X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 77

Wystąpienie Burmistrza w dniu 1 września 2006r. Nowy Targ – Kowaniec

Wystąpienie burmistrza na uroczystościach upamiętniających 67 rocznicę wybuchu II wojny światowej – 1 września 2006r. Nowy Targ – Kowaniec przy pomniku Bohaterów Września 1939r.

Jest w ludzkiej psychice zjawisko polegające na tym, ze człowiek stara się zapomnieć i wykreślić ze swojej pamięci dramatyczne i tragiczne przeżycia. Psychologia twierdzi, że to normalne i pomaga nam w życiu i prawidłowym funkcjonowaniu.

W związku z tym pojawia się właśnie dzisiaj 1 września w kolejną 67 już rocznicę wybuchu najtragiczniejszej z wojen w dziejach świata pytanie, czy spotykając się tak jak teraz w Nowym Targu na Kowańcu, czynimy słusznie?

II wojna światowa, która rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę była dla Państwa Polskiego i Narodu tragedią. W gruzach runęły nie tylko miasta, ale i również zapewnienia, gwarancje i umowy, które politycy nasi wypracowali przed 1939 rokiem. Wrzesień 1939 r. pokazał ich słabość, ale pokazał też, że bohaterstwo i heroizm żołnierza polskiego i ludności cywilnej, które pozwoliło nam nie poddać się pomimo poniesionej klęski. Nie tylko przetrwaliśmy, ale i podjęliśmy krwawą walkę z okupantem tworząc największą Podziemną Armię w Europie liczącą 2 mln żołnierzy.

Nie załamaliśmy się pomimo agresji z dwóch stron naraz i postawy sojuszników alianckich, którzy myśleli tylko o swoim interesie. Ponieśliśmy miliony ofiar, a wśród nich było też było też wielu Nowotarżan i Podhalan, żeby wspomnieć chociażby tych wymienionych dzisiaj w Apelu Poległych. Są wśród nich również Ci, którzy dołączyli do tych którzy poprzez swoje zwycięstwo zostali wyniesieni do chwały Ołtarzy jak św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Edyta Stein czy też błogosławieni związani z Nowym Targiem i naszym Gimnazjum oraz Liceum: księża Stanisław Pyrtek, Piotr Dańkowski i Bolesław Stanek.

Wojna tocząca się przez długie 6 lat to dla nas wspomnienie tych, którzy bohatersko walczyli – to Armia Krajowa, Niezależne Siły Zbrojne, Wolność i Niepodległość, Powstanie Warszawskie, ale również sowieckie łagry – Wołyń, Kołyma, Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia i wszystkie ubeckie kazamaty, o których dowiadujemy się dopiero tyle lat po wojnie.

Odpowiadając na postanowione na początku pytanie, po co to wszystko wspominać nie trzeba wydaje mi się używać wielu argumentów. Jesteśmy tu nie tylko po to, aby oddać hołd i cześć poległym i jeszcze żyjącym, obecnym wśród nas bohaterom ale i po to, aby ciągle przypominać światu, Europie i nam samym, a szczególnie młodemu pokoleniu, że to wszystko nie może być zapomniane, bo grozi to chociażby tym, że tyle dziesiątków lat po wojnie myli się z pewnością celowo, co było skutkiem, a co przyczyną i następstwem wojny i kto był agresorem i kto kogo skazał na śmierć i wypędzenie.

Spotkanie w rocznicę wybuchu II wojny światowej to również kolejne uświadomienie sobie jej następstw, że będąc w gronie zwycięzców ponieśliśmy klęskę tracąc na pół wieku niepodległość. Siła ducha, wiara i postawa wielu pokoleń Polaków spowodowały, że walka nadal się toczyła: 1956, 1970, 1976 i w końcu 1980 rok, w którym podpisano Porozumienia Sierpniowe, których wczoraj rocznicę obchodziliśmy, pozwoliły na przemiany demokratyczne w naszym kraju i dołączenie do grona niepodległych państw, do NATO i Unii Europejskiej. Czy znów nie zapominamy o tym wszystkim i naszej historii, kiedy to zacietrzewienie, konflikty i podziały nie pozwalają nawet wspólnie świętować tych ważnych rocznic związanych z Solidarnością?

Obyśmy nigdy nie zapomnieli o naszej historii, ale i przekazując ją młodemu pokoleniu wyciągali z niej właściwe wnioski.

Aktualizacja: 05-09-2006r.
Oglądane: 5791 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE