RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 131

INFORMACJA O MIEJSCOWOŚCI

Nowy Targ jest największym i zarazem najstarszym miastem regionu. Swoimi początkami sięga najprawdopodobniej akcji kolonizacyjnej prowadzonej w XIII wieku przez cystersów, mających swój klasztor w pobliskim Ludźmierzu.

Obecna lokalizacja Nowego Targu jest wynikiem lokacji miasta na prawie niemieckim, wydanym w 1346 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Od samego początku funkcjonowania miasta, Nowy Targ pełnił znaczącą rolę - tędy przebiegał szlak handlowy z Węgier do Krakowa, funkcjonowała komora celna, a dzięki królewskim przywilejom miasto posiadało prawo składu towarów. Rozwój miasta był też możliwy między innymi dzięki jarmarkom, które początkowo odbywały się tylko raz w roku na rynku.

Nowy Targ jako największy ośrodek regionu pełnił również role administracyjne, przez co był uznawany za stolicę Podhala. Tak pozostało po dzień dzisiejszy zwłaszcza, że miasto stało się największym ośrodkiem handlowym na Podhalu.

Stolica Podhala to miasto wyjątkowe zwłaszcza ze względu na swoje malownicze położenie u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca. Od strony północnej otacza je zielony masyw Gorców, a od południa rozciąga się wspaniała panorama na cały łańcuch Tatr. Przy dobrej widoczności z wyżej położonych punktów miasta widoczna jest charakterystyczna sylwetka Babiej Góry.

Walory turystyczne Nowego Targu przyciągają zwłaszcza turystów ceniących sobie wypoczynek w ciszy, z dala od dużego ruchu turystycznego w bliskości otaczającej ich przyrody.

Przyjazny klimat i malowniczość tych gór urzekła między innymi księdza Karola Wojtyłę, który właśnie stąd rozpoczynał swoje wędrówki ze studentami po Gorcach. Później wielokrotnie miasto gościło Wojtyłę jako biskupa i kardynała. W 1979 r. Nowy Targ ponownie udzielił gościny, tym razem Janowi Pawłowi II.

Nowy Targ to miasto dla ludzi lubiących aktywnie wypoczywać. Potężny leśny kompleks Gorców z dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi przyciąga miłośników górskich wędrówek, trekkingu oraz kolarstwa górskiego. Niezapomniane dla wędrowców mogą być zwłaszcza przepiękne widoki Tatr, Babiej Góry oraz Spisza. Nowy Targ zyskał w ostatnim czasie na popularności wśród zagranicznych grup. To z Nowego Targu zaczynają swoje wycieczki rowerowe po całym Podhalu.

Nowy Targ to także idealne miejsce żeby rozpocząć swoją przygodę ze sportami lotniczymi. To tutaj działa jedyny na Podhalu aeroklub szkolący skoczków spadochronowych oraz pilotów szybowców. Niezapomniane wrażenia dostarczają loty turystyczne odbywające się nad terenem całego Podhala.

Aktualizacja: 28-07-2011r.
Oglądane: 48267 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE