X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 163

Jubileusz 60-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu

„Piękna muzyka jest uniwersalnym językiem, który mówi bezpośrednio z serca do serca, poza murami i poza granicami narodów. Ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ.”

/Jan Paweł II/

Jubileusz 60-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu przypada w roku, w którym miasto Nowy Targ obchodzi 660-tą rocznicę nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego.

Jest to zbieg okoliczności, ale również okazja do stwierdzenia, że nowotarska Państwowa Szkoła Muzyczna dobrze wpisała się i nadal wpisuje nie tylko w historię, ale i życie codzienne Miasta i regionu Podhala. Jest ona kontynuatorką wiekowych tradycji muzycznych w Nowym Targu, o których możemy się dowiedzieć w kronikach historycznych.

W parafii nowotarskiej pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej już pod koniec XV wieku zatrudniony był nie tylko organista, ale i kantor, który prowadził chór parafialny. Przy parafii działała także szkoła, w której oprócz katechizmu, kalendarza kościelnego i ministrantury, języków klasycznych (łaciny i greki łącznie z gramatyką), języka polskiego i arytmetyki uczono także muzyki i śpiewu.

Szkoła ta miała silny związek z miastem, bo w 1608 roku rajcowie miejscy zobowiązani byli, by „dawali obiady kierownikowi szkoły, kantorowi i scholarom, którzy śpiewali w chórze kościelnym oraz chłopcom uczęszczającym do szkoły.”

Te piękne tradycje zawarte w historii Nowego Targu godnie i na miarę czasów kontynuuje Państwowa Szkoła Muzyczna. Najlepszym tego dowodem są wybitni jej absolwenci, znani nie tylko w Polsce, ale i w Europie i świecie, żeby wymienić tylko kompozytorów: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Janusza Stokłosę, Ludwika i Jerzego Kaszyckich czy też śpiewaków operowych - Zofię Kilanowicz, Katarzynę Wiwer, Janusza Borowicza.

Związki szkoły z miastem są również podtrzymywane i rozwijane o czym świadczy chociażby fakt, że oficjalnym hejnałem Nowego Targu jest utwór „Idzie Jasiek na zbój” autorstwa Profesora Józefa Edmunda Titza, który zanim został profesorem w Nowym Targu uczył muzyki i śpiewu młodego Karola Wojtyłę w wadowickim Gimnazjum.

Rada Miasta Nowego Targu swoją decyzją o przekazaniu terenu pod rozbudowę PSM umożliwiła zrealizowanie marzenia kilku pokoleń profesorów i uczniów o nauce w nowym budynku. Inwestycja ta trwała kilka długich lat, ale dzięki uporowi i wytrwałości Dyrektora pana Stanisława Rakoczego oraz wsparciu wielu osób i życzliwości Ministerstwa Kultury udało się ją dokończyć przed jubileuszem 60-lecia szkoły.

Dzięki temu możemy dzisiaj świętować w nowoczesnym budynku, który dobrze służy nie tylko uczniom i profesorom, ale również miastu, bo nowoczesna sala koncertowa przyciąga wszystkich spragnionych kontaktu z muzyką. Nie może to specjalnie dziwić, bo jak to ktoś powiedział „muzyka wymywa z duszy kurz codziennego życia”. Oby spełniała tę rolę również w przyszłości bo jest nam to wszystkim bardzo potrzebne w dzisiejszej rzeczywistości. Niech słowa Ojca św. Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, które przybrałem jako motto, będą dla wszystkich świętujących ten piękny jubileusz szkoły nie tylko drogowskazem jak mają służyć innym poprzez muzykę, ale i wyzwaniem do realizowania przesłania Jana Pawła II dotyczącego kultury i muzyki.

Na dalsze lata i następne piękne jubileusze życzę Państwowej Szkole Muzycznej i wszystkim z nią związanym Szczęść Boże! i Plurimos annos!


Marek St. Fryźlewicz

Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 12856 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE