Wystąpienie Burmistrza Nowego Targu
podczas uroczystości 100 - lecia Gimnazjum i Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego
w Nowym Targu w dniu 06.06.2004r.
Eminencjo Księże Kardynale,
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie,
Szanowni Goście Honorowi oraz wszyscy absolwenci, uczestnicy naszej uroczystości!
Spotykamy się dzisiaj na doniosłym jubileuszu 100 - lecia Gimnazjum i Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Jest to wielkie święto Nowego Targu, Podhala oraz nas wszystkich.
Tak jak większość wielkich dzieł początki podhalańskiej "Alma Mater" były bardzo trudne.
Starania o jej utworzenie rozpoczął już w 1868 roku Adolf Tetmajer - Marszałek Powiatu Nowotarskiego kierując do Rady Gminnej w Nowym Targu apel o podjęcie starań o utworzenie "wyższego zakładu naukowego" w Nowym Targu. Rada Miejska podjęła konkretne działania rozpoczynając od wniesienia do Rady Państwa i Ministerstwa Oświaty prośby o utworzenie gimnazjum w Nowym Targu.
Powołany został Komitet Gimnazjalny, złożony z ludzi wpływowych, który prowadził dalsze starania między innymi w Sejmie Krajowym i Kole Polskim w Wiedniu, które zostały uwieńczone sukcesem w dniu 05.07.1904r, kiedy to Cesarz Franciszek Józef I wydał rozporządzenie o utworzeniu w Nowym Targu państwowego gimnazjum z polskim językiem wykładowym. I tak zaczęła się historia dostojnej jubilatki. Historia obfitująca w ważne a często tragiczne dzieje jej profesorów, uczniów i absolwentów w czasie I i II wojny światowej czy też w czasach stalinizmu i realnego socjalizmu.
Zawsze jednak nawet w tych najtrudniejszych czasach była, to jak pisze Ojciec św. Jan Paweł II w liście na 100 - lecie "Szkoła oparta na tradycji solidnego przekazywania wiedzy a równocześnie wychowywania w duchu szacunku dla wartości ponadczasowych, odpowiedzialności za dobro wspólne i miłości do Ojczyzny. Mimo różnorakich trudności tradycja ta była przekazywana kolejnym pokoleniom i wierzę, że zachowała się aż do naszych dni".
Przeżywając dzisiaj radość jubileuszu i spotkania z koleżankami i kolegami ze swojego rocznika i z różnych pokoleń absolwentów spośród których, szczególnie serdecznie witam i pozdrawiam p. Józefa Króżla - absolwenta z 1932r. oraz z Profesorami, myślimy też i wspominamy tych którzy odeszli z naszego grona.
Wiele z tych osób gościło jeszcze na 90 - leciu Liceum, a śp. Ks. Prof. Józef Tischner z właściwym sobie humorem i filozofią określił wtedy uroczystości jubileuszowe jako "Zjazd wszystkich, którzy w tym Gimnazjum cokolwiek zyskali lub stracili, tych którzy je skończyli i nie skończyli, kogo przyjęli i w porę wyrzucili".
Dziękując wszystkim dzięki którym mogą odbywać się nasze uroczystości, a w szczególności Komitetowi Organizacyjnemu i sponsorom, gościom oraz wszystkim uczestnikom, absolwentom, przybyłym z Polski, wielu krajów Europy i Świata, zwracam się z propozycją i prośbą, abyśmy wykorzystali nasze spotkanie do tworzenia wielkiego kręgu osób wspierających naszą szkołę, tworzących jej pomyślną przyszłość oraz dobrą przyszłość miasta Nowego Targu i Podhala. Wykorzystajmy w tym kierunku nasze umiejętności, zdolności i możliwości tak abyśmy okazali się godnymi chlubnych tradycji i przeszłości naszej Podhalańskiej "Alma Mater".
Jako Burmistrz Królewskiego Wolnego Miasta Nowego Targu - absolwent naszej szkoły zapraszam do współpracy.
Pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości jubileuszowych i życzę dużo osobistych przeżyć, sympatycznych spotkań odnawiających przyjaźnie i znajomości oraz doczekania następnego jubileuszu.
Burmistrz Nowego Targu
Marek St. Fryźlewicz