RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 232

Zwiastunom z gór, stopom ich cześć...

PO 25 LATACH SPOTKANIA JANA PAWŁA II Z GÓRALAMI W NOWYM TARGU

Zwiastunom z gór, stopom ich cześć...

Blisko 100 powozów konnych wyruszyło w orszaku z Ludźmierza na nowotar­ skie lotnisko. Banderię prowadził najważniejszy zaprzęg z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej Kró lowej Podhala.

Tak 6 czerwca rozpoczęły się obchody 25-lecia pobytu Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. Po drodze orszak z Gaździną Podhala pozdrawiało wielu nowotarżan, zwłaszcza że widok taki nie zdarza się codziennie. Część z nich przyłączyła się później do kawalkady, odprowadzając na lotnisko figurę Maryi. Oprócz górali na uroczystościach byli obecni przed stawiciele z całej Małopolski, mię dzy innymi grupy z Chrzanowa, Oświęcimia, Lisiej Góry, Krako wa. - Mogliśmy nie tylko przypo mnieć sobie tamte chwile, ale przede wszystkim na nowo przemyśleć naukę, jaką wówczas skierował do nas Jan Paweł II - mówił burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

Zaczerpnąć ze skarbu

Uroczystej Mszy świętej, upamiętniającej wydarzenia na nowotarskim lotnisku sprzed 25 lat, przewodniczył kard. Franciszek Macharski. "Dzisiaj, kiedy jesteśmy tutaj, dotykamy tak prostej sprawy: że mijają pokolenia; ludzie dorośli, poszli w świat. (...). Co wezmą z tego skarbu, któryśmy wtedy otrzymali i przyjęli, skarbu wolności? Co się z nim stało? Co z tego wynikło? Co im dajemy? Kościołowi i narodowi na nowe wieki? " - pytał Metropolita krakowski.

Według prezesa nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Marii Staszel, "jedną z form odpowiedzi na naukę Papieża jest prowadzona przez organizację działalność kulturalna i oświatowa". - Współpracujemy z podhalańskimi szkołami, wiele dzieci i młodzieży należy do zespołów góralskich, w których pielęgnujemy te najcenniejsze i piękne wartości zawarte w kulturze góralskiej - mówiła M. Staszel.

W 1979 r. salwatorianin o. Kazimierz Kubat uczestniczył w spotkaniu z Papieżem jako student ostatniego roku seminarium. Obecnie pracuje w Afryce. Pod­ kreśla, że dziś trzeba przypomnieć sobie słowa, jakie wówczas skierował do nas Ojciec Święty - "rodzina Bogiem silna". - Z perspektywy kontynentu, na którym pracuję, widać jasno, że wiara tamtych ludzi jest silna i twarda, bo rozwija się w rodzinie - podstawowej komórce społeczeństwa - powiedział.

Autentyczna radość

Obecny na uroczystościach nuncjusz apostolski w Kazachstanie abp Józef Wesołowski zauważył "autentyczną radość i wzruszenie pielgrzymów. Ludzie jak tu się modlą, czynią to z całego serca".

Wielu mieszkańców przybyło na lotnisko w strojach góralskich. Przedstawiciele różnych stanów społeczności podhalańskiej w procesji z darami nieśli w darze Ojcu Świętemu prace konkursowe uczniów nowotarskich szkół na temat "Jan Paweł II na Podhalu we wspomnieniach mojej rodziny". Natomiast młodzież, która przyjęła w tym roku sakrament bierzmowania, ofiarowała pamiątkowy krzyż jako drogowskaz powołania do dawania dojrzałego świadectwa swej wiary poprzez naukę Jana Pawła II oraz umocnienia Duchem Świętym. Członkowie Ruchu Światło-Życie dziękowali za pokładaną w nich nadzieję. Akcja Katolicka złożyła ofiarę na Dom Samotnej Matki jako podziękowanie za nieustanną troskę Papieża o każde dziecko. Natomiast władze samorządowe Nowego Targu i Bukowiny ofiarowały książkę ówczesnego organisty Józefa Grzybka "Jan Paweł II na Podhalu w 1979 r."

Dziękujemy Ci, Gaździno Podhala!

Specjalne podziękowania do wszystkich organizatorów uroczystości i przybyłych pielgrzymów skierował na zakończenie Mszy św. dziekan nowotarski i kustosz sanktuarium w Ludźmierzu ks. Tadeusz Juchas: "Bardzo dziękuję za udział w tej ofierze. To spotkanie mogło się odbyć, ponieważ bardzo dużo ludzi aangażowało się w to, żeby powiedzieć światu, że Podhale pamięta, dziękuje i chce słowa Jana Pawła II nosić żywo w swoim sercu. - Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich służb, które od kilkunastu dni pracowały, abyśmy mogli się tu spotkać. Szczególne podziękowanie dla górali z banderii konnej za tak piękne wesele urządzone dla Matki Boskiej - mówił.

Wiązanka kwiatowa z samolotu

Zgodnie z zapowiedziami, po zakończonej liturgii w niebo wzbił się żółty samolot, z którego po chwili wyrzucone zostały bukiety kwiatów na pamiątkę wiązanki, którą Ojciec Święty otrzymał na pożegnanie już w drzwiach helikoptera 25 lat temu. Następnie przez główny szpaler przeszło stado owiec, składające się z 84 sztuk - dla uczczenia niedawnych urodzin Papieża.

Znaczna część pielgrzymów, w tym młodzi ludzie, pozostała na płycie nowotarskiego lotniska, aby posłuchać jeszcze koncertu zespołu "Siewcy z Lednicy". Niestety, w repertuarze grupy nie znalazła się piosenka oazowa, którą młodzi górale 25 lat temu przywitali Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. "Zwiastunom z gór, stopom ich cześć, bo niosą nam radosną wieść - tę wieść. Pokoju dar wśród życia dróg, przychodzi już, władać Bóg - Królem Bóg".

JAN GŁĄBIŃSKI
27 czerwca 2004 Nr 26 Gość NIEDZIELNY

 

Aktualizacja: 25-06-2004r.
Oglądane: 9595 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE