X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 94

Wystąpienie burmistrza miasta Nowego Targu na uroczystości podpisania oficjalnego partnerstwa miast Radevormwald i Nowy Targ

Wystąpienie burmistrza miasta Nowego Targu
na uroczystości podpisania oficjalnego partnerstwa
miast Radevormwald i Nowy Targ 20 września 2005 r.

Szanowny Panie Burmistrzu,
Szanowni Państwo Radni,
Szanowni Państwo uczestnicy dzisiejszej uroczystości!

Dzisiejsza uroczystość jest dla nas - reprezentujących miasto Nowy Targ bardzo ważna.

Oto po 20 latach naszych nieoficjalnych kontaktów pomiędzy Radevormwald a Nowym Targiem podpisujemy dzisiaj akt o partnerstwie naszych miast. Początki naszej znajomości, która przekształciła się w międzyludzkie kontakty, a później przyjaźń sięgają roku 1985. Był to dla Polski i dla naszego narodu bardzo trudny okres - po zniesieniu stanu wojennego, który miał za zadanie zniszczyć nasze dążenia do wolności i niepodległości uosabiane przez "Solidarność" panował bardzo mocny realny socjalizm. Charakteryzował się on między innymi brakiem najważniejszych do życia artykułów ale i lekarstw.

Wtedy to otrzymaliśmy z Radevormwald wielką pomoc w postaci transportu lekarstw, odzieży, sprzętu medycznego dla nowotarskiego szpitala. Pierwsza w Nowym Targu karetka reanimacyjna była właśnie darem z Radevormwald. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować za tę charytatywną, jakże cenną i ważną dla nas pomoc. Z biegiem czasu nasze kontakty prowadzone początkowo poprzez Kościół Katolicki przeniosły się na inne różne płaszczyzny. Było to m.in. oficjalne wizyty przedstawicieli władz Nowego Targu i Radevormwald oraz kontakty polegające na wymianie młodzieży, inicjatywach w zakresie kultury, sportu, turystyki.

Nasze partnerstwo podnoszone dzisiaj do rangi oficjalnej jest więc niejako ugruntowane i wypróbowane w ciągu tych ostatnich 20 lat.

Był to okres ogromnych przemian politycznych i społecznych w Europie, które zaowocowały upadkiem komunizmu w Europie środkowo-wschodniej, zjednoczeniem Niemiec i wejściem Polski do NATO i Unii Europejskiej. Podczas tych przemian wspieraliśmy się wzajemnie, dlatego będąc razem w zjednoczonej Europie możemy świętować takie chwile jak dzisiaj. Wierzę, że jest to dla nas wszystkich i naszych społeczności lokalnych wielka szansa na dalszy pomyślny rozwój i ostateczne przezwyciężenie naszej trudnej historii wynikającej z tragicznych wydarzeń II wojny światowej i jej następstw.

Dziękuję dzisiaj wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dane jest nam dzisiaj brać udział w tej podniosłej uroczystości. Trudno byłoby wymienić wszystkich, ale nie można nie wspomnieć takich osób jak Ksiądz Prałat Hanspeter Steinbach, Hubert Startschek, Johannes Schmidt, Edgar Elsner, Karl Schmidt, Heinrich Spies, byli burmistrzowie Radevormwald, Hans Römmler, Friedel Müller i obecny - dr Josef Korsten. Ze strony miasta Nowego Targu byli to m.in. Ksiądz Prałat Franciszek Juraszek, Pani Nina Ozorowska i obecny dzisiaj na uroczystości dr Edward Charczuk.

Życzę wszystkim, którzy kontynuują zapoczątkowane przez nich dzieło aby przynosiło ono bogate owoce.

Niech żyje i rozwija się przyjaźń pomiędzy Radevormwald a Nowym Targiem!

Aktualizacja: 06-10-2005r.
Oglądane: 6936 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE