X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 147

Wstęp do katalogu Wystawy Pabla Picassa Nowy Targ 24.IX. - 20.X. 2005 r.

"Ars non habet osorem nisi ignorantem"

Miasto Nowy Targ od początków swojego istnienia jest centrum administracyjnym, handlowym, oświatowym i usługowym Podhala, ale i sztuka jako wysublimowana forma ludzkiej wyobraźni znajduje tu dobre warunki do rozwoju. Świadczy o tym działające w mieście liczne grono artystów plastyków oraz istniejąca od 14 lat Galeria Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych "Jatki".

Przy dobrej współpracy z samorządem i wszystkimi chętnymi do działania można tu realizować również rzeczy wielkie przekraczające miarę możliwości trzydziesto parotysięcznego miasta powiatowego. Przykładem tego była zorganizowana w 2000 roku wystawa "Obrazów biblijnych" Marca Chagalla ze zbiorów Medienzentrale Archidiecezji w Kolonii oraz wydarzenie artystyczne, które dokumentuje ten katalog - wystawa grafiki i ceramiki Pabla Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Działając w myśl rzymskiej maksymy, że "sztuka nie ma wroga, chyba /że/ w ignorancie" Galeria "Jatki" z kierującą nią Anną Dziubas porywa się na rzeczy wydawałoby się niemożliwe. Stają się one jednak możliwe, bo wspiera je liczne grono osób zainteresowanych i życzliwych takim przedsięwzięciom. Wśród nich są m.in. Janusz Sepioł - Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Gut-Mostowy - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Ferdynand Ruszczyc - Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Anna Manicka zajmująca się Picassem w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krzysztof Kuliś - Dyrektor MBWA w Nowym Sączu.

To dzięki nim oraz finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, miasta Nowego Targu oraz sponsorów możemy oglądać w stolicy Podhala dzieła hiszpańskiego mistrza - twórcy kubizmu Pabla Picassa. Dobrze się stało, że oprócz przygotowań organizacyjnych i formalnych realizowany był również projekt pt. "Picasso na sąsiedniej ulicy", który poprzez prelekcje, warsztaty i koncerty przybliżył wszystkim zainteresowanym twórczość wielkiego i bardzo kontrowersyjnego Mistrza. Cykl imprez zatytułowany "Czekając na Picassa" stał się uzupełnieniem i praktycznym wstępem do nowotarskiej wystawy Picassa, który pomoże w odbiorze jego dzieł.

Gratulując Galerii MBWA "Jatki" realizacji wielkiego artystycznego zamierzenia i dziękując wszystkim, którzy pomogli w jego urzeczywistnieniu stawiam już dzisiaj pytanie "Kto po Picassie?". Oby pojawiły się następne marzenia i inicjatywy, które staną się rzeczywistością. Nowy Targ jest do tego nie tylko predysponowany, ale i dobrze przygotowany.

Marek Fryźlewicz
Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 29-08-2005r.
Oglądane: 6903 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE