X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 44

Zgniataj śmieci!

Czy rzeczywiście w gospodarowaniu odpadami ma znaczenie rozmiar, wielkość, ilość? Czy mądrze nimi zarządzając, jesteśmy w stanie zaoszczędzić energię? Zdecydowanie tak, i to na każdym etapie. Pierwszym aspektem, na który wpływ ma każdy z nas, jest decyzja o zakupie - na tym etapie wiele odpadów może w ogóle nie powstać. Korzystajmy z tej możliwości i unikajmy wielokrotnego lub w ogóle niepotrzebnego opakowania. Do ich wytworzenia każdorazowo została zużyta energia, a cykl życia takiego opakowania kończy się niekiedy zaraz po naszym przyjściu do domu.

Jednak odpady będziemy chyba wytwarzać zawsze. Dlatego niezwykle istotne staje się to, aby przed ich wyrzuceniem zmniejszyć objętość śmieci - zgnieść plastikową butelkę czy puszkę, złożyć pudełko, rozmontować opakowania składające się z wielu różnych materiałów, np. na zabawki, które są wykonane z części papierowych i z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne jest także to, aby możliwie najciaśniej ułożyć odpady w pojemniku.

Większość Polaków na co dzień nie zgniata wyrzucanych opakowań, a naprawdę warto poświęcić temu czas, bo zmniejszanie przez nas objętości odpadów przynosi wiele korzyści. Aby to unaocznić, wystarczy prosty eksperyment: do naszego domowego kosza najpierw włóżmy niezgniecione plastikowe butelki. Zmieści się ich kilka - od trzech do pięciu. A teraz ten sam pojemnik zapełnijmy zgniecionymi butelkami, a okaże się, iż pomieści on o wiele więcej. Te proporcje będą zmienić się tym bardziej, im większy jest pojemnik na odpady. Do typowego pojemnika na odpady 1,1 m3 (cztery kółka, z klapą) zmieści ok. 330 niezgniecionych plastikowych butelek, a po zgniecieniu ok. 1500!

Co to oznacza? Po pierwsze, że niezgniecione odpady trzeba kilkakrotnie częściej wywozić - w omawianym przypadku aż pięciokrotnie. To w konsekwencji generuje pięć razy wyższe zużycie paliwa, pięć razy więcej kursów śmieciarek, czyli pięć razy więcej hałasu i spalin w powietrzu. Co za tym idzie, następuje pięciokrotny wzrost zużycia energii przeznaczonej na organizację i przeprowadzenie całego procesu.

Skutkuje to również wzrostem cen za wywóz odpadów. Z przykładu wynika, że przy zmniejszaniu objętości odpadów pozyskanie 1 ich tony może wymagać tylko 1/5 paliwa, objętości pojemników czy czasu pracy firm wywozowych. A niechby nawet oszczędności wynosiły „tylko" połowę - to i tak w skali Polski to znakomity rezultat, bowiem oznaczający setki milionów złotych. Teraz płacimy je za wożenie powietrza, wrzucanego przez nas do pojemników na odpady.

Promujmy zatem zgniatanie odpadów przed ich wyrzuceniem.

Marta Kałużyńska

Fundacja Nasza Ziemia, Warszawa

Artykuł powstał w ramach Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego, edycja 2011 -2014, dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Autorem i koordynatorem kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia

CZYSTA ENERGIA 2/2012 • strona 40

Aktualizacja: 24-04-2012r.
Oglądane: 4213 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE