X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 81

Wystąpienie burmistrza podczas spotkania noworocznego w dniu 8.01.2005r

Wystąpienie burmistrza miasta Nowego Targu podczas spotkania noworocznego w dniu 8.01.2005r.

„Dar.......Jak człowiek nie zrozumie, że czasy
w których żyje i miejsce na którym stoi,
są darem do tego by dał świadectwo
zmarnuje życie.
Wierzyć - to dawać świadectwo,
A dawać świadectwo to odkryć,
że to wszystko jest darem.
A najbardziej i najgłębiej darem są ludzie.
Ci którzy z nami są.”
Ks. Prof. Józef Tischner

Szanowni Państwo,

Kilka dni temu przywitaliśmy Nowy 2005 Rok. Okres w którym jesteśmy to czas podsumowań, refleksji o tym co było w minionym roku, o przemijaniu czasu i ludzkiego życia oraz czas spoglądania w przyszłość w perspektywę wyznaczaną kolejnym rokiem w kalendarium. Nowotarskie Spotkanie Noworoczne odbywa się już po raz 15. To nasza nowotarska najnowsza tradycja, spotkania się w gronie tych, którzy tworzą dzisiejszy dzień Podhala i jego stolicy Nowego Targu, aby w myśl słów Ks. Prof. J. Tischnera dawać świadectwo dla czasu, miejsca i ludzi w których i wśród których żyjemy. Nowy Targ jest punktem na mapie świata, Polski i Podhala gdzie przyszło nam żyć i działać. Miniony rok 2004 obfitował w ważne dla Świata, Europy i Polski wydarzenia. Braliśmy w nich udział, żeby wspomnieć tylko wejście Polski do Unii Europejskiej wyznaczające nam perspektywę najbliższych dziesiątków lat. Sytuacja na świecie oddziałuje na sytuację w Polsce, a najważniejsze wydarzenia światowe odbijają się w naszym kraju o czym świadczy chociażby niekończący się konflikt w Iraku. O przemijalności świata i ludzkiego istnienia uświadomiły nam na nowo tragiczny kataklizm trzęsienia ziemi i niszczycielska siła wód „tsunami” w Azji Południowo – Wschodniej. Niepokój wywołały w Nowym Targu i na Podhalu wstrząsy sejsmicznie o sile ok. 4 stopni w skali Richtera, ale na szczęście nie spowodowały one w mieście żadnych szkód.

W Polsce byliśmy i jesteśmy świadkami porażającego „festiwalu” afer na styku polityki i gospodarki oraz narastających problemów dnia codziennego wielu milionów Polaków związanych z ciągle wysokim bezrobociem, sytuacją w służbie zdrowia i w innych dziedzinach życia. O tym jaki był ten rok dla Miasta Nowego Targu można mówić długo, a każdy ma na ten temat swoje osobiste zdanie.

W inwestycjach pokazujących rozwój miasta przybyły kolejne zrealizowane zadania z zakresu poprawy infrastruktury drogowej, oświatowej, sportowej i ochrony środowiska. Udało się zlikwidować na mapie miasta 2 potencjalne źródła zagrożeń ekologicznych - wysypisko śmieci i instalację mrożenia w Miejskiej Hali Lodowej zawierającą 7 ton amoniaku. Poprawiła się jakość wody w mieście poprzez włączenie do sieci 5 nowych studni głębinowych zapewniających ok. 60% zapotrzebowania na wodę. Można by wymieniać jeszcze inne ważne dla miasta i jego mieszkańców inwestycje, żeby wspomnieć również o przedsięwzięciach zrealizowanych przez prywatnych inwestorów, a wśród nich tak potrzebnych w mieście jak zakład służący gospodarce odpadami - sortowni i kompostowni odpadów komunalnych, czy też o nowych pensjonatach i lokalach gastronomicznych, służących nie tylko mieszkańcom, ale i gościom odwiedzającym nasze miasto i region, ale najważniejszym jest fakt, że wszystko to udawało się zrealizować dzięki dobremu „klimatowi” współpracy w Radzie Miasta i ze wszystkimi Urzędami, Instytucjami, Zakładami i podmiotami mającymi wpływ na realizację miejskich zamierzeń i planów.

