X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 136

Wystąpienie Burmistrza podczas uroczystości 100-lecia Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego

Wystąpienie Burmistrza Nowego Targu
podczas uroczystości 100 - lecia Gimnazjum i Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu w dniu 06.06.2004r.

Eminencjo Księże Kardynale,
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie,
Szanowni Goście Honorowi oraz wszyscy absolwenci, uczestnicy naszej uroczystości!

Spotykamy się dzisiaj na doniosłym jubileuszu 100 - lecia Gimnazjum i Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Jest to wielkie święto Nowego Targu, Podhala oraz nas wszystkich.

Tak jak większość wielkich dzieł początki podhalańskiej "Alma Mater" były bardzo trudne.

Starania o jej utworzenie rozpoczął już w 1868 roku Adolf Tetmajer - Marszałek Powiatu Nowotarskiego kierując do Rady Gminnej w Nowym Targu apel o podjęcie starań o utworzenie "wyższego zakładu naukowego" w Nowym Targu. Rada Miejska podjęła konkretne działania rozpoczynając od wniesienia do Rady Państwa i Ministerstwa Oświaty prośby o utworzenie gimnazjum w Nowym Targu.

Powołany został Komitet Gimnazjalny, złożony z ludzi wpływowych, który prowadził dalsze starania między innymi w Sejmie Krajowym i Kole Polskim w Wiedniu, które zostały uwieńczone sukcesem w dniu 05.07.1904r, kiedy to Cesarz Franciszek Józef I wydał rozporządzenie o utworzeniu w Nowym Targu państwowego gimnazjum z polskim językiem wykładowym. I tak zaczęła się historia dostojnej jubilatki. Historia obfitująca w ważne a często tragiczne dzieje jej profesorów, uczniów i absolwentów w czasie I i II wojny światowej czy też w czasach stalinizmu i realnego socjalizmu.

Zawsze jednak nawet w tych najtrudniejszych czasach była, to jak pisze Ojciec św. Jan Paweł II w liście na 100 - lecie "Szkoła oparta na tradycji solidnego przekazywania wiedzy a równocześnie wychowywania w duchu szacunku dla wartości ponadczasowych, odpowiedzialności za dobro wspólne i miłości do Ojczyzny. Mimo różnorakich trudności tradycja ta była przekazywana kolejnym pokoleniom i wierzę, że zachowała się aż do naszych dni".

Przeżywając dzisiaj radość jubileuszu i spotkania z koleżankami i kolegami ze swojego rocznika i z różnych pokoleń absolwentów spośród których, szczególnie serdecznie witam i pozdrawiam p. Józefa Króżla - absolwenta z 1932r. oraz z Profesorami, myślimy też i wspominamy tych którzy odeszli z naszego grona.

Wiele z tych osób gościło jeszcze na 90 - leciu Liceum, a śp. Ks. Prof. Józef Tischner z właściwym sobie humorem i filozofią określił wtedy uroczystości jubileuszowe jako "Zjazd wszystkich, którzy w tym Gimnazjum cokolwiek zyskali lub stracili, tych którzy je skończyli i nie skończyli, kogo przyjęli i w porę wyrzucili".

Dziękując wszystkim dzięki którym mogą odbywać się nasze uroczystości, a w szczególności Komitetowi Organizacyjnemu i sponsorom, gościom oraz wszystkim uczestnikom, absolwentom, przybyłym z Polski, wielu krajów Europy i Świata, zwracam się z propozycją i prośbą, abyśmy wykorzystali nasze spotkanie do tworzenia wielkiego kręgu osób wspierających naszą szkołę, tworzących jej pomyślną przyszłość oraz dobrą przyszłość miasta Nowego Targu i Podhala. Wykorzystajmy w tym kierunku nasze umiejętności, zdolności i możliwości tak abyśmy okazali się godnymi chlubnych tradycji i przeszłości naszej Podhalańskiej "Alma Mater".

Jako Burmistrz Królewskiego Wolnego Miasta Nowego Targu - absolwent naszej szkoły zapraszam do współpracy.

Pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości jubileuszowych i życzę dużo osobistych przeżyć, sympatycznych spotkań odnawiających przyjaźnie i znajomości oraz doczekania następnego jubileuszu.

Burmistrz Nowego Targu
Marek St. Fryźlewicz

Aktualizacja: 10-09-2004r.
Oglądane: 8195 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE