Dunajec – największa rzeka Podhala na której poprzez spiętrzenie jej wód powstało Jezioro Czorsztyńskie. Rzeka stanowi oś hydrograficzną regionu, a źródło swe ma w Tatrach. Z nich wypływają potoki Siwa Woda i Kirowa Woda, które tworzą Czarny Dunajec natomiast potoki Zakopianka i Poroniec tworzą Biały Dunajec. Czarny i Biały Dunajec łączą się w Nowym Targu na tzw. Samorodach i odtąd rzeka Dunajec ma już swoją właściwą nazwę. Kilkanaście kilometrów poniżej w Dębnie wody Dunajca zostają spiętrzone w Jezioro Czorsztyńskie. Dalej Dunajec sowim przełomem przedziera się poprzez Pieniny, po czym oddziela Krościenko od Szczawnicy i dalej Gorce od Beskidu Sądeckiego, kolejnym malowniczym przełomem zwanym tylmanowskim. Następnie przepływa przez kotlinę Sądecką, ze Starym i Nowym Sączem, a za Nowym Sączem dzięki kolejnej zaporze tworzy Jezioro Rożnowskie. Pokonuje wreszcie obszar Pogórza Karpackiego – tworząc przy okazji granicę między Pogórzem Wielickim, a Rożnowskim, aby na koniec ujść do Wisły w Ujściu Jezuickim.
Licząc od źródeł Czarnego Dunajca rzeka liczy sobie 247 km długości zaś powierzchnia dorzecza Dunajca wynosi 6804 km 2.
W rejonie Podhala Dunajec jest zasilany przez sporą liczbę mniejszych i większych dopływów, biorących swój początek bądź w Tatrach lub Pieninach Spiskich (prawobrzeżne).
Spośród tych pierwszych największe to Łopuszna i Krośnica – uchodzące do Dunajca odpowiednio w Łopusznej i Krościenku, zaś z prawobrzeżnych uchodzące na rubieżach jeziora – zachodniej – Białka i wschodniej – Niedziczanka
(za M. Michałowicz – Kubal, G. Kubal – „Wokół Jeziora Czortsztyńskiego”)