Były sprawy, które możemy zaliczyć do naszych niepowodzeń jak np. fakt, że podobnie jak wszystkie inne gminy Podhala Nowy Targ nie otrzymał finansowego wsparcia na realizację dużych i ważnych zadań z zakresu rozwoju infrastruktury, sytuacja panująca w Geotermii Podhalańskiej, która odsuwa na czas nieokreślony możliwość ogrzewania miasta wodami geotermalnymi czy też zakończenie działalności i likwidacja Podhalańskiego Związku Gmin. Rok 2004 zaznaczył się w naszej świadomości duchowej i historycznej tak ważnymi rocznicami jakimi były:

  • jubileusz 25 – lecia wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Nowym Targu i związane z nim uroczystości i imprezy
  • 100 – lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego – naszej podhalańskiej „Alma Mater”, które hucznie obchodzone było w Nowym Targu i w Chicago, gdzie mieszka duża społeczność polonijna z nowotarskimi i podhalańskimi korzeniami.
  • jubileusz 100 – lecia góralskiego ruchu regionalnego na Podhalu i 85 – lecia Związku Podhalan.

Był to również rok Armii Krajowej i 60 – lecia Powstania Warszawskiego. Cieszyliśmy się z wyróżnienia miasta w rankingu miast, które najwięcej środków przeznaczają na inwestycje:

  • z odbudowującej się dzięki Miastu; Sportowej Spółce Akcyjnej Wojas Podhale i Miejskiemu Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu Podhale roli nowotarskiego hokeja
  • z indywidualnych sukcesów sportowych nowotarżan Ewy Pawlikowskiej w karate i Tadeusza Błażusiaka w trialu.
  • Z sukcesu artystycznego naszego Chóru „Gorce” na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Jałcie na Krymie.
  • Z oddania do użytku dla studiującej młodzieży pierwszego własnego obiektu dydaktyczno – administracyjnego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
  • Rada Miasta Nowego Targu po raz 29 od 1873 roku przyznała swoje największe wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Targu. Otrzymał je nasz rodak z Bukowiny – profesor Stanisław Hodorowicz – rektor PPWSZ - naszej podhalańskiej uczelni za zaangażowanie w utworzenie i rozwijanie działalności Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz za podnoszenie swoimi działaniami roli i rangi Nowego Targu i Podhala

Były też chwile smutku i pożegnań drogich nam osób, żeby wymienić tylko Radnego Wojtka Kryja i Pawła Gędłka – niezapomnianego aktora, który radował nasze serca swoimi rolami. Wszystkie te chwile radosne i smutne przeżywaliśmy wspólnie tak jak wspólnie pracowaliśmy każdy w swojej dziedzinie dla dobra naszego Miasta, Podhala i Polski. To nasze spotkanie jest szczególną okazją do wyrażenia wszystkim wdzięczności i podziękowań za to, że wspólnie pracując i pomagając Miastu i innym spełniamy więcej niż tylko swój obowiązek traktując czasy, miejsce i ludzi wśród których jesteśmy jako dar, a swoją pracę i działalność jako dawanie świadectwa.

Dziękuję Państwu za uwagę życząc, aby Nowy 2005 Rok był dla nas wszystkich, dla naszego Miasta i Polski dobry i pomyślny.

Niech spełnią się słowa naszej pięknej kolędy:

„Podnieś rączkę Boże Dziecię
Błogosław Ojczyznę miłą
W dobrych radach w dobrym bycie
Wspieraj jej siły swą siłą.
Dom nasz i majętność całą
i wszystkie wioski z miastami
a słowo Ciałem się stało
i mieszkało miedzy nami.”

Marek Fryźlewicz

Aktualizacja: 11-01-2005r.
Oglądane: 7562 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE