RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 71

Kronika wydarzeń - rok 2011

STYCZEŃ

2 stycznia

 • W pierwszą niedzielę Nowego Roku nowotarska publiczność zaproszona została do Miejskiego Ośrodka Kultury na Koncert Noworoczny „Musicale Świata”. Orkiestra Straussowska „Obligato” pod dyrekcją Jerzego Sobeńki oraz soliści: Sylwia Lorens, Ewa Romaniak i Witold Wrona zaprezentowali operowe, operetkowe i musicalowe przeboje m.in. z „Carmen”, „Ducha w Operze”, „Skrzypka na dachu”, „Walc Barbary” z „Nocy i dni”, „Miłość ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny. Koncert poprowadziła Jolanta Suder. Publiczność, zachwycona noworocznym prezentem, wraz z artystami i zaproszonymi na scenę burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i przewodniczącym Rady Michałem Glonkiem, śpiewała pełnym głosem „Już późno, a nam się wcale nie chce spać…”. Po koncercie wszyscy udali się jeszcze do holu MOK, gdzie czekały lampki z noworocznym szampanem.

 • Miło odnotować, że burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Michał Glonek otrzymali od ks. kardynała Stanisława Dziwisza życzenia świąteczne, które w tym roku rozsyłane były na kartkach z reprodukcją obrazu nowotarskiej artystki Janiny Marcińczak Maślankowej. Obraz przedstawia rodzinę górali kolędującą u Św. Rodziny w otoczeniu anielskiego chóru.

 • Obok Miejskiej Hali Lodowej na tzw. „kole”, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji przygotował lód na kilkusetmetrowej bieżni wokół boiska. Z toru do jazdy na łyżwach można korzystać do woli i bezpłatnie, łyżwiarzy nie brakuje i nie odstrasza ich nawet kilkunastostopniowy mróz.

3 stycznia

 • Wraz z Nowym Rokiem pojawiły się na ulicach naszego miasta dwa nowe, „unijne” autobusy. Miasto realizuje projekt „Poprawa i wzmocnienie funkcjonowania transportu publicznego Gminy Miasta Nowego Targu” wart 8,3 mln zł, z czego 4,8 mln to dotacja unijna. W sumie na drogi ma wyjechać 12 nowych autobusów – wszystkie wyposażone w automaty do zakupu biletów, z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, spalające 20% mniej paliwa niż dotychczas eksploatowane przez MZK. Ponadto ich emisja spalin spełnia najnowsze wymogi, a komputeryzacja pozwala na prowadzenie statystyki pasażerów i optymalizację rozkładu jazdy. Następne nowe autobusy mają pojawić się w maju, potem w sierpniu, a pozostałe w przyszłym roku. Wymienionych zostanie 20 wiat przystankowych, a na przystankach mają być zainstalowane biletomaty.

 • Z początkiem stycznia z nowotarskiego szpitala nadeszły niestety niepokojące wieści. Chorzy na cukrzycę nie mają szansy na skorzystanie z Poradni Diabetologicznej, z której w skali roku korzystało około 5 tysięcy pacjentów, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawarł z nią kontraktu. Ponadto po okrojonych kontraktach z NFZ niektórzy specjaliści będą dla pacjentów niedostępni, a do innych chorzy będą mieli znacznie utrudniony dostęp. Stało się to powodem kolejnych protestów, interwencji i wystąpień oraz interpelacji podhalańskich parlamentarzystów.

 • Warto w tym miejscu odnotować, że w siedzibie Euroregionu „Tatry” podpisane zostały umowy uruchamiające unijne finansowanie dla 6 projektów proekologicznych realizowanych na terenie Podhala. W gronie beneficjentów znalazł się Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu, któremu przypadła największa część całej kwoty wynoszącej 20 mln zł – t.j. 8 mln zł. Szpital zamierza przeznaczyć unijną dotację na zmodernizowanie instalacji grzewczej.

5 stycznia

 • W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się doroczny opłatek Akcji Katolickiej, której asystentem kościelnym jest ks. proboszcz Stanisław Strojek.

6 stycznia

 • W dzień Trzech Króli górale z nowotarskiego oddziału Związku Podhalan mają zwyczaj urządzać w swojej siedzibie doroczne opłatkowe spotkanie, poprzedzone mszą św. Tym razem uczestniczyli we mszy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w czasie której ośmiu członków złożyło ślubowanie. W ostatnim czasie oddział powiększył się łącznie o 12 osób.

 • Spotkanie opłatkowe zorganizowali również wędkarze zrzeszeni w Miejskim Kole nr 28, którego prezesem jest Tadeusz Jurek.

7 stycznia

 • W święto prawosławnego Bożego Narodzenia odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury Koncert Galowy kończący pięciodniowy VIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Tańca Intershow 2011. Wzięły w nim udział setki młodych artystów z Rosji, Ukrainy, Białorusi, a także polskie dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne i wokalne, również nowotarskie. Wcześniej uczestnicy rywalizowali w konkursach: wokalnym, instrumentalnym, teatralnym, chóralnym, folklorystycznym, choreograficznym, popisach mażoretek. Najlepsi zaprezentowali się w czasie galowego, `wspaniałego widowiska, utrzymanego na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Laureatom w każdej kategorii międzynarodowe jury przyznało atrakcyjne nagrody i nominacje do udziału w następnych festiwalach. Rozradowani nagrodzeni wypełnili scenę, proscenium i przejścia, a na widowni nie milkły brawa zachwyconej publiczności. Festiwal był nie tylko okazją do prezentacji imponującego dorobku artystycznego, ale także do wymiany pomysłów, doświadczeń, spotkań, promowania twórczości artystycznej wśród dzieci i młodzieży oraz wspólnej rozrywki, wycieczek i zabawy.

 • W Klubie Muzycznym „Dudek” w Nowym Targu ruszyła III Podhalańska Orkiestrowa Zadymka Punkowa zorganizowana w ramach 19 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W charytatywnej imprezie muzycznej wzięły udział grupy z Nowego Targu, Bielska Białej, Wodzisławia Śląskiego.

8 stycznia

 • Na tradycyjne Spotkanie Noworoczne, zorganizowane tym razem w restauracji „Skalny Dworek” pod hasłem „Szczęśliwego Nowego Targu”, burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił przedstawicieli różnych środowisk, branż i przyjaciół naszego miasta, aby dokonać krótkiego podsumowania minionego roku, podziękować za pracę na rzecz Nowego Targu, promowanie go i wspieranie w różnych formach. Wśród gości byli m. in. marszałek województwa Marek Sowa, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica -Makowski, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, ks. dziekan Tadeusz Juchas, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz, Jacek Sowa – reprezentant PZPN, a także wzbudzająca duże zainteresowanie Agnieszka Kościelniak - I wicemiss Polski. Szczególne podziękowania i upominki od burmistrza Marka Fryźlewicza skierowane zostały do marszałka Marka Sowy, ks. dziekana Tadeusza Juchasa oraz prof. Stanisława Hodorowicza. Jacek Sowa, który obecnie jest sekretarzem Komisji ds. Mediów PZPN także ofiarował upominki. Oprócz tych przeznaczonych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przywiózł medal 90-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej, który wręczył burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi, ponadto obdarował upominkami przewodniczącego Rady Miasta Michała Glonka i marszałka Marka Sowę. Tradycyjny noworoczny toast wzniósł przewodniczący Michał Glonek, a następnie rozpoczęło się ogólne składanie życzeń i wspólna biesiada. Przygrywał zespół Beaty Węglarz. Należy wspomnieć, że spotkanie miało też charakter charytatywny. Urodziwa Agnieszka Kościelniak wraz z miejskim skarbnikiem Łukaszem Dłubaczem kwestowała na pomoc dla Kubusia Nowaka, który wymaga szeregu dalszych skomplikowanych operacji. Zebrali 6 040 zł i 15 euro.

 • W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa laureatów XXXIV Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej 2010. Laureaci mieli okazję zaprezentować dowolne prace nie związane z tematyką konkursową. Zainteresowanych amatorską twórczością plastyczną poinformowano, że tematem kolejnego konkursu będą „Cztery pory roku”.

 • Nowotarski Klub ADHD usytuowany w Rynku obchodził swoje pierwsze urodziny. Organizatorzy przygotowali z tej okazji specjalny program muzyczny.

9 stycznia

 • Przez cały dzień w Polsce, w naszym regionie i tradycyjnie w naszym mieście grała hucznie i długo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku impreza odbyła się na nowotarskim Rynku, gdzie ustawiono scenę i zaplanowano różne atrakcje. W koncercie udział wzięli m.in. „Mali Śwarni”, kapela „Hyrnych”, grupy artystyczne z Miejskiego Ośrodka Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury, zespoły muzyczne z Rabki, Nowego Sącza, Nowego Targu, a pokaz walki pt. Horda Włóczni i Młota dało Stowarzyszenie Historyczne oraz grupa SPAT. Odbyła się także aukcja, której towarzyszyły duże emocje. Wolontariusze (133 osoby), jak co roku przez cały dzień zbierali do puszek pieniądze, tym razem dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Wieczorem zapalono światełko do nieba, a organizatorzy rozpoczęli liczenie pieniędzy - było ich rekordowo dużo. Wszystkim, którzy przekazali choćby najmniejszy datek, organizatorzy serdecznie podziękowali.

 • Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów Narciarstwa PZN zorganizowało ogólnopolską akcję „Bezpiecznie na narty z instruktorem PZN”, w ramach której udzielane były bezpłatne lekcje. W naszym mieście akcję przeprowadziła Szkoła Narciarska „Lider” z Krakowa, jej instruktorów często można spotkać na Długiej Polanie.

10 stycznia

 • Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował kolejny wykład audytoryjny zatytułowany „Karnawał po nasemu”, który wygłosił prof. dr hab. Józef Kąś. Spotkanie odbyło się w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

11 stycznia

 • W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Konkurs recytatorów i gawędziarzy im. Andrzeja Florka Skupnia.

13 stycznia

 • W sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się zorganizowany przez szkołę Yamaha koncert muzyczny.

 • Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu zorganizowała w swojej sali koncertowej półtoragodzinny koncert kolęd zatytułowany „Podnieś rączkę Boże Dziecię”. Świetnie przygotowany i zaprezentowany program spotkał się z owacyjnym przyjęciem nowotarskiej publiczności.

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu zaprosił swoich przyjaciół i sympatyków na tradycyjne spotkanie noworoczne. Dyrektor Tadeusz Kalata korzystając z okazji wymienił zasługi swojej kadry, przedstawił osiągnięcia placówki, m.in. realizacje różnorodnych projektów z wykorzystaniem środków unijnych, organizowanie konkursów, zawodów, występów artystycznych, udział w festiwalach i sukcesy odnoszone przez wychowanków.

14 stycznia

 • Z Watykanu nadeszła radosna wiadomość o beatyfikacji Jana Pawła II. Podhalanie tłumnie przybyli do Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu, aby wyrazić wdzięczność za beatyfikację polskiego papieża. Wieczorem odbyła się tam uroczysta procesja i wspólna modlitwa różańcowa. Jan Paweł II będzie pierwszym błogosławionym spośród Honorowych Obywateli Miasta Nowego Targu. Jego związki z naszym miastem datują się od czasów, gdy jeszcze jako ks. profesor wędrował ze studentami po Gorcach, a zimą jeździł na nartach. Nowotarżanie od dłuższego czasu przygotowują się do tego wydarzenia, które ma się odbyć 1 maja i budują na Równi Szaflarskiej kościół pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. W nowotarskim Ratuszu, na parterze, będzie stała ekspozycja pamiątek związanych z polskim papieżem. Ponadto miasto planuje wydanie kazań i wystąpień biskupa i kardynała Karola Wojtyły wygłoszonych podczas rekolekcji i wielu ważnych nowotarskich uroczystości. Warto także odnotować, że górale z okazji beatyfikacji przygotowują czteroaktową operę pod tytułem „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Autorem libretta jest Franciszek Łojas Kośla, muzykę skomponował Krzysztof Trebunia –Tutka, a całość reżyseruje Józef Pitoń.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz gościł Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie Marka Lisansky’ego. Konsul, który rozpoczął misję dyplomatyczną w 2009 roku, chwalił nasze miasto, jakże licznie odwiedzane przez Słowaków (najczęściej po Warszawie), za współpracę ze Słowacją, zaangażowanie w realizację wspólnych projektów w oparciu o środki unijne. Ponadto obiecał interwencję i wsparcie projektu budowy ścieżki rowerowej wokół Tatr.

 • W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja przewodnika zatytułowanego „Rodzinny przewodnik turystyczny. Narty w Małopolsce”. Autorzy: Adam Perchał i Łukasz Lipkowski (absolwenci turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu) opisali wszystkie wyciągi i stacje narciarskie w województwie, w tym oczywiście także nowotarskie i przedstawili ich wady i zalety.

 • W szkolnej Galerii „Strug” przy Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, w ramach „XIX Prezentacji Nowotarskich” można było oglądać prace nowotarskich artystów: malarstwo olejne, pastele, grafiki, rzeźby, tkaninę, ceramikę, fotografię i instalacje - dorobek artystów kilku pokoleń. Artyści, których prace eksponowano w „Strugu” skupieni są wokół nowotarskiej Galerii „Jatki”. Wielu z nich ukończyło szkołę im. A. Kenara, a spora grupa także krakowską Akademię Sztuk Pięknych.

 • Miło odnotować i pogratulować zwycięstwa w konkursie Local Press 2010 zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych w Polsce. Popularny w naszym mieście, regionie oraz środowiskach polonijnych na świecie „Tygodnik Podhalański” kierowany przez red. Beatę Zalot uznany został za najlepszą lokalną gazetę w Polsce. Konkurencja była duża, w konkursie wzięło udział ponad 70 tytułów, które oceniało jury pod przewodnictwem Teresy Torańskiej. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w Sali Kolumnowej Sejmu, a statuetkę dla najlepszej gazety lokalnej w Polsce wręczył Beacie Zalot-Tomalik – red. naczelnej „Tygodnika Podhalańskiego”, Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. W kategorii dziennikarstwo śledcze zwyciężył red. Jurek Jurecki, autor tekstu „Sekret Senatora Skorupy”. Ponadto „Tygodnik Podhalański” dostał trzy nominacje: Jolanta Flach w kategorii dziennikarstwo społeczne za tekst „Pozłotnik”, Adrian Gładecki za zdjęcie z Kumoterskiej Gońby oraz trzecią nominację w kategorii strona internetowa (serwis www.tygodnikpodhalanski.pl).

15 stycznia

 • W Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę rysunku i grafiki zatytułowaną „Przez czarno- biały świat”. Była to pierwsza indywidualna wystawa młodziutkiej nowotarżanki -Anny Mrożek.

 • W sali widowiskowej MOK młodzież z nowotarskiego Gimnazjum nr 2 zaprezentowała spektakl bożonarodzeniowy zatytułowany „Obiecany Mesjasz…. w świetle tradycji żydowskiej”.

 • Także w nowotarskim MOK odbył się casting do konkursu „Miss Polonia” dla dziewcząt w wieku od 18 do 25 lat. Zachęcone dotychczasowymi sukcesami dziewcząt z Podhala, przybyły 24 osoby, a zakwalifikowane wystartują do 1 etapu, którym będzie regionalny finał konkursu „Miss Polonia 2011”. Spotkanie było zamknięte dla publiczności.

16 stycznia

 • 25 Salon Poezji, który odbył się w nowotarskim Ratuszu nosił nazwę „ Z mojej optyki”. Gościem był Rafał Jędrzejczyk – aktor Teatru Starego i Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

17 stycznia

 • Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował dla swych słuchaczy wykład zatytułowany „Manipulacje w mediach” przygotowany przez Pawła Znyka – autora książki „Od komunikacji do manipulacji”. Tematyka wzbudziła silne emocje i do dyskusji nie trzeba było zachęcać.

 • Nowotarżanie i mieszkańcy powiatu nowotarskiego mogą już korzystać z bezpłatnych porad prawnych w Centrum Porad Prawnych i Obywatelskich w Nowym Targu mieszczącym się w Domu Katechetycznym przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Centrum zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, a dokładniej Europejskiego Funduszu Społecznego. Za projekt bezpośrednio odpowiada i jest jego beneficjentem Stowarzyszenie Katolickie „Rodzina Kolpinga” działające przy parafii NSPJ.

18 stycznia

 • Delegacja Nowego Targu: burmistrz Marek Fryźlewicz i radny Józef Trzciński wzięli udział w dorocznym opłatku miast papieskich w Sekretariacie Episkopatu Polski. Była to znakomita okazja do złożenia życzeń przedstawicielom Kościoła w Polsce oraz prezydentom polskich miast. Opłatek połączony był z podsumowaniem ubiegłorocznego Dnia Papieskiego. Burmistrz Marek Fryźlewicz otrzymał od kardynała Kazimierza Nycza dyplom i podziękowanie za włączenie się w obchody X Dnia Papieskiego koordynowanego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia dla uczczenia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

 • Po szybkiej i sprawnej modernizacji starej i budowie nowej części obiektu przy ul. Jana Kazimierza – Powiatowa Stacja Sanepidu przeprowadziła się do nowej siedziby, w której działają już wszystkie sekcje i laboratoria oraz urządzane jest pomieszczenie do mikrobiologii. Nowe lokum jest nowoczesne, funkcjonalne i odpowiada randze instytucji.

19 stycznia

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu zorganizowała zgodnie z tradycją w Galerii „Jatki” doroczny koncert zatytułowany „Raduj się świecie”. Licznie zebranej publiczności uczniowie i nauczyciele tej placówki zaprezentowali w świątecznym jeszcze nastroju pięknie wykonane kolędy, a także utwory rozrywkowe. Wystąpili soliści, orkiestra i Big Band pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

20 stycznia

 • W sali obrad UM rozstrzygnięte zostały międzyszkolne konkursy zorganizowane przez nowotarskie szkoły we współpracy z Urzędem Miasta. Konkurs na kartkę świąteczną zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 6, a konkurs na szopkę bożonarodzeniową – Szkoła Podstawowa nr 5. Nagrody laureatom wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Najlepsze prace były eksponowane przez cały okres świąteczno-noworoczny w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc w Urzędzie.

 • Uczniowie klas od III do VI Szkoły Podstawowej nr 5 przeszli teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzili studenci ratownictwa medycznego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

 • Nowy Targ ma nowego Prałata Jego Świątobliwości. Tytuł ten, przyznany przez Ojca św. Benedykta XVI, otrzymał proboszcz parafii NSPJ – ks. Stanisław Strojek.

21 stycznia

 • Wiele nowotarskich placówek oświatowych i kulturalnych zorganizowało imprezy z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Szczególnie wzruszające były specjalne programy artystyczne przygotowane przez najmłodszych.

 • W Goprówce na Kowańcu odbyło się spotkanie opłatkowe, na które przybyli seniorzy Grupy Podhalańskiej GOPR oraz TOPR z Zakopanego.

22 stycznia

 • Do naszego miasta zjechały pary taneczne z różnych stron Polski (łącznie 65 par z 35 klubów ), a także pary z Czech i Słowacji, by wziąć udział w II Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego. Turniej rozgrywany w kategoriach Hobby i Senior odbył się w nowotarskiej Hali Sportowej „Gorce”. Przez cały dzień dopisywała publiczność podziwiająca czar, wdzięk i umiejętności taneczne występujących par. Uroczystą Galę Finałową, w której udział wzięły najlepsze pary rywalizujące od rana na parkiecie, otworzył burmistrz Marek Fryźlewicz. Podkreślił wagę wydarzenia artystycznego, dawne tradycje nowotarskie w organizowaniu tego typu imprez oraz wręczył zwycięzcom medale i puchary. Organizatorem turnieju był Leszek Kusiak, który wraz z partnerką Danutą Górowską zdobył pierwsze miejsca w stylu standard i latynoamerykańskim. W ramach promocji tańca narodowego zatańczyli Krystyna i Marek Ciesielscy – nauczyciele nowotarskiej Szkoły Muzycznej, którzy zaprezentowali kujawiaka.

 • Miejski Ośrodek Kultury uroczyście zakończył projekt współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” pod nazwą „Transgraniczny Trakt Tradycji”. Hol wypełniły stoiska z unikatowymi wyrobami, scenę sali widowiskowej zajęli twórcy, którzy opowiadali o swojej pracy, a towarzyszyły im multimedialne prezentacje. W projekcie wzięło udział łącznie 30 rzemieślników z terenu Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa. Był także pokaz mody inspirowanej elementami folkloru, a potem wspólne biesiadowanie. Uroczystość podsumowania projektu TTT połączono z otwarciem wystawy fotograficznej i promocją „Przewodnika po pracowniach rzemieślniczych Podtatrza”, wydanego w formie książkowej, w którym znajdziemy opisy każdej z 30 pracowni, wraz z fotografiami i adresami rzemieślników. Wydane zostały także kartki pocztowe prezentujące twórców. Podkreślić trzeba, że Trakt Tradycji był zwieńczeniem inicjatyw podejmowanych od 2004 roku przez MOK pod kierownictwem dyrektor Barbary Pachniowskiej, służących propagowaniu i ochronie ginących rzemiosł artystycznych oraz zawodów.

 • „Dobry Club” zaprosił na koncert kolęd w wykonaniu „Cudzich Music” oraz Orkiestry Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Po koncercie, który odbył się w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny rozdawane były płyty z kolędami w wykonaniu rodziny Cudzichów.

23 stycznia

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił Teatr Baletu Svietłany Gaidy. Spektakl nosił tytuł „Bajkowe rozmaitości”.

 • Strażacy z OSP – Kowaniec zorganizowali wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 3 w remizie strażackiej tradycyjny „Dzień Seniora”.

24 stycznia

 • W PPWSZ miał miejsce kolejny wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zatytułowany „Jak walczyć ze stresem”. Wygłosiła go mgr Halina Zięba.

 • W sali obrad UM odbyła się prezentacja „Strategicznej analizy polityki transportowej w centrum miasta Nowego Targu”.

25 stycznia

 • Cech Rzemiosł Różnych zorganizował w nowotarskiej restauracji Villa Toscana spotkanie opłatkowe rzemieślników.

27 stycznia

 • W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu odbyła się promocja albumu zatytułowanego ”Jan Paweł II pod Tatrami” wydanego dzięki unijnej dotacji. 360-stronicowy album przypomina trzy wizyty Papieża (w l979, 1983 i 1997 roku) w Polsce i na Słowacji. Album zawiera dużo zdjęć oraz relacje świadków tamtych wydarzeń.

 • Państwowa Szkoła Muzyczna zaprosiła na Koncert Karnawałowy pod nazwą „Czas radości, wesołości światu” w wykonaniu uczniów i profesorów placówki.

28 stycznia

 • W nowotarskiej Galerii „Jatki” otwarta została wystawa zatytułowana „Szepty o człowieku”. Licznie zebrana publiczność,, także zakopiańska, towarzysząca swoim artystom, mogła obejrzeć malarstwo Anny Schumacher – absolwentki krakowskiej ASP wystawiającej swoje prace po raz pierwszy w naszym mieście oraz rzeźbę Czesława Jałowieckiego – absolwenta poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, który tworzy rzeźby w drewnie, brązie, a także rzeźby ceramiczne.

29 stycznia

 • W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył się koncert pod nazwą „Viva la Traviata”, czyli koncertowa wersja znanej opery Giuseppe Verdiego z librettem Francesco Piave wg sztuki Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa”. Koncert składał się z najwspanialszych arii od „Libiamo” poczynając. Wystąpili artyści krakowskiej sceny operowej, a tytułową rolę wykonała Agnieszka Konieczna – Kuk. Na zakończenie nowotarska publiczność wymogła bisy i zgotowała artystom owacje na stojąco.

 • W nowotarskim Klubie Muzycznym „Dudek” Towarzystwo Kultury Aktywnej „Ferment” zorganizowało w stolicy Podhala koncert EastWest Rockers oraz Renkaw Selecta.

 • Strażacy OSP Nowy Targ – Kowaniec na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrali nowe władze. Prezesem został ponownie Bogusław Giełczyński, a Naczelnikiem Jakub Waligórski.

30 stycznia

 • W niedzielne popołudnie kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa wypełnili słuchacze i wykonawcy dorocznego Koncertu Kolęd i Pastorałek zorganizowanego przez parafię i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Echo Gorczańskie”. W koncercie udział wzięły chóry nowotarskie oraz chóry z pięciu pobliskich miejscowości - wszystkie efektownie zakończyły tegoroczny okres śpiewania kolęd i pastorałek. Były to chóry „Kantylena” i „Watra” z Raby Wyżnej, „Wierchy” z Zakopanego, „Sanctas Trinitas” z Czarnego Dunajca, „Magnificat” z Ludźmierza, „Vox Altisona” z Jordanowa oraz chóry „Venitate Adoremus Domini”, „Echo Gorczańskie” i Orkiestra Parafii NSPJ z Nowego Targu.

31 stycznia

 • Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił słuchaczy na wykład dr Stanisława Talagi zatytułowany „Cukrzyca – objawy, leczenie, dieta”.

 • Nowotarscy uczniowie rozpoczęli zimowe ferie. Dla dzieci, które w tym czasie nigdzie nie wyjeżdżały, przygotowano atrakcyjną ofertę wspólnego spędzania wolnego czasu. Szczególnie dużo ciekawych propozycji pod wspólnym hasłem „Zima w mieście” przygotował Miejski Ośrodek Kultury: warsztaty teatralne, plastyczne pod nazwą „Ferie w kolorze”, spektakle teatralne, zajęcia rekreacji ruchowej i wiele innych. Do dyspozycji dzieci i młodzieży był tor lodowy przy nowotarskim lodowisku, a także bezpłatna ślizgawka w hali (czynna w wyznaczonych godzinach). Wzorem lat ubiegłych, w czterech Szkołach Podstawowych nr 2, 5, 6, 11 miasto zorganizowało półkolonie dla dzieci z uboższych lub zagrożonych rodzin. Organizatorzy przygotowali bogaty program wypoczynkowy, zabawowy i wycieczkowy, a także zajęcia socjoterapeutyczne.

 • Na ubitej ratrakiem trasie wokół lotniska i rezerwatu „Bór na Czerwonem” rozpoczęło codzienne treningi mnóstwo osób. Wielu biegało rekreacyjnie, a inni przygotowywali się do kolejnego VI Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, który ostatecznie jednak się nie odbył z powodu braku śniegu.

LUTY

3 lutego

 • W PPWSZ w ramach wykładów audytoryjnych dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się wykład zatytułowany „Australia bliska, choć daleka”. Wygłosiła go dr Małgorzata Wesołowska. Z kolei dr Anna Mlekodaj - prorektor PPWSZ zaprosiła słuchaczy UTW na warsztaty literackie pod nazwą „Piszemy wspomnienia”, które odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Kultury.

4 lutego

 • Wyjątkowo uroczyście, przy dźwiękach góralskiej muzyki - rektorzy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Stanisław Hodorowicz i prof. Antoni Tajduś podpisali porozumienie o współpracy. Celem ma być nie tylko wymiana poglądów i doświadczeń, ale przede wszystkim stworzenie możliwości wspólnego prowadzenia nowych kierunków inżynierskich w nowotarskiej uczelni. Jako pierwsze mają powstać kierunki związane z geodezją.

 • W nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa zatytułowana „Profesor – doktorzy i doktoranci, interdyscyplinarna wystawa prac”. Swoje prace plastyczne pokazali doktorzy i doktoranci Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwa w Krakowie, których przewody doktorskie powstały pod kierunkiem prof. zwyczajnego Zbigniewa Bajka, w ramach prowadzonych od 2006 roku środowiskowych studiów doktoranckich. Profesor Bajek zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, działaniami parateatralnymi w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Ma na swoim koncie mnóstwo projektów i wystaw tematycznych. Wernisaż uświetnił zespół „Good Staff”.

 • W restauracji „Skalny Dworek” nowotarscy motocykliści trialowi uroczyście zakończyli sezon, w którym osiągnęli kolejne sukcesy łącznie z drużynowym mistrzostwem Polski zdobytym przez Auto-Moto Klub „Gorce”.

5 lutego

 • Jeszcze kilka dni wcześniej świetnie przygotowana trasa czekała na zawodników Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, których wpisało się ponad 570. Niestety pogoda się zmieniła i silny wiatr oraz plusowa temperatura nie dawała już nadziei, że bieg się odbędzie. Podjęto decyzję, że największa masowa impreza narciarska na Podhalu zostaje odwołana. Godzinę później wszyscy wpisani na listy startowe byli już o tym powiadomieni.

 • Przy ulicy Ceramicznej w Nowym Targu wybuchł pożar w dużym magazynie, w którym składowano części samochodowe i materiały garbarskie. W akcji gaszenia brali udział strażacy zawodowi i ochotnicy z Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Problemy z wodą w tej części miasta, zamarznięcie niektórych hydrantów, spowodowały ściągnięcie cysterny także z Rabki. Straty szacuje się na ok. 500 tys. zł.

 • Kilka dni później w samo południe wybuchł pożar w małym domu przy ul. Długiej. Przybyli na miejsce strażacy szybko opanowali ogień, który na szczęście nie zdążył się rozprzestrzenić na sąsiednie domostwa.

6 lutego

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Polski Czerwony Krzyż zorganizował koncert charytatywny na rzecz Fundacji Wszechstronnej Pomocy Materialnej i Duszpasterskiej im. Matki Teresy z Kalkuty.

8 lutego

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz i prezes nowosądeckiej spółki z o.o. „Cerbud” – Piotr Kulig podpisali kolejny kontrakt w ramach dużego, przewidzianego na kilka lat projektu Modernizacja Gospodarki Wodnej i Ściekowej, który dofinansowany jest ze środków unijnych z Funduszu Spójności. Firma zajmie się budową kanalizacji w trudnym terenie (północne osiedla miasta: Kotlina, Zadział, Marfiana Góra, Robów, Szuflów), a kontrakt przewiduje stworzenie 2,7 km sanitarnej sieci dla ścieków bytowo-gospodarczych, co pozwoli na podłączenie ok. 70 budynków, czyli objęcie systemem ok. 300 do 400 mieszkańców. Razem z burmistrzem kontrakt parafowali dyrektor MZWiK – Wojciech Kniotek oraz jego zastępca, koordynator projektu Mieczysław Wrocławiak.

11 lutego

 • W nowotarskim Spółdzielczym Domu Kultury Adam Kustwan wygłosił prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną pod tytułem „Lwów – Florencja wschodu”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Podhalańską Wspólnotę Samorządową i Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach cyklu „Podróże. Wspomnienia. Sukces”.

 • Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na spektakl teatralny zatytułowany „Koziołeczek -spis wycieczek”, a następnie na program „Iluzjonista – magiczny teatr baśni”.

12 lutego

 • W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu miała miejsce promocja najnowszej książki ks. Władysława Zarębczana pod tytułem „Jest nadzieja”. Książka, bardzo związana z Podhalem, zadedykowana została uczestnikom Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. Podczas spotkania zebrani wysłuchali także o. Leona Knabita, który mówił o nadziei chrześcijańskiej. Promocji towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa Stanisława Gała oraz muzyka góralska.

13 lutego

 • W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert walentynkowy Lubelskiej Federacji Bardów zatytułowany „Pora na Amora”.

 • Z okazji Walentynek w Almie zorganizowano specjalne pokazy. Na zewnątrz był mróz, a wewnątrz gorąca atmosfera i skąpo odziane modelki te duże i te małe. Duże wzięły udział w pokazie bielizny, a przedszkolaki w specjalnym pokazie przygotowanym wspólnie z florystykami, w którym strój dobierany był do prezentowanych kwiatów.

 • W czasie weekendu obok schroniska PTTK na Turbaczu odbył się zimowy biwak „Winter Camp 2011”. Biwak połączony był z szkoleniem górskim. Miłośnicy zimowego alpinizmu trenowali sztuki przetrwania w zaśnieżonych górach. Najciekawsze było szkolenie z psami lawinowymi przeprowadzone przez ratowników z Grupy Podhalańskiej GOPR, a największe zainteresowanie wzbudziło spotkanie z himalaistką Kingą Baranowską – zdobywczynią 7 ośmiotysięczników. Zaplanowano także pokazy i prezentacje związane z zimową turystyką, ratownictwem, a także gry terenowe i inne atrakcje.

15 lutego

 • Nasze miasto odwiedził ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – duchowny, działacz społeczny, prezes Fundacji im. Brata Alberta, historyk kościoła, wieloletni członek opozycji antykomunistycznej w PRL, poeta i autor kontrowersyjnej książki „Księża w obliczu bezpieki”. W czasie spotkania zorganizowanego przez Klub „Gazety Polskiej” w siedzibie Euroregionu „Tatry” opowiadał zebranym o Kresach Wschodnich, zbrodniach jakich tam dokonano i promował swoją książkę zatytułowaną „Przemilczane ludobójstwo na Kresach Wschodnich”.

16 lutego

 • Do Nowego Targu na spotkanie z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem przybył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher ze swym zastępcą Wojciechem Solikiem. Omawiano m.in. przygotowanie do budowy lotniska, problemy z „zakopianką”, współpracę samorządów. Nowotarski burmistrz zaproponował comiesięczne spotkania, poszerzone o samorządowców z Rabki i Szczawnicy w celu omówienia wspólnych problemów.

17lutego

 • W nowotarskim Zespole Szkół Ekonomicznych miała miejsce ważna uroczystość. Nowo wybudowana sala gimnastyczna, która łączy się przewiązką z budynkiem szkoły została poświęcona przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza i oficjalnie oddana do użytku. Wstęgę przecinała reprezentacja władz oświatowych, starostwa, policji i sponsora, czyli Banku Zachodniego WBK. Obiekt kosztował ponad 4,5 mln zł i został w całości sfinansowany przez samorząd powiatowy. Obejmuje boisko sportowe o wymiarach 12x24m wraz małą trybuną dla widzów, zapleczem sanitarnym i szatnią. Warto odnotować, że Zespół Szkół Ekonomicznych jako jedna z sześciu szkół w Polsce i jedyna w małych miastach wprowadziła uczniowską kartę identyfikacyjną, która jest jednocześnie kartą płatniczą. Zyskała tego typu zabezpieczenie wchodząc do programu „Elektroniczny klucz - bezpieczna szkoła”. Plastikowa karta, w którą wyposażono także kadrę nauczycielską i obsługę będzie służyć do dokonywania płatności, ale przede wszystkim do kontroli wstępu na teren szkoły i zwiększenia bezpieczeństwa. Otwarciu towarzyszył uczniowski program artystyczny w wykonaniu scholi, chóru, instrumentalistów, zespołów tanecznych z zainscenizowaną historią igrzysk olimpijskich.

 • Odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza dotycząca możliwości wykorzystania kolektorów słonecznych w warunkach nowotarskich. Jednym z gości był znawca tego problemu, producent kolektorów - nowotarżanin Franciszek Ścisłowicz.

18 lutego

 • Nowotarska policja otrzymała od komendy wojewódzkiej nowy ambulans wypadkowy, który będzie służył policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego do zabezpieczania miejsc wypadków.

 • Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu z traumatologiem – dr Stanisławem Legierskim, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury. Kolejne spotkanie odbyło się w PPWSZ z dr Franciszkiem Mrozem. Wykład dotyczył Szlaku św. Jakuba w Polsce.

19 lutego

 • Fundacja im. Adama Worwy zorganizowała w restauracji „Ruczaj” II Bal Charytatywny na rzecz podopiecznych Fundacji – osób obłożnie i nieuleczalnie chorych.

21 lutego

 • Pani Władysława Augustyn, 102-letnia mieszkanka Nowego Targu, która z powodu zaćmy od 10 lat była niewidoma odzyskała wzrok. Po zeszłorocznym, udanym zabiegu przeszła pomyślnie operację drugiego oka, a wyniki kontroli wzroku zachwyciły dr Violettę Tomczyk – Dorożyńską, która przeprowadziła operacje. Zaznaczyć należy, że NZOZ „Oko – Test” to jeden z najnowocześniejszych ośrodków chirurgii okulistycznej w Małopolsce. Działa na terenie Specjalistycznego Szpitala Powiatowego w Nowym Targu. To świetny przykład i ważna informacja dla osób starszych, które z powodu wieku obawiają się zabiegów jak i kłopotliwych podróży. Wszystko w tym zakresie można już załatwić w naszym mieście.

 • W wieku 101 lat zmarła ś.p. Weronika Stopka – mieszkanka Nowego Targu, zasłużona nauczycielka, która w swoim zawodzie przepracowała 61 lat ucząc i wychowując dzieci i młodzież w Nowym Targu i na Podhalu.

22 lutego

 • Szkoła Podstawowa nr 6 zorganizowała na Zadziale tradycyjne międzyszkolne zawody narciarskie o Puchar im. Józefa Rajskiego - swego patrona. Zawody wygrała Szkoła Podstawowa nr 5.

23 lutego

 • Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na promocję albumu „Najstarsze wizerunki Tatr”, która odbyła się w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej. Wydawnictwo powstało w ramach projektu „Spotkania siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego” i jest pierwszą, cenną próbą ogarnięcia najstarszej ikonografii Tatr, spojrzeniem na góry z południowej i północnej strony. Ponadto obrazuje, jak ewoluowały graficzne przedstawienia gór. Autorami tekstów są Erika Cintulova, Henryk Rączka i Antoni Nowak, który jest także autorem koncepcji merytorycznej albumu i wcześniej prezentowanej wystawy.

 • Przez cały dzień na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury trwał VIII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Angielskiej zorganizowany przez nowotarskie Gimnazjum nr 1. Liczba uczestników okazała się większa niż w ubiegłym roku, wielu przyjechało z odległych miast, liczna też była reprezentacja naszego miasta i okolicznych miejscowości. Uczestnicy prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół średnich. Oceniało ich jury pod przewodnictwem Denise Johnson i podkreśliło coraz wyższy poziom językowy i artystyczny wykonań. Konkursowi przyświecało motto „Przez śpiew odnawiam ducha”. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostały: Katarzyna Surowiak z Raby Wyżnej, Klaudia Kuczaj z Mszany Dolnej, Kinga Motyka z Nowego Sącza i Anna Mszanik z Nowego Targu. Specjalną nagrodę za piosenkę religijną otrzymała Katarzyna Szarek z Nowego Targu.

 • Do Nowego Targu przyjechał Paweł Chmielewski – dyrektor oddziału Gospodarki Nieruchomościami PKP w Krakowie, z którym burmistrzowie Marek Fryźlewicz i Eugeniusz Zajączkowski omówili decyzję wydaną przez wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika dotyczącą komunalizacji dworca i terenów PKP w Nowym Targu. Dyrektor Chmielewski zapowiedział odwołanie PKP od tej decyzji, co zapowiada długotrwały proces.

24 lutego

 • W czasie V Sesji Rady Miasta Nowego Targu osiemnastoma głosami za, przy trzech wstrzymujących się przyjęty został budżet na rok 2011. Tuż przed głosowaniem burmistrz Marek Fryźlewicz wyraził przekonanie, że mimo rekordowych wydatków i trudnych do realizacji zadań jest to budżet możliwy do realizacji. W tym roku miasto ma wydać ponad 133 mln zł, z czego blisko połowę, bo 65 mln na inwestycje. Najważniejsze to: modernizacja gospodarki wodno-ściekowej, rewitalizacja Rynku i Parku Miejskiego, modernizacja komunikacji miejskiej, budowa pełnowymiarowej hali sportowej na osiedlu Niwa. Na wszystkie te inwestycje udało się pozyskać środki unijne, bez których tak ambitny budżet nie byłby możliwy. W budżecie przewidziane są wysokie kwoty na oświatę, gospodarkę komunalną, transport i łączność oraz pomoc społeczną. Warto zaznaczyć, że wydatki na kulturę fizyczną i sport w naszym mieście planowane są w wysokości 11,2 mln zł czyli ok. 8,5%. Jest to jeden z najwyższych w skali kraju odsetek budżetu na tego typu działalność.

 • W Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została słowacka wystawa fotograficzna pod nazwą „Szlak królewskich miast na Słowacji”. Była świetną promocją czterech, pełnych zabytków miejscowości: Lewoczy, Kieżmarku, Bardejowa i Starej Lubowni. Na wernisaż przyjechały delegacje tych miast oraz konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie – Marek Lisansky. Słowacy przywieźli dla wernisażowych gości upominki w postaci wydawnictw albumowych oraz zespół „Komorne Duo” z Kieżmarku, który dla uczestników wykonał stylowy koncert.

25 lutego

 • W ramach obchodów 26 urodzin Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zorganizowana została wystawa rzeźby nowotarskiego artysty Edwarda Sutora. Specjalnymi gośćmi wernisażu byli red. Beata Zalot-Tomalik i Antoni Nowak – autor albumu „Edward Sutor – rzeźbiarskie wizje”.

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu podpisała z Małopolskim Kuratorem Oświaty Aleksandrem Palczewskim porozumienie o współpracy w zakresie nauczania dydaktyki.

 • W bursie gimnazjalnej w ramach cyklu spotkań organizowanych przez nowotarski oddział PTH - Władysław Skalski wygłosił odczyt zatytułowany „O zburzeniu pomnika Armii Czerwonej w Nowym Targu – fakty i mity”.

26 lutego

 • Na Starych Wierchach odbyła się rekonstrukcja historyczna, na której spotkali się miłośnicy lokalnej historii walki o niepodległość. W zlocie patriotyczno-historycznym ”Gorczańskie płomienie Stare Wierchy 1939-45” wzięło udział kilka grup, w tym nowotarska 17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment.

 • „Dobry Club” zorganizował w Spółdzielczym Domu Kultury niezwykły koncert z udziałem m.in. chóru „Golgota Młodych”, którego skład reprezentował kilka miast, „Cudzich Music”, Orkiestry Kameralnej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, Macieja Mensfelda. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję w szczególnej, wspólnotowej atmosferze uczestniczyć w modlitewno-muzycznym spotkaniu, na którym pojawili się również członkowie Wspólnoty Cenacolo, pozyskujący środki na prowadzenie domów dla uzależnionej młodzieży.

27 lutego

 • Na stoku Zadziału rozegrane zostały doroczne Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan. Rozpoczęły się mszą św., po której zorganizowano akcję charytatywną - zbiórkę pieniędzy na przeszczep płuc dla chorego na mukowiscydozę 29-letniego Krzysztofa W. (zebrano 1250 zł). Następnie w 29 zawodach wystartowało ponad 100 zawodników – członków Związku Podhalan ubranych w regionalne stroje. Puchar – po kilkuletniej przerwie, trafił z powrotem do nowotarskiego oddziału Związku Podhalan. Wśród najstarszych zawodników bezkonkurencyjni byli; Maria Staszel i Józef Różański. Najlepszy wynik wśród wszystkich mężczyzn osiągnął Jacek Bielarczyk, w kategorii open wygrała Joanna Żądło. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody nie odbyły się zawody w narciarstwie biegowym.

 • W nowotarskim Ratuszu odbył się 26 Salon Poezji. W programie zatytułowanym „My Rycerze Błędne” wystąpili krakowscy artyści: Marta Bizoń i Wojciech Skibiński. Akompaniował im na skrzypcach Wiesław Bieniasz z Nowego Targu.

 • Wędkarze zorganizowani w nowotarskim kole nr 17 odbyli swoje kolejne walne zebranie.

28 lutego

 • W Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczął się cykl spotkań pod nazwą „Bajkowe Biuro Podróży”, którego celem jest zaprezentowanie dzieciom bajek i baśni z różnych stron świata. Gościem pierwszego spotkania była Pani Akiko Miwa – właścicielka pensjonatu „Ariake” w Harklowej, współorganizatorka Polsko-Japońskiego Stowarzyszenia „Tęcza”. Uczniowie Szkół Podstawowych nr 2, 10 i 11 nie tylko wysłuchali bajek w języku polskim i japońskim, próbowali także śpiewać po japońsku, a przede wszystkim mieli niepowtarzalną okazję uzyskania cennych wiadomości o kulturze i obyczajach kraju kwitnącej wiśni.

MARZEC

1 marca

 • Od bieżącego roku 1 marca obchodzony będzie jako święto państwowe poświęcone żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Z okazji I Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście odbył się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej koncert Andrzeja Kołakowskiego, a wcześniej uczestnicy obejrzeli krótką scenkę zaprzysiężenia podhalańskich „Żołnierzy Wyklętych” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej oraz wystawę okolicznościową przygotowaną przez krakowski oddział IPN.

2 marca

 • W sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta odbyło się seminarium dla pracodawców przygotowane przez Małopolskie Stowarzyszenie Pracodawców, w ramach projektu „Lokalne strefy zatrudnienia w powiecie nowotarskim suskim i tatrzańskim” współfinansowane ze środków Unii Europejskiej poprzez Europejski Fundusz Społeczny. Projekt realizuje brytyjska firma Reed i Partnership, która od 12 lat działa także poza terytorium Zjednoczonego Królestwa. Swój model pracy chce wprowadzić w partnerstwie z urzędami pracy także w Polsce. Tematem seminarium były ”Elastyczne formy zatrudnienia oraz alternatywne, bezpłatne formy pozyskiwania i przygotowania zawodowego pracowników”. Przedsiębiorcom stosującym dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej i zatrudnienia wręczone zostały honorowe wyróżnienia. Otrzymali je przedstawiciele firm: „Kegel Błażusiak”, „Uzdrowisko Rabka”, Stacja Paliw Płynnych –Piotr Tylka.

 • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu oficjalnie otworzyła i poświęciła swoją nową siedzibę. Dobudowane do laboratorium przy ul. Jana Kazimierza odpowiednie pomieszczenia pozwoliły nareszcie opuścić dotychczasowy budynek przy ul. Szaflarskiej z pomieszczeniami w stanie fatalnym i po szybkiej oraz sprawnej przeprowadzce rozpocząć pracę w nowym lokalu.

2 - 4 marca

 • Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zorganizował niezwykle interesujące Spotkania z Kulturą Żydowską „Szalom”. Pierwszy dzień wypełniły głównie warsztaty, wprowadzające w zagadnienia judaizmu. Uczestnicy za sprawą pracowników Muzeum Galicja w Krakowie i krakowskiego Centrum Społeczności Żydowskiej poznawali życie żydowskie, żydowskie święta, inskrypcje i symbolikę cmentarzy żydowskich. Frekwencja na warsztatach przerosła oczekiwania organizatorów. Wieczorem pokazany został film produkcji polsko-niemieckiej w reżyserii Jolanty Dylewskiej zatytułowany „Po-lin. Okruchy pamięci”. W drugim dniu warsztaty dotyczyły tańców żydowskich, a wieczorem wyświetlono film „Przyjeżdża orkiestra” - reż. Eran Kolirin. W trzecim dniu „Szalom”, wyjątkowo zajmujące było spotkanie autorskie z Ewą Andrzejewską i promocja jej książki pod tytułem „Obok inny czas. O Mieście i Jakubie”. Ponadto w trzecim dniu przewidziano degustację kuchni żydowskiej, koncert zespołu „Di Galitzyaner Klezmorim” oraz projekcję filmu „Walc z Baszirem” reż. Ari Folman. Imprezom towarzyszyła niewielka wystawa zatytułowana „Nowotarski Sztetl”. Organizatorom należą się słowa uznania za przygotowanie bogatego i ciekawego programu. Na uwagę zasługuje także inicjatywa stworzenia Nowotarskiej Ściany Pamięci. W trakcie „Szalom” plansza i gablota powoli zaczęła wypełniać się pamiątkami: zdjęciami, listami, dokumentami po społeczności żydowskiej, obrazującymi współistnienie dwóch nacji w dawnym, przedwojennym Nowym Targu.

3 marca

 • Muzycy zespołu „Da Camera” pod kierunkiem Krzysztofa Leksyckiego zaprosili na koncert zatytułowany „Fanfary na koniec karnawału”. Odbył się on w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Solistami byli Paweł Durowski i Bartosz Gaudyn – trębacze. Barokowa muzyka spotkała się z wielkim aplauzem publiczności, a nowotarskich artystów oklaskiwała tym razem także grupa zakopiańskiej młodzieży i pedagogów muzycznych. Koncerty te są dotowane przez Urząd Miasta.

4 marca

 • Hall nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury wypełnił się najróżniejszymi stoiskami – Powiatowe Centrum Kultury zorganizowało VI Podhalańskie Targi Edukacyjne. Uczniowie, a szczególnie tegoroczni maturzyści z miasta i powiatu mieli możliwość poznać oferty szkół wyższych i wybrać coś dla siebie. Na Targach prezentowały się uniwersytety krakowskie: Jagielloński, Pedagogiczny, Rolniczy, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu oraz wyższe szkoły zawodowe i studia policealne o różnorodnym profilu.

 • Fundacja na rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu uroczyście obchodziła swoje 20-lecie. Fundacja wspiera szkołę i wychowanków, dofinansowuje lub pokrywa całkowite koszty organizacyjne imprez i uroczystości szkolnych, dotuje turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, zielone szkoły, a ponadto wspiera finansowo wychowanków i ich rodziny znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji losowej. W tym czasie Fundacja pozyskała i wydała na statutowe cele ponad 575 tysięcy zł. W 2005 roku uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego, tym samym rozszerzyła więc możliwości pozyskiwania środków finansowych. Szczególne podziękowania kierowane były do zarządu , który pracuje w składzie: Anna Palider – prezes, Maria Rzadkosz –wiceprezes oraz Maciej Jagiełowicz, Iwona Kurowska, Agata Czernecka.

5 marca

 • Towarzystwo Przyjaciół Zespołu „Mali Śwarni” zorganizowało XIV Karnawał na Śniegu „O Memoriał Władysława Sięki”. Jak to na karnawałowej imprezie - było wesoło, kolorowo i z muzyką. Najpierw dzieciaki rywalizowały nie tylko w slalomie gigancie, ale także w zjeździe na workach z sianem. Zawodnicy w stroju regionalnym mogli liczyć na bonusy. Po sportowych emocjach posilano się smacznym moskolem i chlebem ze smalcem. Następnie po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród odbyło się jeszcze oczekiwane z zaciekawieniem losowanie nagród rzeczowych. Wystarczyło ich dla wszystkich uczestników zawodów.

 • Nowotarski Urząd Skarbowy zorganizował w sobotę „dzień otwarty”. Pracownicy bezpłatnie pomagali rozliczać zeznania podatkowe, a ponadto częstowali słodyczami. Warto było w ten dzień odwiedzić „skarbówkę”. Dla większości osób pracujących na załatwienie spraw urzędowych pozostają właściwie tylko weekendy.

 • W Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu gościł jej były komendant, a obecnie szef wszystkich strażaków w Polsce – generał Wiesław Leśniakiewicz.

 • Nowotarskie koło Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych podczas zebrania sprawozdawczego zorganizowanego w Spółdzielczym Domu Kultury świętowało 20-lecie swego istnienia.

6 marca

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się z inicjatywy Anety Larysy Knap – projektantki mody, koncert charytatywny zatytułowany „Oddech” na rzecz Krzysztofa W. chorego na mukowiscydozę. Przygotowania do koncertu nie nastręczały kłopotów,, gdyż historia chłopaka walczącego o życie poruszyła tak wielu artystów, że kilkudziesięciu zdecydowało się wystąpić dla niego za darmo. Do udziału w koncercie zgłosili się muzycy, wokaliści, tancerze, plastycy, bodypainterzy i mnóstwo ludzi dobrej woli. Nazwa koncertu zobowiązywała, stąd lekkość, zwiewność formy zarówno w muzyce, tańcu, jak i w sferze wizualnej. Występy spotkały się z aplauzem publiczności. Organizatorzy zebrali do puszek 1 490 zł 56 groszy i 5,20 euro i ogłosili, że akcja zbierania środków finansowych trwa nadal.

8 marca

 • Członkowie nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan spotkali się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na Posiadach Góralskich. Głównym tematem spotkania były przygotowania do obchodów 90-lecia powstania oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu.

9 marca

 • Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu był wprost oblegany przez bezrobotnych, zainteresowanych giełdą pracy zorganizowaną przez inwestora Parku Wodnego „Na Bani”. Poszukiwani byli pracownicy z różnych branż, od obsługi sprzątającej po wykwalifikowanych pracowników biurowych.

10 marca

 • Nowotarski Ratusz nie mógł pomieścić wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć w otwarciu wystawy zatytułowanej „Święty Ambroży – ze zbiorów „Pasieki pod lasem”. Mistrz pszczelarski Józef Różański pasjonuje się nie tylko pszczołami, ale wszystkim co związane jest z bartnictwem. Przez lata zbierał stary pszczelarski sprzęt, dawne ule, a także wizerunki św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Kolekcję do niedawna można było podziwiać w jego „Pasiece pod lasem” w Spytkowicach, znanej z corocznych majówek. Kolekcja, której początek dała figura autorstwa Jacka Giełczyńskiego liczy obecnie 170 eksponatów. Są wśród nich prace dziecięce i prace uznanych artystów-amatorów m.in. rzeźby Mieczysława Słowakiewicza, Ludwika Gołąba, ceramika Zofii Czubernat, czy obrazy na szkle Janiny Marcińczak Maślankowej. Wystawa pojedzie do Ludźmierza, a potem trafi do Kamiannej do pasieki Barć, gdzie będzie stale eksponowana.

 • Nowotarski MZWiK przekazał plac budowy pod kolektor sanitarny na os. Zadział i Robów, gdzie ma ruszyć pełną parą inwestycja w ramach programu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Nowym Targu.

 • Na parterze Miejskiego Ośrodka Kultury znów rozstawiono stoiska z ofertami, tym razem dla gimnazjalistów. Była to VII Wiosenna Giełda Szkół dla Całkiem Zielonych. Młodzież dopisała, było tłoczno i gwarno, a przedstawiciele szkół średnich starali się skutecznie, na różne sposoby reklamować swoje szkoły.

11 marca

 • Nowotarska Galeria „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Mazusia zatytułowanej „Z paletą przez życie”. Autor – mistrz pędzla z lubelskiego, o wielkim i uznanym dorobku (ponad 200 wystaw w kraju i za granicą) przedstawił nowotarskiej publiczności imponującą wystawę swoich obrazów, a w czasie wernisażu zajmująco mówił o swojej sztuce, jej źródłach i przesłaniu.

 • Parafia „Na Równi Szaflarskiej”, Urząd Miasta, Starostwo Nowotarskie i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu w ramach przygotowań do beatyfikacji ogłosili konkurs pod hasłem „Jan Paweł II w moim życiu”. Honorowy patronat objęli: ks. Jan Karlak, burmistrz Marek Fryźlewicz i starosta nowotarski Krzysztof Faber.

12 marca

 • W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej wykład dr Pawła Bukowca zatytułowany „Kobieta, władza, pióro i nieśmiertelność”.

 • Kilka dni później, tym razem w Miejskim Ośrodku Kultury, wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosiła Małgorzata Podlaska. Wykład nosił tytuł „Wpływ odżywiania na nasze zdrowie”.

14 marca

 • W sali obrad Urzędu Miasta odbyło się walne zebranie członków koła miejskiego nr 28 Polskiego Związku Wędkarskiego. Zarząd przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności, z prac komisji rewizyjnej oraz działalności sportowej, co dało wiele tematów do dyskusji. Zaproszonym gościem był burmistrz Marek Fryźlewicz, który podziękował wędkarzom za współpracę, zwłaszcza w zakresie troski o czystość rzek i potoków, za kontrole i sygnały w razie zagrożenia środowiska i zadeklarował dalszą współpracę miasta z wędkarzami w tym zakresie.

 • W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego 56 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach udział wzięło 46 osób. Jury do eliminacji rejonowych, które odbędą się w Nowym Sączu zakwalifikowało 11 uczestników. W turnieju recytatorskim Nowy Targ reprezentować będą: Jagoda Kret, Anna Czubernat, Dariusz Stopka, Ewa Pawlikowska, Kamil Maciejewski, a w turnieju „wywiedzione ze słowa” – Katarzyna Kulpa.

16 marca

 • W zakopiańskim hotelu „Hyrny” odbył się XVII Transgraniczny Kongres Związku Euroregion „Tatry”. Sprawozdanie z działalności w ostatnich 2 latach przedstawił Wendelin Haber – v-ce przewodniczący Rady. Delegaci tak ze strony polskiej, jak i słowackiej jednogłośnie zgodzili się na powołanie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, co pozwoli wspólnie walczyć o unijne dotacje bezpośrednio w Brukseli. Ponadto Kongres zdecydował o istotnych zmianach personalnych. Ustąpił długoletni przewodniczący Rady – Wendelin Haber, a na jego miejsce wybrany został Bogusław Waksmundzki. Wiceprzewodniczącym został Jan Pavlik. Wendelin Haber otrzymał od uczestników kongresu i współpracowników moc serdecznych podziękowań, kwiatów i upominków za długoletnią pracę, a ze swej strony dziękował równie serdecznie za owocną współpracę w ciągu tych lat. Został Honorowym Prezesem Euroregionu „Tatry”.

 • Akcja Katolicka przy parafii NSPJ zorganizowała otwarty wykład dr Marka Micherdzińskiego – arabisty z Nowego Targu, na temat „Islam, a chrześcijaństwo”.

17 marca

 • W nowotarskiej bursie gimnazjalnej miejski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zorganizował spotkanie w ramach cyklu „Wieczorne spotkania w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle”. Wykład zatytułowany „Polskie i węgierskie rody magnackie pogranicza karpackiego” wygłosił dr Jerzy Roszkowski.

 • W Hali Sportowej „Gorce” odbyło się zakończenie rozgrywek Nowotarskiej Ligi Piłki Halowej w sezonie 2010/2011.

18 marca

 • Gorczański Park Narodowy i Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na wernisaż wystawy pod tytułem „Gorce z lotu ptaka”. Zdjęcia na zlecenie GPN wykonał Michał Szelesta, miały one dokumentować. stan gorczańskich lasów. Ekspozycja dla zwiedzających prezentuje cały pejzaż Gorców z najpiękniejszymi szczytami tego pasma.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał umowę z dyrektorem Januszem Sikorą i dyr. ds. finansowych Adamem Sąsiadkiem firmy Alpine-Construction, która wygrała przetarg na wybudowanie miejskiej pływalni. Budowa – jedna z najpoważniejszych inwestycji miasta ma kosztować 24 354 000 zł. Ma to być basen z nieckami: sportową, do nauki pływania, rekreacyjną, brodzik dla dzieci, zaplecze szatniowo-sanitarne oraz odnowa biologiczna, sauny, siłownia, solna grota. Przekazanie placu budowy ma nastąpić 28 marca, a basen ma zostać wybudowany do lipca 2013 roku.

19 marca

 • Małopolska Amatorska Liga Hokeja na Lodzie zakończyła w Miejskiej Hali Lodowej finałem Play-off swoje rozgrywki.

20 Marca

 • W nowotarskim Ratuszu cieszył się dużym powodzeniem XXVII Salon Poezji. W programie zatytułowanym „ Poezja śpiewem podszyta” wystąpili aktorzy Teatru Polskiego w Cieszynie: Lidia Chrzanówna i Grzegorz Widera, którym akompaniowała na pianinie Renata Breskova Heczkova. Artyści wprowadzili słuchaczy w nastrój przedwojennych kabaretów, a spotkanie zakończyli super szlagierem tamtych lat „Ostatnią niedzielą”. Tytuł nie ma oczywiście żadnych odniesień do tych cyklicznych poetyckich spotkań.

 • Po kataklizmie jaki nawiedził Japonię, wielu nowotarżan kierowało swe myśli, telefony i maile do Akiko Miwy – znanej w mieście energicznej i zwykle radośnie uśmiechniętej Japonki, która wybudowała swój dom w Gorcach nad Harklową. Ostatnie doniesienia o tragicznych skutkach trzęsienia ziemi i tsunami, a także problemy z uszkodzeniami elektrowni atomowej wstrząsnęły wszystkimi, a już szczególnie przeraziły Akiko, która w Japonii ma rodzinę i lęka się o nią. W naszym mieście jak w całej Polsce rozpoczęto organizować pomoc. W ramach akcji Caritas we wszystkich diecezjach w Polsce ogłoszona została ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Ponadto w naszej lokalnej prasie ukazały się nazwy i numery kont, na które można było wpłacać pieniądze - Ambasady Japonii w Polsce i Japońskiego Czerwonego Krzyża.

21 marca

 • Przeżywający kryzys organizacyjny nowotarski oddział PTTK „Gorce” odbył w Euroregionie „Tatry” nadzwyczajny zjazd. Wybrano nowe władze. Prezesem została Anna Rużyczka, a wiceprezesem – Jan Ziemba.

24 marca

 • Galeria „Jatki” zaprosiła na pokaz multimedialny i wystawę fotografii Piotra Witosławskiego pod tytułem „Japonia w trzy tygodnie”. Spotkanie było opowieścią o podróży do Japonii we wrześniu ubiegłego roku, o zetknięciu się z inną kulturą i innymi ludźmi, o spojrzeniu na kraj „kwitnącej wiśni” z polskiej perspektywy.

25 marca

 • Grupa twórców Laboratorium sztuki działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury zaprosiła na wernisaż wystawy swych prac.

 • Rozpoczęły się dwudniowe I Podhalańskie Dni Gitary Klasycznej i towarzyszącego im Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury, Miejski Ośrodek Kultury i Galerię Sztuki „Jatki” w Nowym Targu. Przez dwa dni rozbrzmiewały w mieście dźwięki instrumentu - jednego z najpiękniejszych. Jury w składzie: Adam Zalas, Marek Brynkus i Arkadiusz Załęczny, po wysłuchaniu około 40 uczestników, którzy przyjechali z różnych stron, stwierdziło dobre przygotowanie i wysoki poziom prezentacji muzycznych. Dla wszystkich chętnych Adam Zalas poprowadził w Ratuszu lekcję mistrzowską, a jego koncert odbył się w „Jatkach”. W Ratuszu także zaaranżowana została wystawa sprzętu muzycznego. Ogłoszenie wyników i Koncert Laureatów odbył się 26 marca w Galerii Sztuki „Jatki”.

26 marca

 • W Miejskim Ośrodku Kultury miała miejsce premiera Misterium Męki Pańskiej, któremu przyświecało motto ”Krzyż znakiem miłości”. Misterium organizowane jest w naszym mieście już po raz dziesiąty. Dla wielu widzów stało się elementem przeżywania Wielkiego Postu, a ponieważ jest o nim głośno w całej Archidiecezji, przyjeżdżają na nie zorganizowane grupy z bliższych i dalszych miejscowości. Wystawiane było wielokrotnie, bezpłatne miejscówki rozdawano we wszystkich nowotarskich parafiach. Organizatorem spektaklu był ks. Wojciech Nitka – wikariusz z parafii „Na Równi Szaflarskiej”. Wzięło w nim udział ok. 100 aktorów-amatorów, a wiele innych zaangażowanych osób przygotowywało scenografię i zajmowało się wszelkimi sprawami organizacyjnymi i porządkowymi. Jubileuszowe Misterium miało nowy scenariusz wychodzący tym razem nie od scen znanych z Ewangelii, ale od obrazka z życia cieśli Teodora (wytwórcy krzyży), wzbogacone było tanecznym elementem walki mocy ciemności i światła, słowami proroków, dźwiękami skrzypiec i pieśniami z „Gorzkich żalów” - wszystko służyło podkreśleniu odkupieńczej, krzyżowej ofiary Chrystusa. Organizatorami X Misterium Męki Pańskiej byli: parafia „na Równi Szaflarskiej”, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

 • W sali balowej restauracji Steskal odbyła się IX Podhalańska Gala Piękna, Mody i Urody połączona z wyborem Miss Polonia Podhala 2011. Rywalizowało 17 urodziwych dziewcząt w wieku 18-25 lat. Finalistki pojawiły się w czterech odsłonach, a oceniało je jury, publiczność i internauci. W programie ponadto było 5 pokazów mody, taneczne show i inne atrakcje. Miss Podhala i Miss Internetu została 18-letnia Paulina Sikora z Sieniawy, I wicemiss i zarazem miss publiczności 18-letnia Patrycja Szeliga ze Skawy, a II wicemiss 19-letnia Kinga Bierówka z Łętowni. W lipcu wezmą udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Zakopanem. Galę zorganizowała Podhalańska Agencja Reklamowo-Artystyczna „Para” z Nowego Targu.

 • W Zakopanem z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zorganizowano pożegnanie-benefis Adama Małysza. Na uroczystą sesję zakopiańskiej Rady Miasta i obejrzenie konkursu skoków na Wielkiej Krokwi z udziałem najlepszych skoczków świata , zaproszony został również nowotarski burmistrz Marek Fryźlewicz.

28 marca

 • Jerzy Bielecki - były więzień KL Auschwitz nr 243, Honorowy Przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, Honorowy Obywatel Izraela, odznaczony m.in.medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – obchodził 90 urodziny. Z tej okazji gratulacje jubilatowi złożył burmistrz Marek Fryźlewicz. Jednocześnie w księgarniach znalazło się najnowsze, 400-stronicowe wydanie jego książki zatytułowanej „Kto ratuje jedno życie…- opowieść o miłości i ucieczce z Obozu Zagłady”.

 • Podhalańska Wspólnota Samorządowa na czele z prezesem profesorem Stanisławem Hodorowiczem odbyła doroczne walne zgromadzenie.

29 marca

 • W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu „Tatry” otwarta została wystawa fotograficzna pod tytułem „Wilkoliniec – perła Liptowa”. Jest to niezwykła wieś ze starą, drewnianą zabudową góralską, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Autorem zdjęć jest słowacki artysta - Stefan Iżo z Rużomberku.

 • W ramach polsko-słowackiego projektu „Muzyka pod Tatrami” uczniowie i nauczyciele nowotarskiej Szkoły Muzycznej wystąpili w zakopiańskiej Atmie z ciekawym i zróżnicowanym programem muzyki polskiej i słowackiej. Koncert w Muzeum Karola Szymanowskiego odbył się w 74 rocznicę śmierci wybitnego kompozytora.

31 marca

 • Nowotarscy radni w czasie VI Sesji jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie przebudowy odcinka „zakopianki” łączącego Nowy Targ z Zakopanem i wybudowania ronda. Dokumentacja takiego rozwiązania powstała już parę lat temu na zlecenie magistratu. Radni uznali, że poprawi to znacznie stan bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Szaflarskiej z „zakopianką”, gdzie doszło już do wielu wypadków, w tym także śmiertelnych. Rezolucję zobowiązał się dostarczyć na biurko ministra Cezarego Grabarczyka poseł Andrzej Gut –Mostowy.

 • Urząd Miasta zorganizował w remizie OSP na Kowańcu spotkanie z mieszkańcami, którego głównym tematem były sprawy rozpoczynającej się wielkiej inwestycji dofinansowanej z UE – kanalizacji Kowańca.

KWIECIEŃ

1 kwietnia

 • W Ludźmierskim Sanktuarium rozpoczęły się VIII Rekolekcje Tischnerowskie, którym przyświecały słowa: „Nie sobie żyjemy, nie sobie umieramy…”. Rekolekcje miały bogaty, urozmaicony program inspirujący do głębokich refleksji. Tradycyjnie uczestniczyła w nich spora grupa nowotarżan.

 • Wielu przedstawicieli samorządów, urzędów, instytucji i przedsiębiorców na zaproszenie Zespołu Elektrowni Wodnych ZEW –Niedzica uczestniczyło w prezentacji nowej atrakcji na terenie zapory. Jest to malowidło przestrzenne zatytułowane „Moc żywiołów”. Gospodarzem prezentacji, po której odbyły się występy zespołów artystycznych był prezes ZEW – Grzegorz Podlewski.

2 kwietnia

 • Szósta rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II była uroczyście obchodzona na Podhalu, jak i w jego stolicy. Burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Michał Glonek oraz mieszkańcy, składali kwiaty i palili znicze w miejscach upamiętniających Jana Pawła II. Parafia „Na Równi Szaflarskiej” i burmistrz naszego miasta zaprosili do udziału w uroczystej mszy św., a wcześniej nastąpiło otwarcie wystawy plakatów pod nazwą „Polska Światu Papieża dała” połączone z koncertem pieśni papieskich w wykonaniu Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Po nabożeństwie na Równi zapłonęła Watra Pamięci.

 • W wypełnionym po brzegi Klubie Muzycznym „Dudek” po raz pierwszy zagrał zespół „Dezerter” – legenda polskiego punk rocka. Dał świetny koncert! W tym roku zespół grający już od 30 lat promuje nowy, pierwszy od 6 lat studyjny album.

 • Miło odnotować, że przed młodą nowotarżanką Moniką Błażusiak, studentką III roku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi otwiera się kariera w świecie projektantów mody. Tworzy swoje unikatowe dzieła na pograniczu mody, malarstwa i rzeźby i mimo młodego wieku może się już pochwalić wieloma osiągnięciami. Została laureatką Gryf Fashion Show organizowanego w ramach X Weekendu Mody w Szczecinie, zdobyła nagrodę w XXVII konkursie „Sztuki Piękne” w Łodzi, a teraz dotarła wiadomość o zakwalifikowaniu jej autorskiej kolekcji do udziału w pokazach elitarnej Alei Projektantów.

 • Kolejnym młodym utalentowanym artystą w Nowym Targu jest Ali Al Ani, który w ubiegłym roku wygrał „Szansę na sukces”, a w tym roku świetnie sobie radzi w programie „X Factor”. Można go także zobaczyć w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie gra jedną z głównych ról w musicalu „High School Musical on Stage”.

 • Działkowcy zrzeszeni w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Podhale” pod przewodnictwem prezesa Zbigniewa Pietrzyka odbyli w nowotarskim Spółdzielczym Domu Kultury walne zebranie sprawozdawcze.

3 kwietnia

 • W Rzymie rozpoczęły się XIV Światowe Rekolekcje Podhalan zorganizowane przez ks. Władysława Zarębczana. Zgromadziły blisko 100 górali i pochodzących z Podhala księży pracujących za granicą. Tradycyjnie w rekolekcjach uczestniczyła grupa nowotarska. „Sprawiedliwość jest miłością” – to główny temat rozważań, które prowadzili m.in.: ks. prof. Stanisław Grygiel z Uniwersytetu Laterańskiego, Hanna Suchocka, ks. prałat Paweł Ptasznik, o. Leon Knabit. Odbywały się one w Ośrodku Rekolekcyjnym „Fraterna Domus”. Ponadto uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w nabożeństwie w Grotach Watykańskich, audiencji generalnej u papieża Benedykta XVI, odwiedzili także Monte Cassino.

 • W Miejskiej Hali Lodowej zakończył się Turniej Międzywojewódzki Mistrzostw Polski Młodzików w Hokeju na Lodzie.

4 kwietnia

 • W naszym mieście dokonano próby napadu na ING Bank. Gdy do napastników dotarło, że nie ma żadnych pieniędzy, bo bank nie prowadzi transakcji gotówkowych, natychmiast się ulotnili. Kilkadziesiąt minut później zostali zatrzymani przez policję.

 • W sali obrad nowotarskiego Urzędu Miejskiego odbył się zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku wykład dr Jacka Legutki – kardiologa, na temat „Jak się ustrzec przed zawałem serca”.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił wszystkich właścicieli terenów przeznaczonych w planach zagospodarowania miasta pod nową targowicę na spotkanie dotyczące rozpoczęcia tej ważnej dla miasta inwestycji. Z zaproszonych 102 (!) właścicieli ok. 3 ha terenu przybyło ok. 70. Spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięcia, zapowiedziano więc następne.

5 kwietnia

 • Nowotarska Maltańska Służba Medyczna zorganizowała III Zawody Pierwszej Pomocy dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Najlepsi w ratownictwie okazali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z Nowego Targu, drugie miejsce przypadło Liceum Ogólnokształcącemu im. Seweryna Goszczyńskiego, a trzecie Liceum Ogólnokształcącemu im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce.

 • Podhalańska Wspólnota Samorządowa zorganizowała otwarte spotkanie, podczas którego zebranym przedstawiono (również wizualnie) program rewitalizacji Rynku, Parku Miejskiego i Centrum Miasta. Kolejne spotkanie dotyczące trwającej budowy pełnowymiarowej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 na Niwie zaplanowano na 12 kwietnia.

6 kwietnia

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury uczestnicy nowotarskiego Środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka” zaprezentowali widowisko pod tytułem „Kopciuszek”. Wcześniej, pod koniec marca, wystąpili w Nowohuckim Centrum Kultury dla uczestników Domów Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Krakowa. Występy przyjęte były z wielkim aplauzem.

 • Rozpoczął działalność wybrany (po upływie kadencji) nowy Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ukonstytuował się w składzie: Maria Kopytek – prezes (przedłużyła swoją kadencję), Anna Majerska - wiceprezes, Zofia Hoły – sekretarz, Maria Słowik – skarbnik, Stanisława Szopińska – członek. W komisji rewizyjnej działać będą: Agata Fatla, Jadwiga Chowaniec, Celina Sordyl.

7 kwietnia

 • Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1, czyli popularnego „Sokoła”, zorganizowali w sali widowiskowej MOK pokaz mody pod hasłem „ Sztuką natchnieni”, albo jak inni mówili „Ze sztuką jej do twarzy”. Kreacje przy wsparciu Galerii „Jatki” inspirowane dziełami nowotarskich artystów zaprojektowali i wykonali uczniowie, a w roli modelek wystąpiły szkolne koleżanki. Pokaz był świetną promocją dla szkoły, cieszył się wielkim zainteresowaniem i został jeszcze dwa razy powtórzony.

 • Warto nadmienić, że wiosną miasto zakupiło przeszło 600 nowych drzewek. Akcja prowadzona była wspólnie z nadleśnictwem – nowotarżanie mieli możliwość nabycia drzewka niemal za symboliczną złotówkę.

 • W nowotarskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem „Pro Memoria”, na którą zaprosili podhalańscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Burmistrz Nowego Targu, Związek Podhalan i Miejski Ośrodek Kultury. Autorami zdjęć upamiętniających zmarłego tragicznie przed rokiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uwieczniających m.in. pobyty prezydenta na Podhalu są: Piotr Rayski-Pawlik, Józef Słowik i Zbigniew Krauzowicz. Część prezentowanych zdjęć udostępniła Kancelaria Prezydenta. W czasie uroczystości wystąpiło „Trio Smyczkowe” pod kierownictwem Krzysztofa Leksyckiego, które swój koncert dedykowało wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej.
  Ponadto z okazji 1 rocznicy katastrofy Związek Podhalan wyeksponował kilka dni później w Izbie Regionalnej w Miejskim Ośrodku Kultury zdjęcia z wyjazdu górali do Warszawy na pożegnanie prezydenta przed pogrzebem, w pałacu prezydenckim.

 • Do Filii Nr 1 MBP przybył król w asyście rycerzy, aby spotkać się z najmłodszymi uczniami ze Szkół Podstawowych nr 2 i nr 11. W królewskich szatach i koronie zjawił się Krzysztof Kuranda – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, który porozmawiał z dziećmi, a następnie czytał im zajmujące fragmenty wybranych książek.

8 kwietnia

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała dla uczczenia rocznicy śmierci generała Mariusza Zaruskiego sesję naukową pod nazwą „Kurs na słońce – tak trzymać”. W kilku referatach przypomniano postać generała Zaruskiego – taternika, prekursora narciarstwa, założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, żołnierza Legionów, a także poety, pisarza, malarza, a przede wszystkim działacza społecznego. Sesji towarzyszyła ekspozycja poświęcona generałowi Mariuszowi Zaruskiemu oraz wystawa fotograficzna „Na bezdrożach tatrzańskich” autorstwa Krzysztofa Wojnarowskiego.

 • W tym też dniu w nowotarskiej uczelni 95 pielęgniarek i jeden pielęgniarz odebrało pierwsze dyplomy z unijnym certyfikatem. Na uroczystość przybyli podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia – Marek Haber oraz pani dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w tymże ministerstwie – Beata Cholewka, którzy wraz z rektorem prof. Stanisławem Hodorowiczem wręczali pielęgniarkom dyplomy.

 • Warto odnotować, że nieco wcześniej Wyższa Podhalańska zorganizowała dzień otwarty. Uczelnia zaprezentowała nie tylko swoją ofertę studiów, nowoczesną bazę dydaktyczną oraz plany dalszego rozwoju, ale przybysze mogli też poczuć niepowtarzalny klimat tej szkoły, z okien której widać i Tatry i Pieniny. Z zaproszenia skorzystała młodzież z powiatów nowotarskiego i limanowskiego, która po zwiedzeniu uczelni obejrzała przygotowany przez organizatorów program artystyczny.

 • Po raz dziesiąty ulicami Nowego Targu przeszła procesja Drogi Krzyżowej zorganizowana przez Akcję Katolicką. Wyruszyła spod krzyża misyjnego przy budowanym kościele na Równi Szaflarskiej, a zakończyła na Rynku. Za wielkim krzyżem niesionym na ramionach wiernych przeszła ulicami miasta wielka rzesza ludzi.

 • W internecie funkcjonuje już strona www.jp2.nowytarg.pl, która powstała z inicjatywy burmistrza Marka Fryźlewicza, a służyć ma dokumentowaniu więzi Nowego Targu z Janem Pawłem II – jego Honorowym Obywatelem. Stronę redaguje Marcin Jagła.

9 kwietnia

 • W krakowskiej Galerii Sztuki Bunkier odbył się XXI Krakowski Salon Turystyczny. Wśród ponad 100 wystawców był także Nowy Targ reprezentowany przez Marcina Jagłę – naczelnika Wydziału Infrastrukltury Społecznej i Promocji wraz z pracownikami. Na stoisku można było zapoznać się z atrakcjami turystycznymi, a także skosztować oscypka. Według odwiedzających lody tradycyjne i hokej na lodzie to dwie wiodące marki naszego miasta. Dzięki współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną miasto promowane było także we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie i Łodzi.

11 kwietnia

 • W ramach współpracy zostało podpisane porozumienie między Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Komendą Powiatową Policji. Ratownicy górscy i grupa przeszkolonych przez ratowników policjantów będą wspólnie poszukiwać ludzi zaginionych w terenach górskich i leśnych.

 • Andrzej Bielawa i Jerzy Głodek po długich staraniach o Stację Narciarską Dziubasówki i czynionych przygotowaniach do rozpoczęcia inwestycji – ostatecznie zrezygnowali z tego przedsięwzięcia. Powodem był kategoryczny sprzeciw jednej rodziny (właścicieli jednej działki), od początku blokującej ten projekt.

13 kwietnia

 • Nowotarska Szkoła Muzyczna zorganizowała koncert wielkopostny pod nazwą „Libera me Domine” w wykonaniu uczniów i profesorów Szkoły.

14 kwietnia

 • W nowotarskiej Szkole Muzycznej w ramach „Wieczorów Czwartkowych” odbył się koncert zatytułowany ”Barokowe Sacrum & Profanum”, wypełniony barokowymi sonatami triowymi. Przerwy między sonatami wypełnił Zbigniew Tlałka- orawski polonista i poeta. Koncert przygotował i prowadził Krzysztof Leksycki. Musica da Camera i Musica da Chiesa w oprawie recytacji poezji pasyjnej spotkała się z wielkim zainteresowaniem publiczności.

 • W Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem w czasie uroczystej gali rozstrzygnięto jubileuszowy X Plebiscyt Dziennika Polskiego na Najpopularniejszego Sportowca Podhala oraz Młodego Asa Podhala w roku 2010. Nowotarscy zawodnicy zgarnęli sporo nagród i wyróżnień. Tytuł Najpopularniejszego Sportowca przypadł Kamilowi Stochowi – (skoki narciarskie) z Zakopanego, II miejsce otrzymała Ewa Pawlikowska – (karate kyokushin) z Nowego Targu, a trzecie Tadeusz Błażusiak (rajdy enduro) z Nowego Targu. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także inni zawodnicy z naszego miasta: Joanna Hebda – karate, Marcin Kolusz – hokej i Rafał Dutka – hokej. Statuetkę dla Zasłużonego Sportowca wręczono ks. Pawłowi Łukaszce z Nowego Targu- (hokej na lodzie), a drużyną roku została nowotarska ekipa Wojas-Podhale, która zdobyła tytuł hokejowego Mistrza Polski w 2010 r.

 • Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na spotkanie z cyklu: „Na 20-lecie o”… 20.00 zatytułowane „Rozbieranie Miłosza”. Refleksjami o twórczości i życiu wielkiego poety podzielił się ze słuchaczami Bogusław Pachniowski.

 • Młodzi koszykarze Uczniowskiego Klubu Sportowego UKS Piątka – Nowy Targ ze Szkoły Podstawowej nr 5, meczem z TS Wisła - Kraków zakończyli sezon odnosząc wielki sukces – zostali mistrzami Małopolski i pojadą na finały ogólnopolskie. Prezesem Klubu jest Maciej Trzciński.

15 kwietnia

 • W ramach cyklu „Wieczorne spotkania w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle” nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprosił na wykład Przemysława Jaskólskiego na temat ”Czy dobry wojak Szwejk to pomysł Jarosława Haszka”. Przy dźwiękach marsza Radetzkiego, wykładowca w galowym mundurze rozpoczął ciekawą opowieść o życiu codziennym, wyglądzie, wzajemnych stosunkach cesarsko-królewskich żołnierzy i oficerów Franciszka Józefa opartą na ponad 100 malowniczych rysunkach satyrycznych.

16 kwietnia

 • W Żywcu odbyła się gala, w czasie której wręczone zostały nagrody laureatom plebiscytu „Osobowość Ziem Górskich 2010”, zorganizowanego przez Koalicję Marek Ziem Górskich. Miło poinformować, że tytuł Honorowego Ambasadora Ziem Górskich otrzymał znany muzyk i kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz rodem z Nowego Targu. Nasz Ambasador od dłuższego czasu jest także Honorowym Obywatelem Nowego Targu.

 • Na ulicy Kolejowej, przy skrzyżowaniu z ulicą Kilińskiego, w małym, parterowym domu wybuchł pożar. Z powodu usytuowania w zwartej zabudowie i zagrożenia dla sąsiednich budynków, oprócz czterech samochodów z zawodowymi strażakami przybyło także osiem wozów OSP. Strażacy poradzili sobie z pożarem dość szybko i jeszcze musieli ratować uczestników libacji, których upojenie alkoholowe było tak duże, że niektórzy przesłuchiwani przez policję nie pamiętali pożaru. Następnego dnia w tym miejscu znowu zaprószono ogień i straż musiała ponownie interweniować. Dopiero za trzecim razem 59-letniemu współwłaścicielowi nieruchomości postawiono zarzut rozniecenia ognia. Po krótkim zatrzymaniu odzyskał wolność, ale pozostał pod nadzorem policji.

17 kwietnia

 • W nowotarskim Ratuszu odbył się XXVIII Salon Poezji, w czasie którego krakowski aktor Jakub Kosiniak czytał „Psalmy Dawidowe”. Spotkanie poetyckie wzbogaciła swoim śpiewem Anna Pierścińska.

18 kwietnia

 • Zainteresowani problematyką ekologiczną mogli w nowotarskiej uczelni wysłuchać wykładu prof. dr hab. Krystyny German zatytułowanego; „Współczesne zagrożenia środowiska Podhala”. Największym zagrożeniem jest zatrucie powietrza (niska emisja) – śmierdzący, duszący dym wydobywający się z nowotarskich kominów przez wiele miesięcy w roku oraz zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

19 kwietnia

 • W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się trwające 2 dni eliminacje powiatowe XXIV Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2011”. Uczestniczyły w nich grupy dziecięce i młodzieżowe ze szkół, świetlic i klubów powiatu nowotarskiego zainteresowane różnymi formami tanecznymi i muzycznymi. Laureaci eliminacji powiatowych pojadą na finał wojewódzki do Zawoi. Z naszego miasta zakwalifikowali się m.in. Anna Glonek, Martyna Łęcka, Justyna Kuros – z Gimnazjum Nr 1, Magda Panek – studio piosenki „Septyma”, Bożena Krzysztofek, Justyna Pustówka.

 • Nowotarska młodzież jest utalentowana nie tylko artystycznie. W XXXV Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, która odbyła się w Żarnowcu udział wzięła 4 osobowa grupa z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu. Dwóch uczestników uzyskało tytuł laureata i reprezentować będzie Małopolskę na eliminacjach centralnych Olimpiady. Agnieszka Marszalik uczennica III klasy architektury krajobrazu nowotarskiego ZSR zajęła I miejsce, a jej szkolny kolega Łukasz Chrobak z IV klasy Technikum Weterynaryjnego zdobył II miejsce w „Produkcji zwierzęcej”.

 • Kino „Tatry” w Nowym Targu jest pierwszym na Podhalu, w którym można oglądać pełnometrażowe filmy w systemie 3D. Właściciel kina Adam Rapacz zainwestował własne środki w projektor i nowy ekran oraz specjalne okulary niezbędne do oglądania trzech wymiarów. Cyfrowy system oferuje świetny obraz, idealną ostrość i znakomitą jakość dźwięku. W kabinie pozostały jeszcze dwa stare projektory, na których można wyświetlać filmy w starym systemie, ale w niedalekiej przyszłości nie będzie już taśm filmowych, lecz jedynie płyty, więc inwestycja była koniecznością.

 • Bank Zachodni BZWBK oraz Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zaprosili wybranych przedsiębiorców i samorządowców Podhala do „Skalnego Dworku” na „Wieczór inwestycyjny”.

20 kwietnia

 • W nowotarskiej Szkole Podstawowej nr 5 zorganizowana została akademia z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Uroczystość uświetnił koncert Scholi z Zaskala i występ krakowskiego aktor Artura Dziurmana, który potem czytał dzieciom wybrane fragmenty literatury dziecięcej.

21 kwietnia

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał umowę z przedstawicielami firmy Strabag – dyr. Grzegorzem Molickim i kierownikiem technicznym Adamem Nawrockim, na projekt i wykonanie rewitalizacji płyty nowotarskiego Rynku. Zaznaczono, że w sprawach drażliwych, takich jak przeniesienie pomnika Orkana i wycinka zieleni opinie społeczności lokalnej będą brane pod uwagę.

 • Koło Przyjaźni Nowy Targ – Radevormwald włączyło się do akcji pomocy dla powodzian w gminie Szczurowa, której nasze miasto pomaga i udziela wsparcia po wielkiej powodzi. Burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał wójtowi Szczurowej Marianowi Zalewskiemu 750 euro zebrane przez Koło w niemieckim Radevormwald. Pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Przemykowskiej. Do pieniędzy dołączony był uroczysty list z pozdrowieniami i wyrazami solidarności od władz i członków Koła.
  Święta Wielkanocne przypadły w tym roku w dniach 24-25 kwietnia.

 • W Wielką Sobotę, jak każe jeden z najważniejszych zwyczajów wielkanocnych, wierni udali się do kościołów, aby poświęcić pokarmy, a wieczorem, aby uczestniczyć w rezurekcji. Niektórzy nowotarżanie udali się na Turbacz, gdzie w schronisku odbyła się rezurekcja, na którą zaprosił ks. Kazimierz Krakowczyk.

26 kwietnia

 • W Izbie Regionalnej w MOK odbyło się tradycyjne „Święcone” zorganizowane przez nowotarski oddział Związku Podhalan. Była to okazja do podzielenia się wielkanocnym jajkiem i innymi smakołykami oraz złożenia życzeń z okazji Zmartwychwstania Pańskiego.

28 kwietnia

 • PSOUU „Chatka” i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosili na otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci i młodzieży.

 • Dyrektor, Właściciel oraz Uczniowie Prywatnego Studium i Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu zaprosili na uroczyste ślubowanie i pasowanie na kadetów uczniów klasy pierwszej wojskowej i policyjnej.

 • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu zorganizowała II Konkurs Humanistyczny i I Konkurs Informatyczny. Konkursy przeznaczone były wyłącznie dla uczniów szkół zawodowych. Wzięło w nich udział ponad 300 uczniów z 7 szkół powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Celem konkursów było przede wszystkim szerzenie zainteresowań humanistycznych i informatycznych wśród młodzieży. Zwycięzcami konkursu humanistycznego zostali zakopiańczycy, a informatyczny wygrali nowotarżanie.

 • W hallu nowotarskiego Urzędu Miasta otwarto wystawę pod tytułem „Jan Paweł II w oczach dziecka”, na której pokazano wspaniałe dziecięce prace, będące owocem konkursu plastycznego zorganizowanego przez Przedszkole Nr 2 i nowotarski magistrat. Na konkurs wpłynęły w sumie 174 prace wykonane przez dzieci pięcio- i sześcioletnie. Oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Jury przyznało 12 nagród i 20 wyróżnień. Wręczyli je dzieciom burmistrz Marek Fryźlewicz i ks. proboszcz Marian Wanat.

29 kwietnia

 • Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy prac Elżbiety Nałęcz-Kęszyckiej zatytułowanej „Dumki i Zadumki”. Wystawa została zorganizowana w ramach Jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków 1911-2011. Na wernisaż tłumnie przybyli przyjaciele, znajomi i sympatycy twórczości plastycznej Autorki i z wielką przyjemnością oglądali eksponowane prace. Wernisaż uświetnił grą na gitarze klasycznej Marek Brynkus.

 • Związek Euroregion „Tatry” oraz Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie zaprosili do Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu na wernisaż wystawy z cyklu: Artyści pogranicza polsko-słowackiego. Była to wystawa prac malarskich dr n.med. Miloslava Dvoraka zatytułowana „Mój świat obrazów”.

 • W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu odbyła się uroczystość wręczenia świadectw tegorocznym maturzystom. Wyróżniający się absolwenci uhonorowani zostali odznakami ZSCKR i nagrodami. Złotą Odznakę otrzymał Łukasz Chrobak, a Srebrnymi obdarowano Agnieszkę Pajerską, Magdalenę Zawadzką i Katarzynę Ptaś. Prywatną nagrodę burmistrza Marka Fryźlewicza otrzymała Anna Filipczyk. Ponadto w czasie uroczystości nowotarski Zespół Szkół Rolniczych podpisał umowę o współpracy z krakowskim Uniwersytetem Rolniczym.

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje powiatowe dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego XXVI Festiwalu Teatru Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”.

30 kwietnia

 • Miejski Ośrodek Kultury i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu zaprosili na wernisaż wystawy Anny Jagodovej zatytułowanej „Myśli rysują”.

MAJ

1 maja

 • Do Rzymu licznie przybyli Polacy z różnych stron świata i Polski, w tym także z Podhala i jego stolicy, aby wraz z tłumem wiernych uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych, które odbyły się na Placu św. Piotra. Do Watykanu pojechała także na zaproszenie metropolity krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza delegacja z Nowego Targu w mocnym składzie: Burmistrz Marek Fryźlewicz, jego zastępca Eugeniusz Zajączkowski i przewodniczący Rady Miasta Michał Glonek. Nad zebranymi powiewały biało-czerwone flagi, można też było dostrzec transparenty podhalańskich parafii. Po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI Papieża Polaka Jana Pawła II –Błogosławionym – owacjom na Placu św. Piotra nie było końca. Po nabożeństwie ustawiła się długa kolejka, aby pomodlić się przy trumnie Błogosławionego Jana Pawła II wystawionej przed grobem św. Piotra. Po uroczystościach beatyfikacyjnych przedstawiciele władz naszego miasta na zaproszenie metropolity i prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wzięli udział w spotkaniu z pozostałymi oficjalnymi delegacjami władz państwowych i samorządowych z naszego kraju. Zaledwie kilka godzin po tym, jak w Watykanie Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II Błogosławionym, w parafii na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu odprawiona została przez ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka przy ołtarzu pod namiotem msza św. dziękczynna za BEATYFIKACJĘ I NADANIE KOŚCIOŁOWI ORAZ PARAFII WEZWANIA BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II (ks. proboszcz Jan Karlak był wówczas w Rzymie). W czasie homilii ks. Łukaszczyk przypomniał, że parafia została erygowana dekretem metropolity krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza 20.11. 2006 r. Wtedy nie wyznaczono patrona, gdyż od początku planowano, by został nim Jan Paweł II, którego wyniesienie do chwały ołtarza było powszechnie oczekiwane. Dekret w sprawie nadania parafii imienia „Błogosławionego Jana Pawła II, Papieża” wydany w kwietniu bieżącego roku został w czasie mszy św. odczytany. Mszę świętą uświetnił udział Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”, scholi parafii „Na Równi Szaflarskiej” oraz Dętej Orkiestry parafii NSPJ. Po mszy świętej Dziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki” z Rabki przedstawił program artystyczny „Tobie Ojce Świynty”.

 • W tym dniu w godzinach przedpołudniowych kilkadziesiąt osób uczestniczyło we mszy św. w Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem. Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale atmosfera była podniosła. Po nabożeństwie uczestnicy odśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II.

 • Msze św. niedzielne w nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny odprawione zostały przy głównym ołtarzu, w którym wizerunek patronki został zastąpiony na pewien czas postacią błogosławionego Jana Pawła II.

 • Nieco później na murze kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa umieszczona została tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu 8.VI.1979 oraz wyniesienie Go na ołtarze – 1 maja 2011 r. Tablicę z czarnego granitu ufundowaną przez miasto Nowy Targ wykonał nowotarski artysta rzeźbiarz – Piotr Chodorowicz, a poświęcił ks. prałat Stanisław Strojek – proboszcz parafii NSPJ.

3 maja

 • Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w ogrodach kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny z udziałem chóru „Gorce”. Następnie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą i liczne poczty sztandarowe przemaszerowali do Rynku, gdzie pod Ratuszem wysłuchali przemówienia wicestarosty Macieja Jachymiaka i złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. Wartę honorową sprawowali przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz harcerze.

 • Ponad 30 dzieci z parafii św. Katarzyny w święto uchwalenia Konstytucji 3-maja przystąpiło do pierwszej Komunii Świętej.

4 maja

 • Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu uczcili swoje święto przypadające w dniu św. Floriana przemarszem ulicą Kowaniec i mszą świętą. Wielu zasłużonych strażaków otrzymało z tej okazji odznaki za wysługę lat i upominki od władz miasta. Odznaki otrzymali: Zygmunt Giełczyński za 65 lat wysługi, Józef Różański i Kazimierz Wielkiewicz za 60 lat, Jan Wilczek za 55 lat, a za 50 lat wysługi odznaczeni zostali: Jan Korczak, Andrzej Wielkiewicz, Bogusław Giełczyński, Czesław Lipkowski i Edward Lipkowski. Uhonorowano także młodszych strażaków za lata pracy w OSP, poczynając od lat 5.

5 maja

 • W Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach cyklu „Moja ulica- moja tradycja- patroni nowotarskich ulic” odbyło się spotkanie z poetką Wandą Szado-Kudasik. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu szkolnego i uczniowie Gimnazjum nr 2, którym przybliżona została postać nowotarżanina podpułkownika Stanisława Krzystyniaka (1906-1962) ps. „Góral”, pilota RAF-u.

 • Z satysfakcją odnotować należy, że w rankingu liceów z Podhala, Pienin, Spisza, Orawy i ziemi suskiej najlepsze okazało się nowotarskie Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego. Jest najlepszą szkołą średnią w trzech powiatach nowotarskim, tatrzańskim i suskim. Od kilku lat „Goszczyński” jest także w ścisłej czołówce liceów całego województwa małopolskiego.

6 maja

 • W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury w galerii „Kotłownia” otwarta została wystawa zatytułowana „Warstwy”. Autorką eksponowanych prac jest Agnieszka Rokicka.

7 maja

 • W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbyła się I Gala Sportów Zimowych. Zwycięzcami plebiscytu na najlepszych narciarzy zostali Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. Uroczystość była świetną okazją dla sportowców, występujących muzyków i widzów do włączenia się w akcję pomocy najmłodszym, organizowaną przez fundację „Podhale dla dzieci”. Aukcja gadżetów podarowanych przez zwycięzców oraz prezentów od innych sportowców wsparła fundację kwotą 4710 zł.

 • Na przystani żeglarskiej w Mizernej (Zatoka Sygulina), Yacht Club Polski podniesieniem bandery uroczyście rozpoczął kolejny sezon żeglarski.

 • W kościele NSPJ ponad 300 młodych ludzi przyjęło Sakrament Bierzmowania, którego udzielił im ks. biskup Józef Guzdek – biskup polowy Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział komendant WKU ppłk Andrzej Bandoła i burmistrz Marek Fryźlewicz.

9 maja

 • Do Nowego Targu przyjechali z wycieczką gimnazjaliści z Żywca – członkowie Młodzieżowej Rady Miasta. Ponad 30-osobowa grupa została przyjęta w magistracie przez burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Michała Glonka. Po spotkaniu udali się na wędrówkę po naszym mieście, integrowali się z naszymi gimnazjalistami, a przy okazji zachęcali do utworzenia podobnej instytucji w naszym mieście.

 • Mieszkańcy nowotarskich osiedli Buflak i Niwa mają ponownie połączenie autobusowe z centrum miasta. Po likwidacji kursów przez prywatnych przewoźników Miejski Zakład Komunikacyjny w Nowym Targu zdecydował się uruchomić linię na tej trasie.

10 maja

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał z Katarzyną Skupień – właścicielką firmy Kuros z Poronina ostatnią umowę w ramach programu rewitalizacji miasta. Na jej podstawie do końca października wyremontowane zostaną ulice: Harcerska, Długa (od Krzywej do Orkana) oraz Orkana (od Waksmundzkiej do Ogrodowej). Na tych odcinkach ulic wymieniona zostanie także infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

 • Nowotarski MZK rozstrzygnął przetarg na zakup mniejszych autobusów, które lepiej sprawdzają się na wąskich drogach i są bardziej ekonomiczne w okresach mniejszego ruchu pasażerskiego.

 • Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Targu zachęca młodych mężczyzn do wstępowania do armii. Kwalifikacja wojskowa, która od 2 lat zastąpiła pobór do wojska trwa do końca czerwca. Rekrutacja dotyczy mężczyzn od 19 lat oraz dziewcząt - uczennic szkół pielęgniarskich, medycznych i psychologicznych z terenu powiatu nowotarskiego i suskiego. Ci którzy zdecydują się wstąpić do armii, mogą tam znaleźć pracę. Obecnie szczególnie poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kategorii C.

 • W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej z gimnazjalistami spotkał się Leszek Szczasny – politolog, filozof, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przede wszystkim globtroter. Znajomość kilku języków i łatwość nawiązywania kontaktów pozwala docierać mu do odległych zakątków świata, poznawać różne kultury i społeczności mając zaledwie 100 euro w kieszeni. Efektem podróży jest książka „Świat na wyciągnięcie ręki” – ciekawy, reporterski zapis przekonujący, że pasję podróżowania realizować można „za grosze”. Młodzież słuchała go z niezwykłym zainteresowaniem.

 • Projektanci z Krakowa przedstawili w Urzędzie Miasta koncepcję (w dwóch wersjach) nowego cmentarza komunalnego w mieście.

10-11 maja

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała III Podhalańskie Dni Kariery dla studentów, uczniów średnich szkół ekonomicznych, a także dla przedsiębiorców i inwestorów. Łącznie uczestniczyło w zajęciach ponad 250 osób. W pierwszym dniu odbywały się wykłady na temat aktualnych tendencji na rynkach polskich i zagranicznych przygotowane przez ekspertów bankowych, maklerów giełdowych i doradców inwestycyjnych. Natomiast w drugim dniu zorganizowano warsztaty w 30 osobowych grupach. Celem Dni było propagowanie wiedzy na temat giełdy oraz sposobów radzenia sobie na rynkach finansowych. Zorganizowany został także konkurs dla studentów – przygotowanie projektu graficznego karty płatniczej z wykorzystaniem wizerunku uczelni. Konkurs wygrał Jan Kroker, a wyróżnienia otrzymali Mateusz Handzel i Kamil Handzel.

12 maja

 • Rozpoczęły się VIII Juwenalia Podhalańskie. Program w tym dniu przewidywał rozgrywki sportowe w hali sportowej „Gorce”, seanse filmowe w kinie „Tatry”, a wieczorem w Klubie Muzycznym „Dudek” koncerty zespołów: Menes, Odszukać Listopad i Farben Lehre. Był to wstęp do głównej imprezy, która odbyła się następnego dnia na nowotarskim Rynku.

13 maja

 • Mszą świętą w kościele św. Katarzyny i przekazaniem studentom Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej kluczy do miasta przez wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego rozpoczęło się studenckie święto. Organizatorzy przygotowali happening, stoiska w pobliżu sceny, na których promowały się poszczególne wydziały nowotarskiej uczelni, punkt gastronomiczny i przede wszystkim koncerty w rytmach reggae. Gwiazdą wieczoru był zespół Habakuk z Częstochowy. Na zakończenie żacy udali się do Klubu „Dudek” na After Party.

 • Dzieci z nowotarskich podstawówek wyruszyły na rowerach szlakiem Konfederatów Tatrzańskich. Kilkudziesięcioosobowa grupa uczniowska pod opieką nauczycieli wyruszyła spod „ 5” do Rynku, następnie na nowotarski cmentarz, a potem do Waksmunda, Boru i Szaflar. Tam odwiedzili Izbę Pamięci, pomnik Augustyna Suskiego – twórcy Konfederatów Tatrzańskich i po wizycie na tamtejszym cmentarzu powrócili do Nowego Targu. Rajd organizuje co roku Szkoła Podstawowa nr 5, której patronują Konfederaci Tatrzańscy.

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury bawił nowotarską publiczność kabaret z Wrocławia „Neo-Nówka”. Artyści zaprezentowali program zatytułowany „Seks, alkohol i książki”. Rozbawiona publiczność na bis otrzymała stare, sprawdzone dowcipy i najnowsze skecze.

 • Gimnazjum nr 1 zorganizowało happening ekologiczny. W programie uwzględniono m.in. rozdawanie ekologicznych ulotek i torebek na zakupy wielokrotnego użytku. Uczniowie zaprezentowali przy tej okazji bogaty program artystyczny.

13 – 15 maja

 • Od piątku do niedzieli trwały w Miejskiej Hali Lodowej XVI Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz przygotowane przez wadowicką agencję „Promocja” Wioletty i Jerzego Ochmanów. Swoją ofertę przedstawiło 90 wystawców z branży budowlanej, instalacyjnej, wyposażenia wnętrz, AGD. Byli także obecni dealerzy samochodowi oraz banki udzielające kredytów związanych z budownictwem. Targi oficjalnie otworzył wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski, który stwierdził, że Targi Budownictwa to barometr stanu gospodarki w regionie, a patrząc na liczebność stoisk i prezentowaną ofertę, stan jest obecnie dobry. W sobotę rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy produkt i najciekawszą ekspozycję. Nagrody w postaci Złotych Ciupag otrzymali: PPUH Optimum z Zielonek za izolację natryskową pianką poliuretanową, Firma Kołton z Orawki za kocioł Pellmax na ekogroszek i pellet oraz Firma Pamo-plast z Ustrzyk Dolnych za drzwi podnośno-przesuwane HS z napędem elektrycznym. Puchary za najciekawszą aranżację stoiska przyznane zostały firmom: PPH Prefabet z Bielska Białej, Instalbud Janosz z Kościeliska, Kowalstwo Artystyczne Jana Ślusarza z Gorlic. Nowotarska Izba Gospodarcza wybranym przez siebie firmom przyznała nagrody w postaci Złotych Piór do Góralskiego Kapelusza.

14 maja

 • Na scenie nowotarskiego MOK wystąpiła czeska grupa punk-rockowa „Uż jsme doma”, działająca od 1985 roku. Koncert zorganizowali aktywiści z Towarzystwa Kultury Alternatywnej „Ferment”. Muzycznej imprezie przyświecała idea dobroczynności, stąd obecność wolontariuszy z nowotarskiej „Chatki”, którzy zbierali pieniądze z zamiarem przekazania ich na prowadzenie zajęć z najmłodszymi dziećmi z punktu wczesnej interwencji.

17 maja

 • Siedem podhalańskich firm podpisało w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej notarialny akt ustanowienia fundacji na rzecz uczelni. Podpisy złożyli przedstawiciele Geotermii Podhalańskiej, Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy, Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego, Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego, Ośrodka Kotelnica Białczańska, firmy Autoremo oraz Kazimierz Wolski. Zadeklarowali oni stworzenie funduszu założycielskiego w wysokości 65 tysięcy złotych. Rektor prof. Stanisław Hodorowicz podziękował nie tylko sygnatariuszom aktu notarialnego, ale także osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania fundacji. Fundacja ma być znaczącym krokiem w kierunku zapewnienia rozwoju podhalańskiej uczelni, a w pierwszej kolejności ma pomóc w tworzeniu nowej bazy dydaktycznej.

 • Pięć nowotarskich szkół otrzyma 60 tysięcy zł na realizację rządowego programu Radosna Szkoła. Będą to Szkoły Podstawowe nr 2, 3, 5, 6, 11. Wyłączone zostały szkoły na Niwie i w Klikuszówce, które niedługo połączą się po przeniesieniu ich do szkoły budowanej na osiedlu Niwa. Za 12 tysięcy zł w każdej ze szkół powstaną place zabaw i kąciki zabaw dydaktycznych.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz zaprosili z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II na promocję książki i koncert „Ocalić od zapomnienia”. Koncert uwzględnił m.in. dzieła z repertuaru klasycznego, pięć wersji pieśni Ave Maria, a także pieśni góralskie napisane specjalnie dla papieża. Dzieła muzyczne przeplatane były fragmentami poezji i sentencjami Jana Pawła II oraz fragmentami promowanej publikacji PPWSZ „Ocalić od zapomnienia”.

 • Od kilku lat wiosną organizowane jest Święto Kwitnącej Wiśni (po japońsku kwitnąca wiśnia to sakura). W tym roku, w związku z niedawną tragedią w Japonii, Stowarzyszenie na rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza” postanowiło zmienić formułę obchodów tego święta i obchodzono je pod hasłem „Uwolnij nasiona”. W akcji uczestniczyło kilka podhalańskich szkół m.in. z Nowego Targu, Harklowej, Łopusznej, a zadaniem uczniów było posianie nasion rodzimych roślin na wygospodarowanej grządce. Ponadto uczniowie pod kierunkiem członków stowarzyszenia, na czele z Akiko Miwą – osiadłą w Harklowej Japonką z Nagano, uczyli się sporządzać bokashi. Jako pierwsi zdobyli tę umiejętność uczniowie ZS Centrum Szkolenia Rolniczego i w tej szkole zaplanowano na 27 maja podsumowanie akcji i tegorocznego święta. Na finał zaplanowano pokaz walki karate w wykonaniu adeptów szkoły „Yokozuna” Ewy Pawlikowskiej i poczęstunek przygotowany przez uczniów ZSR w Nowym Targu.

 • W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury spotkanie z dr Ritą Jóźwiakowską na temat jakże bardzo na czasie z uwagi na zbliżające się lato – „Opalanie, a zdrowie”.

18 maja

 • Zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Ryszard Żakowski wraz projektantami omówił z władzami miasta sposoby rozwiązania bezpiecznego przejścia do budowanej nowej szkoły na Niwie.

19 maja

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały Podhalański Dzień Książki i XXII Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego. W auli uczelni wypełnionej pracownikami bibliotek z całego powiatu oraz studentami PPWSZ Dzień Książki i Konferencję rozpoczął rektor prof. Stanisław Hodorowicz. Program zawierał m.in. prezentację multimedialną Krzysztofa Pisery – autora książki „Jak dawniej po Tatrach chadzano”, wykłady o kanonie: dr Anny Mlekodaj „Czy istnieje kanon literatury regionalnej” i dr Pawła Bukowca „I polonistę coś czasem poruszy (słowo o ważnych książkach)”, ponadto bibliotekarki miały możliwość zwiedzić nowotarską uczelnię i uczelnianą bibliotekę.

 • Klub Fotograficzny działający przy Miejskim Ośrodku Kultury zaprosił na otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej „Pastisz”. Fotogramy wyeksponowano w hallu głównym MOK.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz oraz przedstawiciele nowotarskich strażaków z OSP wraz z posłem - prezesem zarządu wojewódzkiego OSP w Krakowie Edwardem Siarką udali się do Warszawy, gdzie spotkali się z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, pełniącym także funkcję prezesa zarządu krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozmawiano głównie o konieczności i możliwościach wsparcia zakupu nowego, średniego samochodu pożarowego dla potrzeb kowanieckiej OSP.

20 maja

 • Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu obchodzili swoje święto, w czasie którego na placu przed siedzibą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. Ludźmierskiej wręczone im zostały odznaczenia, awanse i dyplomy. Była to również okazja do poświęcenia nowego samochodu operacyjnego i quada. W uroczystościach wzięli także udział: zastępca małopolskiego komendanta WSP – Józef Galica, samorządowcy, parlamentarzyści i emerytowani strażacy.

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja drugiego wydania książki Stanisławy Trebuni-Staszel zatytułowanej „Śladami podhalańskiej mody”. Autorka – doktor etnologii, wydanie książki poprzedziła długoletnimi badaniami. Pierwsze wydanie w roku 2005 rozeszło się bardzo szybko, więc Podhalańska Oficyna Wydawnicza pomyślała o drugim – uzupełnionym i wzbogaconym o kolejny rozdział. Strój góralski w ciągu lat zmieniał się znacząco, porównanie jak dawniej, a jak dziś noszą się górale najlepiej zilustrował przygotowany pokaz mody. Spotkanie, które prowadził Marcin Jagła, urozmaicił występ zespołu góralskiego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz gościł Jana Kantego Pawluśkiewicza – Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu. Rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie kultury i promocji miasta.

21 maja

 • Miejski Ośrodek Kultury przygotował II Nowotarski Dzień Fantastyki z bogatym programem, w którym znalazły się m.in. liczne konkursy (tworzenia scenariuszy, wiedzy o grach, muzyczny, aktorski, filmowy, bajkowy), LAPR, czyli gra terenowa na żywo, a także prelekcje, gry komputerowe, warsztaty malowania figurek.

 • Nowotarskie Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przygotowało I Rodzinny Festyn Sportowy pod hasłem „Żyj zdrowo”. W programie były gry, zabawy, konkursy, pokazy oraz różnorodne atrakcje przygotowane zarówno dla młodych, jak i starszych uczestników. Niestety burza, która przeszła nad miastem zdezorganizowała w pierwszych godzinach zaplanowane imprezy.

 • Janusz Palikot odwiedził trzy podhalańskie miejscowości, w tym nasze miasto. Ze swoimi zwolennikami i dziennikarzami spotkał się w Villi Toscana przy Rynku. Zawiedli się ci, którzy oczekiwali ekscesów. Lider Ruchu był stonowany, rzeczowy, a jego wypowiedzi świadczyły o dobrym rozeznaniu w polityce, sytuacji gospodarczej i społecznej.

23 maja

 • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przygotowali „Europejskie dni” z okazji prezydencji, a ponieważ Polska obejmie ją w czasie wakacji, więc rozpoczęli prezentacje wylosowanych wcześniej krajów należących do Unii Europejskiej z wyprzedzeniem. Na szkolnym korytarzu ustawiono stoiska z eksponatami, muzyką, kulinariami, najlepiej charakteryzującymi dany kraj. Oczywiście te ze smakołykami cieszyły się największym zainteresowaniem. Zorganizowano też konkurs wiedzy o państwach członkowskich Unii.

24 maja

 • Nowy Targ -swoje rodzinne miasto, odwiedził Tadeusz Błażusiak – mistrz świata w rajdach enduro. Zjawił się wraz ze swoim bratem Wojciechem – trenerem i menagerem. W Ratuszu przyjęci zostali przez burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Michała Glonka, potem spotkali się z młodzieżą szkolną.

25 maja

 • Głównym gościem konferencji prasowej zorganizowanej przez burmistrza Marka Fryźlewicza z okazji uzyskania przez firmę prawa do znaku towarowego „Relaks Wojas” był prezes Wiesław Wojas. Nowe Relaksy będą podobne do tych masowo niegdyś produkowanych przez Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale”, ale wykonane już z innych materiałów.

26 maja

 • Zakończony został miejski etap konkursu „Matematyka jest wszędzie – Matematyka w banku” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 przy współpracy z fundacją BZWBK „Bank Dziecięcych Uśmiechów”. Laureatami zostali uczniowie: Marta Skraba – I miejsce, Bartłomiej Bugno II miejsce i Jakub Udziela III.

 • Warto odnotować, że nieco wcześniej w ramach unijnego programu „Partnerzy w nauce” realizowanego przez Uniwersytet Śląski i Zespół Szkół Technicznych w Nowym Targu odbył się w ZST - IV Festiwal Nauki. Uczniowie w zajmujący sposób prezentowali dorobek sekcji naukowych swojej szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska z motorami, pompą próżniową, a furorę zrobiła prezentacja robota przemysłowego w wykonaniu Mariusza Jurczyńskiego. Przeprowadzony został także I Szkolny Konkurs Matematyczny „Myśl logicznie”, którego pomysłodawczynią była uczennica klasy III Technikum Budowlanego – Dorota Kaczmarczyk. Zwycięzcą został uczeń klasy I tegoż technikum - Jan Wróbel. Nad sprawnym przebiegiem Festiwalu czuwała młodzież z sekcji przedsiębiorczości pod opieką Janusza Horoszko.

 • Pod hasłem „Dobry Club – Festiwal” odbył się na scenie nowotarskiego MOK koncert profilaktyczny dla młodzieży i jej rodziców. Grał zespół Cudzich Music, śpiewały Agnieszka Nowicka i Weronika Trochimiuk oraz uczniowie uznani w swoich szkołach za najbardziej utalentowanych. Wykonawcy zaprezentowali ogólnie znany i lubiany repertuar.

 • W Bursie Gimnazjalnej w Nowym Targu dr Urszula Janicka-Krzywda – znana i ceniona etnografka i folklorystka wygłosiła wykład zatytułowany „Kult Matki Boskiej na Podtatrzu. Między rzeczywistością, a legendą”.

27 maja

 • W sali obrad nowotarskiego magistratu odbyła się promocja albumu fotograficznego zatytułowanego „Nowotarskie Inspiracje” autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego. Autor – nowotarżanin, członek Fotoklubu RP, uczestnik Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”, twórca fotogramów eksponowanych na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, doczekał się pierwszego wydawnictwa albumowego. O szatę graficzną albumu zadbał Marcin Ozorowski, redakcją zajął się Marcin Jagła. Uroczystość tańcem i śpiewem wzbogacili „Mali Śwarni”.

 • W związku z zakończeniem przez Panią mgr Barbarę Słuszkiewicz pracy zawodowej i pełnienia przez nią funkcji Kierownika Oddziału Archiwum Państwowego w Nowym Targu oraz przejściem na emeryturę, burmistrz Marek Fryźlewicz w imieniu własnym, władz samorządowych i mieszkańców miasta złożył jej serdeczne podziękowania za lata bardzo dobrej współpracy, za podejmowanie i realizowanie licznych inicjatyw służących popularyzacji historii naszego miasta i Podhala. Pan burmistrz wręczył Barbarze Słuszkiewicz wraz z pięknym bukietem kwiatów uroczysty adres, w którym wyraził słowa wielkiego uznania za zaangażowanie i pracę w kolegium redakcyjnym „Almanachu Nowotarskiego”, za napisane przez nią książki i artykuły wzbogacające znajomość naszej miejskiej i regionalnej historii, a przy tym promujące miasto i region. Do serdecznych życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności dołączone było zaproszenie do dalszej współpracy i angażowania się dla dobra społeczności lokalnej. W najbliższym czasie Barbara Słuszkiewicz zamierza wydać swoją kolejną książkę. Publikacja dotyczyć będzie historii kamienic na nowotarskim Rynku.

 • Na nowotarskiej strzelnicy im. Franciszka Dworskiego rozegrane zostały X Mistrzostwa Pracowników Samorządowych Podhala. Zawody wygrała drużyna Urzędu Miasta Nowego Targu, II miejsce zajęła reprezentacja nowotarskiej Straży Miejskiej, a trzecie Straż Miejska z Rabki.

28 maja

 • Miejski Ośrodek Kultury i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu zaprosili na wernisaż wystawy zatytułowanej „Ikona drogą do prawdy”. Autorka eksponowanych dzieł - Krystyna Komorowska - ze znawstwem opowiadała o historii ikon, gruntownej wiedzy ich twórców, symbolice barw. Na wystawie pokazała najbardziej znane typy ikon, jak Pantokrator (Wszechwładny), Mandylion (twarz Zbawiciele), Hodegetria (Matka Boska Przwodniczka).

 • W Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się Nowotarskie Spotkania z Melpomeną, które trwały do 30 maja. Rozpoczęły się „Kartoteką” Tadeusza Różewicza w wykonaniu Grupy Teatralnej MOK „O szesnastej”. Następnego dnia w nowotarskim Ratuszu odbył się XXIX Salon Poezji „Wokół Teatru”. Poezje czytali Juliusz Chrząstowski i Krzysztof Wieszczek. Dzień później, także w Ratuszu Teatr Nowy przedstawił „Lęki poranne” Stanisława Grochowiaka. W trzecim, ostatnim dniu w sali widowiskowej MOK Grupa Teatralna „O szesnastej” przedstawiła „Kartotekę rozrzuconą” Tadeusza Różewicza i „Romanse i papierosy” wg scenariusza i w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego.

 • Ratownicy Sekcji Operacyjnej Nowy Targ Grupy Podhalańskiej GOPR obchodzili 55-lecie działalności. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Marek Fryźlewicz, który podziękował ratownikom za ich pracę. Także Naczelnik Grupy Mariusz Zaród złożył serdeczne podziękowania, a starszym stażem ratownikom wręczył pamiątkowe adresy.

 • Na Kowańcu, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbył się X Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego OSP.

29 maja

 • Po raz pierwszy Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zorganizował Noc Muzeów włączając Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w ogólnopolską akcję. Było to przedsięwzięcie nad wyraz udane. Rozpoczęło się wykładem dr Zbigniewa Moździeża „O architekturze i budownictwie Nowego Targu”, następnie było spotkanie z cyklu „Co kryją muzealne magazyny”, czyli prezentacja muzealnego zegara, a potem rozpoczęła się gra „Zaprojektuj nowotarski Rynek” (dostępna cały wieczór). Kolejnym punktem programu był spektakl „Lęki poranne” według Stanisława Grochowiaka, a następnie zwiedzanie Ratusza „Od piwnic…”. Zwiedzać można było aż po wieżyczkę i podziwiać nocny widok z wieży ratuszowej. Wszyscy chętni mogli zwiedzać bezpłatnie stałą muzealną ekspozycję. Gra i prezentacja pracy dyplomowej Tomasza Jędryski „Nowy Targ, projekt rewitalizacji Rynku” wzbudziły największe zainteresowanie.

 • Szkoła Podstawowa nr 6, Urząd Miasta oraz Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji zaprosili na kolejny Festyn Środowiskowy pod nazwą „Zachowaj trzeźwy umysł, tato”. Zaplanowano mnóstwo pokazów, występów artystycznych, a także loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami i zabawę przy muzyce.

 • W tym samym dniu odbył się tradycyjny, już XIII Festyn Rodzinny zorganizowany na placu Evry przez Akcję Katolicką parafii NSPJ, Szkołę Podstawową nr 11 i Gimnazjum nr 2. W bogatym programie były m.in. występy artystyczne, przegląd dorobku artystycznego uczniów „11”, różnorodne pokazy, loteria fantowa. Wielu atrakcji dostarczyły uczestnikom imprezy towarzyszące: wystawa i pokazy samochodów służb mundurowych oraz samochodów zdalnie sterowanych, ścianka wspinaczkowa, czy rozgrywki sportowe.

 • Stowarzyszenie Sportowe Karate Yokozuna zorganizowało w Hali Sportowej „Gorce” IX Młodzieżowy Turniej Karate Kyokushin. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników.

31 maja

 • Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną przybył na Podhale z krótką wizytą. W wypełnionej po brzegi auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu powitali prezydencką parę samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i regionu, najważniejszych w regionie instytucji, służb i stowarzyszeń oraz rektor prof. Stanisław Hodorowicz wraz z senatem w pełnej gali i studentami. Na wejście zagrała muzyka góralska, trombity, a potem zabrzmiało gromkie sto lat. Wkrótce cały stół, przy którym siedziała prezydencka para zapełnił się powitalnymi prezentami. Prezydent otrzymał m.in. od rektora statuetkę z herbową symboliką uczelni, tytuł Honorowego Członka Społeczności Akademickiej PPWSZ, od burmistrza Marka Fryźlewicza statuetkę z postacią patronki Miasta – św. Katarzyny. W swojej krótkiej wypowiedzi komplementował mieszkańców Podhala, z powagą, ale i dowcipnie odpowiadał na pytania studentów, a słowa o poparciu dla otwarcia studiów magisterskich na PPWSZ wywołały radość i aplauz studenckiej społeczności. Prezydent wprost z auli wraz z całą świtą pojechał do Ludźmierza, gdzie wziął udział we mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II, a potem w Ogrodzie Różańcowym pod pomnikiem Jana Pawła II spotkał się z góralskimi dziećmi, które wypuściły tam kilkadziesiąt gołębi pokoju i biało-żółtych „balonów pamięci”. W czasie wizyty na Podhalu prezydent Komorowski zdążył jeszcze złożyć kwiaty na grobie ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej.

CZERWIEC

1 czerwca Dzień Dziecka

 • W naszym mieście przygotowano dla dzieci tak dużo atrakcyjnych imprez, że wypełniły kilka dni. Jeszcze przed Świętem Dzieci zorganizowano trzy festyny. Sobotnią imprezę trzeba było z powodu ulewy przenieść do budynku, ale niedzielne festyny, ten zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 na Miejskim Stadionie, jak i festyn zorganizowany przez Akcję Katolicką i Szkołę Podstawową nr 11 udały się znakomicie. Pogoda sprzyjała także w Ludźmierzu, gdzie członkowie nowotarskiego koła nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego zorganizowali wędkowanie dla ponad 100 dzieciaków. Dzieci łowiły płocie, pstrągi, zdarzały się i leszcze. Przewidziano dla nich nagrody, mnóstwo słodyczy i ciepły posiłek serwowany przez dorosłych wędkarzy. Tuż przed Dniem Dziecka w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się IX Przegląd „Dzieci Dzieciom”. Zgodnie z nowotarską tradycją 1 czerwca burmistrz miasta gościł dzieci w Ratuszu. W tym roku burmistrz Jan Kolasa podejmował dzieci z Przedszkola nr 4 na os. Bór. Przedszkolaki przybyły pod opieką wychowawczyń, zaprezentowały przygotowany wcześniej program artystyczny, odebrały prezenty, raczyły się łakociami i świetnie bawiły. Natomiast dwa dni później przedszkolaki z „Wesołej Ciuchci” wystąpiły z ciekawym programem artystycznym dla swoich rodziców i dziadków. Po występach przygotowano dla nich piknik. Specjalne imprezy i atrakcje przygotowały dla dzieci nie tylko instytucje oświatowo-wychowawcze, czy kulturalne, ale także zakłady pracy, firmy i stowarzyszenia.

 • Prowadzona przez Szkołę Podstawowa nr 5 od siedmiu lat akcja „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki” została efektownie zakończona kolorowym pochodem bajkowych postaci przez miasto do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zakończono konkursy plastyczny i literacki, a finał uświetniło widowisko „Kopciuszek” w wykonaniu podopiecznych „Chatki”.

 • W Gimnazjum nr 1 na plenerowej scenie odbył się II Szkolny Festiwal Talentów. W konkursie wystąpili soliści i zespoły, wybierano najbardziej utalentowaną plastycznie osobę, odbyły się także zawody szachowe w czytelni, a na „Orliku” zawody sportowe. Wręczenie nagród najbardziej utalentowanym zapowiedziano w czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego.

2 czerwca

 • W nowotarskiej Galerii Sztuki „Jatki” odbył się z udziałem wicekonsula Słowacji wernisaż wystawy malarstwa zatytułowanej „Czas nie czeka”. Autorką prac jest Milada Kotorova ze słowackiego Kieżmarku. Wernisaż urozmaiciła swoim śpiewem Sylwia Basta.

 • W ramach „Wieczorów Czwartkowych” w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Krzysztofa Leksyckiego i fundację „Viva l’Arte”. Rozpoczęło się „Sonatą Wiosenną” Beethovena i poświęcone było muzycznym tematom wiosennym, głównie utworom romantycznym i impresyjnym.

3 czerwca

 • W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zorganizowana została konferencja na temat dopalaczy, w której udział wzięli nauczyciele, dyrektorzy szkół z całego Podhala, także przedstawiciele władz samorządowych, policji i prokuratury. Zagrożenie nie minęło, gdyż dopalacze po zamknięciu sklepów zeszły do podziemia, dostępne są w Internecie i potrzebne jest dalsze szkolenie rodziców i pedagogów oraz opracowanie właściwej profilaktyki. Konferencję zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu.

 • W Hali Sportowej „Gorce” odbyło się uroczyste zakończenie sezonu Podhalańskiej Ligi, a równocześnie otwarcie III Mistrzostw Polski Amatorów w Unihokeju, których organizatorem było TKKF „Gorce”.

4 czerwca

 • Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy fotograficznej Beaty Zalot-Tomalik – dziennikarki, redaktor naczelnej „Tygodnika Podhalańskiego”, zatytułowanej „Dzieci Świata”. Portrety dzieci wykonane podczas licznych podróży do egzotycznych krajów to jej fotograficzny debiut.

 • Rankiem z sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach wyruszyło papieską drogą około 6 tysięcy pątników w czterech grupach: nowotarskiej, zakopiańskiej, orawskiej i ludźmierskiej. Podążyli do sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. Czternasta pielgrzymka „Sursum Corda” zorganizowana w tym roku pod hasłem „Na was zawsze można liczyć” była przede wszystkim podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II.

 • Podczas Spotkania Młodych w Lednicy delegacja młodzieży z Nowego Targu przekazała organizatorowi spotkania, w którym bierze udział kilkadziesiąt tysięcy młodzieży z Polski i świata - o. Janowi Górze symboliczne klucze do miasta Nowego Targu. Rzeźbiony, regionalny, duży klucz stał się jednym z eksponatów wystawy dokumentującej kolejne spotkanie Młodych.

5 czerwca

 • Nowotarski oddział Związku Podhalan tłumnie i hucznie uczcił 90-lecie powstania działalności. Na tę uroczystość przyjechało do miasta 37 delegacji z pocztami sztandarowymi. Najpierw wszyscy spotkali się na uroczystej mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w czasie której poświęcono replikę 30-letniego sztandaru, następnie przeszli ulicami miasta do Rynku, gdzie pod pomnikiem Władysława Orkana złożyli wiązanki kwiatów, a potem przemaszerowali do MOK, na główną część obchodów. W sali widowiskowej MOK dokonano prezentacji repliki sztandaru, wbijano pamiątkowe gwoździe, zaproszeni goście, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, powiatu i prezydium Zarządu Głównego, wygłaszali okolicznościowe przemówienia, składali życzenia, gratulacje i prezenty. Była to także świetna okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Górale z oddziału nowotarskiego wcielili się w główne postacie: Wł. Orkana, Kazimierza Przerwę Tetmajera, Józefa Zachemskiego i zaprezentowali nietypowy spektakl obrazujący powstanie i pierwszy okres działalności Związku Podhalan i jego nowotarskiego oddziału. Były także szczególne podziękowania dla kapelanów Związku i prezesów oddziału. Wszyscy odmówili modlitwę za zmarłych, a obecni na sali – Józef Staszel, Stanisław Szewczyk, Józef Różański, Jan Zązel, Wanda Szado-Kudasik, Maria Staszel i obecny prezes Alojzy Lichosyt, otrzymali kwiaty i dyplomy. Wspólny uroczysty obiad przewidziano w restauracji „Skalny Dworek”. Warto dodać, że kilka dni później podczas Święta Małopolski w Krakowie, Związek Podhalan został uhonorowany Medalem za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Wypada też przypomnieć, że prężnie działający nowotarski oddział liczący dziś ponad 200 członków powstał w lutym 1921 roku z inicjatywy Jakuba Zachemskiego, ówczesnego prezesa Związku Podhalan.

7 czerwca

 • W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbył się dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład prof. dr hab. Stanisława Hodorowicza zatytułowany „Nauka a wiara”.

 • Podczas spotkania z nowym kierownikiem Delegatury Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Nowym Targu – mgr inż. arch. Andrzejem Pietraszkiewiczem, burmistrz Marek Fryźlewicz omówił współpracę Miasta i Delegatury oraz problemy związane z ochroną zabytków w Nowym Targu.

8 czerwca

 • W nowotarskim Spółdzielczym Domu Kultury Podhalańska Wspólnota Samorządowa zorganizowała spotkanie w ramach cyklu ”Podróże. Wspomnienia. Sukces”. Projekcję multimedialną na temat „Jan Paweł II w Nowym Targu – fakty znane i nieznane” przygotowała w oparciu o dokumenty archiwalne PZPR i MO oraz zaprezentowała Ludmiła Figiel – historyczka z Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

9 czerwca

 • W sali konferencyjnej hotelu „Skalny Dworek” odbyła się konferencja kapituły „Zachowaj trzeźwy umysł”, w której wzięli udział członkowie kapituły z całej Polski. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych.

 • Nowotarskie Gimnazjum nr 2, które od dziesięciu lat nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego postanowiło uświetnić występem artystycznym jubileusz nadania imienia. Z tej okazji przygotowano i zaprezentowano na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury spektakl przypominający niektóre sceny z życia patrona gimnazjalnej społeczności.

10 czerwca

 • Podsumowana została trwająca od dwóch lat akcja „Pola Nadziei” realizowana na Podhalu przez Fundację im. Adama Worwy. Z tej okazji w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystawiony został przejmujący spektakl, ściśle związany z ideą akcji. Historia chłopca chorego na białaczkę, a właściwie ostatnie 12 dni jego życia niezwykle wzruszyła publiczność, która młodych aktorów nagrodziła długimi owacjami na stojąco. Spektakl „12 dni do nieba” wystawili, na podstawie książki E.E. Smitta „Oskar i Pani Róża”, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu pod kierunkiem Agaty Haladyny, Ewy Kowal i Alicji Bryniarskiej.

11 czerwca

 • Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem. Artystka już od 30 lat koncertuje, śpiewa i nagrywa nastrojowe płyty i występuje na wszystkich liczących się imprezach związanych z poezją śpiewaną. Jest nie tylko autorką muzyki, ale pisze także teksty do swoich utworów.

 • Podczas wspólnej akcji policji i studentów ratownictwa medycznego PPWSZ na drogach, policyjny patrol zamiast karać kierowców mandatami za przekroczenie dozwolonej prędkości, kierował ich na przygotowane stanowiska, gdzie przyszli ratownicy uczyli udzielania pierwszej pomocy. Pokazywali m.in. jak bezpiecznie wynosić poszkodowanych z pojazdów, jak układać w odpowiedniej pozycji, używać defibrylatora automatycznego itp. Akcja spotkała się z aprobatą kierowców.

12 czerwca

 • Nowotarskie rodziny zostały zaproszone na Rodzinny Piknik Parafialny zorganizowany w ramach obchodów 60-lecia otwarcia i poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przygotowano różnorodne atrakcje z myślą o każdej kategorii wiekowej. Były m.in. występy artystyczne, koncerty, konkursy rodzinne, grill, park hokejowy, kawiarenka oraz loteria fantowa, która wsparła organizację kolonii w Łebie.

13 czerwca

 • Młodzież z parafii św. Jadwigi Królowej przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego udzielił biskup Jan Szkodoń. Po mszy św. biskup pobłogosławił stację Caritas im. błogosławionego Jana Pawła II, która działa już od ośmiu miesięcy, ale z poświęceniem czekano do wyniesienia patrona stacji na ołtarze.

 • Zakończony został kurs komputerowy dla dorosłych zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy finansowym wsparciu Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej. Z kursu skorzystało 30 osób, które podzielone na 2 grupy przez 30 godzin zdobywały bardzo obecnie potrzebne umiejętności w zakresie obsługi komputera, korzystania z Internetu i poczty elektronicznej.

 • W dniach od 13 do 16 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się impreza z cyklu „Spotkania z kulturą”. Dawna i współczesna kultura Irlandii wzbudziła spore zainteresowanie, a to dzięki prezentowanym filmom, narodowym tańcom, prowadzonym wykładom, wystawie zdjęć Wojciecha Filarskiego. Dla amatorów piwa irlandzkiego przygotowano do degustacji 3 gatunki. Na zakończenie wystąpił zespół „Beltaine” grający muzykę celtycką i współczesną.

14 czerwca

 • W sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury Szkoła Podstawowa nr 5 zorganizowała uroczystość, w czasie której najlepsi uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów odebrali nagrody za wysokie osiągnięcia w nauce i zajęciach pozaszkolnych. Byli to laureaci olimpiad przedmiotowych różnych szczebli, konkursów, przeglądów artystycznych i zawodów sportowych. Nagrody wręczyli im burmistrz Marek Fryźlewicz, wiceburmistrz Jan Kolasa i naczelnik wydziału oświaty Janusz Stopka. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła Szkoła Podstawowa nr 5.

 • Prezes Mirosław Mrugała i Zarząd Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego „Podhale” zorganizowali w Urzędzie Miasta spotkanie chętnych do wspierania finansowego i rzeczowego naszych hokeistów. Niestety, na spotkanie przybyło tylko kilkunastu potencjalnych sponsorów „Szarotek” w nadchodzącym sezonie 2011/2012, co źle wróży przyszłości pierwszej drużyny Podhala.

15 czerwca

 • Nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył 4 rok akademicki. Spotkanie odbyło się w sali obrad UM. Oprócz podsumowania działalności, rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pod hasłem „Wędrówki seniorów z aparatem fotograficznym” i otwarto wystawę pokonkursową. Za najciekawsze zdjęcia jury uznało: ”Widok z lotniska” autorstwa Marii Kopytek, „Widok z Rysów” Marii Waksmundzkiej oraz „Zamek Dunajec” Zofii Gawron, która także otrzymała wyróżnienie. Warto dodać, że delegacja UTW udała się do zaprzyjaźnionego Radevormwald, by nawiązać kontakt z tamtejszymi seniorami.

 • W siedzibie GDDKiA w Krakowie władze naszego miasta rozmawiały z dyrektorem Andrzejem Kollbekiem o perspektywach i aktualnym stanie przygotowań do kontynuacji budowy „zakopianki” na odcinku do Nowego Targu.

 • W Białce Tatrzańskiej otwarto wielki kompleks basenów geotermalnych pod nazwą „Terma Bania”. Wśród kilkunastu inwestorów –udziałowców Spółki, która za ok. 70 mln zł w imponującym stylu i tempie ukończyła inwestycję są również nowotarżanie m.in. Wiesław Wojas.

16 czerwca

 • Grupa teatralna Gimnazjum nr 1 zaprosiła młodzież do Miejskiego Ośrodka Kultury na spektakl, który zgodnie z kilkuletnią tradycją przygotowała w języku angielskim. Tym razem gimnazjaliści zaprezentowali przedstawienie oparte na sfilmowanym musicalu „Mamma Mia”. Efektowne widowisko powstało pod kierunkiem dwóch nauczycielek: Agnieszki Chowaniec i Anny Zabrzeskiej-Nowak.

 • Młoda Podhalańska Filharmonia zaprosiła na kolejny koncert muzyczny (odbywa się tylko dwa razy w roku, ale zawsze z sukcesem). W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej rozbrzmiewały „Taneczne inspiracje”, które publiczność przyjęła z wielkim aplauzem.

 • Odnotować należy, że młodzież nowotarskich szkół przygotowywała się na swój sposób do prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Konkursy wiedzy, atrakcyjne widowiska, ciekawe prezentacje, barwne plansze z państwami unii i flagami narodowymi, prezentacje narodowych lub regionalnych strojów dominowały w przygotowanych przez młodzież programach.

 • W Nowym Targu gościł Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, któremu podlega nowotarska Galeria Sztuki „Jatki”. Z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem rozmawiał o przygotowaniach do zaplanowanego na wrzesień 2011 roku XX-lecia powstania „Jatek” oraz trwającej inwestycji - generalnej modernizacji nowotarskiego przybytku sztuki.

17 czerwca

 • Nowotarski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy podsumował unijny projekt „Specjalne potrzeby - większe możliwości”. Prezentacje rezultatów połączono z występami artystycznymi podopiecznych.

19 czerwca

 • W nowotarskim Ratuszu odbył się XXX Salon Poezji. Błażej Wójcik – aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czytał poezje Daniła Charmsa – rosyjskiego poety i dramaturga.

21 czerwca

 • Po raz trzeci Mariusz Szewczyk pracujący w Auto Service należącym do rodziny Worwów stanął na podium ogólnopolskiego konkursu „Mechanik Roku 2011”. Tym razem zajął zaszczytne drugie miejsce. A tak mu niewiele brakowało do głównej nagrody, którą był samochód mitsubishi ATX.

 • Na boisku koło Miejskiej Hali Lodowej odbył się tradycyjny Turniej Piłkarski Ministrantów Dekanatu Nowotarskiego zorganizowany przez parafię NSPJ.

22 czerwca

 • Nowotarżanie obchodzili 665-lecie wydania aktu lokacyjnego miasta Nowego Targu. Z tej okazji zorganizowany został Piknik Średniowieczny, w programie którego przewidziano m.in. zwiedzanie średniowiecznej wioski, pokazy rzemiosła, degustację jadła, a nawet rycerską bijatykę. Można także było nabyć przygotowane na tę okazję pamiątkowe monety. W samo południe trzech trębaczy odegrało z balkonu Ratusza nową, poprawioną wersję nowotarskiego hejnału (konsultowaną z Janem Kantym Pawluśkiewiczem), w aranżacji prof. Mieczysława Mejzy z Krakowa.

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja kolejnego wydawnictwa Klubu Literackiego MOK - Spotkania Literackie „Siedem Ogrodów” pod redakcją dr Anny Mlekodaj. Pani prorektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prowadziła ostatnio warsztaty literackie w MOK i była przewodniczką po świecie poezji i prozy siedmiu ogrodników, których utwory literackie złożyły się na tegoroczny tom: Małgorzaty Bucior, Jacka Cikowskiego, Juliana Klamerusa, Małgorzaty Kranc, Joanny Krauzowicz –Tarczoń, Romana Oleksego i Zbigniewa Tlałki. Autorem ilustracji i projektu graficznego jest Gabriel Wolski.

23 czerwca

 • W święto Bożego Ciała nowotarżanie tłumnie wzięli udział w tradycyjnej procesji, która w tym roku wyruszyła spod kościoła św. Katarzyny i przeszła ulicami miasta do kościoła błogosławionego Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej.

 • W tym samym dniu, zgodnie z tradycją, z naszego miasta wystartowali uczestnicy LXX Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego. Przed startem, na stadionie letnim przy lodowisku, w samo południe nastąpiło uroczyste otwarcie jubileuszowej, najbardziej prestiżowej imprezy kajakowej w Polsce. Była to okazja do wręczenia medali pamiątkowych Nowego Targu ludziom przez lata związanym z tą imprezą i współorganizującym Spływ. Wystartowało ponad 350 zawodników, wśród których nie zabrakło także kajakarzy z Danii, Słowacji, Węgier, Anglii, Niemiec, Litwy, a nawet USA. Jedni popłynęli samotnie, inni dwójkami, były też rodziny z małymi dziećmi i psami na pokładzie. Pierwszy etap zakończył się w Mizernej nad Jeziorem Czorsztyńskim, następnego dnia kajakarze popłynęli Przełomem Dunajca do Krościenka, potem do Jazowska, a w czwartym dniu Spływu najwytrwalsi dopłynęli do mety w Nowym Sączu.

 • W wypełnionej po brzegi auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu miało miejsce wystawienie opery góralskiej pod tytułem „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Opera, do której libretto napisał Franciszek Łojas-Kośla, a wyreżyserował Józef Pitoń składa się z czterech aktów dotyczących kolejno: wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na następcę świętego Piotra, mszy św. i spotkania z góralami na lotnisku w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski, mszy pod Krokwią w Zakopanem i modlitwy różańcowej w Ludźmierzu. Wykonawców – 120 muzykantów i śpiewaków z Podhala, nowotarska publiczność nagrodziła za porywające wykonanie niemilknącymi oklaskami i owacją na stojąco. Jest jeszcze wielu chętnych do obejrzenia wspaniałego widowiska, więc zapowiada się powtórzenie go po wakacjach.

 • Stadion piłkarski im. Józefa Piłsudskiego był miejscem zakończenia sezonu piłkarskiego w Nowym Targu. Piłkarze NKP Podhale (seniorzy) uzyskali awans do klasy „A” rozgrywek ligowych.

24 czerwca

 • Na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury odbył się wernisaż II Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego pod nazwą „Usiądź w Mieście”. W czasie pleneru młodzież ze szkół plastycznych z różnych stron Polski wykonała pod kierunkiem Marcina Grzędy – ceramika i rzeźbiarza z Gdańska, rozmaite „siedziska” z lipowego drewna dostarczonego przez miasto. Zgodnie z ideą tej akcji część prac ma pozostać w patio, a reszta powędruje w różne strony miasta, także w okolice obiektów sponsorów.

 • W godzinach rannych doszło w naszym mieście do zuchwałego rabunku w kantorze przy ul. Kilińskiego, naprzeciw dworca PKS. Właściciel punktu został obezwładniony za pomocą broni gazowej i obrabowany z kilkudziesięciu tysięcy złotych. Policja prowadzi poszukiwania napastnika.

 • Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na spektakl pod tytułem „Stworzenie świata” w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego. Widowisko było efektem warsztatów terapii przez sztukę. Teatr Integracyjny powstał w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych - Otwarta Przestrzeń Integracji.

25 czerwca

 • Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem zaprosili na podsumowanie i ogłoszenie wyników XXXI Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski” oraz wernisaż wystawy pokonkursowej. Konkurs jest w naszym mieście wydarzeniem artystycznym wysokiej miary, a jego renoma sprawia, że prace napływają nie tylko z całej Polski, ale także wielu krajów świata. Wzięło w nim udział 150 autorów z 15 krajów, którzy nadesłali łącznie 706 fotografii. Jury pod przewodnictwem Mieczysława Cybulskiego zakwalifikowało na wystawę 233 prace 81 autorów, a za najlepsze prace uznano: zestaw zdjęć czarno-białych „Wnieboprzejścia” o wysokich walorach graficznych, których autor Paweł Opaliński otrzymał I Nagrodę i Złoty Medal FIAP, II Nagroda i Srebrny Medal FIAP przypadły Agnieszce Szuwarzyńskiej z Krakowa za czarno-biały zestaw „Deszczowa dolina”, „Apeniński sztorm”, „Zimowy pejzaż”, „Podhale”, a III Nagrodę i Brązowy Medal FIAP otrzymał za barwne, bardzo malarskie fotografie Wiesław Kaluszka autor zestawu „Jesienne wspomnienia z Ceprostrady”, „Poranek na Beskidzie”, „Nad Litworowym Stawem”, „Dolina Kieżmarska o wschodzie”. Złotym Medalem Fotoklubu RP nagrodzono Piotra Wasia, Srebrny otrzymał Andrzej Borowiec, a Brązowy Achim Koeph (Niemcy). Tatrzański Park Narodowy swoją nagrodę, czyli roczną „przepustkę” w Tatry z prawem chodzenia poza szlakami przyznał Pawłowi Małocie. Nagroda burmistrza Nowego Targu przypadła Andrzejowi Paszkowskiemu - autorowi „Tatrzańskich spotkań”. Ponadto przyznano także wyróżnienia oraz nagrody sponsorów. Jury zgodnie podkreśliło wysoki poziom nadesłanych prac, a miłośnicy fotografii górskiej mogli je podziwiać przez okres wakacji. Wystawie towarzyszył wydany przez Tatrzański Park Narodowy katalog - „Krajobraz Górski 2011”. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego, marszałka Marka Sowy, wojewody Stanisława Kracika, burmistrza Marka Fryźlewicza, Fotoklubu RP oraz Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej. Komisarzem Konkursu był Stanisław Krzak.

 • Parlamentarny Zespół Karpacki, starosta nowotarski, burmistrz Nowego Targu i Euroregion „Tatry” zaprosili na konferencję pod hasłem „Europa bogata Karpatami”, która odbyła się w siedzibie Euroregionu. Tematyka pierwszej części związana była ze zrównoważonym rozwojem i współpracą przygraniczną w Karpatach, druga dotyczyła infrastruktury, przedsiębiorczości i gospodarki w Karpatach, a trzecią poświęcono marce karpackiej. Głównym celem było wypracowanie programu rozwoju Karpat i podstaw pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej. W konferencji aktywny udział wzięli goście ze Słowacji i Ukrainy.

26 czerwca

 • Nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował IX Sobótki Nowotarskie. Przez scenę przewinęło się kilka znanych i lubianych zespołów folklorystycznych, łącznie z najmłodszym – „Młodym Podhalem” z PPWSZ. Występy przeplatały liczne konkursy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Wieczorem rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wianek (musiał być uwity z polnego kwiecia) i na piosenkę o wianku. Potem zgodnie z obrzędami świętojańskimi puszczano wianki z nurtem Dunajca, palono watrę, poszukiwano kwiatu paproci. Były także góralskie smakołyki, o które zadbały gospodynie. Fajerwerki nie zakończyły udanej zabawy i mimo chłodu bawiono się przy muzyce „Górzan” jeszcze długo w nocy. Przy okazji warto odnotować, że po dwóch kadencjach Alojzego Lichosyta członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan wybrali na walnym zebraniu nowego prezesa. Został nim Wojciech Groń dotychczas pełniący funkcję skarbnika. Nowy prezes stawia na młodych, których pragnie pozyskać atrakcyjnymi formami pracy.

27 czerwca

 • Rozpoczęły się „Wakacje w mieście 2011” – bogaty i różnorodny program dla dzieci i młodzieży, tradycyjnie opracowany przez Miejski Ośrodek Kultury wraz z Urzędem Miasta. Oferta wakacyjna przygotowana na całe lato obejmowała m.in. projekty edukacyjne, warsztaty teatralne, filmowe, taneczne, zajęcia plastyczno-ekologiczne, kursy, półkolonie, a także zajęcia sportowe, wycieczki rowerowe itp. Szczegóły umieszczono na afiszach i stronach internetowych organizatorów.

 • Także nowotarska Liga Obrony Kraju zaprosiła do udziału w „Akcji Lato” dofinansowywanej z Urzędu Miasta. W każdy wakacyjny czwartek nowotarska młodzież mogła bezpłatnie korzystać pod okiem instruktorów ze strzelnicy przy ul. Sybiraków. Dla najlepszych przewidziano zdobycie Odznaki Sprawności Obronnej LOK.

28 czerwca

 • Nowy Targ za współpracę z organizacjami pozarządowymi został uhonorowany III nagrodą w konkursie „Małopolskie wektory współpracy” zorganizowanym przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. W naszym mieście działa 65 organizacji pozarządowych, którym zleca się rocznie zadania o łącznej wartości 900 tysięcy zł, a ich członkowie - społecznicy są aktywni niemal w każdej dziedzinie. Nowy Targ zdobył III miejsce w tym konkursie już drugi raz z rzędu. Przyznane przez kapitułę nagrody wręczał w Krakowie marszałek województwa Marek Sowa. Nagrodę dla naszego miasta odebrał wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski.

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu była miejscem spotkań dwóch komisji Sejmiku Województwa i kilku rektorów. Uczestników wyjazdowego posiedzenia podejmował rektor prof. Stanisław Hodorowicz. Tematami narady były: ocena pracy szkolnictwa zawodowego, średniego i wyższego, perspektywy rozwoju wyższych szkół zawodowych, które powstały z inicjatywy województwa małopolskiego oraz współpraca z samorządami i instytucjami kultury.

 • W Krakowie odbyło się XXIV walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, w czasie którego wybrano władze Stowarzyszenia. Prezesem ponownie został wybrany Kazimierz Barczyk. Burmistrz Marek Fryźlewicz został wybrany do zarządu jako przedstawiciel naszego regionu. Od kilku kadencji sprawuje funkcję sekretarza Stowarzyszenia.

29 czerwca

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się w Krakowie z prezesem krakowskiego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - mecenasem Konradem Firlejem. Rozmawiano o prawnych i organizacyjnych możliwościach reaktywowania „Sokoła” w Nowym Targu (oddział nowotarski powstał już 1892 roku), tak jak to się stało m.in. w Zakopanem.

30 czerwca

 • W czasie VIII Sesji Rady Miasta radni po długiej, ożywionej dyskusji udzielili burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi absolutorium.Przegłosowano także uchwały w sprawie dofinansowania zakupu samochodu strażackiego dla OSP na Kowańcu i radiowozu dla policji.

 • Serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej przyznał Nowemu Targowi dyplom „Złotej aktywności” za zdobycie I nagrody w konkursie „Na wagę złota”, którego patronem jest Mennica Państwowa. Nasze miasto zostało wyróżnione jako najaktywniejsza medialnie jednostka samorządu terytorialnego w maju 2011 roku. Do dyplomu dołączone zostało siedem „Dukatów szczęścia” wyprodukowanych na tę okoliczność.

 • Dziewięć jednostek straży zawodowej i ochotniczej gasiło pożar dachu starego budynku szpitala. Ogień na szczęście nie był duży i strażakom udało się go szybko opanować.

LIPIEC

1 lipca

 • Blisko dwie i pół godziny trwało spotkanie w Urzędzie Miasta zwołane przez Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy „Podhale”, którego celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie co dalej z nowotarskim hokejem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, lokalni biznesmeni i grupa sympatyków „Szarotek”. Prezes MMKS Mirosław Mrugała przyznał, że bez wsparcia i pomocy finansowej miasta domknięcie budżetu na sezon 2011/2012 jest niemożliwe. Burmistrz Marek Fryźlewicz obiecał wystąpić do Rady Miasta o 500 tysięcy zł z miejskiej kasy na pomoc w utrzymaniu drużyny. Powiało optymizmem.

 • W Muzeum Podhalańskim, w nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa zatytułowana „Nowotarski Sport w pierwszej połowie XX wieku”. Ciekawa ekspozycja była możliwa dzięki muzealnym zbiorom i rodzinom sportowców, które wypożyczyły zdjęcia i rozmaite pamiątki: dyplomy, puchary, stary sprzęt sportowy. Wystawa dokumentowała, że nowotarski sport już w początkach XX wieku imponował różnorodnością uprawianych w mieście dyscyplin, by wymienić tylko: narciarstwo, szybownictwo, łucznictwo, boks, piłka nożna, tenis, kajakarstwo, jeździectwo i jeszcze kilka innych. Historia nowotarskiego sportu to także dzieje stowarzyszeń, klubów i tworzonych w dużej mierze społecznym wysiłkiem obiektów jak: lotnisko, skocznie narciarskie, stadion letni. Ówczesne lata miały także swoje gwiazdy i legendy, warto wspomnieć np. słynnego boksera wagi ciężkiej - Stanisława Piłata.

3 lipca

 • W nowotarskim kościele p.w. św. Katarzyny odbył się pierwszy z zaplanowanych koncertów w ramach VI Letnich Koncertów Organowych zorganizowanych pod honorowym patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza. Wykonawcą pierwszego koncertu organowego był Witold Zalewski z Krakowa.

6 lipca

 • Ulica Harcerska wraz z parkingiem została oddana do użytku. Wyremontowano ją w ramach rewitalizacji centrum miasta.

 • Dyrektor nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Elżbieta Całusińska z okazji jubileuszu pracy zawodowej otrzymała od burmistrza Marka Fryźlewicza gratulacje, najlepsze życzenia oraz podziękowania za bardzo dobrą współpracę z samorządem miejskim.

7 lipca

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz zorganizował konferencję prasową na temat VII Małopolskiego Festiwalu Smaku, który ma się odbyć w najbliższych dniach.

 • W Urzędzie Miejskim podpisano kolejną umowę w ramach unijnego projektu z funduszu spójności UE, którego realizacja zapewni mieszkańcom Kowańca, Gazdów i Oleksówek możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Wykonawcą inwestycji będzie firma Krzysztofa Machnika z Mochnaczki.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz gościł Bogdę i Christiana Olivierów z zaprzyjaźnionej z Nowym Targiem francuskiej miejscowości Evry oraz Kazimierza Kołodziejczyka prezesa nowotarskiego koła Związku Podhalan w Chicago.

8 lipca

 • Nowotarska delegacja z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem udała się do słowackiego Kieżmarku – partnerskiego miasta Nowego Targu na Europejskie Targi Rękodzieła Ludowego. Imprezę zaszczycił swą obecnością słowacki prezydent Ivan Gasparovic. W ramach wymiany policjantów kilku funkcjonariuszy z KPP w Nowym Targu pilnowało bezpieczeństwa podczas tej najważniejszej w Kieżmarku imprezy.

 • Warto odnotować, że jubileusz 45-lecia swej pracy urzędniczej świętował Bogusław Giełczyński – wieloletni naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w nowotarskim Urzędzie Miejskim. Naczelnik Giełczyński jest również długoletnim działaczem i prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej na Kowańcu. Znany jest także ze swoich zamiłowań historycznych, gromadzenia archiwaliów, dokumentów i pamiątek związanych nie tylko z OSP, ale także Nowym Targiem i regionem. Burmistrz Marek Fryźlewicz złożył z tej okazji swojemu pracownikowi gratulacje i serdeczne życzenia wraz z okolicznościowym adresem.

 • W Galerii Sztuki „Jatki” odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Dialogi – Wakeripen”. Swoje prace eksponowało małżeństwo z Czarnej Góry Małgorzata Mirga-Tas – malarstwo i rzeźba i Marcin Tas – malarstwo. Oprawę muzyczną przygotowali Zoli Czureja – skrzypce i Franciszek Ondycz – gitara akustyczna.

9 lipca

 • Burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz zaprosił do udziału w przedsięwzięciu realizowanym w ramach projektu „ Transgraniczna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku śladami stroju ludowego”. Pokaz mody pogranicza polsko-słowackiego pod tytułem „Nowy Targ – Kieżmark, transgraniczna prezentacja strojów góralskich” odbył się na dziedzińcu Zamku w Kieżmarku.

 • Nowotarski Związek Kynologiczny zaprosił na I Krajową Wystawę Psów Pasterskich (grupy II), która odbyła się na stadionie letnim. Widzowie mogli podziwiać 80 psów ras pasterskich. I miejsce i tytuł Najpiękniejszego Psa Wystawy zdobył berneński pies pasterski z Radlina.

10 lipca

 • Także na stadionie letnim Związek Kynologiczny zorganizował jubileuszową XV Krajową Wystawę Psów Rasowych, na której łącznie 624 psów (136 ras) wystawili hodowcy z Polski, Czech, Rosji, Słowacji, Estonii oraz Australii. Psie piękności oceniano wg międzynarodowego wzorca, a najwyżej ocenione zostały dopuszczone do dalszej hodowli i uzyskały prawo do rodowodowego potomstwa. Oceny dokonywano na 15 ringach, a następnie na ringu głównym w konkurencji finałowej w wielu kategoriach. Miłośnicy psów mieli co oglądać. W programie m.in. był także pokaz szkolenia psów oraz rozmaite konkursy.

 • Na nowotarskim Rynku odbył się półfinał VII Małopolskiego Festiwalu Smaku. Między namiotami ustawionymi na dużym parkingu tłoczyli się ludzie z miseczkami i próbowali rozmaitych potraw, a następnie oddawali głosy na najlepsze produkty kulinarne w kategoriach: ekologiczne przysmaki – w tej kategorii zwyciężył oscypek z grilla z żurawiną Wojciecha Komperdy z Ratułowa, tradycyjne specjały- najlepsza była bryndza podhalańska Władysława Barnasia z Czerwiennego, smakołyki z legendą – szynka „miodzio” z nowotarskiej firmy Salami i „jak u mamy” – w tej kategorii wygrała kwaśnica z żeberkiem z gospodarstwa agroturystycznego H.A.T.A. z Niedzicy. W samo południe prezentowane frykasy oceniało fachowe jury, w składzie którego był krakowski aktor i znany smakosz Dariusz Gnatowski. Zwycięzcy zmagań zakwalifikowali się do wielkiego finału, który zaplanowano końcem sierpnia w Krakowie. Grand Prix zdobyła „zupa bieda” – Janiny Zborowskiej z Witowa, II miejsce – jagnięcina w kapuście Zbigniewa Kapołki z Niedzicy, a III - barani żołądek faszerowany - Tatrzańskiego Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz pokazów gotowania w programie imprezy było także bicie rekordu w jednoczesnym lizaniu lodów. Tym razem w zbiorowym lizaniu wzięły udział 1002 osoby, a więc rekord został pobity. Oprócz kulinarnych przysmaków zaplanowano także spektakle dla dzieci i występ zespołu „Taryfa” z Beatą Bełtowską.

 • W kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, podczas sumy, w obecności dziekana nowotarskiego ks. prałata Tadeusza Juchasa, władz miasta oraz wiernych, pożegnano przechodzącego na emeryturę po 33 latach pracy duszpasterskiej na Kowańcu ks. kanonika Zdzisława Stypułę, który kilka lat wcześniej został odznaczony przez Radę Miasta Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu.

11 lipca

 • W pobliżu nowotarskiego lotniska wydarzyła się katastrofa lotnicza. Szybowiec szkoleniowy „Puchacz” należący do nowotarskiego aeroklubu wystartował z miejscowego lotniska z doświadczonym 60-letnim pilotem i 18-letnim kursantem kończącym szkolenie podstawowe. Niestety nie dane im było bezpiecznie wylądować. Szybowiec runął 200m powyżej kładki na Białym Dunajcu, na wysokości lotniska. Maszyna uderzyła kabiną pilotów w betonowy element progu rzecznego. Piloci zginęli. Błyskawiczna akcja i próby reanimacji nie przyniosły efektu. Wyjaśnieniem okoliczności wypadku zajęła się Komisja d/s Badania Wypadków Lotniczych.

 • Młodzi tenisiści stołowi z Polski i wielu krajów świata (łącznie 105 osób) uczestniczący w I turnusie Obozu Tenisa Stołowego zorganizowanym w nowotarskiej Hali Sportowej „Gorce” miało szansę potrenować z gwiazdami tenisa stołowego, utytułowanymi zawodniczkami tej dyscypliny: Natalią Partyką i Katarzyną Grzybowską. Kilkanaście piłek wymienił z Natalią Partyką burmistrz Marek Fryźlewicz.

13 lipca

 • Na boisku sportowym przy nowotarskim Gimnazjum nr 2 zakończono wakacyjną, piłkarską ligę „trenerów osiedlowych” o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Zwycięskim drużynom wręczono medale, puchary i dyplomy. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna „FC ADHA”, drugie – „Pół kiełbasy”, a trzecie FC Łuski. Najlepsze drużyny otrzymały medale, a wszystkie biorące udział w zawodach puchary i dyplomy, które wręczył zawodnikom burmistrz Marek Fryźlewicz.

 • Pod koniec miesiąca zakończono ligę trenerów osiedlowych w piłce nożnej dla gimnazjalistów. Puchary, medale i nagrody dla najlepszych uczestników ligi wręczył wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski. Wygrała drużyna Galacticos, II miejsce zajęło NKP Podhale, a III - Obdul Team.

16 lipca

 • Na zaproszenie Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku przybył do Szczawnicy premier Donald Tusk. Na spotkanie, które odbyło się w Sanatorium Budowlani – SPA udali się także przedstawiciele nowotarskiego UTW z prezeską Marią Kopytek. Podczas debaty członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku zgłaszali problemy ludzi starszych i kierowali zapytania m.in. o finansowanie działalności UTW, poprawę życia emerytów i rencistów, edukacji i profilaktyki zdrowotnej ludzi starszych. Premier Tusk został następnie zaproszony do odwiedzenia centrum uzdrowiska, na spacer i spotkania z mieszkańcami i kuracjuszami Szczawnicy.

 • W Krakowie w wieku 94 lat zmarł ks. bp Albin Małysiak – przyjaciel naszego miasta, często odwiedzający przy różnych uroczystościach i wizytacjach Nowy Targ. Był odznaczony m.in. medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Uroczyste pożegnanie miało miejsce 22 lipca podczas mszy św. na Wawelu, potem odbył się pogrzeb na cmentarzu Salwatorskim.

17 lipca

 • W kościele p.w. św. Katarzyny miał miejsce kolejny koncert muzyki organowej zorganizowany w ramach VI Letnich Koncertów Organowych, w interpretacji wybitnych muzyków Marii Peruckiej i Łukasza Peruckiego – skrzypce oraz Romana Peruckiego – organy.

20 lipca

 • Zakończony został projekt unijny pod nazwą „Bezpieczne pogranicze polsko-słowackie – wymiana doświadczeń między służbami porządkowymi”. Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej w Krakowie przekazali Komendantowi Powiatowemu Policji w Nowym Targu sprzęt komputerowy: laptop, drukarkę, projektor i aparat fotograficzny, który służył do realizacji projektu. Nowotarska komenda jako bardziej aktywna otrzymała ten sprzęt na własność.

21 lipca

 • W Warszawie zmarł red. Andrzej Zalewski, znany z programu „Eko-radio” emitowanego w I programie Polskiego Radia, w którym nieraz mówił o pogodzie, przyrodzie i problemach ochrony środowiska w Nowym Targu i na Podhalu. Informacji na ten temat dostarczał mu nowotarski społecznik - mistrz pszczelarski Józef Różański, wcześniej przewodniczący Prezydium MRN, poseł na Sejm RP z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Redaktor Andrzej Zalewski – pomysłodawca ekologicznego święta Polskiej Niezapominajki przeżył 87 lat.

22 lipca

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przeżywała ważną uroczystość. W murach nowotarskiej uczelni odbyło się „czepkowanie” absolwentów (głównie absolwentek) kierunku pielęgniarstwo. Licencjackie dyplomy wręczono także 112 absolwentom niestacjonarnych studiów tzw. pomostowych na kierunku pielęgniarskim, którzy wystąpili w togach i biretach. Korzystali ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i oni właśnie są posiadaczami pierwszych nadanych tu unijnych certyfikatów. Tych, którzy studiowali za własne pieniądze rektor prof. Stanisław Hodorowicz uhonorował dyplomami uznania. Magdalena Wiśniowska – Pielęgniarka Roku 2010 ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wygłosiła referat nt. procesu powstawania organizacji pielęgniarek, które doprowadziły do profesjonalizacji tego zawodu, a także historii pielęgniarskiego czepka sięgającej 1876 roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że grono absolwentów pielęgniarstwa liczy już 812 osób. Uruchomienie od października studiów uzupełniających magisterskich spełni oczekiwania tego środowiska.

23 lipca

 • Z wielu miejscowości Podhala wyruszyły grupy wiernych – uczestników XXX Pieszej Pielgrzymki Góralskiej na Jasną Górę. Także z Nowego Targu po rannej mszy św. z kościoła p.w. NSPJ wyruszyła w asyście księży grupa pielgrzymów. Mało optymistyczne prognozy pogody wpłynęły zapewne na mniejszą niż zwykle liczebność uczestników, ale wytrwali dotarli do celu 31 lipca.

24 lipca

 • Zabytkowy nowotarski kościółek – perła architektury drewnianej, wypełnił się uczestnikami promocji albumowej książki zatytułowanej „Nowy Targ. Drewniany kościół św. Anny”, a napisanej przez Rafała Monitę i Andrzeja Skorupę. Autorzy opisali historię świątyni, a także prace remontowe i konserwacyjne, którym kościółek był poddawany. Publikacja jest starannie wydana i bogato ilustrowana. W czasie spotkania Andrzej Skorupa opowiadał o wizytacjach kanonicznych, przypomniał ważne remonty i prace konserwatorskie, aż po te ostatnie, które zawdzięczamy ks. prałatowi Mieczysławowi Łukaszczykowi. Promocje uświetnił krótki koncert. Zaśpiewała znana sopranistka pochodząca z Nowego Targu Katarzyna Wiwer, a na organach zagrał Marcin Augustyn.

25 lipca

 • Z powodu niezwykle trudnej sytuacji nowotarskiego hokeja z inicjatywy grupy radnych zwołana została nadzwyczajna sesja, prawie w całości poświęcona sposobom ratowania dyscypliny, z której słynie nasze miasto. Radni podjęli uchwałę o zmianie w budżecie i przeznaczyli na ratowanie hokeja 250 tysięcy zł., przegłosowali także uchwałę ustalającą szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów sportowych dla zawodników. Radni zdecydowali też, że mieszkańcy Nowego Targu będą mogli jesienią, równocześnie z wyborami parlamentarnymi, wziąć udział w konsultacjach społecznych i wyrazić swoje stanowisko w sprawie dotowania hokeja seniorów z publicznych pieniędzy.

27 lipca

 • Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji wraz podległymi jej komisariatami w powiecie nowotarskim obchodzili doroczne Święto Policji. Jak co roku była to okazja do wręczenia wyróżniającym się policjantom awansów (m.in. awans otrzymał Komendant Powiatowy obecnie podinspektor Zbigniew Domalik) oraz odznaczeń i nagród przyznawanych także przez instytucje współpracujące z Policją. W czasie uroczystości burmistrz Marek Fryźlewicz odznaczony został Złotym Medalem Zasłużony dla Policji, a sam przyznał nagrody trzem policjantom wyróżniającym się w pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Nowym Targu.

28 lipca

 • Nowotarskie koło Polskiego Związku Niewidomych otrzymało znaczne wsparcie finansowe. 5 tysięcy dolarów przekazała Królowa Związku Podhalan w Północnej Ameryce – Magdalena Walkosz-Strzelec pani prezes koła – Annie Tylce. Były to pieniądze zebrane wśród Polonii w Chicago na balu charytatywnym i mają posłużyć do dofinansowania przyszłorocznej wycieczki dla członków nowotarskiego koła lub zasilą działalność statutową Związku.

30 lipca

 • W Czarnym Dunajcu odbył się pogrzeb Wojciecha Gołąba – nowotarżanina, syna Ludwika Gołąba, znanego na Podhalu lekarza weterynarii, samorządowca, radnego Gminy Czarny Dunajec i Powiatu Nowotarskiego. Przeżył 57 lat.

31 lipca

 • W kościele św. Katarzyny nowotarżanie mieli okazję wysłuchać kolejnego koncertu muzyki organowej. Wystąpiło Duo Organowe „A Piacere”: Irena Wisełka-Cieślar i Grażyna Fajkowska z Łodzi.

SIERPIEŃ

1 sierpnia

 • W Staple Centre w Los Angeles rozegrano walkę o Mistrzostwo Ameryki w Endurocrossie. Po raz pierwszy ta dyscyplina była częścią X Games (olimpiady sportów ekstremalnych). Miło odnotować, że złotym medalistą X Games został Polak Tadeusz Błażusiak pochodzący z Nowego Targu, wielce utytułowany zawodnik – Mistrz Świata, Mistrz Ameryki, Europy i pięciokrotny zwycięzca Erzbergrodeo.

3 sierpnia

 • Wychowanki Studia Septyma, dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta uczestniczyły w Międzynarodowym XXXVIII Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach i odniosły na Festiwalu znaczący sukces. 9-letnia Martyna Plewa zdobyła I nagrodę – „Złotą Jodłę”, a jej koleżanka Magda Panek – „Srebrną Jodłę”.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz gościł u prezydenta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego. Rozmawiano o sprawach samorządowych, współpracy między samorządowcami oraz o wspieraniu w nadchodzących wyborach parlamentarnych kandydatów związanych z samorządami (m.in. prof. Stanisława Hodorowicza – rektora PPWSZ).

4 sierpnia

 • Stowarzyszenie Pro-Nati w ramach dotacji przyznanej z Miejskiego Programu Profilaktyki Antyalkoholowej prowadziło przez miesiąc naukę jazdy konnej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Był to jeden z elementów akcji „Wakacje w mieście”. Uroczyste zakończenie programu „Wakacje w siodle” odbyło się na terenie stadniny, a młodzi uczestnicy otrzymali od wiceburmistrza Jana Kolasy dyplomy i drobne upominki.

5 sierpnia

 • Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosił na otwarcie wystawy malarstwa Karola Kosika ze Słowacji. Autor – z zawodu inżynier mechanik, doradca w branży przemysłu maszynowego, z zamiłowania twórca szkiców, reprodukcji, a obecnie dzieł abstrakcyjnych - zaprezentował z okazji 30-lecia swej amatorskiej twórczości olejne i akrylowe obrazy.

6 - 7 sierpnia

 • Wyśmienita pogoda towarzyszyła pasjonatom modelarstwa, którzy uczestniczyli w VI Podhalańskim Modelarskim RC Air Show na nowotarskim lotnisku. Oprócz zawodników z różnych stron Polski oraz z zagranicy w imprezie wzięło udział 24 mieszkańców naszego miasta zrzeszonych w sekcji modelarskiej nowotarskiego Aeroklubu - organizatora lotniczego pikniku. Samoloty, szybowce, helikoptery – małe i duże, te wykonane w całości własnoręcznie i te kupione gotowe i ulepszane przez właścicieli, na ziemi i w powietrzu cieszyły się wielkim zainteresowaniem widzów. Puchar przechodni za Freestyle, czyli widowiskowe powietrzne akrobacje w takt muzyki, zdobył Grzegorz Baraniak – szef nowotarskich modelarzy. Za tę konkurencję otrzymał też drugi puchar ufundowany przez prezesa Aeroklubu.

 • Nowotarskie Oleksówki i tereny wzdłuż wyciągu na Długiej Polanie były miejscem 67 Rajdu Tatrzańskiego. Organizatorem zawodów był Auto-Moto Klub Gorce.

 • Na parkingu przed Galerią Nowotarską pojawili się siłacze. Odbyła się tam impreza pod hasłem „Nowy Targ ćwiczy z PBC”. W programie były m.in. pokazy fitness, zawody w wyciskaniu sztangi leżąc, pokazy mody itp. Imprezie towarzyszyła akcja oddawania krwi prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Krew oddało 19 młodych ludzi.

9 sierpnia

 • Wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski podpisał z szefem Zakładu Robót Sanitarnych i Budowlanych San-Bud Kaczor&Wszołek umowę na budowę odgałęzień od kanalizacji sanitarnej przy ul. Kotlina oraz osiedli Marfiana Góra, Zadział, Robów i Szuflów. Jest to kolejny etap unijnego projektu „Modernizacja Gospodarki Wodno-Ściekowej w Nowym Targu”.

10 sierpnia

 • Na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie z udziałem Ojca Św. Benedykta XVI udała się grupa nowotarskiej młodzieży. Odpowiedzialnym za całą grupę młodych pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej był ks. Paweł Kubani - dawny wikariusz nowotarskiej parafii NSPJ.

11 sierpnia

 • W blasku słońca, w samym centrum miasta pod Ratuszem, odbyła się konferencja prasowa wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego z udziałem naczelnika Marcina Jagły i dyrektorki MOK Barbary Pachniowskiej z pracownikami, promująca XII Jarmark Podhalański. Najważniejsza nowotarska impreza rozpocznie się za tydzień w piątek, rozłoży się na znacznie większej przestrzeni i będzie mieć bardzo bogaty i urozmaicony program. W centrum miasta pojawiły się jako zwiastun Jarmarku malowane furki promujące imprezę.

 • W reprezentacyjnej sali nowotarskiego Ratusza odbył się pierwszy z zaplanowanego cyklu koncertów pod nazwą „Ratuszowe wieczory z klasyką” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Viva l’Arte oraz Miejski Ośrodek Kultury. Koncert „Muzyczna podróż przez epoki” w wykonaniu duetu skrzypcowego Duo Sonore – Ilona Nieciąg i Krzysztof Leksycki, rozpoczęła się od muzyki barokowej, potem była klasyczna, rokokowa, romantyczna, a na zakończenie muzyka XX w. Muzycy wystąpili w strojach angielskich z połowy XVIII wieku. Tydzień później kolejny koncert odbył się w kościele św. Katarzyny. Kwartet smyczkowy zaprezentował „Wieczór wiedeński”. Duo Sonore wzbogacili Gianfranco Borelli – altówka i Anna Armatys – wiolonczela. W następny czwartek – 25 sierpnia, ponownie w sali Ratusza odbył się koncert pod tytułem „Kwintesencja”. Do poprzednio występujących artystów dołączył Zdzisław Łapiński z drugą wiolonczelą – zagrał więc tym razem Kwintet smyczkowy.

12 sierpnia

 • W Galerii Sztuki „Jatki” otwarta została wystawa prac zmarłego przed 5 laty Ludwika Gołąba – nauczyciela, rzeźbiarza, malarza, twórcy teatru lalek, gawędziarza, miłośnika góralskiego folkloru. Na wystawie zatytułowanej „Sztuka człowieka szczęśliwego” zaprezentowano jego bogatą działalność artystyczną: rzeźbę, obrazy na szkle, prace ceramiczne, kukiełki. Był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy jego twórczość, ale także duże grono osób, które przybyły do Galerii, aby wspomnieć Artystę. Wernisaż wystawy połączony był z promocją książki – „Wspomnienie o wielobarwnym Ptaku”. Wydawcą książki pod redakcją Marcina Jagły jest Burmistrz Miasta Nowego Targu. Redakcją wspomnień Ludwika Gołąba zajęła się Beata Zalot-Tomalik, a prace plastyczne sfotografował Robert Szcząchor.

 • W Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu odprawiona została msza św. za duszę ś.p. Marka Nawary- Marszałka Małopolski, a potem w Ogrodzie Maryjnym wystawiono po raz kolejny „Operę góralską” ku czci Ojca Św. Jana Pawła II.

13 sierpnia

 • Z okazji Dnia Wojska Polskiego na strzelnicy LOK zorganizowano uroczystość, w której udział wzięło kilkadziesiąt osób, głównie weteranów. Prezes Zarządu Powiatowego LOK wręczył medale osobom z terenu powiatu nowotarskiego zasłużonym dla LOK, a wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski w imieniu władz miasta przeczytał okolicznościowy adres z wyrazami szacunku, uznania i życzeniami satysfakcji i dumy z noszenia munduru. Po części oficjalnej można było obejrzeć kolekcję broni znajdującą się na strzelnicy, a następnie uczestniczyć w spotkaniu towarzyskim z poczęstunkiem.

14 sierpnia

 • Dobiegł końca cykl letnich koncertów organowych. Ostatni z zaplanowanych odbył się w kościele św. Katarzyny. Koncertował Piotr Greiter z Bydgoszczy. Dyrektorem artystycznym całości był Witold Zalewski – organista Królewskiej Katedry na Wawelu.

 • Tradycyjnie w drugą niedzielę sierpnia na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem odprawiona została jubileuszowa XXX Msza Ludzi Gór zwana od jej inicjatora Mszą Tischnerowską. Odprawił ją ks. Władysław Zązel, a homilię wygłosił ks. Jan Gacek. Organizacją zajął się nowotarski oddział Związku Podhalan. Pielgrzymi z miasta i okolic, turyści i wczasowicze podążali pieszo, na rowerach, a nawet na koniach, w strojach góralskich lub w turystycznym i letnim odzieniu. Sprzyjała im wspaniała pogoda.

 • Nowotarżanie spotkali się również na modlitwie przy Ołtarzu św. Maksymiliana Marii Kolbego na Polanie Brożek, gdzie mszę św. w odpust tego męczennika Oświęcimia koncelebrowali ks. Paweł Łukaszka i ks. Wojciech Plewa.

15 sierpnia

 • Zgodnie z tradycją utrzymującą się od XIX wieku, przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, do Ludźmierza na odpust ciągną rzesze wiernych z całego Podhala, a nawet ze Słowacji. Wiele osób niesie do ludźmierskiego sanktuarium bukiety kwiatów i ziół, aby poświęcić je w święto Matki Boskiej Zielnej. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. o północy z 14 na 15 sierpnia. Przed mszą, którą odprawił biskup Jan Szkodoń wystąpili poeci - laureaci XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. W czasie gali finałowej wystąpił m.in. nowotarski poeta Roman Dzioboń- zdobywca I nagrody w kategorii gwarowej. Nowotarżanie licznie pielgrzymują do Ludźmierza, choć coraz częściej samochodami. Szczególnie licznie uczestniczyli w uroczystej, odpustowej sumie. Koncelebrze przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił biskup Damian Muskus, który od niedawna jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej.

17 sierpnia

 • W Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie burmistrz Marek Fryźlewicz podpisał z marszałkiem Markiem Sową umowę na dofinansowanie budowy (kwotą 250 tys. złotych) kolejnego boiska w ramach programu „Orlik- 2012”, tym razem przy Szkole Podstawowej nr 3 na Kowańcu.

19 sierpnia

 • Pieszą Paradą rozpoczął się XII JARMARK PODHALAŃSKI – sztandarowa impreza plenerowa Nowego Targu. W Paradzie Gazdowskiej uczestniczyli przedstawiciele miejscowych instytucji, klubów, stowarzyszeń, zespołów, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ze sceny powitali zebranych, mieszkańców i przybyszów - burmistrz Marek Fryźlewicz, rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz i radna wojewódzka Barbara Dziwisz. Wcześniej, w wydzielonych miejscach na płycie nowotarskiego Rynku ustawili swe stoiska twórcy ludowi (było ich prawie pięćdziesięciu), rozłożyli kramy handlujący przeróżnymi towarami, przygotowano także inne strefy jak: Skansen góralski, Rękodzieło oraz strefę Dla Rodziny. Oczywiście nie zapomniano o konsumpcyjnych potrzebach uczestników imprezy. W pierwszym dniu Jarmarku uroczyście odsłonięto ławeczkę z rzeźbą młodej góralki z nowotarskim lodem w ręce i czytającej „Tygodnik Podhalański”. Autorem odlanej w brązie rzeźby jest znany rzeźbiarz – Karol Gąsienica-Szostak, a pomysłodawcą i fundatorem Jerzy Jurecki - wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”, najpopularniejszej w Polsce gazety lokalnej obchodzącej w tym roku 20-lecie działalności. Podobna ławeczka z zaczytanym w „Tygodniku Podhalańskim” góralem, wykonana przez tego samego rzeźbiarza, przyciąga od ponad roku turystów na Krupówkach. Nowa podhalańska legenda głosi, że Hanka i jej Jędrek zejdą się, gdy Nowy Targ i Zakopane połączy autostrada. Tego też dnia otwarto w Ratuszu wystawę fotograficzną XI Jarmark Podhalański w obiektywie, odbyły się siłowe zmagania górali, które poprowadził Robert Nemś i inne zaplanowane, ciekawe imprezy, a gwiazdą wieczoru była Monika Brodka. Po raz pierwszy uruchomiono drugą „małą scenę” na ul. św. Katarzyny, gdzie w godzinach popołudniowych rozbrzmiewała muzyka młodzieżowa.

 • Drugi dzień Jarmarku (sobota) obfitował w wiele atrakcji, a szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz mody góralskiej przygotowany w ramach projektu „Nowy Targ – Kieżmark – Śladami stroju ludowego” oraz m.in. kawalkada zabytkowych samochodów, pokaz cyklotrialu, czy walk karate. Mała scena rozbrzmiewała muzyką rockowa, punkową i hardcorową, a wieczorem, na dużej scenie wystąpił zespół HEY i jego liderka Kasia Nosowska. Po koncercie rozbłysły sztuczne ognie, a po pokazie było jeszcze kino nocne - „Kocham kino”.

 • Dzień trzeci (niedziela) muzycznie był nieco wyciszony. Na małej scenie odbył się Przegląd muzyki chrześcijańskiej - Sacrosong, natomiast na dużej scenie m.in. Małopolski Piknik Europejski, a gwiazdą wieczornego koncertu była Martyna Jakubowicz. Główni organizatorzy XII Jarmarku Podhalańskiego: Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Nowego Targu oraz liczni współorganizatorzy podjęli się bardzo ambitnego zadania – zadowolenia możliwie wszystkich uczestników imprezy. Przygotowali wartościową, bogatą, bardzo różnorodną ofertę, w wydzielonych strefach- działania adresowane do różnych grup wiekowych i uwzględniające różne gusta. I udało się. Tegoroczny Jarmark miał bogatszy (niż poprzednie) program artystyczny, rozrywkowy i historyczno-kulturowy. Nowotarżanie byli bardzo zadowoleni.

20 sierpnia

 • W wieku 70-lat odszedł Władysław Skalski – twórca „Solidarności” w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale”, po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, potem był szefem podziemnych struktur związku, posłem na Sejm „kontraktowy”, a następnie dokumentalistą i kronikarzem podhalańskiej „Solidarności” i późniejszych zjawisk polityczno-społecznych. W jego dorobku znajduje się wiele opracowań, monografii, tekstów publicystycznych i książek. Ostatnia jego publikacja to „Koronacja. Ludźmierz 15.08.1963”. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na nowotarskim cmentarzu żegnali Go rodzina, przyjaciele, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, działacze „Solidarności” i wielu mieszkańców miasta.

21 sierpnia

 • W Genewie w wieku 90 lat zmarł prof. dr hab. Jan Venulet – wybitny naukowiec, profesor farmakologii, etyk, powstaniec warszawski, od 2008 roku patron Zespołu Prywatnych Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Targu.

 • Przy Miejskiej Hali Lodowej odbyły się zawody o Puchar Burmistrza Miasta zorganizowane przez nowotarskie koło nr 17 Polskiego Związku Wędkarskiego.

 • We Frydmanie o Puchar Burmistrza Nowego Targu walczyli młodzi żeglarze na Międzywojewódzkich Zawodach Żeglarskich Młodzików .

23 sierpnia

 • W naszym mieście gościła po raz kolejny Amerykanka nowotarskiego pochodzenia – Phyllis Budka, która od kilku lat poszukuje swoich nowotarskich korzeni i żyjących krewnych. Rezultaty jej poszukiwań opublikowane zostaną na łamach „Almanachu Nowotarskiego”.

 • Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu (które jest spółką miejską) – Andrzej Temecki - obchodził 20-lecie kierowania tą ważną dla miasta firmą zaopatrującą w ciepło ok. 20 tysięcy mieszkańców bloków. Z tej okazji przedstawiciele władz miasta złożyli mu gratulacje i wręczyli okolicznościowy adres.

25 sierpnia

 • Zakończył się „Nowotarski Mundial”. W czasie wakacji 28 zespołów brało udział w rozgrywkach na „Orliku” przy Gimnazjum nr 1. Zwyciężyła drużyna MaxxSport, która otrzymała puchar burmistrza Marka Fryźlewicza. II miejsce przypadło drużynie Gazda w Nowego Targu, na III uplasowała się drużyna Spajki Szaflary, a na IV Podhale Nowy Targ.

28 sierpnia

 • Stadnina Koni „Dworna” z Rogożnika zorganizowała kolejne, już V zawody konne im. ks. prof. Józefa Tischnera. Jeden z Pucharów ufundował burmistrz Marek Fryźlewicz.

30 sierpnia

 • W godzinach południowych doszło do kolejnego tragicznego wypadku w historii nowotarskiego Aeroklubu. Samolot JAK-12 spadł na ziemię i spłonął doszczętnie. W wypadku zginął 66-letni Tadeusz Świst – jeden z najbardziej doświadczonych pilotów. Następnego dnia w restauracji „Steskal” na Rynku odbył się pożegnalny koncert poświęcony pamięci śp. Tadeusza Śwista. Koncertowali żeglarze oraz Zespół New Market Jazz Band.

 • W Nowym Targu spotkali się wójtowie i burmistrzowie z Podhala, aby rozmawiać o rozwiązaniach praktycznych w związku z uchwaloną przez Sejm RP tzw. ustawą śmieciową, która wprowadza nowe zasady w gospodarce odpadami. „Właścicielami” śmieci mają być gminy, a każdy mieszkaniec będzie płacił za odbiór odpadów, co daje szanse na rozwiązanie problemów tzw. dzikich wysypisk, przepełnionych koszy miejskich, osiedlowych itp. Gościem samorządowców był prof. Stanisław Hodorowicz, który ma zamiar kandydować na senatora RP. Większość obecnych zapowiedziała otwarte poparcie dla kandydatury rektora PPWSZ.

31 sierpnia

 • W czasie X Sesji Rady Miasta nowotarscy radni zdecydowali o podwyżkach cen biletów w autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji. W pierwszej strefie bilet będzie kosztował 2,50 zł, w innych strefach odpowiednio 3, 3,50, 4 zł. Osoby dotychczas zwolnione z płacenia za przejazdy płacić będą po 10 groszy za przejazd. Podwyżka podyktowana została wzrostem kosztów utrzymania MZK.

 • Podczas sesji uroczyście pożegnano odchodzącą na emeryturę dyrektorkę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu – Elżbietę Całusińską, która całe swoje zawodowe życie przepracowała w opiece społecznej wykazując się nie tylko wiedzą fachową, rzetelnością, obowiązkowością, ale także sercem. Ciepłych słów i komplementów nie szczędził w swoim wystąpieniu burmistrz Marek Fryźlewicz, określając ją wzorem urzędnika i ideałem człowieka. Następnie wręczył Medal 660-lecia Nowego Targu i list gratulacyjny. Przewodniczący Rady Miasta ze swej strony do podziękowań dołączył okazały bukiet kwiatów, a pani Elżbieta Całusińska serdecznie podziękowała nowotarskim samorządowcom i radnym za bardzo dobrą współpracę. Dyrektorką MOPS została Barbara Paluch – dotychczasowa zastępczyni dyrektorki.

 • Około 500 młodych ludzi uczestniczyło w Akcji Lato 2011 zorganizowanej na strzelnicy im. Franciszka Dworskiego przez nowotarskie koło LOK przy finansowym wsparciu miasta. Na zakończenie najlepsi otrzymali od prezesa koła Michała Maciaszka i burmistrza Marka Fryźlewicza nagrody, puchary i Odznaki Sprawności Obronnej. Pierwsze miejsce i Złotą Odznakę zdobył Kamil Szopiński.

WRZESIEŃ

1 wrzeŚnia

 • Obchody 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą świętą w kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, następnie uczestnicy przemaszerowali ze sztandarami i Orkiestrą Miejską pod pomnik Bohaterów Września, gdzie wysłuchali okolicznościowych przemówień, Apelu Poległych i złożyli wiązanki kwiatów. Potem program słowno-muzyczny zatytułowany „Opowiedz nam, moja Ojczyzno” zaprezentowało Studio Piosenki „Septyma”. Starannie dobrane teksty piosenek wraz z przesłaniem pokoju, przedzielane fragmentami opowiadania Michała Rusinka „Zaklęcie na literę W” oraz świetne wykonanie całości bardzo się wszystkim podobało. Jak zwykle w obchodach udział wzięli: władze miasta i powiatu, radni, kombatanci, harcerze, Związek Podhalan, delegacje służb mundurowych, szkół oraz przedstawiciele nowotarskich instytucji. Zakończenie uroczystości odbyło się w siedzibie OSP na Kowańcu.

 • Inauguracja nowego roku szkolnego 2011/2012 w naszym mieście odbyła się w Gimnazjum Nr 1. Na uroczystość przybyli: burmistrz Marek Fryźlewicz wraz z zastępcami - Eugeniuszem Zajączkowskim i Janem Kolasą, przewodniczący Rady Miasta Michał Glonek, dyrektor nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty – Bożena Bryl, radni miejscy, naczelnik Wydziału Oświaty Janusz Stopka i oczywiście społeczność gimnazjalna. W części oficjalnej dyrektorka Dorota Temecka odczytała fragmenty listów napisanych do młodzieży przez minister Katarzynę Hall, krakowskiego kuratora Aleksandra Palczewskiego i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, a potem rozpoczął się program artystyczny. Część pierwszą – interesująco przygotowaną, poświęcono rocznicy wybuchu II wojny światowej, natomiast część druga była satyrą na szkolne życie i rozbawiła tak gości, jak i uczniów. Następnie przyszła pora na pierwsze spotkanie młodzieży ze swoimi wychowawcami.

2 wrzeŚnia

 • Podczas XXIV Walnego Zgromadzenia Delegatów - burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz został wybrany na sekretarza zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, na trzecią z rzędu kadencję. SGiPM to organizacja skupiająca większość samorządów z Małopolski zainteresowanych zacieśnianiem współpracy i walką o wspólne interesy sąsiadujących ze sobą gmin.

3 wrzeŚnia

 • Przy sprzyjającej pogodzie odbył się 7 MARATON GORCE – jedna z najważniejszych imprez sportowych i jedyny tego typu bieg długodystansowy w naszym regionie. Zgłosiło się 135 uczestników, a ukończyło 127. Wystartowali w Krościenku i po pokonaniu 40 kilometrowej trasy dobiegli do mety w Nowym Targu. Pierwsze trzy miejsca w swoich kategoriach zajęli: Jan Wydra, Marcin Świerc, Paweł Krawczyk oraz Paulina Maciuszek (znana reprezentantka Polski w narciarstwie biegowym), Ewa Majer i Dorota Zachwieja. Inicjatorem i organizatorem Maratonu jest Szymon Sawicki, formalnym organizatorem Klub Sportowy Gorce z prezesem Józefem Guzikiem na czele. Miasto wspiera finansowo imprezę od samego początku, a ponadto organizowana jest pod patronatem honorowym burmistrza Nowego Targu - Marka Fryźlewicza, który wraz z prezesem KS „Gorce” wręczał nagrody tegorocznym zwycięzcom Maratonu. Sponsorem Generalnym była firma Salomon.

 • Grupa Bryksy zorganizowała na nowotarskim osiedlu Polana Szaflarska Piknik Rodzinny „Dinozaurowe Igranie” oraz Dzień Otwarty. Od godziny 10.00 można było zwiedzać mieszkania wystawowe oraz inne lokale przeznaczone na sprzedaż. Na miejscu był także doradca kredytowy, który udzielał porad bezpłatnie! Zdecydowani nabywcy mogli skorzystać także z porad architekta wnętrz. Piknik z licznymi atrakcjami dla dorosłych, a zwłaszcza dla dzieci rozpoczął się w samo południe i zaplanowany został do godz. 18.00.

 • W Rzymie w wieku 87 lat zmarł kardynał Andrzej Maria Deskur związany z Nowym Targiem, Czorsztynem i Podhalem. Od 1956 roku przebywał w Watykanie. Był jednym z najbliższych przyjaciół i współpracowników Ojca św. Jana Pawła II. Pochowany został w Polsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 12 września 2011 r.

4 wrzeŚnia

 • Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbyły się w Ludźmierzu już XXIV Dożynki Podhalańskie z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Do sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej przybyły delegacje górali z całego Podhala. Orszak z wieńcami dożynkowymi i pocztami sztandarowymi wyruszył z Domu Podhalan na mszę świętą, którą przy ołtarzu polowym odprawił biskup Józef Guzdek. W czasie eucharystii poświęcone zostały wieńce, a także ziarno pod wiosenny zasiew. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła muzyka góralska i orkiestra wojskowa. Potem uczestnicy udali się na plac „Pod Sypką”, gdzie zaprezentowany został program artystyczny.

5 wrzeŚnia

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz gościł Adama Aptowicza z Towarzystwa Przyjaźni Izrael- Polska, koordynatora ochrony pamięci. Rozmawiano o miejscach związanych z tragicznymi losami Żydów w Nowym Targu w czasie II wojny światowej oraz o ich upamiętnieniu. Gość zauważył godne pochwały zaangażowanie miasta w utrwalanie pamięci o przedwojennej społeczności żydowskiej miasta, która liczyła ok. 21% ogółu mieszkańców.

6 wrzeŚnia

 • Władze miasta Nowego Targu wzięły udział w obchodach Narodowego Święta Republiki Słowackiej. Świętowanie odbyło się w MCK przy krakowskim Rynku.

7 wrzeŚnia

Przygotowania do wyborów parlamentarnych nabierają tempa. Partie kompletują listy kandydatów do Sejmu RP i dokonują oficjalnych prezentacji. Nieco inaczej jest z kandydatem do Senatu RP. Środowisko polityczne w mieście, a także w powiecie, mocno dotychczas skłócone zdecydowało się (w przypadku samorządowców niemal jednomyślnie) na wspólne poparcie prof.. Stanisława Hodorowicza – rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu startującego z listy Platformy Obywatelskiej. Nieco później także zarządy powiatowe Polskiego Stronnictwa Ludowego powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego i limanowskiego wyraziły oficjalne poparcie dla tej kandydatury.

8 wrzeŚnia

 • Nowotarski Cech Rzemiosł Różnych świętował 60-lecie działalności, a Starszy Cechu – Józef Trzciński 25-lecie pracy w tym stowarzyszeniu, które cieszy się zasłużonym mianem jednego z najprężniejszych w Małopolsce. Dba nie tylko o zrzeszonych przedstawicieli różnych branż, zwłaszcza budowlanej, gastronomicznej, piekarniczej, cukierniczej, ale także o edukację następców. W czasie uroczystości jubileuszowych zastępca burmistrza - Jan Kolasa szczególnie dziękował władzom Cechu za szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Długiego okresu prężnej działalności, inicjatywy, aktywności i osiągnięć nie tylko w zakresie rzemiosła, ale także na polu edukacji gratulował prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości – Zdzisław Trela. Nowotarski Cech zamierza wystawić na Kowańcu odpowiedni budynek dla swych placówek oświatowych i Rzemieślniczego Centrum Szkolenia Zawodowego.

 • W Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa Climbing and Reportage Photography . Autor – Adam Kokot, nowotarżanin, z zawodu farmaceuta, jak sam stwierdza pół życia spędza na podróżach z aparatem w ręce. Profesjonalną fotografią zainteresował się w 2007 roku. Swoje zdjęcia publikował w wielu w magazynach i znanych tygodnikach. Wkrótce został laureatem największego na świecie konkursu fotografii outdoorowej RedBull Illume 2010. Wernisaż wystawy fotografii wspinaczkowej i reportażowej Adama Kokota zgromadził około stu osób. Ta pierwsza indywidualna wystawa 30-letniego nowotarskiego reportera, na której pokazano 40 zdjęć z ostatnich trzech lat, cieszyła się dużą popularnością.

9 wrzeŚnia

 • W Nowym Targu gościła pod przewodnictwem prof. Władysławy Niemczykowej grupa absolwentów kursów naukowych organizowanych tu w latach II wojny światowej.

13 wrzeŚnia

 • Z okazji Światowego Dnia Solidarności z Chorymi na Schizofrenię w Nowym Targu odbyły się skromne obchody połączone z dniem otwartym Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyk” mieszczącym się przy ul. Jana Kazimierza, gdzie można było skorzystać z porad psychiatry, psychologa i przedstawiciela rodzin chorych na schizofrenię. W powiecie nowotarskim schizofrenia dotyka około 4 tysięcy osób. W „Promyku” chorzy uczą się jak wracać do normalności – jak radzić sobie w codziennym życiu, a w pracowniach mogą realizować swoje pasje, nabywać umiejętności w określonych zawodach.

14 wrzeŚnia

 • Transgraniczny Związek Euroregion „Tatry” oraz Miasto Nowy Targ zaprosili na międzynarodową konferencję pod nazwą „Od Euroregionu „Tatry” do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej”. Spotkanie było współfinansowane przez Unię Europejską i objęte patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wzięli w nim udział eksperci m.in. ze Stowarzyszenia Regionów Granicznych, Komitetu Regionów, przedstawiciele polskiego i słowackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kilku euroregionów, urzędu marszałkowskiego oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Debata dotyczyła przekształcania się euroregionów w nowy podmiot prawa europejskiego – Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej. W części I omawiano zagadnienie EUWT – innowacyjny instrument polityki spójności UE, a w części II praktyczne aspekty tworzenia i funkcjonowania EUWT. Imprezą towarzyszącą konferencji był koncert promocyjny pt. „Łączą nas Tatry” w reżyserii Jerzego Zonia, który odbył się na nowotarskim Rynku i dostarczył widzom niezwykłych wrażeń artystycznych. Wystąpili aktorzy Teatru KTO i Krakowskiego Teatru Tancerzy Ognia Sirrion oraz polskie i słowackie zespoły artystyczne. Oprawa teatralna, projekcje filmowe pięknych tatrzańskich krajobrazów na ustawionym obok sceny telebimie i gra świateł szczególnie uatrakcyjniły widowisko.

 • Następnego dnia uczestnicy konferencji wzięli udział w wizycie studyjnej na polsko-słowackim pograniczu.

16 wrzeŚnia

 • Podhalańska Wspólnota Samorządowa w ramach cyklu „Podróże. Wspomnienia. Sukces” zorganizowała w Spółdzielczym Domu Kultury spotkanie z rektorem Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisławem Hodorowiczem. Słuchacze mogli się dowiedzieć o niezwykłych początkach uczelni, jej 10-letnim dorobku oraz dalszych planach i perspektywach.

17 wrzeŚnia

 • Nowy Targ uczcił 72 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę najpierw mszą św. w kościele św. Katarzyny, a potem uroczystością pod Krzyżem Katyńskim, w czasie której wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odczytany został Apel Poległych, a następnie kombatanci, przedstawiciele władz, licznych instytucji, stowarzyszeń, młodzież szkolna oraz podhalańscy parlamentarzyści złożyli wiązanki kwiatów. Potem przyszła pora na koncert zespołu „De Press”, zorganizowany w nowotarskim MOK przez posła Andrzeja Guta-Mostowego i nowotarski oddział PTH. Andrzej Dziubek wraz z zespołem wystąpili w programie zatytułowanym „Myśmy rebelianci” poświęconym „żołnierzom wyklętym”, który tak się spodobał, że artyści musieli dwukrotnie bisować. Koncertowi towarzyszyły dwie wystawy przygotowane przez nowotarski oddział PTH „Katyń 1940 – Pamiętamy” przed budynkiem MOK i „Podhale niezłomne 1939-1945” w hallu MOK.

 • Uczniowie klasy wojskowej i klasy policyjnej nowotarskiego Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży złożyli ślubowanie, a zanim zostali zaprzysiężeni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno patrona szkoły prof. Jana Venuleta. Uroczyste ślubowanie poprzedził tygodniowy kurs kondycyjno-sprawnościowy. Podczas uroczystości najlepsi z uczestników w poszczególnych kategoriach otrzymali dyplomy, certyfikaty i nagrody pieniężne.

19 wrzeŚnia

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz podejmował w nowotarskim Ratuszu uczestników wycieczki koła strzeleckiego z Radevormwald - miasta partnerskiego Nowego Targu. Goście przyjechali zwiedzić nasz region i byli już m.in. w Krakowie, Zakopanem, Żywcu oraz na spływie Dunajcem.

 • Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na koncert znanego i lubianego zespołu - „Stare Dobre Małżeństwo”.

20 wrzeŚnia

 • W sali obrad nowotarskiego magistratu odbyła się promocja książki Franciszka Szlagi zatytułowanej „Popatrz w serce miasta – Nowy Targ wczoraj i dziś”. Jest to kolejna, już czwarta książka pana Szlagi, tym razem dotycząca wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu lat życia naszego miasta. Spotkanie prowadził znany regionalista Jan Antoł, a oprawę muzyczną zapewnił zespół „Mali Śwarni”.

21 wrzeŚnia

 • Z inicjatywy burmistrza Marka Fryźlewicza w sali obrad Urzędu Miasta odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: władze Komendy Powiatowej Policji z podinsp. Zbigniewem Domalikiem na czele, dzielnicowi (jest ich w mieście sześciu), reprezentujący Straż Miejską płk. Krzysztof Cypara i radni miejscy. Policjanci omówili specyfikę pracy dzielnicowych i odpowiadali na pytania radnych.

 • Na nowotarskim lotnisku rozpoczęły się Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów, w których uczestniczyło 40 pilotów z całego kraju, w tym członkowie kadry narodowej m.in. mistrzowie świata z ubiegłego roku i aktualni mistrzowie Europy – Janusz Darocha i Zdzisław Chrząszcz. Zawody trwały trzy dni, a na zakończenie najlepsi otrzymali medale i puchary. Na lotnisku gościł wóz satelitarny telewizji TVN 24.

22 wrzeŚnia

 • Nowy Targ zajął 16 miejsce w rankingu małopolskich gmin. W porównaniu do ubiegłego roku poprawił swoją pozycję o 2 miejsca. W pierwszej dwudziestce Podhale reprezentuje także Szczawnica i Zakopane. Ten sukces był głównym tematem konferencji prasowej zwołanej przez burmistrza Marka Fryźlewicza.

 • Strażacy z OSP na Kowańcu świętowali 130 rocznicę powstania jednostki - najstarszej na Podhalu organizacji społecznej tego typu. Najpierw w nowotarskim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy cennych pamiątek z całego okresu działalności kowanieckiej OSP. Na wystawie wyeksponowano mundury i sprzęt strażacki, stare zdjęcia i dokumenty, a także sztandary. Wernisaż połączono z promocją wydawnictwa zatytułowanego „Pod patronatem świętego Floriana – 130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu” autorstwa Bogusława Giełczyńskiego – obecnego prezesa OSP na Kowańcu i Marcina Jagły – naczelnika Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urzędu Miasta. Główne obchody urodzin przypadły na niedzielę (25 września) i rozpoczęły się mszą św. w ogrodzie kościoła św. Katarzyny celebrowaną przez kardynała Franciszka Macharskiego, który wraz z księdzem Andrzejem Fryźlewiczem przywiózł do naszego miasta relikwie świętego Floriana. Po nabożeństwie ks. kardynał poświęcił nowy strażacki wóz bojowy – mercedes ateco zakupiony dla nowotarskich ochotników za 650 tysięcy zł przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie, Urząd Miasta w Nowym Targu i Komendę Główną Straży Pożarnej. Potem przyszła pora na uroczysty apel, referat na temat 130-letniej historii OSP, okolicznościowe przemówienia, podziękowania i odznaczenia. W uroczystościach oprócz druhów z Kowańca i jednostek z ponad dwudziestoma sztandarami z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego oraz z Mińska Mazowieckiego i Szczurowej uczestniczyli m.in. liczni przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, służby mundurowe, Józef Galica – zastępca komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnej, prof. Stanisław Hodorowicz – rektor PPWSZ, Barbara Dziwisz – reprezentująca marszałka Małopolski.

 • W Izbie Regionalnej w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie lokalnych zwolenników PiS z Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim. Uwagę poświęcono głównie koalicji PO i PiS w powiecie nowotarskim, jedności w sprawie wyboru jednego kandydata PiS na senatora, prywatyzacji PKL oraz rozważaniom Macierewicza na temat katastrofy smoleńskiej.

23 WrzeŚnia

 • Galeria Sztuki „Jatki” w Nowym Targu uroczyście obchodziła 20-lecie swego istnienia. Jubileusz rozpoczął koncert zatytułowany „Od i dla przyjaciół” w nowotarskiej Szkole Muzycznej, przygotowany przez zaprzyjaźnionych z „Jatkami” muzykami. Była to także okazja do przypomnienia 20-letniej historii jubilatki i obdarowania zasłużonych przyjaciół Galerii specjalnymi statuetkami. Warto przypomnieć, że w czasie tych 20 lat zorganizowano 127 wystaw indywidualnych oraz każdego roku urodzinowe ”Prezentacje Nowotarskie”. Swoją twórczość prezentowali artyści ze środowiska nowotarskiego, zakopiańskiego, jak i wielu znakomitych twórców z różnych ośrodków w kraju i poza granicami. Niewątpliwie największymi wydarzeniami były wystawy prac Pabla Picassa i Marca Chagalla. W „Jatkach” systematycznie odbywały się ponadto spotkania z muzyką, poezją, promocje książek, prezentacje podróżników i inne ciekawe imprezy. Tego też dnia w godzinach popołudniowych w Galerii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Strzał w 20-stkę. Prezentacje Nowotarskie” pod patronatem honorowym Marka Sowy - marszałka województwa małopolskiego i Mark Fryźlewicza - burmistrza Nowego Targu. Do udziału w wystawie zaproszono 129 artystów - wszystkich, którzy w nowotarskiej Galerii mieli wystawy indywidualne. Z zaproszenia skorzystało 107 artystów i ich dzieła znalazły się na wystawie. Były to obrazy olejne, pastele, rysunki, fotografie, kolaże, grafika, tkanina, rzeźby i prace wykonane w innych technikach. Wernisaż stał się okazją do okolicznościowych przemówień i wspomnień. Nie zabrakło też urodzinowego tortu. Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wystąpieniu mówił m.in. o planach remontowych tych tegorocznych, jak i późniejszych, dotyczących zagospodarowania piwnic i otwarcia tam kawiarni. Szczególne gratulacje, podziękowania i najlepsze życzenia skierowane były do Anny Dziubas – szefowej „Jatek”, która z takim powodzeniem kieruje Galerią od kilkunastu lat. Wyrazem wdzięczności i uznania były kwiaty, których otrzymała całe naręcza. Następnego dnia, w sobotnie popołudnie, w zabytkowym kościółku św. Anny na nowotarskim cmentarzu odprawiona została msza święta w intencji artystów, przyjaciół, mecenasów, darczyńców i sponsorów Galerii Sztuki „Jatki”.

 • Nowy Fiat Doblo zakupiony za prawie 76 tysięcy zł i poświęcony przez ks. Mariana Wanata zastąpi wyeksploatowanego Volkswagena – transportera i służył będzie nowotarskiej Straży Miejskiej przez następne lata. Burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał kluczyki do nowego samochodu komendantowi Krzysztofowi Cyparze.

 • Nowotarski skate-park był miejscem NW Skate Jam 3 Nowy Targ 2011. Doroczne zawody wyczynowców na deskach zorganizowane zostały przez burmistrza Marka Fryźlewicza i „Nogi Węża Production” z Krakowa. Popularne w całym regionie rozgrywki wyłoniły najlepszych i tak I miejsce zajął Andrzej Kwiatek, II Przemysław Wardęga – obaj z Krakowa, a III miejsce przypadło nowotarżaninowi Janowi Zborowskiemu. W rozegranej konkurencji „best trick” najwyżej oceniony został Marcin Gocał z Zakopanego. Nagrody w imieniu organizatora wręczał Marcin Jagła.

25 wrzeŚnia

 • Czwarty sezon nowotarskiego Salonu Poezji zapoczątkował występ kapeli „Za pięć dwunasta” ze śpiewającym i grającym na gitarze liderem Jackiem Mazancem, który przypomniał swoją starszą poezję, tę z czasów kabaretowych oraz zaprezentował nową z płyty „Ochota na życie”.

27 wrzeŚnia

 • Miło odnotować, że Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lider edukacji zawodowej”. Konkurs miał na celu wyłonienie i promocję szkół osiągających wysoką jakość i efektywność kształcenia zawodowego. Trwał od października 2010 roku i zakończył się wręczeniem nagród laureatom w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Nowotarska szkoła, którą w Warszawie reprezentowali dyr. Marian Nowak i Rafał Bierówka - przewodniczący samorządu uczniowskiego, otrzymała zestaw multimedialny z tablicą interaktywną, projektorem i wizualizerem.

 • Przy Zespole Szkół Technicznych w Nowym Targu powstało w miejscu starych warsztatów potężne, nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Kosztowało 5,6mln złotych, w tym 3 mln to dotacja unijna. Centrum zostało wyposażone w nowoczesne obrabiarki, sprzęt nowej generacji do m.in. prowadzenia diagnostyki samochodowej, diagnostyki napraw podzespołów samochodowych i in. Uczniowie mają szansę rozwoju na wielu płaszczyznach, co jest możliwe także dzięki programom unijnym (na dodatkowe zajęcia dla młodzieży szkoła pozyskała ok. 4 mln zł). ZST to największa placówka oświatowa w powiecie nowotarskim, którą kieruje obecnie dyr. Ryszard Gruszka. W czasie uroczystości otwarcia dyrektor zaprezentował kierunki kształcenia, mówił o sukcesach młodzieży na ogólnopolskich olimpiadach i konkursach, o dobrym przygotowaniu do konkurowania na rynku pracy. Po przecięciu wstęgi i poświęceniu nowego obiektu młodzież zaprezentowała dowcipny program artystyczny, a potem uczestnicy zwiedzali i podziwiali Centrum, a przede wszystkim jego wyposażenie.

28 wrzeŚnia

 • Delegacja naszego miasta wzięła udział w uroczystościach konsekracji w Katedrze Wawelskiej dwóch nowych biskupów krakowskich ks. prof. Grzegorza Rysia b. rektora Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej i ks. dr Damiana Muskusa byłego kustosza Sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia biskupie przyjęli w dniu św. Wacława - patrona Katedry Wawelskiej, w 53 rocznicę święceń biskupich ks. Karola Wojtyły.

29 wrzeŚnia

 • Wygląda na to, że nasze miasto omija światowy kryzys ekonomiczny – trwa bowiem inwestycyjny boom i szykuje się nowe centrum handlowe. Bez uroczystości i większego rozgłosu otwarta została restauracja Mc Donald’s wybudowana w ekspresowym tempie w pobliżu skrzyżowania ul. Szaflarskiej z „zakopianką”. Następnie ma tu powstać nowoczesny motel, a burmistrz Marek Fryźlewicz zapewnia, że chęć utworzenia swoich filii w Nowym Targu wyraziły już wstępnie kolejne firmy, które chcą budować sklepy, supermarkety, czy galerie handlowe.

 • Kilkunastu uczniów nowotarskich szkół zostało laureatami konkursów organizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Kampania, w której miasto uczestniczy od początku, czyli od 2002 roku promuje konstruktywne postawy, zdrowy styl życia oraz atrakcyjne dla dzieci i młodzieży zachowania jako alternatywy wobec wielu patologii. W czasie sesji Rady Miejskiej nagrody laureatom wręczyli burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Michał Glonek.

 • Nowotarskie starostwo rozstrzygnęło konkursy na stanowiska dyrektorów Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu i bursy gimnazjalnej. W obydwu przypadkach przez kolejne lata swoje funkcje pełnić będą dotychczasowe dyrektorki - Maria Kopeć w LO i Eliza Palluth w bursie.

 • Podczas trwającego w Bukowinie Tatrzańskiej w nowym hotelu „Bukowina” Forum Wójtów i Burmistrzów Małopolski, burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się z Ministrem Skarbu RP Aleksandrem Gradem.

 • W nowotarskiej Szkole Muzycznej odbył się kolejny koncert w ramach cyklu „Wieczory czwartkowe”. Wykonawcy zaprezentowali utwory Ludwiga van Beethovena, Karola Szymanowskiego oraz Johannesa Brahmsa.

30 wrzeŚnia

 • Po wakacyjnej przerwie wznowiony został cykl „Wieczorne spotkania w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle”. Nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprosił Tomasza Koseckiego – historyka lotnictwa, modelarza, członka nowosądeckiego oddziału PTH, który przedstawił prezentację multimedialną na temat „Rozwój szybownictwa na Podhalu i ziemi sądeckiej w latach 1923-1939”.

PAŹDZIERNIK

1 października

 • Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na promocję kolejnej książki Stanisława Snopka zatytułowanej „Turystyka moja pasja – czyli wycieczki mojego życia”. Na interesującą opowieść wzbogaconą fragmentami nakręconych filmów złożyły się wrażenia z rozlicznych podróży nowotarskiego internisty i kardiologa, który swe podróże rozpoczął od zwiedzania różnych zakątków Polski, następnie poznawał kraje europejskie, a potem inne kontynenty.

 • W Bielance odbył się pogrzeb profesora Juliana Ciurusia – wybitnego specjalisty w dziedzinie hodowli owiec, autora około 200 prac naukowych, redaktora naczelnego miesięcznika „Owczarstwo”, miłośnika kultury podhalańskiej i znawcy Tatr. Profesor Ciuruś był także współtwórcą i długoletnim prezesem zarządu Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 • W TVPodhale odbyła się przedwyborcza debata z kandydatami na posłów z naszego regionu. Program emitowany był na żywo. Kandydaci odpowiadali na pytania m.in. z zakresu bezpieczeństwa w szkołach, prywatyzacji, opieki medycznej na naszym terenie. Debata została zorganizowana przez redakcję „Dziennika Polskiego” i TVPodhale.

2 października

 • Zmarł Władysław Gawlas – w latach 70. i 80. przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu, a następnie wicewojewoda nowosądecki. Wykazywał w tamtych czasach dbałość o rozwój naszego miasta i Podhala, wielką wagę przykładał zwłaszcza do inwestycji. Miasto i Podhale dużo Mu zawdzięczają. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 października na nowotarskim cmentarzu.

 • Platforma Obywatelska zorganizowała konwencję wyborczą, w czasie której zaprezentowani zostali kandydaci z okręgu nr 14. Spotkanie odbyło się w siedzibie nowotarskiego Euroregionu „Tatry” i zgromadziło kilkudziesięciu sympatyków PO.

 • Nieco później Pani Urszula Starzyk zaprosiła na debatę przedwyborczą do Miejskiego Ośrodka Kultury, w której uczestniczyło czterech kandydatów, kilku dziennikarzy i kilkunastu potencjalnych wyborców.

 • Kampania wyborcza w naszym mieście wyraźnie przyspieszyła. W lokalnych gazetach coraz więcej materiałów reklamowych, sondaży przedwyborczych, miasto jest oklejone plakatami, obwieszone banerami i zasypane ulotkami, z których spora część trafiła do każdego niemal domu i mieszkania.

 • W sali obrad Urzędu Miasta odbył się Powiatowy Zjazd Ochotniczych Straży Pożarnych.

 • Nowotarżanie Maria i Mieczysław Kucharscy zaprosili nowotarski oddział Związku Podhalan do Katowic, gdzie mieszkają od wielu lat, a od 10 lat prowadzą rodzinną firmę (w tym kilka restauracji). Grupa nowotarskich członków Związku Podhalan wybrała się autobusem do Katowic, gdzie najpierw w bazylice o.o. Franciszkanów w Panewnikach ks. bp Gerard Bernacki odprawił mszę św. w intencji właścicieli, pracowników Firmy Kucharscy oraz ich gości, a później jubileusz świętowano w sali bankietowej „Marysinego Dworu” w licznym, ponad 400 osobowym gronie. Wśród gości byli m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, Wojewoda Śląski - Wiktor Łukaszczyk, liczni prezydenci i burmistrzowie aglomeracji górnośląskiej, przedsiębiorcy, a wśród nich prezes Business Centre Club – Marek Goliszewski

3 października

 • Nowotarscy radni zatwierdzili przekazanie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej 40 tysięcy zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie w głównym budynku szkoły centrum przyjęć dla studentów. Mają to być pokoje, w których nowo przyjęta na studia młodzież będzie mogła załatwiać wszelkie formalności i uzyskać potrzebne informacje.

 • Tadeusz Błażusiak wygrał piątą z rzędu rundę Mistrzostw Ameryki 2011. Przed nim jeszcze trzy finały i otwarta droga do zdobycia po raz trzeci Mistrzostwa Ameryki.

 • Delegacja władz miasta uczestniczyła w jubileuszu XX-lecia istnienia Konsulatu Niemieckiego w Krakowie i w obchodach niemieckiego święta „Dzień Jedności Niemiec”.

4 października

 • Miejski Ośrodek Kultury rozstrzygnięciem konkursu „Przyjaciele zwierząt” i finałem akcji „Psia miska dla schroniska” zainaugurował obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. Dla najmłodszych Teatr Lalek „Rabcio” przygotował spektakl „Tygrysek Pietrek”. W następnych dniach odbyły się interesujące prelekcje m.in. „Zwierzęta jesienią”, „Wzorowy opiekun na wyjeździe…”, warsztaty pod hasłem: „Pokochać zwierzęta”, „Kot nie ślimak domku nie nosi”, czy „Nasi skrzydlaci sąsiedzi”, a także spotkanie z Robertem Gwaderą – trenerem i hodowcą psów.

 • Na początku października miasto przeprowadziło bardzo pożyteczną akcję – zbiórkę wielkogabarytowych odpadów. Po wysprzątaniu strychów i piwnic właściciele mogli wrzucić niepotrzebne sprzęty do jednego z kilku ustawionych w różnych punkach miasta kontenerów. Było tego 109 ton. Urząd Miasta wydał na ten cel 38 tysięcy zł.

5 października

 • W Kanadzie - w Toronto zmarł w wieku prawie 100 lat (ur.1 maja 1912 r) najstarszy Żyd nowotarski – Edmund Korngut. Dzięki kontaktom (korespondencyjnym i telefonicznym) z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem Edmund Korngut napisał wspomnienia ze swego długiego i intensywnego życia, bogatego w różne, także tragiczne wydarzenia. Wspomnienia te będą opublikowane w następnym numerze „Almanachu Nowotarskiego”.

6 października

 • W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu odbył się wieczór autorski prof. Stanisława Hodorowicza zatytułowany „Podhalańców myśli wyszukane”. Uroczystość uświetnił występ uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” działającego przy PPWSZ.

7 października

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2011/2012. Obchody rozpoczęły się od mszy św. celebrowanej przez kardynała Franciszka Macharskiego w kościele św. Katarzyny, potem przemaszerowano pod budynek Ratusza, gdzie złożono kwiaty pod tablicą ku czci Jana Pawła II. Burmistrz Marek Fryźlewicz i wicestarosta Maciej Jachymiak odsłonili, a były metropolita krakowski poświęcił – tablicę pamiątkową na Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym. Rektor przypomniał, że mury uczelni opuściło w ciągu 10 lat istnienia uczelni 4 tysiące absolwentów, a w tym roku 900 nowych studentów rozpocznie naukę. W swoim przemówieniu zwrócił także uwagę na dynamiczny rozwój uczelni, powstające nowe kierunki, liczne publikacje naukowe (jest ich już około 1000). Następnie przyszedł czas na immatrykulację. „Gaudeamus” tradycyjnie odśpiewał Nauczycielski Chór „Gorce”, a wykład inauguracyjny: „Rozwój obszarów wiejskich w Polsce w aspekcie polityki rolnej” wygłosił prof. Zenon Pijanowski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na uroczystości inauguracyjne przybyli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele różnych instytucji, służb i środowisk z miasta i regionu, a także rektorzy krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego oraz słuchacze współpracujących z nowotarską uczelnią Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Nowego Targu, Rabki i Zakopanego.

8 października

 • W sali widowiskowej MOK ogłoszone zostały wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Jerzego Leca na aforyzm i fraszkę. Do rywalizacji przystąpili mistrzowie ciętego pióra z różnych stron Polski. Zestawy fraszek i aforyzmów nadesłało 105 autorów. I nagrodę zdobył Marian Kaczmarczyk z Zamościa, II - Janusz Sipkowski z Łukowa, a III nagrodę Wojciech Wojnar z Wrocławia. Jurorzy: Wanda Czubernat, Anna Mlekodaj, Szczepan Sadurski, w podsumowaniu ubolewali jednak nad spadkiem poczucia humoru u autorów i brakiem oryginalnych pomysłów. Nagroda burmistrza Marka Fryźlewicza przypadła Zdzisławowi Grabowskiemu za „Nowo-targowe limeryko-fraszki”. Po oficjalnej części wszyscy uczestnicy spotkania mogli obejrzeć „Kartotekę” w reż. Juliusza Chrząstowskiego, w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej „O szesnastej” z MOK.

9 października

 • Wybory do Sejmu i Senatu RP minęły na Podhalu spokojnie. Nie zanotowano żadnego incydentu, czy zakłócenia ciszy wyborczej. Na Podhalu PiS zdobyło nieco ponad połowę głosów. Posłami z Podhala zostali Anna Paluch i Edward Siarka z PiS oraz Andrzej Gut-Mostowy z PO, który zdobył najwięcej głosów ze wszystkich podhalańskich kandydatów. Platforma Obywatelska uzyskała blisko 30% głosów. Trzecią siłą na konserwatywnym Podhalu został antyklerykalny Ruch Palikota – zdobywając powyżej 5% głosów. Największym na terenie powiatu ośrodkiem wyborczym był Nowy Targ liczący ponad 26,5 tysiąca uprawnionych do głosowania i w naszym mieście Platforma Obywatelska zdobyła 40,77 % głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 37,37 % wyborców, a na Ruch Palikota – 7,77% nowotarżan. Pozostałe partie otrzymały poniżej 5%: SLD 4,48%, PSL 3,46%. Frekwencja w Nowym Targu wyniosła 51,47%. W głosowaniu do Senatu RP wygrał prof. Stanisław Hodorowicz – rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu wspierany przez PO, PSL i większość samorządowców. Uzyskał 35,28 % poparcia - głosowało na niego 45 938 osób. Przy okazji wyborów nowotarżanie mogli wziąć udział w tzw. konsultacjach hokejowych. Na mocy uchwały Rady Miasta z 25 lipca br mieszkańcy Nowego Targu mogli odpowiedzieć na pytanie „Czy jesteś za współfinansowaniem z pieniędzy podatnika udziału drużyny seniorów w rozgrywkach Polskiej Ligi Hokejowej”. Należało się w tym celu udać do pomieszczenia sąsiadującego z lokalem wyborczym i oddać swój głos w tej sprawie. Nowotarżanie udowodnili, że na hokeju im zależy i wiedzą, że bez pomocy miasta drużyna nie będzie funkcjonować. W „hokejowym referendum” wzięła udział równo połowa biorąca udział w wyborach. 68,7% ankietowanych opowiedziało się za wsparciem z miejskiej kasy sztandarowego dla miasta sportu.

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury nowotarska publiczność wspaniale bawiła się na spektaklu „Klimakterium …i już”.

 • W całej Polsce odbył się XI Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”, podczas którego zbierano datki na stypendia dla biednych, a utalentowanych dzieci i młodzieży. Takich stypendystów pod opieką kościelnej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jest już ponad dwa i pół tysiąca. Wśród nich są także stypendyści z naszego regionu.

10 października

 • Przedstawiciele władz miasta wraz z samorządowcami z całego Podhala witali z honorami senatora-elekta prof. Stanisława Hodorowicza w nowotarskim Ratuszu. Miasto miało ostatniego senatora w 1935 roku, a był nim prof. Stanisław Głąbiński – rektor Uniwersytetu Lwowskiego, pochodzący z Nowego Targu. Profesor dziękował wszystkim, którzy obdarzyli go zaufaniem i oddali swoje głosy na niego, a także Podhalańskiej Wspólnocie Samorządowej i partiom, które go wspierały. Z Ratusza uroczyście (oczywiście dwukonną dorożką) młody gazda Maksymilian Fryźlewicz zawiózł senatora – elekta do „Podhalańskiej Wyższej”, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości.

11 października

 • W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu komendant podinsp. Zbigniew Domalik wręczył przedłużenia certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. W tym roku przedłużenie tego prestiżowego dokumentu otrzymały dwie nowotarskie szkoły Zespół Szkół nr 3, który reprezentował dyrektor Henryk Chrobak oraz Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowany przez dyrektorkę Martę Sokołowską.

 • Około pół tysiąca nowotarskiej młodzieży obejrzało w Miejskim Ośrodku Kultury spektakl zatytułowany „Pojmanie Konfederatów” autorstwa Stanisława Apostoła. Obrazek z dziejów Konfederacji Tatrzańskiej przygotował myślenicki „Teatr w Stodole”. W rejonie myślenickim, w przysiółku Polana koło Tokarni od stycznia do sierpnia 1942 roku ukrywali się przywódcy Konfederacji – Jadwiga Apostoł i Tadeusz Popek i tam zostali ujęci przez gestapo. Te tragiczne wydarzenia opisał bratanek Jadwigi Apostoł i na podstawie jej wspomnień i odnalezionych w Polanie zapisków Władysława Słoniny powstał spektakl o szlachetności, odwadze i honorze.

 • W Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego przebywali wizytatorzy z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, którzy w ramach tzw. ewaluacji kontrolowali całokształt pracy szkoły i jej efekty. O opinię pytani byli także m.in. rodzice, starosta, burmistrz oraz (oczywiście anonimowo) sami uczniowie. Ocena wypadła bardzo dobrze.

13 października

 • W nowotarskim Gimnazjum nr 2 odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej z udziałem dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli magistratu. Świętowanie rozpoczęto od obejrzenia przygotowanego z tej okazji programu artystycznego, następnie wszyscy dyrektorzy placówek oświatowych i nauczyciele, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w zakresie edukacji, wychowania i sportu ( łącznie 40 osób) otrzymali nagrody burmistrza Nowego Targu. Burmistrz Marek Fryźlewicz nagrodził także za szczególny wkład pracy na rzecz nowotarskiej oświaty Janusza Stopkę – naczelnika wydziału oświaty. Warto w tym miejscu odnotować, że w naszym mieście w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach pracuje ponad 300 nauczycieli. W tym roku do przedszkoli uczęszcza 585 dzieci i tyle samo uczy się w „zerówkach”. W szkołach podstawowych uczy się 1946 uczniów, a w gimnazjach 1027.

 • W dziewięćdziesiątym roku swego życia zmarł Jerzy Bielecki – więzień Auschwitz, bohater brawurowej, udanej ucieczki z KL Auschwitz wraz z ukochaną - Cylą Cybulską – Żydówką, której uratował życie, długoletni dyrektor Technikum Mechanicznego w Nowym Targu - największej instytucji oświatowej na Podhalu. W 1985 roku otrzymał Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, w Alei Sprawiedliwych w Jerozolimie rośnie jego drzewko oliwne. Na nowotarskim cmentarzu żegnało Go kilkuset osób, w tym także licznie zgromadzona młodzież, która dała szczególny wyraz pamięci i wdzięczności.

 • Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego – Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz zasadniczej Szkoły Zawodowej zorganizowali finał Święta Chleba. Wypiekanie i degustowanie wspaniałych bochnów chleba na zakwasie rozciągnęło się na cały tydzień i jest już słynne w całym powiecie. Podaż nie nadążała za popytem. I skąd to larum, że jemy coraz mniej chleba? Chyba,, że tego kiepskiej jakości.

 • W XXI rozgrywkach w piłce nożnej Nowotarskiej Ligi Amatorskiej prowadzonych w trzech klasach, w I najlepsza była drużyna Supra, w II zwyciężył zespół Paka Oldboys, a w III - Ememkaes. Podsumowanie tegorocznych rozgrywek odbyło się w sali VIP nowotarskiego lodowiska, gdzie burmistrz Marek Fryźlewicz i prezes nowotarskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – Grzegorz Wrona wręczyli najlepszym drużynom i zawodnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

15 października

 • W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury podhalański oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zorganizował koncert charytatywny pt. „Nie jesteś sam, to nas obchodzi” z udziałem Zofii Kilanowicz – sopran, Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”, zespołu dziecięco-młodzieżowego „Zawaternik”. Dochód przeznaczono w całości na rzecz chorych na SM, podopiecznych oddz. podhalańskiego PTSR w Zakopanem.

 • Nowotarski oddział Związku Podhalan rozpoczął obchody Dnia Papieskiego zaproszeniem na posiady góralskie poświęcone pamięci Jana Pawła II.

16 października

 • W 33 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża zgromadzeni wokół pomnika papieskiego na lotnisku mieszkańcy naszego miasta dziękowali za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Po nieszporach, tradycyjnie z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu, noszącej imię Jana Pawła II. Wcześniej delegacja władz miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci Jana Pawła II.

19 października

 • Ponad 80 uczniów - rowerzystów ze szkół podstawowych z Nowego Targu, Ludźmierza i Waksmunda uczestniczyło w VI Rowerowym Rajdzie Papieskim zorganizowanym przez nowotarską szkołę „5”. Wyruszyli z Rynku, gdzie wcześniej zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ku czci Jana Pawła II. Tu, pod Ratuszem pobłogosławił uczestników i poświęcił rowery ks. proboszcz Stanisław Strojek, sygnał do startu dał burmistrz Marek Fryźlewicz i rowerzyści ruszyli na trasę wiodącą przez lotnisko, a potem przez Bór do Ludźmierza, gdzie był finał VI Rajdu. Imprezie patronowało Bractwo Rycerzy Kolumba, a jeden z przedstawicieli – Grzegorz Sienkiewicz przekazał organizatorowi przywieziony z Watykanu oficjalny portret błogosławionego Jana Pawła II, który zawiśnie w Szkole Podstawowej nr 5.

 • W Miejskim Ośrodku Kultury podsumowano polsko-słowacki projekt zatytułowany „Otwarta przestrzeń integracji”, który miał jeden cel – likwidowanie barier wynikających z niepełnosprawności. Nowotarski MOK oraz preszowski Park Kultury i Oddechu wystarali się z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa łącznie o 31 tysięcy euro na wspólne zajęcia m.in. plastyczne, fotograficzne, teatralne, a wystawa otwarta w MOK ukazała wspaniały plon warsztatów, odbywały się one pod okiem doświadczonych instruktorów. Wernisaż zakończył się występem zespołu z Proszowa -„Sarisan”, który dał porywający koncert łączący motywy słowackie, węgierskie i cygańskie.

 • Przedstawiciele władz Nowego Targu w osobach burmistrza Marka Fryźlewicza, radnych Józefa Trzcińskiego, Lesława Mikołajskiego I naczelnika Marcina Jagły wraz z delegacjami z Żywca i Suchej Beskidzkiej udali się do Liptowskiego Mikulasza, aby uczestniczyć we współfinansowanym przez Unię Europejską projekcie „Polsko-słowacka inicjatywa promocji i rozwoju marek ziem górskich”.

21października

 • Gościem burmistrza miasta był wojewoda małopolski Stanisław Kracik, z którym rozmawiano o ważnych sprawach dla rozwoju miasta i Podhala.

 • W budynku MOK rozpoczęła się trzydniowa 33 Wystawa Kanarków i Ptaków Egzotycznych zorganizowana przez nowotarski oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Na wystawie można było podziwiać 430 wielobarwnych skrzydlatych pupili zaprezentowanych przez 23 hodowców, w tym sześciu ze Słowacji. W pierwszym dniu wystawę tłumnie odwiedzili przedszkolacy i uczniowie, a w następne całe rodziny. Dyplomów i pucharów rozdano ponad 40, a Puchar burmistrza Nowego Targu zdobył Paweł Komperda z Ludźmierza za najpiękniejszego ptaka wystawy. Nagrodzeni zostali także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 – autorzy prac plastycznych, które towarzyszyły wystawie.

23 października

 • Najmłodsza w mieście parafia pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II po raz pierwszy obchodziła uroczystość odpustową ku czci swojego patrona. Po raz pierwszy też wierni modlili się w nowej świątyni. Odpustowej sumie przewodniczył biskup Andrzej Wypych. Przybyli na nią licznie parafianie i proboszczowie sąsiednich parafii. Następnie wierni uczestniczyli w procesji, a potem zasadzono w ogrodzie dwa drzewa – dąb i sosnę.

 • W nowotarskim Ratuszu odbył się XXXII Salon Poezji. Małgorzata Zawadzka i Krzysztof Zawadzki czytali poezję Kornela Filipowicza – literata, który wyszedł z grupy Juliana Przybosia, był pierwszym prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jednym z wybitnych polskich twórców XX wieku.

24 października

 • Staraniem nowotarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w sali obrad nowotarskiego magistratu wypełnionej licznie przybyłymi słuchaczami - krakowski neurobiolog prof. Jerzy Vetulani wygłosił niezwykle interesujący wykład zatytułowany ”Mózg – fascynacje, problemy, tajemnice”. Tym wykładem UTW z 35 nowymi słuchaczami (w sumie 160 osób) rozpoczął kolejny cykl zajęć i wykładów.

 • Przy ulicy Ludźmierskiej, naprzeciw byłego kombinatu NZPS uroczyście otwarto przedstawicielstwo kolejnej wielkiej i znanej sieci handlowej Makro Cash&Carry, której dyrektorem w Małopolsce jest nowotarżanin Wiesław Plewa.

25 października

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała kolejną XXIII Konferencję bibliotekarzy powiatu nowotarskiego. Tym razem interesującym, a zarazem praktycznym wykładem było wystąpienie Ryszarda Brzegowego – asystenta Zakładu Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomiki i Informatyki w Krakowie na temat „Promocja biblioteki w internecie. Znajdź swojego czytelnika”.

26 października

 • Konsul Republiki Austrii w Krakowie – Christophe Ceska zaprosił burmistrza Marka Fryźlewicza na święto austriackie, którego honorowym gościem był kard. Marian Jaworski - emerytowany arcybiskup Lwowa.

27 października

 • Po trzech miesiącach przygotowań w nowotarskim Ratuszu otwarta została stała ekspozycja „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność”. W uorczystości otwarcia licznie uczestniczyli duchowni z dokonującym poświęcenia kardynałem Franciszkiem Macharskim na czele, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, burmistrzowie sąsiednich miejscowości. Na wystawę składają się głównie pamiątki i relikwie drugiego stopnia przekazane na wystawę przez nowotarżanina Józefa Paczkę.

 • Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosili do Ratusza na otwarcie wystawy „W nas jest przyszłości pociecha – z historii nowotarskiego szkolnictwa do 1945 roku”. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, dokumenty, przybory szkolne sprzed kilkudziesięciu lat.

 • W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się kolejny z cyklu ”Wieczory czwartkowe” koncert pod nazwą „Królewski dwór Jagiellonów” zorganizowany przez Krzysztofa Leksyckiego i stowarzyszenie „Viva l’Arte. Wystąpił zespół muzyki dawnej „Floripari”, który zaprezentował muzykę z czasów Złotego Polskiego Wieku.

 • W kaplicy św. Doroty przy ul. Waksmundzkiej ks. prałat Stanisław Strojek odprawił mszę św. za dusze zmarłych oraz za żyjących dobrodziejów kaplicy.

28 października

 • Z cyklu „Wieczorne spotkania w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle” odbył się wykład Roberta Kowalskiego zatytułowany „Wizyty prezydentów II Rzeczpospolitej w Nowym Targu i na Podhalu”.

 • Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego wyruszyła na tradycyjny Zaduszkowy Rajd Nocny. Tegoroczny miał szczególny charakter, uczestnicy mogli poczuć smak partyzantki. W górach czekały na nich dwie grupy rekonstrukcyjne ( z Nowego Targu i Waksmunda), które wcieliły się w partyzantów i Niemców. Tradycyjnie na partyzanckich grobach pod Turbaczem zapłonęły znicze. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i już o świcie młodzież powróciła do Nowego Targu.

 • Związek Nauczycielstwa Polskiego świętował w nowotarskiej Szkole Muzycznej 105 rocznicę powstania Powiatowego koła Związkowego w Nowym Targu oraz ognisk związkowych w Nowym Targu, Czarnym Dunajcu i Krościenku.

29 października

 • Zmarł Piotr Chodorowicz – znany, ceniony, utalentowany i zasłużony dla Miasta artysta, człowiek życzliwy ludziom, pogodny, z poczuciem humoru. Był w grupie inicjatorów utworzenia Galerii „Jatki”, projektantem i wykonawcą licznych medali, tablic, statuetek, a od 12 lat zajmował się renowacją zabytkowych nowotarskich nagrobków, pomników i krzyży. 4 listopada został pożegnany na nowotarskim cmentarzu.

30 października

 • Fundacja Charytatywna im. Adama Worwy po mszy św. w kościele NSPJ zorganizowała sadzenie żonkili w ramach akcji „Pola nadziei”, z której dochód przeznaczony jest na pomoc dla osób nieuleczalnie i obłożnie chorych.

 • Na Dziubasówkach myśliwi zrzeszeni w kole „Krokus”, którego prezesem jest magistracki urzędnik Olgierd Pustówka uroczyście obchodzili tradycyjne święto myśliwych – Hubertusa. Gościem był burmistrz Marek Fryźlewicz.

LISTOPAD

1 listopada

 • Po raz dwunasty zorganizowana została Kwesta Nowotarska. Przy wszystkich wejściach na cmentarz tradycyjnie w Dniu Wszystkich Świętych stanęli bardziej i mniej znani nowotarżanie – przedstawiciele różnych środowisk i profesji, łącznie blisko 100 osób, aby kwestować na odnowę zabytkowych nagrobków na nowotarskim cmentarzu. Nowotarżanie licznie biorą udział w Kweście i chętnie wrzucają do puszek – wiedzą, że ze środków zebranych w czasie dotychczasowych 11 Kwest odrestaurowano już około 40 zabytkowych nagrobków, które nie mają swoich opiekunów. XII Kwesta przyniosła rekordowa sumę - 25 tysięcy 127 złotych i 3 grosze.

 • Miło odnotować, że 9-letnia Martynka Plewa z Nowego Targu zajęła 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej na XIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Dziecięcej „Zabawy Węgierskie”, który odbył się w dniach 28.10 -1.11. 2011 r. w Budapeszcie. Był to kolejny sukces utalentowanej Martynki ze Studia Piosenki „Septyma”.

3 listopada

 • Przy Szkole Podstawowej nr 3 na Kowańcu zakończona inwestycja, kosztująca łącznie 2,1 mln zł, została z pompą przekazana do użytku. Powstał tu kompleks boisk sportowych zrealizowany w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” oraz najnowocześniejszy plac zabaw w mieście, zrealizowany dzięki dotacji z programu „Radosna Szkoła”. Zmieniło się też całe otoczenie szkoły, wykonano nowe ogrodzenie, oświetlenie, zainstalowano monitoring. Same boiska kosztowały 1,4 mln zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało Orlika kwotą 500 tysięcy zł, marszałek województwa małopolskiego dołożył 250 tysięcy zł, pozostałe 650 tysięcy wyłożył nowotarski samorząd. W uroczystym otwarciu udział wzięły władze miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele, radni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele kuratorium, urzędu marszałkowskiego, policji, straży pożarnej i księża, którzy poświęcili nowy obiekt. Najbardziej cieszyły się dzieci i młodzież szkolna.

 • Warto odnotować, że nowotarski magistrat wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5 realizują od września program edukacyjny finansowany ze środków unijnych skierowany do romskich dzieci. Są dla nich organizowane dodatkowe zajęcia, pomoc dydaktyczna, a także zajęcia rekreacyjne. Ostatnio dzieci wyjechały na wycieczkę i korzystały z atrakcji w pobliskich miejscowościach m.in. zwiedzały skansen taboru kolejowego w Chabówce.

 • Zakończony został Konkurs na Najpiękniejszy Ogród w Mieście im. Adama Worwy zorganizowany przez Urząd Miasta, a pani Czesława Worwowa- wdowa po pomysłodawcy, zaprosiła finalistów do swojej restauracji „Ruczaj”, gdzie wraz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem wręczała laureatom puchary i nagrody. Puchar przechodni ufundowany przez Adama Worwę otrzymała Stanisława Dębska z ul. Kasprowicza, zwyciężczyni w kategorii domów jednorodzinnych, II miejsce w tej kategorii przypadło Iwonie i Maciejowi Warpechom z ul. Halikowskiego, a III Grażynie i Karolowi Micherdzińskim z ul. Kolejowej. W kategorii ogródków przy budynkach wielomieszkaniowych I miejsce otrzymał Józef Przędzik z bloku nr 13 przy ul. Sikorskiego, II miejsce zdobyła Joanna Łaba z al. Tysiąclecia , a III Helena i Jerzy Guzowie z al. Tysiąclecia. Nagroda Specjalna Burmistrza za oryginalny wygląd ogrodu przypadła Edycie i Marcinowi Szlachtowskim z os. Bór. Ponadto laureaci otrzymali także nagrody pieniężne, które zwykle przeznaczają na kolejne sadzonki i upiększanie ogrodów.

4 listopada

 • Zakończony został konkurs dla uczniów nowotarskich szkół podstawowych pod nazwą „ Mali Globtroterzy Gorczańskiego Parku Narodowego – Matematyka jest wszędzie”. Tym razem uczniowie szkół podstawowych nr: 2, 6, 10, 11 szukali matematyki w przyrodzie i udowodnili, że liczbami można opisać niemal każde zjawisko przyrodnicze. Najlepszym matematykiem okazał się Szymon Urzędowski z „2”, a za nim Damian Polaczyk i Weronika Słota z „11” oraz Gabriela Szewczyk z „2”. Laureatom pogratulował burmistrz Marek Fryźlewicz i wręczył im nagrody. Konkurs współorganizował WBK Bank Zachodni.

 • Nowotarscy radni podczas XII Sesji postanowili wyłączyć z obrad punkt dotyczący ustalenia nazwy nowego mostu, ronda i ulicy i zająć się tym w późniejszym terminie. Radni zakwestionowali proponowane zmiany w budżecie z powodu poślizgów w realizacji miejskich inwestycji, co spowoduje przesunięcia wydatków na 2012 rok i opóźnienia w harmonogramie prac i głosami opozycji odrzucili poprawki do budżetu. Ponadto radni zdecydowali o przyznaniu medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu Stanisławowi Rakoczemu – dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, Galerii Sztuki „Jatki” oraz Wendelinowi Haberowi – inicjatorowi i prezesowi Euroregionu „Tatry”. Natomiast odmówili przyznania medali Jerzemu Widejce – najmłodszemu partyzantowi AK na Wileńszczyźnie oraz byłej radnej i szefowej Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowym Targu – Jadwidze Kuś. Te dwie kandydatury, mimo że wcześniej były pozytywnie zaopiniowane przez Kapitułę Honorową, głosami opozycji przepadły. Atmosfera na sali zrobiła się bardzo nieprzyjemna.

 • Krakowska Regionalna Komisja Orzekająca działająca przy Regionalnej Izbie Rozrachunkowej uniewinniła burmistrza Marka Fryźlewicza od zarzutów stawianych przez opozycję (jeszcze przed wyborami na burmistrza) dotyczących spraw formalnych trybu i wyboru wykonawcy budowy basenu. Ponieważ prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie odwołał się od tej decyzji, stała się ona prawomocna, ku zaskoczeniu opozycji przekonanej o winie burmistrza i Urzędu Miasta.

6 listopada

 • Minęła 15 rocznica wyboru Marka Fryźlewicza na burmistrza Nowego Targu i tym samym burmistrz Fryźlewicz „pobił rekord” w długości okresu nieprzerwanego sprawowania tego urzędu, który do tej pory należał do przedwojennego, zasłużonego burmistrza Józefa Rajskiego.

8 listopada

 • Po raz szósty Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała Dni Papieskie. Tym razem motywem przewodnim była godność osoby w nauczaniu Jana Pawła II. Na program złożyły się wykłady prowadzone przez księży i wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Karola Wojtyły, PPWSZ oraz program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych i koncert franciszkańskiej grupy „Fioretti”.

 • W Urzędzie Miasta odbył się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku kolejny wykład dotyczący zdrowia, którego tematem była „Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Nowe możliwości zapobiegania udarom mózgu w przebiegu migotania przedsionków”. Wygłosiła go dr Jadwiga Nessler z CM Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 • Nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował tradycyjne „Posiady Zaduszkowe”.

9 listopada

 • W nowotarskim magistracie otwarto wystawę pod nazwą „Jesienne Fantazje” przygotowaną przez dzieci z samorządowych przedszkoli nr 2 i 4.

 • W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się przedstawienie zatytułowane „Dieta Cud, czyli komedia odchudzająca Jana Jakuba Należytego”.

 • Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu zaprosiło na Wieczór Pieśni Patriotycznych. Licznie zebrani w sali gimnastycznej nowotarżanie ochoczo śpiewali narodowe pieśni pod przewodem radnego – Lesława Mikołajskiego.

10 listopada

 • Obchody 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w naszym mieście złożeniem wiązanek kwiatów przez przedstawicieli władz miasta i powiatu, nowotarskich instytucji, szkół i organizacji społecznych na grobach osób, które walczyły o niepodległość naszego kraju. Następnie odbyła się uroczysta akademia, okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta – Jacenty Rajski, wręczone zostały Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu, a na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu Studia Piosenki Septyma.

11 listopada

 • W Święto Niepodległości w kościele NSPJ odbyła się msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny z udziałem chóru „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna. Potem nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i obywateli miasta pod Ratusz, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. W tym dniu w nowotarskiej bursie gimnazjalnej otwarta została wystawa pod nazwą: „Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumentach i fotografii utrwalone”. Część pierwsza 1904 – 1945 r.” Wernisaż, co podkreśliła prezes Stowarzyszenia – Danuta Hajnos, oficjalnie otworzył obchody 100-lecia powstania gmachu bursy. Druga część wystawy (lata 1946 -2012) oraz kolejna publikacja mają być gotowe na wiosnę przyszłego roku. W ramach obchodów Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował XVI Powiatowy Konkurs Plastyczny pod hasłem „Niepodległość”, na który napłynęły 403 prace z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu nowotarskiego. Jury nagrodziło aż 41 prac i 38 wyróżniło, ponadto siedmiu uczestników otrzymało wyróżnienia, a 15 nagrody specjalne.

 • Tradycyjnie w Hali Sportowej „Gorce” zakończył się Turniej Koszykówki Regionu Południe, w którym walczyli chłopcy z rocznika 1997 z 6 województw.

12 listopada

 • Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury podsumował kolejny już XXXV Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej związany niegdyś z Klubem Plastyka Amatora „Wizja”, a obecnie „Laboratorium Sztuki”. Tematem konkursu były „ Pory roku”. Nadesłano 113 prac 36 autorów, które oceniało jury pod przewodnictwem artysty plastyka Czesława Jałowieckiego. I nagrodę w kategorii ludowej otrzymał Zdzisław Słonina ze Świątnik Górnych, a I nagrodę w kategorii nieprofesjonalnej – Elżbieta Kolusz z Nowego Targu. Wśród licznych nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się ponadto Julian Klamerus i Elżbieta Niemiec - twórcy z naszego rejonu oceniani w kategorii nieprofesjonalnej. W czasie otwarcia wystawy pokonkursowej laureatom zostały wręczone nagrody, wyróżnienia i dyplomy – wręczali je burmistrz Marek Fryźlewicz i Barbara Pachniowska – dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury. Kuratorem konkursu był Gabriel Wolski. Wystawie towarzyszył barwny katalog zawierający także krótką historię konkursu i sporo ciekawostek.

 • Drużyna Old Boys Podhale Nowy Targ rozegrała mecz hokejowy na lodzie z kanadyjską drużyną Old Boys Remax Calgary. Nowotarżanie wygrali 13:2. Burmistrz naszego miasta spotkał się z kanadyjską drużyną w nowotarskim Ratuszu.

 • TVP Info wyemitowała kolejny odcinek z cyklu „Zdrowie na talerzu”. Na podsumowanie I edycji programu wybrany został Nowy Targ promujący się od lat jako „Miasto ze smakiem”. Magazyn konsumencki, który łączy wiedzę z rozrywką kręcony był najpierw w restauracji „Góralsko Strawa”, gdzie zespól regionalny „Młode Podhale” odegrał biesiadę góralską, potem realizatorzy oglądali nasze miasto z samolotu, a na koniec udali się z wizytą do nowotarskiego bacy. Film promujący miasto, co ważne bez dodatkowych kosztów, udało się nakręcić dzięki współpracy naczelnika Marcina Jagły z redaktorem Piotrem Owczarskim.

14 listopada

 • Nowy Targ oficjalnie należy do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Z tej okazji zjawił się w naszym mieście Stanisław Sorys – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który uroczyście otworzył w nowotarskim Ratuszu Jednostkę Informacji Turystycznej i oddał w ręce burmistrza Marka Fryźlewicza efektowny ceramiczny klucz. Można tam nie tylko uzyskać informacje o atrakcjach lokalnych, ale także zapoznać się z ofertą turystyczną całego województwa. Wszystkie punkty IT mają pracować według jednakowych standardów obsługi. W punkcie dostępne są w wersji elektronicznej i papierowej materiały o Małopolsce w siedmiu językach, a także dla niewidomych.

 • Na nowotarskiej strzelnicy Ligi Obrony Kraju zakończyła się kolejna Liga szkolna w strzelaniu. Miasto reprezentował na uroczystym zakończeniu Janusz Stopka – naczelnik Wydziału Oświaty.

15 listopada

 • Grupa Podhalańska GOPR powiększyła się o 4 ratowników. Podczas uroczystości związanej z Dniem Ratownika GOPR uroczyste przyrzeczenie ratownicze złożyli: Hubert Klimek, Grzegorz Kwiatek, Andrzej Michalski i Marcin Nowak. Spotkanie, w którym uczestniczył także burmistrz Marek Fryźlewicz odbyło się w Karczmie „Hanka”.

16 listopada

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się „Zaduszki Nowotarskie”. Poetyckie wspomnienia prezentowali: Wanda Szado-Kudasikowa, Wanda Czubernat, Jerzy Tawłowicz, Roman Dzioboń i Krzysztof Kokot. Natomiast muzyczne wypominki zapewniły zespoły: New Market Jazz Band, „Śwarni” i „Roztock”. Tak poeci, jak i muzycy zadedykowali swoje utwory mieszkańcom naszego miasta, którzy odeszli na zawsze.

 • Karczma „U Borzanka” jako jedna z 42 w Małopolsce i jedyna w Nowym Targu otrzymała certyfikat Karczmy Regionalnej nadany przez Małopolską Organizację Turystyczną. Dyplom wręczył Leszek Zegzda – prezes MOT, na specjalnej uroczystości zorganizowanej w karczmie „Rzym” w Suchej Beskidzkiej. Drugim nowotarskim akcentem spotkania był pokaz mody regionalnej prezentowany przez „Folk Design” nowotarżanki Anety Larysy Knap.

 • Zakończył się XIII Nowotarski Konkurs Recyklingowy organizowany dla dzieci i młodzieży. Efektem były 32 tony zebranej makulatury i ok. 1,5 tony aluminiowych puszek. Uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród laureatom odbyło się w magistracie, gdzie wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski podziękował uczestnikom za świetne wyniki, a nauczycielom, którzy nadzorowali zbiórki za budzenie świadomości ekologicznej. Wśród szkół podstawowych i gimnazjów najlepiej spisali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, a następnie „11” i „3”. W zbiórce puszek najlepsza była Szkoła Podstawowa nr 11, następnie Gimnazjum nr 2 i Szkoła „6”. Wśród przedszkolaków I miejsce w obydwu kategoriach zajęły dzieci z prywatnego przedszkola „Wesoła ciuchcia”, przed „2” z Kowańca i „4” na os. Bór. Nagrody, które wręczał wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski zostały zakupione w porozumieniu z dyrekcjami zwycięskich placówek. Były to m.in. radiomagnetofony, głośniki, sprzęt sportowy, zestawy edukacyjne itp.

17 listopada

 • Państwowa Szkoła Muzyczna zorganizowała koncert patriotyczny pod nazwą „Wolność przyszła w listopadzie”.

19 listopada

 • W restauracji „Ruczaj” nowotarski oddział Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zorganizował Andrzejkowy Bal Charytatywny, na który przybyło około 100 osób. W czasie balu przeprowadzono aukcję, a dochód (łącznie zebrano 15,5 tys. zł) przeznaczono na wsparcie „Chatki”, o czym poinformowała Grażyna Kukulska – prezeska koła.

 • Wśród wychowanków nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest spora grupa dzieci utalentowanych artystycznie. Ich występ spotkał się z dużym aplauzem.. na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Tarnowie pod nazwą „Śpiewaj z nami”. Zespół „Pieguski” zdobył Grand Prix, a zespół „Sylaba” I miejsce w kategorii tanecznej.

 • Zakończyły się XVIII Dni Trzeźwości na Podhalu. Zlot – jeden z najstarszych i największych zlotów środowisk abstynenckich w Polsce, odbył się po raz 28, trwał cztery dni i zgromadził ludzi z różnych stron Polski, a także z sąsiedniej Słowacji. Wśród uczestników byli też prawosławni i muzułmanie. Program zawierał spotkania, prelekcje, msze, wspólne modlitwy i pogadanki adresowane do różnych grup m.in. do młodzieży, nauczycieli, wychowawców, rodzin dotkniętych problemem alkoholizmu .

20 listopada

 • W sali widowiskowej Miejskiego ośrodka Kultury odbył się XI Wieczór Cecyliański. Wystąpiły chóry: „Kluszkowce”, „Wierchy” z Zakopanego, „Echo Gorczańskie” z Nowego Targu, Diakonia Muzyczna i orkiestra parafii NSPJ, a także „Stokrotki” (zespół muzyczny przedszkolaków) oraz dwie schole. Śpiewaków oklaskiwała licznie zgromadzona nowotarska publiczność, która ma wiele sympatii dla chóralnego śpiewania.

21 listopada

 • Pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu z okazji Dnia Pracownika Socjalnego spotkały się na uroczystym obiedzie w restauracji „Kaprys” z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, w czasie którego podsumowano pracę OPS w mijającym roku. Burmistrz dziękując im za dotychczasową pracę wręczył okolicznościowe adresy i albumy fotograficzne „Nowotarskie inspiracje” autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego.

23 listopada

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił przedstawicieli mediów na konferencję prasową poświęconą głównie kolejnemu Almanachowi Nowotarskiemu (w najbliższych dniach zapowiedziano promocję tej publikacji), budżetowi miasta na przyszły rok oraz tabliczce z granicy PRL/ZSRR.

 • Stanisław Mroszczak – żołnierz Brygady Strzelców Karpackich, uczestnik walk pod Tobrukiem i El Ghazala, potem walczący w lotnictwie polskim w Anglii został odznaczony krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP. Odznaczenie przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zostało mu wręczone w czasie uroczystości w pałacu prezydenckim.

24 listopada

 • W nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja naukowo-edukacyjna pod hasłem „Dziedzictwo Polskiej Policji Państwowej Województwa Krakowskiego 1919- 1939 oraz tragizm Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Dystryktu Krakowskiego 1939 – 1945”. Organizatorzy wykorzystali nie tylko tradycyjne formy przekazu, ale także inscenizacje, obrazy, symbole, prezentacje wystaw itp. W konferencji uczestniczyli uczniowie nowotarskiej „5” im. Konfederacji Tatrzańskiej. Organizatorami byli: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu oraz koło terenowe nr 2 Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzin Policyjnych 1939 roku. Za zasługi dla tego Stowarzyszenia przyznano medale i wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. nowotarski komendant Zbigniew Domalik, senator i rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz oraz burmistrz Marek Fryźlewicz. Po konferencji burmistrz spotkał się z nowym generałem policji Andrzejem Rokitą – komendantem małopolskich policjantów, który kilka lat służył w Zakopanem oraz 3 lata w Nowym Targu w Centralnym Biurze Śledczym.

25 listopada

 • W nowotarskim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona została suma odpustowa, w intencji całego miasta. Zgodnie z dekretem Kongregacji Watykańskiej po raz pierwszy wierni modlili się do św. Katarzyny jako patronki Nowego Targu. Wśród duchownych uczestniczących we mszy św. był ks. prałat Franciszek Chowaniec, skorzystano więc z okazji i wręczono mu Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu przyznany przez Radę Miasta dwa lata temu.

27 listopada

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce koncert laureatów XXII Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu – Sacrosong 2011, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Świętymi bądźcie”. Wzięło w nim udział ponad 850 uczestników. Wcześniej (18 i 19 listopada) soliści, zespoły, schole, grupy i chóry – słowem wszyscy uczestniczący w Przeglądzie wzięli udział w przesłuchaniach. Najlepsi zaprezentowali się na niedzielnym koncercie i odebrali nagrody, wyróżnienia i gratulacje. Nagroda publiczności w postaci Pucharu Przechodniego i drugie miejsce w kategorii dziecięcej przypadła scholi „Promyki”, trzecie miejsce w tej kategorii wyśpiewała schola z parafii bł. Jana Pawła II – to sukcesy nowotarskich uczestników XXII Sacrosongu. Grand Prix otrzymała Sylwia Zelek ze Żmiącej, I miejsce wśród schol dziecięcych zajęła schola „Przymierze” z Frydrychowic, wśród młodzieżowych najlepsza okazała się schola „Gaudium” z Niegowici. Wśród solistów najwyższym uznaniem jury obdarzyło Wiolettę Smajdor z Nowego Sącza (kategoria dziecięca) i Sabinę Szczur z Frydrychowic. Podhalański Sacrosong 2011 zorganizowała pod honorowym patronatem ks. kardynała Stanisława Dziwisza parafia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II z pomocą Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i Miejskiego Ośrodka Kultury.

 • W nowotarskim Ratuszu spotkali się miłośnicy poezji, także śpiewanej. Program XXXIII Salonu Poezji przygotowali Agnieszka Rosner-Zawilińska i Edward Zawiliński – nosił tytuł „Niby nic!”.

28 listopada

 • Hucznie, z pompą otwarto most na Czarnym Dunajcu i fragment przyszłej obwodnicy wschodniej. Firma Mota-Engil wybudowała most łączący ul. Waksmundzką z Kowańcem, rondo na skrzyżowaniu ulic Kowaniec i Kokoszków, zmodernizowała skrzyżowanie ulic Waksmundzkiej i Bereki i zainstalowała tam sygnalizację świetlną. Prace trwały 16 miesięcy, koszt całej inwestycji przekroczył 19 mln złotych. Most na Bałęzowem, jak go powszechnie nazywają nowotarżanie, jest pierwszym mostem wybudowanym w naszym mieście od 53 lat. Uroczystym otwarciem mostu, który już znacznie odciążył centrum, był przejazd św. Katarzyny z orszakiem (rycerska świta zaaranżowała walkę o prawo pobierania myta), za którym podążali goście i gospodarze. Wśród gości był m.in. wicewojewoda Andrzej Harężlak, przedstawiciele starostw – nowotarskiego i tatrzańskiego, burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, parlamentarzyści, proboszczowie, reprezentanci wielu instytucji, służb i oczywiście przedstawiciele wykonawców. Most i drogę poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej – Grzegorz Ryś. Było wiele gratulacji, podziękowań i okolicznościowych wystąpień. Burmistrz Marek Fryźlewicz podkreślił, że w naszym mieście potrzebne są jeszcze dwa mosty – jeden w rejonie lotniska, a drugi na Czarnym Dunajcu. Po wystąpieniach dokonano tradycyjnego przecięcia wstęgi – most został otwarty.

 • Członkowie Sekcji Operacyjnej GOPR Nowy Targ zebrali się, aby uczcić 80 urodziny Józefa Różańskiego – znanego i cenionego nowotarżanina wielce zasłużonego dla naszego miasta, a także GOPR - w latach 1984-1986 był prezesem Rady Nadzorczej GOPR, a w 1999 został odznaczony za zasługi dla ratownictwa. Jako nadal zajmujący się pszczelarstwem otrzymał od kolegów urodzinowy tort w kształcie ula. Toast wzniesiono przednią miodówką.

29 listopada

 • Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i Marek Fryźlewicz burmistrz Nowego Targu zaprosili do sali obrad nowotarskiego magistratu na promocję książki „Almanach Nowotarski” nr 15, który właśnie ukazał się drukiem. Wydawnictwo zachowało dotychczasowy układ, jest coraz obszerniejsze, bogatsze w materiał ilustracyjny i zdjęciowy. Wzbudza duże zainteresowanie miejscowych, o czym świadczy pełna sala czytelników na promocji. Cieszy się także powodzeniem wśród licznych nowotarżan w kraju i poza granicami. Wypada w tym miejscu wspomnieć o tych, którzy „Almanach” współtworzyli, a w tym roku odeszli na zawsze. Zmarł prof. Julian Ciuruś, prezesujący Podhalańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk – wydawcy „Almanachu” przez 26 lat, przygotowujący bibliografię Podhala, Spisza i Orawy – Marian Kozielski oraz długoletni współpracownik – Władysław Skalski. Ponadto wyłączył się z prac redakcyjnych (z powodu wieku i trudności z dojazdem z Warszawy) dr Stanisław Michalczuk. Jego rolę redaktora naczelnego przejęła dr Stanisława Trebunia-Staszel. W skład redakcji weszli również: prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz, Adolf Szpytma, Marcin Jagła i Tomasz Borucki. Jubileuszowy numer „Almanachu Nowotarskiego” obwieściła trombita, a na uroczystość przybyły zespoły regionalne, które przygotowały z tej okazji niespodziankę – inscenizację fragmentu „Opery Góralskiej” poświęconej pamięci Jana Pawła II.

 • Zmarł Jan Marian Kacwin kapitan Armii Krajowej ps. Juhas, prezes nowotarskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. Przez kilkadziesiąt lat zbierał, dokumentował i udostępniał (także we własnych publikacjach) unikatowe materiały dotyczące walki podziemnej na Podhalu. Służył nieocenioną pomocą historykom, publicystom i dziennikarzom. Był członkiem założycielem Komisji Historii Wojskowości oraz nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Nasze miasto przyznało mu Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu”. Przed rokiem otrzymał od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

30 listopada

 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych i przedświątecznego opłatka, na zaproszenie nowotarskiego koła Polskiego Związku Niewidomych przybyło ponad sto osób niewidomych i niedowidzących z całego powiatu. Najpierw modlili się w kościele św. Jadwigi Królowej, a potem przeszli do restauracji „Ruczaj”, gdzie czekał na nich świątecznie zastawiony stół i zespół regionalny „Zaskalanie”. Spędzili czas w miłej, świątecznej, radosnej atmosferze. Nowotarskie koło należy do grupy najprężniej działających w Małopolsce. Prezeska koła - Anna Tylka, w roku, na który przypadało 60-lecie Polskiego Związku Niewidomych, w uznaniu zasług została uhonorowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi, który wręczono jej w Krakowie.

Z dziedziny sportu warto odnotować kolejny sukces Tadeusza Błażusiaka, który dokonał nie lada wyczynu i przeszedł do historii motocyklowego sportu. Został mistrzem Ameryki w endurocrossie po raz trzeci z rzędu.

GRUDZIEŃ

1 grudnia

 • W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej w ramach Wieczorów Czwartkowych odbył się specjalny koncert muzyczno-poetycki dedykowany Czesławowi Miłoszowi z okazji kończącego się Roku Miłosza. Wprowadzenie wygłosiła Krystyna Ciesielska, koncertowało Lorien Trio, ton nadawała Agnieszka Kaczmarek-Bialic - mistrzyni gry na harfie, a partnerowały jej flecistka Alicja Lizer Molitorys i altowiolistka Aleksandra Batog. Panie grały muzykę Debussy’ego, Takemitsu, Gubaiduliny oraz Kaczmarek-Bialic. Teksty Czesława Miłosza recytowała krakowska aktorka Joanna Mastalerz.

2 grudnia

 • W kwaterze żołnierzy radzieckich na nowotarskim cmentarzu w asyście wojska, z żołnierskimi honorami, z udziałem władz miasta, policji i innych instytucji oraz ks. proboszcza Mariana Wanata, który odmówił ekumeniczne modlitwy za poległych, pochowane zostały ekshumowane szczątki żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w styczniu 1945 roku w czasie wyzwalania naszego miasta. Pochowano ich wówczas w betonowych sarkofagach na placu Słowackiego, które odkopano w czasie prowadzonej obecnie rewitalizacji placu.

3 grudnia

 • Kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski przy licznym udziale duchowieństwa z całego Podhala i diecezji oraz rzeszy wiernych poświęcił nowy kościół parafialny w Nowym Targu na Równi Szaflarskiej pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Jest to pierwszy kościół pod wezwaniem nowego błogosławionego Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu na Podhalu i w całej diecezji. Przy tej okazji kardynał Dziwisz podpisał specjalne błogosławieństwo dla zabytkowej kaplicy św. Doroty przy ul Waksmundzkiej z okazji jej gruntownego odnowienia.

4 grudnia

 • W nowotarskim Ratuszu odbył się XXXIV Salon Poezji z udziałem Anny Radwan-Gancarczyk – aktorki Teatru Starego w Krakowie.

5 grudnia

 • Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosił na finał Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2011, który był zwieńczeniem akcji trwających przez cały rok. Połączono go prezentacją działalności i dorobku organizacji pozarządowych. Zgodnie z programem najpierw zorganizowano grę miejską dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Potem urządzono w hallu MOK stoiska poszczególnych organizacji, następnie otwarto wystawę pod nazwą „Wolontariat – jednak się kręci 2011” i wreszcie przyszła pora na rozstrzygnięcie plebiscytu „Aktywny 2011” oraz konkursów „Nowotarski Dobroczyńca 2011” i „Tak, wolontariat”. W plebiscycie „Aktywny 2011” w mieście i powiecie nowotarskim zwyciężyli Maria i Józef Staszlowie z Nowego Targu, którzy całe życie poświęcili krzewieniu kultury regionalnej. Nowotarskim Dobroczyńcą 2011 została firma Wojas S.A., a w konkursie na plakat promujący wolontariat zorganizowanym dla młodzieży I miejsce zajęła Marcelina Kopeć z Gimnazjum w Gronkowie.

 • Dzień Wolontariusza zakończyło spotkanie z bajką, czyli spektakl „Kozucha Kłamczucha” Janiny Porazińskiej w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, w wykonaniu nowotarskich VIP-ów i aktorów ze Studia Teatralnego Dorosłych przy MOK. Dowcipne i refleksyjne teksty wsparła scenografia Anny Dąbrowskiej i muzyczne opracowanie Macieja Mikulskiego. Zaproszeni na przedstawienie byli zarówno dorośli jak i dzieci. Tradycyjnie biletem wstępu było zakupienie mikołajowej paczki dla dzieci z najuboższych rodzin. Pozyskano 120 paczek, które za pośrednictwem dyrektorów Szkół Podstawowych nr 2, 3, 4, 5, 6, 10 i 11 trafiły do dzieci potrzebujących wsparcia.

 • Z okazji Dnia Niepełnosprawnych nowotarskie Gimnazjum nr 1 podejmowało podopiecznych Ośrodka Rekreacyjno-Edukacyjno-Opiekuńczego przy Stowarzyszeniu PSOUU „Chatka”. Przygotowano dla nich program artystyczny, poczęstunek i wspólne tańce.

 • Nowotarżanin Julian Szopiński mieszkający w Wieliczce, za pośrednictwem swojego kolegi radnego Lesława Mikołajskiego, przekazał burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi cenne dokumenty z historii miasta – kilka oryginalnych protokołów z wyboru cechmistrzów z połowy XIX wieku, które odbyły się w siedzibie Bractwa św. Anny.

6 grudnia

 • W pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 10 odbyło się robocze spotkanie kadry kierowniczej szkół podstawowych i gimnazjów z kierownictwem Urzędu Miasta. Narada prowadzona przez wiceburmistrza Jana Kolasę dotyczyła głównie projektu pod nazwą „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Nowym Targu”. Zadania związane z wdrożeniem tego projektu, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych we wszystkich 7 szkołach podstawowych, omówił naczelnik Wydziału Oświaty – Janusz Stopka. Umowa o realizacji projektu i jego finansowaniu przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie podpisana zostanie przez burmistrza Marka Fryźlewicza w najbliższym czasie. Należy w tym miejscu odnotować, że Nowy Targ został laureatem konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”, którego celem jest wyróżnienie gmin i powiatów, aktywnie wspierających rozwój edukacji na swoim terenie. Oprócz certyfikatu zwykłego Miasto otrzymało także wyróżnienie specjalne – statuetkę „Primus”, przyznaną za największą liczbę punktów. Certyfikaty i statuetki wręczono samorządowcom podczas uroczystej gali w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się IX Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych, w czasie których prezentowało się czterdziestu wykonawców z Polski południowej w trzech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych I miejsce ex aequo przypadło Martynie Plewie z Nowego Targu i Wojciechowi Batko z Nowego Sącza, w drugiej kategorii I miejsce zdobyły Zofia Krupa i Wioletta Smajdor z Nowego Sącza, a w trzeciej najlepsze były Ewa Jurczak z Raby Wyżnej i Marta Skraba z Nowego Targu. Nagrody dla laureatów ufundowało miasto i Szkoła Podstawowa nr 10.

 • Nowotarskie Gimnazjum nr 2 zwyciężyło w tegorocznym małopolskim projekcie zatytułowanym „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, którego celem jest przygotowanie gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. Gimnazjum otrzymało nagrodę główną za przedsięwzięcie pod nazwą „Troskliwa dłoń i współczujące serce”. Podczas gali zorganizowanej w Filharmonii Krakowskiej dyrektor Karol Skrzypiec odebrał statuetkę i dyplom z rąk metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. W gronie laureatów znalazł się także nowotarski Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana.

 • W Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował Posiady Wigilijne, podczas których degustowano tradycyjne wigilijne potrawy spożywane na Podhalu.

7 grudnia

 • Mateusz Kwak – 13-letni chłopak poważnie potrącony przez autobus MZK w lutym 2010 roku, który po licznych operacjach i długiej oraz kosztownej rehabilitacji chodzi już o własnych siłach, otrzymał od dyrektora MZK Nowy Targ – Krzysztofa Antosa dożywotni bilet wolnej jazdy wszystkimi liniami nowotarskiej komunikacji miejskiej. Podobny bilet do czasu uzyskania pełnoletniości przez chłopca otrzymała jego matka. Dyrektor zaznaczył, że są one przekazane w imieniu całej załogi MZK.

 • W Sanepidzie odbyło się spotkanie w ramach projektu „Odświeżmy nasze miasto”, którego celem jest ograniczenie szkodliwych następstw palenia tytoniu w Polsce.

8 grudnia

 • W Miejskim Ośrodku Kultury można było obejrzeć wspaniały pokaz baletowy Swietlany Gaidy z Krakowskiej Zawodowej Szkoły Tańca i Baletu.

9 grudnia

 • Nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 5 Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros zorganizowały VIII Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Swietłana Dąbrowska, Andżelika Suska i Damian Jankowski. II miejsce zajęła reprezentacja „piątki”, czyli organizatorów, a III uczniowie uczęszczający do nowotarskiej „szóstki”.

 • Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zorganizowała w „Skalnym Dworku” tradycyjne spotkanie wigilijne.

10 grudnia

 • Nowotarskie upamiętnienie 30 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęło się mszą św. w kościele św. Katarzyny, następnie odbyło się spotkanie połączone z koncertem w sali Państwowej Szkoły Muzycznej, w czasie którego zasłużonych Podhalan uhonorowano Medalami „Solidarności” z napisem „Zło dobrem zwyciężaj”. Medale otrzymało łącznie 21 osób, wśród których byli działacze „Solidarności” z Nowego Targu m.in. Halina Bańka, Rozalia Bigos, Krzysztof Kuranda, Maria Krupa, Anna Rosak, Robert Ozorowski, ks. Jerzy Leśko. W czasie kolejnego spotkania, tym razem w sali Euroregionu „Tatry” wystąpienie senatora Mieczysława Gila poprzedziło wręczenie prestiżowych medali „Niezłomny w słowie”. Medalem wyróżniane są osoby, które w latach 80-tych, mimo grożących represji działały na rzecz wolności słowa. Wręczono je: ks. Antoniemu Bednarzowi, Franciszkowi Tomaszkowiczowi, Antoninie Ozorowskiej, Sławomirowi Kluzie, Zofii Łukasz, Marii Starmach, Marianowi Gołczyńskiemu i Wojciechowi Mrozowi.

 • Trzebińska Grupa Teatralna „Misterium” przedstawiła w Miejskim Ośrodku Kultury interesujący spektakl zatytułowany „Fesh”.

11 grudnia

 • Dary i prezenty ofiarowane przez mieszkańców naszego miasta w ramach akcji „Szlachetna Paczka” zostały zawiezione do adresatów. Wcześniej zgłosiło się 26 wolontariuszy, którzy po przeszkoleniu wyszukiwali rodziny potrzebujące pomocy. Paczki, których zebrano pokaźną ilość zapełniły magazyn zorganizowany w Domu Katechetycznym przy parafii NSPJ. W ich rozwiezieniu pomagali strażacy, prywatni przewoźnicy, a także burmistrz Marek Fryźlewicz. Akcja zorganizowana w naszym mieście po raz pierwszy, dzięki wolontariuszom, Rycerzom Kolumba, przedsiębiorcom, a przede wszystkim darczyńcom, odniosła znaczny sukces.

 • Właściciele pasiek z dwóch powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego obchodzili w Nowym Targu w kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu święto swojego patrona św. Ambrożego. Podczas mszy św. dziękowali za miniony sezon ofiarowując miód i zdobiony paschał oraz prosili o dobry przyszły rok. Potem podhalańscy bartnicy udali się na wspólny obiad, poprzedzony uhonorowaniem zasłużonych dla Podhalańskiego Koła Pszczelarzy. Najwyższe w tym środowisku odznaczenie Medal im. ks. Jana Dzierżona otrzymał wójt Spytkowic – Franciszek Sidełko, za tworzenie w sąsiedztwie Urzędu Gminy Skansenu Pszczelarskiego Podhala z cennymi eksponatami gromadzonymi przez lata przez Józefa Różańskiego – mistrza pszczelarskiego z Nowego Targu oraz Anna Szopińska dziennikarka „Dziennika Polskiego” za propagowanie od lat problematyki pszczelarskiej. Toast za pomyślność w przyszłym roku wzniesiono tradycyjnym „Niech się leje”.

 • Na płycie nowotarskiego lotniska firma „Devil-Cars” zorganizowała akcję „Bezpiecznie zimą”. W programie były m.in. pokazy rajdowe i ratownictwa drogowego, szkoła bezpiecznej jazdy (z nagrodami!), możliwość przejażdżki z kierowcą rajdowym itp. Wśród mistrzów kierownicy był Bartek Ostałowski z Nowego Sącza, który kilka lat temu w wypadku motocyklowym stracił obydwie ręce. Na jazdę samochodem rajdowym, którym kierowca kierował nogami, zdecydował się burmistrz Marek Fryźlewicz.

12 grudnia

 • W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się konferencja „Pod Giewontem w okowach dwóch totalitaryzmów 1939-1945”zorganizowana przez Stowarzyszenie Auschwitz – Memento oraz Małopolski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. W ramach konferencji wyświetlono film pod tytułem „Duma i zdrada” o działalności kolaboracyjnej Goralenvolku na Podhalu.

13 grudnia

 • W nowotarskim kościele pod wezwaniem św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, ofiar grudnia’70, stanu wojennego i osób represjonowanych. Na początku nabożeństwa burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył Medal 660-lecia Miasta ks. Jerzemu Leśko, który w tamtych czasach był wikariuszem w parafii św. Katarzyny, wspierał ruch solidarnościowy, organizował pomoc dla internowanych oraz zainicjował i odprawiał msze św. w intencji Ojczyzny.

14 grudnia

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił pary małżeńskie z Nowego Targu obchodzące w tym roku Złote Gody na uroczystą kolację połączoną z wręczeniem nadanych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość, w której udział wzięli także proboszczowie parafii NSPJ ks. Stanisław Strojek i św. Katarzyny ks. Marian Wanat, odbyła się w restauracji „U Borzanka”. Tegoroczni jubilaci to: Marianna i Tadeusz Batkiewiczowie, Janina i Andrzej Bełtowscy, Józefa i Zbigniew Bilowie, Janina i Bolesław Christowie, Zofia i Władysław Chudobowie, Antonina i Władysław Cyrwusowie, Stefania i Kazimierz Cyrwusowie, Weronika i Jan Cyrwusowie, Halina i Edward Gęsiakowie, Zofia i Stanisław Jaskierscy, Zofia i Włodzimierz Krauszowscy, Anna i Franciszek Krauzowiczowie, Stefania i Józef Kumorowie, Lidia i Kazimierz Kurasiowie, Karolina i Kazimierz Lachowie, Stanisława i Andrzej Lasykowie, Władysława i Franciszek Ligasowie, Stefania i Stanisław Łapsowie, Danuta i Jan Maciaszkowie, Zofia i Jan Mozdyniewiczowie, Rozalia i Józef Pajerscy, Anna i Andrzej Pawlikowscy, Maria i Jan Pawluśkiewiczowie, Stanisława i Kazimierz Pełeńscy, Helena i Jan Plewowie, Michalina i Józef Podkanowiczowie, Irena i Jerzy Seręgowie, Wiesława i Jan Siaśkiewiczowie, Danuta i Władysław Smarduchowie, Kazimiera i Franciszek Szalowie, Irena i Jan Szpulerowie, Maria i Józef Staszlowie, Stefania i Józef Tomaszowie, Zofia i Tadeusz Wiśniewscy. Jubilatom serdecznie gratulował i dziękował burmistrz Nowego Targu, a wraz z najlepszymi życzeniami przekazał upominki związane z naszym miastem.

15 grudnia

 • Wolontariusze i uczniowie nowotarskiego Gimnazjum nr 2 zaprezentowali na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wzruszający spektakl zatytułowany „12 dni do nieba” opracowany na podstawie książki „Oskar i pani Róża”. Jest to historia chłopca chorego na białaczkę i opiekującej się nim wolontariuszki Róży. Przedstawienie było elementem akcji „pola nadziei” i okazją do zbierania datków na rzecz nowotarskiej Fundacji im. Adama Worwy.

 • Szkoła Podstawowa w Podsarniu otrzymała imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Z tej okazji uroczystą mszę św. odprawił ks. bp Damian Muskus, a wśród ważnych gości byli m.in. posłowie Edward Siarka, Jacek Sasin oraz Andrzej Duda, który pracował w kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

17 grudnia

 • Do restauracji „U Borzanka” przybyło ponad 120 osób na tradycyjny „Opłatek” zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: prorektor nowotarskiej uczelni Anna Mlekodaj, burmistrz Marek Fryźlewicz, proboszcz ks. Marian Wanat. Już w świątecznym nastroju podsumowano miniony rok, był opłatek i życzenia, tradycyjny barszcz z uszkami i torty oraz ciasta upieczone przez uczestniczki spotkania. Kolędy śpiewano wspólnie z zespołem kolędniczym z Sieniawy.

 • Szkoła Podstawowa nr 6 była gospodarzem spotkania opłatkowego, na które przybył burmistrz Marek Fryźlewicz ze swoimi zastępcami Eugeniuszem Zajączkowskim i Janem Kolasą, panią sekretarz Stanisławą Szołtysek, skarbnikiem Łukaszem Dłubaczem i naczelnikiem wydziału oświaty Januszem Stopką. Władze miejskie złożyły życzenia świąteczne wszystkim dyrektorom miejskich placówek przedszkolnych, szkolnych i gimnazjalnych. Program z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowali uczniowie „szóstki”.

 • Auto-Moto-Klub „Gorce” Nowy Targ – klubowy mistrz Polski w trialu podsumował w czasie uroczystej gali w karczmie „Hanka” mijający rok. Prezes klubu Mieczysław Batkiewicz mówił o bardzo udanym sezonie, licznych sukcesach zawodników w kraju i za granicą, oraz przedstawił plany na następny rok. Były puchary i medale dla zawodników, a także podziękowania dla działaczy i sponsorów. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Marek Fryźlewicz, który serdecznie gratulował sukcesów, którymi zawodnicy rozsławiają nasze miasto i życzył, aby zaszczytny tytuł klubowego mistrza Polski zdobywali co roku.

 • W nowotarskim Technikum Weterynaryjnym odbyła się, przy licznie zgromadzonej publiczności, promocja książki pod tytułem „Życie pełne pasji i adrenaliny. Komandos w białym kołnierzyku” autorstwa Marka Lutego – specjalisty od ratowania upadających przedsiębiorstw.

 • Ukazała się kolejna – piętnasta publikacja naukowa wydana przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest to praca zatytułowana „Inspektorzy farmaceutyczni województwa krakowskiego” napisana przez dr Macieja Bilaka. Książka przedstawia dzieje farmacji na terenie Małopolski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

18 grudnia

 • Tradycyjnie nowotarski oddział Związku Podhalan przygotował „Wigilię w Mieście”, na którą zaprosił nie tylko nowotarżan, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości. Przygotowana scena przed Ratuszem służyła składaniu świątecznych życzeń, jasełkowym występom, muzykowaniu i kolędowaniu. Uczestnicy łamali się chałką, a w namiocie przy scenie częstowali wigilijnymi gorącymi potrawami.

 • W kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej nowotarscy harcerze przekazali burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi Betlejemskie Światełko Pokoju. Hasłem tegorocznej akcji są słowa -”Światło, które prowadzi”.

20 grudnia

 • Nasze miasto przybrało już odświętną szatę. Jarzy się dodatkowym, kolorowym światłem nie tylko centrum i przyległe ulice, ale także wiele odleglejszych punktów miasta. Zgodnie z 14-letnią tradycją ozdobiona została przez najmłodszych mieszkańców również miejska choinka przed Ratuszem. Tym razem ozdoby choinkowe przygotowali uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 10 i ozdobili nimi, przy pomocy strażaków i ich kilkunastometrowego podnośnika, wspaniałego świerka. Dzieci, zgodnie ze zwyczajem, zaprezentowały program słowno-muzyczny, a potem udały się na słodki poczęstunek do Ratusza.

 • Przedświąteczny wzmożony ruch obserwuje się już od pewnego czasu we wszystkich sklepach i supermarketach, których w Nowym Targu nie brakuje. Wygląda na to, że nowotarżanie, jak i większość Polaków zwiększonymi zakupami reagują na kryzys.

 • Nowy Targ tuż przed świętami otrzymał prezent – 11 milionową dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację projektu dotąd pozostającego na liście rezerwowej. Projekt obejmuje rewitalizację stadionu letniego im. J. Piłsudskiego i rewitalizację otoczenia hali sportowej „Gorce”. Dotacja stanowić będzie 60 % kosztów obu przedsięwzięć, a udział miasta w inwestycjach wyniesie ok. 7 milionów.

 • Warto odnotować, że miejski parking tuż obok hali lodowej jest już gotowy i oddany do użytku. Wybudowany kosztem ponad 747 tys. zł w małym stopniu jest wykorzystywany. Zmotoryzowani wolą parkować za darmo i zastawiać wszystkie sąsiednie uliczki, place i przejścia. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż miasto zostanie podzielone na płatne strefy parkowania i w centrum na darmowe postoje nie będzie miejsca.

22 grudnia

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl zatytułowany „A ciemność światłości nie ogarnęła” w wykonaniu uczniów nowotarskiego Gimnazjum nr 1.

 • Dwoje nowotarskich nauczycieli otrzymało specjalne nagrody burmistrza. Dorota Kret - za osiągnięcia w pracy artystycznej z dziećmi oraz Jacek Krauzowicz – za osiągnięcia w zakresie sportu szkolnego i popularyzację zdrowego, sportowego trybu życia.

23 grudnia

 • Ks. Kazimierz Krakowczyk zaprosił na Turbacz na pasterkę i msze św. w święta Bożego Narodzenia.

 • W Krakowie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyło się z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza tradycyjne Małopolskie Spotkanie Opłatkowe zorganizowane wspólnie przez marszałka Małopolski i wojewodę małopolskiego. W spotkaniu wziął udział burmistrz Marek Fryźlewicz.

24 grudnia

 • Rodzina śp. Adama Worwy – byłego radnego i społecznika zaprosiła na wigilię osoby samotne do swojej restauracji „Ruczaj”. Do wspólnego stołu zasiadło w tym roku 85 osób. Przybyli także proboszczowie nowotarskich parafii, siostry zakonne zajmujące się ludźmi schorowanymi, opuszczonymi i ubogimi, przyszedł jak zawsze burmistrz Marek Fryźlewicz. Spotkanie wigilijne umilił uczestnikom kolędowaniem Chór „Echo Gorczańskie” pod dyrekcją Piotra Augustyna.

25 grudnia

 • Jak co roku na Polanie Brożek, przy pomniku św. Maksymiliana Kolbe odprawiona została pasterka dla ludzi związanych z górami. Tegoroczna sprzyjająca aura sprawiła, że uczestników było znacznie więcej niż zwykle.

28 grudnia

 • W Nowym Targu zakończyła się procedura przyznawania mieszkań komunalnych osobom, które wystąpiły do magistratu z prośbą o taką pomoc. Radni połączonych komisji: mieszkaniowej, opieki społecznej, zdrowia i porządku publicznego opracowywali decyzje po uprzednim zapoznaniu się ze stanem zajmowanego lokalu, zdrowiem oczekujących i czasem oczekiwania. Ostateczna decyzja należała do burmistrza Marka Fryźlewicza, który mieszkania komunalne przyznał 19 najbardziej potrzebującym rodzinom.

 • Na nowotarskim Rynku popularne platformy cyfrowe: Cyfra + i Canal+ zorganizowały akcję promocyjną dla mieszkańców naszego miasta i Podhala.

 • W Komendzie Powiatowej Policji podsumowano projekt związany z zarządzaniem kryzysowym i współpracą w tym zakresie policji i samorządowców. Wśród samorządowców uczestniczących w spotkaniu byli m.in. wójt Marek Gabzdyl z Gminy Raciechowice i burmistrz Marek Fryźlewicz.

29 grudnia

 • Na wniosek burmistrza miasta zwołana została sesja Rady Miasta, która w programie miała obok tematów związanych z miejskim budżetem, także uroczyste pożegnanie po 42 latach pracy zawodowej dyrektora Zakładu Energetycznego – Stefana Skrzekuta. Burmistrz podziękował dyrektorowi za bardzo dobrą współpracę, życzliwość i wsparcie dla miasta, wręczył Medal 660-lecia Miasta i list gratulacyjny. Dyrektor otrzymał też gromkie brawa od radnych i publiczności.

30 grudnia

 • W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek zatytułowany „Nad Betlejem”. Kolędy i pastorałki śpiewały chóry: Tatrzański Chór „Szumny” pod dyrekcją Mirosława Lubowicza i Chór „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej, z partiami solowymi w wykonaniu Lucyny Jarząbek.

 • Burmistrz Marek Fryźlewicz wraz z senatorem prof. Stanisławem Hodorowiczem odwiedzili w Krakowie przebywającego na rehabilitacji kardynała Franciszka Macharskiego – Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu. Była to okazja nie tylko do złożenia życzeń zdrowia, ale i najlepszych życzeń u progu Nowego 2012 Roku.

Rok 2011 dobiegł końca. Kryzys - oby nas ominął - o którym tyle się mówiło i pisało w ciągu roku nie zmącił dobrego nastroju i nowotarżanie z radością i nadzieją witali Nowy 2012 Rok.

Zofia Giełczyńska, w: „Almanach Nowotarski” nr 16, Nowy Targ 2012 r., s. 337

Aktualizacja: 25-10-2012r.
Oglądane: 15714 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE