X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83

Wystąpienie Burmistrza na uroczystościach nadania imienia Tadeusza Kościuszki dla Gimnazjum nr 1 w dniu 22.09.2004 r.

„Niech nie mówi Europa:
”Polak prędki jest do zapalenia, prędszy do zrażenia się.”
Niech raczej powiedzą narody :
„Polacy mężni są w przedsięwzięciu, nieustraszeni w przygodach, stali w dokonaniu.
Jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić, w którym chwilę cierpieć należy, żeby trwale być potem szczęśliwym.
Na głos Ojczyzny wszelkie zastanowienia, wszelkie względy niknąć powinny.”

Tadeusz Kościuszko, 1794 r.

Szanowna Pani Dyrektor,
Szanowne Grono Pedagogiczne i Rodzice,
Szanowni Goście
Droga Młodzieży!

Spotkaliśmy się dzisiaj na szczególnej uroczystości. Gimnazjum nr 1 otrzymuje imię wielkiego Polaka Tadeusza Kościuszki oraz sztandar.

Kim był Tadeusz Kościuszko? Trudno odpowiedzieć kilkoma zdaniami bo jego życie i działalność była bardzo bogata. Urodzony na Polesiu w rodzinie szlacheckiej uczył się najpierw u Pijarów w Lubieszowie a później w Szkole Rycerskiej. Jako stypendysta królewski studiował w Akademii Malarstwa i Rzeźby, a następnie uczył się sztuki fortyfikacji. Przez Saksonię i Paryż wyjechał do Filadelfi w 1776 roku. Karierę w Ameryce zaczął od funkcji inżyniera wojskowego. Szczególnie odznaczył się przy oblężeniu Saratogi i obwarowaniach West Point. W 1780 roku został głównym inżynierem armii południowej a w 1783 roku generałem brygady otrzymując honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Po powrocie do kraju podjął służbę wojskową. Odznaczył się w niej w bitwie pod Zieleńcami oraz pod Dubienką. 24 II 1794 roku ogłosił w Krakowie Akt powstania składając uroczystą przysięgę na Krakowskim Rynku. Jako Naczelnik Powstania odniósł zwycięstwo pod Racławicami a w obozie pod Połańcem podpisał uniwersał połaniecki. Ciężko ranny w bitwie pod Maciejowicami dostał się do niewoli rosyjskiej i osadzony był w twierdzy Pietropawłowskiej. Po uwolnieniu wyjechał ponownie poprzez Szwecję i Anglię do Ameryki a następnie do Francji osiadając wreszcie w Szwajcarii gdzie zmarł w 1817 roku.

Co spowodowało, że pomimo upływu prawie dwóch wieków jego postać nie została zapomniana a Gimnazjum nr 1 kontynuując tradycję Szkoły Podstawowej nr 1 obiera go na swojego patrona?

Powody wynikają nie tylko z jego udziału w wojnach i przewodzenia powstaniu ale przede wszystkim z cech jego charakteru o których generał Nathaniel Green napisał:
„ Między najużyteczniejszymi i najmilszymi z mych towarzyszy broni był pułkownik Kościuszko. Nie możne nic prześcignąć jego zapału do służby publicznej ani też nic nie może być użyteczniejszym nad jego uwagę, czynność i przemyślność. Był zawsze chętnym i zdolnym współpracownikiem. Jednym z tych , słowem kogo ani przyjemność nie może uwieść, ani praca znużyć ani niebezpieczeństwo odstraszyć. Co zaś go wielce wyróżniało obok tego, to niezrównana skromność i zupełna nieświadomość tego, iż dokonał czegoś nadzwyczajnego. Nigdy nie miał on roszczeń lub pretensji dotyczących jego osoby, a nigdy nie ominął sposobności wyróżnienia i podniesienia zasług innych”

Są to względy najważniejsze i wartości które nie uległy degradacji w dzisiejszym świecie. Tak jak wyraził to poeta Alojzy Felinski w wierszu „ Pochwała Kościuszki” napisanym jeszcze w 1792 roku:

„Kościuszku! Twoja skromność nie dba o pochwały,
Równie, jak mężne serce, umysł masz wspaniały.
Wielki przez rozum, cnoty i waleczne sprawy,
Nikt więcej nie miał prawa nad ciebie do sławy.
Kościuszku! Jakikolwiek Bóg nam los przeznaczy,
Nie chciejmy się nikczemnej poddawać rozpaczy .
Szczęście krain od cnoty mieszkańców zależy.
Można jeszcze mieć ufność w rosnącej młodzieży,
Ty żyjesz jeszcze i słodką cieszymy się nadzieją,
Że pomyślniejsze dla nas chwile zajaśnieją”

Niech słowa te przepojone nadzieją będą mottem dzisiejszej uroczystości stanowiąc wskazanie skierowane przede wszystkim do młodzieży ale i do nas wszystkich.

Dziękując Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom, Wydziałowi Oświaty i Młodzieży za zorganizowanie dzisiejszej uroczystości oraz za wybór Patrona tak odpowiadającego dzisiejszym czasom i potrzebom życzę aby był on spoiwem łączącym nas wszystkich w wielkim i ważnym dla przyszłości Polski, Podhala i Nowego Targu dziele nauczania i wychowania młodego pokolenia.

Burmistrz

Marek Fryźlewicz

Aktualizacja: 24-09-2004r.
Oglądane: 13089 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE