X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 101

Wystąpienie Burmistrza na Nadzwyczajnej Uroczystej Sesji Rady Miasta - 15.04.2005

Nadzwyczajna Uroczysta Sesja Rady Miasta – 15.04.2005 r.

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Goście!

Niespełna 2 tygodnie temu 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21 37 odszedł do Pana umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II największy w historii nasz Rodak.

Zebraliśmy się dzisiaj na nadzwyczajnej, uroczystej Sesji Rady Miasta aby oddać hołd Wielkiemu Papieżowi naszemu Nauczycielowi, duchowemu Przywódcy, Przewodnikowi, Przyjacielowi, Bratu i Honorowemu Obywatelowi Miasta Nowego Targu.

Mieliśmy szczególne miejsce w Sercu Ojca św. Jana Pawła II. Spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku podczas pierwszej pielgrzymki 8.06.1979 roku było dla nas nie tylko największym wydarzeniem w historii miasta i Podhala ale i niezapomnianym wezwaniem do podniesienia ducha pomimo panującego totalitarnego systemu. Wyrażało się to również szczególnym przyjmowaniu naszych pielgrzymek, z tą szczególną z okazji 650-lecia nadania praw miejskich dla naszego miasta, kiedy to delegacja władz miasta i mieszkańców została przyjęta na prywatnej audiencji poprzedzonej Mszą św. odprawiona przez Ojca św. w jego prywatnej kaplicy. Z tej też okazji Ojciec św. zgodził się przyjąć Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Targu, co potwierdził własnoręcznym podpisem otrzymując to najwyższe miejskie wyróżnienie w Ludźmierzu, podczas Różańca Papieskiego 7.06.1997 roku.

Najlepszym pośrednikiem i osobą, która nam umożliwiała wszelkie spotkania z Ojcem św. i przez którą otrzymaliśmy wiele dobra był osobisty sekretarz papieski – ksiądz arcybiskup Stanisław Dziwisz – rodzinnie i osobiście związany z Podhalem i Nowym Targiem, o którym wyraził się kiedyś „miasto mojej młodości, moje miasto”. To u nas przecież uczęszczał do obchodzącej w ubiegłym roku 100-lecie powstania podhalańskiej Alma Mater – Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego. Za to wszystko chcę Mu dzisiaj w naszym imieniu serdecznie podziękować.

Nowy Targ jest miastem, w którym pamięć o Janie Pawle II utrwalona jest nie tylko w naszych sercach ale i również już od lat poprzez ulicę, rondo, pomnik na lotnisku, czy też Bieg Podhalański im. Jana Pawła II.

Istota i przesłanie jego Pontyfikatu tkwi jednak przede wszystkim w praktycznym realizowaniu tego czego nas uczył i o czym dawał świadectwo. Dlatego też jedną z propozycji uchwał na dzisiejszą uroczystą Sesję jest uchwała o podjęciu działań dla powołania w Nowym Targu Stacji Caritas im. Jana Pawła II, poprzez którą czynem będą realizowane nauczanie i przykład posługi Ojca świętego. Tablica pamiątkowa ufundowana przez społeczność miasta i Podhala na ścianie nowotarskiego Ratusza niech będzie widocznym znakiem naszych związków i miłości do Jana Pawła II.

Dziękuję wszystkim, którzy w tak zaangażowany sposób włączyli się w organizowane przez miasto i księży z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa uroczystości pożegnania naszego Honorowego Obywatela. Naszą postawą, skupieniem i głęboką modlitwą daliśmy o tych sprawach najlepsze świadectwo. Szczególne podziękowania kieruję do obecnej dzisiaj tak licznie na tej sesji młodzieży – zwanej już dzisiaj pokoleniem Jana Pawła II. To na Was szczególnie liczył Ojciec św., w Was pokładał nadzieję na przyszłość świata i ojczyzny. Jestem przekonany, że podołacie temu wielkiemu i ważnemu zadaniu, a dopomagał w tym będzie tak jak do tej pory, ale w inny sposób Jan Paweł II, który, jako chrześcijanie ufamy, zostanie wkrótce naszym orędownikiem z nieba.

Aktualizacja: 15-04-2005r.
Oglądane: 6878 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE