RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 105

Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome)

Co to jest Alkoholowy Zespół Płodowy?
(Fetal Alcohol Syndrome)

Faktem jest, że spożywanie alkoholu przez kobiety w okresie ciąży ma negatywne oddziaływanie na płód, a w efekcie może prowadzić do urodzenia dziecka posiadającego wady rozwojowe. Zatem przestrzegamy w sposób zdecydowany i jednoznaczny przez piciem alkoholu pod jakąkolwiek postacią w okresie ciąży. Picie alkoholu przez kobiety ciężarne wpływa na wewnątrzmaciczny rozwój płodu zaburzając rozwój somatyczny i funkcjonalny Ośrodkowego Układu Nerwowego. Skutki tych zaburzeń są długotrwałe, powodują upośledzenie funkcjonowania układu nerwowego nierzadko do końca życia.

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to zespół nieprawidłowości, stwierdzany u dzieci niektórych matek spożywających alkohol w okresie ciąży. Warunkiem jego wystąpienia jest picie alkoholu przez kobiety ciężarne. Alkohol bowiem przenika przez łożysko i jest wchłaniany w całości przez dziecko, uszkadzając płód nieodwracalnie, nawet wtedy kiedy matka tego nie odczuwa. Stwierdzono, że po upływie od 40 do 60 minut od spożycia przez matkę alkoholu, jego stężenie we krwiobiegu płodu jest równe stężeniu alkoholu we krwi matki. Alkohol, którego nie zdołała pomieścić wątroba kobiety, krąży po całym organizmie, zarówno matki jak i dziecka, prowadząc do powstania wielu defektów. Uszkadza on główne narządy (w szczególności mózg) oraz zaburza liczne procesy neuro i biochemiczne prowadząc do uszkodzeń embrionu i płodu.

Spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży:

 • uszkadza mózg;
 • osłabia rozwój komórek;
 • atakuje główne organy płodu takie jak serce czy nerki;
 • prowadzi do deformacji twarzy;
 • powoduje poronienia.

Spożycie alkoholu w II trymestrze ciąży:

 • osłabia rozwój mózgu;
 • powoduje poronienia zagrażając życiu matki;
 • uszkadza mięśnie, skórę, gruczoły, kości i zęby;

Spożycie alkoholu w III trymestrze ciąży:

 • osłabia rozwój mózgu i płuc;
 • prowadzi do zaburzenia rozwoju wzrostu.

FAS wiąże się z fizycznymi, umysłowymi i behawioralnymi anormalnościami. Większość dzieci z FAS będzie się charakteryzować deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem oraz trwałym uszkodzeniem mózgu. Ze względu na to, iż skutki używania alkoholu przez kobiety ciężarne mogą być różne, nie wszystkie dzieci obarczone zespołem będą do siebie podobne. Niektóre z nich będą w większym stopniu upośledzone niż pozostałe. Wiele z nich będzie miało trudności w nauce i z kontaktami społecznymi. Poniżej wymienione cechy są najbardziej wspólne dla dzieci z FAS. Należy pamiętać, że nie każde dziecko będzie posiadało je wszystkie naraz.

Fizyczne właściwości FAS:

 • Wady wzrostu (niska waga urodzeniowa, mała waga w stosunku do wieku, mała głowa, niedobór wzrostu, zaburzenia rozwojowe).
 • Deformacje twarzy (małe szeroko rozstawione oczy, skrócone szpary powiekowe, opadające powieki, krótkowzroczność, zez, krótki zadarty nos, brak rynienki podnosowej, brak czerwieni wargowej, spłaszczony środek twarzy, słabo rozwinięta szczęka, duże lub źle ukształtowane uszy, wąskie czoło).
 • Inne pojawiające się zaburzenia: nierozwinięte paznokcie u rąk i nóg, krótka szyja, słaba kondycja wzrokowo – ruchowa, problemy ze słuchem, anormalności stawów i kości.

Dzieci obarczone zespołem bardzo często wykazują problemy z zachowaniem. Mogą one przyjmować różną skalę nasilenia u poszczególnych dzieci z zespołem. Jednakże większość z nich nie będzie w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Najczęściej występujące problemy z zachowaniem to: nadaktywność, nieustępliwość, pasywność, impulsywność, drażliwość, problemy ze snem, złośliwość, trudności z adaptacją, niska samoocena, trudności z samokontrolą, łatwość popadania w stany depresyjne (zamykania się w sobie), problemy z absencją. Dzieci z FAS bardzo często mają problemy z nauką. Ich przyczynę stanowi słaba pamięć, kłopoty z myśleniem (zwłaszcza abstrakcyjnym i przyczynowo-skutkowym) a także niezdolność do przetwarzania informacji. Zazwyczaj dziecko pomimo, że posiada określony zasób informacji, nie potrafi ich wykorzystać w konkretnej sytuacji. Nauka osób obarczonych zespołem jest niesystematyczna, przeplatana okresami, w których dziecku łatwo jest przyswoić nowe informacje z okresami, w których ma ono problemy z zapamiętywaniem i umiejętnością wykorzystania wcześniej zdobytej wiedzy. Często na tej podstawie nauczyciele oceniają takie dziecko jako leniwe, niesystematyczne, nie przykładające się do nauki.

W związku z tym, że opisane wyżej anormalności pojawiają się na skutek nadużywania alkoholu przez matkę w okresie ciąży można ich uniknąć powstrzymując się od alkoholu. Nie warto ryzykować zdrowia i losu dziecka, gdyż wystąpienie FAS prowadzi do komplikacji na każdym etapie rozwoju dziecka. W jaki sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia Alkoholowego Zespołu Płodu? Przede wszystkim lekarz ginekolog powinien dążyć do identyfikacji kobiet ciężarnych pijących alkohol oraz do zmiany ich zachowań. W tym celu powinien umieć zastosować skuteczne działania profilaktyczne. Spokojna, rzeczowa rozmowa z pacjentką musi być prowadzona z życzliwością i bez osądzania. W czasie takiej rozmowy lekarz powinien dostarczyć informacji na temat negatywnych skutków działania alkoholu etylowego na płód. Niezwykle istotna jest identyfikacja kobiet z grup wysokiego ryzyka picia alkoholu w okresie ciąży. Kobiety ciężarne powinny być zawsze pytane o spożywanie alkoholu, a w przypadku kobiet pijących wskazana jest indywidualna interwencja w celu zaniechania lub zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu. Pacjentka powinna wiedzieć, że zaprzestanie picia alkoholu w każdym okresie ciąży zwiększa szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Wybrał: Marcin Jagła na podstawie:

Dzieci wymagające specjalnej opieki zdrowotnej. Fetal Alcohol Syndrome (Zespół Alkoholowy Płodu) i Fetal Alcohol Effects (Efekt Alkoholowy Płodu, Kraków 2004.
 • Materiały informacyjne o Płodowym Zespole Alkoholowym FAS dla lekarzy, Warszawa 2005.

Adresy placówek zajmujących się problematyką FAS:

Centrum Opieki Zastępczej w Lędzianach
Ul. Hołdunowska 70 a
43-143 Lędziny
tel./fax (0-32) 216-79-17

Fundacja Daj Szansę
Instytut Terapeutyczny dla Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu
Ul. Piskorskiego 11
87-100 Toruń
tel. (0-56) 648-23-63, fax (0-56) 659-91-43

Informacje i profilaktyka:

Jadwiga Cholewa
Łazany 42
32-020 Wieliczka 1

Anna Korzonek
Ul. Zawiła 39
32-080 Zabierzów
tel. 504-03-46

Najbliższa poradnia:

Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II - blok D
ul. Szpitalna 14
34-400 Nowy Targ
tel. 018 264-61-44

Aktualizacja: 21-07-2014r.
Oglądane: 11666 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE