RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 176

Historia Jarmarku nowotarskiego
Jarmark – Nowy Targ to miasto o bogatej tradycji handlowej. Już sama jego nazwa wskazuje na duże znaczenie wymiany handlowej, która kształtowała się tu na przestrzeni stuleci. Wertując karty encyklopedii można natrafić na wiele definicji jarmarków. Jedna z nich mówi, iż jarmark (z niem. Jahrmarkt „doroczny targ”) – w średniowieczu był jedną z podstawowych form handlu, zwłaszcza hurtowego. Niewielkie stosunkowo rozmiary ówczesnego handlu, a także trudności i niebezpieczeństwa komunikacji powodowały, że jarmarki były niemalże jedynymi formami wymiany między poszczególnymi regionami gospodarczymi. Jarmarki odbywały się nie częściej niż kilka razy do roku, a zazwyczaj tylko raz (stąd nazwa), w stałym miesiącu zwykle w związku ze świętem kościelnym. Przywileje świeckie i kościelne zapewniały kupcom uczestniczącym w jarmarkach bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pax Dei). Współcześnie istniejące jarmarki noszą tę nazwę jedynie ze względu na tradycję. Potoczne nazwy jarmark i targ, - który w przeszłości odbywał się częściej niż jarmark - używane są zamiennie.
Już dzięki lokacji Nowego Targu przez Kazimierza Wielkiego w roku 1346 można było zorganizować jarmark w dniu święta patronki miasta św. Katarzyny, który trwał całą oktawę. Kazimierz Jagiellończyk dodał drugi jarmark na św. Jakuba oraz targi tygodniowe w dnie czwartkowe. Zatwierdził je w całości Jan Olbracht na mocy dokumentu z 1493 r., a król Zygmunt I zmodyfikował je o tyle, że targi czwartkowe przeniósł na sobotę. Według lustracji z roku 1660, odbywały się trzy jarmarki doroczne: na św. Jacka, św. Katarzynę i Białą Niedzielę, targi natomiast wyszły wtedy z użycia. Przyczyny tego zaniku należałoby się doszukiwać w rozpowszechnianiu się targów po wsiach starostwa, ze szkodą dla mieszczan. Żalili się zatem nowotarżanie królowi Augustem II, że im nie starczy jarmarków na „kupczenie i rozsprzedaż towarów”, prosząc o ich pomnożenie. Podniósł więc król ich liczbę do pięciu. Stanisław August z kolei dodał do nich cztery nowe. Jarmarki z całą pewnością przyczyniają się do pobudzenia życia gospodarczego i ożywienia handlu na Podhalu.

Współczesne jarmarki podobnie jak hokej, kuśnierstwo i słynne nowotarskie lody jednoznacznie kojarzą się z naszym miastem. To właśnie tu w latach 70 i 80 można było nabyć nowinki prosto z Ameryki oraz modne wówczas kożuchy. A przyjeżdżała do nas cała Polska komponując wycieczki pracownicze w ten sposób żeby koniecznie zwiedzanie Nowego Targu odbywało się wyłącznie w czwartek.

Nowotarskie jarmarki odbywają się tradycyjnie w każdy czwartek i w soboty. W niedziele plac targowy zamienia się w giełdę samochodową. Obecnie Targowisko mieści się przy ul. Targowej. Wszelkie informacje o Jarmarku można znaleźć na stronie http://www.targowica.eu

Od wielu lat z radością gościmy naszych sąsiadów ze Słowacji, którzy masowo odwiedzają nowotarski jarmark ze względu na tradycję, ale też przystępne ceny. I to właśnie ta masowość czyni z miejscowego Burmistrza co najmniej raz w tygodniu prezydenta, bowiem suma obywateli znacząco się powiększa. Przyjeżdżając na nowotarski jarmark należy pamiętać o negocjacjach cen, bo w Nowym Targu po prostu trzeba się targować!

Opracował: Marcin Jagła

Aktualizacja: 01-08-2016r.
Oglądane: 60769 razy

Print Wersja do druku








Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE