RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66

Kronika wydarzeń - rok 2010

Zofia Giełczyńska

KRONIKA MIASTA NOWEGO TARGU. ROK 2010

Styczeń

3 stycznia burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił nowotarżan do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury na Koncert Noworoczny – „Na balu u księcia Orłowskiego”, czyli przeboje operowe, operetkowe i musicalowe z humorem, w wykonaniu polsko-austriackiej grupy Passion Artists. Sabina Zapiór (sopran), Sylwia Złotkowska (mezzosopran), Krzysztof Ciupiński-Świątek (tenor), Tomasz Piluchowski (baryton) wraz z kwartetem smyczkowym „Vivo” zaprezentowali publiczności ponad 20 arii i duetów z najbardziej znanych i lubianych oper i operetek. Finałową arię „Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie…” z opery Wesoła wdówka Franciszka Lehara zaśpiewała wraz z artystami ochoczo cała nowotarska publiczność. A kilka osób z sali, wcześniej obdarzonych przez wykonawców różami, zaproszono na scenę do walca. Publiczność bawiła się znakomicie. Na zakończenie burmistrz Marek Fryźlewicz złożył serdeczne życzenia noworoczne dla mieszkańców naszego miasta i ich rodzin. Na wszystkich uczestników koncertu czekał szampan w kilkuset kieliszkach.

*

4 stycznia nowotarscy radni zakończyli rozpoczętą 28 grudnia 2009 roku sesję, na której zdecydowaną większością głosów uchwalili budżet Nowego Targu na rok 2010. Jedynie trzech radnych z opozycji wstrzymało się od głosu. W podsumowaniu dyskusji burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał, że uchwalony budżet jest wyjątkowy, bo aż 15% stanowią w nim środki unijne, a wydatki inwestycyjne przekroczą 30 mln zł, tj. 49% planowanych wydatków budżetowych bieżących, których łączna kwota wynosi 62 869 010 zł. Budżet miasta na 2010 rok przewiduje dochody ponad 90,3 mln zł, a wydatki na ponad 104 mln zł.

*

6 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miało miejsce wielkie, trwające prawie cały dzień widowisko z baletem, tańcem ludowym i towarzyskim, teatrem i innymi artystycznymi formami scenicznymi, zaprezentowane przez dzieci z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Estonii. Przez nowotarską scenę przewinęło się 360 dzieci – uczestników VII Międzynarodowego Festiwalu „International Show – 2010 Zakopane–Nowy Targ”, gorąco oklaskiwanych przez publiczność, która była wręcz oczarowana dziecięcymi popisami. Polskę reprezentowały zespoły z Nowego Targu: „Arabeski”, „Krasnoludki”, „Kropeczki”, oraz zespoły z Opola, Kutna, Żor, Łask i Ostrowca. Koncert Galowy i wręczenie nagród laureatom VII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Dziecięcej zaplanowano na sobotnie popołudnie.

*

Tradycyjnie w święto Trzech Króli nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił na spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się mszą św. z góralską homilią ks. Władysława Zązla w kościele św. Katarzyny. Tam też odbyło się ślubowanie nowych członków Związku. Następnie uczestnicy przeszli do Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK na dalszą część spotkania, podczas której prezes Alojzy Lichosyt składał życzenia, starym zwyczajem sypiąc owsem. A jasełkowe przedstawienie, według scenariusza Marii i Józefa Staszlów, zainscenizowali „Mali Śwarni”. Następnie zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie najlepsze życzenia.

*

9 stycznia ok. 300 osób przybyło na zaproszenie burmistrza Marka Fryźlewicza do restauracji „Ruczaj” na tradycyjny XX Raut Noworoczny. Przybyli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i sąsiednich miejscowości. Jako przedstawiciel władz wojewódzkich przybył do naszego miasta marszałek Marek Nawara, po raz pierwszy pojawiła się kilkuosobowa delegacja ze Słowacji, byli także nowotarscy proboszczowie, biznesmeni, sponsorzy, działacze i organizatorzy różnorodnych pożytecznych akcji, szefowie miejskich i powiatowych zakładów i instytucji, przedstawiciele większości zawodów, związków i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. W krótkim podsumowaniu minionego roku burmistrz M. Fryźlewicz stwierdził, że te doroczne spotkania są formą podziękowania dla tych wszystkich, którzy na różnych stanowiskach i w różnych miejscach swą pracą i zaangażowaniem wspierają rozwój miasta, pracują dla jego dobra i dobra jego mieszkańców. Nestor miejscowych medyków dr Wit Radwański, składając noworoczne życzenia miastu i jego gospodarzom, dziękował za kontynuowanie tej tradycji. Noworoczny toast szampanem wzniósł przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski, a spotkanie prowadził aktor z nowotarskim rodowodem Stanisław Jaskułka. Spotkanie miało także akcent charytatywny – odbyła się zbiórka pieniędzy na leczenie Kubusia Nowaka, cierpiącego na rzadką chorobę, wymagającą skomplikowanych operacji. Uczestnicy chętnie sypnęli groszem i uzbierano 6318 zł i 20 euro. Plany hospicyjnej działalności przez Fundację im. Adama Worwy przedstawiła córka zmarłego przedsiębiorcy i filantropa – Jolanta. W części rozrywkowej bawiła gości Beata Węglarz z zespołem.

*

Spotkanie opłatkowe w restauracji „Kaprys” zorganizowali kombatanci Armii Krajowej. Również Stowarzyszenie Emerytowanych Żołnierzy zorganizowało spotkanie opłatkowe, które odbyło się na Strzelnicy LOK. W jego trakcie wręczono odznaczenia zasłużonym dla Ligi Obrony Kraju.

*

Kilka dni później w Klubie Seniora w Stacji Ratowniczej na Długiej Polanie na spotkaniu opłatkowym spotkali się ratownicy-seniorzy GOPR. Na opłatek zaproszeni zostali również koledzy seniorzy z TOPR, wziął w nim także udział burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

10 stycznia Nowy Targ z rozmachem przystąpił do XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na nowotarskie ulice i place wyruszyło 90 wolontariuszy z puszkami. Byli to uczniowie szkół średnich, gimnazjaliści oraz młodzież z sąsiednich miejscowości. Dwa dni wcześniej na spotkaniu organizacyjnym w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie mieścił się nowotarski sztab – jeden z 10 oficjalnie zarejestrowanych, otrzymali identyfikatory, poznali zasady kwestowania, zostali uwrażliwieni na ewentualne grożące im niebezpieczeństwa. Nowotarska społeczność hojna, jak zwykle w takich wypadkach, sprawiła, że miasto poszczycić się może wysoką kwotą zbiórki – ponad 42 000 zł. Dochód z tegorocznej zbiórki WOŚP zostanie przeznaczony na wyposażenie klinik i oddziałów onkologii dziecięcej. Na rozpoczęcie akcji, punktualnie o godzinie 12. przed budynkiem MOK zagrała Miejska Orkiestra Dęta, dojechały wozy strażackie z podnośnikiem, stanęła kuchnia polowa, służby medyczne zainstalowały się w hallu, rozpoczął się blok rozmaitych imprez kulturalno-rozrywkowych oraz licytacje zasilające kwestę. W klubie „Dudek” odbyła się II Podhalańska Zadymka Pankowa, czyli koncert charytatywny. Aby wejść na koncert należało wrzucić do puszki co najmniej 10 zł. Zebrano ponad 2000 zł.

*

Mieszkanka Nowego Targu pani Weronika Stopka ukończyła 100 lat. Dostojna Jubilatka – świadek dwóch wojen, licznych przemian politycznych, społecznych i kulturalnych, większość swego życia przepracowała w szkolnictwie. Kontynuatorką rodzinnej tradycji jest córka Zofia, zasłużona nauczycielka matematyki i wychowawczyni wielu roczników w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Zacna Jubilatka swoje setne urodziny świętowała z rodziną w restauracji „U Borzanka”. Miłą niespodzianką była dla niej wizyta w domu przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego i wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego, którzy przybyli z najlepszymi życzeniami, bukietem kwiatów, listem gratulacyjnym i pamiątkowym Medalem 660-lecia Miasta.

*

Zakończył się, rozegrany w czasie weekendu w okolicach Turbacza, bieg na orientację na rakietach śnieżnych, w którym wzięło udział 57 par zawodników. Zwycięzcy odebrali puchary z rąk burmistrza Jana Kolasy. Przy tej okazji zawitała także na Turbacz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

*

12 stycznia burmistrz Marek Fryźlewicz i zastępca przewodniczącego Rady Miasta Józef Trzciński wzięli udział w opłatku miast papieskich, zorganizowanym przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. W trakcie spotkania ogłoszone zostało hasło i data tegorocznego Dnia Papieskiego. Odbędzie się on 10 października 2010 roku pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Nasze miasto od początku organizowało Dni Papieskie, aktywnie uczestnicząc w tej inicjatywie, m.in. poprzez zbiórkę pieniędzy na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za co władze Fundacji złożyły naszym przedstawicielom podziękowania.

*

13 stycznia były wokalista zespołu „Oddział zamknięty” Jacek Wajk spotkał się w Miejskim Ośrodku Kultury z nowotarską młodzieżą na koncercie-pogadance dotyczącej uzależnień. Sam wydostał się z narkotykowego nałogu i opowiadał o niebezpieczeństwach z nim związanych oraz wartości i radości płynącej z życia w trzeźwości. Koncert odbył się w ramach Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

*

Tego dnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury śpiewały i tańczyły dzieci ze wszystkich przedszkoli działających w naszym mieście. Koncert nosił tytuł „Dzieciątku śpiewamy”. Każda grupa przedszkolaków zaprezentowała dwie kolędy.

*

Warto wspomnieć o projekcie opracowanym przez nowotarski chór „Echo Gorczańskie” i zrealizowanym za środki uzyskane z EFRR Programu Współpracy Transgranicznej PR-RS 2007–2013 za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”. Projekt objął cykl kolędowych koncertów po obu stronach granicy, nagranie wspólnej płyty z kolędami oraz wydanie śpiewnika zawierającego siedem polskich i tyle samo słowackich kolęd. Partnerem dla „Echa” był młodzieżowy chór „Alfa” ze słowackiej Trsteny.

*

14 stycznia w nowotarskiej Galerii „Jatki”, (która obecnie nosi nazwę Galeria Sztuki Jatki – BWA w Nowym Targu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu) dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu zaprezentowały jasełka pt. „Aniołowie się radują”. Program przygotowały nauczycielki: Dorota Janczy, Alicja Kurdziel, Barbara Jagiełowicz i Joanna Ancew.

*

W Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza. Głównym gościem był Leszek Kusiak – prezes Klubu Tanecznego „Hart”, organizator Międzynarodowego Turnieju Tańca, zaplanowanego na 23 stycznia.

*

15 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl bożonarodzeniowy pod tytułem „Zraniony Pasterz”, przygotowany przez nowotarskie Gimnazjum Nr 1.

*

W nowotarskim Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu „Tatry” Jan Kanty Pawluśkiewicz wygłosił wykład pt. „Polska w obliczu światów” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Opowiadał m.in. o swoich pasjach artystycznych, nowej fascynacji – technice żel-art, którą obecnie uprawia, wspominał czasy pobytu w rodzinnym Nowym Targu, gdzie – jak mówił – zawsze chętnie wraca.

*

Rozstrzygnięte zostały dwa międzyszkolne konkursy: V Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5, oraz konkurs „Kartka Świąteczna”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 6. Zakończenie konkursów i rozdanie nagród miało miejsce w sali obrad Urzędu Miasta. W Konkursie Szopek wzięło udział 29 uczniów szkół podstawowych, a jurorzy oceniali prace w dwóch kategoriach – rodzinnej i indywidualnej. Pierwsze miejsce otrzymała szopka Weroniki Turek, a nagrodę burmistrza Nowego Targu w kategorii rodzinnej otrzymali: Emilia Turek i Wojciech Turek. W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zdobyła Julia Mokracka. W drugim konkursie wzięło udział 80 uczniów. Za pomysł i wykonanie kartek nagrody w swoich grupach wiekowych otrzymali: Amelia Zgama, Magdalena Wójciak, Łucja Maj, Klaudia Stołowska.

*

16 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury kolędowały dwa zespoły regionalne „Hyrni” i „Mali Hyrni”. Ich wspólny występ w opracowaniu kierownika zespołu Macieja Warpechy nosił tytuł „Na Podłazach”.

*

17 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się trzeci występ Grupy Rafała Kmity. Podobnie jak poprzednie, został owacyjnie przyjęty. Program zatytułowany „Dość dobry wyrób kabaretopodobny”, tak podobał się publiczności, że bisom wprost nie było końca.

*

18 stycznia ruszyła akcja pod hasłem „Zima w mieście”. Nowy Targ przygotował bogatą i atrakcyjną ofertę imprez kulturalno-rozrywkowo-sportowych dla dzieci i młodzieży, spędzających zimowe wakacje w mieście. W ramach „Zimowisk w szkołach podstawowych” zaplanowano m.in. wycieczki, zajęcia sportowe, wyjście do kina, konkursy, gry i zabawy. W zorganizowanych przez cztery nowotarskie szkoły zajęciach integracyjnych, profilaktycznych i sportowych wzięło udział 180 dzieci. Codziennie dla nich przygotowywano ciepły posiłek. W Miejskim Ośrodku Kultury codziennie odbywały się warsztaty: taneczne, teatralne, plastyczne, muzyczne, sportowe. Także w Spółdzielczym Domu Kultury przygotowano zajęcia z tenisa stołowego, jogi, aerobiku i tańca. Dla dzieci i młodzieży były bezpłatne ślizgawki, ponadto za Halą Lodową uruchomiano tor łyżwiarski na wyremontowanym w ubiegłym roku boisku, z którego można było bezpłatnie korzystać. Całościowy program na okres ferii, czyli do 29 stycznia, umieszczony został w Internecie oraz na afiszach.

*

19 stycznia Miejski Ośrodek Kultury zorganizował spotkanie z cyklu: „Coby wyonacyć starość…”. Inicjatorka cyklu Maria Giłka postanowiła przybliżyć uczestnikom temat rodzin, które na miejsce swego życia wybrały Nowy Targ. Na spotkanie zaproszono Familię Kokotów, znaną w mieście rodzinę aptekarzy i podróżników.

*

22 stycznia w nowotarskiej Galerii „Jatki” otwarta została wystawa malarstwa Stanisława Stocha, zatytułowana „Klimaty – pejzaż”, na którą składa się blisko 30 dzieł artysty. Pochodzi on z Suchego, ukończył Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem, a następnie studiował malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

*

23 stycznia, po wielu latach przerwy, w naszym mieście powrócono do tradycji organizowania różnorodnych pokazów i turniejów tańca towarzyskiego w Hali „Gorce”. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego im. prof. Mariana Wieczystego zorganizowany został w Krakowie, Wieliczce i właśnie w Nowym Targu, gdzie startowało kilkanaście par tanecznych w kategorii hobby i senior. Miłośnicy tańca mogli oglądać w ich wykonaniu m.in. fokstroty, tanga, samby, rumby, walce angielskie i wiedeńskie i podziwiać wspaniałe kreacje pań, a występ galowy (płatny) odbył się w porze wieczornej, wzbudzając wielkie zainteresowanie i aplauz publiczności. Turniej zorganizował Klub Tańca Towarzyskiego „Hart”, pod kierownictwem Leszka Kusiaka.

*

Grupa artystów – laureatów Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej 2009, połączonych wspólną pasją: zamiłowaniem do sztuki, wyeksponowała swoje prace w hallu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury. Wystawę cechowała ogromna różnorodność prac, tak pod względem tematycznym, jak i zastosowanych technik. Podczas wernisażu oficjalnie ogłoszono temat tegorocznego konkursu. Zadaniem artystów biorących udział w Konkursie będzie udzielenie odpowiedzi na pytanie: kim są anioły?

*

24 stycznia na zaproszenie ks. proboszcza Mariana Wanata w parafii św. Katarzyny spotkali się radni miejscy na tradycyjnym opłatku i wspólnym kolędowaniu.

*

26 stycznia w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej na Kowańcu odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej. Jej prezes prof. Stanisław Hodorowicz i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Maria Kopytek podpisali umowę o współpracy obydwu stowarzyszeń. W spotkaniu uczestniczyli marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara i poseł Andrzej Gut-Mostowy.

*

27 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury koncertowali uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha. Wystąpiły dzieci i młodzież z klas keyboardu, fortepianu oraz gitary.

*

28 stycznia w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Edyty Geppert. Wielbicieli zachwycił recital artystki śpiewającej swoje największe przeboje oraz utwory z ostatniej płyty zatytułowanej Nic nie muszę. Po występie Edyta Geppert podpisywała swoje płyty i rozmawiała z miłośnikami swej twórczości.

*

Warto odnotować, że w naszym mieście 15-osobowa grupa muzyków i melomanów założyła stowarzyszenie „Viva l’arte”, którego prezesem został obrany Krzysztof Leksycki. Oprócz kontynuowania „Wieczorów czwartkowych”, które cieszą się dużą popularnością wśród nowotarskich miłośników muzyki poważnej, planuje się organizację innych muzycznych imprez, a w przyszłości także festiwalu. Ponadto stowarzyszenie ma zamiar nawiązać kontakty z plastykami i poetami, organizować wykłady, warsztaty i inne formy działalności kulturalno-artystycznej.

*

Ponad 40,5 mln zł dotacji otrzyma Nowy Targ z unijnych funduszy programu ISPA poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje wodno-ściekowe. Umowę w tej sprawie podpisali burmistrz Marek Fryźlewicz i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Krzysztof Białek. W ciągu najbliższych pięciu lat ma zostać wybudowane 14,5 km kanalizacji ściekowej, zmodernizowane 10 km, wybudowane 5,3 km nowej sieci wodociągowej. Co ważne, około 8 tysięcy mieszkańców naszego miasta ma uzyskać przyłącza kanalizacyjne, a dostęp do wodociągów blisko 6 tysięcy mieszkańców.

*

29 stycznia mieszkanka os. Na Skarpie – Ludwika Kozieł, obchodziła setne urodziny. Z tej okazji przybyli do niej z życzeniami i kwiatami burmistrz Marek Fryźlewicz i wiceprzewodniczący Rady Miasta Józef Trzciński. Wręczyli dostojnej jubilatce Medal 660-lecia Miasta. Przybył także proboszcz tamtejszej parafii ks. Henryk Paśko i przedstawicielki ZUS. Listy gratulacyjne przesłali premier i wojewoda małopolski.

*

W sali obrad Urzędu Miejskiego odbyła się sesja, którą poprzedziło kolędowanie uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4. Gośćmi specjalnymi byli wychowankowie domu dziecka z Nagłowic ze swoimi opiekunami, których zaprosił radny Jerzy Wcisło – wychowanek tej placówki. Potem goście zwiedzali nasze miasto i wybrali się na mecz hokejowy.

*

W nowotarskim Ratuszu, w siedzibie Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego uroczyście otwarto wystawę rzeźby Edwarda Sutora – nieżyjącego już nowotarskiego twórcy, trudnego do sklasyfikowania, kojarzonego najczęściej z „Art Brut”. Aranżacja wystawy (autorstwa Olgierda Pustówki i Marcina Jagły) nawiązywała do miejsc, w których rzeźby powstały, a więc scenerii ogrodu i piwnicy. Miasto ma w swoich zbiorach około 300 prac Sutora, które niezbyt często opuszczają magazyny, warto więc było skorzystać z okazji i obejrzeć te specyficzne dzieła. W czasie wernisażu odbyła się promocja wydawnictwa pt. Edward Sutor – Rzeźby. Niespodzianką był tomik wspomnień o autorze eksponowanych prac, autorstwa sąsiadki samorodnego artysty – Wiesławy Kazuś-Tylek, wydany przez Miejski Ośrodek Kultury.

*

30 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Pasja – przegląd twórczości”, przygotowanej przez członków Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”. Działa ono od 10 lat i zrzesza 20 twórców uprawiających różne dziedziny sztuki. Na wystawie swoje dzieła zaprezentowało ośmiu jordanowskich artystów.

*

Także w MOK miał miejsce koncert kolęd zatytułowany „Witaj gwiazdko złota”. Wystąpił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”, pod dyrekcją Janiny Glińskiej, oraz Chór „Karmel” ze Stropkowa (Słowacja), pod dyrekcją Andrieja Nabożnego. Gwiazdą wieczoru była sopranistka Katarzyna Wiwer-Monita – artystka krakowska rodem z Nowego Targu. Zaśpiewała kilka solowych utworów, a następnie dołączyła do chórzystów. Koncert zakończyło śpiewanie kolęd wspólnie z publicznością.

*

W remizie strażackiej na Kowańcu spotkali się na walnym zebraniu członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Przyjęto sprawozdanie za ubiegły rok i omówiono sprawy bieżące.

*

31 stycznia w sali widowiskowej MOK odbyły się Kolędowe Ostatki. Przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, m.in. samorządowcy, policjanci, strażacy, ratownicy GOPR i inni, kolędowali na rzecz niewidomego Kubusia Nowaka. Udało się zebrać prawie 4000 zł – będzie to wkład w sfinansowanie jednej z wielu niezbędnych operacji.

*

Z sukcesów sportowych warto odnotować, że 26-letni nowotarżanin Tadeusz Błażusiak znakomicie rozpoczął rok. Został zwycięzcą Halowego Pucharu Świata w enduro. W tej konkurencji obecnie nie ma sobie równych.

LUTY

1 lutego kierowca autobusu MZK, chcąc uniknąć zderzenia z samochodem, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych na Kowańcu, zjechał na lewy pas i uderzył w 11-letniego chłopca idącego do szkoły. Uczeń trafił do nowotarskiego szpitala w stanie krytycznym, ze zmiażdżonymi nogami, i został następnie przetransportowany śmigłowcem sanitarnym do Krakowa. Wielogodzinna walka specjalistów o uratowanie chłopcu nóg powiodła się.

*

2 lutego zakończył się polsko-słowacki program „Młodzież w akcji”, w którym uczestniczyli gimnazjaliści z Nowego Targu, Nowego Sącza oraz ich rówieśnicy z Kieżmarku i Starej Lubowli. Jego zwieńczeniem była urządzona w hallu Urzędu Miasta wystawa fotograficzna zatytułowana „Moje miasto w obiektywie” i spotkanie z władzami miasta.

*

3 lutego, po półtorarocznym remoncie budynku, nastąpiło otwarcie komendy policji przy ul. Konfederacji Tatrzańskiej. Otwarcie było raczej symboliczne, gdyż policjanci przez cały czas remontu pracowali w tym budynku. Teraz będą pracować w nowoczesnych, jasnych, wygodnych wnętrzach. Remont pochłonął 14,5 mln zł, które przekazała centrala. Wstęgę uroczyście przeciął komendant wojewódzki Policji mł. insp. Andrzej Rokita.

*

4 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie wolontariuszy podsumowujące udany XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowym Targu. Paweł Dziadkowiec poprowadził tam także „Warsztaty literackie – pierwsze spotkanie”.

*

W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się kolejny koncert z cyklu wieczorów czwartkowych. Tym razem był to „Karnawał Wiedeński z niespodzianką, czyli muzyka klasyczna jakiej nie znacie”. Nowotarscy melomani, którzy licznie przybyli na koncert nagrodzili, gorącymi brawami wykonanie dzieł Johanna Straussa, Charlesa Gounoda, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Giuseppe Verdiego oraz słynne arie operowe i operetkowe w wykonaniu Sabiny Zapiór.

*

5 lutego w sali widowiskowej MOK miał miejsce kolejny koncert charytatywny na rzecz Kubusia Nowaka. Trwał ponad 4 godziny. Maltańska Służba Medyczna miała kolejny raz okazję do rozwinięcia zainicjowanej przez siebie akcji „Podhale dzieciom”. Uzbierano ponad 10 tys. zł, która to kwota powiększy się o wpłaty z nowotarskich szkół. Należy podkreślić, że liczne są przykłady współczucia i ofiarności nowotarżan, szczególnie wobec dzieci pokrzywdzonych przez los. Czasem są to głośne, spektakularne akcje, a często ciche i skromne, ale zawsze przynoszące wsparcie finansowe potrzebującym.

*

Dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku prof. Stefan Skiba z Instytutu Ochrony Środowiska Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił w sali obrad Urzędu Miasta odczyt zatytułowany „Bajkał – przyroda i ludzie”.

*

6 lutego Fundacja Adama Worwy zorganizowała w restauracji „Ruczaj” Bal Charytatywny, podczas którego wystąpiła sopranistka Sabina Zapiór i kwartet smyczkowy Krzysztofa Leksyckiego. Za pieniądze zebrane w czasie aukcji Fundacja zakupiła wyposażenie niezbędne w działającej przy parafii NSPJ wypożyczalni sprzętu dla chorych. Wszystkim uczestnikom balu, ofiarodawcom, biorącym udział w licytacji podziękowała Jolanta Łapsa, prezes Fundacji. Warto wspomnieć, że w salce katechetycznej przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa od początku lutego odbywały się w poniedziałki otwarte szkolenia dla osób opiekujących się, bądź chcących się opiekować chorymi.

*

7 lutego Związek Podhalan zaprosił na XXVIII Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Związku. Imprezę rozpoczęła msza św. polowa na stoku Zadział, następnie rozpoczęły się konkurencje – slalom gigant i bieg płaski. W rywalizacji udział mogli wziąć wyłącznie członkowie Związku Podhalan, i to koniecznie odziani w regionalny strój (oczywiście z wyjątkiem obuwia). Wystartowało blisko 200 zawodników. Najlepiej spisali się narciarze ze Spytkowic, którzy zdobyli puchar przechodni Związku Podhalan. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z Nowego Targu, a trzecie z Witowa. Barwne i wesołe widowisko sportowe przyciągnęło wielu widzów, których zachęcali do dopingowania narciarzy prowadzący imprezę Stanisława Staszel i Andrzej Stoch. Wszystkim przygrywała kapela góralska.

*

9 lutego w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” odbyła się promocja książki Katarzyny Siwiec Mieczysława Czumy i Leszka Mazana zatytułowanej: Madame, wkładamy dziecko z powrotem. Książka poświęcona jest ponad 600-letniej historii medycyny krakowskiej od jej początków po czasy współczesne, ma charakter kalendarium. Autorzy podkreślili w niej wybitne osiągnięcia krakowskich medyków i przytoczyli mnóstwo anegdot. Spotkanie uświetnił zespół New Market Jazz Band. Przy tej okazji wzrosło zainteresowanie historią medycyny na Podhalu. Być może nowotarski szpital, który za 3 lata będzie obchodził 100-lecie istnienia, doczeka się swojej monografii.

*

10 lutego w Urzędzie Miasta odbyły się warsztaty w ramach unijnego programu doskonalenia jakości usług publicznych. Warsztaty prowadził konsultant firmy „Umbrella” Tadeusz Kamecki.

*

11 lutego w sali nowotarskiego magistratu podsumowano konkurs na najładniejszą dekorację świąteczno-noworoczną i iluminację. Autorzy najładniejszych dekoracji i oświetlenia spotkali się z organizatorami konkursu, by przy pączkach (Tłusty Czwartek) porozmawiać, wymienić doświadczenia oraz odebrać nagrody i wyróżnienia. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: I – balkony bloków wielomieszkaniowych, II – domy prywatne z otoczeniem. Jury, pod przewodnictwem dyrektor MOK Barbary Pachniowskiej, oceniało dekoracje i oświetlenie nawiązujące do tematyki świąt Bożego Narodzenia. Dla zwycięzców przygotowano bony pieniężne i dyplomy. W kategorii I pierwsze miejsce i nagrodę 350 zł otrzymała Maria Półtorak z ul. Podhalańskiej. Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali: Renata Piżanowska-Zarytkiewicz, Kazimiera Król i Henryk Malanowski, a wyróżnienie i 150 zł Anna Ciężczak. W II kategorii nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce i nagrodę 300 zł otrzymała Anna Marek z ul. Partyzantów. Wyróżnienia i nagrody po 150 zł przyznano: Bożenie i Markowi Zborowskim, Józefowi Ostafinowi, Dorocie i Stanisławowi Wójciakom, Elżbiecie i Wiesławowi Kubiczom. Nagrody i dyplomy laureatom wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Szkoda, że w tym roku było mniej niż w latach ubiegłych udekorowanych i świątecznie iluminowanych balkonów i prywatnych posesji przydających miastu świątecznego kolorytu i nastroju.

*

Warto odnotować, że nowotarscy radni wyrazili zgodę na zakup obrazu Adama Gorczyńskiego z połowy XIX wieku przedstawiającego panoramę Nowego Targu. Obraz wartości ok. 25 tysięcy zł udało się znaleźć na jednej z kolekcjonerskich aukcji. Panorama ma zawisnąć w sali reprezentacyjnej nowotarskiego Ratusza.

*

W sali obrad nowotarskiego Urzędu Miejskiego zainteresowani problemami zdrowotnymi wysłuchali wykładu dra Stanisława Talagi zatytułowanego „Objawy cukrzycy, profilaktyka”.

*

W Galerii Sztuki „Jatki” odbył się uroczysty koncert „Big Bandu” nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina. Działający pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej (wicedyrektor Szkoły) zespół obchodził 10-lecie działalności. Do zespołu należą nauczyciele: Józef Pańszczyk (trąbka) i Wojciech Inglot (saksofon) oraz uczniowie instrumentaliści – łącznie 16 osób. „Big Band” uświetnia wiele miejskich uroczystości i ma w swoim repertuarze m.in. swing, soul, rytmy latynoamerykańskie z lat 50. i 60.

*

13 lutego Towarzystwo Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni” zorganizowało na stoku narciarskim na Zadziale XIII „Karnawał na śniegu”. Były to doroczne, otwarte zawody narciarskie dla dzieci – o Memoriał Władysława Sięki.

*

14 lutego czterystu narciarzy z całej Polski stanęło na starcie V Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, zorganizowanego w 100-lecie narciarstwa nowotarskiego. Niestety po raz kolejny pogoda pokrzyżowała plany. Ze względu na brak śniegu trzeba było zrezygnować ze startu w Gliczarowie Górnym i skrócić trasę, którą ostatecznie wytyczono wokół lotniska. Na dystansie 20 km zwyciężyli: Agnieszka Szymańczak z Wilkowic i Bogusław Gracz ze Skawy, natomiast na dystansie 10 km bieg wygrała Beata Szymańczak z Wilkowic i Dawid Chudoba z Obidowej. Dzień wcześniej odbył się Mały Bieg Podhalański, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Masową imprezę sportową zorganizowali burmistrz Marek Fryźlewicz i Tatrzański Związek Narciarski, przy pomocy licznych współorganizatorów. Sponsorem generalnym była firma Salomon. Relację z V Biegu można było obejrzeć 17 i 19 lutego w TVP Kraków w magazynie „Ślizg”.

*

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce Koncert Walentynkowy zatytułowany „Miłość ci wszystko wybaczy”. Wykonawcy: Magdalena Skawińska, Joanna Błażej-Łukasik i Paweł Łukasik śpiewali przeboje Hanki Ordonówny, Edith Piaff, Marleny Dietrich.

*

14–21 lutego uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 gościli studentów z Brazylii, Kenii i Słowenii. Zagraniczni wolontariusze przyjechali w ramach projektu Peace Cross-cultural Understanding 2010. Zapoznali się z naszym regionem i szkołą, w której prowadzili zajęcia warsztatowe na temat zrozumienia międzykulturowego i tolerancji. Przybliżyli także naszej młodzieży swoją kulturę i swoje kraje. Projekt koordynowały nauczycielki: Marzena Baczewska i Anna Miśkowiec.

*

16 lutego w Zespole Szkół Technicznych w Nowym Targu otwarta została wystawa zatytułowana „Myślący samochód”, poświęcona najnowocześniejszym systemom bezpieczeństwa i komfortu w motoryzacji. Była efektem współpracy w ramach projektu unijnego pod nazwą „Leonardo da Vinci”, uczniów nowotarskiej szkoły i szkoły zawodowej z miejscowości Stade niedaleko Hamburga.

*

W restauracji „Steskal” na „Balu u Starosty” bawili się przedsiębiorcy, samorządowcy, pracownicy Starostwa Powiatowego i nowotarskiego szpitala, a także zaprzyjaźnieni samorządowcy z Kościerzyny i z Portugalii – łącznie około 200 osób. Bal miał akcent charytatywny. Odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz nowotarskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z siedzibą w „Chatce”. Zebrano na ten cel ponad 30 tys. zł.

*

17 lutego w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego” gościła portugalska delegacja samorządowców zaprzyjaźnionych z powiatem nowotarskim. W czasie spotkania z licealistami mówili o historii Portugalii, życiu w unijnych warunkach, odpowiadali na pytania uczniów. Nasi i portugalscy nauczyciele mieli okazję przedstawić swoje systemy oświaty i wymienić doświadczenia.

*

18 lutego nad naszym miastem, na niskim pułapie, ponad dwie godziny krążył samolot transportowy CASA, z którego co jakiś czas „wysypywali się” spadochroniarze. Na terenie nowotarskiego starego szpitala Wydział Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odbywał ćwiczenia ewakuacyjno-ratunkowe i doskonalił zaawansowane techniki operacyjne, m.in. techniki desantowania z pokładu śmigłowca na dachy budynków. Antyterroryści ćwiczyli zjazdy na linach, a także loty na linach podwieszonych pod kadłubem helikoptera. Ćwiczenia były ostatnim etapem przygotowań do realnych akcji ratunkowych. Wydział Specjalny, biorący udział w najtrudniejszych akcjach, wytypowany został do ewentualnych działań ratowniczych w związku z zagrożeniem powodziowym.

*

19 lutego w nowotarskiej Galerii Sztuki „Jatki” otwarta została wystawa grafiki pod tytułem „20 lat w Labiryncie”. Swoje prace zaprezentowała grupa artystów związanych z Galerią Labirynt w Krakowie: Jerzy Dmitruk, Jerzy Jędrysiak, Mira Skoczek-Wojnicka, Jacek Sroka i Jacek Zaborski. Wernisaż urozmaicili grą na gitarach klasycznych Marek Brynkus i Jacek Polakiewicz.

*

Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Józefa Rajskiego, Urząd Miasta i rodzina Rajskich zorganizowali zawody narciarskie na Zadziale. Puchar Burmistrza Józefa Rajskiego zdobyła Szkoła Podstawowa nr 5 w Nowym Targu.

*

W ramach cyklu „Wieczorne spotkania w bursie gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle” odbył się wykład Tomasza Urbańca pod tytułem „Owce, hale i bacowie – czyli rzut oka na kulturę pasterską u podnóża Babiej Góry dawniej i dzisiaj”.

*

20 lutego Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy prac Ludwika Gołąba – nauczyciela z zawodu, a z zamiłowania malarza, rzeźbiarza, kolekcjonera, twórcę teatru lalkowego, w którym był reżyserem, aktorem i wykonawcą lalek. Wystawa miała charakter retrospektywny. Można więc było obejrzeć prace wykonane w 40-letnim okresie twórczości. Wernisaż był także okazją do wspomnień o zmarłym kilka lat temu artyście.

*

W dniach 20 i 21 lutego w Hali Sportowej „Gorce” odbył się II Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny Weteranów w Tenisie Stołowym. Wzięło w nim udział blisko 100 zawodników. Uprawianie tej dyscypliny sportu zapewnia świetną formę przez długie lata, czego dowodem byli uczestnicy Turnieju – najstarszy zawodnik liczył 95 lat.

*

21 lutego Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na XVI Salon Poezji. Gośćmi byli krakowscy aktorzy: Ewa Kaim i Juliusz Chrząstowski. Zapowiedź „erotycznego czytania wierszy o miłości” przyciągnęła liczną publiczność, której utalentowani interpretatorzy erotycznej klasyki dostarczyli silnych wzruszeń.

*

23 lutego filia Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosiła lekarza stomatologa Piotra Bałajewicza w ramach cyklu „Czytamy dzieciom”, w którym występują przedstawiciele różnych środowisk i zawodów. Dzieci klas zerowych Szkoły Podstawowej Nr 2 najpierw wysłuchały bajek związanych z higieną, a potem rysowały najciekawsze zapamiętane fragmenty.

*

26 lutego Miejski Ośrodek Kultury zorganizował VII Konkurs Piosenki Angielskiej. Wzięło w nim udział 45 gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych. Najchętniej wybieranymi do prezentacji utworami były piosenki popowe, ale słychać też było rock, jazz i inne rytmy. Jurorzy oceniali zarówno walory muzyczne, jak i dykcję oraz biegłość w posługiwaniu się językiem angielskim. Nagrodę „The Best Show” odebrał Mateusz Laby – tyski gimnazjalista. Wśród laureatów byli także nowotarscy uczniowie, m.in. Filip Faryna, Iza Guroś, Anna Glonek, Julia Wilczek.

*

W sali balowej restauracji „Steskal” odbyły się wybory Miss Polonia Podhala 2010, połączone z Podhalańską Galą Piękna, Mody i Urody, czyli licznymi pokazami mody, tańca, występami artystycznymi i innymi atrakcjami. Galę zorganizowała Podhalańska Agencja Reklamowo-Artystyczna „Para”. Miss Podhala została Agnieszka Kościelniak ze Spytkowic – 19-letnia studentka Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Zwycięstwo czarnowłosej spytkowianki było bezdyskusyjne. Została wybrana także miss publiczności i wygrała w głosowaniu internautów. Pierwszą wicemiss została nowotarżanka Magdalena Truty, a drugą 18-letnia Monika Panek z Nowego Targu. Wszystkie trzy uzyskały możliwość startu w kolejnym etapie konkursu Miss Polonia.

*

28 lutego w sali obrad Urzędu Miasta odbyło się zebranie sprawozdawcze Koła Nr 17 „Podhale” Polskiego Związku Wędkarskiego. Wręczone zostały nagrody i odznaki związkowe wyróżniającym się członkom. Przy okazji warto odnotować, że z liczącego około 750 osób środowiska wędkarskiego Nowego Targu i okolic wyłoniły się ostatnio trzy osobne koła wędkarskie. Koło Nr 16 z siedzibą przy ul. Ku Studzionkom z prezesem Sebastianem Mensfeldem, koło Nr 17 z siedzibą przy ul. Podhalańskiej i Koło Nr 28, ostatnio powołane uchwałą Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego i związane ze „starą siedzibą” przy ul. Kolejowej. Prezesem tego koła został Tadeusz Jurek. Poszczególne koła przejawniają różnice w przyjętych priorytetach w swoich planach działalności.

*

Ze sportu warto odnotować sukcesy nowotarżanki Aleksandry Król odnoszone w snowboardzie. W zawodach o Puchar Europy w snowboardzie rozegranych w słowackiej miejscowości Vratna zajęła ona 9. miejsce, w prestiżowych zawodach w Mariborze w Słowenii także była 9. Na mistrzostwach Polski w Krynicy wywalczyła tytuł mistrzowski w snowboardzie w slalomie gigancie i w slalomie równoległym. Zajmuje obecnie 10. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy.

MARZEC

1 marca, na XLI sesji Rady Miasta komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu ppłk Andrzej Bandoła wręczył burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi przyznany przez Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju za wieloletnią współpracę z WKU, wzorowe kierowanie realizacją zadań na rzecz obronności kraju oraz współpracę z organizacjami kombatanckimi. Srebrny Medal przyznany został także dr Marianowi Leszczyńskiemu – ordynatorowi oddziału chirurgii ogólnej nowotarskiego szpitala, za wieloletni udział w komisjach wojskowych. Brązowy Medal otrzymał przedsiębiorca i radny powiatowy Kazimierz Wolski za propagowanie sportów obronnych wśród młodzieży i wspieranie Ligi Obrony Kraju.

*

1–6 marca w rzymskim ośrodku rekolekcyjnym Fraterna Domus odbywały się XIII Światowe Rekolekcje Podhalańskie „Rzym 2010”. Wzięło w nich udział 110 osób głównie z Polski, a także z USA, Ukrainy i niektórych krajów Europy Zachodniej. Tradycyjnie w rekolekcjach uczestniczyła spora grupa nowotarżan. Tym razem rozważania poświęcone były głównie zagadnieniom piękna, rozwijały i zgłębiały tę tematykę w jej różnych aspektach. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów m.in. o. Leona Knabita, o. Zbigniewa Sucheckiego, prof. Stanisława Grygiela, wzięcia udział w dyskusji prowadzonej przez ks. Władysława Zarębczana, czy w spotkaniu z Piero Marinim – Mistrzem Papieskich Celebracji, współpracownikiem Jana Pawła II. Ponadto mogli też zwiedzać wspaniałe zabytki, zwłaszcza w czasie pielgrzymki do Spoleto – historycznego miasta w Umbrii.

*

Członkowie Koła Nr 17 „Podhale” Polskiego Związku Wędkarskiego zebrali się w sali obrad nowotarskiego UM, aby podsumować i rozliczyć ubiegły rok oraz wręczyć wyróżniającym się wędkarzom odznaczenia i nagrody w roku 25–lecia powstania Koła. Wśród wyróżnionych byli m.in. Wojciech Chudy, który otrzymał Medal „Za Zasługi dla PZW” oraz przedstawiciele dużej liczby młodych członków: Bartłomiej Zając, Daniel Pyciak i Damian Mrugała, którzy otrzymali odznaki „Wzorowy Młody Wędkarz”. W spotkaniu wziął udział burmistrz Marek Fryźlewicz, który ucieszył zebranych wiadomością o podpisaniu umowy na dofinansowanie przez Unię Europejską programu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej, który ma się przyczynić do poprawy jakości wód na Podhalu.

*

2 marca odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza, której głównymi bohaterami byli: alpinista Michał Król i towarzyszący mu w wyprawach fotograf Adam Kokot. Obydwaj, dzięki swoim pasjom, świetnie promujący nasze miasto.

*

3 marca w hallu Miejskiego Ośrodka Kultury było barwnie, gwarnie i tłoczno. Na Podhalańskie Targi Edukacji już po raz piąty przybyła młodzież z miasta i okolic, aby zapoznać się z ofertą szkół i uczelni, zebrać ulotki i wszelkie potrzebne informacje od wykładowców, pracowników i studentów m.in. Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. J. Tischnera, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Policealnego Studium Zawodowego w Nowym Targu i wielu innych uczelni.

*

4 marca w pałacu prezydenckim, z inicjatywy Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego, odbyło się spotkanie z okazji imienin i 700-rocznicy urodzin króla Kazimierza Wielkiego, który zasłynął z zakładania miast. Wśród licznych grodów, uznających monarchę za swego założyciela, jest także Nowy Targ. Nasze miasto na uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego reprezentowali: burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski.

*

5 marca mali artyści z Przedszkola Nr 2 spotkali się z władzami miasta na otwarciu swojej wystawy ekologicznej. Można ją było oglądać w hallu Urzędu Miasta.

*

6 marca na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się premiera „Pasji”. Nowotarska parafia Na Równi Szaflarskiej wraz z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym i Miejskim Ośrodkiem Kultury przygotowali po raz IX teatralną inscenizację Misterium Męki Pańskiej. Tym razem pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”. Około 80 aktorów – od dzieci po dorosłych, liczne grono pomocników, jak co roku, przyczyniło się do sukcesu nowotarskiego Misterium. Poprzednie inscenizacje wprowadzały liczne odwołania do współczesności, pobudzały do refleksji. Tegoroczne misterium charakteryzowało się powrotem do tradycji – przedstawiono wydarzenia, jak robiono to od wieków. Misterium wystawiono kilka razy w okresie wielkopostnym.

*

8 marca w sali obrad Urzędu Miasta licznie zgromadzona publiczność uczestniczyła w promocji książki Beaty Szkaradzińskiej pt. Nowotarskie wspomnienia zatrzymane w kadrze, zorganizowanej w ramach obchodów 20-lecia istnienia samorządu terytorialnego. Na 200-stronicową książkę złożyło się blisko 80 opowieści i wspomnień zainspirowanych starymi fotografiami pochodzącymi głównie ze zbiorów nieżyjącego już nowotarżanina, pasjonata fotografii, adwokata Witolda Magierskiego. Przy porządkowaniu zbiorów ojca Tomasz Magierski wpadł na pomysł opublikowania wybranych starych zdjęć, zidentyfikowania ludzi z fotografii, ocalenia od zapomnienia historii z nimi związanych. „Resztę” wykonała Beata Szkaradzińska – dziennikarka „Dziennika Polskiego”. Przez kilka lat publikowała stare zdjęcia z prośbą o rozpoznanie znajdujących się na nich ludzi i informacje na ich temat. Tak powstał cykl „Nowy Targ i nowotarżanie na starej fotografii”. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem, nagromadziło się mnóstwo interesującego materiału. Efektem jest książka.

*

W sali obrad Urzędu Miasta burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się z okazji Dnia Kobiet z urzędniczkami magistratu. Panie z okazji swego święta otrzymały kwiaty i najlepsze życzenia.

*

W ramach zorganizowanych w Zakopanem Zimowych Igrzysk Polonijnych rozpoczął się w naszym mieście turniej hokejowy, w którym wzięły udział drużyny z Kanady, USA, Rosji i Litwy. Mecz gwiazd zaplanowano na 11 marca.

*

Miło odnotować, że nowotarski Zespół Szkół Ekonomicznych okazał się najlepszy w konkurencji z 32 szkołami tego typu z całego kraju. Dyrektor ZSE Marta Sokołowska odebrała dyplom i podziękowania z rąk pani wiceminister edukacji Krystyny Szumilas na Zamku Królewskim w Warszawie. Na sukces złożyły się wyniki matur i indywidualne osiągnięcia uczniów, z których czwórka dotarła do centralnego etapu olimpiad i konkursów dotyczących wiedzy ekonomicznej, bankowości, przedsiębiorczości oraz wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. Młodzież odnosi także sukcesy sportowe, artystyczne w skali powiatu, ponadto spora grupa młodych zaangażowana jest w wolontariat.

*

9 marca w Izbie Regionalnej w MOK-u odbyły się posiady góralskie zorganizowane przez nowotarski oddział Związku Podhalan, których głównym tematem były tradycje góralskie w Wojsku Polskim. Gościem spotkania był Władysław Motyka, autor promowanej na posiadach książki pt. Za nasom ślebode, za ojcyzne miłom. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim.

*

Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował wykład prorektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej dr Anny Mlekodaj pod tytułem: „Komizm w literaturze”.

*

11 marca na nowotarskim lodowisku uroczyście zakończono turniej hokejowy rozegrany w ramach Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Turniej wygrali zawodnicy kanadyjscy.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego zaprosili na koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczono na Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych w Zakopanem. Gośćmi koncertu, który odbył się w sali widowiskowej MOK, byli finaliści programu „Mam talent”.

*

13 marca w Pruszkowie w nowej hali kolarstwa torowego BGŻ Arena promowano trasę 67. Tour de Pologne. Delegacja naszego miasta, na czele z przewodniczącym Lesławem Mikołajskim i burmistrzem Markiem Fryźlewiczem oraz urzędnikami Katarzyną Put i Mateuszem Skupniem, wykorzystała tę okazję do promocji miasta. Na specjalnym stoisku można było otrzymać materiały promocyjne oraz skosztować oscypka.

*

15 marca w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta miłośnicy historii Nowego Targu i nowotarskich rodów spotkali się z Marią i Józefem Krzeptowskimi, którzy opracowują genealogię rodów nowotarskich. Ich historia sięga nawet końca XIV wieku. Autorzy przejrzeli już archiwa kościelne i częściowo dokumenty państwowe, sięgali także do ksiąg ławniczych, ksiąg ziemskich, w ciągu roku przeanalizowali 150 testamentów – w sumie mają już 10 tysięcy wpisów. Podhalańscy genealogowie, wobec licznego grona słuchaczy, apelowali do nowotarżan o współpracę, dostarczanie starych fotografii, testamentów i innych dokumentów. Spotkanie zorganizowało Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

*

Miejski Ośrodek Kultury zorganizował eliminacje powiatowe 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczestników z powiatów – nowotarskiego i tatrzańskiego. Wzięło w nich udział 57 osób, w znacznej większości z Nowego Targu, m.in. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i 4 osoby dorosłe. Każdy mógł startować w jednym z czterech turniejów: recytatorskim, „wywiedzione ze słowa”, poezji śpiewanej i teatrze jednego aktora. Jury zakwalifikowało do eliminacji rejonowych w Nowym Sączu 10 osób, a 8 uczestników nagrodziło wyróżnieniami.

*

Uczniowie z Radevormwald – zaprzyjaźnionego z Nowym Targiem miasta w Niemczech, goszcząc u swoich kolegów z Gimnazjum Nr 2, zwiedzali nasze miasto i spotkali się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na nowotarskim Ratuszu.

*

16 marca burmistrz Marek Fryźlewicz i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina zaprosili na koncert w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Koncert przygotowały nauczycielki: Agnieszka Derebas i Monika Gugała, która także prowadziła koncert.

*

W sali obrad nowotarskiego UM odbyło się Forum „Romska droga do pracy”, na które przybyli przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, urzędu pracy, policji, oświaty oraz przedstawiciele społeczności romskiej. Szczególną uwagę zwrócono na aktywizację zawodową i poprawę wizerunku Romów w społecznościach lokalnych. Przede wszystkim w zdobyciu pracy ma pomóc program realizowany za unijne pieniądze, a uczestniczący w nim Romowie mogą korzystać z kursów, warsztatów i bezpłatnych zajęć aktywizująco-motywacyjnych.

*

17 marca w hotelu „Smile” w Szczawnicy odbył się XVI Kongres Związku Euroregion „Tatry”. W swym obszernym wystąpieniu przewodniczący Wendelin Haber podkreślił dokonania Euroregionu w ciągu 15 lat istnienia, dając liczne przykłady zrealizowanych inicjatyw w partnerstwie ze stroną słowacką. Przedstawił także plany na najbliższy okres dotyczące m.in. nowego polsko-słowackiego serwisu internetowego, dwujęzycznego rocznika „Pogranicze Polsko-Słowackie”, przygotowania międzynarodowej konferencji pod tytułem „15 lat Euroregionu »Tatry« – od stowarzyszenia do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej”. Uczestnicy kongresu mieli okazję obejrzeć program artystyczny oraz zwiedzić słowacką Leśnicę.

*

17 marca był ważnym dniem dla drużyny i wszystkich nowotarskich kibiców. Hokeiści Wojas Podhale wygrali czwarty mecz finału play-off Polskiej Ligi Hokejowej 3:1 i popularne „Szarotki” zdobyły po raz dziewiętnasty Mistrzostwo Polski w Hokeju na Lodzie. Hokejowy Nowy Targ szalał z radości, wiwatom, gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Burmistrz przyznał hokeistom Wojas Podhale nagrodę w wysokości 100 tys. zł. O wysokości nagród dla poszczególnych zawodników zdecydować ma Zarząd Klubu.

*

18 marca w nowotarskiej Galerii „Jatki” otwarta została retrospektywna wystawa malarstwa Krzysztofa Kulisia, będąca przeglądem 40-letniego dorobku twórczego artysty. Była to równocześnie okazja do pożegnania i podziękowania dotychczasowemu wieloletniemu dyrektorowi MBWA w Nowym Sączu, zwierzchnikowi „Jatek”. Obecnie nowotarska Galeria jest częścią Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, którego dyrektorem jest Antoni Malczak.

*

W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina odbyła się „Lekcja patriotyczna” z okazji 100. rocznicy pierwszego wykonania Roty. Spotkanie prowadzili: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan.

*

Pod hasłem „Kolory w natarciu” w sali widowiskowej MOK miał miejsce pokaz mody przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1, będący ciekawą promocją szkoły. Uczniowie „Sokoła” sami zaprojektowali, uszyli i zaprezentowali swoje kreacje.

*

19 marca rozpoczął działalność jeden z najnowocześniejszych zakładów opiekuńczo-leczniczych w Małopolsce. Nowy oddział Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego został uroczyście otwarty i poświęcony przez kardynała Stanisława Dziwisza – metropolitę krakowskiego. ZOL został przeniesiony, zgodnie z umową z marszałkiem województwa, z dotychczasowej siedziby (czyli z prewentorium na Kowańcu) do nowotarskiego szpitala, gdzie oddział został wyremontowany przy pomocy finansowej województwa małopolskiego. Dotacja wyniosła 5 mln zł.

*

Wieczorną porą ulicami naszego miasta przeszła wielotysięczna procesja nowotarżan, oświetlona pochodniami, którą otwierał ogromny krzyż niesiony przez przedstawicieli Akcji Katolickiej, Służby Maltańskiej, Rycerzy Kolumba, Związku Podhalan. Droga Krzyżowa rozpoczęła się pod krzyżem misyjnym przy budowanym kościele na Równi Szaflarskiej, a zakończyła na Rynku. Wierni w czasie nabożeństwa słuchali w skupieniu rozważań, które na stacjach odczytywali przedstawiciele grup działających przy parafiach: Na Równi Szaflarskiej, NSPJ i św. Katarzyny, które zorganizowały Drogę Krzyżową.

*

W pobliskim Ludźmierzu rozpoczęły się VII Rekolekcje z Tischnerem, pod hasłem „Wierzę w Kościół”. Oprócz nabożeństw i nauk rekolekcyjnych zaplanowano dyskusję na temat: „Kościół, a kościoły – Bóg jest jeden”, warsztaty regionalne „Baby na manowcach” (z udziałem poetek podhalańskich), konferencję na temat „Promieniowania etyki solidarności”.

*

19–20 marca Miejski Ośrodek Kultury zorganizował z myślą o miłośnikach kultury nordyckiej cykl imprez pod nazwą „Nordic Night”. W programie przewidziano: projekcje filmowe, wystawę malarstwa artystów duńskich i polskich, prezentacje multimedialne, podróż w świat wikingów, a nawet poczęstunek w „nordyckim” klimacie – wszystko poświęcone kulturze północy, której bogactwo i różnorodność warto poznać.

*

20 i 21 marca Fundacja im. Adama Worwy zorganizowała imprezy charytatywne, z których dochód przeznaczono na zakup kolejnego sprzętu dla chorych do wypożyczalni działającej przy nowotarskiej parafii NSPJ. W restauracji „Ruczaj” odbył się spektakl muzyczny „Wiedeń – miasto marzeń” i koncert „Powitanie wiosny” w wykonaniu zespołu Passion Artists.

*

22 marca w naszym mieście otwarta została konferencja „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Wzięli w niej udział dyrektorzy szkół z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, przedstawiciele władz oświatowych, urzędów pracy i przedsiębiorcy. Celem projektu realizowanego przez Województwo Małopolskie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzmocnienie kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy. Dla szkół zawodowych w powiecie nowotarskim w ciągu pięciu lat trwania projektu przeznaczono 6 300 000 zł.

*

23 marca do Nowego Targu przyjechali szefowie Tour de Pologne. Dyrektor generalny Czesław Lang podpisał z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem umowę, na mocy której stolica Podhala będzie miejscem startu 7., ostatniego etapu tegorocznego wyścigu kolarskiego, najpopularniejszego w kraju i jednego z najlepszych w świecie. Dzień wcześniej ma być zorganizowany charytatywny mini-etap z Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej na dwóch trasach: łatwiejszej przez Białkę Tatrzańską i trudniejszej przez Sierockie i Gliczarów.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowana została VI Wiosenna Giełda Szkół dla Całkiem Zielonych. Na licznych stoiskach ofertę dla gimnazjalistów prezentowały szkoły powiatu nowotarskiego. Przed wejściem do budynku umieszczony został szybowiec szkolno-treningowy „Puchacz” z nowotarskiego aeroklubu, jako zapowiedź nowych perspektyw edukacyjnych w związku z planowaną rozbudową lotniska w Nowym Targu.

*

Podhalańska Wspólnota Samorządowa podsumowała 2009 rok podczas swojego zebrania sprawozdawczego.

*

24 marca u burmistrza Marka Fryźlewicza gościli: dyrygent Chóru „Gorce” Janina Glińska i prezesi – Zofia Sokołowska i Stanisław Kowalczyk. Chórzyści przyszli podziękować za pomoc w zorganizowaniu ubiegłorocznego wyjazdu na Bałkany i pochwalić się odniesionym tam sukcesem – pierwszym miejscem na „Balkan Folk Fest 2009”.

*

25 marca w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej, w ramach „Wieczorów Czwartkowych” odbył się kolejny koncert, tym razem poświęcony pamięci Jana Pawła II, w związku ze zbliżającą się 5. rocznicą jego śmierci. Kwartet smyczkowy Da Camera Krzysztofa Leksyckiego wykonał arcydzieło muzyki barokowej – Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu” Józefa Haydna. Komentarzami do słów Chrystusa były wiersze Karola Wojtyły, które czytał Maciej Rutkowski.

*

25 marca w ramach wspólnie realizowanego za unijne fundusze programu „Aktywność przede wszystkim” przybyła do nowotarskiej Biblioteki 20-osobowa grupa słowackich bibliotekarek i przedstawicieli stowarzyszeń współpracujących z partnerską biblioteką w Liptowskim Mikulaszu. Poza wymianą doświadczeń spotkanie miało charakter głównie towarzysko-integracyjny. Słowaccy goście zwiedzili nasze miasto, kościółek w Dębnie, Łopusznej, zrobili mnóstwo zdjęć, z których najciekawsze znajdą się na wspólnej wystawie fotograficznej, wieńczącej projekt.

*

26 marca w Muzeum Podhalańskim w nowotarskim Ratuszu otwarta została wystawa pod tytułem „Nowotarski handel, rzemiosło i usługi w świetle archiwaliów”, przygotowana z własnych zbiorów muzealnych. Wernisaż był sentymentalną podróżą w przeszłość – kupiecką i rzemieślniczą – naszego miasta. Uczestnicy mogli ponadto wysłuchać wykładu dra Grzegorza Zamoyskiego, który zjmuje się historią miejscowej przedsiębiorczości.

*

Tegoroczny konkurs plastyczny pod hasłem „W kręgu rodziny”, zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, cieszył się ogromnym powodzeniem. Jury wybrało najlepsze spośród 548 nadesłanych prac, wykonanych przez 274 uczestników z 13 placówek. Każdy z uczestników mógł przysłać dwie prace. Na podsumowaniu konkursu burmistrz Marek Fryźlewicz, członek zarządu powiatu Bogusław Waksmundzki i dyrektor MDK Mieczysław Grzybek, wręczyli laureatom 29 nagród i 48 wyróżnień.

*

Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy fotograficznej „Portret” przygotowanej ze zbiorów MOK.

*

W Euroregionie „Tatry” eurodeputowany PiS Paweł Kowal spotkał się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tematem spotkania był Traktat Lizboński.

*

27 marca odbył się wykład z cyklu „Wieczorne spotkania w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle”. Tematem wystąpienia Dawida Golika były „Sowieckie oddziały rajdowe w Gorcach, Beskidach i na Podhalu w latach 1944–1945”.

*

Nowotarskie oddziały parafialne Akcji Katolickiej oraz Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym we współpracy z ks. proboszczem Henrykiem Paśko zorganizowały w kościele pw. św. Jadwigi Królowej sympozjum na temat: „Magia – cała prawda”. Każdy mógł wziąć w nim udział i posłuchać wykładów wybitnych specjalistów m.in. o źródłach magii, okultyzmie, egzorcyzmach.

*

28 marca w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowany został XVII Salon Poezji. Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus czytali poezje Anny Świrszczyńskiej i Czesława Miłosza.

*

29 marca nowotarska Galeria Sztuki „Jatki” oraz gimnazja w Krempachach i Waksmundzie zaprosiły na koncert „Wielkopostne zadumanie”. Program przygotował międzyszkolny zespół „Hilaritas” pod kierownictwem Sylwii Basty.

*

30 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu zorganizowano „Święto kuchni polskiej”. Salę gimnastyczną zajęły wiosennie przystrojone stoły z pysznościami przygotowanymi przez uczniów oraz mistrzów miejscowych restauracji, w których praktykują. Specjalna komisja oceniała konkursowe potrawy, stoły wielkanocne, a uczennice klasy drugiej przedstawiały historię polskiego obyczaju kulinarnego.

*

31 marca nowotarski radny Mariusz Jelonek poinformował o złożeniu rezygnacji z członkostwa w partii PiS.

*

Po długiej zimie na Podhale zawitały bociany, a więc nadejście wiosny jest już pewne. Skrzydlaci zwiastuni ciepłych dni i końca zimy zasiedlają już liczne przydrożne gniazda. Pozostaną z nami do końca lata lub – jak kto woli – wczesnej jesieni.

KWIECIEŃ

2 kwietnia piąta rocznica śmierci papieża Jana Pawła II wypadła w Wielki Piątek, uczczono ją więc skromnie symbolicznym gestem, minutą ciszy i wspólną modlitwą. W imieniu nowotarżan burmistrz Marek Fryźlewicz złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na lotnisku i pod tablicą pamiątkową na ratuszu. Wieczorem zapłonęła „Watra Pamięci” na górnej stacji wyciągu narciarskiego Zadział.

*

Tego dnia w parafii Na Równi Szaflarskiej młodzież prowadziła adorację przy Grobie Pańskim. Myślą przewodnią był „Ostatni Wielki Tydzień Jana Pawła II”.

*

Nowotarżanie uczcili jubileusz święceń kapłańskich ks. kardynała Franciszka Macharskiego – byłego metropolity krakowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu. Z tej okazji burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wysłali w imieniu mieszkańców list z podziękowaniami i najserdeczniejszymi życzeniami.

*

W Katowicach na XVI Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego „GLOB 2010” przedstawiło swoją ofertę także nasze miasto. Materiały promocyjne mogły być wystawione na Targach dzięki współpracy Nowego Targu z Małopolską Organizacją Turystyczną, której miasto jest członkiem od dwóch lat.

*

Tradycyjnie, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, które w tym roku wypadły 4 i 5 kwietnia, odbył się Puchar Polan Waksmundzkich. Zawody po raz pierwszy w swej 46-letniej historii odbyły się bez śniegu. Slalom gigant na Polanie Walusiowej zastąpił bieg górskimi szlakami na Bukowince Waksmundzkiej, połączony z zawodami „Śladami Niedźwiedzia”. Jedną z nagród ufundował przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski i (nietypowo) wręczył ją zawodnikowi, który zajął jedno ze środkowych miejsc.

*

Z początkiem kwietnia do Nowego Targu przyjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Radevormwald z Hubertem Staraschkiem na czele – inicjatorem pomocy dla Polski przed 25 laty. Ćwierć wieku temu do naszego miasta trafił pierwszy transport z darami. Ofiarowaną pomoc społeczeństw Zachodu (lekarstwa, odzież, żywność) rozdzielały wówczas parafie. Tak nawiązały się kontakty Niemców z ówczesnym księdzem proboszczem Franciszkiem Juraszkiem, przedstawicielami KIK i Markiem Fryźlewiczem. Z czasem pomoc materialna przerodziła się w kontakty kulturalne i turystyczne. Między zaprzyjaźnionymi miastami trwa wymiana młodzieży, organizowane są wspólne przedsięwzięcia kulturalne oraz wizyty samorządowców. Spotkanie z delegacją z Radevormwald zaplanowano na 8 kwietnia w sali obrad Urzędu Miasta. Z okazji tej wizyty przygotowana została wystawa pamiątek, zdjęć i wycinków prasowych z pierwszych przyjazdów Niemców do Nowego Targu.

*

6 kwietnia członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan z okazji świąt Wielkiej Nocy zorganizowali posiady góralskie, w których uczestniczył burmistrz Marek Fryźlewicz z przedstawicielami zaprzyjaźnionego miasta Radevormwald i tamtejszego dekanatu. Spotkanie rozpoczęło się w sali widowiskowej nowotarskiego MOK, gdzie wszystkim uczestnikom złożył życzenia prezes Alojzy Lichosyt, a następnie wystąpiły dzieci z góralskiego zespołu „Mali Śwarni”, prezentując spektakl „Budzenie wiesny”. Potem uczestnicy udali się do Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na wielkanocne potrawy przyrządzone przez nowotarskie gaździny, a poświęcone przez ks. Mieczysława Łukaszczyka. W czasie posiadów o tradycjach podhalańskich związanych z Wielką Nocą przypomniała dr Stanisława Trebunia-Staszel.

*

8 kwietnia nowotarski Sanepid zorganizował konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Zdrowia (tegoroczny temat to „Człowiek i miasto”).

*

8 i 9 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury trwały poszukiwania talentów. Odbywały się dwudniowe eliminacje powiatowe XXIII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2010”. Przez nowotarską scenę przewinęło się ponad 490 uczestników. Sala widowiskowa, wypełniona po brzegi, rozbrzmiewała owacjami publiczności entuzjastycznie przyjmującej prezentacje muzyczne i taneczne. Jury przyznało Grand Prix i nominację do finału wojewódzkiego zespołowi wokalnemu Consonans z rabczańskiego Gimnazjum Nr 1. Ponadto do finału zakwalifikowano 27 solistów i zespołów muzycznych oraz 6 uczestników z kategorii tanecznej.

*

Nowotarski Spółdzielczy Dom Kultury zaprosił na spotkanie towarzysko-taneczne oraz słodki poczęstunek przy muzyce z dawnych lat. Grał rodzinny zespół Roberta Cudzicha.

*

10 kwietnia zapisał się jako jeden z najtragiczniejszych dni w historii Polski. Rankiem, przed godziną 9. doszło do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Naród polski stracił elitarny zastęp przedstawicieli życia politycznego i społecznego. Zginęli: prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy wszystkich rodzajów wojsk, posłowie i senatorowie wszystkich opcji politycznych, przedstawiciele centralnych instytucji państwowych, Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, duchowni różnych wyznań, załoga samolotu i funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu – łącznie 96 osób. Wiadomość o tragedii rozeszła się błyskawicznie – naród pogrążył się w bólu i połączył w żałobie. Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski ogłosił siedmiodniową żałobę narodową, która faktycznie trwała znacznie dłużej. Wielu spośród tych, którzy zginęli, przyjeżdżało na Podhale, gościli także w Nowym Targu, byli życzliwi naszemu miastu i wspierali nowotarżan w ważnych dla miasta przedsięwzięciach. Także prezydent Lech Kaczyński stosunkowo często odwiedzał polsko-słowackie pogranicze i gościł w Nowym Targu.

*

W sobotę wieczorem wstrząśnięci tragedią nowotarżanie tłumnie przybyli do parafii Na Równi Szaflarskiej, by uczestniczyć we mszy św., modlić się, słuchać żałobnej muzyki, poetyckich strof, uczcić ofiary katastrofy i wspólnie przeżywać trudne chwile. Mszę uświetnił Nauczycielski Chór „Gorce” i kwartet smyczkowy „Da Camera”.

*

Następnego dnia wystawiona została w parafii księga kondolencyjna, którą wyłożono także 12 kwietnia w Urzędzie Miejskim. Jako pierwsi wpisali się do niej: burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski.

*

13 kwietnia, aby upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 uczestniczyła w mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wszyscy przeszli z flagami narodowymi ulicami miasta pod Krzyż Katyński, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Reprezentanci Związku Podhalan z Polski i Ameryki Północnej udali się do Warszawy, gdzie w Pałacu Prezydenckim wpisali się do księgi kondolencyjnej, a następnie zaciągnęli wartę honorową przy trumnach Lecha i Marii Kaczyńskich. Kapelani Związku Podhalan odprawili w warszawskim kościele św. Krzyża mszę św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

*

18 kwietnia odbył się pogrzeb prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele Mariackim, następnie kondukt żałobny przeszedł ulicami Krakowa na Wawel, gdzie spoczęła prezydencka para. Wśród tysięcy uczestników nie zabrakło górali, w tym licznej grupy nowotarżan. Aby pożegnać prezydencką parę, na krakowski Rynek udała się około 200-osobowa rzesza górali – od Żywiecczyzny po Sądecczyznę.

*

21 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło otwarcie wystawy plastycznej dzieci i młodzieży – uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy „Promyk” i w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym „Chatka”. Została ona zorganizowana przez nowotarskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Niepełnosprawni twórcy, pochodzący z miasta i okolicznych miejscowości, zaprezentowali wyróżniające się kolorystyką, swoistą kompozycją i radosnym nastrojem obrazy, prace z ceramiki, tkaninę artystyczną i kolaże. Wszystkie prace wykonane zostały pod kierunkiem profesjonalnych plastyków. Autorzy wystawy wraz ze swoimi bliskimi i opiekunami licznie przybyli na wernisaż, który był ich wielkim świętem.

*

22 kwietnia w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej, w ramach cyklu „Wieczory Czwartkowe” w Roku Chopinowskim 2010, odbył się koncert jubileuszowy zatytułowany „Chopin Brillante”. Najsłynniejsze dzieła kompozytora grali: Joanna Zmarz (fortepian), Marek Ciesielski (fortepian), a śpiewała Anna Pierścińska (sopran). Koncert prowadził Krzysztof Leksycki.

*

Podczas uroczystej gali w Zakopanem ogłoszono wyniki IX plebiscytu „Dziennika Polskiego” na „Najpopularniejszego Sportowca Podhala i Młodego Asa w roku 2009”. Miło odnotować, że I miejsce zajęła nowotarżanka Ewa Pawlikowska – najbardziej utytułowana zawodniczka w historii polskiego, a także światowego karate kuokushin.

*

Drużyną Roku 2009 zostali hokejowi mistrzowie Polski – Wojas Podhale Nowy Targ, a jeden z nowotarskich olimpijczyków – Walenty Zientara, otrzymał za wybitne osiągnięcia sportowe pamiątkową statuetkę „Dziennika Polskiego”. Warto nadmienić, że w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze pięciu sportowców z Nowego Targu, podobnie jak w kategorii „Młody As Podhala”.

*

23 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu otwarta została wystawa pokonkursowa XI Nowotarskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej „Talencik 2010”, zorganizowanego przy udziale miasta i powiatu. Konkurs cieszył się dużą popularnością, gdyż brak określonego tematu nie ograniczał inwencji twórczej dzieci i młodzieży. Udział w nim wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i licealiści oraz uczestnicy zajęć plastycznych w różnych placówkach, także przedszkolnych. Nadesłali łącznie 365 prac. Laureaci z trudem mieścili się w sali MDK na podsumowaniu konkursu, otwarciu wystawy i rozdaniu nagród, których jury przyznało 30 i tyle samo wyróżnień.

*

Również w tym dniu w ramach akcji „Czytamy dzieciom” w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej dzieciom z przedszkola „Wesoła Ciuchcia” czytał bajki sierżant Krzysztof Podgórny – dzielnicowy tego rejonu.

*

Tego dnia (z tygodniowym opóźnieniem spowodowanym żałobą narodową) w nowotarskiej Galerii Sztuki „Jatki” otwarto wystawę grafiki artystów z Irlandii, zatytułowaną „Where borders meet – Na granicy”. Prace z Graphic Studio Dublin to plon pleneru 15 artystów w Małopolsce w 2008 roku.

*

24 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy prac grupy twórców „Laboratorium Sztuki”.

*

25 kwietnia w kościele pw. św. Katarzyny rozpoczęły się mszą św. nowotarskie uroczystości katyńskie. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie odczytany został Apel Poległych, a następnie delegacje złożyły wieńce. Obchodom towarzyszyła wystawa historyczna „Katyń 1940 – pamiętamy”. Zaprezentowano sylwetki żołnierzy z powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego – nie tylko tych, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, czy Miednoje, ale również zaginionych po aresztowaniach NKWD. Kolejnym punktem obchodów był spektakl „W katyńskim lesie”, którego premiera odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Przedstawienie według scenariusza i w reżyserii Stanisława Mertensa zaprezentowali uczniowie nowotarskiego Gimnazjum Nr 2.

*

W Gorcach w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej odprawiona została msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i budowniczych kaplicy.

*

Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie poetyckie. Gościem XVIII Salonu Poezji była Iwona Budner.

*

27 kwietnia dyrektor, właściciel i uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu zorganizowali uroczyste poświęcenie sztandaru oraz ślubowanie i pasowanie na kadetów uczniów klasy I – wojskowej i policyjnej. W uroczystości zorganizowanej wspólnie z Wojskową Komendą Uzupełnień, Komendą Policji, Strażą Pożarną i Strażą Graniczną, miał wziąć udział patron szkoły prof. Jan Venulet. Nie mógł jednak przybyć z Genewy, wystosował więc specjalny list do wszystkich uczniów. W programie m.in. była też defilada, pokaz sprzętu specjalistycznego, pokaz walki wręcz.

*

Warto odnotować, że w zorganizowanym przez Zasadniczą Szkołę Zawodową Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu dwuetapowym konkursie humanistycznym, pod hasłem „200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina”, wzięło udział 180 uczniów reprezentujących szkoły w Nowym Targu, Zakopanem, i Czarnym Dunajcu. Do finału zakwalifikowało się 30 uczestników. Najlepszych uhonorowano dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Na Galę Konkursową młodzież przygotowała przedstawienie, odczyt i prezentację multimedialną.

*

Uczniowie nowotarskiego Gimnazjum Nr 2 wygrali konkurs na spektakl profilaktyczny i program dotyczący uzależnień. Przygotowany przez nich spektakl pt. „Zniknięcie Andżeliki” uzyskał najwyższą ocenę.

*

28 kwietnia zawodnicy drużyny Wojas Podhale Nowy Targ, która w tym sezonie zdobyła tytuł mistrza Polski w hokeju na lodzie, odebrali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego pamiątkowe statuetki oraz nagrody finansowe. Oprócz zawodników, wyróżniono także pracowników i działaczy spółki sportowej Wojas SA. Statuetkę odebrał także dotychczasowy sponsor drużyny Wiesław Wojas, który przy tej okazji potwierdził, że zakończył finansowanie hokeja. Część oficjalna spotkania odbyła się w ratuszu, a potem udano się do „Skalnego Dworku” na bankiet mistrzów.

*

30 kwietnia odbyła się XLIII Sesja Rady Miasta, w czasie której radni udzielili absolutorium dla burmistrza Nowego Targu za wykonanie budżetu w 2009 rok. W porządku sesji było też przyjęcie rezolucji w sprawie uczczenia ofiar mordu katyńskiego i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

*

W ramach „Wieczornych spotkań w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle” można było posłuchać wykładu dra Jerzego Roszkowskiego, który mówił o polskiej szlachcie sołtysiej na Górnej Orawie od XVI do XX wieku. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną.

*

Miejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Dalej Nowy Targ” zaprosili do Starej Kotłowni na wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „Hokej – emocje, walka, radość, ból”, autorstwa Tadeusza Bącala.

*

Nowotarski Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego pożegnał swych absolwentów, którzy wkrótce przystąpią do egzaminów maturalnych. W czasie uroczystości, jak co roku, burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył prywatną nagrodę najlepszemu uczniowi. Otrzymał ją Łukasz Kuszczak z IV klasy Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego.

*

Powiatowy Urząd Pracy podliczył i przeanalizował pierwszy kwartał roku i – jak stwierdziła dyrektor Maria Sendrowicz – sytuacja jest trudna. Oficjalna stopa bezrobocia w powiecie nowotarskim sięgnęła 11,2%, co oznacza, że 7307 osób jest zarejestrowanych jako bezrobotni. Z tego tylko 1349 uprawnionych pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Czeka na nich 895 ofert pracy, z czego 773 to oferty pracy subsydiowanej przez PUP, który w tym roku posiada więcej środków na aktywizację zawodową. Z funduszu pracy ma wpłynąć ponad 11 mln zł, z czego znaczna część przekazana będzie na wypłaty zasiłków, a pozostałe środki sfinansują szkolenia i doradztwo zawodowe.

*

30 kwietnia rozpoczęła się II Majówka Nowotarska, która trwała do 3 maja. Cykl imprez rozpoczęła w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” promocja filmu Podhalańskie instrumenty pasterskie oraz nowego numeru kwartalnika „Tatry”. Spotkanie poprowadził autor filmowego scenariusza Krzysztof Trebunia-Tutka, a także autor artykułu o instrumentach pasterskich, zamieszczonego w promowanym czasopiśmie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Świetną ilustracją była muzyka góralska w wykonaniu Krzysztofa Trebuni-Tutki oraz jego uczniów.

*

Ze sportu warto odnotować, że młodzi nowotarscy hokeiści z Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego Podhale Nowy Targ nie mieli sobie równych w nieoficjalnych mistrzostwach Polski w kategorii młodzików. W turnieju finałowym podopieczni trenera Ryszarda Kaczmarka wygrali wszystkie spotkania i zostali mistrzami Polski.

MAJ

1 maja, podczas gali zorganizowanej w Żywcu, zaprezentowano nominowanych w różnych kategoriach i wręczono nagrody laureatom dorocznego konkursu Koalicji Marek Ziem Górskich „Osobowość Ziem Górskich”. Laureatami z Nowego Targu zostali Katarzyna i Andrzej Petrylowie, właściciele „Karcmy u Borzanka” – nominowani w kategorii małych przedsiębiorstw. W ich imieniu nagrodę odebrał założyciel Michał Borzęcki i redaktor Józef Słowik z „Gazety Krakowskiej” – nominowany w kategorii dziennikarzy.

*

W ramach II Majówki w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się jubileuszowy XXXV Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. Zaprezentowały się 24 kapele, w tym siedem dziecięcych, siedem młodzieżowych i dziesięć dorosłych. Najlepsze w swoich kategoriach, zdaniem jury, były: „Jutrzenka” z Zakopanego, zespół Bartka Obrochty, „Muzyka z Bukowiańskich Wierchów” i Muzyka Józefa Gąsienicy z Zakopanego. Na Ogólnopolski Festiwal Kapel Instrumentalnych i Śpiewu Ludowego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jury wytypowało „Muzykę z Bukowiańskich Wierchów”.

*

2 maja w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się IV Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych. Przyjechało kilkanaście zespołów, działających przy ochotniczych strażach pożarnych, ośrodkach kultury, parafiach. W trakcie występów podkreślano, że repertuar orkiestr dętych staje się coraz bardziej urozmaicony i coraz ambitniejszy. Jury najwyżej oceniło orkiestry z Ochotnicy Dolnej, Szaflar, Ludźmierza, Witowa, Jurgowa, Kacwina i Lipnicy Małej oraz nowotarski Big Band. Będą one reprezentować powiat nowotarski na XXXIII Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Miło odnotować, że w orkiestrach gra coraz więcej dziewcząt.

*

3 maja w kościele św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Licznie uczestniczyły w niej poczty sztandarowe służb mundurowych, nowotarskich instytucji, szkół, organizacji społecznych i kulturalnych oraz przedstawiciele władz miasta, powiatu i mieszkańcy Nowego Targu. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Rynku, gdzie złożono wieńce i kwiaty pod tablicą pamiątkową na ratuszu. Potem rozpoczął się Nowotarski Piknik Historyczny, zorganizowany przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wspólnie z zaprzyjaźnionymi grupami historycznymi z wielu miast, m.in. Cieszyna, Krakowa, Łańcuta i Gliwic. Można było obejrzeć zabytkowe pojazdy, obóz partyzancki, oddziały łączności i dowodzenia, a także rozmaite scenki rodzajowe.

*

W ramach obchodów narodowego święta z bogatym repertuarem pieśni patriotycznych wystąpił Chór Nauczycielski „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej oraz zespół „Hilaritas” pod kierunkiem i z gitarowym akompaniamentem Sylwii Basty.

*

6 maja pani Maria Giłka, kontynuując cykl „coby wyonacyć starość...”, zaprosiła na spotkanie z Wandą Szado-Kudasikową oraz jej synami. Spotkanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury. W sali wypełnionej do ostatniego miejsca Kudasikowie zaprezentowali swe rozliczne talenty literackie, muzyczne, teatralne. Zjawili się z tomikami wierszy, aforyzmów, instrumentami muzycznymi i świetnymi pomysłami na przemiły wieczór.

*

Tuż przed godziną 21. wiadukt nad Aleją Tysiąclecia uległ poważnemu uszkodzeniu. Zbyt wysoko wysunięte ramię wiezionej na lawecie koparki uderzyło w wiadukt i zniszczyło pięć nośnych belek. Bezmyślność kierowcy spowodowała duże straty finansowe i długotrwałe ograniczenia oraz utrudnienia w ruchu drogowym w ciągu dróg krajowych nr 47 i 49.

*

7 maja odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania władzy w nowotarskiej komendzie Policji nadkomisarzowi Zbigniewowi Domalikowi, który pełnił faktycznie od miesiąca obowiązki komendanta. Na to stanowisko powołał go komendant wojewódzki Andrzej Rokita, podkreślając jego wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie zawodowe. Z. Domalik rozpoczął służbę w Policji 15 lat temu i przeszedł wszystkie szczeble kariery. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, prokuratury i samorządowców.

*

W siedzibie Euroregionu „Tatry” odbyło się spotkanie w sprawie strategii rozwoju transportu województwa małopolskiego na lata 2010–2030. Konsultacje regionalne, dotyczące transportu, prowadził marszałek województwa małopolskiego.

*

8 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się spektakl teatralny zatytułowany „Góralski sąd”, według scenariusza Wandy Czubernatowej.

*

9 maja na torze Auto-Moto-Klub „Gorce” rozegrano I i II Rundę Mistrzostw Polski oraz I i II Rundę Pucharu MACEC w trialu motorowym. Współgospodarzem zawodów było miasto i w uroczystości wręczenia nagród uczestniczył burmistrz Marek Fryźlewicz. Sporty motocyklowe cieszą się u nas wielką popularnością, a trial to druga po hokeju dyscyplina, z której słynie Nowy Targ.

*

Tego dnia Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na XIX Salon Poezji. Tym razem poezje T. Nowaka i K. I. Gałczyńskiego czytał Andrzej Róg – aktor Teatru STU w Krakowie. Odbył się też występ kabaretu „Drifter” z programem „Mysz i papuga”, wedle tekstów Stanisława Apostoła.

*

W kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu, a potem w tamtejszej remizie, strażacy OSP obchodzili swoje święto. Brązowy medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał Dariusz Jabcoń – strażak ochotnik, a także kierownik Referatu Ochrony Środowiska w nowotarskim Urzędzie Miejskim. W uroczystości wziął udział burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

W kościele św. Katarzyny odbył się koncert japońskiego chóru z Nagasaki, zorganizowany przez Towarzystwo Polsko-Japońskie „Tęcza” i Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”. Goście z Japonii otrzymali ogromne brawa, a szczególny aplauz publiczności nastąpił po wykonaniu w języku polskim Mazurka Dąbrowskiego.

*

10 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe XXV Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Bajdurek”. Przez scenę przewinął się 200-osobowy, kolorowy tłum uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i uczestników zajęć artystycznych w instytucjach kultury z różnych miejscowości naszego powiatu. Zaprezentowano bardzo urozmaicony repertuar od interpretacji klasyki, przez baśniowość, do nurtów współczesnych. Do finału w Nowym Sączu jury zakwalifikowało laureatów I i II miejsca, czyli Gimnazjalny Zespół Teatralny z Kluszkowiec z przedstawieniem „Góralskie zaloty” i „Trzynastkę” ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu z przedstawieniem „Aksamitka – córka diabła”. Ponadto jurorzy przyznali wyróżnienia kilku zespołom, wśród których była grupa „High School Wild Cats” z Gimnazjum Nr 1 w Nowym Targu.

*

W Hali „Gorce” odbyło się zakończenie rozgrywek i wręczenie pucharów w amatorskiej nowotarskiej lidze piłki nożnej halowej. Organizatorem rozgrywek było TKKF „Gorce”.

*

12 maja w ramach Tygodnia Bibliotek Piotr Rayski-Pawlik – redaktor naczelny i właściciel portalu internetowego fotopodhale.pl – spotkał się w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Nr 2, którzy byli bardzo zainteresowani „Jak zostać dziennikarzem?” i wypytywali o blaski i cienie zawodu dziennikarskiego.

*

14 maja uczniowie z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 zorganizowali happening ekologiczny pod hasłem „Czysta ziemia = życie”. Przemaszerowali przez centrum miasta, niosąc wykonane przez siebie transparenty, plakaty, hasła zachęcające do ratowania Matki Ziemi przed zatruciem i zniszczeniem. Napotkanym mieszkańcom rozdawali ulotki i ekologiczne torby na zakupy, przygotowane na tę okazję. Marsz zakończył się w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie w sali widowiskowej gimnazjaliści zaprezentowali działające na wyobraźnię inscenizacje, program z tańcem, piosenkami i pokazem slajdów ilustrujących dwa oblicza naszego miasta. To ładne – ukwiecone, i to drugie – zaśmiecone i zanieczyszczone.

*

W nowotarskiej Galerii „Jatki” otwarta została wystawa tkaniny zatytułowana „Miękka przestrzeń”, autorstwa Ludwiki Żytkiewicz. Autorka projektu pod tym samym tytułem (na który składają się warsztaty shibori, wystawa i publikacja) jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2010.

*

14–16 maja trwały w Nowym Targu XV Jubileuszowe Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz. Wydarzenie to wpisało się na stałe w harmonogram nowotarskich imprez. W tym roku w nowotarskiej hali lodowej swoją ofertę przedstawiło około 80 firm z różnych branż. Przy fachowej pomocy obsługi stoisk można było zapoznać się z najnowszymi trendami w budownictwie, nowinkami ekologicznymi, ekonomicznymi systemami ogrzewania, nowymi urządzeniami, maszynami, narzędziami, meblami i elementami dekoracji wnętrz, a także wieloma ciekawostkami. Stoiska oferowały sprzedaż bezpośrednią. Ponadto dla zwiedzających przygotowano różne konkursy. W konkursie dla wystawców główną nagrodę „Złotą Ciupagę” przyznano trzem firmom: „Makrotermowi” z Zakopanego, Spółce PPH Kostrzewa z Giżycka oraz spółce „Rabplast” z Rabki. Nagroda „Laur Instalatora” przyznana została firmom: „Elpro-Kotły” z Drzewicy, PPHU „Kołton” Orawka i „PolSpaw” Sawiccy z Krzepicza. Wśród nagrodzonych za najciekawszą aranżację stoiska była Firma „Sambud” Lesława Jędryski z Nowego Targu. Jak przystało na Targi Jubileuszowe, posypało się więcej niż zwykle nagród i podziękowań. Nowotarska Izba Gospodarcza tym razem uhonorowała „Złotym Piórem” organizatorów – wadowicką Agencję „Promocja” Wioletty i Jerzego Ochmanów. Nie zabrakło też okazałego urodzinowego tortu.

*

15 maja w Miejskim Ośrodku Kultury twórcy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich, zaprezentowali w hallu głównym swój dorobek artystyczny. Można było oglądać malarstwo olejne, pastele, akwarele, rysunki, witraże, były także prace z zakresu korzenioplastyki i fotografii. Łącznie 26 twórców wyeksponowało 100 prac.

*

W sali widowiskowej MOK miał miejsce prawie trzygodzinny koncert charytatywny, zorganizowany przez Oddział Służby Maltańskiej w ramach akcji „Podhale dzieciom”. W programie, oprócz zespołów muzycznych i tanecznych, przewidziano atrakcje, m.in. pokaz strongmana Roberta Nemsia, pokaz mody, pokaz barmański mistrzów Polski (żonglowali płonącymi butelkami), występ mistrza Polski chesseboxingu i wiele innych, które publiczność nagradzała rzęsistymi oklaskami.

*

17 maja do nowotarskiego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przybył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Plocke, który spotkał się z młodzieżą klas II i III, gronem pedagogicznym i kadrą kierowniczą zasłużonej placówki. Przy okazji wizyty, której organizatorem był poseł Andrzej Gut-Mostowy, wręczono Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” emerytowanemu, wieloletniemu dyrektorowi szkoły Jerzemu Kani. Wiceminister spotkał się też z samorządowcami, rolnikami, przedstawicielami związków rolniczych i instytucji z powiatów – nowotarskiego i tatrzańskiego. Zwrócili się do niego z problemami dotyczącymi podhalańskiego rolnictwa, a szczególnie barier w jego rozwoju. W czasie spotkania Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymało 13 osób.

*

18 maja we wszystkich gminach powiatu nowotarskiego ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy. Padające w połowie maja ulewne deszcze spowodowały wezbranie rzek i potoków. Stan rzeki Czarny Dunajec, która wezbrała najbardziej, osiągnął 395 cm (koło mostu przy ul. Kościuszki). Szczęśliwie w naszym mieście powódź nie spowodowała wielkich strat, a jedynie lokalne podtopienia i lawinę błotną ok. 60 m długości, która zeszła na os. Kotlina, tarasując drogę przy potoku. Strażacy na bieżąco reagowali na wszelkie sygnały o podtopieniach. Pomp nie brakowało. Najwięcej próśb o pomoc zgłosili mieszkańcy ul. Grel i św. Anny, gdzie woda wdarła się do domostw. W powiecie nowotarskim szkody powodziowe w infrastrukturze (drogach, mostach i obiektach) oszacowano na kwotę 61,5 mln zł. Przy tej okazji podkreślano, że Zapora Czorsztyńska, która w trakcie budowy wzbudzała tyle kontrowersji i sprzeciwu, po raz kolejny ochroniła Podhale, jak i Pieniny przed wielką powodzią, a ponadto przyczyniła się do obniżenia kulminacyjnej fali powodziowej na Wiśle.

*

Gdy tylko alarm powodziowy w powiecie nowotarskim został odwołany, nasi strażacy ze specjalistycznym sprzętem pospieszyli na pomoc Krakowowi i innym miejscowościom w Małopolsce, dotkniętym katastrofą powodziową i zagrożonym wylewami rzek i pękaniem wałów przeciwpowodziowych. Warto nadmienić, że z pomocą powodzianom pospieszyło całe Podhale. Rozpoczęły się zbiórki paczek z najpotrzebniejszymi rzeczami i zbiórki pieniężne. Nowotarski PKPS przekazał powodzianom część żywności, jaką Nowy Targ otrzymał w ramach pomocy unijnej, ponadto zorganizował zbiórkę darów i datków pieniężnych. Indywidualni darczyńcy dostarczyli sporo paczek dla najbardziej potrzebujących do redakcji „Dziennika Polskiego”. Odbyły się także zbiórki pieniężne w kościołach. Podhalanie udzielali również poszkodowanym pomocy w innych formach.

*

19 maja Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na występ kabaretowy znanej i bardzo lubianej Grupy MoCarta.

*

21 maja w wypełnionej po brzegi sali koncertowej świętował 10. urodziny znany i lubiany Big-Band, działający przy nowotarskiej Szkole Muzycznej. W programie koncertu były przede wszystkim standardy muzyki rozrywkowej i fragmenty muzyczne ze znanych filmów. Big Band uświetnia wiele nowotarskich imprez, ma także na koncie udział w prestiżowych imprezach, jak np. „Wiosna Jazzowa”, oraz karnawałowe koncerty w Galerii „Jatki” i w Miejskim Ośrodku Kultury. Wysoki poziom zespołu to zasługa dyrygentki Marty Łapczyńskiej, a także Wojciecha Inglota i Józefa Pańszczyka. Burmistrz Marek Fryźlewicz uhonorował Martę Łapczyńską Medalem 660-lecia Nowego Targu, a dyrektor Szkoły Muzycznej Stanisław Rakoczy wręczył członkom zespołu pamiątkowe dyplomy.

*

Nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprosił do Izby Regionalnej MOK na promocję kolejnego już, 5. tomu Prac Komisji Historii Wojskowości, pt. Od „Orła” do „Zawiszy”. Gorce 1943. Autorem publikacji jest Michał Maciaszek. W programie spotkania były też okolicznościowe przemówienia i dyskusja panelowa.

*

22 maja członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Marii Kopytek, jak zawsze tryskającej energią, dokonali podsumowania swojej dotychczasowej działalności w niecodzienny sposób. Panie (mężczyźni w UTW mają nieliczną reprezentację) przygotowały widowisko pod znamiennym tytułem „A w sercu ciągle maj”, które zaprezentowały na scenie sali widowiskowej MOK, przy komplecie publiczności. Wywołały owację już w momencie pojawienia się w rozpoczynającym program polonezie. Potem było jeszcze milej i weselej, były pokazy nie tylko slajdów z różnych imprez, ale także pokazy gimnastyki artystycznej, rewia mody, popisy artystyczne, piosenki, poezja, a nawet fragmenty Fredrowskiej „Zemsty”. Były też zabawne scenki rodzajowe, głównie z rajdów i wycieczek. Nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od listopada 2007 r. Zorganizował dziesiątki wykładów o różnorodnej tematyce, warsztaty plastyczne, wokalne, kursy komputerowe, języków obcych, zajęcia gimnastyczne, nie mówiąc już o działalności rekreacyjnej i turystyczno-krajoznawczej. Maria Kopytek tak kieruje działalnością UTW, aby członkowie mieli nie tylko możliwość zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, ale także warunki do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu i wykorzystania swej dużej energii. W efekcie, choć wszyscy są w wieku 55+, żyją bardzo aktywnie. Kierownictwu, członkom UTW, jak i wszystkim wspomagającym działalność stowarzyszenia, nowotarska publiczność dziękowała gorącymi oklaskami i życzyła dalszych sukcesów.

*

23 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert charytatywny grupy uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej. Dochód z niego został przeznaczony na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. Program przygotowany na całe niedzielne popołudnie zawierał nie tylko występy muzyczne, ale także taneczne i sportowe oraz aukcję. Najwięcej emocji wzbudziły występy finalistów telewizyjnego programu „Mam talent” – Mateusza Ziółko i grupy akrobatycznej „Ocelot”, a najbardziej rozbawił publiczność kabaret „Truteń” z Raby Wyżnej.

*

24 maja Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu zorganizowały XX Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego z okazji 10-lecia zawarcia porozumienia, dotyczącego pełnienia funkcji powiatowej na rzecz publicznych bibliotek naszego powiatu. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele samorządowców, którzy wręczyli nagrody za całokształt pracy swoim dyrektorkom bibliotek gminnych w: Czarnym Dunajcu, Czorsztynie, Spytkowicach i Łapszach Niżnych. Na konferencji omówiono 10-letnią współpracę MBP z bibliotekami gminnymi, wysłuchano wykładów na temat „Gwiazdy i gwiazdki literatury współczesnej – dzieła i bestsellery”, które wygłosili dr Janusz Pluta i dr Henryk Czubała z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a na zakończenie przewidziano spotkanie towarzyskie przy kawie.

*

Nowotarska grupa teatralna „O szesnastej” zaprezentowała spektakl w opracowaniu i reżyserii Juliusza Chrząstowskiego, zatytułowany „Dzieci sieci”. Później została za tę inscenizację nagrodzona na Festiwalu Teatrów Amatorskich „Inny” w Krośnie.

*

26 maja burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową poświęconą 20-leciu samorządu lokalnego w Polsce. Również z tej okazji następnego dnia burmistrz zaprosił uczniów nowotarskich szkół do Urzędu Miejskiego. Uczniowie w trzech turach zwiedzali salę obrad, gdzie spotkali się z przedstawicielami władz miasta i radnymi. Następnie mogli zobaczyć gabinety burmistrzów, przyjrzeć się pracy magistrackich urzędników oraz obejrzeć w piwnicach tajne niegdyś schrony magistratu.

*

Delegacja miasta, pod przewodnictwem burmistrza Marka Fryźlewicza, wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych dra Wincentego Galicy – więźnia „Palace” i KL Auschwitz, kuriera tatrzańskiego, wybitnego działacza zasłużonego dla rozwoju całego Podhala, Związku Podhalan i ruchu regionalnego w naszym regionie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Św. Rodziny w Zakopanem. Dr Wincenty Galica spoczął na zakopiańskim cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

*

27 maja w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury otwarto wystawę pokonkursową „Matka w oczach dziecka” i wręczono laureatom nagrody. Na jubileuszowy XXXV Wojewódzki Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży, tradycyjnie organizowany przez PMDK, napłynęło ponad 500 prac nie tylko z Nowego Targu i powiatu nowotarskiego, ale także z Zakopanego, Oświęcimia i Gorlic. Pełne wyobraźni i fantazji dziecięce prace wykonane zostały w różnorodnych technikach (malarstwo, rzeźba, ceramika, kolaż, grafika). Nierzadko posiadały wysokie walory artystyczne. Łącznie przyznano 45 nagród (które wręczył małym artystom burmistrz Marek Fryźlewicz) i niemal tyle samo wyróżnień.

*

28 maja w czasie wizytacji duszpasterskiej parafii św. Jadwigi Królowej ks. kardynał Stanisław Dziwisz odwiedził Przedszkole na osiedlu Bór i Szkołę Podstawową Nr 6.

*

W salach Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w ratuszu otwarta została wystawa fotografii Krystiana Wilka pt. „Pejzaż naznaczony charyzmatem”. Autor – profesor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, z zamiłowania fotograf, od 40 lat związany z Sidziną, uwiecznił na zdjęciach odchodzący w zapomnienie pejzaż wsi podbabiogórskiej.

*

Odbyły się doroczne Mistrzostwa Pracowników Samorządowych Podhala. Zawody rozegrane na Strzelnicy im. Franciszka Dworskiego, przyniosły zwycięstwo drużynie Urzędu Miejskiego w Nowym Targu. II miejsce wywalczyła drużyna z Lipnicy Wielkiej, a III z Rabki. Indywidualnym zwycięzcą został informatyk z nowotarskiego magistratu – Mariusz Foryt. Najlepszym nagrody wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

29 maja w budynku bursy gimnazjalnej odbyła się prezentacja multimedialna przygotowana przez Roberta Kowalskiego, zatytułowana „Dzieje miasta w kapliczkach zapisane”. Autor przedstawił historie znanych kapliczek, m.in. św. Doroty, św. Jerzego, św. Leonarda.

*

31 maja studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu zorganizowali w Parku Miejskim juwenalia, które nie odbyły się w zaplanowanym wcześniej terminie z powodu fatalnej aury i zagrożenia powodziowego. Tym razem jednak żacy nie kwapili się do scenicznych popisów, ani też nie przygotowali atrakcyjnej oferty, nawet konferansjerkę powierzyli wynajętemu wodzirejowi. Gwiazdą tegorocznej imprezy był „Oddział zamknięty”, a na dalszy ciąg zabawy studenci udali się do klubów ADHD i Ultra.

*

W naszym mieście ruszył po raz drugi sprawdzony program trenerów osiedlowych. Zeszłoroczny spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony nowotarskich rodzin. Trenerzy organizowali młodzieży m.in. zajęcia unihokeja, streetballa, turniej piłki nożnej. W tym roku mają działać nie tylko przy szkołach podstawowych nr 2, 6, 11, ale także w Klikuszówce, na Niwie, na Kowańcu i starym mieście. Warto nadmienić, że nowotarskie boisko ze sztuczną nawierzchnią przy placu Evry cieszy się tak dużym powodzeniem, że postanowiono zainstalować sztuczne oświetlenie, aby można było korzystać z niego także po zmroku.

*

Rozpoczęła się III edycja programu dla dzieci „Już pływam”. Uczniowie będą dowożeni (nieodpłatnie) na basen i będą korzystać z nauki pływania pod okiem instruktorów przez 20 godzin. W programie, który potrwa do zakończenia roku szkolnego, weźmie udział 150 dzieci ze wszystkich nowotarskich podstawówek. Na realizację tegorocznego programu miasto wyda blisko 40 tys. zł.

CZERWIEC

Z okazji Dnia Dziecka dla najmłodszych mieszkańców przygotowano w naszym mieście tak wiele atrakcji, że obchody tego święta trwały kilka dni. Rozpoczęły się 29 maja „Cyrkowym Dniem Dziecka”. Miasteczko komunikacyjne rozbrzmiewało dziecięcym gwarem i śmiechem, popisami solistów Studia Piosenki Septyma, muzyką taneczną, przy której występowały grupy taneczne i odbywał się pokaz mody. Ponadto w programie były warsztaty cyrkowe, program „Clownada” klowna Patyka i klownowej Patysi.

30 maja w ogrodzie przy kościele św. Katarzyny rozpoczął się w południe po mszy św. XV Festyn Parafialny. Świętowano wspólnie, całymi rodzinami, pod hasłem: „Taki duży, taki mały, może świętym być”. W programie były m.in. występy zespołów, konkursy taneczne, przebierańców, plastyczne, występ uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, imprezy sportowe, a także loteria fantowa. Jej stoisko było oblegane, gdyż wśród fantów znajdował się m.in. rower górski i aparat cyfrowy. W festynie uczestniczyło około 1000 dzieci.

1 czerwca do nowotarskiego ratusza, zgodnie z tradycją, burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił dzieci z jednego z miejskich przedszkoli – tym razem były to przedszkolaki z Kowańca. Najpierw dzieci zaprezentowały przygotowane piosenki i tańce (tańczyły z kolorową tęczą, żywiołowo i prawie dyskotekowo), a potem rozmawiały z panem burmistrzem na poważne tematy, a wizytę zakończył słodki poczęstunek.

Na udekorowanej scenie sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się koncert nowotarskich przedszkolaków zatytułowany „Jesteśmy razem”. Każde przedszkole zaprezentowało swój program artystyczny. Różnorodne, świetnie przygotowane programy, różnobarwne stroje, przejęci swymi rolami mali aktorzy – wszystko to złożyło się na urocze, barwne widowisko. Rozmaite imprezy i atrakcje dla dzieci przygotowały także nowotarskie instytucje kulturalne, szkoły i zakłady pracy. Nie zabrakło więc dzieciom przyjemności i słodyczy w następnych dniach.

*

Firma Mota-Engil Polska przejęła plac budowy mostu w Nowym Targu, który połączy Kowaniec z ul. Waksmundzką. Inwestycja ma kosztować przeszło 19 mln zł. Będzie to fragment planowanej obwodnicy, od ul. Sikorskiego, przez teren obecnej targowicy, następnie ma przebiegać za szpitalem i połączyć się z obecną „zakopianką” na wysokości wylotu ul. św. Anny.

*

3 czerwca przypadło w tym roku Święto Bożego Ciała. Wierni z czterech nowotarskich parafii tłumnie uczestniczyli we wspólnej uroczystej procesji, która rozpoczęła się w parafii Na Równi Szaflarskiej, a zakończyła w kościele św. Katarzyny.

*

Tradycyjnie, w Boże Ciało rozpoczął się Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego – jedna z najstarszych i największych imprez wodniackich. Komunikaty o podtopieniach i wysokim stanie wód nie wystraszyły ponad 300 kajakarzy z różnych stron Polski, a także ze Słowacji, Czech, Litwy, Niemiec i Węgier. Wyruszyli na trasę spływu do Nowego Sącza. Pierwszy etap zakończył się w Mizernej – tam kajakarze musieli skapitulować. Wieczorne burze, wezbrane wody Dunajca i podtopienia na polu biwakowym w Krościenku zmusiły komandora spływu Franciszka Malca do jego rozwiązania.

*

5 czerwca po raz XIII przy sprzyjającej pogodzie wyruszyła pielgrzymka „Sursum Corda”, której hasłem były słowa: „Czcij ojca i matkę swoją”. Uczestniczyła w niej młodzież, ludzie starsi, a także rodzice z małymi dziećmi. Byli podzieleni na 4 grupy: orawską, zakopiańską, ludźmierską i nowotarską. Pątnicy rozpoczęli wędrówkę z sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach i szli „Drogą papieską”, przystrojoną flagami maryjnymi i papieskimi, przez Kościelisko, Gubałówkę, Ząb, Bańską, Szaflary, Maruszynę – do Ludźmierza, gdzie na zakończenie odprawiona została uroczysta msza św., w czasie której wierni modlili się o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II.

*

6 czerwca w Ludźmierzu miał miejsce Powiatowy Dzień Strażaka (planowany pierwotnie w maju i odłożony z powodu powodzi). Ponieważ strażacy w dalszym ciągu walczyli z żywiołem, uroczystości odbyły się przy skromnej ich reprezentacji, a główne, połączone z wręczeniem awansów, ponownie przesunięto na późniejszy termin.

*

8 czerwca pokaz artystyczny pod tytułem „Mój świat” zakończył projekt edukacyjny pod nazwą „Pierwsze uczniowskie doświadczenia – droga do wiedzy”. Projekt, zrealizowany przez nowotarską Szkołę Podstawową nr 11, był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Został także zakończony i rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Nie pal proszę”, którego pomysłodawcą był Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nowym Targu. W konkursie wzięło udział blisko 200 uczniów z 9 szkół podstawowych powiatu nowotarskiego, a ich prace oceniała komisja z powiatowym inspektorem Jolantą Bakalarz na czele. Szczególnie wyróżnione zostały prace: Natalii Wolskiej, Michała Florczaka, Wiktorii Ziarko (wszyscy z Nowego Targu) oraz Joanny Pęksy z Waksmunda. Konkursowe nagrody ufundowane zostały z budżetu miasta.

*

9 czerwca komendant powiatowy policji nadkomisarz Zbigniew Domalik wręczył uroczyście nominacje komendanta wojewódzkiego policji swym zastępcom. Nadkomendant Tomasz Rajca awansował na pierwszego zastępcę, a podinspektor Kazimierz Kania został II zastępcą.

*

10 czerwca w MOK-u przedstawiono koncepcję rewitalizacji Rynku, który będzie modernizowany z pomocą środków unijnych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Autorami koncepcji są mgr inż. arch. Zbigniew Fedyczkowski z PPWSZ w Nowym Targu i mgr inż. arch. Anna Staniewicz z Firmy ASTA-PLAN z Krakowa.

*

12 czerwca nowotarska restauracja „Villa Toskana” zaprosiła smakoszy na popis gotowania „na żywo”. Swoje umiejętności prezentował Giancarlo Russo – kucharz, który gotował dla dwóch papieży oraz członków watykańskich delegacji podczas ich pielgrzymek do Polski. Jest prezesem Stowarzyszenia Kucharzy Włoskich w Polsce. Zamówione przez gości potrawy mistrz przygotowywał nie w kuchni, lecz przy specjalnym stanowisku na sali.

*

12–13 czerwca na nowotarskim lotnisku, przy sprzyjającej aurze (w pierwszym dniu nawet w znakomitych warunkach pogodowych) odbyły się zawody o Puchar Polski i Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kategorii F3B. Puchar Polski wygrał Michał Skarbecki z Bielska-Białej, drugi był Arkadiusz Morawski z Nowego Targu, a trzeci Jerzy Kurek z Wrocławia. Mistrzostwo Polski wywalczył Arkadiusz Morawski, II miejsce przypadło Michałowi Skarbeckiemu z Bielska, a III Jerzemu Kurkowi. W kategorii juniorów wszystkie miejsca medalowe zdobyli bielszczanie, a jedyny reprezentant Podhala – Jakub Chudoba z Nowego Targu, zajął V miejsce.

*

16 czerwca na nowotarskim Rynku kandydat na prezydenta RP Bronisław Komorowski spotkał się ze swoimi sympatykami nie tylko z miasta i Podhala, ale także z Nowego Sącza, Gorlic i innych miejscowości. Obdarowany został zbójnickim pierścieniem, góralskim serdakiem, hokejową koszulką „Podhala” z własnym nazwiskiem oraz numerem 52 (rok urodzenia, lub spodziewany wynik głosowania) i obrazem na szkle św. Anny, namalowanym przez Janinę Maślankową, który wręczył mu wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski. W czasie wizyty Bronisław Komorowski, po krótkim wystąpieniu, złożył kwiaty pod płaskorzeźbą Ojca Świętego Jana Pawła II na ratuszu i pod pomnikiem Władysława Orkana. Znalazł także czas na złożenie kwiatów na grobie ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej.

*

Jak zwykle w czerwcu trwały w szkołach przygotowania do zakończenia roku szkolnego. Podsumowywano także liczne akcje i rozmaite programy oświatowo-kulturalne i sportowe, realizowane przez szkoły, organizowano dla uczniów atrakcyjne wycieczki i festyny. Tak np.:

·         Nowotarski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy podsumował akcję „Zaczarowani czytaniem” barwnym spektaklem „O dwóch takich co ukradli księżyc”, a wyróżniającym się uczniom przyznane zostały nagrody. Dzięki finansowemu wsparciu z funduszy unijnych można było wprowadzić dodatkowe zajęcia, także indywidualne, stworzyć szkolną gazetkę, teatr, przeprowadzić akcję propagującą czytanie.

·         Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, wspólnie z właścicielem Szkoły Kierowców „Hołek” i Policją, zorganizował festyn, na którym uczestnicy mogli zdobyć kartę rowerową i motorowerową.

·         Szkoła Podstawowa Nr 5 efektownie zakończyła siódmą edycję programu „Znani i nieznani czytają dzieciom bajki”. Barwny dziecięcy pochód bajkowych bohaterów z transparentami „Lubimy bajki” przeszedł ze szkoły do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali widowiskowej i na scenie odbył się finał i rozdanie nagród. Akcji towarzyszyły bowiem konkursy: literacki, plastyczny i muzyczno-taneczny. Akcję zorganizowały nauczycielki: Dorota Fryźlewicz, Ewa Olejarz, Agnieszka Gołębiowska.

·         Szkoła Podstawowa nr 5 przeprowadziła kolejny już rajd rowerowy „Szlakiem Konfederacji Tatrzańskiej” – do miejsc związanych z organizacją, która symbolicznie jej patronuje. Rajd zakończył się pod pomnikiem Augustyna Suskiego w Szaflarach.

·         Na Stadionie im. Józefa Piłsudskiego, przy świetnej pogodzie, Szkoła Podstawowa Nr 6 zorganizowała przy wsparciu miasta doroczny festyn pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł tato”. Oprócz estradowych występów, pokazów tanecznych, sportowych itp., przyciągał na festynie bufet ze smakołykami z grilla i domowymi wypiekami, a także loteria fantowa. Zarobione pieniądze przeznaczono na uzupełnienie wyposażenia szkolnej sali gimnastycznej.

·         Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego miało zaszczyt gościć ks. prof. Michała Hellera, wielce utytułowanego i wielokrotnie honorowanego prestiżowymi nagrodami filozofa, astronoma, specjalistę od kosmologii, pierwszego Polaka – laureata Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią (podarował ją na Centrum Kopernika). Znalazł się w nowotarskim liceum z powodu przyjaźni, jaka łączyła go z absolwentem tej szkoły, ks. Józefem Tischnerem. W tym roku został laureatem Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera. Słuchacze, młodzież i grono pedagogiczne mieli możność wysłuchania frapującego wykładu o wszechświecie.

·         Zespół Szkół Technicznych w ramach projektu „Partnerzy w Nauce” zorganizował II Festiwal Nauki. Zaproszeni pracownicy naukowi z Politechniki Krakowskiej przybliżyli młodzieży w formie wykładów połączonych z doświadczeniami frapujące zjawiska fizyczne i możliwości ich wykorzystania (np. w telefonach komórkowych), przedstawili poglądy na temat budowy wszechświata, procesów zachodzących na Słońcu i innych zagadnień kosmologicznych. Ważnym elementem Festiwalu była wystawa prac uczniów, wykonanych na zajęciach sekcji naukowych, np. sekcja informatyczna pokazała komputer „od środka” i jego sekrety. Koordynatorem całego projektu był Janusz Horoszko.

·         Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego przeprowadził Szkolny Konkurs Wiedzy o Podhalu, Pieninach, Spiszu i Orawie „POPIS 2010”. Tematem przewodnim 6. edycji tego konkursu były dzieje owych regionów w czasie zaborów oraz I wojny światowej. Zwycięzcami konkursu zostali: Michał Chruściel – I miejsce, Jakub Podawacz – II miejsce, i Kinga Klimowska – III miejsce. Laureatom nagrody wręczono w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego.

·         W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste wręczenie przez burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego nagród i dyplomów najzdolniejszym, najlepszym uczniom nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów. Otrzymali je uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, sporcie, aktywności społecznej, bądź zostali laureatami różnych konkursów. Finałem święta prymusów był świetnie przygotowany (w wersji anglojęzycznej) spektakl „High School Musical” w wykonaniu uczniów z Gimnazjum Nr 1.

*

Miło odnotować, że nowotarżanin Dariusz Klocek – absolwent Technikum Ekonomicznego w Nowym Targu, został jedynym małopolskim laureatem V Olimpiady Przedsiębiorczości. W całej Polsce brało w niej udział ok. 20 tys. młodych ludzi. Podczas gali, która odbyła się 16 czerwca w Szkole Głównej Handlowej nagrody laureatom wręczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, byli też przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Senatu RP. 25 najlepszych otrzymało nagrody rzeczowe, a co ważniejsze – zdobyło prawo do indeksu na jednej z pięciu wiodących uczelni ekonomicznych w kraju. Dariusz Klocek wybrał Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

*

W sali obrad Urzędu Miasta słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (około 100 osób) podsumowali trzeci rok swej działalności, którą obszernie omówiła prezes Maria Kopytek. UTW to najprężniej rozwijająca się i działająca organizacja w naszym mieście.

*

17 czerwca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z Lillą Lesiak – prezes European Institute of Enviromental Energy-Poland. Tematem wystąpienia było „Preferencyjne finansowanie działań termomodernizacyjnych oraz odnawialnych źródeł energii”. Zainteresowani mogli też zasięgnąć informacji dotyczących możliwości pozyskiwania środków na tego typu inwestycje.

*

18 czerwca Galeria Sztuki „Jatki” wspólnie z Tatranskom Galeriom Poprad urządziły otwarcie wystawy grafiki i malarstwa Evy Hnatovej i Milana Hnata – profesorów na wydziale pedagogicznym Uniwersytetu Macieja Bela oraz Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy. Zaprezentowali oni malarstwo olejne, grafikę warsztatową i komputerową oraz instalacje.

*

Także w tym dniu w bursie gimnazjalnej odbył się kolejny wykład z cyklu: „Wieczorne spotkania z historią i kulturą w tle”. Leszek Zakrzewski przedstawił sylwetkę Mieczysława Różańskiego – artysty, cichociemnego i zamachowca.

*

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury po raz pierwszy w Nowym Targu koncertował Michał Bajor. Śpiewał piosenki swych nieżyjących już kolegów: Jonasza Kofty i Marka Grechuty, oraz swoje własne utwory, które przeplatał krótkimi anegdotami.

*

19 czerwca w w galerii Stara Kotłownia odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Cienie wysp dalekich”. Autorką eksponowanych prac malarskich jest Magdalena Urbańczyk z Krakowa.

*

W nowotarskim oddziale Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, odbyło się Spotkanie Pokoleń z okazji 100-lecia Harcerstwa. Po nabożeństwie w kościele św. Jadwigi Królowej, w auli parafialnej odbyło się spotkanie seniorów i instruktorów harcerskich z młodzieżą pełniącą swą harcerską służbę. Było to okazją do przypomnienia tych, którzy już odeszli do wieczności.

*

Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w 35-lecie matury postanowili zorganizować spotkanie – jak przystało na jeden z najlepszych roczników w dziejach szkoły – w niekonwencjonalny sposób. Bohaterami nietypowego spotkania byli: matematyczka „Pilchusia” czyli Maria Pilch i Ryszard Szymaszek – nauczyciel fizyki „Ciapek”. Na spotkaniu pojawili się także byli dyrektorzy: Stanisław Żygadło i Wit Wójtowicz. Co najważniejsi goście myślą po latach o szkole i swych wychowankach – można się było dowiedzieć oglądając nagrania wykonane ukrytą kamerą. Po zjeździe koleżeńskim pozostała pamiątka – książka pt. Pilchusia i Ciapek, zawierająca spisane rozmowy i ciekawe fotografie.

*

20 czerwca odbyła się I tura wyborów prezydenckich. W Nowym Targu zwyciężył Bronisław Komorowski, który otrzymał 43,57% głosów. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 56,60%.

*

Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury rozpoczął się ogólnopolski plener rzeźbiarski pod nazwą „Usiądź w mieście”, który trwał do 3 lipca. Organizatorom udało się pozyskać masę drewnianego materiału. Na placu przed budynkiem MOK 13 uczniów szkół plastycznych z różnych miast Polski wykonało z niego rzeźby, które mają zaistnieć w nowotarskim pejzażu.

*

Po raz ósmy nowotarski oddział Związku Podhalan zaprosił na „Sobótki”. Mimo chłodu i ciemnych chmur, wiszących nisko nad miastem i straszących deszczem, impreza rozpoczęła się na placu przy stadionie lodowym i przebiegła zgodnie z programem. Były w nim m.in. występy zespołów regionalnych, konkurs na najpiękniejszy wianek (było ich rekordowo dużo, bo aż 35), szukanie kwiatu paproci, zabawa przy muzyce kapeli „Wałasi” i dobrej regionalnej kuchni. Po zmroku zapalono ogniska i puszczano wianki, a na zakończenie przewidziano pokaz sztucznych ogni.

*

21 czerwca w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy prac Słowacko-Polskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego pt. „Śladami Ladislava Mednyánszkeho”, który ogłoszono w październiku 2009 r. Napłynęło 212 prac, wykonanych przez polskie i słowackie dzieci i młodzież, w tym 101 prac z Polski.

*

22 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert uczniów Szkoły Muzycznej „Yamaha”, a w siedzibie Banku Zachodniego WBK SA zakończył się konkurs plastyczny zorganizowany w Szkole Podstawowej Nr 2 pod hasłem „Gdzie kryje się matematyka w banku?”. Nagrody i upominki zapewniła Fundacja „Bank dziecięcych uśmiechów”. Aby je zdobyć, uczniowie musieli przygotować plakat zachęcający do oszczędzania, ponadto wykazać się wiedzą matematyczną z zakresu „małej ekonomii”. Zwyciężczynią została Joanna Pluta z klasy VI. Wyróżnienie za najbardziej pomysłowy plakat otrzymała Marcelina Skrabucha z klasy V.

*

23 czerwca oficjalnie otwarto w naszym mieście boisko wielofunkcyjne, wybudowane w ramach programu „Orlik 2012”. Nowoczesny obiekt z płytą do piłki nożnej i koszykówki powstał przy Gimnazjum Nr 1.

*

24 czerwca w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej w ramach cyklu „Wieczory Czwartkowe” odbył się koncert muzyczny, przygotowany pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Leksyckiego.

*

25 czerwca Scena Teatralna MOK zaprosiła na spektakl „Dobry wieczór! Wszystko w porządku?”, według Coline Serreau, w adaptacji i reżyserii Juliusza Chrząstowskiego. W przedstawieniu wzięła udział grupa rekonstrukcyjna pododdziałów antyterrorystycznych SPAT z Nowego Targu.

*

26 czerwca, tradycyjnie tuż po zakończeniu roku szkolnego, na placu Evry odbył się XII Festyn Rodzinny obfitujący, jak zwykle, w imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Licznych widzów przyciągnęły imprezy towarzyszące – pokaz samochodów pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji, wystawa samochodów zdalnie sterowanych, zamki dmuchane, karuzele i inne. Festyn zorganizowały: Akcja Katolicka z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Rady Rodziców szkół mieszczących się przy placu Evry – podstawowej i gimnazjum.

*

Tego dnia nie lada atrakcją był mecz piłki nożnej „Wisły” Kraków ze słowacką drużyną „Tatran” Prešov, rozegrany na nowotarskim stadionie im. Józefa Piłsudskiego. Piłkarze „Wisły” zawitali po raz piąty do Nowego Targu. Jak zawsze, ich występ spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Sparring zakończył się wynikiem 3 : 2, ale ważniejszy od wyniku był szczytny cel. Cały dochód z meczu przekazany został na pomoc powodzianom ze Szczurowej w powiecie brzeskim. Udało się zebrać około 12 tys. zł.

*

Także 26 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce uroczyste podsumowanie jubileuszowego XXX Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Nagrodzono laureatów oraz otwarto pokonkursową wystawę. Na konkurs wpłynęło prawie 1200 prac, z czego jury pod przewodnictwem Mieczysława Cybulskiego – przedstawiciela FIAP Polska, zakwalifikowało na wystawę około 200 zdjęć 172 autorów. W tegorocznym konkursie zaskakująca była ilość fotografii czarno-białych, ciekawych tematycznie i bardzo dobrych technicznie. I nagroda, Złoty Medal FIAP oraz nagroda burmistrza Nowego Targu przypadły Słowakowi – Vladimirovi Vlackovi za zestaw prac „Dolomity”. II nagrodę i Srebrny Medal FIAP otrzymał Piotr Piątek z Rożnowa za zestaw „Pejzaż Hincowej Kotliny”, a III nagrodę i Brązowy Medal FIAP przyznano Tomaszowi Grzybowi z Radomia za prace: „Potęga gór”, „Droga na szczyt”, „Światła i cienie”. Złoty Medal Fotoklubu RP odebrał Słowak z Liptowskiego Mikulasza – Gabriel Liptak, Srebrny Medal Fotoklubu RP Mariusz Połowczuk z Czechowic-Dziedzic, a Brązowy Medal Fotoklubu RP odebrał Vadim Zuzin z Jałty na Krymie. Ponadto były też wyróżnienia i nagrody sponsorów. Komisarzem Konkursu był Stanisław Krzak. Współorganizator jubileuszowego Konkursu – Tatrzański Park Narodowy, opracował i wydał barwny katalog, w którym, oprócz fotogramów tegorocznych laureatów, znalazły się także wybrane prace z lat ubiegłych.

*

27 czerwca Miejski Ośrodek Kultury zorganizował XX Salon Poezji, po raz pierwszy w reprezentacyjnej sali nowotarskiego ratusza. Fraszki i aforyzmy z tomu Piórka prawie wszystkie Jana Sztaudyngera czytali aktorzy teatrów krakowskich – Katarzyna Gniewkowska i Juliusz Chrząstowski. O akcenty muzyczne spotkania zadbał Big Band.

*

Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na dwudniowe spotkanie z kulturą Dalekiego Wschodu pod nazwą „Asia Town & Country”. W ramach tej imprezy były projekcje filmowe, prezentacje multimedialne, warsztat ikebany, wykład kulturoznawczy dra Krzysztofa Strebeyko, relacja filmowa z podróży do Chin Stanisława Snopka i wystawa fotografii Józefa Różańskiego, zatytułowana „W Kraju Wysokich Przełęczy oraz w Królestwie Smoka”. Na gości czekała także atrakcja kulinarna – sushi.

*

Na nowotarskim Rynku odbył się Piknik Snowboardowy. Można było oglądać popisy na desce (śnieg zastąpiono igielitem) oraz skoki na batucie.

*

Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej, realizując przy wsparciu burmistrza Nowego Targu projekt „Piękna nasza Polska cała”, zaprezentował we wschodniej Polsce kulturę Podhala. Szlak koncertowy wiódł przez Baranów, Sandomierz, Kraśnik, Zamość, Jarosław, Leżajsk, Łańcut. Ponadto Chór reprezentował nasze miasto w Krynicy na VIII Światowym Festiwalu Dziedzictwa Kultury Chrześcijańskiej.

*

Miło odnotować, że w przeprowadzonym przez „Tygodnik Podhalański” plebiscycie „Najlepsza knajpa 2009” na Podhalu, Spiszu i Orawie zwyciężyła nowotarska restauracja „Góralska Strawa”. Laureaci otrzymali pamiątkowe patelnie podczas uroczystej kolacji przy „korytku”, który jest popisowym kulinarnym hitem tej restauracji.

*

Zła sława i pierwsze ofiary śmiertelne tzw. dopalaczy wywołały w wielu środowiskach nowotarskich gorące protesty i dyskusje dotyczące tego problemu w wielu jego aspektach, a szczególnie w zakresie przeciwdziałania funkcjonowaniu sklepów na terenie miasta. 28 czerwca podczas XLV Sesji Rady Miasta Nowego Targu radni przyjęli rezolucję w sprawie podjęcia działań mających na celu objęcie całkowitym zakazem sprzedaży tzw. dopalaczy. Rezolucja skierowana została do Sejmu i Senatu, premiera, ministerstwa zdrowia oraz wojewody. Podejmowane są także inne działania ukierunkowane na zamknięcie punktów sprzedaży w mieście.

*

Nowotarski radny Jan Sowiński, z zawodu prawnik, miał w ostatnim czasie problemy dotyczące prawnych podstaw swojej działalności. Biuro prawne wojewody małopolskiego po otrzymaniu informacji, że Jan Sowiński zasiada w zarządzie KS „Gorce”, który to klub prowadzi działalność na majątku miasta, złożyło wniosek do Rady Miasta Nowego Targu o wygaszenie jego mandatu radnego. Radny pracuje bez wynagrodzenia, a czasami nawet wspiera finansowo klub, ale jakoby wbrew ustawie. Zgodnie z procedurą decyzja o wygaszeniu mandatu należy do Rady. Nowotarscy radni jednogłośnie sprzeciwili się żądaniu wojewody i nie uchwalili wygaśnięcia mandatu. Zapewne prowadzone będzie dalsze postępowanie, z małymi jednak szansami na finał przed końcem kadencji, co umożliwi Janowi Sowińskiemu dalsze sprawowanie funkcji radnego.

*

W 10. rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Tischnera odprawiona została przez kapelana Związku Podhalan ks. Władysława Zązla msza św. w kaplicy pod Turbaczem. Przybyło na nią ok. 500 osób, w tym delegacje szkół tischnerowskich, Związku Podhalan, duchowni, przyjaciele i sympatycy księdza profesora. W miejscu tak wyraźnie kojarzonym z jego osobą uczestnicy usłyszeli z taśmy fragment wygłoszonej przez niego homilii. Było tak jak lubił – skromnie, w naturalnej scenerii, z modlitewną zadumą i góralską muzyką. Warto dodać, że dwa dni później do „Tygodnika Powszechnego” dołączona została płyta z jego kazaniami, zatytułowana Solidarność według ks. Tischnera.

*

29 czerwca oficjalnie przedstawiono nowo zarejestrowane Stowarzyszenie „Nowotarżanie”, liczące 16 członków. Przewodniczącym został Jacenty Rajski, w zarządzie zasiedli: Adam Dul, Mariusz Jelonek, Grzegorz Luberda. Stowarzyszenie ma szeroki wachlarz planów, wśród których jednym z najważniejszych są zbliżające się wybory samorządowe. Jest też otwarte na nowych członków.

*

30 czerwca minister obrony narodowej Bogdan Klich odwiedził Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Targu i poinformował, że nie zostanie zlikwidowana. W przeddzień rozpoczęcia naboru do Narodowych Sił Rezerwy, na 40 miejsc przypadających nowotarskiej WKU czekało aż 240 chętnych. Minister dobrze ocenił przygotowania do poboru. Jednostka, pierwotnie przeznaczona do likwidacji, po usilnych staraniach burmistrza Marka Fryźlewicza i posła Andrzeja Guta-Mostowego, jednak pozostała, z czego obydwie strony są zadowolone. Na zakończenie spotkania burmistrz wręczył Bogdanowi Klichowi Medal 660-lecia Nowego Targu.

*

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert nowotarskiego zespołu New Market Jazz Band.

*

Rok szkolny dobiegł końca, rozpoczęły się wakacje i dla tych uczniów, którzy pozostaną w mieście, przygotowano bogaty i atrakcyjny program, m.in.:

·         150 dzieci z rodzin gorzej sytuowanych skorzysta z darmowych półkolonii w szkołach podstawowych Nr 2, 5, 11. Oprócz zabaw i programów profilaktycznych, zaplanowano dla nich także „wakacje w siodle”.

·         Odbędą się wielkie atrakcyjne imprezy – Małopolski Festiwal Smaku, Piknik Lotniczy oraz największa nowotarska impreza „Jarmark Podhalański”.

·         Nowotarskie instytucje kulturalne przygotowały wiele propozycji imprez kulturalno-oświatowych i sportowych.

·         Nowotarscy strażacy zawodowi zaprosili dzieci i młodzież (w grupach, po uprzednim zgłoszeniu) do zwiedzenia remiz strażackich. Akcja miała na celu nie tylko pokaz siedziby i sprzętu, ale także przekazanie wiedzy na temat bezpieczeństwa.

*

Ze sportu warto odnotować sukcesy nowotarskich unihokeistów. Po raz jedenasty z rzędu nowotarska „Szarotka” została mistrzem kraju. W II Mistrzostwach Polski Amatorów w Unihokeju, które odbyły się w Nowym Targu nowotarskie zespoły okazały się najlepsze. I miejsce zdobyła drużyna Elita Blast, II – Unihoc Team, a III – Vetrex Górale.

Tadeusz Błażusiak po raz czwarty z rzędu wygrał najbardziej ekstremalny rajd na świecie Erzberg Rodeo w Austrii (wystartowało 1800 zawodników, do finału zakwalifikowało się 500, a na mecie stawiło się 16 zawodników).

LIPIEC

1 lipca burmistrz Marek Fryźlewicz odwiedził Gminę Szczurowa w powiecie tarnowskim, której miasto oraz PKPS pomagali po tragicznej powodzi w maju i czerwcu tego roku. Katastrofalne zniszczenia, a wśród nich przerwane w dwóch miejscach wały wiślane i uszkodzone domy, robiły przygnębiające wrażenie, ale nadzieję budzi wola odbudowy i podniesienia się z klęski oraz zorganizowanie władz i mieszkańców gminy.

*

2 lipca burmistrz Marek Fryźlewicz przekazał wójtowi Gminy Szczurowa 25 tys. zł na likwidację szkód po powodzi. Na przekazaną kwotę składają się (mniej więcej po połowie) pieniądze z rozegranego w Nowym Targu meczu piłkarskiego „Wisły” Kraków z „Tatranem” Prešov oraz środki z miejskiego budżetu, uzyskane dzięki stosownej uchwale radnych.

*

3 lipca Miejski Ośrodek Kultury oraz uczestnicy pleneru zaprosili na wernisaż ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego pod nazwą „Usiądź w mieście”. Dzieła wykonane w ciągu dwóch tygodni pracy stoją na placu przed MOK i zachęcają do sprawdzenia, czy wygodnie się na nich siedzi. Szczególnie chętnie korzystają z nich dzieci.

*

4 lipca, w drugiej turze wyborów Polacy wybrali na prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W Nowym Targu otrzymał 51,63% głosów przy frekwencji 56,30%.

*

W kościele św. Katarzyny, pod honorowym patronatem burmistrza Marka Fryźlewicza i patronatem medialnym „Dziennika Polskiego”, zainaugurowano V Letnie Koncerty Organowe, na których goszczą światowej sławy organiści mistrzowsko interpretujący utwory organowe różnych epok – od klasyki po współczesność. Cykl koncertów organowych rozpoczął Andrzej Chorosiński z Warszawy, który grał utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

*

7 lipca odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza, której tematem był półfinał imprezy kulinarnej pod nazwą „Małopolski Festiwal Smaku” oraz sukces Urzędu Miasta, który zajął drugie miejsce w Konkursie na Wzorowy Urząd Małopolski za wdrożenie Wspólnej Metody Oceny (CAF) w doskonaleniu jakości usług. Z wachlarza 35 różnych działań wyróżniono „Przewodnik dla nowo zatrudnionego urzędnika”. Pierwsze miejsce zdobyły ex aequo urzędy w Krakowie i Tarnowie. Podczas sesji sejmiku małopolskiego zastępca burmistrza Eugeniusz Zajączkowski odebrał dyplom i nagrody rzeczowe w postaci laptopa i aparatu fotograficznego.

*

8 lipca w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w nowotarskim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa na szkle Janiny Marcińczak-Maślankowej – nowotarżanki z pasją, która ten rodzaj malarstwa uprawia od 40 lat. Tematyka jej obrazów jest różnorodna, obok dominującej tematyki religijnej, są także pełne humoru sceny z życia wzięte. Artystka za swą twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, a jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Janina Marcińczak-Maślankowa po raz pierwszy eksponowała swe obrazy w ratuszu, a liczne grono wielbicieli jej twórczości, przyjaciół, sympatyków i znajomych, z trudem zmieściło się na wernisażu.

*

Niestety nie doszło do porozumienia w sprawie odpowiedniej siedziby dla nowotarskiego oddziału Archiwum Państwowego. Zapadła decyzja o przeniesieniu niezwykle cennych dla naszego miasta i Podhala zbiorów archiwalnych do Spytkowic koło Zatora. Starania władz miasta, wsparte przez samorządy podhalańskie, nic nie dały i 8 lipca rozpoczęła się wywózka dokumentów do odrestaurowanego zamku z Spytkowicach.

*

9 lipca w galerii „Stara Kotłownia” w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę pt. „Gzyms”. Autorem sporych rozmiarów rzeźb i instalacji był Piotr Frysztak – nowotarżanin, absolwent (ze specjalnością rzeźba w architekturze) Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie teraz mieszka i pracuje. Swoją pierwszą wystawę indywidualną zorganizował w rodzinnym mieście.

*

10 lipca w zaprzyjaźnionym z naszym miastem słowackim Kieżmarku, w czasie tradycyjnych Europejskich Targów Rękodzieła Ludowego nowotarski Urząd Miasta zorganizował pokaz podhalańskiej kuchni w ramach wspólnego projektu „Nowy Targ – Kieżmark transgraniczna prezentacja kuchni regionalnej”. Nasze specjały prezentowały gaździny z Łopusznej i Nowej Białej. Pomysłodawcą i organizatorem kulinarnej prezentacji był Marcin Jagła – Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji.

*

W zakładzie kuśnierskim zlokalizowanym w ścisłej zabudowie przy ul. Nadwodniej, ok. 100 metrów od komendy PSP, wybuchł pożar. Pomoc strażaków zawodowych i ochotniczych z miasta i okolicznych miejscowości była natychmiastowa. Odpowiednie służby zajęły się badaniem przyczyn pożaru.

*

Spółdzielczy Dom Kultury zorganizował wieczorek towarzysko-taneczny. Największe przeboje ostatniego półwiecza grał zespół wokalno-instrumentalny.

*

11 lipca na nowotarskim Rynku przez cały dzień można było kosztować specjały serwowane przez 22 wystawców i dania czterech restauracji – wszystko w ramach półfinału VI Małopolskiego Festiwalu Smaku. Po degustacji należało przysmaki ocenić i wrzucić swój głos do urny. W plebiscycie wzięło udział ponad 4 tysiące smakoszy. Jury wyłoniło trzech laureatów. I miejsce, za wyśmienitą jagnięcinę, przyznało Spółdzielni „Gazdowie”, II – za swojską kiełbasę, zakładom mięsnym „Batczew”, a III – za kołacz z serem cukierni Antoniego Krzyściaka z Jodłownika. Plebiscyt publiczności wyniósł na sam szczyt nowotarskie lody Żarneckich. Największe uznanie zdobyły także ekologiczne przysmaki z bacówki „Dursztyn” z Ratułowa, barszcz czerwony firmy „Smakosz” z Chrzanowa i gulasz flisacki restauracji „Spiżarnia”. Pokaz gotowania wygrała restauracja „Dwór” z Niedzicy. Stół gospodyń ze Spytkowic, pominięty przez jury, oblegany był przez uczestników imprezy. Firmowe danie – sałatka na serwatce, czy zupa kminkowa, żurek, kwaśnica, smalec na warzywach i ciasta cieszyły się ogromnym powodzeniem u smakoszy. Wszystkie specjały przygotowały cztery osoby. W ramach transgranicznej prezentacji kuchni regionalnej pojawili się ze swoim stoiskiem Słowacy, którzy uczyli nowotarżan przyrządzać m.in. swoje haluszki z bryndzą, według prostego przepisu. Punktem kulminacyjnym festiwalu było jednoczesne lizanie lodów, w którym uczestniczyło 910 osób – ustanowiono więc nowy rekord. Imprezę uatrakcyjniały występy zespołów muzycznych. Na festiwal przyjechał z wozem transmisyjnym TVN znany prognosta pogody Tomasz Zubilewicz oraz dwie ekipy TV Kraków – jedna przygotowywała film promocyjny o mieście dla TV „Lato”, a druga program „Smakowanie Małopolski”.

*

12 lipca marszałek Marek Nawara i członek zarządu Marek Sowa przyjechali do Nowego Targu, by w siedzibie PPWSZ przedstawić małopolski program rozwoju. Podczas wielogodzinnych konsultacji omawiano atuty województwa i bariery jego rozwoju oraz zadania na przyszłość. Jednym z celów małopolskiego projektu jest wzmocnienie kształcenia zawodowego i skuteczne powiązanie jego oferty z potrzebami rynku. Podpisane zostały umowy partnerskie na przekazanie środków dla szkolnictwa zawodowego. Wartość projektu (finansowanego przez UE) dla powiatu nowotarskiego ma wynieść 6 mln zł.

*

15 lipca wieczorną porą w sali balowej restauracji „Steskal” rozpoczął się pierwszy w naszym mieście wojewódzki finał konkursu „Miss Polonia Małopolski 2010”. 15 kandydatek z województwa małopolskiego wystąpiło w trzech odsłonach, prezentując swoje wdzięki w sukniach wieczorowych, koktajlowych i strojach bikini. Występy pretendentek do tytułu najpiękniejszej przeplatały pokazy mody i muzyka. Swoje kolekcje prezentowali: Dorota Pietruszka, Tomasz Bełciak i Patrycja Guzik. Koronę najpiękniejszej zdobyła Agnieszka Kościelniak ze Spytkowic. I wicemiss została Aneta Bartusiak z Muszyny, a II wicemiss Justyna Kraszewska z Nowego Sącza. Finalistki wezmą udział w ćwierć- i półfinale konkursu Miss Polonia. Organizatorem gali była Podhalańska Agencja Reklamowo-Artystyczna PARA z Nowego Targu – licencjonowany przedstawiciel konkursu Miss Polonia.

*

Pani Katarzyna Paszkowska, urodzona we Lwowie, a po wysiedleniu zamieszkała w Nowym Targu, obchodziła setne urodziny. Z tej okazji przedstawiciele władz miasta złożyli dostojnej jubilatce najlepsze życzenia, wręczyli kwiaty i pamiątkowy Medal 660-lecia Nowego Targu. Za pośrednictwem burmistrza serdeczne życzenia przekazali także premier i wojewoda małopolski.

*

16 lipca w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów licencjackich i kart absolutoryjnych ponad 60 absolwentom Instytutu Pielęgniarstwa (w tym dwu panom). Studia na tym kierunku ukończył już trzeci rocznik. Najlepszy wynik uzyskała Karolina Giza, która zamierza kontynuować naukę w Śląskiej Akademii Medycznej. Przewodniczący Małopolskiej Rady Pielęgniarek i Położnych Tadeusz Wadas wygłosił wykład o aktualnych problemach i perspektywach w tym zawodzie – jak na początek drogi zawodowej, raczej zniechęcająco.

*

Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy prac plastycznych Michała Gąsienicy-Szostaka. Zakopiański artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uznany rzeźbiarz i pedagog pracuje w brązie, różnego rodzaju drewnie, maluje obrazy, realizuje tablice pamiątkowe i pomniki. Tym razem prezentował rzeźby w drewnie i brązie oraz malarstwo olejne.

*

17 lipca Miejski Ośrodek Kultury zorganizował Nowotarski Dzień Fantastyki. Do wyboru było wiele atrakcyjnych propozycji: wykłady, prelekcje, gry planszowe i komputerowe, a także konkursy muzyczny, aktorski i bajkowy.

*

W kościele św. Katarzyny odprawiona została z inicjatywy Akcji Katolickiej msza św. w intencji uwolnienia miasta od dopalaczy, narkotyków i innych uzależnień. Następnie uczestnicy przeszli w procesji ulicami miasta do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, niosąc plakaty o tematyce dotyczącej uzależnień i zatrzymując się przy kolejnych sklepach z dopalaczami (w tym czasie funkcjonowały w mieście cztery). Filmowe zdjęcia z procesji pokazywane były w ogólnopolskich mediach.

*

18 lipca w kościele św. Katarzyny odbył się kolejny koncert w ramach V Letnich Koncertów Organowych. Koncertował Witold Zalewski – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, I organista Królewskiej Katedry na Wawelu. Jako solista koncertuje w kraju i za granicą, ponadto jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz współorganizatorem koncertów na terenie Małopolski. W programie koncertu była muzyka m.in. Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Theodore Dubois.

*

21 lipca w Częstochowie z okazji 10-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” spotkali się przedstawiciele Miast Papieskich, wśród których jest i Nowy Targ. W spotkaniu uczestniczyli więc przedstawiciele naszego miasta, a przede wszystkim stypendyści Fundacji – młodzi, zdolni ludzie (od uczniów gimnazjów, po studentów), pochodzący z ubogich rodzin, którym otrzymywane stypendia umożliwiają kontynuowanie nauki i studiów.

*

22–24 lipca odbyły się uroczystości jubileuszowe Euroregionu „Tatry”, który skończył 15 lat. Zaproszeni zostali wszyscy, którzy przez swoją działalność, związani są z Euroregionem, tak po polskiej, jak i słowackiej stronie. Podczas Nadzwyczajnego Kongresu Transgranicznego Związku Euroregionu „Tatry”, po okolicznościowych przemówieniach, honorowym członkom Euroregionu „Tatry” wręczone zostały statuetki autorstwa Piotra Chodorowicza. Po stronie polskiej zostali nimi: Miasto Nowy Targ, (uroczysty adres i statuetkę odebrał burmistrz Marek Fryźlewicz), Czesław Borowicz, Antoni Nowak, Bogdan Wrzochalski, a po stronie słowackiej: Miasto Kieżmark, Peter Burian, Julius Lojek, Olga Marhulikova. Wręczono także pamiątkowe medale za działalność na rzecz Związku Transgranicznego. Po wystąpieniach zaproszonych gości Kongres zakończył się premierowym pokazem filmu dokumentalnego pt. Łączą nas Tatry.

Tego dnia w ramach jubileuszu odbyła się także konferencja na temat: „15 lat Euroregionu »Tatry« – od Stowarzyszenia do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej”, oraz impreza „Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego” (folklorystyczne prezentacje siedmiu kultur, występy zespołów regionalnych, prezentacje twórczości ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych), a także została otwarta wystawa obrazująca rezultaty transgranicznej działalności euroregionu. W drugim dniu obchodów uczestnicy udali się na wycieczkę wokół Tatr na trasie Nowy Targ – Kieżmark, a następnie na uroczysty koncert jubileuszowy na dziedzińcu Zamku Kieżmarskiego. Na trzeci dzień zaplanowana została wizyta studyjna w spiskich miastach euroregionu.

*

Nowotarscy policjanci obchodzili swoje święto. W uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu odremontowanej niedawno komendy policji, wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Policją służb mundurowych, samorządowcy, a honorowym gościem był zastępca komendanta wojewódzkiego inspektor Andrzej Szczałba. Była paradna musztra, przemówienia, mnóstwo gratulacji, a dla najbardziej zasłużonych – awanse i odznaczenia. Za dobrą współpracę z nowotarskim samorządem wyróżnieni zostali aspirant sztabowy Renata Ossowska, sierżant Sabina Iskrzycka i młodszy aspirant Krzysztof Podgórny, którym nagrody wręczyli burmistrz Marek Fryźlewicz z zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Józefem Trzcińskim.

*

24 lipca w Nowym Targu uroczyście oddano do użytku kładkę pieszo-rowerową na Białym Dunajcu. Po przemówieniu burmistrza Marka Fryźlewicza, symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu kładki przez proboszcza parafii Na Równi Szaflarskiej ks. Jana Karlaka, liczny orszak przedstawicieli władz miejskich, powiatowych i mieszkańców miasta, prowadzony przez góralską kapelę, udał się na nowotarskie lotnisko, na oficjalne otwarcie Pikniku Lotniczego. Kładkę budowano od sierpnia 2008 r., a ukończono w maju 2010 r. Ma 80 m długości, a cały ciąg komunikacyjny 618 metrów. Kosztowała ponad 3 mln zł.

*

24–25 lipca miał się odbyć Nowotarski Piknik Lotniczy, zorganizowany przez Aeroklub Nowy Targ z okazji 80-lecia lotniska w Nowym Targu – pierwszego lotniska turystycznego w Polsce. W programie było mnóstwo atrakcji: loty widokowe, wyczyny akrobacyjne (m.in. akrobacje w wykonaniu Marka Szufy na samolocie Christen Eagle II), skoki spadochronowe, a przede wszystkim rozmaite maszyny latające, które można było oglądać na płycie lotniska i w powietrzu, w tym również replikę słynnego przedwojennego samolotu sportowego RWD5. Niestety, załamanie pogody zmusiło organizatorów do odwołania imprezy w drugim dniu.

*

Z okazji 80. rocznicy otwarcia lotniska nakładem nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun” wydana została broszurka pt. Od poligonu artyleryjskiego do lotniska turystycznego. Pierwsze lata nowotarskiego pola wzlotów, autorstwa Roberta Kowalskiego.

*

31 lipca do Częstochowy dotarła XXIX Piesza Pielgrzymka Góralska z liczną grupą nowotarską. Na Jasnej Górze pielgrzymów powitali przedstawiciele miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i proboszczem parafii NSPJ ks. Stanisławem Strojkiem.

*

Ostatni dzień lipca niespodziewanie zakończył się niebywałą ulewą. Nawałnica przetoczyła się nad całym Podhalem, ale najbardziej ucierpiał Nowy Targ, gdzie zalało ponad 100 domów. Woda na niektórych ulicach naszego miasta osiągała miejscami głębokość 1 metra. Ulice św. Anny i Grel zamieniły się na wiele godzin w rwące potoki. Woda wlewała się do piwnic, garaży, nisko zabudowanych domów, czyniąc wszędzie szkody i spustoszenia w infrastrukturze. Przez całą noc i następnego dnia po ulewie strażacy nieprzerwanie pracowali na miejscu klęski i już nawet nie przyjmowali kolejnych zgłoszeń o pomoc, tylko szli od domu do domu i pompowali wodę z zalanych siedzib, aby mieszkańcy mogli zabrać się do kolejnego w tym roku sprzątania po wielkiej wodzie. W akcji brało udział ponad 30 jednostek Straży Pożarnej i ponad 150 ratowników. 2 sierpnia na tereny zalane podczas ulewy przybyła komisja miejska na czele z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Lesławem Mikołajskim, aby ustalić rozmiar szkód wyrządzonych przez ulewę i możliwości udzielenia pomocy mieszkańcom.

*

31 lipca – 1 sierpnia na nowotarskim lotnisku odbył się V RC Podhalański Air Show, w którym wzięło udział 47 uczestników z Polski i Słowacji. Byli wśród nich mistrzowie obu krajów. Widzowie oglądali niezwykły spektakl powietrzny. Najlepszy pokaz akrobacji uhonorowany został pucharem Burmistrza Nowego Targu. Otrzymał go Paweł Bartoszek z Lublina. Puchary Burmistrza otrzymali także: za najlepszą makietę – Dariusz Frączek z Kraśnika oraz Igor Lenarcic ze Spiskiej Starej Wsi na Słowacji, a za pokaz helikoptera zdalnie sterowanego – Tomasz Sobotka z Gdyni. Ponadto wyróżniającym się zawodnikom przyznane zostały puchary firmy Art Hobby.

SIERPIEŃ

1 sierpnia tragicznie zakończył się w Nowym Targu spływ kajakowy dwóch turystów z Węgier. Na wzburzonym progu wodnym na Białym Dunajcu, powyżej „Oberży pod Różą” wywrócił się kajak i mimo natychmiastowej pomocy kolegów ze spływu i nowotarżan oraz ratowników z wezwanego pogotowia i śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zmarła węgierska kajakarka, a jej kajakowy partner w stanie ciężkim został odwieziony do nowotarskiego szpitala.

Dwa dni później, także w pobliżu progu wodnego na Białym Dunajcu tonął, wciągnięty przez wir dwudziestoletni mieszkaniec Nowego Targu. Nieprzytomny, odwieziony został do szpitala, gdzie mimo pomocy lekarzy, zmarł.

*

Ukazało się drugie wydanie nowotarskich dutków. Monety są w dwóch wersjach – z nowotarskim ratuszem lub wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego na rewersie i godłem miasta na awersie. Monety 10 dutków mają równowartość 10 zł i można nimi płacić w 20 wyznaczonych placówkach handlowych.

*

Odbył się kolejny koncert w ramach V Letnich Koncertów Organowych, tym razem w wykonaniu Anne Schneider z Brazylii. W programie była muzyka Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Leo Schneidera, Roberta Schumanna i innych kompozytorów.

*

2 sierpnia 90. urodziny obchodził mieszkający w Londynie Janek Langer, Żyd nowotarski, absolwent Liceum im. S. Goszczyńskiego. W 1939 r. uciekł z rodzinnego miasta przez Tatry i Słowację na Węgry. Walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich pod Tobrukiem, Gazala, a następnie jako lotnik w Bitwie o Anglię. Po wojnie pozostał w Anglii, nie zrywając jednak kontaktów z rodzinnym miastem. Po ukończeniu studiów zajmował się hotelarstwem, ale również poezją i przekładami – tłumaczył na język angielski m.in. Tuwima i – jako pierwszy – poezję Leśmiana. Kilkakrotnie odwiedzał Nowy Targ i do dziś utrzymuje żywe kontakty z władzami miasta. Z okazji 90. urodzin burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wysłali do Londynu list gratulacyjny z upominkiem od władz i podziękowaniami za promowanie rodzinnego miasta w Anglii.

*

3 sierpnia Podhalańska Wspólnota Samorządowa wspólnie z nowotarskim Spółdzielczym Domem Kultury zainaugurowały cykl „Podróże, Wspomnienia, Sukces” spotkaniem z nowotarżanką Anną Chmielowską, która rok życia spędziła w Kambodży. Opowieść o kraju, mieszkańcach i ich codziennym życiu zawarła w prezentacji multimedialnej, zatytułowanej „Wspomnienia z Kambodży” oraz fotografiach, które wyeksponowane zostały na wystawie towarzyszącej spotkaniu. Gospodarzem spotkań jest Marcin Jagła.

*

6 sierpnia na nowotarskim Rynku rozegrano Tour de Pologne dla Amatorów w kategorii open. Udział mógł wziąć każdy, kto umie jeździć na rowerze. Dla mało doświadczonych była kategoria „Fitness” – 21 km, dla wytrawnych rowerzystów kategoria „Sport” – 45 km z dwoma trudnymi podjazdami. Trasa prowadziła z Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej. W zawodach wzięło udział 660 amatorów kolarstwa. Na starcie można było dostrzec gwiazdy sportu (m.in. Ryszarda Szurkowskiego, Dariusza Michalczewskiego, Tadeusza Błażusiaka) i polityki (Wojciecha Olejniczaka, Marka Siwca). Dochód z imprezy został przeznaczony na Fundację Ewy Błaszczyk „AKogo?”.

*

7 sierpnia kolarze, tym razem zawodowi, wystartowali do ostatniego etapu Tour de Pologne, który zakończył się w Krakowie. Nowotarski Rynek zapełnił się teamowymi samochodami i autokarami, a przede wszystkim zawodnikami w różnobarwnych koszulkach i kaskach, na wspaniałych rowerach. Nowotarżanie z zainteresowaniem patrzyli na mistrzów kolarstwa i podziwiali ich sprzęt.

*

10 sierpnia w Nowym Targu gościła ekipa TVP 2 Oddział Łódź z redaktor Elżbietą Miniak i Małgorzatą Burzyńską-Keller – prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów, która przygotowywała reportaż pt. „Żydzi w Nowym Targu”. Reportaż został wyemitowany 15 września w TVP 2 w programie „Szma Israel” i trzykrotnie powtórzony w TV Polonia.

*

14 sierpnia tradycyjnie na Polanie Brożek przy pomniku o. Maksymiliana Kolbego, wzniesionym przez śp. Stefana Mrugałę, odprawiona została przez ks. Pawła Łukaszkę i ks. Tomasza Plewę msza św. za Miasto Nowy Targ.

*

W Sanktuarium ludźmierskim w przeddzień odpustu zaplanowano prezentację albumu Koronacja – Ludźmierz – 15.08.1963, autorstwa Władysława Skalskiego z Nowego Targu. Następnie ogłoszono wyniki XVIII Konkursu Poezji Religijnej, który zbiegł się z 10. rocznicą śmierci patrona – ks. prof. Józefa Tischnera. Wśród laureatów był Krzysztof Kokot z Nowego Targu, który otrzymał III nagrodę w kategorii gwarowej.

*

14–15 sierpnia odbyła się tradycyjny Rajd Tatrzański motocyklistów. Impreza ta cieszy się w naszym mieście i na Podhalu wielkim zainteresowaniem. W tym samym czasie najlepsi trialowcy walczyli w dwóch rundach Pucharu Polski.

*

15 sierpnia tradycyjny odpust w pobliskim Ludźmierzu w święto Matki Boskiej Zielnej rozpoczął trzyletnie przygotowania do jubileuszu 50-lecia koronacji cudownej figury. Mszę św., koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. kardynała Franciszka Macharskiego, poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie tablicy z brązu, upamiętniającej koronację Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1963 r. W uroczystości, jak zawsze, licznie uczestniczyli nowotarżanie.

*

Po uroczystych obchodach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwołana została konferencja kończąca II Światowy Zjazd Górali Polskich w Ludźmierzu. W finale konferencji w ludźmierskim Domu Podhalańskim Maria Staszel z Nowego Targu – znana i ceniona ze swojej pracy w ruchu regionalnym, działaczka i była prezeska nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, założycielka i szefowa zespołu „Mali Śwarni”, uhonorowana została Medalem „Zasłużony dla kultury podhalańskiej”, przyznanym przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Medal otrzymał także Stanisław Zagata – prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

*

W kościele św. Katarzyny cykl V Letnich Koncertów Organowych zakończył występ Henryka Gwardaka, pochodzącego z Wrocławia, a obecnie mieszkającego na Wyspach Alandzkich. W programie była muzyka m.in. Johanna Gottfrieda Walthera, Carla Dieckmana, Josefa Gabriela Rheinbergera.

*

19 sierpnia, tradycyjnie w czwartek po południu rozpoczął się XI Jarmark Podhalański. Na nowotarskim Rynku pojawiła się Parada Gazdowska, orkiestra dęta, pytace na koniach i kawalkada dorożek oraz fasiągów z jarmarkowymi gośćmi, zespołami, muzykami. Rozpoczął się handel, prezentacje, pokazy oraz występy – muzyka, taniec i śpiew.

W godzinach popołudniowych w Galerii Sztuki „Jatki” świętowano 25-lecie przyjaźni między naszym miastem a niemieckim Radevormwald, skąd przyjechała liczna, ponad 30-osobowa delegacja na czele z burmistrzem drem Josefem Korstenem. Goście przywieźli wystawę malarstwa i fotografii pt. „Z perspektywy Radevormwald – w fotografii i na płótnie”, którą uroczyście otwarto. Gościem honorowym był Heinz Peters – konsul generalny Niemiec. Konsulowi oraz przewodniczącej Koła Przyjaźni Niemiecko-Polskiej w Radevormwald, a równocześnie artystce, współautorce wystawy – Margarethe Waclawiec, burmistrz Marek Fryźlewicza wręczył Medale 660-lecia Nowego Targu. Wieczorem koncertowały zespoły muzyczne.

W drugim dniu Jarmarku Podhalańskiego był program dla dzieci, program o kulturze i tradycji podhalańskiej. Po południu w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w nowotarskim ratuszu otwarta została wystawa pokonkursowa pod nazwą „X Jarmark Podhalański w obiektywie”. Wieczór wypełniły koncerty muzyczne.

Szczególne atrakcje zaplanowano na sobotę, m.in. Oldtimer Rallye Tatry – pokazy zabytkowych samochodów. W paradzie, której towarzyszyło wielkie zainteresowanie, uczestniczyło ponad 50 cudów dawnej motoryzacji z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii i Polski. Gwiazdą wieczoru był zespół „Myslovitz”, który zgromadził największą publiczność, a po koncercie odbył się pokaz sztucznych ogni.

Niedzielny program zawierał m.in. Piknik Europejski, „Magiczny świat operetki” – Orkiestra Obligato, soliści Sylwia Lorens, Witold Wrona, degustacje kuchni regionalnej, a na zakończenie koncert Ireny Jarockiej z zespołem.

W czasie trwania XI Jarmarku codziennie odbywały się warsztaty i pokazy twórców: rzeźby w drewnie, garncarstwa, snycerki, haftu czy wyplatania koszy. Nieprzerwanie trwał kiermasz sztuki ludowej. Jarmark Podhalański to już potężne przedsięwzięcie rozrywkowo-promocyjne, którego całkowity koszt wyniósł około 300 tys. zł, a połowa tej sumy pochodziła od sponsorów. Organizatorami byli: nowotarski Urząd Miejski i Miejski Ośrodek Kultury z dyrektor Barbarą Pachniowską na czele. Nowotarżanie ocenili imprezę jako generalnie udaną, z różnorodnym, ciekawym i atrakcyjnym programem.

*

22 sierpnia na nowotarskim stadionie im. Józefa Piłsudskiego zorganizowana została XIV Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Na doroczną imprezę przyjechało ze swymi pupilami aż 616 wystawców. Reprezentowanych było 156 ras, a wśród nich bardzo rzadkie, jak np. komondor, staroangielski owczarek bobtail, bichon frise czy pies faraona. Rasy polskie reprezentowały m.in. ogary polskie, charty, owczarki podhalańskie.

*

Nowotarskie koło Nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego zorganizowało Wędkarski XI Puchar Burmistrza na Czarnym Dunajcu. W zawodach, polegających na złowieniu jak największej liczby pstrągów i lipieni, wzięło udział 20 wędkarzy z Nowego Targu, Rabki, Suchej Beskidzkiej, Jordanowa i Sosnowca. Najlepszym zawodnikom puchary wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz, a byli to: Józef Chraca, Michał Borys, Eugeniusz Garbacz, Franciszek Herain (złowił największą rybę), Jarosław Mikuta i Stanisław Dziedzina.

*

Miło odnotować, że nowotarski Urząd Miasta otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Małopolskie Wektory Współpracy” za najlepszy program współpracy jednostki samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Nagrodę z rąk marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary odebrała sekretarz Miasta Stanisława Szołtysek i naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Marcin Jagła.

*

W związku z decyzją LOT dotyczącą likwidacji bezpośredniej linii Balice–Chicago, rozgorzała dyskusja i pojawiły się liczne protesty, zwłaszcza ze strony działaczy Związku Podhalan, tak w Polsce, jak i w Ameryce Północnej. W Nowym Targu zorganizowano spotkanie, na które przybyli m.in. prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice Jan Pamuła, wicestarostowie powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i limanowskiego, przedstawiciele miast i gmin Podhala. Debatowano o szansach na zmianę planów LOT i możliwych działaniach w tym zakresie.

*

26 sierpnia burmistrz Marek Fryźlewicz zorganizował konferencję prasową, której gośćmi byli bernardyni: o. Jerzy Twaróg – nowotarżanin, obecnie rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, oraz o. Seweryn Matyasik rodem z pobliskiego Toporzyska.

*

28 sierpnia Maltańska Służba Medyczna zorganizowała w Urzędzie Miasta kurs pierwszej pomocy. Kursanci uczyli się podstaw teoretycznych, ćwiczyli na fantomach, a także brali udział w symulacjach sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy.

*

29 sierpnia sprzed sklepu „Rowex” przy ul. Krzywej wystartowało ponad 60 uczestników XV Rowerowego Rajdu Wokół Tatr. Rajd rozpoczął się rundą dookoła nowotarskiego Rynku, a następnie zawodnicy wyruszyli na trasę liczącą 210 km. Organizatorami rajdu, tradycyjnie kończącego letni sezon kolarski, byli Zygmunt Ostapiuk i Urząd Miasta Nowy Targ.

*

Nowotarski fotografik Adam Kokot zwyciężył w IV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej „Przestrzeń Życia”, organizowanego przez serwis swiatobrazu.pl wspólnie z zakopiańskim Stowarzyszeniem Spotkania z Filmem Górskim. Zwycięstwo przyniosło mu zdjęcie wykonane w górach Kirgistanu, zatytułowane „Powrót”.

*

30 sierpnia nowotarskie władze odwiedził Stanisław Zagata – prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej, przebywający w Polsce z okazji II Światowego Zjazdu Górali. Podziękował za podtrzymywanie więzi ze Związkiem Podhalan w Ameryce, za wspieranie inicjatyw kulturalnych i społecznych Podhalan oraz wręczył uroczyste adresy i pamiątki burmistrzowi Markowi Fryźlewiczowi oraz przewodniczącemu Rady Miasta Lesławowi Mikołajskiemu.

*

Na boisku do koszykówki za blokami przy ul. Szaflarskiej rozegrano V Mistrzostwa Nowego Targu w Streetballu. Puchary zwycięskim drużynom i najlepszym koszykarzom wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

*

31 sierpnia, przed posiedzeniem rady pedagogicznej Państwowej Szkoły Muzycznej, wręczone zostały Medale Zasłużonych dla Kultury, przyznane przez ministra kultury na wniosek Sądeckiego Towarzystwa Muzycznego, obchodzącego 25-lecie działalności. Towarzystwo prowadzi sieć ognisk muzycznych, a największym z nich jest Społeczne Ognisko Muzyczne przy Szkole Muzycznej w Nowym Targu. Medale otrzymali: Małgorzata Majda, Ewa Zachwieja, Edward Krupa. Za współpracę samorządu z Towarzystwem burmistrz Marek Fryźlewicz uhonorowany został Srebrnym Kamertonem.

*

W ramach obchodów 30-lecia podpisania Porozumień Gdańskich – okrągłej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, który to budynek był niegdyś siedzibą Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, otwarto plenerową wystawę zatytułowaną „XXX-lecie powstania NSZZ »Solidarność« na Podhalu”. Autorem wystawy był Władysław Skalski – jednocześnie autor publikacji poświęconych historii „Solidarności” na Podhalu i w największym w naszym rejonie zakładzie, nieistniejącym już NZPS „Podhale”. Przed budynkiem odbył się też spektakl uliczny, przygotowany przez zespół „Śwarni”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządowców z solidarnościowym rodowodem oraz ludzie, którzy brali udział w wydarzeniach sprzed 30 lat.

WRZESIEŃ

1 września nowotarskie obchody 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu. Potem przedstawiciele władz miasta, powiatu, kombatantów, instytucji i organizacji społecznych złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Września. Po południu w nowotarskim ratuszu otwarta została okolicznościowa wystawa, zatytułowana „Nowy Targ 1939–1945”, zawierająca fotografie dokumentalne oraz wiele druków i unikatowych pamiątek z tamtych lat. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert muzyczny pt. „Zakazali, a my śpiewaliśmy”, w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.

*

W „szkole z klasą”, czyli Szkole Podstawowej nr 5, odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2010/2011. Uczniowie, pod kierunkiem swych szkolnych opiekunów, przygotowali z tej okazji patriotyczny wrześniowy montaż słowno-muzyczny. W miejskich szkołach podstawowych rozpoczęło rok szkolny 2220 uczniów, a w gimnazjach 1036.

*

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku jeszcze nie rozpoczynają zajęć, ale właściwie ich działalność trwa cały rok. Wakacje spędzili miło, pożytecznie i wycieczkowo. Przeprowadzili zajęcia plenerowe, bardzo udaną 3-dniową wycieczkę do Kalwarii Pacławskiej i Lwowa; przedstawiciele uczestniczyli w Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz w VII Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański. Obecnie przygotowują się do inauguracji roku akademickiego.

*

Czwarta w tym roku fala powodziowa w naszym mieście szczególnie dotknęła mieszkańców Grela i Ustronia, przysparzając mnóstwo ciężkiej pracy strażakom, którzy pomagają usuwać jej skutki.

*

2 września Adam Kokot – fotograf i alpinista z Nowego Targu, wrócił w Dublina, gdzie odebrał nagrodę w prestiżowym konkursie fotografii sportów ekstremalnych Red Bull Illume 2010. Nagrodę otrzymał za najlepsze zdjęcie w kategorii Spirit, które wybrano spośród prawie 23 tysięcy zdjęć zgłoszonych przez uczestników z całego świata.

*

4 września odbył się VI Gorce Maraton, w którym wystartowało 150 uczestników, przy optymalnej dla biegaczy pogodzie i temperaturze. Trasa wiodła w dużej części Głównym Szlakiem Beskidzkim. Po 40 km biegu z Krościenka, przez Lubań, Kiczorę i Turbacz, na metę w Nowym Targu dotarło 112 zawodników. Najszybszy był Jan Wydra z Mszany Dolnej, który pokonał tę trasę w czasie 3 godzin, 7 minut i 10 sekund. Drugi był Lucjan Chorąży ze Skawinek, a trzeci Henryk Sobczak z Nowego Targu. Najlepszą z pań była Paulina Maciuszek z czasem 3 godzin, 41 minut i 48 sekund. Drugie miejsce przypadło Annie Celińskiej z Bielska-Białej, a trzecia na mecie była Sabina Wydra z Mszany Dolnej. Organizatorami górskiego biegu byli: KS „Gorce” i Urząd Miasta Nowego Targu, których od początku wspierał inicjator biegu, Szymon Sawicki.

*

5 września, mimo zimna i deszczowej pogody, XXIII Dożynki Podhalańskie w Ludźmierzu zgromadziły liczne delegacje kół Związku Podhalan, kół gospodyń wiejskich, parafii i miejscowości całej Nowotarszczyzny. Przybyli z pocztami sztandarowymi i wspaniałymi dożynkowymi wieńcami. Nie zabrakło grupy nowotarskiej. Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył arcybiskup Józef Wesołowski, a oprawę uroczystości zapewniała, jak zawsze, obecna na ludźmierskich dożynkach kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

*

Niedawno z tournée po Chorwacji wrócił nowotarski chór „Echo Gorczańskie”. Pojechał na zaproszenie jednego z tamtejszych chórów z parafii pw. „Św. Piotra z lasu”. Koncerty naszego chóru spotkały się z gorącym przyjęciem, a jego członkowie mieli też okazję zwiedzić cenne zabytki i wypocząć, korzystając z kąpieli słonecznych i morskich.

*

9 września w Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotograficzna autorstwa Tadeusza Śmiałkowskiego. Prezentowane zdjęcia pochodzą z Beskidu Sądeckiego, z wycieczki na Dzwonkówkę i Prehybę, a wykonane zostały po wczesnych opadach śniegu. Ekspozycja jest kontynuacją poprzedniej wystawy, na której autor zaprezentował zdjęcia górskiego krajobrazu w porze jesiennej.

*

10 września burmistrz Marek Fryźlewicz i dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Wojciech Kniotek podpisali z Krzysztofem Machnikiem – właścicielem Przedsiębiorstwa Budownictwa Inżynieryjnego, umowę na realizację sieci wodociągowej na osiedlu Bohaterów Tobruku i ul. Roberta Schumana. To początek realizacji projektu „Modernizacja Gospodarki Wodnej i Ściekowej w Nowym Targu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Wartość projektu wynosi ponad 76 614 000 zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 40 578 000 zł. Po zakończeniu projektu, co ma nastąpić z końcem 2015 r., dostęp do wodociągu i kanalizacji będzie miało 95% mieszkańców naszego miasta.

*

Podhalańska Wspólnota Samorządowa w Nowym Targu zaprosiła do Spółdzielczego Domu Kultury na spotkanie z cyklu: „Podróże. Wspomnienia. Sukces”, pod nazwą „Maramuresz – podróż w czasie”. Gościem wieczoru była dr Stanisława Trebunia-Staszel, która opowiadała o badaniach etnograficznych w rumuńskim okręgu Maramuresz i wskazywała na podobieństwa do naszego regionu, zwłaszcza w zakresie stroju, zwyczajów, zajęć, pewnych cech osobowości, jako że obydwa regiony wiele elementów zaczerpnęły z kultury wołoskiej. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną.

*

12 września w Kieżmarku miała miejsce kolejna impreza w ramach Spotkań Siedmiu Kultur Pogranicza Polsko- Słowackiego. Program zawierał festiwal folkloru, twórczości ludowej, prezentacje kuchni siedmiu kultur, otwarcie wystawy dotyczącej 15 lat współpracy transgranicznej w ramach Euroregionu „Tatry”, a na wieczór zaplanowano na dziedzińcu Zamku Kieżmarskiego koncert muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. „Motywy różnych kultur pogranicza polsko-słowackiego”. W koncercie wzięli udział artyści polscy i słowaccy, m.in. Elżbieta Towarnicka, Jacek Wójcicki, Lukas Simonov, grała Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Haliny Jarczyk. Koncert spotkał się ze znakomitym przyjęciem, publiczność dziękowała artystom owacją na stojąco.

*

13 września na LXVII sesji Rady Miasta radni wysłuchali informacji o aktualnej sytuacji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, udzielonych przez nowego dyrektora szpitala Marka Wierzbę, sekretarza Starostwa oraz wicestarostę Macieja Jachymiaka, odpowiedzialnego za służbę zdrowia. Sygnały docierające od dłuższego czasu do nowotarżan, budzą coraz większy niepokój o bieżące i dalsze funkcjonowanie szpitala. Przekazane informacje potwierdziły, że dobrze nie jest, a dalsze losy szpitala z takimi długami trudno przewidzieć. W programie sesji było też m.in. pożegnanie dyrektorki Szkoły Podstawowej Nr 3 na Kowańcu Krystyny Góźdź, która mieszka teraz w zaprzyjaźnionym z naszym miastem niemieckim Radevormwald. W uznaniu zasług w czasie 7-letniego kierowania szkołą, a także za działalność społeczno-kulturalną otrzymała ona Medal 660-lecia Nowego Targu, piękny bukiet kwiatów i moc najlepszych życzeń. Wręczono także nagrody i pochwały uczestnikom ogólnopolskich konkursów, organizowanych w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Nagrody z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego rady Lesława Mikołajskiego odebrali wyróżnieni uczniowie i dyrektorzy zaangażowanych w akcję szkół. Kampanię profilaktyczną, jak co roku, koordynował Marcin Jagła.

*

14 sierpnia dwie kolejne nowotarskie ulice – Ogrodowa i Bolesława Wstydliwego, wyremontowane w ramach rewitalizacji centrum miasta, zostały uroczyście oddane do użytku i poświęcone przez ks. Józefa Urbańczyka. Koszt inwestycji wyniósł 2 400 000 zł, w tym ponad 1 300 000 zł dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

*

W nowotarskim magistracie odbyła się publiczna dyskusja nad zmianami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego centrum miasta. Plan był wyłożony do wglądu do 21 września, a uwagi do niego mieszkańcy mogli składać do 5 października.

*

Z okazji 20-lecia Odrodzonego Samorządu Terytorialnego w Polsce, gościł w Nowym Targu jeden z głównych twórców reformy samorządowej, prof. Jerzy Regulski. Podczas spotkania z władzami miasta omówiono osiągnięcia i problemy samorządu, w tym także nowotarskiego, jak i propozycje zmian, m. in. wprowadzenie okręgów jednomandatowych.

*

16 września w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w ratuszu otwarta została wystawa grafik i obrazów Pawła Szadkowskiego – artysty z Łodzi, związanego z Podhalem od 16 lat. To już trzecia wystawa jego prac w naszym mieście. Prezentowane dzieła cechuje duża różnorodność, swoisty styl pełen ukrytych symboli i znaczeń, przeplatanie się świata przyrody ze światem religii i mitu. Wystawa była ukoronowaniem 30-letniej pracy twórczej. Wernisaż uświetnił koncert New Market Jazz Band.

*

17 września pod Krzyżem Katyńskim w Nowym Targu odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny, a następnie przeniosły pod Krzyż Katyński, gdzie zaciągnięto warty honorowe, był Apel Poległych i pieśni patriotyczne. A przedstawiciele rodzin katyńskich, kombatantów, samorządowcy, parlamentarzyści, służby mundurowe i uczniowie szkół złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Obchody zorganizowało Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

*

Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na uroczyste otwarcie dorocznej, urodzinowej wystawy XIX Prezentacje Nowotarskie. Wystawa została zorganizowana pod honorowym patronatem Burmistrza Nowego Targu. Wzięło  w niej udział 32 artystówo: Michał Batkiewicz, Marianna Beleć-Kuskowska, Sylwia Bobak, Lucyna Borecka, Joanna Borowicz, Jan Chodorowicz, Piotr Chodorowicz, Ewa Deskur, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Piotr Frysztak, Wiesława Kazuś-Tylek, Marek Kossowski, Jan Makowski, Urszula Michorczyk, Agata Mrożek, Maria Mrożek, Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Szczepan Nawara, Teresa Olbrychtowicz, Marcin Ozorowski, Leszek Pustówka, Agnieszka Rokicka, Hanna Romańska-Tusiewicz, Sławosz Smoleń, Piotr Timofejczyk, Aneta Tworek, Emilia Voit, Anna Wiśniowska-Smoleń, Gabriel Wolski, Teresa Zydroń. Było co oglądać i podziwiać. Prace ledwo pomieściły się na ścianach galerii. Wernisaż umilił duet Dobromiły Lebieckiej-Brynkus (śpiew) i Marka Brynkusa (gitara), nawiązując utworami do Roku Chopinowskiego.

*

18 września w Skate Parku przy ul. Solidarności odbyły się II zawody deskorolkowe NW Skate Jam 2 Nowy Targ 2010. O nagrody Burmistrza Nowego Targu walczyło ponad 30 zawodników z Podhala, Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.

*

20 września biskup Józef Guzdek w czasie kilkudniowej wizytacji duszpasterskiej w naszym mieście, spotkał się ze społecznością Szkoły Podstawowej Nr 11, a następnie z reprezentacją Cechu Rzemiosł Różnych oraz władzami miejskimi i powiatowymi w siedzibie Cechu. Starszy Cechu Józef Trzciński przedstawił działalność i osiągnięcia nowotarskiej organizacji cechowej, skupiającej 750 zakładów, która w przyszłym roku obchodzić będzie 60-lecie istnienia. Dostojny gość otrzymał od nowotarskich rzemieślników góralski serdak.

*

Władze naszego miasta podpisały z Domem Inżynierskim „Promis” ze Szczecina umowę na inżyniera kontraktu przy realizacji projektu „Modernizacja Gospodarki Wodnej i Ściekowej w Nowym Targu”. Na podstawie tej umowy o wartości 963 800 zł firma ta będzie pełnić funkcję „inspektora nadzoru” całego projektu.

*

21 września w nowotarskiej Szkole Muzycznej odbył się koncert zatytułowany „Chopin dźwiękiem i słowem malowany”, w ramach Zakopiańskiego Festiwalu „Muzyka na Szczytach”. Z orkiestrą „AUKSO”, pod dyrekcją Marka Mosia, wystąpiła Ewa Maria Żuk, wybitna artystka polskiego pochodzenia, od lat mieszkająca w Meksyku.

*

22 września w budynku bursy gimnazjalnej w Nowym Targu, w ramach „Wieczornych spotkań z historią, tradycją i kulturą w tle” odbył się wykład Piotra Sadowskiego, połączony z prezentacją pt. „Wrześniowy bój pod Jordanowem. Fakty i mity”.

*

Nowotarskie władze podpisały kolejną umowę dotyczącą rewitalizacji centrum miasta, a konkretnie Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza. Inwestycja ma być realizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” przez firmę PARK-M ze Starego Sącza.

*

Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zorganizował w nowotarskim Urzędzie Miasta konferencję na temat: „Infrastrukturalne i organizacyjne możliwości poprawy dostępności przestrzennej jako czynnik rozwoju polsko-słowackich regionów turystycznych”.

*

23 września podczas konferencji prasowej Józef Różański – dawny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, były poseł na sejm, nauczyciel i zamiłowany pszczelarz, przekazał na ręce burmistrza Marka Fryźlewicza pamiątki po wuju Andrzeju Różańskim, który zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1919 r., oraz niezwykle cenny album, zawierający kilkaset zdjęć głównie Nowego Targu i jego mieszkańców, a także Tatr i Zakopanego sprzed II wojny światowej. Właściciel i autor tego albumu jest nieznany. Natomiast bogata kolekcja figur i figurek św. Ambrożego miała początkowo trafić do Muzeum Podhalańskiego, ale dla tak wielkich zbiorów zabrakło w ratuszu miejsca, więc całą kolekcję Józef Różański przekazał do Kamiannej, a jego zabytkowe ule będą eksponowane w plenerze w Spytkowicach.

*

24 września, z okazji 20-lecia samorządu lokalnego, odbyła się uroczysta sesja Rady Królewskiego Wolnego Miasta Nowego Targu, na którą zaproszeni zostali radni wszystkich kadencji. Zebrani wysłuchali wykładu prof. Mirosława Steca – jednego z twórców reformy samorządowej, na temat dwudziestoletniej działalności samorządu i barier, na jakie napotykał w swoim rozwoju. Radni otrzymali pamiątkowe adresy i statuetki. Dostali je też dotychczasowi burmistrzowie, ich zastępcy, sekretarze i skarbnicy oraz przybyli na jubileuszowe obrady: marszałek Marek Nawara i wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Podczas sesji wręczono Certyfikat ISO dla Urzędu. Na zakończenie przewidziano okolicznościowe wystąpienia, wspomnienia i refleksje zaproszonych gości. Oprawę muzyczną zapewnił zespół smyczkowy Da Camera.

*

Marszałek województwa Marek Nawara i burmistrz Marek Fryźlewicz podpisali umowę na realizację projektu pod nazwą „Poprawa i wzmocnienie funkcjonowania transportu publicznego Gminy Miasto Nowy Targ”. Jego całkowita wartość przekracza 8,3 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie prawie 4,8 mln zł. Dla nowotarżan oznacza to wymianę 12 wysłużonych autobusów na nowe, dwie nowe linie i wymianę wielu wiat przystankowych.

*

25 września Szkoła Podstawowa Nr 2, przy sprzyjającej pogodzie, zorganizowała na terenie przyszkolnego boiska festyn z bogatą ofertą kulturalną, sportową i kulinarną. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

*

26 września w ratuszu odbył się XXI Salon Poezji. Monika Rasiewicz, aktorka, reżyser, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, uraczyła słuchaczy żywiołową, udramatyzowaną recytacją wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Towarzyszył jej na gitarze klasycznej Radosław Sołtys. Uczestnicy poetyckiego spotkania pod nazwą „Kapelusz pełen wierszy”, byli zachwyceni.

*

27 września tłum absolwentów, uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, przyjaciół i znajomych wraz z rodziną, żegnał na nowotarskim cmentarzu Zofię Stopkę, która ponad 40 lat swojego życia poświęciła pracy edukacyjnej. Ceniona nauczycielka matematyki, świetny wychowawca młodzieży, niezwykle miła i ciepła osoba za swą pracę otrzymała tytuł honorowego profesora oświaty, była też odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i wielokrotnie nagradzana przez ministerstwo edukacji i kuratorium oświaty, a przede wszystkim zaskarbiła sobie uznanie i szacunek swoich uczniów.

*

28 września w Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: „Podróże. Wspomnienia. Sukces”, zorganizowane przez Podhalańską Wspólnotę Samorządową. Spotkanie nosiło tytuł „Bajkał – perła Syberii”, a o swej podróży nad to jezioro opowiadali ks. Mieczysław Łukaszczyk i podróżnik Józef Różański.

*

29 września rozpoczął się cykl spotkań burmistrza Marka Fryźlewicza podsumowujących kolejną kadencję samorządu. Pierwsze odbyło się w remizie OSP na Kowańcu, a burmistrz przedstawił na nim ważniejszą problematykę z ostatniego czterolecia sprawowania urzędu. Dla mieszkańców było okazją do dyskusji na nurtujące ich tematy i przedstawienia swoich uwag i propozycji.

*

30 września uroczyście otwarta została ścieżka edukacyjna „Bór na Czerwonem” z wieżą widokową. Ten torfowiskowy rezerwat przyrody objęty jest ochroną w ramach „Natury 2000”. Jest jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych naszego miasta. Na przedłużeniu kładki na Białym Dunajcu staraniem Nadleśnictwa Nowy Targ, przy wsparciu Urzędu Miasta, wybudowana została droga (wykonana z bali i pokryta deskami, ma służyć pieszym i rowerzystom), podest i platforma widokowa, z której można oglądać unikatową florę i faunę. Tablice informacyjne umieszczone wzdłuż ścieżki opisują dokładnie osobliwości przyrody. Inwestycja kosztowała 400 tys. zł, z czego 284 tys. to środki unijne, przekazane w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.

*

Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na promocję książki pt. Edward Sutor – rzeźbiarskie wizje, autorstwa Antoniego Nowaka. W programie było spotkanie z autorem książki oraz projekcja filmów o artyście: Edward Sutor – w reżyserii Tomasza Magierskiego, oraz Świat według Sutora – w reżyserii Krzysztofa Juśkiewicza.

*

W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się promocja albumu autorstwa Władysława Skalskiego pt. Koronacja – Ludźmierz 15.08.1963, wydanego staraniem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Autor wykorzystał materiały z kwerendy w archiwach kościelnych i państwowych, relacje świadków – uczestników opisywanych wydarzeń, i unikatowe zdjęcia wykonane przez Karola Harędzińskiego. Autorem projektu graficznego jest Marcin Ozorowski.

*

Światowy Tydzień Zwierząt Miejski Ośrodek Kultury rozpoczął spotkaniem z Małgorzatą Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego, pt. „Jesień w Parku”. W następnych dniach odbyły się m.in.: warsztaty empatyczno-komiksowe „Koty uczą dzieci”, projekcja filmu „Stan zakocenia”, Dzień Otwarty Schroniska (bezpłatna adopcja psów, bezpłatne konsultacje z weterynarzem), nabożeństwo w kościele NSPJ z okazji rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu (można było przyjść ze swoim czworonogiem), spotkanie z Barbarą Rayską-Świst, prowadzącą hodowlę „Banciarnia”, spotkanie z Andrzejem Zamoyskim – międzynarodowym sędzią kynologicznym. Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Przyjaciele zwierząt 2010”, odbył się finał akcji „Psia miska dla schroniska” oraz spektakl teatralny „Kukułcze jajo, czyli ptasie przygody misia”.

PAŹDZIERNIK

1 października dotarła wiadomość o śmierci śp. Franciszka Jachymiaka, zamieszkałego w Ludźmierzu – długoletniego pracownika Urzędu Miejskiego, sekretarza Miasta, wieloletniego pracownika administracji rządowej i samorządowej. W ostatniej drodze towarzyszyli Mu, wraz z rodziną i bliskimi, przedstawiciele władz Nowego Targu i współpracownicy z Urzędu Miasta, z którego nie tak dawno odszedł na emeryturę.

*

2 października Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zainaugurowała 10. rok akademicki. Było to w naszym mieście wydarzenie wielkiej wagi, gdyż uroczystościom jubileuszowym towarzyszyło otwarcie nowego, w pełni nowoczesnego gmachu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego. Do świętowania zaproszeni zostali wszyscy, którzy podejmowali decyzję o powstaniu uczelni, wspierali ją materialnie lub swoim autorytetem i działaniem. Przybyli licznie rektorzy uczelni współpracujących z Wyższą Podhalańską na czele z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, marszałek małopolski, samorządowcy z miasta i powiatów – nowotarskiego i tatrzańskiego, poczty sztandarowe, przedstawiciele wielu instytucji, setki przyjaciół uczelni, absolwentów i studentów oraz słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Rabki i Nowego Targu. Wiele gratulacji i najlepszych życzeń napłynęło pocztą, m.in. od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, ministrów oraz rektorów. Inaugurację rozpoczęły orawskie trombity Haniaczyków, Chór „Gorce” odśpiewał Gaudeamus, a wspaniałe Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne poświęcił ks. kardynał Franciszek Macharski – przyjaciel uczelni od samego jej zarania. Rektor PPWSZ prof. Stanisław Hodorowicz przypomniał początki szkoły, której mury w ciągu 10 lat działalności opuściło już ponad 3000 absolwentów, a liczba studiujących zwiększyła się 10-krotnie.

W roku jubileuszowym brać studencka liczy około 2,5 tysiąca osób. Uczelnia mocno zaznaczyła swoją obecność w naszym mieście i regionie. Wreszcie też doczekała się własnej, pięknej siedziby, co rozwiązuje całkowicie problemy lokalowe i pozwala na tworzenie nowych kierunków. Obecnie studenci mogą się kształcić na następujących kierunkach: polonistyce, fizjoterapii, ochronie środowiska, pielęgniarstwie, rekreacji i turystyce, architekturze i urbanistyce. Trwająca od 2007 r. budowa Centrum kosztowała w sumie 48 mln zł, w tym ponad 28 mln to dotacje Unii Europejskiej w ramach MRPO, ponad 12 mln – dotacje z budżetu państwa poprzez resort nauki, ponad 4 mln – dotacje z budżetu województwa, 1 mln – dotacja pochodząca z systematycznych wpłat podhalańskich gmin, a blisko 1 mln to środki uczelni.

Co bardzo ważne, PPWSZ od samego początku jest wspierana przez samorządy. Samorząd województwa małopolskiego dotuje ją ze swojego budżetu oraz zapewnia wsparcie ze środków strukturalnych Unii Europejskiej. Nowy Targ zawsze dotował uczelnię i zawsze wśród radnych była w tym względzie jednomyślność. Powiat nowotarski przekazał 2,5 ha gruntów z budynkami, a dalsze są w trakcie przekazywania, zaś mieszkańcy gmin Podhala, Spisza i Orawy od lat dobrowolnie opodatkowują się symboliczną złotówką, by wspomagać swoją uczelnię. Jubileusz był okazją do spotkań, wspomnień, podsumowania minionego dziesięciolecia, a także złożenia wyrazów uznania i serdecznych podziękowań, obdarowania pamiątkowymi statuetkami tych, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju uczelni. Wśród wyróżnionych był także burmistrz Marek Fryźlewicz.

W jedynym w swoim rodzaju otoczeniu, na zboczach Gorców, z pełną panoramą Tatr, widokiem na Pieniny i Babią Górę, powstał gmach uczelni, którego całkowita powierzchnia wynosi 9432 m2. Ewenementem na skalę krajową jest aula mogąca pomieścić 600 osób, zależnie od potrzeb dzieląca się na dwie, lub cztery części, przy czym dźwiękoszczelne przesłony umożliwiają równoczesne prowadzenie różnych wykładów z prezentacjami multimedialnymi na wielkich ekranach. Jest także mniejsza dwudzielna aula (2 razy po 100 miejsc), mnóstwo sal dydaktycznych, biblioteka z czytelnią główną o powierzchni 516 m2, dwie pracownie komputerowe, studio rysunku i laboratoria. Nie zapomniano o parkingach – ma być blisko 200 miejsc do parkowania. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa może więc rozwijać podstawową działalność dydaktyczną, ale także pełnić na Podhalu rolę ośrodka kulturalnego i naukowego.

*

Dobiegł końca zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury XII Ogólnopolski Konkurs im. Stanisława Leca na Fraszkę i Aforyzm. Wzięło w nim udział 88 autorów z całej Polski. Nowy Targ reprezentowały dwie osoby: Ewelina Gołębiowska i Krzysztof Kokot. Pierwszą nagrodę zdobył Kazimierz Peczyński z Łomianek pod Warszawą, autor zwięzłych, trafnych aforyzmów, druga także przypadła aforyście – Ryszardowi Wasilewskiemu z Gdańska, trzecią zdobył również aforysta – Henryk Rej z Tychów. Nagroda Burmistrza Miasta przyznana została Władysławowi Katarzyńskiemu z Olsztyna – autorowi „fraszek biblijnych”. Na zakończenie organizatorzy zaprosili na spektakl pt. „Griga”, na podstawie opowiadań Antoniego Czechowa, przygotowany przez aktorów Teatru Nowego, w reżyserii Piotra Siekluckiego.

*

4 października odbył się pogrzeb Janiny Anny Fryźlewicz – matki burmistrza Marka Fryźlewicza i dwóch księży: prałata Andrzeja, obecnie członka Kapituły Wawelskiej, oraz Jana, proboszcza w Naprawie. Na pogrzeb przybyli: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. kardynał Franciszek Macharski, biskup Józef Guzdek i wielu księży. Msza św. odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po czym kondukt przeszedł na nowotarski cmentarz, gdzie Zmarła została pochowana.

*

W Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z nowotarskim wokalistą – Ali Al Ani, który dzień wcześniej zwyciężył w telewizyjnym programie „Szansa na sukces”. Laureat licznych festiwali piosenek, odtwórca jednej z głównych ról w „High School Musical” zajmująco i multimedialnie opowiadał uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 o swojej pracy artystycznej. Przy okazji zaprezentowano nowy kącik z kolorowymi, funkcjonalnymi meblami dla dzieci.

*

6 października z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych, inaczej zwanego „Dniem Białej Laski”, w restauracji „Ruczaj” nowotarskie koło Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących zorganizowało spotkanie połączone z wystawą prac plastycznych osób niewidomych. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Marek Fryźlewicz złożył szczególne podziękowania prezes Annie Tylce za jej wkład pracy, wspomniał także, że miasto wspiera tę organizację, finansując niezbędny sprzęt dla członków koła, organizując wycieczki, czy spotkania mikołajowe dla dzieci.

*

8 października po raz piąty uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5, wraz ze swymi szkolnymi opiekunami, zorganizowali Rowerowy Rajd Papieski. Wystartowali sprzed szkoły przy ul. Wł. Orkana, potem był przejazd wokół Rynku, krótkie spotkanie z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i złożenie kwiatów pod tablicą papieską na ratuszu, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku i przejazd przez Bór i Szaflary do Ludźmierza. Tam w południe zaplanowano mszę św. i zakończenie rajdu przy ciepłym posiłku. Patronat nad rajdem sprawowali Rycerze Kolumba.

*

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił (dwukrotnie!) Kabaret Ani Mru Mru z programem „Czerń czy Biel”.

*

Odbyło się kolejne spotkanie osiedlowe burmistrza, podsumowujące kończącą się kadencję, zorganizowane dla mieszkańców Kokoszkowa w gmachu PPWSZ. Następne spotkanie miało miejsce kilka dni później na osiedlu Niwa. Zgodnie z planem burmistrz Marek Fryźlewicz i magistraccy urzędnicy spotykali się jeszcze z nowotarżanami w szkołach podstawowych Nr 2 – ul. Kopernika, Nr 10 – osiedle Klikuszówka, Nr 11 przy placu Evry, Nr 5 przy ul. Orkana.

*

Na zakończenie plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, odbyła się w Tarnowie uroczysta gala, na której wręczono laureatom nagrody. Miło odnotować, że laureatem w kategorii baza gastronomiczna została nowotarska „Karcma u Borzanka”, a nagrodę z rąk wicemarszałka Leszka Zegzdy odebrał Michał Borzęcki wraz z córką Katarzyną.

*

9 października Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy „Podhale” zorganizował Festyn Sportowy, który rozpoczął się uroczystym otwarciem i poświęceniem kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Miejskiej Hali Lodowej. W programie były m.in. mecze pokazowe unihokeja, zawody w short tracku na rolkach, ale największe emocje wzbudził mecz piłkarski pomiędzy przedstawicielami połączonych służb mundurowych a nowotarskimi urzędnikami i radnymi. Zakończył się 7:0, jednak pamiątkowe puchary odebrali zarówno zwycięzcy, jak i pokonani.

*

10 października nieszporami przy pomniku Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku rozpoczęły się obchody Dnia Papieskiego. Główne obchody zaplanowano nieco później, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Burmistrz Marek Fryźlewicz wraz z przewodniczącym Rady Miasta Lesławem Mikołajskim złożyli kwiaty pod tablicą papieską na ratuszu i pomnikiem Jana Pawła II na lotnisku. W kościołach odbyły się uroczyste msze św. w intencji wyniesienia Sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze. W czasie nabożeństwa w kościele Na Równi Szaflarskiej, upamiętniającego 32. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, ks. kardynał Franciszek Macharski dokonał poświęcenia dzwonów, z których największy nosi imię św. Stanisława i waży 450 kg, średni – św. Jana, waży 250 kg, a najmniejszy – św. Wojciecha, waży 150 kg. Zawieszone dzwony zostały poświęcone z wysięgnika strażackiego, do którego wsiedli ks. kardynał wraz z ks. proboszczem.

Dla uczczenia rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował góralskie posiady w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Prelekcję wygłosiła dr Anna Mlekodaj, która czytała też w języku literackim i gwarze góralskiej wiersze i teksty o Janie Pawle II. Zebrani dzielili się swoimi wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi tego pamiętnego wydarzenia.

*

13 października w Szkole Podstawowej Nr 6 odbyły się centralne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Burmistrz Marek Fryźlewicz w okolicznościowym przemówieniu podziękował nauczycielom szkół prowadzonych przez miasto (jest ich prawie trzystu zatrudnionych w 6 przedszkolach, 7 szkołach podstawowych i 2 gimnazjach) za coraz lepsze wyniki w wychowaniu i nauczaniu dzieci. Dyrektorom szkół i szczególnie wyróżniającym się nauczycielom wręczył nagrody, zapowiedział też podjęcie starań o zwiększenie dodatku motywacyjnego. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania wyróżniony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej także burmistrz Marek Fryźlewicz. Odebrał odznaczenie z rąk małopolskiego kuratora oświaty Aleksandra Palczewskiego podczas uroczystości w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

*

Radio Kraków zorganizowało w Restauracji Staropolskiej debatę kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Targu. Wzięli w niej udział: urzędujący burmistrz Marek Fryźlewicz, radny Mariusz Jelonek (będzie kandydował po raz drugi) i Janusz Tarnowski (kandydujący po raz pierwszy).

*

14 października ogłoszono wyniki zorganizowanego przez „Gazetę Krakowską” rankingu samorządów Małopolski pod względem pozyskanych środków z Unii Europejskiej. Miasto Nowy Targ zajęło bardzo wysoką III lokatę, za Nowym Sączem (3 600 zł/1 mieszkańca) i Myślenicami (2 740 zł per capita). Nowy Targ pozyskał ponad 60 mln zł dotacji, co w przeliczeniu na mieszkańca naszego miasta daje kwotę 1 848 zł.

*

15 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił aktor Teatru Witkacego z Zakopanego Andrzej Bienias wraz z zespołem. Koncert muzyczny nosił tytuł „Nic do ukrycia”.

*

Niedawno powrócił z prawie dwutygodniowych wojaży koncertowych po Grecji Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”. Na program koncertów składały się utwory sakralne, patriotyczne i regionalne, śpiewane pod dyrekcją Janiny Glińskiej. Wyjazd chórzystów dofinansowało miasto.

*

16 października Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy malarstwa Anny Dziubas, pt. „Oglądając się za siebie”. Autorka jest bardziej znana jako współtwórczyni i szefowa nowotarskiej Galerii „Jatki”, organizatorka przeróżnych spotkań, multimedialnych prezentacji, koncertów, a przede wszystkim świetnych wystaw. Wśród nich są znaczące wydarzenia kulturalne: „Obrazy Biblijne” Marca Chagalla, „Grafika i ceramika” Pabla Picassa, czy doroczne „Nowotarskie Prezentacje”. Mniej zaś kojarzy się Anię Dziubas jako artystkę. Wreszcie przyszła pora, aby w rodzinnym mieście, na pierwszej indywidualnej wystawie pokazała swoje prace wykonane w oryginalnej technice własnej, charakterystyczne obrazy, pełne mocnych, nasyconych barw i kształtów inspirowanych pejzażem. Wernisaż ściągnął tłumy, a zebrani przyjaciele obdarzyli artystkę gratulacjami i kwiatami.

*

17 października na scenie teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury zagrano spektakl pt. „Dobry wieczór! Wszystko w porządku?” – według Coline Serreau, w reżyserii i adaptacji Juliusza Chrząstowskiego. Premiera przedstawienia odbyła się przed wakacjami.

*

18 października dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula podpisał z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem umowę na otwarcie i prowadzenie Stacji Caritas przy parafii św. Jadwigi Królowej. W naszym mieście postanowiono upamiętnić papieża Jana Pawła II nie przez ufundowanie kolejnego pomnika, lecz przez utworzenie Stacji Caritas. Pomysł zrodził się już w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego i radni przegłosowali uchwałę, aby w ten sposób uczcić pamięć Honorowego Obywatela Miasta. Przy kościele św. Jadwigi Królowej na osiedlu Bór wygospodarowano pomieszczenia, których zaadoptowanie pochłonęło ponad 160 tys. zł. Caritas Diecezji Krakowskiej postanowiła zaopatrzyć punkt w nowoczesną, wartą ponad 100 tys. zł aparaturę i samochód, a miasto zobowiązało się pokrywać miesięczne pensje pracowników i opłacać media. Stacja ma mieć charakter pielęgniarsko-rehabilitacyjny. Już przy kościele pracują dwie siostry szarytki – pielęgniarki, a będzie zatrudnionych także dwóch rehabilitantów.

*

W nowotarskim magistracie spotkali się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem uczniowie Szkoły Języka i Kultury z Oldenburga w Niemczech, która działa przy Polskiej Misji Katolickiej. Uczniowie przyjechali do Polski na wycieczkę.

*

19 października Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na promocję książki Megorzesre atveve – Przejęte w opiekę oraz spotkanie z jej autorami: dr. Konradem Sutarskim i dr. Domonkosem Laszlo. Jest to rzecz o węgierskiej pamięci polskiego Spisza i polskiej Orawy. Całość zawartych w tomie rozważań opiera się na wieloletnich zainteresowaniach autorów tą problematyką, uzupełnionych kwerendowym wyjazdem na owe ziemie w lecie 2008 r. Książka ukazała się w Budapeszcie, jako owoc polsko-węgierskiej współpracy. Pozostaje czekać na wydanie w polskiej wersji językowej, o czym wspominali autorzy.

*

21 października Rada Miasta na wniosek Kapituły Honorowej przyznała uroczystą uchwałą Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu: Krystynie Kudeli i Halinie Budzyk – kombatantkom II wojny światowej, a także marszałkowi województwa małopolskiego Markowi Nawarze – za wspieranie wszelkich pozytywnych działań na rzecz Miasta i Podhala, oraz byłemu konsulowi generalnemu Republiki Słowackiej Ivanowi Horskýemu – za wspieranie współpracy transgranicznej, a zwłaszcza partnerstwa Nowego Targu z Kieżmarkiem. Medalem tym uhonorowano także Transgraniczny Związek Euroregion „Tatry” w roku jubileuszu 15-lecia jego działalności. Medale Zasłużony dla Sportu Miasta Nowego Targu przyznano sportowcom: Ryszardowi Budzowi – wielokrotnemu mistrzowi Polski w biegach narciarskich, i Józefowi Sięce – zawodnikowi i wieloletniemu trenerowi narciarstwa klasycznego w KS „Podhale”. Ponadto wysłuchano na sesji sprawozdania Komisji Rewizyjnej i powołano nowego skarbnika miasta. Józef Młynarczyk, wieloletni i wielokrotnie chwalony przez organy kontrolne skarbnik, w związku z przejściem na zasłużoną emeryturę zebrał wiele pochwał i podziękowań za swą pracę i zaangażowanie w działalność nowotarskiego samorządu. Z nieukrywanym wzruszeniem dziękował samorządowcom za wspólnie przepracowane lata. Na tym stanowisku zastąpił go Łukasz Dłubacz.

*

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu w ramach „Wieczorów Czwartkowych” inaugurujących sezon 2010/2011, zabrzmiała wielka muzyka. Koncert kończył obchody Roku Chopinowskiego i równocześnie wpisywał się w obchody 65-lecia Szkoły. W programie były: Koncert fortepianowy e-moll, op. 11 Fryderyka Chopina, Karnawał op. 9 Roberta Schumanna oraz pieśni tych kompozytorów w wykonaniu Ewy Kowalczyk (sopran), przy fortepianie zasiadał Marek Ciesielski, a słowo o muzyce wygłosiła Eliza Krupińska. Ponadto wystąpił zespół smyczkowy Da Camera Krzysztofa Leksyckiego. Licznie zebrani na koncercie nowotarscy melomani gorąco oklaskiwali artystów.

*

W Muzeum Podhalańskim otwarto wystawę rysunków Wojciecha Batko zatytułowaną „Kształty przestrzeni”. Autor jest krakowianinem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie zajmuje się głównie rzeźbą, w tym sakralną i monumentalną, w ceramice, brązie, betonie i stali. Rysunek zaś jest dla niego odskocznią od wielkich form i fizycznie ciężkich zajęć. Ratusz byłby dla wielkich form za ciasny – wyeksponowano więc rysunki.

*

22 października w Galerii Sztuki „Jatki” odbył się wernisaż wystawy rzeźby Joanny Borowicz.

*

Liga Obrony Kraju podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego podsumowała minioną kadencję i wybrała władze Zarządu Powiatowego. Prezesem został ponownie Czesław Dul, znany wielu nowotarżanom z pełnienia funkcji gospodarza strzelnicy.

*

23 października, z okazji stulecia narciarstwa w naszym mieście, w Zespole Szkół Nr 1 odbyło się spotkanie z Marią Pawluśkiewicz, autorką książki pt. Kroniki narciarstwa nowotarskiego 1910–2000, która ukazała się kilka lat temu. Mówiła ona o historii i tradycjach narciarstwa w Nowym Targu, a szczególnie o zasługach dla jego rozwoju Towarzystwa „Sokół”. Sportowcom Ryszardowi Budzowi i Józefowi Sięce, wręczono na spotkaniu Medale Zasłużony dla Sportu Miasta Nowego Targu, przyznane na ostatniej sesji Rady Miasta.

*

24 października, w niedzielne przedpołudnie w nowotarskim ratuszu podczas XXII Salonu Poezji wystąpił Bolesław Brzozowski – aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Czytał poezje Stanisława Barańczaka, przy akompaniamencie Jacka Śwista.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Festyn „Dzień z Maltańską Służbą Medyczną”. Na prawie całodziennej imprezie zaprezentowano bogaty program kulturalno-rozrywkowy, a także pokaz i warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Przez cały czas trwania festynu członkowie Maltańskiej Służby Medycznej zbierali pieniądze (aukcja, sprzedaż losów) na zakup karetki. Udało im się uzbierać 4971 zł i jak zapowiedzieli – będą zbierać nadal.

*

Przygotowania do wyborów samorządowych nabrały przyspieszenia. O miejsce w lokalnej polityce walczyli nie tylko znani już samorządowcy, ale także wiele osób o rozmaitych zawodach, poglądach i dokonaniach. Nie było łatwo, gdyż w naszym mieście (podobnie jak w Zakopanem), aby zostać radnym należało pokonać 10 konkurentów. Już z początkiem października ruszyła kampania Ruchu Obywatelskiego „Nasze miasto” – nowej niezależnej organizacji, niezwiązanej z żadną partią. Na spotkaniu inaugurującym kampanię zapowiedziano, że będzie przebiegać pod hasłem: „Czas gorących zmian w mieście”, zaprezentowano skład komitetu założycielskiego, którego członkowie są równocześnie kandydatami na radnych, oraz przedstawiono oficjalnie kandydata na burmistrza – jest nim Janusz Tarnowski. Popiera go stowarzyszenie „Fala”, zaangażowane w budowę basenu. Zorganizowana później przez powiatową strukturę Platformy Obywatelskiej konwencja wyborcza rozpoczęła kampanię pod hasłem „Nowy Targ, już czas!”. PO od dawna oficjalnie prezentowała swego kandydata na burmistrza miasta – obecnego wicestarostę Macieja Jachymiaka, a na konwencji przedstawieni zostali kandydaci na radnych i wójtów. Gośćmi spotkania byli: minister sportu Adam Giersz oraz posłowie – Ireneusz Raś i Jacek Krupa. Na konwencji wyborczej Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej oficjalnie zaprezentowano kandydata na burmistrza – Marka Fryźlewicza, obecnie sprawującego ten urząd, oraz kandydatów na radnych, którzy mieli zaledwie po kilkadziesiąt sekund na prezentację. Zebrani mogli obejrzeć krótki spot wyborczy, pokazujący główne osiągnięcia naszego miasta pod rządami Marka Fryźlewicza, i usłyszeć o planach na przyszłość. Spotkanie urozmaicił występ kwartetu smyczkowego Da Camera. PWS rozpoczęła kampanię pod hasłem: „Wspólne dziś o lepsze jutro”. „Bez polityki zrobimy więcej” – to hasło Związku Nowotarżan, którego liderzy i członkowie wywodzą się z różnych opcji politycznych albo są bezpartyjni, ale wielu ma już doświadczenie samorządowe. Komitet Wyborczy zaprezentował kandydatów na radnych i swój program, ale jako jedyny nie wystawił własnego kandydata na burmistrza. Kandydatem na burmistrza z ramienia Komitetu Wyborczego „Nowotarżanie” został Mariusz Jelonek – obecnie radny. W gronie „Nowotarżan” znaleźli się ludzie różnych orientacji politycznych, ale Komitet nie utożsamia się z żadną partią, natomiast zadeklarował, że „wspólnym mianownikiem jest praca dla miasta, dla naszej małej społeczności”. Niemal w ostatniej chwili także PiS zgłosiło swego kandydata na burmistrza miasta. Jest nim Andrzej Kalata – członek zarządu powiatu nowotarskiego, dyrektor nowotarskiego oddziału PZU.

*

25 października Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wystawę zatytułowaną „Trubadurzy wiosennej pieśni” i poświęconą naszym największym dzikim kurakom – głuszcowi i cietrzewiowi.

*

W Urzędzie Miasta odbyło się bezpłatne szkolenie na temat: „Dopalacze – nowe trendy w zażywaniu substancji psychoaktywnych i ich wpływ na zachowanie się młodzieży”. Szkolenie prowadził płk Roman Szydło z Warszawy, a towarzyszyła mu mjr Sylwia Puchalik – psycholog policyjny z Rzeszowa. Ilość zgłoszeń przerosła oczekiwania organizatorów i zrobiła się z tego sesja dla zainteresowanych z dwóch powiatów, głównie sił pedagogicznych. Jak stwierdził prowadzący, Nowy Targ znalazł się w grupie trzech miast, obok Łodzi i Zgierza, które są najaktywniejsze w zwalczaniu dopalaczy.

*

27 października Galeria „Stara Kotłownia” w Miejskim Ośrodku Kultury zaprosiła na koncert japońskiego kompozytora Tetsuya Hori.

*

28 października, zgodnie z tradycją, Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego przed dniem Wszystkich Świętych zorganizowało apel poległych. Wspominano profesorów i uczniów szkoły, poległych w walce o niepodległość na różnych frontach, i złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.

*

W bursie gimnazjalnej, w ramach cyklu „Wieczorne spotkania z historią, tradycją i kulturą w tle”, odbył się wykład Franca Zalewskiego połączony z prezentacją multimedialną pt. „Egipt jakiego nie znamy”. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć film zatytułowany Nieznana katastrofa w Egipcie.

*

W restauracji „Ruczaj” podsumowano doroczny konkurs im. Adama Worwy „Najpiękniejszy ogród w Nowym Targu”. Komisja konkursowa, po wcześniejszym dwukrotnym przeglądzie i ocenie zgłoszonych posesji, wyłoniła laureatów. W kategorii posesje jednorodzinne I miejsce – nagrodę w postaci bonu o wartości 540 zł oraz puchar Burmistrza Nowego Targu otrzymali Ewelina Wegner i Marian Krauszowski z ul. Kolejowej, II miejsce – 450 zł i puchar otrzymał Wiesław Bednarski z ul. Św. Anny, III miejsce – 360 zł i puchar trafił do rąk Lucyny i Andrzeja Pająków. W kategorii posesje wielomieszkaniowe I miejsce – nagrodę 540 zł i puchar Burmistrza Miasta oraz puchar przechodni przyznano Stanisławie i Adamowi Gackom oraz Annie i Józefowi Liptakom z bloku przy ul. Sikorskiego, II miejsce – 450 zł i puchar przyznano Marianowi Krawczykowi z bloku przy ul. Kopernika, a III miejsce – 360 zł i puchar zdobyła Grażyna Smalec z bloku przy ul. Szaflarskiej. Ponadto komisja przyznała wyróżnienia w formie dyplomów. Zwyczajowo, odrębną nagrodę przyznaje burmistrz – w tym roku otrzymała ją Maria Leśnicka z ul. Kilińskiego. Przed wręczeniem nagród i pucharów burmistrz Marek Fryźlewicz przypomniał myśl Konfucjusza: „…Jeśli chcesz być szczęśliwy na całe życie, to załóż sobie ogród”.

*

W Urzędzie Miasta rozstrzygnięty został konkurs plastyczny i literacki zorganizowany przez Małopolską Izbę Rolniczą pt. „Bezpieczne dzieciństwo”.

*

29 października burmistrz Marek Fryźlewicz został wybrany przez czytelników „Gazety Krakowskiej” najpopularniejszym burmistrzem w Małopolsce. Nasz burmistrz i wójt Raby Wyżnej Andrzej Dziwisz – to jedyni samorządowcy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, którzy zostali laureatami tego konkursu. Nagrody odebrali na uroczystym zakończeniu, które odbyło się w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury po raz czwarty zaprezentowała się młodzież biorąca udział w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Głównym celem projektu jest promowanie wśród młodzieży wartości uniwersalnych oraz uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi. Podczas rejonowego przeglądu 11 zespołów z Podhala, Spisza i Orawy przedstawiło swoje dokonania na rzecz potrzebujących w prezentacjach multimedialnych, pantomimie, scenkach rodzajowych i śpiewie. Projekt realizowało 484 uczniów – wolontariuszy, pod opieką nauczycieli. Wszyscy uczestnicy otrzymali kolędy w wersji książkowej i na płytach CD. Jury nagrodziło zespoły z nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 oraz Zespołu Szkół Nr 1, a także wyróżniło zakopiańskie Gimnazjum Specjalne i Katolickie Gimnazjum z Czerwiennego.

*

Nowotarski przedsiębiorca Ryszard Steskal uroczyście otworzył nową, supernowoczesną piekarnię w Jabłonce, która może wypiekać 12 ton pieczywa na dobę. Piekarnia spełnia, a nawet przekracza wyśrubowane pod względem sanitarnym normy unijne. Jednym z wielkich odbiorców pieczywa, wyrobów cukierniczych i kanapek ma być Słowacja.

*

30 października Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na promocję książki dra med. Stanisława Snopka pt. Medycyna moja miłość. Autor jest znaną postacią w naszym mieście, w którym spędził większość swojego życia. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w nowotarskim szpitalu, gdzie pełnił różne funkcje. Jego największą pasją jest medycyna. Przepracował 54 lata i posiada 4 specjalizacje, jest autorem kilku prac naukowych, a ostatnio napisał książkę na temat historii medycyny na Podhalu, będącą równocześnie obrazem czasów minionych.

LISTOPAD

1 listopada około 100 osób reprezentujących różne środowiska, instytucje, służby mundurowe, stowarzyszenia społeczno-kulturalne i szkoły, jak co roku, kwestowało u bram nowotarskiego cmentarza. XI Kwesta Nowotarska przyniosła w sumie 24 127 zł i 3 grosze. Zebrane datki są wyrazem pamięci i troski nowotarżan o zabytki i posłużą ratowaniu kolejnych wiekowych, cennych nagrobków.

*

3 listopada w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował posiady góralskie poświęcone prof. Andrzejowi Waksmundzkiemu w 100-lecie jego urodzin. O jego życiu, związkach z rodzinną ziemią, tradycjami góralskimi oraz pracy zawodowej i naukowej opowiadały osoby, które go znały i pisały o nim w różnych publikacjach.

*

4 listopada w auli Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ w Nowym Targu obchodzono Dzień Jana Pawła II. W programie ambitnie pomyślanej sesji pod hasłem: „Wolność w nauczaniu Jana Pawła II”, przewidziano m.in. wykłady dr Elwiry Buszewicz, dr Marii Madejowej, ks. Jana Gacka i innych. Sesja połączona była z programem artystycznym: spektaklem pt. „Ku złotym na niebie plejadom: gdzie wolność”, w wykonaniu młodzieży z nowotarskiego Zespołu Szkół Nr 3, projekcjami filmów o Papieżu–Polaku i wieczornym koncertem młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Uroczystą Mszę św. odprawiono w kościele św. Katarzyny.

*

Z udziałem burmistrza Marka Fryźlewicza w zakopiańskim Klubie „Corner” odbyło się zorganizowane przez „Dziennik Polski” spotkanie samorządowców Podhala. Dyskutowano o współpracy i podsumowywano minioną kadencję samorządów 2006–2010.

*

5 listopada, na dwa tygodnie przed zakończeniem kadencji, burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił dziennikarzy na konferencję podsumowującą ostatnie cztery lata działalności. Szczególną uwagę zwrócił na inwestycje – te oddane już do użytku i będące w trakcie realizacji. Podkreślił, że około ⅓ budżetu przeznaczano właśnie na inwestycje. Zadłużenie miasta jest pod kontrolą i na koniec roku ma wynosić 20%. Nie wszystkie zamierzenia udało się zrealizować, najważniejsze – poprawa stanu powietrza – miejmy nadzieję, będzie priorytetem w następnej kadencji.

*

Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosili na promocję 14. tomu „Almanachu Nowotarskiego”, która odbyła się w sali obrad Urzędu Miejskiego. Zawartość tegorocznego „Almanachu” zaprezentował Adolf Szpytma, członek zarządu PTPN. Zwrócił uwagę, że wydawnictwo z roku na rok staje się coraz obszerniejsze, tematyka artykułów jest zróżnicowana i dotyczy nie tylko miasta, ale całego Podtatrza. Oczekiwane jest z zainteresowaniem nie tylko przez nowotarżan i miłośników naszego miasta i regionu, ale także przez rodaków poza granicami kraju. Podczas promocji dr Stanisława Trebunia-Staszel wygłosiła wykład na temat: „Niemieckie badania rasowe i ludoznawcze na Podhalu w czasie II wojny światowej”.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa przedstawiająca działalność ośmiu organizacji pozarządowych pod hasłem „Wolontariat – a jednak się kręci 2010”.

*

Zgodnie z wieloletnią tradycją Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego zorganizowało „Rajd nocny śladami gorczańskich partyzantów”. Najpierw były wieczorne posiady w Goprówce, a potem uczestnicy wyruszyli w góry i dotarli m.in. do symbolicznego grobu Albiny Białoń.

*

6 listopada w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury koncertowała Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Michała Dworzyńskiego. Program „Jeszcze Polska Muzyka” przygotowany został na 20-lecie Polski Samorządowej i zawierał Koncert fortepianowy F-mol op. 21 Fryderyka Chopina, w wykonaniu Julii Kociuban, oraz Symfonię E-mol Wojciecha Sowińskiego – zapomnianego kompozytora i pianisty. To ostatnie monumentalne 5-częściowe dzieło zostało wykonane prawdopodobnie po raz pierwszy i ostatni w Paryżu w 1842 r. Była to więc polska prapremiera, po blisko 170 latach. Nowotarska publiczność nagrodziła wirtuozów rzęsistymi oklaskami.

*

W salce Św. Ducha przy kościele św. Katarzyny odbył się koncert muzyki gospel.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury nowotarski oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych zorganizował wystawę kanarków. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i Podhala, a w szczególności najmłodszych. Hodowcy zaprezentowali, a profesjonalni sędziowie ocenili ponad 200 ptaków, przyznając medale, dyplomy i wyróżnienia.

*

8 listopada „złote gody” świętowały nowotarskie pary, które przeżyły w związku małżeńskim 50 lat. Uroczystość z udziałem burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego odbyła się w restauracji „U Borzanka”. Był obiad, gratulacje, prezenty i świetna okazja do pogawędek. Burmistrz wręczył jubilatom Złote Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Otrzymali je: Maria i Ryszard Adamowscy, Aleksandra i Ludwik Batkiewiczowie, Marianna i Tadeusz Batkiewiczowie, Maria i Mieczysław Bryniarscy, Zofia i Józef Bryniarscy, Maria i Józef Czyżowie, Krystyna i Władysław Gajowie, Cecylia i Stanisław Gucwowie, Maria i Czesław Iskrowie, Aniela i Franciszek Jankowscy, Bronisława i Jan Kaletowie, Zdzisława i Kazimierz Kolasowie, Stanisława i Stanisław Kolasowie, Janina i Zbigniew Kusiakowie, Krystyna i Władysław Maronowie, Józefa i Franciszek Mikołajscy, Jadwiga i Józef Mirochowie, Maria i Edward Niebylscy, Maria i Józef Pawlikowscy, Gizela i Adam Pełeńscy, Kazimiera i Paweł Skupniowie, Władysława i Stanisław Słowakiewiczowie, Władysława i Władysław Sokółowie, Maria i Stanisław Srokowie, Maria i Józef Staszlowie, Zofia i Wojciech Szopińscy, Maria i Józef Szałwiowie, Kazimiera i Andrzej Wierzbowie, Stefania i Józef Worwowie, Helena i Zygmunt Zdebscy, Halina i Jan Zubkowie. Na uroczystość przybyli też jubilaci obchodzący „diamentowe gody”: Stanisława i Czesław Plewowie, Katarzyna i Jan Szczepańcowie, Eugenia i Jakub Huziorowie, Helena i Jan Leśniccy, Maria i Stanisław Szewczykowie, Bronisława i Władysław Zientarowie.

*

W sali obrad nowotarskiego magistratu odbyła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta. Poświęcona była głównie podsumowaniu kadencji, podziękowaniom i gratulacjom, a zakończona wspólnym zdjęciem.

*

10 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której „Wspólnota Małopolska Marka Nawary” przedstawiła część swoich kandydatów do sejmiku województwa małopolskiego.

*

Galeria Sztuki „Jatki”, w ramach cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”, zorganizowała spotkanie z Adamem Śmiałkowskim, połączone z pokazem slajdów zatytułowanym „Tatry po mojemu”.

*

10 i 11 listopada odbyły się główne uroczystości miejskie z okazji 92. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W pierwszym dniu władze miasta i powiatu złożyły wiązanki kwiatów na grobach poległych za Ojczyznę, a następnie odbyła się uroczysta akademia, podczas której przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Przypomniał w nim postać gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, uosabiającą najlepsze cechy kojarzone z polskością. Wręczone zostały Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu (uchwalone wcześniej na październikowej sesji Rady Miasta), a na zakończenie był spektakl pt. „Droga do Niepodległości”, w reżyserii Stanisława Mertensa, w wykonaniu absolwentów, rodziców i uczniów Gimnazjum Nr 2. Następnego dnia tradycyjnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie”, pod dyrekcją Piotra Augustyna. Potem nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i nowotarżan do Rynku, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów. W ramach uroczystości rocznicowych nowotarskie Gimnazjum nr 1 zaprosiło na Wieczór Pieśni Patriotycznych, a Uniwersytet Trzeciego Wieku na spektakl poetycko-muzyczny zatytułowany „Wstań Polsko moja”.

*

W Hali „Gorce” odbył się doroczny XXXII Turniej Koszykówki „O Puchar Tatr” dla młodych zawodników i zawodniczek (do lat 14) z 6 województw. Zwyciężyła drużyna z Dolnego Śląska.

*

12 listopada w Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: „Podróże. Wspomnienia. Sukces”. Gościem wieczoru był Adam Kokot – fotograf, podróżnik, alpinista (z zawodu farmaceuta), który opowieść o swym zamiłowaniu do fotografii zilustrował prezentacją multimedialną i wystawą swoich zdjęć.

*

13 listopada, w ramach kampanii wyborczej do samorządu terytorialnego, przyjechał do Nowego Targu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W sali koncertowej Szkoły Muzycznej spotkał się z członkami i sympatykami swego ugrupowania z miasta i Podhala, wygłosił przedwyborcze przemówienie i promował kandydatów PiS do różnych szczebli samorządu.

*

Parafia NSPJ, Urząd Miasta Nowego Targu i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne – Chór „Echo Gorczańskie” zaprosili na „Wieczór Cecyliański”. Wśród wykonawców były nowotarskie „Stokrotki”, Schola „Promyki”, Oaza z Parafii NSPJ, Schola z Parafii Na Równi Szaflarskiej, Chór „Venite Adoremus Dominum” oraz Orkiestra Parafii NSPJ i Chór „Echo Gorczańskie”. Wystąpiły też chóry: „Watra” i „Kantylena” z Raby Wyżnej oraz „Wierchy” z Zakopanego. Koncert prowadziła Bogusława Matyasik.

*

Miejski Ośrodek Kultury podsumował XXXIV Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Przez lata skupiał twórców związanych z naszym miastem i Podhalem, stopniowo rozrastał się i aktualnie obejmuje już swym zasięgiem niemal całą Polskę. Na wdzięczny temat tegorocznego konkursu: „Kim są anioły?”, odpowiedziało ponad 50 twórców, którzy nadesłali blisko 170 prac. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: w ludowej I nagrodę otrzymał Stanisław Motyka z Nowego Sącza, II – Zofia Mirek z Piątkowej, a III – Anna Maryniarczyk-Kubińska ze Spytkowic. W kategorii twórców nieprofesjonalnych przyznano dwie II nagrody ex aequo Emilowi Bieli z Myślenic i Elizie Miścior z miejscowości Frysztak oraz III nagrodę Joannie Walas z Kępna. Ponadto jury przyznało cztery wyróżnienia. Nagrody laureatom i dyplomy wszystkim uczestnikom konkursu wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz, a szczególne podziękowania złożył pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Barbarze Pachniowskiej. Najciekawsze prace eksponowano na wystawie pokonkursowej w hallu MOK.

*

14 listopada w reprezentacyjnych salach nowotarskiego ratusza zjawili się licznie miłośnicy poezji i humoru żydowskiego. W ramach XXIII Salonu Poezji aktorzy Teatru Każdej Sztuki z Nowego Sącza zaprezentowali humoreskę „Kuzyn Rockefellera”.

*

18 listopada nowotarskie pracownice opieki społecznej obchodziły w restauracji „Kaprys” swoje święto – Dzień Pracownika Socjalnego. Otrzymały z tej okazji od burmistrza Marka Fryźlewicza okolicznościowe listy gratulacyjne oraz upominki: książki kucharskie z przepisami kuchni polskiej i słowackiej oraz kalendarze miejskie.

*

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zaprosiła bibliotekarzy powiatu nowotarskiego na XXI Konferencję. W pierwszej części, która odbyła się w Czytelni MBP, tradycyjnie spotkał się z bibliotekarkami burmistrz Marek Fryźlewicz. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie współczesnych bibliotek i podziękował bibliotekarkom za ich zaangażowanie i wkład pracy w rozwój czytelnictwa. Następnie prezentację multimedialną pt. „Literacki obraz świata we współczesnej książce dla dzieci i młodzieży”, przedstawiła dr Małgorzata Chrobak, a wykład pt. „Ekfraza. O powinowactwach nowszej polskiej poezji ze sztukami ikonicznymi”, wygłosił dr Marek Karwala. Na drugą część konferencji uczestnicy udali się do Jabłonki, gdzie zwiedzali nowo otwartą Orawską Bibliotekę Publiczną.

*

Burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił na promocję książki pt. Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku – meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego, autorstwa Józefy Kuchty, która od 38 lat organizuje w Łopusznej konkursy potraw regionalnych, oraz Józefa Kopkáša – mistrza kucharskiego ze Słowacji, i Marcina Jagły. Publikacja jest dwujęzyczna, jak przystało na produkt kolejnego wspólnego projektu miast, których współpraca trwa od 15 lat. Spotkanie odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego i połączone było z degustacją potraw regionalnych.

*

Po raz 27. w Nowym Targu zorganizowano Dni Trzeźwości na Podhalu. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się modlitwy, wykłady i prelekcje dotyczące abstynencji; wysłuchano świadectw niepijących alkoholików, a w sali Szkoły Nr 5 odbył się otwarty mityng AA.

*

19 listopada rozpoczęło się trzydniowe nowotarskie odkrywanie Francji. W ramach spotkań z kulturą francuską, pod nazwa „Allez les blues”, zaplanowano projekcje filmowe, slajdowiska, muzykę i wino francuskie, a konkretnie Beaujolais Nouveau.

*

W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się konferencja pt. „Rola fizjoterapii, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego w profilaktyce zdrowia”.

*

20 listopada w schronisku pod Turbaczem w Dniu Ratownika Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego siedmiu kandydatów złożyło przyrzeczenie ratownicze. Wśród nich było trzech z Nowego Targu: Roman Giełczyński, Krzysztof Mroszczak i Tomasz Niedermaier.

*

21 listopada w całym kraju odbyły się wybory samorządowe. W Nowym Targu, przy frekwencji zaledwie 46,23%, nie wybrano burmistrza. W II turze Marek Fryźlewicz, który otrzymał 42,84% głosów, walczył będzie z Januszem Tarnowskim, którego poparło 27,64% wyborców. Mieszkańcy naszego miasta, którzy poszli do urn wyborczych, oddali najwięcej ważnych głosów na kandydatów Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej i Platformy Obywatelskiej. Z list PWS w skład Rady Miasta weszli: Marek Fryźlewicz, Paweł Liszka, Jan Łapsa, Tadeusz Truty, Józef Trzciński i Danuta Wojdyła. Także 6 mandatów uzyskała PO, którą reprezentować będą: Marek Batkiewicz, Michał Glonek, Jacek Kubowicz, Leszek Pustówka, Andrzej Rajski i Włodzimierz Zapiórkowski. PiS zdobył 3 mandaty – z partii tej do Rady weszli: Janusz Kawka, Tadeusz Morawa i Gabriel Samolej. Stowarzyszenie „Nowotarżanie” reprezentowane będzie przez dwóch radnych: Jacentego Rajskiego i Grzegorza Luberdę. Także Ruch Obywatelski „Nasze Miasto” uzyskał dwa mandaty, obsadzone przez Janusza Tarnowskiego i Grzegorza Watychę, podobnie jak „Związek Nowotarżan”, który wprowadził do Rady Leszka Mikołajskiego i Andrzeja Swałtka.

*

W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zorganizowane zostało przez Uniwersytet Trzeciego Wieku spotkanie z profesorem Jerzym Wordliczkiem. Profesor w wykładzie zatytułowanym „Quo vadis dolor?” (dokąd prowadzi ból) uświadomił słuchaczom jak powstaje ból, jakie są jego rodzaje oraz jakie sposoby i możliwości łagodzenia.

*

24 listopada Galeria Sztuki „Jatki” w ramach cyklu „Mam wam coś do powiedzenia” zorganizowała spotkanie z Wojtkiem Dzioboniem – nowotarżaninem, miłośnikiem gór, wędrówek górskich, turystyki rowerowej i narciarstwa. Przedstawiony przez niego pokaz multimedialny nosił tytuł „Góry według Wojtka”.

*

Związek Euroregion „Tatry” zaprosił na wernisaż wystawy pokonkursowej w ramach Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora. W konkursie wzięło udział 40 nieprofesjonalnych artystów, mieszkających i tworzących na pograniczu polsko-słowackim, którzy nadesłali 173 prace wykonane różnymi technikami. Pierwsze miejsca ex aequo otrzymali: Mirosław Potoma ze Strocina oraz Stefan Telepa ze Zdyni. Na wernisażu, który odbył się w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ogłoszone zostały wyniki konkursu, a laureatom wręczono nagrody i wyróżnienia.

*

25 listopada Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował w Miejskim Ośrodku Kultury spotkanie z misjonarzem – salwatorianinem o. Kazimierzem Kubatem, pt. „Afryka, moja miłość z wyboru”.

*

W sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się kolejny koncert z cyklu „Wieczory Czwartkowe”, zatytułowany „Gitar czar”. Koncert prowadził Krzysztof Leksycki.

*

W Muzeum Podhalańskim otwarta została sentymentalna wystawa zatytułowana „Rozrywki nowotarżan – szalone lata 20-te i 30-te XX wieku”. Chyba po raz pierwszy zaprezentowano muzealne eksponaty dokumentujące obyczajowość mieszczańską w Nowym Targu okresu przedwojennego. Autorką wystawy i kreacji inspirowanych modą i sztuką okresu międzywojennego, była projektantka i fotografik Dorota Morawetz z Krakowa. Wernisaż urozmaicił koncert muzyczny zespołu „New Market Jazz Band”.

*

Burmistrz Marek Fryźlewicz został zaproszony do zakopiańskiej „Księżówki”, gdzie odbyła się inauguracja Roku Jubileuszowego 100-lecia Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski. Z tej okazji w „Księżówce” miało miejsce posiedzenie Rady Stałej KEP z udziałem kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza, oraz 10 biskupów. Warto dodać, że od pięciu lat Domem Rekolekcyjnym kieruje ks. dyrektor Leszek Mirek, rodem z Naprawy, który był wcześniej przez kilka lat wikarym w parafii NSPJ w Nowym Targu.

*

26 listopada w bursie gimnazjalnej odbyło się kolejne „Wieczorne spotkanie z historią, tradycją i kulturą w tle”. Gościem był krakowski historyk i reżyser Dariusz Walusiak, a tematem „Akcja »Burza« w okręgu krakowskim i powojenne losy żołnierzy”.

*

W Galerii „Stara Kotłownia” MOK odbył się wernisaż wystawy rzeźby Czesława Jałowieckiego. Wystawa nosi tytuł: „Moja pasja wczoraj i dziś”.

*

27 listopada Podhalańska Wspólnota Samorządowa zaprosiła do Spółdzielczego Domu Kultury na kolejne spotkanie z cyklu „Podróże. Wspomnienia. Sukces”, zatytułowane: „»Gorce« pod niebem Grecji”. Tematem były wspomnienia z podróży artystycznej nowotarskiego chóru.

*

Z okazji imienin patronki miasta Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na tradycyjną imprezę „Katarzynki 2010”. Na jej program złożyły się m.in.: happening „Katarzynkowe wróżby” w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego i wykonaniu grupy teatralnej „O szesnastej”, wykład dr Agnieszki Januszek-Sieradzkiej pt. „Św. Katarzyna Aleksandryjska – legenda i kult”, a punktem kulminacyjnym był koncert Katarzyny Groniec, zatytułowany „Listy Julii”.

*

28 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się Koncert Laureatów wieńczący XXI Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej „Sacrosong 2010”. Jego mottem były słowa: „Potrzebuje cię Chrystus, by miłować”. Organizatorami byli: Parafia Na Równi Szaflarskiej, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz Miejski Ośrodek Kultury, a patronat sprawował ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Jury przez dwa dni słuchało i oceniało zgłoszonych do przeglądu ponad 800 wykonawców i postanowiło przyznać Grand Prix Annie Malacinie z Poronina – wykonawczyni „Pieśni nad pieśniami”. Wśród laureatów byli soliści i zespoły z Nowego Targu: w kategorii zespołów i scholi dziecięcych – Aleksandra i Paweł Kutyłowie oraz Schola z Parafii Na Równi Szaflarskiej. W kategorii młodzieżowych solistów III miejsce zdobyła Justyna Pustówka, a w kategorii zespołów V miejsce przyznano Scholi Zespołu Szkół Ekonomicznych, która otrzymała także Puchar Przechodni – nagrodę publiczności. Laureaci wykonali kilkanaście utworów religijnych w różnych aranżacjach.

*

30 listopada Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na „Wieczór bukowiański w Nowym Targu”. W programie było spotkanie autorskie Stanisławy Galicy-Górkiewicz i prezentacja albumu fotograficzno-malarskiego jej córki Agnieszki Górkiewicz. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół regionalny „Hyrni”.

*

Ze sportu warto odnotować, że Tadeusz Błażusiak wygrał ostatnią finałową rundę i został triumfatorem mistrzostw Ameryki w endurocrossie.

GRUDZIEŃ

1 grudnia na nowotarskim cmentarzu pożegnaliśmy śp. prof. Zdzisława Rosaka – znanego i zasłużonego pedagoga Zespołu Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

*

2 grudnia radni nowotarscy w nowym składzie spotkali się w sali obrad Urzędu Miejskiego na pierwszej sesji Rady Miasta. W inauguracji nowej kadencji samorządu wzięło udział 19 radnych. W porządku obrad, które prowadził radny senior – Józef Trzciński, było przede wszystkim ślubowanie radnych i wybór przewodniczącego i jego zastępców. W przeprowadzonych po dwugodzinnej przerwie (z powodu pogrzebu matki kolegi radnego) wyborach zwyciężył Michał Glonek z PO, który został przewodniczącym Rady, a na zastępców wybrano: Jacentego Rajskiego ze Stowarzyszenia „Nowotarżanie” i Gabriela Samoleja z PiS.

*

Zatrudniająca najwięcej pracowników na Podhalu Firma „Wojas” świętowała w swoim zakopiańskim Hotelu „Stamary” 20-lecie działalności.

*

3 grudnia w hali kwiatowej „Cardemo” przy ul. Składowej w Nowym Targu przeprowadzony został kwiatowy pokaz mody. Kolekcja autorska Anety Knap, inspirowana czerwoną jarzębiną i kwiatem maku, nosiła nazwę „Red Folk”, a druga inspirowana była baśniami Andersena. Zaprezentowano także perfumy kwiatowe, biżuterię, torebki i bieliznę. Odbyło się też show taneczne i występ finalistki Festiwalu Piosenki w Krakowie.

*

„Gazeta Krakowska” zaprosiła do naszego miasta św. Mikołaja, który zajechał swoim zaprzęgiem na parking przy Galerii Handlowej Buy&Fly. „Krakowska” przygotowała dla najmłodszych niespodzianki – książki i płyty z bajkami. Mikołaj ma pozostać na Podhalu co najmniej do 6 grudnia i wtedy ma wszystkim rozdawać prezenty.

*

Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na wernisaż wystawy malarstwa pt. „Kolorowe Małżeństwo”. Swoje prace zaprezentowali Ewa i Andrzej Czarnotowie – artyści z Sosnowca. Wystawa była pięknym świątecznym prezentem dla nowotarskich miłośników sztuki.

*

4 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się „Spotkanie z Mikołajem”, zorganizowane przez nowotarski oddział Polskiego Związku Niewidomych dla 36 niewidomych dzieci. Organizatorzy, oprócz prezentów, przygotowali dla uczestników także warsztaty plastyczne.

*

W tym samym dniu w sali widowiskowej MOK nowotarski Klub Yamabushi zorganizował Mikołajkowy Turniej Jiu-jitsu.

*

5 grudnia odbyła się druga tura wyborów burmistrza Nowego Targu. Zwyciężył Marek Fryźlewicz, który otrzymał 51,66% głosów (głosowało na niego 5 303 wyborców). Kontrkandydat Janusz Tarnowski otrzymał 48,34% (4 962 głosów). Frekwencja wyniosła 39,05%. Zwycięski burmistrz wraz ze swoim sztabem najpierw fetował wygraną w siedzibie Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, a potem w karczmie „U Borzanka”.

*

6 grudnia już po raz szósty znani nowotarżanie przygotowali i wystawili w dniu św. Mikołaja spektakl dla dzieci pt. „Koziołeczek spis wycieczek”, na którym świetnie bawili się także dorośli. Spektakl według Kornela Makuszyńskiego wyreżyserował Juliusz Chrząstowski, scenografię opracowała Anna Dąbrowska, a oprawę muzyczną zapewnił New Market Jazz Band. Jak zwykle, przed spektaklem można było kupić paczki i wspomóc dzieci z rodzin ubogich. Imprezy mikołajowe dla dzieci organizowały instytucje kultury, stowarzyszenia, firmy, a także młodzież szkolna. Przykładowo: tradycyjnie młodzież z Gimnazjum Nr 1 zaprosiła na mikołajową imprezę niepełnosprawnych z nowotarskiej „Chatki”, a młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zorganizowała akcję mikołajową dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i obdarowała dzieci mnóstwem prezentów, dzięki hojności osób prywatnych i firm.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury w Dniu Wolontariusza rozstrzygnięty został plebiscyt „Aktywny 2010” i konkurs „Nowotarski Darczyńca 2010”. Laureatką plebiscytu została Anna Tylka – prezes nowotarskiego koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących, która zdobyła 449 głosów (na 637 oddanych). Na rzecz niewidomych pracuje blisko 10 lat. W konkursie na darczyńcę roku zwyciężyła spółka Dafo Plastics. Konkurs dla młodzieży na esej pt. „Wolontariat na Podhalu – szansą dla potrzebujących oraz drogą wzbogacania regionu”, wygrał Jakub Kwidziński z Liceum Ogólnokształcącego w Rabce. Esej został opublikowany na łamach „Dziennika Polskiego”. W finale projektu przeprowadzonego przez Miejski Ośrodek Kultury pod nazwą: „Nowotarski Dzień Wolontariusza 2010”, zaplanowano także gościnne spotkanie ze „Stowarzyszeniem Wiosna” i promocję publikacji Informator 2010. Organizacje pozarządowe z terenu miasta Nowego Targu i powiatu nowotarskiego. W hallu głównym MOK organizacje pozarządowe miały swoje stoiska, dzięki którym mogły się zaprezentować i poinformować o swej działalności. Nieco później dotarła informacja o sukcesie wolontariuszy z dwóch nowotarskich szkół w finale małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Laureatami zastali wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1, czyli popularnego „Sokoła”, oraz wolontariat szkolny z Gimnazjum Nr 1.

*

7 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się VIII Małopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych. Inicjatorką Konkursu jest nauczycielka muzyki z Nowego Targu – Dorota Kret. Impreza cieszy się popularnością i biorą w niej udział także wokaliści ze Słowacji. Po wielogodzinnych przesłuchaniach i ocenie wykonawców jury zdecydowało o przyznaniu miejsc i rozdziale nagród oraz wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii najmłodszych wykonawców I miejsce zajęła Kasia Słowik ze Studia Piosenki Septyma MOK w Nowym Targu. W drugiej kategorii I miejsce przypadło Katarzynie Surowiak ze Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej, a w trzeciej kategorii I miejscem uhonorowano Monikę Słaby z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu i Izę Guroś z Gimnazjum Nr 1 w Nowym Targu.

*

Wśród laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, którego finał miał miejsce w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, znalazł się Paweł Opozda z nowotarskiego Środowiskowego Domu Samopomocy „Chatka”. Zdobył on II miejsce w kategorii tkanina i aplikacja, za pracę pt. „Marcowe koty”. Tematem konkursu były „Cztery pory roku”.

*

9 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu obchodził 75-lecie istnienia. Przez te lata szkolne mury opuściło kilka tysięcy absolwentów. Zmieniał się profil kształcenia, jak zmieniało się samo rolnictwo. Uczniowie zdobywają wiedzę już nie tylko w klasach rolniczych i weterynaryjnych, ale także architektury krajobrazu, agrobiznesu, małej gastronomii i innych. Łącznie kształci się 480 uczniów w 22 oddziałach. ZSCKR szczyci się bardzo dobrymi wynikami nauczania i sukcesami uczniów, zwłaszcza w olimpiadach i konkursach „branżowych”, sporcie, turystyce i działalności społecznej. Zatrudnia 51 nauczycieli. Podczas jubileuszu nadano szkole nowy sztandar i odbyło się ślubowanie młodzieży, wręczenie odznaczeń, nagród i podziękowań. Uroczystości zaszczyciło swą obecnością wielu dostojnych gości, licznie reprezentowana była emerytowana kadra nauczycielska na czele z byłym wieloletnim dyrektorem Bolesławem Klichem. Warto nadmienić, że Zespół Szkół Rolniczych od dwóch lat podlega bezpośrednio pod ministerstwo rolnictwa, co przynosi spore dotacje finansowe na remonty i modernizację. W planach jest rozbudowa szkoły.

*

Galeria Sztuki „Jatki” zaprosiła na kolejne spotkanie z cyklu: „Mam wam coś do powiedzenia”. Gościem wieczoru był Leszek Pustówka – artysta plastyk, który zaprezentował pokaz multimedialny zatytułowany „Moja Toskania”.

*

10 grudnia w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu dzieci uczestniczyły w spotkaniu autorskim ze Zbigniewem Dmitrocą – poetą, bajkopisarzem, tłumaczem i dramaturgiem. Obejrzały też spektakl Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”.

*

W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpił Kabaret Hrabi. Artyści przedstawili program pt. „Savoir vivre”.

*

Szkoła Podstawowa Nr 5 zorganizowała VII Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje prawie wszystkich nowotarskich podstawówek. Pytania wymagały m.in. znajomości ulic naszego miasta i przyporządkowania do nich różnych charakterystycznych obiektów, znajomości elementów stroju góralskiego, umiejętności rozpoznawania rozmaitych przedmiotów wyłącznie przez dotyk itp. W konkursie zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3, II miejsce przypadło gospodarzom, czyli uczniom Szkoły Nr 5, a III uczniom Szkoły Nr 11. Sponsorem nagród był burmistrz Marek Fryźlewicz, a puchar i medale ufundował dyrektor Krzysztof Kuranda. Oni też wręczyli je laureatom.

*

Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej i nowotarski oddział PTH, w ramach cyklu „Wieczorne spotkania z historią, tradycją i kulturą w tle”, zorganizowali wykład połączony z prezentacją multimedialną pt. „Zarząd oddziału powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu w latach 1945–1975”.

*

11 grudnia w galerii „Stara Kotłownia” w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. „Pretekst”. Swą twórczość plastyczną zaprezentowało pięciu zaprzyjaźnionych studentów krakowskiej ASP, wśród których był jeden nowotarżanin – Jacek Hajnos.

*

Sukcesem zakończył się występ Agnieszki Kościelniak ze Spytkowic w hali Expo w Łodzi, gdzie odbyła się finałowa gala Miss Polonia 2010. Najpiękniejsza dziewczyna Podhala została I Wicemiss Polonia. Pokonała ją tylko reprezentantka województwa podlaskiego Rozalia Mancewicz, która zdobyła koronę Miss Polonia 2010.

*

12 grudnia ze znacznym wyprzedzeniem, bo na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, członkowie nowotarskiego oddziału Związku Podhalan spotkali się w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera na wieczerzy wigilijnej. Było wspólne biesiadowanie przy stołach zastawionych tradycyjnymi wigilijnymi potrawami, łamanie się opłatkiem i oczywiście życzenia świąteczne i noworoczne. W czasie posiadów swą najnowszą książkę zatytułowaną Zauroczenie psychiką ludzką zaprezentował Józef Kwolka.

*

Podhalańskie Koło Pszczelarzy z Nowego Targu zorganizowało tradycyjny „Pszczelarski rój”, czyli podhalańskie święto bartników, tym razem w Rogoźniku w parafii św. Andrzeja Boboli.

*

13 grudnia w kościele św. Katarzyny odprawiona została uroczysta msza święta w 29. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Następnie odbył się Apel Poległych pod Krzyżem Katyńskim.

*

14 grudnia w czasie sesji Rady Miasta Marek Fryźlewicz został zaprzysiężony na burmistrza. Po wręczeniu mu zaświadczenia komisji wyborczej o wyborze na burmistrza i złożeniu ślubowania przyszła pora na pierwsze w tej kadencji wystąpienie. Marek Fryźlewicz podziękował przede wszystkim tym, którzy mu zaufali, wspierali go i ponownie wybrali na to zaszczytne stanowisko. Zaznaczył, że traktuje to jako wyzwanie i zobowiązanie do dalszej, wytężonej pracy dla rozwoju naszego miasta i dobra jego mieszkańców. Zapewnił, że jednakowo ważne są dla niego problemy wszystkich rejonów miasta, a we wszelkich działaniach najważniejszy jest człowiek.

*

Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na pokaz slajdów pt. „Maroko autostopem” z udziałem Leszka Hynda.

*

Sprzyjające warunki śniegowe w naszym mieście umożliwiły przygotowanie (z pomocą ratraka) tras dla narciarzy biegowych na lotnisku i w jego rejonie. Przygotowano trasy: 9-kilometrową i 7-kilometrową, z których mogą korzystać miłośnicy tego sportu w każdym wieku.

*

15 grudnia Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu podsumował tegoroczną część projektu pod nazwą „Szansa na aktywność”. Dotychczas z projektu finansowanego przez Unię Europejską, aktywizującego ludzi bezrobotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji, skorzystało 50 osób.

*

16 grudnia okazały świerk rosnący przed nowotarskim ratuszem, zgodnie z miejską tradycją, został udekorowany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 przy pomocy wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego, św. Mikołaja i strażaków. Strażacki podnośnik hydrauliczny umożliwił zawieszenie ozdób nawet na szczycie choinki. Dzieci przygotowały pełne kosze wykonanych własnoręcznie ozdób i program artystyczny, a czekał na nich w ten mroźny dzień w ratuszu słodki poczęstunek z gorącą herbatą.

*

W sali koncertowej Szkoły Muzycznej odbył się ostatni w tym roku koncert z cyklu: „Wieczory Czwartkowe”, zatytułowany „Obojowe nastroje adwentu”. Spotkanie poświęcone było muzyce barokowej. Wykonawcy – oboiści Arkadiusz Krupa i Maksymilian Lipień, związani są z Katowicką Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Towarzyszył im zespół skrzypcowy Da Camera, pod artystycznym kierownictwem Krzysztofa Leksyckiego.

*

17 grudnia Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej i Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego zorganizowały uroczystości 150-lecia urodzin dra Jana Bednarskiego – posła na Sejm Krajowy we Lwowie, lekarza, samorządowca i działacza społecznego. Dzięki niemu powstały takie obiekty w naszym mieście jak szpital, gimnazjum i bursa. Był także założycielem Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, które wznowiło działalność w 1994 r. i obrało go za swego patrona.

*

18 grudnia Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy prac plastycznych Zofii i Jana Mrożków z Nowego Targu.

*

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Targu zorganizowali w restauracji „Ruczaj” tradycyjne spotkanie opłatkowe. Warto odnotować, że mijający 2010 rok był dla UTW bardzo udany. Od burmistrza Nowego Targu UTW otrzymał pomieszczenie wraz z wyposażeniem, a podpisana z Powiatowym Biurem Pracy umowa pozwoliła na zatrudnienie od stycznia pomocy biurowej bez ponoszenia kosztów. Stowarzyszenie coraz pełniej zaspokaja potrzeby i oczekiwania starszych mieszkańców naszego miasta i cieszy się coraz większą popularnością. IV rok akademicki 2010/2011 rozpoczęło 33 nowych członków, a na koniec roku UTW liczył 139 członków. Wszechstronna oferta, świetna promocja, aktywność i niespożyta energia prezes Marii Kopytek, wspomaganej przez zarząd i koleżanki z inicjatywą, sprawiły, że UTW jest najprężniejszym stowarzyszeniem w Nowym Targu.

*

19 grudnia gośćmi XXIV Salonu Poezji, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w nowotarskim ratuszu, byli Agnieszka Rosner-Zawilińska i Edward Zawiliński. Ostatni w tym roku, przedświąteczny Salon „Witaj gwiazdko złota…” przekształcił się we wspólne z publicznością śpiewanie kolęd i pastorałek.

*

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, wypełnionej do ostatniego miejsca, odbyły się dwa spektakle jasełkowe przygotowane przez Gimnazjum nr 2 i Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. „Jasełka” zorganizowali i wyreżyserowali księża – Mariusz Dziuba i Józef Urbańczyk z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, we współpracy z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym i Miejskim Ośrodkiem Kultury. W świątecznych dekoracjach i miłym nastroju było wiele kolędowania i zebrano sporo wolnych datków, które organizatorzy przeznaczą na wakacyjne wyjazdy dzieci z ubogich rodzin.

*

Po raz piaty nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował „Wigilię w mieście”. Mróz nie zniechęcił nowotarżan do wzięcia udziału we wspólnym przedświątecznym spotkaniu na Rynku. Przed ratuszem czekał na nich nie tylko wigilijny stół, ale także ciekawy program artystyczny i serdeczne świąteczne życzenia. Na głowy uczestników sypnął owsem „na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie” prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Alojzy Lichosyt. Życzenia mieszkańcom miasta złożył też burmistrz Marek Fryźlewicz i prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok. Widowisko „Z kolędą”, przygotowane z okazji wigilii, zaprezentowali „Mali Śwarni”, wystąpili również studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Chór „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej, który zachęcał zgromadzonych „na wiliji” do wspólnego kolędowania.

*

20 grudnia burmistrz Marek Fryźlewicz wziął udział w małopolskim spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez marszałka Marka Sowę i wojewodę Stanisława Kracika. Odbyło się ono w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Specjalnymi gośćmi byli metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. kardynał Franciszek Macharski i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej, a przyjęcie w foyer teatru.

*

Po intensywnych próbach, przed Bożym Narodzeniem góralskie jasełka z szopką, hołdem Trzech Króli, dziecięcymi zabawami i kolędowaniem, zaprezentował zespół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Milusioki”. Przedstawienie było ozdobą szkolnej wigilii.

*

Z kolei młodzież Gimnazjum Nr 1 zaprezentowała społeczności szkolnej bożonarodzeniowy spektakl „Obiecany Mesjasz… w świetle tradycji żydowskiej”, przygotowany na kanwie Skrzypka na dachu Szolema Alejchema. Kolejny spektakl dla szerszej publiczności zaplanowano na styczeń przyszłego roku.

*

23 grudnia Muzeum Podhalańskie zakończyło trwające od 10 grudnia zadanie edukacyjne pt. „Magia świąt Bożego Narodzenia na Podhalu”. Celem projektu było zapoznanie dzieci z dawnymi obrzędami i zwyczajami oraz samodzielne wykonanie kartek świątecznych z wykorzystaniem wzornictwa podhalańskiego.

*

24 grudnia, jak co roku, znana z działalności charytatywnej rodzina Worwów zaprosiła do swojej restauracji „Ruczaj” na wieczerzę wigilijną osoby samotne i znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. W wieczerzy uczestniczyli także księża nowotarskich parafii, przedstawiciele władz miasta i chór „Echo Gorczańskie”, który umilił swym występem wigilijne spotkanie.

*

O ludziach samotnych i potrzebujących pamiętał, jak zawsze, nowotarski oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej z szefową Jadwigą Kuś na czele. Podopieczni mogli skorzystać z pomocy na miejscu, a także otrzymali świąteczne paczki żywnościowe do domów.

*

25 grudnia w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej ks. kustosz prałat Tadeusz Juchas uroczyście świętował swoje 25-lecie „proboszczowania” w Ludźmierzu.

*

28 grudnia burmistrz Nowego Targu, Miejski Ośrodek Kultury i Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” zaprosili na świąteczno-noworoczny koncert kolęd i pastorałek zatytułowany „Raduj się świecie przyszedł Pan”. Atrakcyjny program wypełniły chóry – „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej i „Cantata” z Niepołomic, zespół instrumentalny „Ricercar” z Krakowa, pod dyrekcją Bogusława Grzybka, oraz soliści: Zofia Kilanowicz, Wiktoria Bisztyga, Jadwiga Woźniacka, Ada Kuś, Stanisław Ziółkowski oraz Maria Cyrwus, Jan Mikołajski i Wojciech Szopiński. Akompaniowały: Maria Rydzewska i Agnieszka Derebas, a koncert prowadziła Zofia Sokołowska. Na zakończenie nowotarska publiczność, szczelnie wypełniająca salę widowiskową MOK, połączonym chórom i wszystkim solistom zgotowała owację na stojąco.

*

29 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił Kabaret Młodych Panów.

*

30 grudnia w sali obrad Urzędu Miasta odbyła się III sesja Rady Miasta. W porządku obrad było m.in. ślubowanie radnej Ewy Pawlikowskiej (weszła w skład Rady w miejsce burmistrza Marka Fryźlewicza, który nie może łączyć obu tych funkcji), wręczenie nagród laureatom konkursu „Dom i ogród moich marzeń”, zorganizowanego w ramach Dnia Edukacji Architektonicznej, wydanie opinii o lokalizacji kasyna gry w budynku Galerii Nowotarskiej Buy&Fly. Rada Miasta podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu lokalizacji kasyna gier dla opolskiej sp. z o.o. Estrada Polska.

Dobiegł końca rok 2010. Nie był łatwy. Nowy Rok powitaliśmy w świątecznym nastroju, pełni serdecznych życzeń i nadziei, że rok 2011 będzie dla nas wszystkich szczęśliwszy.

Zofia Giełczyńska, w: „Almanach Nowotarski” nr 15, Nowy Targ 2011 r., s. 189

Aktualizacja: 01-12-2011r.
Oglądane: 17057 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE