RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 35

Rynek i ratusz

Nowy Targ posiada jak przystało na miasto żyjące z handlu duży rynek. Jego wymiary to 138 x 110 m., co daje powierzchnię 1,5 ha. Przez długie stulecia pełnił rolę centrum handlowego, dla odbywających się tu targów. Dzisiaj w centrum Rynku stoi pięknie odnowiony ratusz, dobrze wkomponowany w otaczającą zieleń, między którą ustawiono ławeczki. Przed ratuszem znajduje się duży i wygodny parking strzeżony. Po północnej stronie rynku, widać barokowy hełm kościoła św. Katarzyny, patronki miasta. Do końca XVIII wieku Rynek posiadał drewnianą zabudowę, którą strawił pożar w roku 1784. Ze względu na przyszłe bezpieczeństwo postanowiono wybudować murowane kamienice. Jedną z pierwszych postawiła pod koniec XVIII stulecia rodzina Strzałkowskich.

W połowie XIX wieku zabudowa Rynku była w przeważającej większości murowana. Z tego okresu zachowały się zabytkowe kamieniczki, które usytuowane są w większości po północnej stronie Rynku. Przeważa tu typ kamienicy dwukondygnacyjnej, z trój osiową elewacją. Na uwagę zasługuje tu kamienica nr 9, należąca pierwotnie do rodziny Herzów. Elewacja tego domu ozdobiona została porządkiem boniowanych pilastrów. Podobnie prezentuje się kamienica nr 10, a w sąsiednim domu uwagę przyciąga pięknie kuty balkon. Kamieniczki te powstały II połowie XIX wieku. Dużo gorzej zachowana jest pierzeja południowa, gdzie wyróżnia się secesyjny budynek ozdobiony półokrągłą ścianą attykową. Ściany wschodnia i zachodnia zostały w przeważającej części zastąpione współczesnymi domami, o niezbyt udanej architekturze.

W sercu Rynku stoi piętrowy ratusz zwieńczony wieżą z zegarem. Budynek ten pochodzi z połowy XIX wieku i stoi na miejscu starszego, który był zbudowany z drewna. Przebywając w roku 1884 w Nowym Targu rysownik Wawrzeniecki tak przedstawił nam istniejący do dziś ratusz:

„W czasie wycieczki będąc w Nowym Targu odrysowałem dom w rynku tego miasteczka, wskazanym mi jako ratusz. Dom ten miał niewielką wieżyczkę z gałką i zakończeniem dachowym, kutym z żelaza, a wyobrażającym symbole sprawiedliwości, miecz, koło - narzędzie kary śmierci i palmę -prawo łaski".

Warto dodać, że opisane przez Wawrzenieckiego symbole, są atrybutami św. Katarzyny, będącej patronką Nowego Targu. Palma w tym przypadku oznacza czystość, natomiast miecz i koło są przedmiotami, które spowodowały męczeńską śmierć Katarzyny. W taki też sposób patronka miasta jest przedstawiana na herbie.

Ratusz istniał tu już przed rokiem 1767, z którego pochodzi opis budynku zawarty w lustracji. Wynika z niego, że ratusz był wówczas budynkiem drewnianym, niedawno ukończonym. Nakryty był dachem gontowym i otoczony podcieniami, wspartymi na słupach. Posiadał też wieżę. Oprócz siedziby władz miejskich znajdowało się tu także więzienie.

Dzisiejszy ratusz jest budynkiem dwukondygnacyjnym, o pseudoklasycystycznej formie. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem z iglicą.

Aktualizacja: 29-01-2014r.
Oglądane: 59765 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE