łapszance. W programie przewidziano:

 • podsumowanie gminnego konkursu „Najbardziej zadbane obejście gospodarcze i wieś”,
 • występ uczniów Szkoły Podstawowej w Łapszance,
 • degustację potraw regionalnych.

Współorganizatorami imprezy są: Gmina Łapsze Niżne, Szkoła Podstawowa w Łapszance, Zespół Powiatowy MODR w Nowym Targu.

*

Również 2 października członkowie Forum Polsko-Niemieckiego Podhale wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowali Dzień Kultury Niemieckiej. Program przedstawiał się następująco: najpierw rozstrzygnięty został konkurs recytatorski pod nazwą „Herbst”, zorganizowany dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Uczestnicy mogli recytować dowolnie wybrany utwór. Laureatom Konkursu wręczył nagrody burmistrz Marek Fryźlewicz. Najlepszymi recytatorkami okazały się Maria Długopolska z Liceum ZS Nr 3 w Nowym Targu i Bożena Fasiczka z Gimnazjum w Pyzówce. Potem była degustacja tradycyjnych niemieckich specjałów przygotowanych przez Dworek Bawarski w Zakopanem, koncert mozartowski w wykonaniu zespołu kameralnego „Amadeus Trio” i na zakończenie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego pokazany został głośny film austriacko-niemiecki „Edukatorzy”. Imprezom towarzyszyło stoisko z wydawnictwami albumowymi, przewodnikami, podręcznikami do nauki języka niemieckiego i materiałami edukacyjnymi.

*

W nowym roku szkolnym Szkoła Podstawowa Nr 5, oprócz kontynuowania cennej akcji „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”, rozpoczęła nową ciekawą akcję pod nazwą „Żyj zdrowo”, uznając edukację prozdrowotną za bardzo ważny problem. Na pierwsze spotkanie z uczniami klas I–III przybyła dr Teresa Krośniak-Czapińska.

*

Nauczycielski Chór „Gorce” został zaproszony przez włoski zespół „Veletrina” i odbył 9-dniowe wojaże po Italii, skąd przywiózł niezapomniane wrażenia. Koncertowali w wielu miastach, wielu świątyniach, (zgodzono się nawet na ich śpiew przy grobie Jana Pawła II) i wszędzie spotykali się ze wspaniałym przyjęciem. Chór pod dyrekcją Janiny Glińskiej przygotował repertuar złożony z pieśni sakralnych, regionalnych i patriotycznych oraz dwóch pieśni włoskich, które były szczególnie owacyjnie przyjmowane.

*

4 października Euroregion „Tatry”, wójt gminy Łapsze Niżne oraz artysta fotografik Jarosław Majcher zaprosili do Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu na fotograficzną wędrówkę po Spiszu – „najpiękniejszym w tej części Europy ogrodzie”. Wernisaż wystawy fotograficznej „Impresje Górskie – Tatry, Pieniny, Spisz” połączony został z promocją albumu „Impresje spiskie”.

*

6 października w ramach jubileuszu 25-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w sali konferencyjnej siedziby Euroregionu Tatry odbyła się promocja książki Władysława Skalskiego Solidarność w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu–1980–81, na którą zaprosili burmistrz Marek Fryźlewicz i autor publikacji. NZPS „Podhale” były wówczas największym zakładem w regionie zatrudniającym 8 tysięcy ludzi i tysiąc pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych. Tam więc skoncentrował się ruch solidarnościowy, tam zaczęły się tworzyć struktury związkowe, a potem Komisja Zakładowa. „Solidarność” w NZPS faktycznie obejmowała swymi wpływami całe Podhale. Odtworzenia historii Komisji Zakładowej w NZPS podjął się Władysław Skalski, wówczas kierownik Bazy Remontowej Wydziału Głównego Mechanika, przewodniczący Komisji Zakładowej, członek Zarządu Regionu, delegat na Krajowy Zjazd, późniejszy poseł na Sejm I kadencji. Przygotowanie wydawnictwa trwało 6 lat. Polegało głównie na docieraniu do źródeł i kompletowaniu materiału, także zdjęciowego. Autor miał nadzieję, że książka zapoczątkuje serię monografii innych przedsiębiorstw, niestety – wiele zakładów uczestniczących wtedy w tym masowym ruchu społecznym już nie istnieje. Promocja zgromadziła wielu ówczesnych działaczy „S” i była świetną okazją do przypomnienia tamtych lat.

*

Młodzieżowy Dom Kultury zaplanował cykl indywidualnych wystaw najzdolniejszych wychowanków placówki. Zainaugurował go wernisaż prac Mirelli Podrazy, która mimo bardzo młodego wieku ma na swoim koncie udział i nagrody na prestiżowych konkursach plastycznych (także międzynarodowych) i recytatorskich. Zdobyła m.in. I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Święta Faustyna i jej dzieło w moim życiu i świecie”. Jej pracę wybrano spośród 1600 nadesłanych na konkurs z całej Polski.

*

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Urząd Gminy w Krościenku nad Dunajcem, Związek Podhalan Oddział Krościenko nad Dunajcem zorganizowali promocję książki Krzysztofa Kopra Z dziejów Krościenka nad Dunajcem.

*

7 października w IV Mistrzostwach Samorządów Podhala w Strzelaniu po raz kolejny zwyciężyła drużyna z nowotarskiego Urzędu Miasta.

*

Spotkanie w dniu 8 października 2005 r. w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku n. Dunajcem, poprowadził prof. dr hab. Tadeusz M. Trajdos

*

9 października w Polsce odbyły się wybory prezydenckie, które w I turze nie przyniosły rozstrzygnięcia. W Nowym Targu wygrał Donald Tusk, który otrzymał 5 916 głosów. Na lidera Platformy Obywatelskiej głosowało 43% uczestniczących w wyborach. W naszym mieście frekwencja wyniosła 53,18%.

*

10 października w nowotarskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie pedagogów i wychowawców ze szkół podstawowych i gimnazjów, które dotyczyło profilaktyki uzależnień. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii „Bliżej siebie – dalej od narkotyków”, a prowadził je – pełnomocnik burmistrza do spraw profilaktyki uzależnień Marcin Jagła.

*

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Nowym Targu byli organizatorami Międzynarodowego Sympozjum Naukowego pt. „Kulturotwórcza rola Orawskiego Parku Etnograficznego w dziejach regionu poprzez ludzi, zabytki i idee” zorganizowanego w dniach 10–11 października z okazji jubileuszu 50-lecia powstania Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Jubileusz zorganizowano pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Starosty Nowotarskiego. Współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Jabłonka, Gmina Lipnica Wielka, Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.

*

11 października w Urzędzie Miasta odbyło się sympatyczne spotkanie przy kawie i ciastkach, na którym podsumowano doroczny konkurs na „Najpiękniejszy ogród w Nowym Targu”. Komisja dwukrotnie dokonała przeglądu zgłaszanych ogrodów, pierwszy raz w czerwcu i potem w sierpniu, i ostatecznie postanowiła przyznać w kategorii posesji jednorodzinnych I miejsce Włodzimierzowi Czubernatowi, II miejsce Marii i Eugeniuszowi Klinom i III – Janinie Tętnowskiej, a w kategorii posesji wielomieszkaniowych I miejsce Grażynie Smalec, II – Michalinie Chlebdzie i III – Janowi Krzanikowi. Burmistrz Marek Fryźlewicz, który uważa ten konkurs za najsympatyczniejszy, gdyż pokazuje to, co najpiękniejsze w naszym mieście, z prawdziwą przyjemnością wręczał laureatom puchary, bony towarowe, a wszystkim biorącym w nim udział – dyplomy uczestnictwa i przewodniki przyrodniczo-edukacyjne „Bór na Czerwonem”.

*

13 października nowotarscy nauczyciele obchodzili swoje święto. Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Gimnazjum Nr 1. Nauczyciele otrzymali listy gratulacyjne, akty nadania, nagrody burmistrza miasta oraz kwiaty i mnóstwo serdecznych życzeń.

*

14 października już po raz piąty w sali widowiskowej MOK odbyła się inauguracja roku akademickiego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Poprzedzona została mszą św. koncelebrowaną w kościele św. Katarzyny, z udziałem JE. ks. abp Stanisława Dziwisza oraz odsłonięciem i poświęceniem płaskorzeźby na nowotarskim Ratuszu upamiętniającej Ojca Św. Jan Pawła II. Uroczystość rozpoczął swym wystąpieniem rektor prof. Stanisław Hodorowicz, który mówił o dotychczasowych osiągnięciach, planach powołania nowych kierunków, a także problemach uczelni, zwłaszcza finansowych, potem nastąpiło wręczenie medali (złote medale odebrali: metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz i były rektor UJ prof. Stanisław Ziejka) oraz immatrykulacja, wykład inauguracyjny pod tytułem „Symbolika ziemi w literaturze polskiej XIX i XX wieku” wygłosił prof. Franciszek Ziejka. Inaugurację uświetnił chór „Gorce”, śpiewając jak zwykle „Gaudeamus Igitur” i „Gaude Mater Polonia”. Uroczystość była okazją do odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej męczeństwo uczonych polskich w obozach i łagrach II wojny światowej. Zawisła ona u wejścia do nowego gmachu uczelni przy ul. Kokoszków .

*

14 października rozpoczęły się uroczyste obchody V Dnia Papieskiego w Nowym Targu, pod hasłem „Jan Paweł II Orędownik Prawdy”. Metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz w asyście władz miejskich dokonali odsłonięcia pamiątkowej płaskorzeźby z wyrazami wdzięczności dla Papieża Polaka, umieszczonej na ścianie nowotarskiego Ratusza (po prawej stronie wejścia), a następnie abp Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia. Zgodnie ze słowami przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sięki i burmistrza Marka Fryźlewicza godziło się zostawić znak wdzięczności za pontyfikat, który przyniósł tyle dobrego światu, Polsce i Podhalu. W czasie odsłonięcia abp Stanisław Dziwisz powiedział m.in... „Niech ta tablica będzie znakiem, który przyszłym pokoleniom będzie przypominał Papieża – Polaka, wielkiego miłośnika tej ziemi i jej ludzi, Honorowego Obywatela Miasta, a także Jego dzieła odnowy oblicza świata”. Pomysł ufundowania tablicy pojawił się tuż po śmierci Ojca Świętego, podczas wieczornych spotkań na nowotarskim Rynku, na których tłumy nowotarżan gromadziły się na modlitwie. Realizacji podjęło się dwóch artystów, nowotarski grafik Marcin Ozorowski i krakowski rzeźbiarz pochodzący z Nowego Targu – Michał Batkiewicz. W drugim dniu w kościele św. Katarzyny odbyła się msza św. w intencji beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, a następnie koncert organowy z udziałem Dobromiły Lebieckiej-Koźlak (sopran), Pawła Durowskiego (trąbka) i Tomasza Stachonia (organy). W trzecim i ostatnim dniu obchodów, pomimo przenikliwego zimna, wiatru i deszczu, odbyły się nieszpory zorganizowane przez Akcję Katolicką pod pomnikiem Ojca Świętego na nowotarskim lotnisku, potem w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa „Karol Wojtyła – Jan Paweł II na Uniwersytecie Jagiellońskim” przygotowana ze zbiorów Muzeum UJ – Collegium Maius, a następnie grupa muzyczna „Loch Camelot” przedstawiła program muzyczny zatytułowany „Samotni jak gwiazdy”. Niedzielny Dzień Papieski miało zakończyć wieczorne czuwanie – wielkie widowisko plenerowe na placu przy „Sokole”, niestety z powodu deszczu zostało przeniesione do szkoły, przez co straciło rozmach, wiele spontaniczności i uroku. Od Dnia Papieskiego, co trzy godziny (od 9 do 21) rozlega się hejnał z ratuszowej wieży. Nagranie studyjne kompozycji prof. Józefa Edmunda Titza jest dziełem Szymona Bobrowskiego – absolwenta nowotarskiej Szkoły Muzycznej, studenta katowickiej Akademii Muzycznej, a emituje hejnał specjalna, komputerowo sterowana aparatura.

*

W dniach 14–16 października 2005 r. w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbył się IX Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie „Stabat Mater”. Organizatorzy festiwalu to:

 • Starostwo Powiatowe w Nowym Targu,
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Jabłonce,
 • Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce,
 • Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce,
 • Grupy Apostolskie Archidiecezji Krakowskiej.

*

15 października wyruszył z Nowego Targu w Gorce jubileuszowy V Rajd Szlakami ks. prof. Józefa Tischnera. Chętnych było tylu, że organizatorzy, czyli Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, urządzili osobny rajd dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się we wrześniu w Pieninach, a oddzielny dla gimnazjalistów. Stukilkudziesięciu uczniów z 14 szkół z całej Polski z nauczycielami, goprowcami i Kazimierzem Tischnerem – prezesem Stowarzyszenia, wyruszyło sprzed goprówki pod Długa Polaną w Nowym Targu i w mniejszych grupach szło na Turbacz, gdzie zaplanowany był nocleg, a stamtąd do Łopusznej, gdzie można było zwiedzić Izbę Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera i gdzie delegacja złożyła wieniec na grobie patrona rajdu. Rajdy znakomicie służą poznawaniu myśli tischnerowskiej, integracji patronackich szkół, edukacji, ekologicznej
i zbliżeniu do przyrody.

*

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawnicy organizowała Uroczyste Obchody Jubileuszu 120-lecia OSP w Szczawnicy pod hasłem „Bezpieczeństwo mieszkańców Europy – to nasz wspólny cel”, które odbyły się w dniach 15 i 16 października 2005 roku.

*

19 października przedstawiciele Nowego Targu i niemieckiego Radevormwald podpisali oficjalny akt partnerstwa. Wcześniej podobny dokument podpisany został w Niemczech. Wprawdzie współpraca między miastami trwa już od dwudziestu lat bez oficjalnych dokumentów, to jednak zdecydowano się sygnować akt partnerski, by móc formalnie występować wspólnie m.in. o środki europejskie. Uroczystość odbyła się z wielką pompą w sali obrad nowotarskiego magistratu. Dokument podpisali burmistrzowie zaprzyjaźnionych miast: Marek Fryźlewicz i Josef Korsten. Warto w tym miejscu odnotować, że efektem współpracy są m.in. blisko 10-letnie kontakty chóru nowotarskiego „Echo Gorczańskie” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z „Radevormwalder Maanerchor”. Nasi chórzyści otrzymali zaproszenie, dzięki któremu mogli odbyć trasę koncertową po Niemczech. (Niemiecki chór gościł w Nowym Targu w ubiegłym roku). Prezentowany na koncertach repertuar pod batutą Piotra Augustyna spotykał się z dużym zainteresowaniem i aplauzem słuchaczy. Między koncertami, na licznych wycieczkach nasi chórzyści zwiedzali zabytki, poznawali historię i kulturę sąsiadów zza Odry.

*

20 października w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach cyklu „Korespondencja Sztuk” odbyło się spotkanie „Wokół portków Odysa” J. J. Szczepańskiego. W programie znalazł się wykład Michała Szczepańskiego oraz wystawa zatytułowana „Odys z Kasinki Małej”.

*

21 października miała miejsce uroczystość nadania Zespołowi Szkół Nr 3 w Nowym Targu imienia Świętej Jadwigi Królowej. Uroczystość zgromadziła uczniów, pedagogów, przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, przedstawicieli kuratorium i innych szkół. Po uroczystej mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej dalsza część odbyła się w sali gimnastycznej. Szczególnym akcentem było ślubowanie, które uczniowie złożyli na nowy sztandar szkoły. Sztandar, a potem tablicę pamiątkową wmurowaną
z okazji nadania szkole imienia, poświęcił ks. prałat Andrzej Fryźlewicz – członek Kapituły Wawelskiej. Po ślubowaniu pierwszy raz oficjalnie odśpiewany został hymn szkoły, do którego tekst napisał Piotr Leszczak, a muzykę skomponowała Marta Łapczyńska. Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowany na tę okazję program artystyczny. W tym dniu została także otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona osobie patronki szkoły, przygotowana wspólnie z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Uroczystość zakończyła się spotkaniem zaproszonych gości z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły.

*

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego znaleźli się wśród laureatów XV Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Poznawanie przyrody wyzwaniem przyszłości”. Magda Pańszczyk z kl. IIb zajęła II miejsce, a Łukasz Faber z IId – III miejsce.

*

Nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Lekarskiego zorganizował sympozjum poświęcone profilaktyce i leczeniu raka piersi. W szkoleniu wzięło udział około stu lekarzy podstawowej opieki medycznej i chirurdzy z nowotarskiego szpitala.

*

23 października Polacy wybierali prezydenta. Został nim Lech Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości. W II turze wyborów nowotarżanie na Lecha Kaczyńskiego oddali 7 497 głosów, a na Donalda Tuska – 6 881 głosów. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 55,9%.

*

Bacowie z całego Podhala uczestniczyli 23 października w ludźmierskim sanktuarium w modlitwie dziękczynnej za tegoroczny wypas owiec, kóz i bydła. Wspominali także zmarłych baców z regionu. W darze przed Gaździną Podhala złożyli owoc swojej pracy – oscypki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył kustosz ludźmierskiego sanktuarium ks. Tadeusz Juchas. W homilii przypomniał, że miłość do pasterzowania na Skalnym Podhalu była przekazywana z ojca na syna. „Nasi ojcowie mówili nam, że ta ziemia należy do Boga, dopiero potem do nas. Ważne jest też to, że Pan Bóg dał nam ziemię, ale i ją zadał” – mówił ks. Juchas. Wskazał, że dzisiaj wielu nie podejmuje tego trudu, zasłaniając się tym, że to nieopłacalne. „O oscypku i innych naszych produktach wie cała Europa, ale za tym sukcesem musi iść także świadomość i miłość do ziemi” – zauważył ks. Juchas.

*

W XXV rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” – Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Delegatura w Nowym Targu zorganizował mszę św., która została odprawiona w intencji rychłej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, Duszpasterza Ludzi Pracy, w XXI rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, na pamiątkę odprawienia mszy św. przez ks. Jerzego u stóp Królowej Podhala 26 lutego 1980 roku. Msza została odprawiona w dniu 23 października w Bazylice Matki Boskiej Ludźmierskiej w Ludźmierzu, w czasie której została odsłonięta tablica poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce.

*

26 października w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił góralski zespół teatralny z Szaflar. Młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl „Nasa Skoła” wg scenariusza specjalnie dla nich napisanego przez podhalańską poetkę Wandę Czubernat. Zespół działa pod kierunkiem Doroty Majerczyk.

*

27 października w Muzeum Podhalańskim PTTK w nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa obrazów i grafik Pawła Szatkowskiego. Autor jest malarzem, grafikiem i rysownikiem, który swe prace pokazywał z sukcesem na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

*

27 października na konferencji prasowej burmistrza miasta zjawił się niecodzienny gość – owczarek niemiecki „Ebro” – pies patrolowo-tropiący wraz ze swoim przewodnikiem i opiekunem z Policji – Andrzejem Palenikiem. Pies ten został zakupiony przez miasto dla potrzeb komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu w ramach programu „Bezpieczne miasto”.

*

28 października odbyło się wiele różnorodnych imprez m.in. w Galerii MBWA „Jatki” otwarta została wystawa XIV Prezentacje Nowotarskie, na którą złożyły się prace 22 artystów urodzonych, tworzących w Nowym Targu, czy związanych z naszym miastem, choć mieszkających z dala od niego. Zaprezentowano prace z różnych dziedzin plastyki, wykonane w różnych stylach i technikach. Były prace malarskie, rzeźby, plakat, grafika komputerowa, tkanina artystyczna i fotogramy. Swe prace artystyczne pokazali: Michał Batkiewicz, Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Piotr Chodorowicz, Ewa Deskur, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Anna Gostkiewicz, Krzysztof Kudaciak, Ewa Kuraś, Bartłomiej Kurzeja, Irena Lang, Jan Makowski, Jan Mrożek, Maria Mrożek, Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Marcin Ozorowski, Leszek Pustówka, Wawrzyniec Sawicki, Sławosz Smoleń, Grzegorz Szelpuk, Piotr Timofiejczyk.

*

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała konferencję bibliotekarzy powiatu nowotarskiego, tym razem w Krakowie. Korzystając z programu IX Targów Książki bibliotekarze wysłuchali wykładu prof. Wojciecha Ligęzy pod tytułem: „Twórczy dialog czy zapomnienie. Co pozostanie z literatury PRL. Próba stworzenia kanonu”, a następnie zwiedzali targowe stoiska z niezwykle bogatą ofertą wydawniczą. Wiele osób zaopatrzyło się w atrakcyjne tytuły sprzedawane na Targach po niższych cenach.

*

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego Apel Poległych. Uczniowie oddali hołd swoim profesorom i kolegom, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie I i II wojny światowej, w obozach koncentracyjnych i łagrach. W uroczystości oprócz społeczności szkolnej udział wzięli kombatanci, rodziny poległych oraz przedstawiciele władz.

*

W budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 na os. Niwa odbyło się kolejne spotkanie osiedlowe. Tematem spotkania była polityka inwestycyjna miasta planowana na najbliższe lata, a konkretnie koncepcja przebudowy „zakopianki”, budowa nowej szkoły oraz budowa kanalizacji.

*

Przedsiębiorcy spotkali się z sześcioma parlamentarzystami z naszego regionu. Głównym tematem była problematyka związana z rozwojem przedsiębiorczości. Dyskutowano o problemach gospodarczych, bublach prawnych i możliwościach naprawy polskiego prawodawstwa.

*

Już po raz XXXIII w Łopusznej odbył się Konkurs Potraw Regionalnych w Gminnym Ośrodku Kultury 29 października 2005 r. W programie przewidziano:

 • degustację potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń z Dursztyna, Krempach, Szlembarku, Harklowej, Łopusznej, Waksmundu, Gronkowa, Ludźmierza i gospodynie z Węgier,
 • programy artystyczne w wykonaniu gospodyń z poszczególnych kół,
 • występy zespołów regionalnych.

*

29 i 30 października z inicjatywy uczniów LO na os. Bór Sebastiana Watychy i Wojciecha Guzika, odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury Ogólnopolski turniej gier komputerowych pod hasłem „Bliżej siebie, dalej od narkotyków”. NT Gaming Spot – gamingowa impreza spod znaku Electronic Sports League cieszyła się wielką popularnością wśród młodzieży.

*

Ze sportu warto odnotować następujące sukcesy:

 • Tadeusz Błażusiak został po raz szósty mistrzem Polski w motocyklowym trialu i jest w tej konkurencji rekordzistą.
 • Przemysław Kaczmarczyk wywalczył w klasie otwartej tytuł wicemistrza, a jego klub AMK Gorce Nowy Targ wywalczył tytuł drużynowego mistrza kraju.
 • Ewa Pawlikowska po raz piąty wygrała zawody o Mistrzostwo Europy w karate kyokushin. Została też uznana za najlepszą zawodniczkę championatu.
 • Na nowotarskiej strzelnicy LOK rozegrano IV Mistrzostwa Samorządowców Podhala o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Rywalizowano w dwuboju strzeleckim. Najlepiej wypadli pracownicy nowotarskiego Urzędu Miasta. Zwyciężyli indywidualnie – najlepszy był Waldemar Adamowski, a także drużynowo. Również w zawodach o Puchar Koła LOK im. Franciszka Dworskiego zwyciężył Mariusz Foryt z Urzędu Miasta.

Listopad

*

1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych ponad 80 osób kwestowało u bram nowotarskiego cmentarza. W kweście udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, instytucji, organizacji społeczno-kulturalnych, radni, młodzież, zaangażowani w życie miasta mieszkańcy Nowego Targu. W czasie VI Kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków udało się zebrać do puszek ponad 20 tysięcy złotych, co jest dotychczasowym rekordem. Pieniędzy wystarczy prawdopodobnie na odnowienie kolejnych 6 nagrobków, tych najstarszych, od wschodniej strony kościoła św. Anny i Krzyża Powstańców Styczniowych. Wyboru dokona Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Cmentarnych w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

*

6 listopada Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na występ Grupę Rafała Kmity. Prezentowany program „Aj waj, czyli historie z cynamonem” spotkał się z wielkim aplauzem nowotarskiej publiczności, która gorąco oklaskiwała jeden z najlepszych zespołów kabaretowych w Polsce.

*

7 listopada w siedzibie Euroregionu „Tatry” spotkali się samorządowcy z dwóch powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, z parlamentarzystami z tego okręgu. Omawiano głównie problem ustaw negatywnie wpływających na prace samorządów. Na wadliwe przepisy, a nawet ewidentne buble prawne, narzekali zgodnie tak jedni, jak i drudzy. Parlamentarzyści wynotowali najpilniejsze problemy prawne, którymi obiecali się zająć.

*

W dniach 7–14 listopada 2005 r. we włoskiej miejscowości Giardini-Naxos odbyła się międzynarodowa konferencja, w której udział wzięła delegacja Powiatu Nowotarskiego. Konferencja odbyła się w ramach programu „Miast Bliźniaczych”, dotyczącego „Promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego” EUROCITIZENS realizowanego przez wspomniane sycylijskie miasto.

W projekcie wzięły udział delegacje z 9 europejskich samorządów takich jak: Estoril (Portugalia), Rouge (Estonia), Lizums (Łotwa), Raseiniai (Litwa), Retstag (Węgry), Calcide e Naxos (Grecja), Giardini-Naxos (Włochy) oraz powiat nowotarski.

*

9 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się przegląd nowotarskich zespołów muzycznych. Koncertowi przyświecało hasło: „Jestem czysty – narkotykom nie”, ale jego celem było także umożliwienie muzykującej młodzieży występu przed szerszą publicznością. Zespoły zaprezentowały różne klimaty muzyczne, od reggae, hip hopu, przez bluesa do ciężkiego metalu.

*

W tym też dniu członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan pojechali do łopuszańskiej „Tischnerówki”, aby tam w czasie listopadowych posiadów wspominać swego dawnego kapelana i złożyć kwiaty na jego grobie.

*

W dniach 10 i 11 listopada obchodzone było w naszym mieście Święto Niepodległości. W pierwszym dniu uroczystości rozpoczęły się na nowotarskim cmentarzu złożeniem wiązanek kwiatów przez władze miasta i powiatu na grobach poległych za Ojczyznę. Wieczorem odbyła się uroczysta akademia, w czasie której, po okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym przez przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Siękę, wręczono medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ. Najważniejsze nowotarskie odznaczenie przyznano jednej instytucji i pięciu osobom. Za szczególny wkład w życie miasta wyróżnione zostały Siostry Serafitki, które pracują w Nowym Targu już od stu lat. Ponadto medale odebrali: franciszkanin Dionizy Śmiałkowski, nowotarżanin obchodzący w tym roku 50-lecie święceń kapłańskich, Jan Marian Kacwin, 78-letni kombatant AK, który z pasją zbiera dokumenty upamiętniające partyzantkę na Podhalu w czasie ostatniej wojny, Jerzy Ochman, wadowiczanin, który od 10 lat organizuje Podhalańskie Targi Budownictwa w Nowym Targu, Jan Studentowicz, emerytowany nauczyciel, współorganizator Solidarności Nauczycielskiej w naszym mieście. Piątą osobą uhonorowaną medalem był Hubert Staratschek, Niemiec z Radevormwald, inicjator kontaktów i współpracy pomiędzy swoim miastem a Nowym Targiem. Dzięki jego staraniom, w latach 80. ubiegłego wieku nasze miasto otrzymało znaczną pomoc w postaci darów dla mieszkańców, aparatury medycznej, czy karetki reanimacyjnej. Niestety, nie mógł być obecny na uroczystości. Program poetycko-muzyczny, pełen patriotycznych i religijnych refleksji, przygotowała na akademię młodzież z Zespołu Szkół Nr 3. Następnego dnia w godzinach przedpołudniowych odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny, a potem był przemarsz pocztów sztandarowych i obywateli miasta pod Ratusz, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową.

*

Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował dla nowotarskich dzieci i młodzieży XII Konkurs Plastyczny pod hasłem „Niepodległość”. Z dużej ilości, bo aż ponad 300 prac z różnych dziedzin plastyki, wykonanych w różnych stylach i technikach, jurorzy zakwalifikowali 45 na wystawę. Prawie połowa z nich została nagrodzona, a pozostałe otrzymały wyróżnienia. Nagrody i dyplomy wręczył laureatom burmistrz Marek Fryźlewicz. Wystawę można było oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury.

*

12 listopada odbył się Zjazd Powiatowy Ligi Obrony Kraju, liczącej 576 członków, który wyłonił nowe władze. Prezesem został policjant Andrzej Biaduń z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Warto dodać, że LOK prowadzi w naszym mieście strzelnicę sportową.

*

15 listopada w sali regionalnej MOK odbył się konkurs recytatorski pod nazwą „Zjednoczona Europa”. Uczestnicy prezentowali po dwa utwory literackie, w tym przynajmniej jeden w języku obcym, w jakim utwór został napisany.

*

W dniach 15–17 listopada Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały w ramach obchodów Roku Andersena „Urodziny Pana Andersena”, czyli zabawę edukacyjną dla dzieci klas I–III szkół podstawowych. W programie znalazły się m.in. konkursy ze znajomości czterech baśni Andersena, zdjęcia z baśniowymi postaciami, malowanki, wycinanki, degustacja ciasteczek Pana Andersena, a na zakończenie 17 listopada – film dla dzieci. Impreza cieszyła się ogromną popularnością, czego dowodem były prośby o jej powtórzenie w następnym miesiącu.

*

16 listopada odbyło się w nowotarskim szpitalu posiedzenie oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Pierwsza część spotkania poświęcona była osobie niedawno zmarłego szefa oddziału – dr Jerzego Mroczki, który został pośmiertnie odznaczony za zasługi dla PTL, a potem odbyła się sesja naukowa na temat wirusa ptasiej grypy i możliwości zabezpieczenia się przed nim.

*

17 listopada Euroregion „Tatry” zaprosił na wystawę „Wizerunki gór. Krajobrazy górskie przed epoką fotografii”. Wystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi PAN we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i oddziałem warszawskim Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zorganizowano w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu.

*

18 listopada Miejski Ośrodek Kultury zorganizował wieczór literacki pod nazwą „Góry, grzyby i... UFO”. W spotkaniu uczestniczyli autorzy książek o tematyce górskiej, ufologicznej i ochroniarskiej – Milos Jasensky i Robert Konstanty Leśniakiewicz.

*

19 listopada Podhalańska Oficyna Wydawnicza Związku Podhalan w Kościelisku oraz Wójt Gminy Lipnica Wielka zorganizowali promocję pośmiertnego tomiku poezji dr Emila Kowalczyka pt. Mos ty serce orawskie. Promocja odbyła się w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej przy współpracy: Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej oraz Oddziału Górali Orawskich Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej.

*

19 listopada Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Nowym Targu wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało Dzień Europejski. W programie było wręczenie nagród laureatom I Konkursu Recytatorskiego „Zjednoczona Europa”, następnie otwarcie dwóch wystaw fotograficznych: „Europejczycy niepospolici” autorstwa Zbigniewa Bielawki oraz „Żyliśmy obok siebie” ze zbiorów prywatnych, degustacja potraw regionalnych pogranicza polsko-słowackiego i kuchni francuskiej i część muzyczna z udziałem nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej i zespołu „After Dark”, a na zakończenie projekcja filmowa w DKF pod tytułem „Jeden odchodzi, drugi zostaje”.

*

W dniu 20 listopada 2005 r. w remizie OSP w Nowem Bystrem odbył się V Konkurs Potraw Regionalnych. Organizatorami konkursu byli:

 • Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie,
 • Sołectwo Nowe Bystre,
 • Związek Podhalan Oddział Nowe Bystre,
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Nowem Bystrem.

*

Również w tym dniu z okazji święta św. Cecylii – patronki muzyki, chór „Echo Gorczańskie” zaprosił na koncert muzyczny do kościoła NSPJ. W koncercie oprócz „Echa Gorczańskiego” udział wzięli: zespół „Stokrotki”, schola „Promyki”, Diakonia Muzyczna, Orkiestra Parafialna oraz chóry podhalańskie „Kantylena”, „Watra” i „Wierchy”.

*

21 listopada obchodzony był w naszym mieście Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji burmistrz Marek Fryźlewicz wziął udział w spotkaniu, na którym panie pracujące w nowotarskim Ośrodku Pomocy Społecznej (ponad trzydzieści osób) w dniu swego święta otrzymały kwiaty wraz z serdecznymi podziękowaniami i najlepszymi życzeniami. W tym samym dniu odbył się Dzień Pracownika Socjalnego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

Przy symbolicznej lampce szampana starosta nowotarski złożył życzenia pracownikom socjalnym oraz podziękował za trud włożony w pomoc potrzebującym na terenie powiatu nowotarskiego.

*

W dniach od 22 do 27 listopada odbywały się XXII Dni Trzeźwości na Podhalu, zorganizowane przez Duszpasterstwo Trzeźwości przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i nowotarski Urząd Miasta. Tym razem akcja zorganizowana została pod hasłem „Polska albo będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. W programie przewidziano m.in. warsztaty w grupach, także dla dzieci i młodzieży, pogadanki, przedstawienia teatralne itp., a 26 listopada spotkanie członków klubu AA, którzy zjechali do Nowego Targu z różnych stron kraju.

*

23 listopada w nowotarskiej Galerii „Jatki” odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Korespondencja Sztuk” zatytułowane „Galeria Wyobraźni – o wolności i kontestacji w sztuce lat 80.” z udziałem Marty Tarabuły i Jana Michalskiego.

*

Wójt Gminy Spytkowice oraz Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Spytkowicach organizowali w dniu 23 listopada 2005 r. uroczystość poświęcenia i otwarcia hali sportowej przy Zespole Szkół.

*

24 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się impreza zatytułowana „Katarzynki z Bohdanem Łazuką”. Widzowie mogli się sporo dowiedzieć o św. Katarzynie, którą Nowy Targ ma w swoim herbie, a także zabawić się i rozweselić, czego zapowiedź zawarta była w zaproszeniu: „w noc świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”.

*

25 listopada w sali balowej restauracji „Steskal” odbyła się II Podhalańska Gala Piękna pod hasłem „W klimacie elegancji”. Galę zorganizowała Agencja Reklamowo-Artystyczna „Para”. Dziesięć modelek zaprezentowało osiem kolekcji adresowanych głównie do kobiet lubiących elegancję, a więc przede wszystkim kreacje wieczorowe, sylwestrowe, futra, artystyczną odzież skórzaną itp. Ponad 200 osób przybyłych na pokaz mody obejrzało także z przyjemnością spektakl Baletu Form Nowoczesnych z Krakowa, pokaz body paintingu oraz wysłuchało koncertu skrzypcowego.

*

W tym też dniu w nowotarskim MOK rozpoczęły się dwudniowe przesłuchania uczestników XVI Podhalańskiego Przeglądu Piosenki Religijnej „Sacrosong”.

*

26 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa zatytułowana „Kenarowcy”. Swoje prace plastyczne wyeksponowała trójka artystów, których – poza uprawianiem sztuki – łączy także ukończenie tej samej szkoły, czyli Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W wystawie udział wzięli: rzeźbiarz Czesław Jałowiecki, malarz Jan Fudala, oraz malarz, grafik, fotografik Stanisław Gał.

*

Również w tym dniu zarząd koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nowym Targu zorganizował pod patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza Andrzejkowy Bal Charytatywny w restauracji „Ruczaj”. Dochód przeznaczono na działalność koła, a konkretnie na prace Punktu Wczesnej Interwencji.

*

27 listopada w kościele na Niwie w Nowym Targu dwudziestu mieszkańców tego osiedla, którzy zawiązali nowe ognisko podlegające oddziałowi nowotarskiemu Związku Podhalan, złożyło uroczyste ślubowanie. Prezesem ogniska został Robert Musiorski.

*

28 listopada Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował wystawę prac dzieci i młodzieży pod tytułem „Jesienny pejzaż”.

*

29 listopada w karczmie „U Borzanka” spotkały się na uroczystym obiedzie nowotarskie pary, które zawarły związek małżeński w 1955 roku. Do złotych godów dotrwało 15 par, z przeszło 300, które przed 50 laty stanęły na ślubnym kobiercu. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył wszystkim jubilatom medale przyznane z tej okazji przez prezydenta RP oraz kwiaty i pamiątkowe albumy fotograficzne „Nowy Targ – Kieżmark”. Wiele ciepłych słów, podziękowań i serdecznych życzeń skierowali do jubilatów burmistrz i obecny na uroczystości ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Złote Gody obchodzili: Zofia i Kazimierz Bałajewiczowie, Maria i Zdzisław Borowiczowie, Maria i Józef Czubernatowie, Kazimierz i Władysław Guzikowie, Teresa i Jan Jachymiakowie, Bogumiła i Jakub Kacicowie, Rozalia i Stanisław Krauzowiczowie, Kazimiera i Andrzej Ligęzowie, Helena i Jan Maciaszkowie, Maria i Franciszek Mroszczakowie, Janina i i Eugeniusz Plewowie, Zofia i Ludwik Tylkowie, Zofia i Bronisław Warpechowie, Stanisława i Stanisław Wiśniowscy, Bronisława i Czesław Zającowie.

*

W Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu można było oglądać wystawę związaną z działalnością Związku Nauczycielstwa Polskiego na Podhalu. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 100-lecia powstania ZNP. Autorem wystawy była Jagoda Jurkowska, prezes ogniska ZNP.

*

Szkoła Podstawowa Nr 5 po raz drugi zorganizowała z inicjatywy nauczycielek: Doroty Fryźlewicz i Teresy Kuros, Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Wzięli w nim udział uczniowie reprezentujący klasy I–III nowotarskich podstawówek. Konkurs odbył się w formie zabawowej w pełnej scenograficznej oprawie, a więc w dekoracjach, strojach, z rekwizytami i eksponatami muzealnymi. Najlepszą wiedzą o swoim mieście wykazały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5, następnie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 i Nr 4. Sponsorem książkowych nagród był burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury zakończył się pierwszy cykl warsztatów plastycznych dla dzieci pod hasłem „Środy z rzemiosłem”. W zajęciach prowadzonych przez artystów związanych z rabczańska Galerią „Drzewiej – Ginące Zawody”, wzięło udział około 700 uczniów szkół podstawowych.

30 listopada rozpoczął się kolejny cykl, tym razem prowadzony przez artystki zrzeszone w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

*

30 listopada 2005 r. w auli Zespołu Szkół w Jabłonce odbyła się uroczystość pt. „Słodkie Święto”. Święto zorganizowała Dyrekcja oraz Społeczność Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.

*

Także w tym dniu „Gazeta Krakowska” zorganizowała w Firmie „Wojas” debatę zatytułowaną „Gospodarka, czy Ojcowizna?”, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz przedsiębiorcy.

Grudzień

*

1 grudnia w Galerii MBWA „Jatki” odbył się zorganizowany przez Galerię i Gimnazjum Nr 1 trzeci nowotarski konkurs kolęd, pastorałek i pieśni zimowych pod nazwą „Narodziła nam się Dobroć”. Wzięło w nim udział 80 młodych ludzi. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Dominika Białoń z Białego Dunajca, a w kategorii gimnazjów – Magdalena Bałajewicz z Gimnazjum Nr 1 w Nowym Targu.

*

2 grudnia w sali kominkowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się „Partyzanckie pogawędki przy kominku”. Gościem wieczoru był Jerzy Widejko „Jureczek” – najmłodszy partyzant wileńskiej AK. W programie przewidziano także występy harcerzy z Gimnazjum Nr 1, uczniów tamtejszych kół: historycznego i teatralnego, oraz młodzieży z Maruszyny Górnej. Spotkanie adresowane było nie tylko do młodzieży szkolnej, ale także dorosłych miłośników historii, zwłaszcza starszych, pamiętających lata okupacji hitlerowskiej z własnego doświadczenia.

*

3 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk spotkał się z mieszkańcami naszego miasta i Podhala, aby opowiedzieć o rewelacjach archeologicznych dotyczących odkryć w Jaskini Obłazowej nad Białką. Profesor przez kilkanaście lat prowadził badania naukowe w Pieninach i na Spiszu, a jego odkrycia w Obłazowej przyniosły rewelacje na skalę światową i przede wszystkim obaliły mity dotyczące zasiedlenia Karpat Zachodnich dopiero w średniowieczu. W Jaskini Obłazowej w Nowej Białej znaleziono najstarszy na świecie bumerang, pochodzący sprzed 30 tysięcy lat, a badania naukowe dowiodły, że człowiek bywał w Obłazowej już około 80 tysięcy lat temu. Spotkanie przygotowali: oddział nowotarski Polskiego Towarzystwa Historycznego, Miejski Ośrodek Kultury i nowotarski oddział Związku Podhalan.

*

W dniu 4 grudnia 2005 r. w Cichem Miętustwie Zarząd Podhalańskiego Koła Pszczelarzy w Nowym Targu zorganizował uroczystość św. Ambrożego patrona pszczelarzy. O godz. 11.00 odbyła się msza św. w miejscowym kościele, po czym uczestnicy udali się na spotkanie pszczelarskie w pensjonacie „Awra”.

*

4 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert laureatów XVI Przeglądu Piosenki Religijnej Sacrosong 2005, którego organizatorami byli: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury i Katolickie Centrum Kultury w Krakowie, a patronat nad impreza objęli: ks. dziekan Tadeusz Juchas, ks. Kazimierz Mynarski i burmistrz Marek Fryźlewicz. W czasie Przeglądu, który od kilku lat obejmuje swym zasięgiem całą Małopolskę, zaprezentowało się blisko 650 uczestników. Jurorzy podkreślili wysoki poziom artystyczny występujących, na który, oprócz warstwy muzycznej wpłynęła także scenografia, ciekawa choreografia, światła i stroje. W kategorii dziecięcej za najlepszą solistkę uznano Basię Samolej z Nowego Targu, a wśród zespołów scholę „Fatimskie promyczki” z Krakowa. Wyróżnienie otrzymały gorąco oklaskiwane przedszkolaki od Sióstr Serafitek, czyli nowotarskie „Stokrotki”. W kategorii młodzieżowej najlepszą solistką została Małgorzata Murzańska z Lubnia, a wśród zespołów - „Carpie Diem”, który otrzymał puchar przechodni Sacrosongu.

*

W tym też dniu w „Dobrym Clubie” przy parafii św. Katarzyny w Nowym Targu odbył się wernisaż prac plastycznych Marcina Żarneckiego. Wystawie towarzyszyła muzyka i ekspozycja instrumentów muzycznych z kolekcji autora, który z upodobaniem zbiera przede wszystkim różnego rodzaju flety i piszczałki.

*

5 grudnia na scenie MOK odbył się Przegląd Sztuk Teatralnych pod nazwa „Porozmawiajmy o AIDS”. Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 1, II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Rolniczych. Przegląd odbył się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej związanej z profilaktyką AIDS, a zorganizowany został przez nowotarski Sanepid i MOK.

*

6 grudnia na „Mikołajowe spotkanie z bajką” przybyli do MOK głównie dorośli widzowie, aby oklaskiwać znanych nowotarżan, którzy ku uciesze licznej widowni wcielili się w postacie z bajek Jana Brzechwy. Spektakl „Gdzie jest Ciaptak?” pomysłu dyr. MOK Barbary Pachniowskiej, wyreżyserował krakowski aktor Juliusz Chrząstowski, a znani ze swoich zawodowych ról nowotarżanie okazali się wcale dobrymi aktorami. Wstępem na przedstawienie było wykupienie paczki świątecznej. Paczki zostały później rozdane w szkołach ubogim dzieciom.

*

W dniu 6 grudnia 2005 r. w auli Zespołu Szkół w Jabłonce Dyrekcja oraz Społeczność Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce organizowała uroczystość pt. „Dzień Orawski”.

*

8 grudnia w salach ratuszowych Muzeum Podhalańskiego PTTK odbył się wernisaż wystawy pod nazwą „Człowiek i przyroda – 25 lat istnienia Parku Narodowego w Gorcach”. Z okazji 25-lecia Gorczańskiego Parku Narodowego wyeksponowano część bogatej kolekcji fotogramów, obrazującej piękno gorczańskiej przyrody. Autorami zdjęć są głównie pracownicy Parku.

*

Dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem zorganizowali uroczystość Dnia Patrona Szkoły, która odbyła się 9 grudnia 2005 r. w sali remizy OSP w Krościenku.

Podczas części oficjalnej przedstawiono gawędę Pana Stanisława Bortnowskiego z UJ – „Łatwa i trudna lektura »Siłaczki« S. Żeromskiego” oraz ogłoszono wyniki konkursu literackiego: „Siłaczka – szkodliwy mit, czy żywotny ideał?”

W części artystycznej zaprezentowano przedstawienie pt. „SIŁACZKA DYPLOMOWANA” w wykonaniu uczniów liceum, dedykowane wszystkim absolwentom liceum, którzy są nauczycielami (niekoniecznie dyplomowanymi).

...Młodości! Wszystkiego dziedzicu

O pokolenie przyszłą wiosnę niosące...

S. Żeromski

*

9 grudnia w Galerii MBWA „Jatki” została uroczyście otwarta wystawa zorganizowana pod patronatem honorowym ks. abp Stanisława Dziwisza, zatytułowana „Manumentalne szkłem malowanie”. Wystawa została tak pomyślana, aby umożliwić widzom kontakt ze wszystkimi etapami tworzenia witraży, od projektu po wykonane dzieła. Autorem ekspozycji był znany w kraju i za granicą krakowski malarz, grafik i projektant witraży – Jerzy Skąpski.

*

Również w tym dniu w MOK odbył się wieczór autorski znanej podhalańskiej poetki – Wandy Czubernatowej, zatytułowany „Jeszcze trochę idę...”. Autorka była gościem klubu literackiego prowadzonego przez Macieja Pinkwarta w nowotarskim MOK.

*

10 grudnia w Galerii „Jatki” rozstrzygnięto XIII Konkurs Poetycki „Co się komu w duszy gra?”. Wzięła w nim udział młodzież z terenu województwa małopolskiego. Jury wysoko oceniło młodzieżową twórczość poetycką i postanowiło przyznać więcej niż zwykle nagród. Pierwszą nagrodę zdobyła Beata Wnęk z Limanowej, drugie nagrody przyznano: Magdzie Pańszczyk z Kluszkowiec i Aleksandrze Radziszewakiej z Nowego Targu, a trzecie nagrody przypadły Marii Kownutenko z Oświęcimia i Joannie Kościółek z Maruszyny.

*

W dniach12 i 13 grudnia Związek Podhalan, Starostwo Powiatowe i Instytut Turystyki w Krakowie zorganizowali szkolenie, którego tematem były problemy związane z turystyką w powiecie nowotarskim, a zwłaszcza z jej wizją, celami i promocją. W drugim dniu szkolenie dotyczyło pozyskiwania środków unijnych na inwestycje turystyczne.

*

13 grudnia nowotarska delegatura Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” świętowała 25. rocznicę powstania Związku. W ramach jubileuszu odprawiona została msza święta w kościele św. Katarzyny – było to nabożeństwo w intencji ofiar stanu wojennego i wszystkich represjonowanych. Na mszę św. przybyli ludzie pierwszej „Solidarności”, jak i działacze komisji zakładowych w istniejących obecnie firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach, oraz samorządowcy i mieszkańcy naszego miasta. Wiele delegacji przybyło z pocztami sztandarowymi. Potem uczestnicy spotkali się w domu parafialnym, aby wspomnieć tamte dni i porozmawiać o ówczesnym potężnym zrywie społecznym i jego efektach.

*

15 grudnia w ramach cyklu „Korespondencja Sztuk” w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z dr Rafałem Rynkowskim, zatytułowane „Władysław Orkan i Młoda Polska”. Towarzyszyła mu wystawa fotografii i dokumentów pod nazwą „Orkan i Gorce”.

*

17 grudnia otwarta została w MOK pokonkursowa wystawa wieńcząca XXIX Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Jest to jedna z najstarszych, godnych uznania imprez plastycznych w Małopolsce. W tym roku napłynęło 171 prac 47 autorów (po raz pierwszy także ze Słowacji). Bogato reprezentowana była rzeźba i pierwsze nagrody przyznane zostały rzeźbiarzom: Czesławowi Pali i Julianowi Klamerusowi. Także drugie nagrody zdobyli rzeźbiarze, a wśród nich był nowotarżanin Mieczysław Słowakiewicz. Trzecie nagrody otrzymali malarze: Jana Kalixova ze Słowacji oraz Aniela Stanek, Emil Biela i Marcin Żarnecki. Niespodziewanie wernisaż zakończył się bardzo smutno. Jeden z laureatów Konkursu, dr Józef Bielecki z Bielska-Białej, w chwilę po wręczeniu dyplomu i wyróżnienia za grafikę zasłabł i mimo natychmiastowej pomocy medycznej niestety zmarł.

*

Warto odnotować ukazanie się albumu pod tytułem „Bogactwo podhalańskiej przyrody” autorstwa Ludwika Krzeczkowskiego i Kazimierza Pańszczyka. Album zawiera piękne fotografie unikatowych roślin i ginących zwierząt. Niestety ukazał się w zaledwie 100 egzemplarzach, które zostały przekazane przede wszystkim do bibliotek szkolnych.

*

18 grudnia TVP 3 wyemitowała program zatytułowany „Narciarski ślizg”, ukazujący walory narciarskie Nowego Targu.

*

20 grudnia Gimnazjum Nr 2 przygotowało „Wieczór romski” w wykonaniu grupy Romów uczęszczających do tej szkoły.

*

Jak każdego roku, w grudniu odbyło się w naszym mieście wiele akcji i imprez związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, m.in.:

 • Akcja Katolicka przy parafii św. Katarzyny zorganizowała zbiórkę żywności dla potrzebujących. Każdy mógł przekazać dary wolontariuszom – uczniom Gimnazjum Nr 1. Pierwsza zbiórka odbyła się 9 i 10 grudnia, druga 16 i 17 grudnia.
 • Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował wystawę bożonarodzeniową zatytułowaną „Hej kolęda, kolęda”, a także kiermasz prac wykonanych przez wychowanków. Z hasłem „Kolędy czas zacząć” młodzież w barwnym korowodzie, w śnieżnej zadymce, obeszła Rynek ze śpiewem i muzyką i powróciła do MDK, gdzie można było obejrzeć i kupić wystawione na stołach szopki, aniołki, ozdoby choinkowe, stroiki i różne elementy dekoracji świątecznych. Mnóstwo dziecięcych prac znalazło szybko nabywców, a uzyskane pieniądze przeznaczono na zakup materiałów do pracowni.
 • Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zorganizowali międzyszkolny konkurs szopek bożonarodzeniowych. Po eliminacjach szkolnych wyłoniono 18 najładniejszych szopek, które wyeksponowano w Urzędzie Miasta.
 • 20 grudnia przystrojony został okazały smrek rosnący przed Ratuszem. Nowotarską choinkę ubrali w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, oczywiście przy pomocy strażaków i ich podnośnika. Kostiumowy program ze skrzatami, krasnoludkami i Mikołajem zaprezentowany przy tej okazji, przygotowały maluchy z klasy O B. Nagrodą dla dzieci było spotkanie w ratuszowej sali przy stole pełnym łakoci, gdzie zaprosił je wiceburmistrz Jan Kolasa.
 • Członkowie nowotarskiego Związku Podhalan modlitwą i odśpiewaniem adwentowych pieśni rozpoczęli doroczne, przedświąteczne spotkanie, które było nie tylko ucztą dla ciała – pięknie udekorowany stół, bogato zastawiony wigilijnymi potrawami zajmował prawie całą salę – ale także dla ducha. Gościem posiadów była góralska poetka Zofia Roj-Mrozicka, która zaprezentowała swój najnowszy tomik poezji Ukwalowanie z Panem Bogiem.
 • Wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyk” zorganizowali przed świętami kiermasz swoich prac, które powstały w trakcie warsztatów plastycznych, a 22 grudnia uczestnicy zajęć, wychowawcy i przyjaciele Ośrodka spotkali się na tradycyjnej wigilii.
 • Jak co roku o samotnych i ubogich nowotarżanach nie zapomnieli Czesława i Adam Worwowie, którzy w swej restauracji „Ruczaj” zorganizowali wieczerzę wigilijną oraz Jadwiga Kuś – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i zasłużona działaczka Komitetu Pomocy Społecznej, która wraz ze współpracownikami przygotowała dla podopiecznych posiłek i paczki świąteczne.

*

Tuż przed świętami nowotarski most na ul. Kościuszki, na swoje 100. urodziny uzyskał nowy, atrakcyjny wygląd wieczorową i nocną porą. Po remoncie, na filarach zawisły lampy tworzące ciekawą iluminację.

*

28 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja rady miasta. Jednym z ważniejszych punktów programu sesji było przyjęcie budżetu na 2006 rok.

*

29 grudnia w Galerii MBWA „Jatki” odbył się koncert zatytułowany „Aire Andaluz”. W programie był taniec i muzyka zespołu flamenco.

*

W naszym mieście przyjął się już zwyczaj witania Nowego Roku w plenerze i na stokach narciarskich. W ostatnim dniu 2005 roku nowotarżanie wybrali się na bale i zabawy w lokalach i restauracjach, ale także – zwłaszcza młodzi – udali się na stoki narciarskie na Zadział czy Długą Polanę. Wszędzie radośnie i z nadzieją witali Nowy 2006 Rok.

Zofia Giełczyńska, Magdalena Węgrzyn,Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego. Rok 2005.[ w:] „Almanach Nowotarski”, Nr 10, Rok 2006, Nowy Targ 2006 r.,

Aktualizacja: 27-09-2006r.
Oglądane: 31149 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE