RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 72

Szlaki turystyczne

Największym walorem turystycznym Nowego Targu są Gorce, które przyciągają spragnionych obcowania z przyrodą turystów. Dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie z Nowego Targu zostały poprowadzone dwa popularne szlaki - zielony i żółty prowadzące na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.). Szlaki zostały wytyczone i oznakowane przez PTTK.

Szlak zielony 

Szlak zielony jest atrakcyjny dla turystów zwłaszcza ze względów widokowych. Wędrujący nim mogą podziwiać panoramę całych Tatr, część Spisza, Jezioro Czorsztyńskie oraz charakterystyczną sylwetkę Babiej Góry.

Szlak nie jest trudny technicznie, ale na jego początku jest ostrzejsze kilkuminutowe podejście. Prowadzi pośród lasów i polan na których zostały pobudowane liczne bacówki, służące mieszkańcom Nowego Targu i okolic do weekendowych wypadów.

Pewną ciekawostką turystyczną jest ołtarz na Polanie Brożek, wybudowany w latach 80-tych przez miejscowego gospodarza Stefana Mrugałę. Pomnik – ołtarz jest poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe. Głównym elementem ołtarza są trzy drzewa wkopane do góry korzeniami, połączone ze sobą drutem kolczastym. W maju w soboty odbywają się tutaj nabożeństwa majowe, a w wigilię Bożego Narodzenia odprawiana jest góralska pasterka przy watrach.

Szlak żółty

Charakteryzuje się łagodnym i szerokim podejściem, jest często wykorzystywany przez rowerzystów. Przy szlaku żółtym położona jest jedna z największych atrakcji Gorców - kaplica papieska. Została wybudowana w 1979 r. - jak głosi stosowna inskrypcja przez: „pasterze Gorców - Pasterzowi Świata”- przed wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Swoim kształtem przypomina krzyż Virtuti Militari, a jej wnętrze jest zdominowane symboliką patriotyczną. Opiekę nad kaplicą sprawuje ksiądz Kazimierz Krakowczyk, który w sezonie letnim codziennie odprawia w niej mszę świętą.

Szlak papieski w Gorcach

Karol Wojtyła wędrował po Gorcach w latach 50-tych XX wieku. Swoje wędrówki wielokrotnie wspominał już jako papież podczas spotkań z wiernymi.

Szlak papieski został wytyczony jeszcze za życia Ojca Świętego i prowadzi przez miejsca związane z jego bytnością. W większości pokrywa się z pieszymi szlakami oznakowanymi przez PTTK.

Szlak gotycki

Szlak samochodowy po Podhalu prowadzący przez zabytki gotyckie lub posiadające elementy gotyckie w swojej architekturze.

W Nowym Targu na szlaku znajduje się kościół św. Katarzyny wybudowany dzięki fundacji Kazimierza Wielkiego w 1346 r. oraz drewniana świątynia pod wezwaniem św. Anny.

Szlak architektury  drewnianej

Jest markowym produktem turystycznym województwa małopolskiego prowadzącym przez ponad 250 drewnianych kościołów, dworów i willi. Obecnie do zwiedzania udostępniono około 50. Wśród nich jest zabytkowy XV wieczny drewniany kościół św. Anny na nowotarskim cmentarzu. Kościółek można zwiedzać w następujące dni:

piątek od 14:00 do 18:00

sobota od 12:00 do 16:00

lub po każdej mszy świętej oraz po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 18 266 42 77

Aktualizacja: 29-07-2011r.
Oglądane: 44451 razy

Print Wersja do druku








Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE