RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 86

NOWOTARSKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO

NOWOTARSKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO

 

Nadmiar rąk do pracy spowodował, że w 1953 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o budowie w Nowym Targu wielkiego przedsiębiorstwa przemysłowego.

Od pierwszych dni na miejsce budowy zaczęli zjeżdżać ludzie z całej Polski. Najczęściej ci, którzy jeszcze nie tak dawno wyjechali stąd w poszukiwaniu chleba. Gdy jedni budowali hale produkcyjne, inni uczyli się w barakach zawodu obuwnika.

Pierwszą parę obuwia wyprodukowano już w kwietniu 1955 r. w warsztatach szkolnych baraku na Oś. Bór jeszcze ze znakiem fabryki „CHEŁMEK". Pierwsza para obuwia ze znakiem firmowym zakładu w Nowym Targu zeszła z taśmy montażowej w dniu 1 października 1955 r. Były to solidne półbuty męskie, pasowe, skóra na skórze. Pod koniec tego samego roku oddana została pierwsza hala fabryczna nazwana „halą 45". Zakład produkował w swoich najlepszych latach ponad 9 milionów par obuwia. W 1972 roku wyprodukowano stumilionową parę.

 Ramka5 Ramka6

W ciągu istnienia zakładu eksportowano obuwie do 32 krajów. Buty ze znakiem firmowym PODHALE noszone były na wszystkich kontynentach. Wyposażona w nie była jedna z wypraw polarników na Antarktydę, a także słynna zimowa wyprawa Polaków na Mount Everest.

Najwięksi odbiorcy obuwia to: ZSRR, USA, Kanada, Francja, Finlandia, RFN. Warto przypomnieć, że pierwsza para na eksport wyprodukowana została w 1959 r.

Ramka13

W roku 1964 zakład został po raz pierwszy wyróżniony przyznaniem krajowego znaku jakości, a w roku 1977 jako pierwszy w branży, otrzymał za swoje wyroby międzynarodowy znak jakości „Q".

Popularnie nazywany był kombinatem, bowiem w jego skład wchodziły zakłady:

  • Produkcji Obuwia
  • Produkcji Wyrobów Gumowych
  • Produkcji Części Zamiennych i Maszyn
  • Garbarski w Krakowie
  • Szwalnia w Gorlicach.

Ramka7Ramka8

Ramka9Ramka10

Oprócz wyrobu obuwia garbowano skóry, produkowano gumę (ZPWG rozpoczął produkcję w 1965 r. od podeszew formowanych typu Wibram, potem powstawały własne technologie jak np. krepa syntetyczna czy też opatentowany gumokorek), maszyny, części zamienne do maszyn i urządzeń dla polskiego przemysłu skórzanego.

Załogę stanowili w większości ludzie młodzi - średnia wieku wynosiła 35 lat - ale średni czas pracy w zakładzie wynosił 14 lat. Większość pracowników dojeżdżała z okolicznych i dalszych miejscowości, a przeważającą część załogi stanowiły kobiety.

Ramka11

W roku 1964 zmieniono nazwę na Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „PODHALE" w Nowym Targu.

Podstawową bazą szkoleniową była przyzakładowa szkoła zawodowa, która w okresie swego 15-letniego istnienia wykształciła 2638 obuwników i 603 techników technologów obuwia. Następnie szkoła została przekształcona w Zespół Szkół Zawodowych Przemysłu Skórzanego, w którym obok dotychczasowej zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Skórzanego dla Pracujących, funkcjonowało Technikum Przemysłu Skórzanego dla młodzieży i Średnie Studium Zawodowe dla pracujących.

Ciekawostki

  • w pierwszym roku produkcji zatrudnionych było w przedsiębiorstwie 747 pracowników.
  • najwyższe zatrudnienie - 9623 pracowników było w 1969 r.
  • 56 autokarów dowoziło pracowników codziennie do pracy z Nowego Targu i okolicznych miejscowości.
  • w zakładowym żłobku i przedszkolach wychowało się ponad 3500 dzieci.

NZPS to nie tylko zakład. W Zakładowej Przychodni Lekarskiej pracowało 7 lekarzy ogólnych, 3 stomatologów, czynny był gabinet ginekologiczny, gabinet fizjoterapii, pracownia rentgenowska. Powstał również zakład rehabilitacji leczniczej.

Zakład podpisał umowę o współpracy z Akademią Medyczną im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Pracownicy naukowi Akademii prowadzili stałe kompleksowe badania kontrolne pracowników.

Zakład udzielił też pożyczek na budowy domów oraz przekazywał dotacje na uzupełnienie wkładów w Spółdzielni Mieszkaniowej.

Letni wypoczynek zapewniały dwa ośrodki wczasowe : nad morzem w Dźwirzynie oraz w Dolinie Popradu w Żegiestowie.

Od 1.01.1967 roku Klub Sportowy „PODHALE" został włączony do zakładu NZPS „PODHALE" . Klub zrzeszał 546 zawodników w tym ponad 300 w sekcji hokeja na lodzie. Nowotarska szkoła hokeja, uznana za najlepszą w kraju, przynosiła sukcesy w postaci tytułów mistrzowskich młodzików, juniorów i seniorów.

Prócz hokeja na lodzie prowadził także działalność w sekcjach: łyżwiarstwa szybkiego, piłki nożnej i narciarstwa klasycznego.

Opracowano na podstawie wydawnictwa NZPS NOWY TARG autorzy: Alicja Zając, Ryszard Kęsek, Krzysztof Kutt, zdjęcia: Fotograf CAF Stanisław Momot

Aktualizacja: 05-07-2005r.
Oglądane: 41849 razy

Print Wersja do druku








Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE