X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79

Odpowiedź Burmistrza na pismo Pana dr Henryka Goldberga

K.B.287/2004 Nowy Targ 12.10.2004

 
  Pan
dr Henryk Goldberg
Raanana
Israel

Serdecznie dziękuję za Pański list, pozdrowienia oraz miłe słowa. Dziękuję za informację o Pana życiu, w którym jak w kalejdoskopie widać tragiczne losy nowotarżan, szczególnie tych ze społeczności żydowskiej, spowodowane II wojną światową. Pana wspomnienia zamieszczone w „ Almanachu Nowotarskim” wywołały duże zainteresowanie wśród czytelników, a dla młodzieży szkolnej są najlepszym świadectwem jak powinno się odnosić do życia i kochać swoje rodzinne Miasto i region. Mój wujek Józef, emerytowany aktor napisał do mnie w liście „ Nie przypominam sobie, aby ktokolwiek, ze mną włącznie napisał taki hymn o Nowy Targu. Serdeczną krwią ten człowiek, Polak, nowotarżanin i wreszcie Żyd – wspaniały Żyd. Z martwych powstał dawny Jego, mój, Twojego Ojca cudowny Nowy Targ. I jest to wstrząsający pamiętnik i świetna literatura. Gotowy scenariusz na fantastyczny film, którego nikt nie nakręci”. Niech ten cytat będzie dla Pana najlepszą recenzją tak pięknych, szczerych i osobistych wspomnień.

Szkoda, że nie udało się Panu odwiedzić rodzinnego Miasta i szkoły w czasie jej jubileuszu 100-lecia. Aby to w pewnym stopniu „zrekompensować” przesyłam Panu jubileuszową książkę „Jubileusz Goszczyńskiego – pierwsze 100 lat 1904-2004”, tym bardziej cenną, że są w niej fragmenty Pańskich wspomnień dotyczących naszej podhalańskiej „Alma Mater” (str. 401- 403). Dobrze, że zostanie w niej ta pamiątka dla następnych pokoleń i historii.

Smutkiem napawa mnie sytuacja w Izraelu – czyż nastąpi kiedyś pokój na tej tak pięknej i umęczonej Ziemi Zbawiciela, którą miałem szczęście odwiedzić w 1994 roku.

Terror i zaślepienie muzułmańskich terrorystów są trudne do zatrzymania, ale trzeba mieć nadzieję, że uda się to zmienić.

Jako wspomnienie rodzinnej ziemi wysyłam Panu Doktorowi również film pt. „Skarby Szlaku Gotyckiego” i życzę spędzenia przyjemnych choć pewnie nostalgicznych chwil powrotu do krainy dzieciństwa i młodości.

Jestem bardzo zaszczycony, że utrzymuje Pan tak dobry kontakt z Miastem i ze mną, którego zadaniem jest również podtrzymywać ”duchem” nowotarżan rozsianych po całym świecie.

Kończąc serdecznie pozdrawiam Pana, Małżonkę oraz całą Pańską Rodzinę mając nadzieje, że uda nam się jednak spotkać pomimo przeciwności i odległości, która nas dzieli.

 

Życzę Panu i wszystkim bliskim dużo zdrowia i spokoju

z wyrazami szacunku

Burmistrz Miasta Nowy Targ

Aktualizacja: 21-10-2004r.
Oglądane: 7286 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE