RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 75

Turystyka aktywna

Kolarstwo górskie

W przeciwieństwie do pobliskich Tatr Gorce są dostępne bez ograniczeń dla rowerzystów, co czyni je atrakcyjnymi do uprawiania kolarstwa górskiego.

Szerokie szlaki o różnym stopniu trudności, trudne technicznie podjazdy i karkołomne zjazdy dostarczają adrenaliny i satysfakcji. Trud jazdy w górskim terenie rekompensują wspaniałe widoki, czyste powietrze i nawet w sezonie turystycznym umiarkowany ruch turystyczny.

Większość rowerowych wypraw kieruje się do schroniska PTTK na Turbaczu, gdzie można skorzystać z noclegu, posilić się i rozpocząć dalszą jazdę w kierunku Rabki czy Krościenka.

  

 

Turystyka piesza

Turystyka piesza jest najbardziej popularną i masowo uprawianą formą turystyki w Gorcach. Szlaki wytyczone z Nowego Targu prowadzą na Turbacz, gdzie mieści się schronisko PTTK. Jednocześnie Turbacz jest największym węzłem szlaków w Gorcach, dzięki czemu można spod schroniska rozpocząć dalszą wędrówkę praktycznie w każdym kierunku.

 

Zobacz szlaki turystyczne z Nowego Targu

Nordic Walking

Zyskał wśród Polaków duże uznanie i cały czas przybywa zwolenników tej formy aktywnego wypoczynku.

Atrakcyjnymi miejscami do jego uprawiania są tereny ciągnące się wzdłuż koryta Czarnego i Białego Dunajca. Dużymi walorami krajoznawczymi wykazują się również tereny rezerwatu Bór na Czerwonem, będące  unikatem w skali kraju.

 

Sporty lotnicze

Nie ma piękniejszej panoramy gór niż widok z pokładu samolotu lub kiedy można samemu prowadzić obserwację podczas swobodnego lotu ze spadochronem.

Na lotnisku miejskim w Nowym Targu działa szkoła szybowcowa oraz spadochronowa. Tutaj każdy chętny może zacząć stawiać pierwsze kroki w lotnictwie sportowym czy turystycznym.

Odpowiedni kurs uprawniający do zdobycia stosownych uprawnień trwa kilka godzin, ale skok z samolotu z instruktorem wymaga jedynie odwagi.

 

Turystyka kajakowa

Od 70 lat w Nowym Targu odbywa się Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego, co czyni go najstarszą imprezą sportową w Nowym Targu. W spływie uczestniczą między innymi zawodnicy z Polski, Słowacji, Czech, Niemiec czy Węgier.

Jednym z uczestników doceniających urok Dunajca był w latach 50-tych ubiegłego wieku ksiądz Karol Wojtyła, dwukrotnie biorący udział w spływie.

Dunajec jest rzeką górską, która zapewnia wiele emocji przy jej pokonywaniu, zwłaszcza jeśli poziom wody jest podniesiony.

Płynąc po Dunajcu można podziwiać Podhale z zupełnie innej, mało znanej, ale pełnej uroku perspektywy. Dunajec jest rzeką bezpieczną i przewidywalną. Warto pamiętać, że podczas intensywnych opadów, zwłaszcza w korycie powyżej Nowego Targu możliwe są szybkie przybrania wody.

 

Sporty zimowe

Jak przystało na miejscowość górską stolica Podhala ma sporo do zaoferowania wszystkim miłośnikom sportów zimowych. Położenie u podnóża Gorców, duża liczba zimowych szlaków oraz jedne z najlepszych tras biegowych w Małopolsce przyciągają turystów z całej Polski.

Z racji swojego położenia Nowy Targ to doskonałe miejsce spędzenia urlopu i pobytu wypoczynkowego.

Ze stolicy Podhala blisko jest zarówno do Zakopanego jak i do Szczawnicy czy popularnej Białki Tatrzańskiej i Bukowiny.

Narciarstwo  biegowe

Trasy do narciarstwa biegowego zostały poprowadzone przez tereny lotniska miejskiego oraz wokół rezerwatu Bór na Czerwonem. W zależności od pokrywy śnieżnej ich długość wynosi od kilku do kilkunastu kilometrów. Całość trasy jest oznakowana oraz co najważniejsze profesjonalnie przygotowana przez ratrak i urządzenie do tworzenia torów. Nie bez znaczenia dla biegaczy są również walory widokowe z przepiękną panoramą całych Tatr i ośnieżonych Gorców.

Bieg Podhalański im. Jana Pawła II odbywa się co roku na nowotarskim lotnisku i terenach do niego przyległych. Pierwszy bieg odbył się w 2004 roku i w swoim zamyśle miał prowadzić z Nowgo Targu do Zakopanego, dwóch miast które podczas swojego pontyfikatu odzwedził Jan Paweł II.

W dwóch pierwszych edycjach Biegu Podhalańskiego brała udział późniejsza mistrzyni Justyna Kowalczyk.

Narciarstwo turowe

Górski krajobraz wygląda zupełnie inaczej w zimowej scenerii niż podczas innych pór roku. Dobre warunki śniegowe jak również duża liczba szlaków powodują, że Gorce są idealnym miejscem do uprawiania zimowej turystyki górskiej.

Szlaki prowadzące z Nowego Targu na Turbacz mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez użytkowników nart turowych. Na turystów czekają wówczas niezapomniane widoki całych Tatr, Babiej Góry, czy majaczące lekko za mgłą Trzy Korony w Pieninach.

Warto zwrócić uwagę, że w Gorcach nie obowiązuje zagrożenie lawinowe, dzięki czemu szlaki są dostępne bez wględu na warunki pogodowe.

Celem większości zimowych wędrowek jest schronisko na Turbaczu, które przykryte zimową czapą wygląda wprost bajkowo. Sam pobyt w schronisku w zimie jest nie lada atrakcją. Kiedy za oknami panuje sroga zima, a drzewa są przykryte śniegowymi czapami w schronisku panuje przyjemne ciepło i słychać ogień strzelający w kominku.

Narciarstwo zjazdowe

Wyciągi narciarski Zadział

Zadział to mała stacja narciarska popularna wśród narciarzy bez względu na specyfikę jazdy oraz umiejętności. Ta popularność znalazła swoje odzwierciedlenie w przyznaniu II miejsca w kategorii pojedynczy wyciąg w Plebiscycie na Najlepszą Stację Narciarską w Małopolsce 2009/2010.

Stacja zapewnia wszystko co potrzebne do rodzinnego wypoczynku na nartach. Początkujący mogą pod okiem instruktora spróbować swoich sił na łagodnym stoku z wyciągiem, a na osobnej górce najmłodsze pociechy mogą do woli jeździć na sankach.

Wyciąg narciarski Długa Polana

Położona na północnym stoku stacja już od kilkudziesięciu lat przyciąga miłośników białego szaleństwa. Długa Polana to dwie trasy, z których jedna to „ośla łączka”, a druga to stok liczący 450 metrów długości dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Przy wyciągu funkcjonuje szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz bar.

Długa Polana to świetne miejsce do rozpoczęcia wycieczek na nartach turowych, bowiem w pobliżu przebiega szlak zielony prowadzący na Turbacz.

Łyżwiarstwo

Podhale Nowy Targ to najsłynniejszy klub hokejowy w Polsce. Przez wiele lat miasto było kolebką polskiego hokeja, a nowotarska drużyna sięgała po najwyższe trofeum aż 19 razy.

Do dyspozycji miłośników jazdy na łyżwach jest miejska hala lodowa oraz tor do szybkiej jazdy na wolnym powietrzu.

Aktualizacja: 29-07-2011r.
Oglądane: 25283 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE