RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 100

Gorce

Pod względem turystycznym pasmo Gorców należy do bardziej atrakcyjnych pasm górskich w Polsce. Nazwa Gorce wywodzi się od sposobu pozyskiwania leśnych polan oraz słowa gorzeć - które znaczy tyle co palić, płonąć. Metodą żarową czyli poprzez wypalanie lasów dawni mieszkańcy zdobywali nowe tereny pod uprawy i działalność pasterską.

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m. npm), który poniekąd stanowi pewną osobliwość. Z jego szczytu rozchodzą się w siedmiu kierunkach grzbiety górskie o różnej długości.

Gorce są niezwykle atrakcyjne zwłaszcza dla turystów lubiących ciszę i odosobnienie. Ruch turystyczny nie jest tak intensywny jak w Tatrach czy Pieninach. Liczba szlaków turystycznych zadowoli zarówno piechurów jak też miłośników kolarstwa górskiego.

Zwłaszcza ci ostatni znajdą tu dla siebie idealne warunki do uprawiania swojego hobby. Szlaki położone od strony Nowego Targu są atrakcyjne pod względem widokowym. Przepiękna panorama rozciąga się na Tatry, podhalańskie wsie, Jezioro Czorsztyńskie oraz Pieniny z Trzema Koronami. Przy dobrej pogodzie widoczna jest też charakterystyczna sylwetka Babiej Góry.

 

Gorczański Park Narodowy

Został utworzony w 1981 roku w celu ochrony pozostałości puszczy karpackiej będącej największym walorem regionu. Szczególną wartość zarówno dla krajobrazu jak i przyrody przedstawiają polany reglowe, powstałe w wyniku prowadzenia typowej dla tego regionu gospodarki pasterskiej.

 

Szałasowy  Ołtarz na Czole Turbacza

7 września 1953 r. w drzwiach nieistniejącego szałasu na Czole Turbacza ks. Karol Wojtyła odprawił mszę święta dla grupy znajomych naukowców, studentów, pasterzy i przygodnych turystów. Msza polowa była niezwykła z uwagi na fakt sprawowania liturgii przez ks. Wojtyłę twarzą do zgromadzonych ludzi. Według obowiązujących wówczas przepisów kościelnych kapłan zobowiązany był sprawować mszę twarzą do ołtarza. Dopiero sobór watykański II, który rozpoczął się 9 lat później zezwolił m.in. na odprawianie mszy w języku ojczystym frontem do zgromadzonych w kościele wiernych.

 

 

 

Turbacz

Położony na wysokości 1310 m n.p.m jest najwyższym szczytem Gorców. Celem turystycznych wypraw był już w XIX wieku i tak pozostało po dzień dzisiejszy.

Góra jest zaliczana do Korony Gór Polski, którą tworzy 28 szczytów w pasmach górskich zlokalizowanych na terenie Polski.

Pod szczytem Turbacza mieści się schronisko PTTK zapewniające ponad 100 miejsc noclegowych. W ostatnich latach budynek schroniska przeszedł modernizację przez co podniósł się jego standard.

Turbacz jest również największym w całych Gorcach węzłem szlaków turystycznych. To tutaj między innymi przebiega główny szlak beskidzki liczący przeszło 520 km długości.

W sezonie zwłaszcza w weekendy plac ze stołami przed schroniskiem zapełnia się licznymi turystami pieszymi i rowerowymi, wędrującymi na Turbacz od strony Nowego Targu, Obidowej, Rabki, Krościenka czy Łopusznej.

Aktualizacja: 02-07-2018r.
Oglądane: 8401 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE