X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 85

Wystąpienie burmistrza na XVI Spotkaniu Noworocznym 6.01.2006r.

„Miasto nie jest celem samo w sobie, lecz jego celem ma być człowiek,
do którego miasto winno dostosować swe struktury i kryteria,
według których ma się rządzić.
Jeżeli władze publiczne tracą sprzed oczu tę prawdę, działają jak maszyna,
która się kręci bezużytecznie z ryzykiem wyrządzenia szkody”.

Jan Paweł II


Szanowni Państwo!

Nowotarskie Spotkanie Noworoczne odbywa się już po raz XVI. Stało się już chyba dobrą nowotarską tradycją, że w pierwszym tygodniu nowego roku spotykamy się, aby podsumować rok, który upłynął, złożyć sobie życzenia oraz wzajemnie podziękować za współpracę i wspólne starania dla dobra społeczności lokalnej miasta i Podhala. Okres jednego roku to znacząca cząstka w życiu człowieka, ale niewiele w skali historii miasta Nowego Targu, które będzie obchodziło w tym roku jubileusz 660 – lecia nadania praw miejskich przez Króla Kazimierza Wielkiego. Każdy z nas dokonuje osobistego podsumowania minionego roku na własny użytek. Czyni się to również w samorządzie, dlatego pozwólcie Państwo, że uczynię to również i ja.

Rok 2005 był rokiem w którym wszyscy przeżyliśmy odejście do Pana największego Polaka Ojca św. Jana Pawła II z którym czuliśmy się tak bardzo osobiście związani, ale dla którego też nasze Miasto było czymś ważnym i bliskim o czym świadczyło chociażby przyjęcie przez Jana Pawła II Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu. Jako Polacy daliśmy w Nowym Targu dobre osobiste świadectwo wspólnym przeżywaniem tych trudnych chwil i dni cierpienia i śmierci naszego Honorowego Obywatela.

W ciągu całego minionego roku nie brakowało też wielu znaczących wydarzeń i spraw, żeby wymienić tylko jesienne wybory parlamentarne i prezydenckie w których społeczeństwo dobitnie okazało, że konieczna jest odnowa we wszystkich dziedzinach życia a nadzieja na prawo i sprawiedliwość nie powinna pozostać tylko w nazwie partii, która wygrała wybory. Osoba nowego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Lecha Kaczyńskiego jest też wyrazem tych nadziei, oczekiwań i wartości, które chcielibyśmy widzieć w życiu publicznym. Podhale zyskało też przy tych wyborach mocniejszą reprezentację parlamentarną z czym wiążemy duże nadzieje na pomoc w rozwiązywaniu naszych problemów.

W samorządzie miejskim żyliśmy też przyziemnymi problemami i kłopotami związanymi przede wszystkim z przekazywanymi przez Parlament i Rząd nowymi zadaniami z niewystarczającymi środkami finansowymi na ich realizacje.

Przy tym wszystkim były też osiągnięcia i sukcesy wyrażone chociażby w wyróżnieniach związanych z wielkością środków budżetowych przeznaczanych w Nowym Targu na inwestycje rozwojowe wynoszące ok. 25% budżetu, a przekładających się na kolejne wyremontowane szkoły, ulice i chodniki, obiekty sportowe, powstające nowe inwestycje jak np. hala sportowa na osiedlu Na Skarpie oraz inwestycje z zakresu ochrony środowiska i zaopatrzenia w wodę. Przygotowywane są też projekty ważnych i strategicznych dla miasta inwestycji, żeby wymienić tylko inwestycje drogowe oraz te związane z rekreacją i turystyką.

Nie zapominaliśmy też przy tym o tych wszystkich, którym jest w życiu najtrudniej przeznaczając znaczne kwoty z dochodów własnych miasta na wsparcie tych osób, a szczególnie dzieci i młodzieży i rozwiązywanie problemów społecznych.

Wydarzeniem kulturalnym rangi nie tylko miejskiej i regionalnej była zorganizowana przez Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych „Jatki” oraz miasto wystawa grafik znakomitego artysty, prekursora nowych kierunków w sztuce – Pabla Picassa.

Wszystkie te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez dobrej atmosfery i zgodnej pracy w Radzie Miasta, ale też dobrej współpracy ze wszystkimi urzędami, instytucjami, przedsiębiorstwami i stowarzyszeniami, które Państwo dzisiaj tutaj reprezentujecie. Za to wszystko składam wszystkim serdeczne podziękowania. Bez Państwa pracy i współdziałania nie byłoby możliwe pokonywanie tak wielu problemów i trudności, które przychodzi nam rozwiązywać.

Tymi podziękowaniami obejmuję również wszystkich mieszkańców Nowego Targu i jego „sympatyków”, którzy często bezimiennie wspierają wszystkie dobre inicjatywy i zamierzenia samorządu.

To, że Nowy Targ cieszy się na zewnątrz dobrą opinią to właśnie Wasza zasługa. Dobra praca, zaangażowanie i pomoc są niezbędne w skutecznej działalności na rzecz społeczności lokalnej. Jeden z twórców II Rzeczpospolitej Eugeniusz Kwiatkowski wyraził to słowami: „W służbie, tworzeniu i gospodarce – Polsce potrzebny jest każdy „duży” i „mały”. Najważniejsze by był twórczy, solidny i uczciwy”. Oby u nas takich ludzi nigdy nie brakowało.

Życzę wszystkim obecnym dzisiaj na naszym spotkania i środowiskom, które reprezentujecie wszelkiej pomyślności w Nowym 2006 Roku – aby był to rok dobry i pomyślny we wszystkich dniach i dziedzinach życia.

Niech w tych wszystkich inicjatywach i dobrych działaniach towarzyszy nam błogosławieństwo Boże, pomoc i życzliwość ludzi, abyśmy hasło z transparentu z Placu św. Piotra w Rzymie z pożegnania Ojca św. Jana Pawła II głoszące, że „Damy radę Ojcze Święty” zrealizowali w swoim codziennym życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.

Szczęść Boże!

Aktualizacja: 09-01-2006r.
Oglądane: 6771 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE