Anna Kubicki 17 Sweetiand Ave Ottawa ON, K1N 7T7 Canada |
20 sierpnia 2005 |
Mgr Marek Fryźlewicz Burmistrz miasta Nowy Targ 34-400 Nowy Targ ulica Krzywa 1 |
|
Szanowny Panie Wiadomość o rozbiórce domu w Nowym Targu przy ulicy Kościelnej 4 przyjęłam z żalem i oburzeniem. Czyżby kultura miasta tak nisko upadła, że wartość mają tylko budynki dochodowe i tancbudy, które powstają na miejscu wyburzonych zabytków dziewiętnastowiecznej architektury specyficznej dla Nowego Targu? Czyżby Urząd Ochrony Zabytków i Urząd Miejski nie miały wpływu na taką samowolę I wandalizm? Piszę samowolą bo trudno mi uwierzyć ze właściciel uzyskał od tych urzędów zgodę na rozbiórkę. Uważam że samowolne wyburzanie 200 letnich obiektów architektonicznych tylko dla uzyskania dochodu z wybudowania na tym miejscu tancbudy nadaje się do rozpatrzenia przez prokuratora. z poważaniem. Anna Kubicki |
Odpowiedź Burmistrza:
Nowy Targ, 2005-08-29
Pani
Anna Kubicki
Ottawa
Or. KB. 0114-153/05
Dziękuję za zainteresowanie sprawami ochrony zabytków w Nowym Targu. Jako sprostowanie do posiadanych przez Panią informacji dodam, że dom mieszkalny przy ul. Kościelnej 4 uległ kilka lat temu katastrofie budowlanej (zawalenie się stropu). Dlatego też właściciel (Parafia p.w. św. Katarzyny) otrzymał nakaz jego rozbiórki od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu. Stwarzał on bezpośrednio zagrożenie dla przechodniów i parkujących przed nim samochodów. Jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w Nowym Targu nie mogą kwestionować tego rodzaju decyzji.
Nowy Targ jest miastem, które wydaje duże środki ze swojego budżetu na ratowanie zabytków w mieście, również osobiście zaproponowałem prowadzenie kwesty w dniu święta Wszystkich Świętych I listopada, podczas którego kilkadziesiąt osób kwestuje na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na nowotarskim cmentarzu. Wszystko to jednak stanowi tylko kroplę w morzu potrzeb. Martwi mnie np. stcn drewnianego narożnego domu na rogu ulicy Długiej i Sokoła, czy też stan zabytkowych nagrobków na cmentarzu żydowskim, szkoda, że władze państwowe poprzez Konserwatora Zatytków nie dają ani złotówki na te cele i miasto czy też właściciele zabytkowych obiektów muszą radzić sobie sami. Być może Pani mogłaby wskazać nam, gdzie znaleźć pomoc, chętnie ją wykorzystamy!