RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 16 lipca 2019 roku

197 dzień roku, 29 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:51
Zachód słońca: 20:40

Imieniny obchodzą: Andrzej, Benedykt, Dziersław, Dzierżysław, Eustachiusz, Eustachy, Faust, Maria Magdalena, Marika, Ostap, Ruta, Stefan

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

eUrząd
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 86

Nowe przepisy dotyczące usuwania drzew

Burmistrz Miasta informuje Mieszkańców Nowego Targu o zmianach jakie wejdą w życie z dniem 28 sierpnia 2015r. w zakresie ochrony oraz usuwania drzew i krzewów, w związku z nowelizacją ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Wprowadzone w powyższej ustawie zmiany dotyczą przede wszystkim obniżenia wysokości opłat za usunięcie drzew lub krzewów oraz kar administracyjnych z tym związanych, zróżnicowania wysokości kar w zależności od okoliczności sprawy oraz poprawy efektywności nasadzeń zastępczych za usunięte drzewa i krzewy. Uwaga: osoby fizyczne nie poniosą opłat, jeżeli uzyskały zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie przyrody został rozszerzony zakres wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcia drzewa lub krzewu, który będzie musiał zawierać m.in. projekt planu nasadzeń zastępczych, rozumianych jako posadzenie drzew lub krzewów w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację przyrodniczą za usuwane drzewa i krzewy. Natomiast spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarządy wspólnot mieszkaniowych dodatkowo do wniosku będą zobowiązane do załączania oświadczenia o udostępnieniu informacji o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu.

W ten sposób członkowie spółdzielni, właściciele budynków lub lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, a w przypadku zarządu wspólnoty mieszkaniowej - członkowie wspólnoty, będą mieli 30-dniowy termin na zgłoszenie uwag.

Nie będą wymagane zezwolenia na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

  1. 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  2. 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

Na usunięcie krzewów, których wiek przekracza 10 lat nadal będzie wymagane stosowne zezwolenie.

W celu uproszczenia systemu ochrony zadrzewień zniesiono także obowiązek uzyskiwania zezwolenia na usuwanie powalonych lub złamanych przez wiatr drzew, które będą mogły być usunięte przez właściwe służby lub po oględzinach pracownika urzędu miasta.

Nowe przepisy zapewniają również ochronę zadrzewień przed niepotrzebną wycinką w sytuacji, gdy inwestycja nie jest realizowana, np. ze względów finansowych. Z tego powodu drzewa i krzewy będą mogły być usunięte tylko na dalszym etapie przedsięwzięcia, tj. gdy inwestor uzyska już pozwolenie na budowę.

Rozwiązana została również sprawa niewłaściwie prowadzonej pielęgnacji koron drzew, tzw. ogławiania, które niszczy drzewa. Zgodnie z nowymi przepisami usunięcie powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenie drzewa w wysokości 60% opłaty za usunięcie drzewa, a usunięcie powyżej 50% korony będzie uznawane jako zniszczenie drzewa, za co kara wyniesie 2-krotność opłaty.

W załączeniu: tekst art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 2015r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015r. poz. 1045)

Aktualizacja: 24-08-2015r.
Oglądane: 2596 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE