Wystąpienie burmistrza Miasta Nowego Targu
na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika AK
na nowotarskim cmentarzu w dniu 04.06.2004r.
Czcigodny Księże Prałacie,
Czcigodni Księża Proboszczowie
Szanowni Kombatanci, b. żołnierze AK
Szanowni Goście,
Droga Młodzieży,
Spotykamy się dzisiaj na szczególnej uroczystości w szczególnym miejscu jakim jest historyczny cmentarz nowotarski.
Zgromadziła nas uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika żołnierzy Armii Krajowej. Miasto Nowy Targ dołączyło w ten sposób do grona miast, które pamiętają o swojej historii, tradycji i korzeniach. Na liczącym ponad 200 lat historii cmentarzu nowotarskim pozostanie na wieki pamiątka o "żołnierzach największego, podziemnego frontu i państwa w Europie o poległych, rannych, więzionych, szykanowanych po zwycięskiej nie dla nas wojnie".
Jest to wydarzenie symboliczne dziejące się w roku 2004 ogłoszonym przez "Rzeczpospolitą" Rokiem Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego, którego 60 rocznicę obchodzimy w tym roku
Jest to wyraz naszej wdzięczności i spłacenie długu wobec tych, którzy byli wierni do końca przysiędze, że "aż do ofiary życia" będą walczyli o Ojczyznę swoich marzeń - wolną, demokratyczną, niepodległą i silną gospodarczo.
Stojąc dzisiaj na tym miejscu zastanówmy się wspólnie czym bylibyśmy jako naród i społeczeństwo bez Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Czy przetrwalibyśmy eksterminacyjną politykę niemieckich i sowieckich najeźdźców? Czy potrafilibyśmy nie załamać się po nielojalnym i sprzedajnym zachowaniu się naszych zachodnich sprzymierzeńców i sojuszników?
Z czego czerpalibyśmy siłę do przetrwania nowego, narzuconego nam systemu komunistycznego? Jaka byłaby nasza tożsamość? Do czego moglibyśmy się odwoływać dziś w rodzinie narodów i państw Unii Europejskiej? Jak wykorzystujemy z takim trudem i poświęceniem wywalczoną wolność. Niech każdy z nas sam odpowie sobie na te postawione pytania.
Szczególnie w dniu dzisiejszym, gdy obserwujemy naszą rzeczywistość polityczną i społeczną. Nawołuje nas do tego Ociec św. Jan Paweł II - Honorowy Obywatel Miasta Nowego Targu w liście do Polaków z okazji 25 Rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski. "Wielokrotnie dziękowaliśmy wspólnie za tę wolność, rozważając równocześnie, co robić, aby nadawać jej ewangeliczny i ludzki kształt. Stale trzeba do tego pytania powracać, aby wolność źle wykorzystana nie prowadziła ku wewnętrznemu zniewoleniu jednostek i całego narodu".
Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim którzy przyczynili się do Powstania pomnika
- Radzie Miasta Nowego Targu
- Światowemu Związkowi Żołnierzy AK
- Artyście - twórcy pomnika p. Piotrowi Chodorowiczowi
oraz do zorganizowania dzisiejszej uroczystości tj.
- Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu,
- Polskiemu Towarzystwu Historycznemu, oddziałowi w Nowym Targu
- Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy AK
- Nowotarskiemu Oddziałowi Związku Podhalan
- Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
- oraz Straży Granicznej za wartę honorową przy pomniku
Dziękuję również wszystkim, którzy wzięli udział w naszych uroczystościach
Burmistrz
Marek Fryźlewicz