X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 92

Wystąpienie Burmistrza w dniu 2 września 2006r. - Szkoła Podstawowa nr 6

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu podczas uroczystości otwarcia nowego roku szkolnego 2006/2007 i oddania do użytku nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Targu – 2.IX.2006r.

„Wiedza otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka.
Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.”
Jan Paweł II 14.06.1999r. - Łowicz

Chrześcijańska, ludowa mądrość mówi: „Bez Boga ani do proga”, dlatego też dzisiejszą uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2006/2007 rozpoczęliśmy Mszą św. i modlitwą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej pod przewodnictwem Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego – Honorowego Obywatela naszego miasta, za co serdecznie dziękujemy. Miejsce to miało charakter symboliczny, bo przecież św. Królowa Jadwiga, kanonizowana przez Ojca św. Jana Pawła II na krakowskich Błoniach była tą królową, która odnowiła Wszechnicę Jagiellońską i wspierała rozwój nauki i oświaty wiedząc, że jest to podstawa rozwoju społeczeństwa i państwa.

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o tych ważnych sprawach, o których często zapominamy w natłoku codziennych zajęć i obowiązków. Szkoła, która ma nie tylko uczyć, ale i wychowywać, ma stanowić pomoc i oparcie dla rodziców, którzy są pierwszymi nauczycielami i wychowawcami swoich dzieci.

Samorząd lokalny, a jest to w naszym przypadku samorząd miejski, ma te zadania ułatwiać i wspierać, stwarzając odpowiednie warunki do ich realizacji. Tak też dzieje się w Nowym Targu – mieście obchodzącym 660-lecie istnienia. Nasi poprzednicy rozumieli to doskonale, dlatego źródła historyczne podają, że szkoła parafialna istniała w Nowym Targu już końcem XV wieku, a na jej uposażenia składały się zasiłki z kasy miejskiej i czynsze od mieszczan. Znamiennym jest fakt, że miasto życzyło sobie nauczyciela po studiach uniwersyteckich, dlatego w 1608 roku zwróciło się z prośbą do biskupa Piotra Tylickiego w Krakowie, aby nie umniejszał uposażenia szkoły przez odłączenie wsi Waksmund do Ostrowska.

Dzisiejszy samorząd ma więc dobre wzory i przykłady z przeszłości, które są nie tylko kontynuowane, ale i rozwijane na miarę współczesnych potrzeb i wymogów oraz możliwości. Wyznacznikiem tego jest fakt, że ponad 40% budżetu miasta przeznaczone jest na oświatę. Z satysfakcją możemy stwierdzić fakt, że są tego wymierne efekty, bo za lata 2002-2006 miasto zostało laureatem Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, w którym to rankingu oceniany był również poziom nauczania, który plasuje Nowy Targ w dziesiątce miast powiatowych tej wielkości w Polsce. Aby dzieło nauczania i wychowania mogło obejmować nie tylko ducha ale i ciało, bo przecież „w zdrowym ciele, zdrowy duch” potrzebne są również takie obiekty jak oddawana dzisiaj do użytku i poświęcona przez Księdza Kardynała piękna sala gimnastyczna. Oby dobrze służyła nie tylko uczniom Szkoły Podstawowej Nr 6, ale i wszystkim mieszkańcom miasta, którzy będą z niej korzystać. Wybudowanie tej sali nie byłoby możliwe bez bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządem, Radą Miasta Nowego Targu, Urzędem Miasta i Kuratorium Oświaty, dyrekcją i nauczycielami – Radą Rodziców i rodzicami.

Za tę współpracę i wspólne działania dla dobra młodego pokolenia składam wszystkim serdeczne podziękowania. Niech dotrze ono do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji - projektantów, firmy budowlanej p. Bronisława Piotrowskiego, inspektorów nadzoru i Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miasta. Dziękuję też Ministerstwu Oświaty, które wspomogło finansowo tę inwestycję. Jest ona dobrym symbolem tego, że Miasto Nowy Targ z długą 660-letnią historią jest ciągle miastem nowym, z dobrą przyszłością, stawiającym na rozwój ducha i ciała swoich mieszkańców.

Niech nowy rok szkolny 2006/2007, który dzisiaj uroczyście otwieramy będzie kolejnym rokiem pomyślnym dla wszystkich, a Boże błogosławieństwo będzie zawsze z nami.

Szczęść Boże!

Aktualizacja: 05-09-2006r.
Oglądane: 6945 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE