RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 70

Kronika wydarzeń - rok 2009

STYCZEŃ

Nowy Rok powitał nas mroźną pogodą i opadami śniegu, stwarzając świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Już pierwszego dnia grupa młodych ludzi bawiła się na lotnisku przy piętnastostopniowym mrozie, uprawiając zmodyfikowany kiteskiing, a sporo narciarzy i turystów pieszych wybrało się na Turbacz - szlaki żółty i zielony były w bardzo dobrym stanie. W czasie weekendu można też było korzystać ze ślizgawki w Miejskiej Hali Lodowej.

Od początku roku nie obowiązuje już nowotarżan płacenie podatku od czworonożnych przyjaciół - była to symboliczna opłata 32 zł rocznie, ale Straż Miejska ma baczniej obserwować, czy właściciele sprzątają po swoich pieskach, i nawet karać mandatami, jeśli tego nie czynią. Nadmienić należy, że schronisko dla psów będzie nadal dotowane z miejskiego budżetu.

Marek Dewódzki, właściciel obuwniczej Firmy DEMAR, otrzymał Medal 660-lecia Miasta Nowy Targ z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Firmy, która zainwestowała przed laty w niektóre hale po byłym kombinacie NZPS "Podhale" i stworzyła wiele miejsc pracy.

3 stycznia na cmentarzu w Czorsztynie pochowany został śp. Antoni Deskur - adwokat z Nowego Targu. Był cenionym prawnikiem, autorytetem zawodowym, zwłaszcza w zakresie prawa cywilnego, człowiekiem wielkiej uczciwości i rozwagi, zaangażowanym w wiele spraw społecznych naszego miasta. Nabożeństwo żałobne i ceremonię pogrzebową odprawił ks. kardynał Stanisław Dziwisz. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział wraz z rodziną przedstawiciele nowotarskich władz samorządowych, środowiska prawniczego, koledzy i przyjaciele.

Warto odnotować, że w naszym mieście udało się uchronić przed zniszczeniem zabytkowy fragment muru. W trakcie prac remontowych budynku przy ul. Waksmundzkiej natknięto się na numer domu zapisany w zaprawie murarskiej. Kawałek muru starannie wyciął majster budowlany Jan Wielkiewicz, a następnie numery odnowił Piotr Chodorowicz - rzeźbiarz i konserwator zabytków. Prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku nie było nazw ulic, a każdy dom posiadał swój własny numer. Ten odnaleziony, który trafił do Muzeum Podhalańskiego PTTK, to był numer 331.

4 stycznia w sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się Wieczór Kolęd, którego gwiazdą był zespół De Press, prezentujący kolędy ze swojej nowej płyty. W czasie koncertu wręczone zostały Medale Pamiątkowe Podhala przyznane przez starostę nowotarskiego. Otrzymali je: Katarzyna Rogowiec - paraolimpijka, uczestniczka wyprawy na Kilimandżaro w 2008 roku, Michał Borzęcki - szef nowotarskiej, wielopokoleniowej firmy rodzinnej, która obchodziła w ubiegłym roku stulecie istnienia, Kazimierz Furczoń - pierwszy baca, który uzyskał zezwolenie na produkcję oscypka z certyfikatem, Maciej Kopytek - prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Rabki i ratownik GOPR.

Na piętrze nowotarskiego Urzędu Miejskiego można było oglądać kolorowe, pełne fantazji szopki wymyślone i wykonane przez uczniów na Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, podtrzymujących świąteczno-noworoczny nastrój (ocenę szopek i rozdanie nagród laureatom konkursu przewidziano na 15 stycznia). W takim też nastroju rozpoczął się okres kolędowania, spotkań opłatkowych i koncertów noworocznych.

6 stycznia burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz dorocznym zwyczajem zaprosił na spotkanie noworoczne, tym razem do Karczmy "Góralsko-Strawa". Po raz 19. spotkali się przedstawiciele nowotarskiej społeczności: proboszczowie miejskich parafii, reprezentanci kręgów gospodarczych, biznesowych, artystycznych, sportowych, służby zdrowia, palestry, kultury, szkolnictwa, radni, przedstawiciele miejskich instytucji i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Na spotkanie przybyli także: wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda, starostowie nowotarscy, gospodarze Zakopanego, burmistrz Starego Sącza, wójtowie okolicznych miejscowości. Parlamentarzystów reprezentował senator Tadeusz Skorupa, a Związek Podhalan - grupa działaczy z prezesem Maciejem Motorem-Grelokiem na czele. Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wystąpieniu podsumował nowotarski 2008 rok, noworoczny toast wzniósł przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski, a całe spotkanie prowadzili: Bartek Koszarek i Marcin Kudasik w asyście góralskiej muzyki. Potem było składanie noworocznych życzeń i wspólna zabawa.

W tym też dniu, zgodnie z tradycją - w Święto Trzech Króli, nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował spotkanie opłatkowe. Najpierw uczestnicy przybyli do kościoła św. Katarzyny na mszę św. Tam przy sztandarze nowotarskiego oddziału przyjęto w szeregi Związku Podhalan nowych pięciu członków. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK, gdzie łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, obejrzeli jasełka przygotowane przez Małych Śwarnych, degustowali świąteczne smakołyki i wspólnie kolędowali.

Również w Święto Trzech Króli ks. kardynał Franciszek Macharski obchodził trzydziestolecie swoich święceń biskupich. Ponieważ jest nie tylko Honorowym Obywatelem Nowego Targu, ale także hierarchą bliskim nowotarżanom dzięki uczestnctwu w wielu ważnych dla miasta wydarzeniach, burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wystosowali na jego ręce życzenia, gratulacje, podziękowania i wyrazy szacunku w imieniu nowotarskiego samorządu i mieszkańców miasta.

8 stycznia w nowotarskiej restauracji "Kaprys" Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Targu, zrzeszający podhalańskich rzemieślników, zorganizował spotkanie noworoczne z przedstawicielami współpracujących instytucji. Była to świetna okazja do podsumowania minionego roku, pochwalenia się osiągnięciami i sukcesami, z których na szczególne podkreślenie zasługuje działalność edukacyjna i liczba uczniów uczących się rzemiosła.

10 stycznia na stoku Zadział odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Branży Turystycznej w Narciarstwie Alpejskim. Główną konkurencją był slalom gigant. Sportowym zmaganiom towarzyszył piknik z licznymi konkursami, występ zespołu Detox, a na zakończenie pokaz ogni sztucznych.

Także 10 stycznia dziecięcy zespół regionalny "Mali Hyrni" obchodził jubileusz dwudziestopięciolecia działalności. Przed ćwierć wiekiem założył go Bronisław Warpecha, a dziś prowadzi go syn założyciela - Maciej, wspólnie z Danutą Neupauer. Ponad czterdziestu małych artystów wytrwale doskonali swój program artystyczny dwa razy w tygodniu na próbach odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. "Mali Hyrni", przy niewielkiej pomocy zaprzyjaźnionych dorosłych artystów, zaprezentowali na uroczystościach jubileuszowych widowisko zatytułowane "Po kolędzie" - nawiązujące do pradawnych zwyczajów bożonarodzeniowych Podhala. Podziękowaniom, serdecznym życzeniom i gratulacjom nie było końca. Zespół ma także opracowane inne programy, jak: "Na holi", "Przy paseniu" czy "Nase śpiewanie i granie". Z tym repertuarem "Mali Hyrni" objechali sporo europejskich krajów, m.in. Węgry, Bułgarię, Austrię, Francję, brali udział w wielu festiwalach, przeglądach i konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Na jubileusz zjechali się licznie dawni członkowie, by razem pośpiewać, powspominać i wspólnie się zabawić.

11 stycznia kolejny raz w naszym mieście zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nowotarżanie nie zawiedli i kolejny raz wykazali się hojnością. W sztabie, mieszczącym się w Miejskim Ośrodku Kultury, cały dzień i wieczór trwał wzmożony ruch. Tam zziębnięci, kwestujący wolontariusze (było ich 86) przychodzili się zagrzać i posilić strażacką grochówką. Maluchów grzały raczej emocje, np. wyjazdy w górę na strażackim podnośniku, czy inne atrakcje. Dla wszystkich zainteresowanych na scenie sali widowiskowej odbywały się występy zespołów, spektakle, przeróżne pokazy rozmaitych sztuk walki, mody itp. Była także loteria. Łącznie uzbierano 41 000 210 zł i 61 groszy. Pieniądze zbierano także w piątek podczas koncertu w Klubie "Dudek" i na lodowisku na meczu hokejowym, gdzie wylicytowano koszulkę kapitana drużyny Wojas Podhale za 500 zł.

13 stycznia w warszawskiej siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski spotkali się przedstawiciele 54 polskich miast papieskich, czyli tych odwiedzanych przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymek do Polski. Nasze miasto reprezentował Burmistrz Marek Fryźlewicz. Była to okazja do podsumowania przebiegu VIII Dnia Papieskiego. Kwesta zorganizowana w całym kraju na sfinansowanie stypendiów dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin przyniosła 6 000 000 zł. Pomocą stypendialną, która nazywana jest "żywym" pomnikiem Jana Pawła II, objętych jest już 2 100 osób. Kilkunaście z nich mieszka na Podhalu. Ustalono, że IX Dzień Papieski obchodzony będzie 11 października pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Wolności". Uczestnicy dyskutowali także o podjęciu wspólnych inicjatyw, np. stworzenia szlaku miast papieskich. Podhalańskim akcentem spotkania był krótki występ nowotarskiego zespołu regionalnego "Śwarni", który zaśpiewał góralskie kolędy i pastorałki.

Także w tym dniu odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury kolejne spotkanie z cyklu "Coby wyonacyć starość" zatytułowane "Coby uczcić Malućkiego w stajence". Do wspólnego kolędowania zaproszono m.in. panie z Koła Gospodyń z Raby Wyżnej.

Również w tym dniu w Nowym Targu otwarta została Castorama. Jest to 51. placówka w Polsce. Nowotarski hipermarket budowlany mieści się między ul. Szafarską, a "zakopianką", w pobliżu Almy. Na jego półkach leży 50 tysięcy rodzajów rozmaitych materiałów budowlanych. Castorama zatrudnia stu dwudziestu pracowników, a jej dyrektorem jest Maciej Pawlus.

15 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się trwający kilka godzin koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczono na rehabilitację siedemnastoletniego Jacka Mrowcy z Szaflar, który w ubiegłym roku uległ ciężkiemu wypadkowi. O Jacku - perkusiście zespołu Mrowca Band - środowisko muzyczne Podhala nie zapomniało i na koncercie zagrały zespoły, m.in. Zawrat - pomysłodawca imprezy, Emblemat, Zbóje, Taryfa Nocna.

Także w tym dniu noworoczne spotkanie dla wszystkich przyjaciół zorganizował również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu. Przybyli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oświatowych, wiele zaprzyjaźnionych organizacji oraz sponsorzy. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Ośrodka w ubiegłym roku, pochwalenia się osiągnięciami i sukcesami wychowanków, podziękowania za dotychczasowe wsparcie a także planowanie najbliższej przyszłości Ośrodka. Dużo oczekuje się od nowo powstałego Stowarzyszenia "Damy radę", którego celem jest wspieranie działalności Ośrodka, zwłaszcza w zakresie pozyskiwania środków pozarządowych. Zgodnie z tradycją tych spotkań, uczniowie powitali gości programem artystycznym, natomiast uczniowie z działu kucharskiego ZSZ Nr 1 przygotowali pod kierunkiem swoich nauczycieli świąteczne przyjęcie.

16 stycznia po raz kolejny nauczyciele szkół tischnerowskich i zaprzyjaźnionych placówek spotkali się w weekend na konferencji naukowej w Łopusznej, której organizatorami byli Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" i Krakowski Instytut Myśli Józefa Tischnera. Tym razem tematem wiodącym była "wolność". Na otwarcie konferencji, w której uczestniczyło ponad 150 nauczycieli z różnych stron Polski, młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu przygotowała spektakl zatytułowany "Lustra".

W tym też dniu odbył się w Galerii MBWA "Jatki" wernisaż wystawy malarstwa Marii Gadowskiej. Autorka eksponowanych prac jest laureatką Grand Prix III Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

Wcześniej w jeden z bardziej mroźnych wieczorów odbył się w "Jatkach" koncert noworoczny w wykonaniu Sylwii Basty i jej zespołu dziewcząt z Gimnazjów w Waksmundzie i Krempachach - Hilaritas. Sylwia Basta zadbała o niebanalny repertuar atrakcyjny muzycznie i z ważnym przesłaniem.

17 stycznia na scenie sali widowiskowej MOK uczniowie nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 zaprezentowali spektakl bożonarodzeniowy zatytułowany "Nowe życie".

W tym samym dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na otwarcie wystawy laureatów XXXII Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Widzowie mogli oglądać prace malarskie, tkackie a także instalacje kilku nagrodzonych w konkursie artystów.

18 stycznia Miejski Ośrodek Kultury przygotował dla miłośników poezji VI spotkanie poetyckie. Tym razem przed nowotarską publicznością wystąpił krakowski aktor Jakub Kosiniak, który czytał poezje Czesława Miłosza - Traktat teologiczny. W głębokiej ciszy słuchano poetyckich refleksji o Bogu, człowieku, cierpieniu, cenie wielkości czy wyobcowaniu artysty. Nastrój zadumy spotęgowała góralska skrzypcowa muzyka Stanisławy Galicy-Górkiewicz.

18 stycznia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert noworoczny zatytułowany "Wielka sława to żart". Nowotarżanie mieli okazję posłuchać lżejszego, klasycznego repertuaru rozrywkowego - najsłynniejszych arii operetkowych w wykonaniu Krystyny Tyburowskiej (sopran) i Jana Zakrzewskiego (tenor) oraz Orkiestry Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńki. Wstęp był wolny. Blisko dwu i półgodzinny koncert zachwycił nowotarską publiczność, która zgotowała artystom owacje na stojąco, i zakończył się trzykrotnymi bisami. Był to I Koncert Noworoczny zorganizowany przez burmistrza Marka Fryźlewicza dla nowotarżan. Według zapowiedzi, kolejne będą realizowane w latach następnych.

Także w tym dniu w kościele św. Katarzyny odbyło się spotkanie opłatkowe Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z terenu Podhala.

19 stycznia dzieci ze świetlicy "Renovaro" przy parafii św. Jadwigi Królowej przedstawiły jasełka, na które zaproszeni zostali głównie babcie i dziadkowie z okazji ich święta.

Nasze miasto otrzymało 3 miliony zł na budowę hali sportowej przy szkole na osiedlu Niwa. Nowy Targ będzie realizował pierwszą tak dużą inwestycję za unijną środki finansowe. Powstanie pierwsza w mieście wielofunkcyjna, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, mieszcząca w układzie podłużnym boisko do piłki ręcznej i unihokeja, boiska do koszykówki, tenisa stołowego, piłki siatkowej. Przewidziana jest także widownia na dwieście miejsc, sale gimnastyki korekcyjnej, zaplecze sanitarne i szatniowo-natryskowe, pomieszczenia trenerów i magazyn sprzętu. Wymiary hali pozwolą na rozgrywanie zawodów rangi krajowej. Prace budowlane mają się rozpocząć wiosną, a zakończenie inwestycji przewiduje się końcem 2011 roku.

Po przeniesieniu się Urzędu Skarbowego do własnej siedziby i po przeprowadzeniu kosztem miliona złotych remontu opuszczonych przezeń pomieszczeń, nie odnawianych od czterdziestu lat, nowotarski Urząd Miejski dokonał istotnych zmian w lokalizacji swych wydziałów. I tak: Urząd Stanu Cywilnego opuścił nowotarski Ratusz i wprowadził się do nowego pomieszczenia na parterze budynku Urzędu, wrócił także do wyremontowanych pomieszczeń Wydział Infrastruktury Społecznej i Promocji oraz Wydział Oświaty; nową lokalizację zyskało biuro obsługi klienta - na parterze przy wejściu od placu Słowackiego, także na parter z najwyższej kondygnacji przeniesiono wydział dowodów osobistych oraz dział podatków lokalnych. Wszystko dla wygody mieszkańców.

Nowotarski magistrat przygotował dla narciarzy trasę biegową w okolicy lotniska. Początek na parkingu przy al. Tysiąclecia, dalej wzdłuż Białego Dunajca trasa wiedzie do Szaflar, okrąża Bór i wraca do miejsca startu. Narciarze mogą już trenować przed startem w Biegu Podhalańskim albo pobiegać rekreacyjnie.

22 stycznia w nowotarskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów z Podhala z wojewodą małopolskim Jerzym Millerem. Trwało aż cztery godziny. Dotyczyło głównie planów samorządowców na rok bieżący oraz utrudnień, na jakie napotykają w codziennej pracy, zwłaszcza administracyjnych barier dla inwestycji.

W tym też dniu w nowotarskim MOK odbyło się spotkanie z autorką kolejnej, piątej już publikacji na temat rodzinnej miejscowości - Stanisławą Galicą-Górkiewicz. Promowana książka zatytułowana Bukowina Tatrzańska . Powrót do źródeł jest efektem wieloletnich zainteresowań i pracy. Cierpliwe wertowanie kronik parafialnych, szkolnych, strażackich, przeprowadzanie licznych wywiadów, głównie z mieszkańcami wsi i okolic, gromadzenie starych, cennych fotografii sprawiło, że choć książka nie jest publikacją naukową, zawiera bogactwo informacji dotyczących Bukowiny Tatrzańskiej, indeks nazw geograficznych i osobowych, a także bibliografię. Pisana jest w przyjemnym gawędziarskim stylu. Autorka podczas spotkania zapowiedziała książkę poświęconą ludziom związanym z Bukowiną Tatrzańską.

Również w tym dniu w Galerii MBWA "Jatki" odbyły się jasełka zatytułowane "O Narodzeniu Naszego Zbawiciela Jezusa", na które zaprosił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Targu. Program przygotowały dzieci i młodzież z Ośrodka pod kierunkiem swoich nauczycielek.

23 stycznia także w Galerii "Jatki" miał miejsce pokaz multimedialny z cyklu: Mam wam coś do powiedzenia zatytułowany "Pharilapcha w stylu alpejskim". O największym wyczynie ostatniej dekady zrealizowanym przez młody zespół w Himalajach opowiadał Michał Król.

24 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się kolejny Koncert Noworoczny zatytułowany "Nucom Janieli" - kolędy, pastorałki, wiersze i powiastki. W koncercie wzięły udział dwa chóry. Występujący gościnnie w Nowym Targu Chór Kolegiaty Bożego Ciała w Bieczu pod dyrekcją Beaty Bochni z solistami Dorotą Jurczyk i Krzysztofem Piotrowskim oraz Miejski Nauczycielski Chór "Gorce" pod dyrekcją Janiny Glińskiej z solistami: Marią Cyrus, Dorotą Żmudą, Janem Mikołajskim i Wojciechem Szopińskim. Akompaniowała Barbara Kaperska, a wiersze recytowali: Wanda Szado-Kudasik, Roman Dzioboń i Wojciech Szopiński.

27 stycznia, jak co roku, w Miejskim Ośrodku Kultury kolędowały przedszkolaki. Każde przedszkole publiczne i prywatne w Nowym Targu nim zaprezentowało się nowotarskiej publiczności starannie przygotowując swój program, składający się z różnorodnych kolęd i pastorałek - od tradycyjnych do współczesnych. Dzieci ponadto składały wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta najserdeczniejsze życzenia.

29 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej "Jarmark Nowotarski", której autorem jest Piotr Rayski-Pawlik - znany i popularny w mieście dziennikarz i fotografik. Ekspozycja (około 30 prac) jest owocem kilkuletniej bacznej obserwacji i utrwalania co ciekawszych scenek oraz charakterystycznych bywalców nowotarskich jarmarków. Zdjęcia wcześniej eksponowane były w zaprzyjaźnionym z naszym miastem niemieckim Radevormwald. Wystawie towarzyszył barwny folder.

29 stycznia w Galerii MBWA "Jatki" odbył się koncert zatytułowany "Czas radości, wesołości światu", na który zaprosiła Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Wystąpili: Ewa Kowalczyk, Józef Pańszczyk, Wojciech Ingot, Joanna Zmarz oraz orkiestra i Big-Band pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej.

30 stycznia burmistrz Marek Fryźlewicz i właściciel Firmy Budowlanej Bronisław Piotrowski podpisali umowę na budowę szkoły podstawowej na osiedlu Niwa oraz wielofunkcyjnej sali gimnastycznej. Kontrakt opiewa na 22 miliony 780 tysięcy zł. W budynku szkoły ma powstać czternaście sal lekcyjnych, dwie sale dla "zerówek", ponadto sala komputerowa, biblioteka, czytelnia oraz świetlica. O planach dotyczących sali gimnastycznej napisano już nieco wcześniej.

W tym też dniu odbyła się w sali obrad Urzędu Miejskiego sesja Rady Miasta, w czasie której Jerzy Wcisło złożył ślubowanie i został członkiem Rady Miasta Nowego Targu. Zastąpił niedawno zmarłego Zbigniewa Piekarczyka.

Także w tym dniu w nowotarskiej Państwowej Szkole Muzycznej odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny.

Członkowie nowotarskiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego dokonali na swym spotkaniu podsumowania minionego roku. Był to czas konferencji, publikacji dwóch książek i organizacji kilku rekonstrukcji historycznych, które należą do najbardziej widowiskowej części działalności oddziału.

31 stycznia w remizie na Kowańcu odbyło się walne zebranie nowotarskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Prezes Bogusław Giełczyński otrzymał z rąk zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP brygadiera Józefa Galicy decyzję komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Wiesława Leśniakiewicza dotyczącą włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej Kowaniec Nowy Targ do Krajowego Systemu Ratownictwa.

Luty

1 lutego na zakończenie okresu śpiewania kolęd parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne "Echo Gorczańskie" zaprosili do kościoła na Koncert Kolęd i Pastorałek. Wystąpiło aż osiem grup śpiewaczych i instrumentalnych, m.in. chóry z Nowego Targu: "Echo Gorczańskie" i "Venite Adoremus Domini", orkiestra parafialna i zespół "Fama", chóry z Raby Wyżnej, Zakopanego, z Juszczyna.

Także w tym dniu w sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbyły się "Kolędowe Ostatki" z udziałem zespołu regionalnego "Śwarni" i Orkiestry Dętej z Czarnego Dunajca z przyjaciółmi.

2 lutego zakończony został konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną w Nowym Targu ogłoszony już po raz szósty przez władze miejskie w celu upiększenia miasta w szare zimowe dni i utrzymania świątecznego nastroju przez dłuższy okres. W styczniu czteroosobowa komisja wyruszyła na pierwsze oglądanie miasta. Jurorzy stwierdzili, że w tym roku właściciele sklepów, firm a także instytucje i urzędy nieco mniej uwagi poświęcili świątecznym dekoracjom, mniej było też zgłoszeń od właścicieli posesji czy mieszkańców bloków - zapewne z powodu grożącego kryzysu. Okazało się jednak, że wielu mieszkańców udekorowało i barwnie oświetliło domy i ogrody, chociaż do konkursu się nie zgłosili. Komisja ostatecznie wybrała dziesięciu nowotarżan, którzy najpiękniej ozdobili swe domostwa, i przyznała im nagrody. W kategorii I - balkony budynków wielorodzinnych nagrody otrzymali: Henryk Malanowski (ul. Podhalańska), Renata Piżanowska-Zarytkiewicz (ul. Sikorskiego), Maria i Jan Sołtysowie (os. Na Skarpie). W kategorii budynki mieszkalne i ich otoczenie: Bożena i Marek Zborowscy (ul. Partyzantów), Agnieszka i Tomasz Kurosowie (os. Nowe), Magdalena Rubiś (ul. Ku Studzionkom), Maria i Krzysztof Nykazowie (ul. Grel), Józef Ostafin (ul. Szaflarska), Janina Tętnowska (ul. Przechodnia), Edyta i Robert Steskalowie (Stawiska).

Także 2 lutego Związek Euroregion "Tatry" zaprosił na wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego "Moje góry". Artysta zawarł w eksponowanych obrazach surowe piękno i majestat podziwianych gór a także radość i trud towarzyszące wspinaczce górskiej.

3 lutego Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu podpisała w swojej siedzibie dwa porozumienia o współpracy - z powiatem tatrzańskim i Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury. Współpraca z powiatem tatrzańskim polegała będzie na organizowaniu wspólnych przedsięwzięć naukowych o tematyce związanej z regionem Podhala, natomiast celem drugiego porozumienia jest współpraca w zakresie turystyki, ekologii, kultury i tradycji Podhala oraz działalność promocyjna.

Także w tym dniu w sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się koncert, na który zaprosiła Szkoła Muzyczna "Yamaha"

Po czterech latach zastoju rozpoczęto reaktywację Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej Pracowników Oświaty, do której należało około dwa tysiące pracowników, głównie nauczycieli z trzech powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego. W Zespole Szkół Technicznych odbyło się już zebranie delegatów, wybrano nowy zarząd i komisję rewizyjną. Nową szefową Kasy została Elżbieta Nowicka. Pojawiły się więc szanse odzyskania przez nauczycieli swych pieniędzy - mniej zainteresowani odrodzeniem Kasy są członkowie, którzy wzięli pożyczki i od jej upadku ich nie spłacają.

Nowotarski Miejski Ośrodek Kultury ogłosił i propaguje na swej stronie internetowej konkurs zatytułowany "Spotkania z Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku". Konkurs adresowany jest do wszystkich środowisk społecznych; nie ma też ograniczeń, jeżeli chodzi o formę tekstu - może to być reportaż, esej, wywiad, rozprawa lub wspomnienie.

6 lutego odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza. Głównymi tematami były: przygotowanie atrakcyjnego programu na czas wolny nowotarskich uczniów w okresie ferii zimowych oraz włączenie nowotarskiego OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przy tej okazji komendant powiatowy PSP kpt. Mariusz Łaciak zaprezentował plany budowy polsko-słowackiego centrum szkolenia, które ma powstać w Nowym Targu.

W tym samym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa pod tytułem "Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946-1955", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie; promowana była też książka pt. Wokół legendy "Ognia". Opór przeciw zniewoleniu: Polska - Małopolska - Podhale 1945-1956 pod redakcją Roberta Kowalskiego, zawierająca materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez nowotarski oddział PTH i IPN w Krakowie; oraz odbył się również recital Andrzeja Kołakowskiego zatytułowany "Oskarżeni o wierność". Warto odnotować, że zrzeszający pasjonatów historii nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego działa już pięć lat. Z okazji jubileuszu historycy przygotowali konferencję naukową "Rola regionalnych badań naukowych w procesie dydaktycznym i edukacyjnym oraz wykorzystanie ich w turystyce" i wystawę zatytułowaną "Działalność Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu w latach 2003-2008".

8 lutego w Urzędzie Miasta Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego zorganizował Seminarium Pszczelarskie, podczas którego wszyscy zainteresowani mogli się dowiedzieć, jak zakładać czy odbudować pasiekę, jakie pożytki daje pszczelarstwo w naszych okolicach oraz zapoznać się z wybranymi zagadnieniami bartnictwa.

Także w tym dniu nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na występ kabaretu "Paranienormalni".

9 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu zostały wręczone Medale za Zasługi dla Obronności Kraju. Złoty Medal za wychowanie pięciu synów, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową, otrzymała Wiktoria Brzegowska, Srebrne medale za czterech lub trzech synów-żołnierzy otrzymali: Maria Batkiewicz, Maria i Józef Chełminiakowie, Czesława Gędźba, Zofia i Jan Gubałowie, Małgorzata i Augustyn Gwiżdż, Zofia Kurek, Emilia i Ignacy Skoczkowie. Brązowy Medal w uznaniu zasług dla rozwoju i umacniania obronności otrzymali: Adam Duda i Bogusław Giełczyński. Medale wręczali: starosta Krzysztof Faber i komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Andrzej Bandoła. Warto przy tej okazji odnotować, że nowotarska Wojskowa Komenda Uzupełnień w pierwszych tygodniach nowego roku przyjęła prawie dziewięćdziesiąt zgłoszeń od ochotników do zawodowej służby wojskowej. Będzie ich jeszcze więcej, gdyż do końca marca można składać wnioski do szkół wojskowych, po których absolwenci bez trudu dostają pracę i służbowe mieszkanie. Do wojska, jak się okazało, zgłaszają się ludzie z różnym wykształceniem (także wyższym) w wieku od 20 do 40 lat, zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Także 9 lutego II Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Jadwigi Królowej gościło w ramach projektu "Peace - lekcje tolerancji" wolontariuszki: Tamarę Gamkrelidze z Gruzji i Feng Ying z Singapuru, które po raz pierwszy przyjechały do Polski. Nim uczestnicy podjęli dyskusję o przyczynach nietolerancji, musieli się przedstawić i poznać. Na początek uczniowie liceum zaprezentowali kulturę naszego regionu i zapowiedzieli jego zwiedzanie, goście natomiast przedstawili swoje kraje i własną kulturę.

10 lutego na nowotarskim stadionie lodowym Medale za Zasługi dla Nowotarskiego Sportu odebrali: Klub Wojas Podhale, najlepsi zawodnicy i działacze hokeja na lodzie. Medale przyznane przez Radę Miasta Nowego Targu wręczyli: przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski i zastępca burmistrza Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski.

11 lutego Urząd Miasta zorganizował spotkanie właścicieli gruntów przy ul. Szaflarskiej ze Spółką Mieszkaniową "Pogórze" z Krakowa, która jest zainteresowana budownictwem wielorodzinnym na Równi Szaflarskiej.

12 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się pod hasłem "Kto ty jesteś? Polak mały!" przegląd teatrzyków przedszkolnych. Przegląd zorganizowało Małopolskie Kuratorium Oświaty z okazji Roku Przedszkolaka. Ideą wszystkich spektakli było sięgnięcie do narodowej symboliki, legendarnych początków państwowości. Tylko jeden spektakl jury mogło delegować do etapu wojewódzkiego. Spośród wielu świetnie przygotowanych przedstawień wybrało inscenizację Przedszkola Nr 2 na Kowańcu "O tym, jak powstało polskie godło".

Także 12 lutego w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej w ramach cyklu "Wieczory czwartkowe" odbyło się kolejne spotkanie muzyczne poświęcone głównie jednemu instrumentowi - tym razem była to gitara. Muzyczny wieczór rozpoczął Koncert na gitarę i smyczki Vivaldiego, następnie w programie znalazły się utwory Rodrigo, Piazzoli, muzyka filmowa i miniatury gitarowe. Wykonawcami byli: Andrzej Krawiec i Paweł Kwaśny (gitara), Ilona Nieciąg (skrzypce) oraz zespół Da Camera. Całość prowadził Krzysztof Leksycki.

"Walentynki" przyjęły się u nas, zwłaszcza w środowisku młodzieżowym, i są obchodzone wesoło, żartobliwie, w coraz bardziej urozmaicony sposób. Miejska Biblioteka Publiczna stara się co roku przygotować z tej okazji jakieś niespodzianki - tym razem były to słodkie upominki dla czytelników oraz konkurs miłosnej poezji śpiewanej, w którym udział wzięła młodzież ze szkół nowotarskich. Wokalistki oceniało muzyczne jury, które wyłoniło laureatów. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Martyna Łęcka, gimnazjalnych - Anna Glonek, Monika Cyrus, Weronika Hryc, a szkół średnich - Magdalena i Monika Twaróg. Nagrody ufundowali Urząd Miasta i Biblioteka.

13 lutego Galeria MBWA "Jatki" zaprosiła na otwarcie wystawy zatytułowanej "Mój ulubiony zestaw kolorów". Autorką eksponowanych prac była Małgorzata Rosińska.

14 lutego w restauracji "Góralsko Strawa" odbył się "Bal u starosty". Z założenia była to impreza charytatywna, z której dochód przeznaczono na budowę Ośrodka dla Niepełnosprawnych "Barka" w Jabłonce.

W połowie miesiąca zima przypomniała sobie o naszym regionie. Obfite opady śniegu utrudniały poruszanie się po mieście - nie tylko kierowcom, ale także pieszym, a na "zakopiance" na pewien czas sparaliżowały wszelki ruch. W kilka dni po fali opadów, nocą - przy pomocy ciężkiego sprzętu - wywożono śnieg, co znacznie polepszyło warunki komunikacyjne.

Prawdziwie zimowymi warunkami radowali się narciarze i zapewne właściciele wyciągów. Szczególny ruch był na nowotarskim Zadziale, gdzie odbyły się liczne zawody. W śnieżycy i wietrze rozegrano m.in. VIII Zawody Narciarskie o Puchar Burmistrza Józefa Rajskiego zorganizowane przez Szkołę Podstawową Nr 6 nazwaną jego imieniem (w klasyfikacji generalnej Puchar zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 5, II miejsce zajęli gospodarze, czyli uczniowie "6", a trzecie - "2"). Odbyły się też XVII Zawody o Puchar Związku Podhalan, na które zjechało około dwustu górali z piętnastu oddziałów z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego i żywieckiego. Przy dobrej pogodzie, świetnych warunkach narciarskich zawodnicy ubrani w stroje regionalne i zagrzewani do sportowej walki góralską muzyką wystartowali po główne trofeum, które ostatecznie przypadło drużynie ze Spytkowic. Nowotarżanie zdobyli II miejsce, a III wywalczyła ekipa z Witowa. Również na Zadziale narciarskie zawody sportowe organizowało Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

Przy okazji warto odnotować, że Nowy Targ jest jednym z 45 małopolskich samorządów, które otrzymały dofinansowanie na budowę boiska sportowego w ramach programu "Orlik 2012". Obiekt powstanie przy Gimnazjum Nr 1 przy placu Słowackiego. Jego koszt wyniesie około 1 miliona zł, z czego trzecią część wyłoży miasto. Obiekt składał się będzie z dużej płyty do piłki nożnej, pokrytej sztuczną trawą, mniejszego boiska wielofunkcyjnego oraz zaplecza. Ma być ogólnodostępny.

15 lutego w sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert zatytułowany "Pamiętam ciche, jasne, złote dni" poświęcony pamięci Mieczysława Karłowicza - w setną rocznicę jego śmierci. Wystąpiła Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner oraz znana sopranistka Zofia Kilanowicz. Wiersze recytowali: Franciszek Bachleda-Księdzulorz i Krzysztof Najbor. W czasie uroczystego muzycznego wieczoru przewodniczący Rady Miasta Nowego Targu Lesław Mikołajski i burmistrz Marek Fryźlewicz wręczyli Zofii Kilanowicz Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu, którego nie zdołała odebrać w czasie listopadowych uroczystości. Warto odnotować, że nieco wcześniej uroczysty koncert "Pamiętam ciche, jasne, złote dni" z udziałem Zofii Kilanowicz odbył się w hotelu "Belvedere w Zakopanem.

16 lutego rozpoczął się w naszym mieście dwutygodniowy okres ferii zimowych. Aby uczniowie nie marnowali wolnego czasu i nie nudzili się, nowotarskie instytucje kulturalne i oświatowe przygotowały urozmaicony, atrakcyjny program pod nazwą "Zima w Mieście". Warto wspomnieć, że około dwustu dzieci z ubogich rodzin skorzystało z zimowisk profilaktycznych zorganizowanych w szkołach podstawowych nr 2, 5, 6 i 11, a wszyscy nowotarscy uczniowie mogli bezpłatnie każdego dnia ferii korzystać ze ślizgawki na Hali Lodowej. Pełna, ciekawa oferta na czas ferii podana była na stronach internetowych oraz na specjalnych afiszach. Koordynatorem akcji był Miejski Ośrodek Kultury.

20 lutego Galeria MBWA "Jatki" zaprosiła na spotkanie z cyklu: Mam wam coś do powiedzenia - "Sorkapp Land w poszukiwaniu grozy Arktyki". Tym razem gościem "Jatek" był dr Michał Węgrzyn pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, który interesująco opowiadał o swoim pobycie na Biegunie Północnym.

21 lutego na nowotarskim Zadziale odbył się XII Karnawał na Śniegu - Memoriał Władysława Sięki. Na start stawiło się mnóstwo dzieci w góralskim odzieniu, bo choć strój nie był obowiązkowy, to jednak zawodnicy otrzymywali bonifikatę. Jak w czasie wszystkich zawodów, liczyły się wyniki, ale nie tylko. Ważna była obecność i wspólna zabawa. Organizatorzy postarali się o nagrody, które były losowane przez wszystkich uczestników, postarali się także o wiele atrakcji. Był, jak zwykle, "szus na krechę", czyli zjazd na worku z sianem, i konkurs na nojśwarniejsego zawodnika i zawodniczkę.

22 lutego nowotarski MOK zaprosił na kolejne spotkanie w Salonie Poezji, tym razem z aktorem filmowym i teatralnym Dariuszem Gnatowskim, który czytał poetyckie utwory Adama Mickiewicza.

W tym też dniu w nowotarskim Urzędzie Miejskim odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polskiego Związku Wędkarskiego - koła Nr 17 w Nowym Targu. Prezesem ponownie został Zygmunt Sroka.

23 lutego burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wysłali gratulacje dla Justyny Kowalczyk - złotej medalistki mistrzostw świata w biegu narciarskim na dystansie 15 kilometrów techniką łączoną. Sukcesy sportowe tej zawodniczki budzą w naszym mieście szczególne zainteresowanie i radość, gdyż pierwsze kroki w tej dyscyplinie stawiała w Nowym Targu pod okiem nowotarskiego trenera Stanisława Mrowcy, ówczesnego dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportu. Podkreślić należy, że Justyna Kowalczyk była zwyciężczynią dwóch pierwszych Biegów Podhalańskich im. Jana Pawła II organizowanych w Nowym Targu.

23 lutego w nowotarskim MOK otwarta została wystawa malarstwa na szkle pod tytułem "Świat duszą malowany" znanej na Podhalu malarki Anieli Stanek. Tematem eksponowanych prac są motywy sakralne oraz obyczaje i tradycje podhalańskiej ziemi. Prace artystki można też oglądać w jej domowej galerii w Chochołowie.

W dniach 23-27 lutego pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości obchodzony był Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Również w naszym mieście ofiary jakichkolwiek przestępstw mogły bezpłatnie uzyskać pomoc i fachowe porady tak w Prokuraturze Rejonowej, jak i na Policji.

24 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert zespołu wokalnego Cantito z Krakowa. Członkowie zespołu - młodzież z gimnazjów i techników, mają w swoim repertuarze utwory religijne, jak i świeckie, a w dorobku artystycznym - występy na licznych festiwalach w całym kraju.

Także 24 lutego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu zawarta została umowa o współpracy z władzami powiatu nowotarskiego. Umowa, którą podpisali: rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz oraz starostowie: Krzysztof Faber i Maciej Jachymiak, dotyczy współpracy PPWSZ ze szkołami średnimi powiatu nowotarskiego.

26 lutego w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące oferty Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego, który służy inwestowaniu środków Unii Europejskiej w kapitał ludzki.

26 lutego w Galerii MBWA "Jatki" miało miejsce miłe spotkanie z cyklu: Mam wam coś do powiedzenia, którego gościem była Beata Zalot - redaktor naczelna "Tygodnika Podhalańskiego", autorka tomików wierszy, z pasją zajmująca się także malarstwem, fotografią i podróżami. Tym razem Beata Zalot promowała swój najnowszy tomik poezji pod tytułem Szepty oraz przedstawiła prezentację multimedialną z wypraw do Laosu i Indii.

27 lutego w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Czytamy dzieciom ". Bajki przedszkolakom czytał Marek Batkiewicz - były zawodnik (bramkarz) nowotarskich Szarotek, obecnie dyrektor ds. sportu Wojas - Podhale.

Pod koniec lutego nowotarski przedsiębiorca Lesław Jędrysko otrzymał z Urzędu Patentowego RP świadectwo ochronne prawa do znaku towarowego "Darmodom", obejmujące zastrzeżony przez niego sposób projektowania, wykonania, działania, finansowania budowy domów w opracowanej przez jego przedsiębiorstwo technologii. W naszym mieście niedaleko od skrzyżowania ul. św. Anny z "zakopianką" powstaje pierwsze osiedle domów energooszczędnych. Kilka jest już gotowych - na pokaz.

Ze sportu: odnotować należy wielki sukces dwudziestosześcioletniego nowotarżanina Tadeusza Błażusiaka, który został wicemistrzem w Pucharze Świata w Enduro 2009.

MARZEC

1 marca po dwuletniej przerwie spowodowanej niesprzyjającą aurą, po przesuwaniu wcześniej przyjętych terminów, wreszcie organizatorzy doczekali się świetnych warunków śniegowych i mogli przeprowadzić IV Bieg Podhalański im. Jana Pawła II - stanowiący w tym roku element obchodów 30. rocznicy wizyty papieskiej w Nowym Targu. Na starcie stanęło 318 zawodników z całego niemal kraju, rywalizujących na dwóch dystansach: 15 km i 30 km. Jedni biegli w profesjonalnych kombinezonach, inni - w turystycznych kurtkach, niektórzy - w bukowych portkach. Wielu walczyło zacięcie, inni potraktowali bieg raczej rekreacyjnie. Sędziowie oceniali uczestników z zachowaniem podziału na płeć i wiek, ale w końcu nie wyniki były najważniejsze, lecz pokonanie trasy i udana impreza.

2 marca w siedzibie Euroregionu "Tatry" odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Droga Słowacji do euro" oraz konferencja "Wspólna europejska waluta - rekomendacje dla Polski", w czasie której zaprezentowano doświadczenia Słowacji przy wprowadzaniu euro.

3 marca Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu otrzymał dwie nowe karetki - mercedesy sprintery warte łącznie ponad 1 milion 400 tysięcy zł, zakupione ze środków własnych szpitala. Wraz z dwoma również nowymi mercedesami wziętymi niedawno w leasing zostały poświęcone na placu przed budynkiem szpitala przez ks. Marina Wanata proboszcza parafii św. Katarzyny, następnie wicestarosta Maciej Jachymiak "ochrzcił" karetki szampanem. Jedna z tych karetek pozostanie w naszym mieście, pozostałe trafią do Rabki, Jabłonki i Szczawnicy.

Także 3 marca Starostwo Powiatowe w Nowym Targu zaprosiło do nowotarskiego MOK na IV Podhalańskie Targi Edukacyjne, w czasie których uczelnie i szkoły policealne zaprezentowały swoje oferty. Atrakcyjne stoiska szkół i uczelni świadczyły, że chcą zaistnieć w świadomości, zwłaszcza tegorocznych maturzystów, i pozyskać słuchaczy. Już nie tylko foldery, jak niegdyś, miały zachęcić do wyboru, ale przede wszystkim specjalnie na tę okazję przygotowane prezentacje multimedialne, pokazy konkretnych zajęć prowadzonych w szkołach oraz osobiste rozmowy z ich studentami i wykładowcami. W sumie ze swoimi ofertami przygotowanymi według gustów młodej klienteli pojawili się przedstawiciele dwudziestu uczelni nie tylko z Małopolski, ale także z Kielc, Katowic i innych miast.

Także w tym dniu w Galerii Handlowej Buy & Fly otwarto nowotarski oddział banku BZ WBK. Poświęcenia lokalu dokonał ks. Kazimierz Mynarski proboszcz parafii NSPJ. Bank podczas otwarcia przekazał upominki (sportowe) dla nowotarskich szkół.

4 marca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wykład Jacka Płonczyńskiego - przewodnika górskiego, geologa, autora wystaw fotograficznych i przewodnika "Perciami Alp Julijskich". Wykład zatytułowany "W stronę Tybetu - Dolina Spiti, Tybet Zachodni" połączony był z pokazem multimedialnym. Dwa dni później autor zaprezentował (także w MOK) foto-prelekcję "Alpy Julijskie".

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu otwarta została wystawa zatytułowana "W kręgu rodziny". Był to plon VI Konkursu Plastycznego zorganizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł", w którym udział wzięło 288 autorów z 22 placówek - od przedszkolaków po uczniów szkół średnich, a także wychowanków różnych ośrodków. Na konkurs napłynęły aż 592 prace. Za najciekawsze jury przyznało nagrody i wyróżnienia, które zostały wręczone laureatom w czasie otwarcia wystawy.

5 marca we władzach naszego miasta nastąpiły zmiany. Wiceprzewodniczący nowotarskiej Rady Miasta Andrzej Fryźlewicz złożył tuż przed sesją rezygnację, którą radni przegłosowali. Wcześniej opozycyjni radni domagali się jego odwołania z powodu kompromitującego zachowania po Spotkaniu Noworocznym zorganizowanym przez burmistrza Nowego Targu.

7 marca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbyło się premierowe przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. Tegoroczne VIII Misterium zorganizowane przez parafię Na Równi Szafarskiej, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i MOK oraz pokaźne grono wolontariuszy, poświęcono św. Pawłowi i zatytułowano "CHRYSTUS POTRZEBUJE APOSTOŁÓW". Misterium wyreżyserował według własnego scenariusza ks. wikariusz Wojciech Nitka, a scenografię przygotował Andrzej Kolusz. Jak co roku, w niecodzienny spektakl zaangażowała się prawie setka osób - od młodzieży do osób w podeszłym wieku, od uczniów po poważnych urzędników, dyrektorów i działaczy. Premiera prawie dwugodzinnego Misterium odbyła się przy pełnej sali, przyjechał na nią także inicjator widowisk pasyjnych w naszym mieście ks. Sławomir Kowalski. Następne przedstawienia zaplanowano na 13, 14 i 15 marca.

Również w tym dniu w Spółdzielczym Domu Kultury odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

W nowotarskim MOK otwarto wystawę prac uczestników Laboratorium Sztuki zatytułowaną "Jesteśmy". Wyeksponowano dzieła dziesięcioosobowej grupy różnorodnej pod wieloma względami, ale połączonej wspólną pasją. Autorzy prac to: Zofia Bocheńczak, Anna Czajka, Halina Luberda, Elżbieta Niemiec, Teresa Dziedziech, Grażyna Gruszka, Elżbieta Kolusz, Maciej Kudasik, Marcin Żarnecki, Monika Węgrzyniak.

8 marca VIII Salon Poezji w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury zdominowała poezja czytana i śpiewana przez krakowską aktorkę Agnieszkę Roesner-Zawilińską. W szczególny, świąteczny nastrój wprowadziły publiczność strofy wybitnych polskich poetek: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej. Święto poezji zbiegło się ze świętem kobiet, były więc także prezenty. Edward Zawiliński, który akompaniował na fortepianie, dedykował kobietom zaśpiewane przez siebie z własną muzyką "Kwiaty zła", ponadto każda z pań otrzymała za sprawą kwiaciarni Camelia wiosennego tulipana.

Także 8 marca nowotarska Galeria Handlowa Buy & Fly przygotowała dla pań z okazji ich święta wyjątkowy pokaz mody, fryzjerski show w wydaniu salonu "Afrodyta", porady wizażystek, konsultacje dermatologiczne, sesję zdjęciową i inne atrakcje, także dla młodzieży i dzieci.

Nowotarscy radni zaakceptowali skalkulowane przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji na ten rok taryfy za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Dla mieszkańców oznacza to ponad 20% podwyżkę opłat w przypadku obydwu tych usług. Pomimo zastosowania po raz pierwszy dopłaty z budżetu miasta do kubika wody i ścieków, podwyżka będzie dotkliwa. Jest to wynikiem wzrostu kosztów dostarczania wody (o ponad 107 %) i oczyszczania ścieków (106%). Podwyżka ma umożliwić prowadzenie remontów sieci, budowę nowej kanalizacji oraz modernizację oczyszczalni.

10 marca w nowotarskiej Państwowej Szkole Muzycznej odbył się koncert wybitnego pianisty Mariana Miki, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, mieszkającego na stałe w Padwie we Włoszech.

12 marca nowotarżanie pożegnali ks. prałata Franciszka Juraszka proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w latach 1976-2001, który po długiej chorobie zmarł w swojej rodzinnej Cięcinie koło Żywca. Był to człowiek, który całym swoim życiem realizował kapłańskie powołanie, duszpasterz "Solidarności", organizator spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku w 1979 roku. Zawsze spierał działalność Klubu Inteligencji Katolickiej. Nowotarżanie zapamiętali go jako dobrego gospodarza zaangażowanego w sprawy nie tylko parafii, ale także miasta, życzliwego i otwartego na wszystkich kapłana, wspierającego swych parafian w trudnych chwilach, zwłaszcza w czasach stanu wojennego. Jego ostatnią wolą było wrócić do miasta, któremu poświęcił tyle lat pracy duszpasterskiej i spocząć w grobowcu nowotarskich proboszczów. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział duchowni z ks. kardynałem Franciszkiem Macharskim, ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem, ks. bp. Tadeuszem Pieronkiem i ks. infułatem Bronisławem Fidelusem na czele, parlamentarzyści, samorządowcy, władze Nowego Targu i tłumy nowotarżan. Przy trumnie Zmarłego wartę pełnili żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Także 12 marca dziesięciu pracowników nowotarskiego Urzędu Miejskiego zakończyło okres aplikacyjny i złożyło ślubowanie po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu potwierdzającego ich kompetencje w służbie publicznej.

Warto odnotować, że Stanisława Szołtysek - sekretarz nowotarskiego Urzędu Miasta będzie prezesem Forum Sekretarzy Samorządów Polski Południowej przez kolejną, dwuletnią kadencję. Forum zrzesza 155 osób pełniących funkcje sekretarzy w gminach i powiatach województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Ponowny wybór to dowód dużego uznania i zaufania do osoby, wiedzy fachowej i doświadczenia pani sekretarz. Zadania Forum to m.in. prowadzenie działalności konsultacyjno-szkoleniowej, wymiana doświadczeń, promowanie skutecznych rozwiązań dotyczących funkcjonowania administracji samorządowej, wydawanie kwartalnika "Informator". Na zanotowanie w Kronice zasługuje także odznaczenie sekretarz Stanisławy Szołtysek Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz rozwoju demokracji i samorządności lokalnej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Odznaczenie państwowe nadał prezydent RP Lech Kaczyński w związku z jubileuszem powstania Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, a wręczył w imieniu prezydenta minister Paweł Wypych.

12 marca w Jabłonce odbył się XV Kongres Związku "Euroregion "Tatry". W programie były m.in. wybory władz Związku (na kolejną kadencję na przewodniczącego Rady Euroregionu "Tatry" delegaci wybrali ponownie Wendelina Habera), podjęcie uchwał dotyczących członkostwa Mszany Dolnej i Spytkowic, zadania związane z obchodami piętnastolecia istnienia Związku. Uczestnicy podjęli także uchwałę intencyjną dotyczącą przekształcenia Transgranicznego Związku Euroregion "Tatry" w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Euroregion "Tatry".

13 marca w Nowym Targu wybuchł groźny pożar w hipermarkecie Leclerc. Niebo nad miastem przesłoniły kłęby ciemnego dymu. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział 220 strażaków nie tylko z powiatu nowotarskiego, ale także powiatów sąsiednich. Ich ciężką pracę utrudniało ogromne zadymienie, dramatyzmu dodawało bliskie sąsiedztwo stacji paliw. By nie doszło do kradzieży, ewakuację pilnowało ponad 50 policjantów wspartych kamerami rejestrującymi. Spalił się magazyn i częściowo antresola oraz zaplecze, natomiast główną halę udało się uratować, ale w dużej części została zalana wodą w czasie akcji gaśniczej. Według wstępnych szacunków spłonął majątek wart około 7 milionów złotych. Niestety, plączące się osoby nie mające nic wspólnego z akcją, potem liczne grupy gapiów nie chcących podporządkować się służbom porządkowym powodowały dodatkowe zamieszanie i utrudniały akcję. Dochodzenie w sprawie przyczyn pożaru podjęła policja.

Również 13 marca w sali balowej restauracji Steskal odbyła się VII Podhalańska Gala Piękna, Mody i Urody z finałem podhalańskiego etapu konkursu Miss Polonia. O tytuł najpiękniejszej na Podhalu oraz awans do wojewódzkiego etapu konkursu walczyło 18 dziewcząt w wieku od 18 do 24 lat. Finalistki prezentowały się jurorom i publiczności w sukniach ślubnych, kreacjach wieczorowych i strojach kąpielowych. Publiczność obejrzała także pokazy mody z udziałem modelek z Małopolski a także wysłuchała krótkiego koncertu Mateusza Ziółko z Zubrzycy Dolnej - finalisty telewizyjnego programu "Mam talent". Najpiękniejszą Podhala została osiemnastoletnia nowotarżanka Natalia Mizera, I wicemiss - Marta Galik z Nowego Targu, a II wicemiss - Justyna Igła ze Skawiny. Tytuł Miss Publiczności zdobyła Sylwia Popławska z Kasiny Wielkiej, a Miss Internetu została Iwona Cholewa z Rogoźnika. Galę zorganizowała Podhalańska Agencja Reklamowo-Artystyczna "PARA" z Nowego Targu.

Także w tym dniu w Galerii MBWA "Jatki" w cyklu: Mam wam coś do powiedzenia odbyło się spotkanie z Anną Chmielowską, która opowieść o swoim pobycie w Kambodży wsparła pokazem multimedialnym pod tytułem "Słoń, jaki jest, każdy widzi".

15 marca członkowie Koła Nr 16 Polskiego Związku Wędkarskiego odbyli w Urzędzie Miejskim zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Nowym przewodniczącym Koła został Sebastian Mensfeld.

16 marca na scenie nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury czterdziestu uczestników rywalizowało w rejonowym etapie 54 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy mogli zaprezentować się w jednym z czterech turniejów. Największym powodzeniem cieszył się turniej recytatorski. Wygrali go: Szymon Chowaniec z LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu i Natalia Kowalczyk - jedyna dorosła uczestniczka Konkursu (z PPWSZ). W teatrze jednego aktora zwyciężyły: Jaśmina Polak z LO im. Seweryna Goszczyńskiego i Hanna Wojak z Zakopanego. Kolejny turniej "Wywiedzione ze słowa" wygrała Daria Dużyńska reprezentująca scenę teatralną MOK. Spośród ośmiu uczestniczek w kategorii poezji śpiewanej jurorzy wybrali trzy laureatki: Barbarę Samolej i Katarzynę Turkot z "Goszczyńskiego" oraz Milenę Walosik z LO w Krościenku. Laureaci wyłonieni przez fachowe jury składające się z aktorów scen krakowskich zakwalifikowali się do etapu regionalnego w Nowym Sączu.

17 marca publiczność, która wypełniła po brzegi salę widowiskową Miejskiego Ośrodka Kultury, gorąco oklaskiwała młodzież Zasadniczej Szkoły Nr 1 im. Władysława Orkana, która zaprezentowała niezwykły pokaz mody pod nazwą "Topciuszek". W tym roku inspiracją do stworzenia atrakcyjnych kolekcji były baśnie, a modelkami same autorki kreacji. Dodatkowe pokazy przewidziano na następny dzień.

19 marca przed nowotarskim starostwem, w śnieżnej zadymce, w godzinach południowych, miała miejsce pikieta - dobrze zorganizowana z odpowiednio przygotowanymi i zdyscyplinowanymi ponad 140 uczestnikami. Byli to wędkarze, ich rodziny i sympatycy nie tylko z Nowego Targu, ale również z Krakowa, Nowego Sącza, Krosna, Sanoka i innych miejscowości, asystowali im także pracownicy naukowi. Przynieśli ze sobą transparenty, banery, materiały fotograficzne i prasowe, gwizdki, megafony oraz wiadro z betonem, wręczone potem staroście. Mieli też ze sobą gotowy tekst petycji do ministra ochrony środowiska, wojewodów, starostów powiatów w tym starosty nowotarskiego (pod petycją do ministra zebrano w czasie pikiety 200 podpisów). Na dwa dni przed Światowym Dniem Wody manifestowali przeciwko degradacji środowiska naturalnego w postaci przegradzania rzecznych koryt tamami małych elektrowni.

19 marca Szkoła Podstawowa Nr 6 nosząca imię Józefa Rajskiego - wieloletniego burmistrza Nowego Targu posła na Sejm (przed II wojna światową) zorganizowała, jak co roku, w święto patrona uroczystość, na którą zaprosiła zgodnie z tradycją również rodzinę Rajskich.

Miejscowym działaczom Polskiego Związku Pszczelarskiego miasto przekazało 2 700 zł na zorganizowanie zajęć w szkołach. Lekcje odbędą się w maju i w czerwcu, gdy pszczoły intensywnie pracują. Pszczelarze przedstawią uczniom życie pszczół (z wykorzystaniem szklanego ula), omówią zagrożenie dla środowiska naturalnego na przykładzie życia owadów, a przede wszystkim starać się będą o zainteresowanie ich problemami ekologicznymi. Dla wyróżniających się w czasie zajęć uczniów będą słoiczki miodu.

20 marca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się V Giełda Szkół dla Całkiem Zielonych zorganizowana przez starostwo nowotarskie i Powiatowe Centrum Kultury. Jej celem było uzupełnienie informacji edukacyjnej dla absolwentów gimnazjów i ułatwienie im wyboru odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej. Uczestnicy mogli się także zapoznać się z systemem elektronicznej rekrutacji do szkół.

Również 20 marca w Galerii MBWA "Jatki" otwarto wystawę japońskiej litografii na drewnie zatytułowaną "Do źródeł grafiki", zrealizowaną przy współpracy z Polsko-Japońskim Stowarzyszeniem na Rzecz Regeneracji Środowiska "Tęcza". Wystawa została zaprezentowana w ramach obchodów 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Patronat honorowy nad wystawą objęli: Ambasada Japonii w Polsce i Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Wernisaż urozmaicił występ Dobromiły Lebieckiej (śpiew) oraz Marka Brynkusa i Łukasza Rajskiego (gitara). Na uroczystości nie zabrakło "ambasadora" Japonii na Podhalu Akiko Miwy ubranej w piękne kimono.

21 marca w sali żywieckiego "Sokoła" odbyła się gala Koalicji Marek Ziem Górskich, podczas której ogłoszono wyniki plebiscytu na Osobowość Ziem Górskich i wręczono laureatom statuetki. Osobowością Ziem Górskich został z Podhala prof. Stanisław Hodorowicz - twórca i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, chemik, członek Komitetu Noblowskiego, działacz regionalny, sprawujący wiele naukowych i społecznych funkcji.

21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę fotografiki zatytułowaną "Południowa Afryka - podróż przez krainę kontrastu". Autorką prac jest Natalia Niemiec absolwentka kierunku stosunki międzynarodowe, uczestniczka wraz z międzynarodowym gronem studentów w półrocznej misji w Południowej Afryce.

W naszym mieście rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu 30. rocznicy papieskiej wizyty w Nowym Targu. Burmistrz Marek Fryźlewicz powołał komitet organizacyjny, w pracach którego uczestniczyli m.in.: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie "Śwarni", członkowie rady miasta, księża z ks. kustoszem Tadeuszem Juchasem, Galeria "Jatki", PPWSZ. Koordynacją prac komitetu zajął się Marcin Jagła naczelnik wydziału infrastruktury społecznej i promocji. Wcześniej dzięki pomocy miasta ukazała się książka zatytułowana Jan Paweł II w Nowym Targu w relacji dr Józefa Grzybka, której drugie wydanie zostało wzbogacone o wspomnienia o. Leona. Ojciec Leon Knabit, który wówczas czuwał nad przebiegiem mszy św. na nowotarskim lotnisku, przekazał nowotarskiemu samorządowi swoje rękopisy z czasów pielgrzymki.

23 marca na scenie sali widowiskowej nowotarskiego MOK odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Piosenki Angielskiej pod hasłem "Powoli, lecz pewnie". W trzech kategoriach wiekowych - od przedszkoli (był jeden przedszkolak) po młodzież ponadgimnazjalną wystąpiło 67 wykonawców, którzy śpiewali po dwie piosenki w języku angielskim. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli: Marta Waksmundzka z Waksmunda (otrzymała ona ponadto Nagrodę Specjalną za piosenkę turystyczną), Alicja Luberda (Rabka), Sebastian Janik (Wręczyca Wielka), który otrzymał też Nagrodę Specjalną za wykonanie piosenki jazzowej. Jury przyznało również Nagrodę Specjalną (kurs metodą Callana) Magdzie Bałajewicz z Nowego Targu.

24 marca nowotarscy gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć profilaktyczny spektakl zatytułowany "Głodni". Była to opowieść młodej narkomanki, która relacjonowała widowni historię swego nałogu. Przedstawienie obejrzeli też rodzice gimnazjalistów. Spektakl odbył się w ramach Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Także 24 marca w sali obrad Urzędu Miejskiego PiS zorganizowało wojewódzką konferencję na temat stanu polskiego rolnictwa i programu tej partii w zakresie rolnictwa. Zaprezentowany program nosił tytuł "Nowoczesna polska wieś". Gośćmi spotkania byli posłowie: Zbigniew Wassermann, Krzysztof Jurgiel, Wiesław Janczyk, Edward Siarka, Anna Paluch oraz senator Jerzy Chróścikowski.

26 marca nowotarska Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zaprosiła na promocję kolejnej publikacji swego rektora prof. Stanisława Hodorowicza. Książka nosi tytuł Dumacki czyli myśli po góralsku dane - zbiór 214 refleksji pisanych gwarą podhalańską raz z zadumą, innym razem z humorem. Promocja odbyła się w sali obrad Urzędu Miejskiego i miała bardzo uroczysty charakter. Fragmenty Dumacek czytali studenci PPWSZ, góralskie nuty wygrywali na złóbcokach, dudach, piszczałkach góralscy instrumentaliści, śpiewał Miejski Nauczycielski Chór "Gorce", a na zakończenie autor podpisywał swoją książkę czytelnikom, którzy ustawili się w długiej kolejce.

Nowotarski Urząd rozpoczął realizację projektu pod nazwą "Program doskonalenia jakości usług publicznych", finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem głównym jest poprawa jakości usług świadczonych przez samorząd terytorialny interesantom, a szczególnie przedsiębiorcom.

Warto odnotować, że nowotarski PKPS skorzystał z pomocy Banku Żywności i uzyskał dla najuboższych mieszkańców naszego miasta sporo żywności, m.in. 3,6 tys. litrów mleka, ponad pół tony sera podpuszczkowego, mnóstwo makaronu. Ponadto udało się też załatwić sporo sprzętu dla niepełnosprawnych.

Nowotarżanie bardzo uskarżają się na fatalne zanieczyszczenie powietrza i (jak często mówią) życie w smogu, ale z drugiej strony - wielu spala wszystko, co można i czego nie można, o czym świadczy dym z kominów ich domostw, i niezbyt wiele robią, aby sytuację poprawić. Jedną z możliwości ograniczenia szkodliwych emisji jest wymiana ogrzewania na ekologiczne przy finansowym wsparciu miasta. Każdy mieszkaniec, który skorzysta ze specjalnego programu i wymieni piec na nowy o mniejszej emisji szkodliwych substancji do atmosfery, może liczyć na pomoc miasta, czyli zwrot części wydatkowanych na ten cel pieniędzy. Obecnie kwota dofinansowania waha się od 1500 do 4500 zł. Miasto przeznaczyło na ten cel blisko 90 tysięcy zł. Program działa już trzeci rok i dotychczas z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielono ponad sto dopłat na łączną kwotę ponad 200 tysięcy zł.

27 marca parafia "Na Równi Szafarskiej" z licznym udziałem wiernych zorganizowała "Drogę Krzyżową". Procesja przeszła osiedlem Sikorskiego i ulicą Podtatrzańską.

W tym też dniu w restauracji "Pod Aniołami" odbył się II Pokaz Prawdziwych Projektantów - według autorskiego projektu Anety Knap.

Miło odnotować, że nowotarżanka Monika Błażusiak znalazła się w gronie dwudziestu półfinalistów ogólnopolskiego konkursu młodej mody - Fashion Designer Awards.

W dniach 27 do 29 w pobliskim Ludźmierzu odbyły się VI Rekolekcje z Księdzem Tischnerem, tym razem pod hasłem "Spowiedź - problemy małe i duże". Rekolekcje zorganizowało Stowarzyszenie "Drogami Tischnera", jak zwykle - z bogatym, wartościowym programem z elementami góralszczyzny i regionalizmu i, jak zwykle, zaprosiło wszystkich chętnych, gdyż mają one charakter otwarty. W rekolekcjach tradycyjnie uczestniczyli także nowotarżanie.

VII Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych zorganizowany przez Polsko-Niemieckie Forum Podhale wygrały uczennice z Zespołu Szkół Nr 11 im. Władysława Orkana: Katarzyna Komperda, Monika Czerwińska i Natalia Szewczyk. II miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych, a III - z LO im. Seweryna Goszczyńskiego.

Nowotarskie Gimnazjum Nr 2 gościło uczniów z Realschule w Radevormwald w ramach polsko-niemieckich spotkań wymiany językowej. Przy tej okazji goście mogli poznać elementy naszej kultury, w Młodzieżowym Domu Kultury odbywali zajęcia plastyczne z malarstwa na szkle, zwiedzali Zakopane, trenowali umiejętności językowe. Jesienią nowotarscy gimnazjaliści mają pojechać z rewizytą do partnerskiego miasta Radevormwald.

31 marca z samego rana w sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury rozpoczęły się eliminacje do XXII Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych pod nazwą "Talenty Małopolski", które trwały dwa dni. Wzięło w nich udział ponad dwustu uczestników w wieku od piętnastu do dwudziestu jeden lat, którzy prezentowali swoje artystyczne umiejętności. Pierwszego dnia występowali soliści, duety, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne i instrumentalne. Drugiego dnia można było obejrzeć taniec nowoczesny, miniatury taneczne, inscenizacje i widowiska taneczne a także czirliderki oraz break-dance. Nie brakowało młodych utalentowanych wykonawców. Laureaci zakwalifikowali się na eliminacje wojewódzkie i koncerty finałowe, które odbędą się w terminie późniejszym.

Ze sportu: odnotować należy sukces nowotarskich juniorów młodszych w hokeju na lodzie. W Mistrzostwach Polski, które rozegrane zostały na lodowisku w Sanoku w ramach XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Podkarpacie 2009, nowotarscy juniorzy zwyciężyli w świetnym stylu i obronili tytuł mistrzowski.

Hokeiści nowotarskiego Klubu Wojas-Podhale wywalczyli w bieżącym sezonie brązowy medal mistrzostw Polski. Nowotarskie "Szarotki" celowały wprawdzie w tytuł mistrzowski, niestety trzeba się im było zadowolić III miejscem. Brązowy medal też ucieszył kibiców.

 

KWIECIEŃ

1 kwietnia zarządzał naszym miastem wiceprezes SSA Podhale Aleksander Bukański - jednodniowy, primaaprilisowy burmistrz Nowego Targu. Wydane tego dnia zarządzenia dotyczyły głównie spraw sportowych, m.in. mrożenia tafli lodowej przez cały rok czy wybudowania drugiej hali lodowej, ale były także inne, np. dotyczące budowy rynku z ratuszem na Niwie czy wprowadzające innowacje w pracach Rady Miejskiej i ocenie jej członków.

Także 1 kwietnia wyemitowana została na antenie TVP Kraków w magazynie "Ślizg" relacja z IV Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II, który odbył się 1 marca na nowotarskim lotnisku i był pierwszym wydarzeniem z planowanych w ramach obchodów 30. rocznicy wizyty papieskiej w naszym mieście. Kilka dni później TVP Kraków w magazynie "Światowiec" zaprezentowała nowotarskie Muzeum Podhalańskie PTTK.

Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył hokeistom Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego dyplomy i upominki za zdobycie złotego medalu w hokeju na lodzie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w Sanoku.

2 kwietnia w czasie pielgrzymki podhalańskiej do Ziemi Świętej 250 górali w strojach regionalnych uczestniczyło w przekazaniu kopii figury Matki Boskiej Ludźmierskiej w Betlejem. Uroczystościom przewodniczył biskup Jan Szkodoń. Izrael jest kolejnym krajem po USA, Kanadzie, Dominikanie, w którym stanęła figura Matki Bożej z Podhala. Pielgrzymka rozpoczęła trzyletnie przygotowania do obchodów 50-lecia koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej.

2 kwietnia w godzinach południowych rozpoczęły się w Nowym Targu obchody IV rocznicy śmierci Jana Pawła II, odbywające się pod hasłem "… a teraz wy przyszliście do mnie". Pierwszym ich punktem była Droga Krzyżowa zorganizowana przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II i parafię Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu na trasie od szkoły do kościoła. Potem władze miasta w osobach burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Lesława Mikołajskiego złożyły okazałe wiązanki kwiatów przed tablicą papieską na Ratuszu i pod pomnikiem Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku. W godzinach popołudniowych w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się koncert, na którym zaprezentowano Stabat Mater Giovanni Battisty Pergolesiego. Wieczorem w parafii Na Równi Szaflarskiej, której patronem będzie Jan Paweł II, odbyła się uroczysta msza święta z udziałem chóru "Gorce", tam też można było uczestniczyć w programie słowno-muzycznym przygotowanym przez zespół Śwarni; potem zapłonęła watra, przy której licznie zgromadzeni wierni odśpiewali Barkę. Zwieńczeniem rocznicowych uroczystości w naszym mieście było spotkanie w miejscu, gdzie 30 lat temu górale spotkali się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Na nowotarskim lotnisku pod papieskim pomnikiem zapłonęły znicze wiernych, którzy przybyli mimo przenikliwego zimna, aby wspólnie z kapłanami przy blasku świec i rozpalonej watry modlić się i czuwać do wybicia godziny, w której zmarł Jan Paweł II. Wieczorową porą zapłonęła też wielka watra na nowotarskim Dziale.

3 kwietnia odbyła się w naszym mieście Droga Krzyżowa zorganizowana tradycyjnie przez Akcję Katolicką. Licznie zgromadzeni wierni wyruszyli z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i przeszli ulicami miasta do kościoła św. Katarzyny.

4 kwietnia Nowy Targ prezentował swe walory podczas XIX Krakowskiego Salonu Turystycznego. Nasze miasto miało swój kącik w ramach stoiska województwa - i tam zasiadła kapela góralska "Śwarnych", która oprócz muzyki miała dla zwiedzających oscypki i foldery promujące miasto i jego atrakcje związane z programem "Miasto ze smakiem".

6 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia nowotarski Sanepid zorganizował konferencję "Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w trakcie katastrof". Obrady dotyczyły zadań i przygotowania poszczególnych służb i instytucji w razie poważniejszych zagrożeń.

W dniach od 6 do 9 kwietnia trwały w nowotarskim ośrodku "Gorce" kwalifikacje do służby wojskowej dla mieszkańców powiatu nowotarskiego Po raz pierwszy zastąpiły dotychczasowy pobór do wojska. Do zawodowej służby wojskowej kwalifikowani będą tylko ochotnicy, w dodatku spełniający określone wymagania.

W pierwszych dniach kwietnia w Nowym Targu zjawiły się pierwsze bociany, a pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zauważyli, że ze snu zimowego budzą się niedźwiedzie. Nareszcie można było odetchnąć - zawitała w nasze strony prawdziwa wiosna.

7 kwietnia rozpoczęła się realizacja programu "Już umiem pływać", która trwała do czerwca. W tym czasie 150 uczniów nowotarskich szkół podstawowych uczyło się pływać na basenie w Zakopanem. Akcję sfinansowały władze miasta oraz urząd marszałkowski, a przeznaczone na ten cel pieniądze - 70 tysięcy zł - wydatkowano na opłaty za korzystanie z kąpieliska i dowożenie uczniów.

10 kwietnia w Wielki Piątek w bliskim sąsiedztwie supermarketu Leclerc, który spalił się zaledwie przed miesiącem, wybuchł pożar w zakładzie obróbki drewna przy ul. Składowej. Akcja ratownicza, w której brało udział siedem jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz kilkanaście wozów z okolicznych OSP, trwała do późnej nocy. Strażacy wstępnie ustalili, że zarzewiem ognia były trociny, które zajęły się od nagrzanego komina. Straty po pożarze stolarni oszacowano na 250 tysięcy zł.

11 kwietnia w Wielką Sobotę przy pięknej słonecznej pogodzie nowotarskie rodziny święciły w swych parafialnych kościołach pokarmy przygotowane na wielkanocny stół.

14 kwietnia w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MOK odbyło się tradycyjne Święcone. Tym razem nie zagrała muzyka z powodu żałoby narodowej, a w trakcie posiadów prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Alojzy Lichosyt zaproponował składkę przeznaczoną dla ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim. Zebrane 650 zł wpłacono na specjalne konto pogorzelców. Do zbiórki funduszy przyłączył się także zarząd główny Związku Podhalan.

15 kwietnia odbył się w Muszynie kongres Euroregionu "Tatry". Główne punkty programu były następujące: złożenie sprawozdania z rocznej działalności Związku, przekształcenie Związku Transgranicznego w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, zatwierdzenie programu obchodów piętnastolecia Euroregionu "Tatry".

16 kwietnia burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Lesław Mikołajski spotkali się z uczniami nowotarskiej Szkoły Podstawowej Nr 5 w ramach programu "Przyszłość samorządu - to My". Stu dziesięciu najmłodszych obywateli naszego miasta - uczniów klas pierwszych i zerowych - przybyło do sali obrad Urzędu Miejskiego, zasiadło w ławkach radnych i stawiało władzy najprzeróżniejsze pytania - od całkiem osobistych po inwestycyjne, wykazując zainteresowanie przeróżnymi problemami społecznymi.

Także 16 kwietnia burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się w remizie OSP z mieszkańcami Kowańca. Omawiano sprawy inwestycyjne dotyczące m.in. drogi na Szuflowie, sieci gazowej oraz bezpieczeństwa, które przedstawił Marcin Mikołajczyk - dzielnicowy Kowańca. W sprawie remontu drogi nie osiągnięto porozumienia, więc ustalono kolejne spotkanie poświęcone wyłącznie temu problemowi.

W komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą "Młodzież zapobiega pożarom". Laureaci wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, ponadto otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Nowy Targ i OSP w Nowym Targu.

17 kwietnia w Galerii MBWA "Jatki" w spotkaniu z cyklu Mam wam coś do powiedzenia gościł Piotr Bies - rzeźbiarz, rysownik, autor wierszy, nauczyciel w ZSA im. A. Kenara. W 2008 roku uczestniczył on w plenerze w Nowej Zelandii i uczestnikom spotkania zaprezentował pokaz multimedialny pod tytułem "Aotearoa kraina długich obłoków, sztuka i kultura Maorysów". Ponadto promował swój tomik poezji szemranej zatytułowany Więzienne tango.

18 kwietnia dziennikarz nowotarskiego oddziału "Polski - Gazety Krakowskiej" red. Józef Słowik odebrał w Krakowie nagrodę "Dziennikarz Roku w Małopolsce" w kategorii "Dziennikarz lokalny". Otrzymał ją za artykuł "CBA jedzie do Łopusznej".

Także 18 kwietnia w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy odbyło się spotkanie z burmistrzami i wójtami, podczas którego przedstawiono funkcjonowanie spółki i jej plany.

20 kwietnia nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na premierę spektaklu Grupy Teatralnej "O szesnastej". Spektakl miał tytuł "Nieudane przedstawienie", a scenariusz według Daniła Charmsa opracował Juliusz Chrząstowski, który też wyreżyserował to całkiem udane przedstawienie.

22 kwietnia nowotarska Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej włączyła się w program pod nazwą "Sprzątanie świata". Po uroczystej akademii w szkole, uczniowie zaopatrzeni w niezbędne worki i ochronne rękawice wyruszyli na brzeg Białego Dunajca i pozbierali leżące tam śmieci.

23 kwietnia burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił na jedną z cyklicznych konferencji prasowych na osiedle domków jednorodzinnych "Darmodom" przy ul. Kwiatowej.

W tym też dniu w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się kolejny koncert z cyklu "Wieczory czwartkowe", w którym wystąpili: Daniel Ross (USA) - obój, Maksymilian Lipień - obój, Damian Lipień - fagot, Krzysztof Leksycki - skrzypce i zespół Da Camera.

23 kwietnia Zespół Szkół Rolniczych pożegnał uczniów ostatnich klas, którzy wkrótce mieli przystąpić do egzaminów maturalnych. Dla wyróżniających się w nauce i działalności społecznej były przygotowane przez szkoły i koła krwiodawstwa oficjalne nagrody. Dorocznym zwyczajem burmistrz Marek Fryźlewicz ufundował prywatną nagrodę, którą w tym roku otrzymała najlepsza uczennica z Technikum Weterynaryjnego - Katarzyna Baszczyn. Następnego dnia uroczystość pożegnania odbyła się w Zespole Szkół Nr 3 im. Świętej Jadwigi Królowej, a potem w innych nowotarskich szkołach średnich.

24 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała XVIII Konferencję Bibliotekarzy Powiatu Nowotarskiego, której głównym tematem był "Program Rozwoju Bibliotek". Bibliotekarze szkolili się, jak skutecznie wziąć udział w przedsięwzięciu Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, mającym na celu ułatwienie polskim bibliotekom publicznym dostępu do komputerów, internetu i szkoleń. Zasady udziału w programie objaśniała Dagmara Jachimowicz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która w tym celu przyjechała z Warszawy i przywiozła wszystkim uczestnikom wyczerpujące materiały informacyjne.

24 kwietnia był II Podhalańskim Dniem Książki zorganizowanym przez studentów i wykładowców Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu przy współpracy MBP i MOK. Impreza, której celem była popularyzacja książek i czytelnictwa w różnych grupach wiekowych, miała bogaty program. Najmłodsi spotkali się w Filii Nr 1 MBP z Ewą Gawryluk, autorką książek do nich adresowanych, w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przedstawiciele władz uczelni w osobach prorektor Anny Mlekodaj i kanclerza Andrzeja Sasuły uczestniczyli w imprezie "Podhalańska czyta przedszkolakom" i czytali im bajki; także studenci przygotowali z tej okazji specjalny program. Odbył się też konkurs czytelniczy oraz prezentacja twórczości amatorskiej młodzieżowej grupy poetyckiej działającej przy Filii Nr 1 MBP. Podsumowaniem II Dnia była debata poetycka w sali widowiskowej MOK z udziałem m.in. Wandy Szado-Kudasik, Romana Dziobania, Beaty Zalot, ks. Andrzeja Godawy, Andrzeja Łobodzińskiego. Spotkanie poetów odbyło się pod hasłem: "Jeśli płynąć nie sposób, możesz jeszcze chodzić po wodzie", a prowadziła go dr Anna Mlekodaj.

24 kwietnia Galeria MBWA "Jatki" zaprosiła na wernisaż wystawy prac Małgorzaty Lachman zatytułowanej "…a pretekstem była linia…". Autorka jest absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, asystentką w Pracowni Projektowania Tkaniny Drukowanej. Na wystawie zaprezentowała tkaninę artystyczną wykonaną z wykorzystaniem specjalnie preparowanej wełny.

25 w sali widowiskowej nowotarskiego MOK koncertował znany i lubiany piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i lider zespołu Pod Budą Andrzej Sikorowski.

W dniach 25 i 26 kwietnia sekcja modelarska Aeroklubu Nowy Targ przeprowadziła na lotnisku zawody w ramach Pucharu Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych Kat. F3B.

26 kwietnia w Salonie Poetyckim w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie, w czasie którego Andrzej Rozmus i Adam Szarek czytali poezję F. Petrarki i R.M. Rilkego.

27 kwietnia w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyła się XXXI Sesja Rady Miasta Nowego Targu. W czasie sesji radni po dłuższej dyskusji uchwalili absolutorium dla burmistrza Marka Fryźlewicza za realizację ubiegłorocznego budżetu miasta. Odbyła się także uroczystość pożegnania dotychczasowego dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji Józefa Niemca, który odszedł na emeryturę. Jego następcą został Krzysztof Antos. Radni poznali też nowego komendanta policji - Mariusza Wacława.

28 kwietnia Zespół Szkół Technicznych, Cech Rzemiosł Różnych i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Targu zorganizowały na boisku ZST festyn pod nazwą "Żyjemy bezpiecznie". Głównym celem imprezy było propagowanie wśród młodzieży zdrowego i bezpiecznego trybu życia, idei honorowego krwiodawstwa i zawodowej służby wojskowej. W programie były m.in. pokazy wojskowe, pokazy straży pożarnej, tresura psów i inne atrakcje.

W tym też dniu TVP-3 wyemitowała program o nowotarskich Romach w ramach cyklu "Informator romski".

29 kwietnia nowotarżanin ks. prałat Andrzej Fryźlewicz - kanonik Kapituły Katedralnej w Katedrze na Wawelu uroczyście obchodził jubileusz trzydziestolecia święceń kapłańskich. Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Także 29 kwietnia w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu rektorzy dwóch uczelni podpisali porozumienie o współpracy. Kolejnym partnerem nowotarskiej uczelni została Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

30 kwietnia w sali obrad Urzędu Miasta zorganizowane zostało szkolenie dla nauczycieli, prowadzone przez psychologa i terapeutę Artura Kaczmarka oraz Romana Szydło - oficera policji z Krakowa. Dotyczyło narkotyków i tzw. dopalaczy dostępnych w legalnym obrocie oraz przemocy w szkole a także sposobów walki z tymi patologiami.

Warto z uznaniem odnotować, że Nowy Targ jest liderem w pozyskiwaniu środków na ochronę środowiska. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z okazji dziesięciolecia działalności opracował zestawienie obrazujące aktywność gmin w tym zakresie. Nasze miasto znalazło się na 6 miejscu wśród 182 gmin ocenianych pod tym względem przez NFOŚ. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to 850 zł i trzecie miejsce. Miasto pozyskało z NFOŚ 29 milionów zł. Za te pieniądze rozbudowano i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, zbudowano studnie głębinowe, zrekultywowano wysypisko śmieci. Kolejne wyróżnienie dla Nowego Targu związane jest z współpracą z organizacjami pozarządowymi. Jako jeden z czterech samorządów województwa, zdobył Laur Wzorcowy Urząd w Małopolsce.

Ze sportu: odnotować należy przede wszystkim sukcesy w hokeju na lodzie.

  • Zespół Old Boys Podhale po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł mistrzowski i zgodnie z regulaminem otrzymał puchar na własność. Tegoroczny championat rozegrano w Tychach.
  • Młodzicy wywalczyli na mistrzostwach rozgrywanych w Warszawie brązowy medal oraz puchar Fair Play dla MMKS Nowy Targ.
  • Żacy MMKS Podhale zdobyli na zawodach rozegranych w Sanoku mistrzostwo Polski.
  • W karate kyokushin niezrównana Ewa Pawlikowska uzyskała po raz trzynasty tytuł Mistrza Polski.
  • W plebiscycie "Dziennika Polskiego" na Najpopularniejszego Sportowca oraz Młodego Asa Podhala w 2008 roku wśród dziesięciu najlepszych było aż sześciu nowotarskich zawodników: Paulina Kowalczyk - tenis stołowy - II miejsce na liście, Ewa Pawlikowska - karate - III miejsce, Krzysztof Zapała - hokej na lodzie - IV miejsce, Piotr Kostela - unihokej - V miejsce, Łukasz Jarosz - sporty walki - VI miejsce, Jarosław Różański - hokej na lodzie - VIII miejsce. Plebiscyt na Młodego Asa Podhala wygrała Agata Nykaza - Gorce Steskal Nowy Targ - koszykówka.

 

MAJ

W dniach 1-3 maja tradycyjnie odbyło się wiele imprez, w tym roku zorganizowanych wspólnie z nowotarskimi instytucjami kultury przez Powiatowe Centrum Kultury i po raz pierwszy pod wspólną nazwą "Majówka Nowotarska".

1 maja od rana odbywał się XXXIV Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia, po południu wystąpiły zespoły regionalne, a wieczorem podhalański kabaret "Truteń".

2 maja prezentowały się zespoły regionalne i orkiestry dęte w ramach III Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych a wieczorową porą - Mateusz Ziółko z zespołem De Vills.

Także w tym dniu Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie podniosło bandery i podhalańscy żeglarze rozpoczęli sezon na przystani w Kluszkowcach. Wodniacy zapowiadają, że będzie wyjątkowy z wieloma zawodami i różnorodnymi atrakcjami dla dzieci.

3 maja uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie w ogrodach kościoła św. Katarzyny mszą św. z udziałem Chóru "Gorce", następnie uczestnicy przemaszerowali na Rynek, by złożyć kwiaty pod tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza i posłuchać Miejskiej Orkiestry Dętej, która wystąpiła z patriotycznym repertuarem. Potem na Rynku odbyły się różnorodne imprezy, zwłaszcza II Piknik Edukacyjno-Historyczny, przygotowany przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, połączony z plenerowym pokazem scenek historycznych, m.in. potyczki polskich spadochroniarzy z żołnierzami niemieckimi i paradą zabytkowych pojazdów wojskowych. Wieczorem w sali widowiskowej nowotarskiego MOK koncertowała artystka "Piwnicy pod Baranami" Anna Szałapak. Śpiewała utwory Osieckiej, Lipskiej i Skrzyneckiego, a na zakończenie żywiołowe Grajmy Panu. Nowotarska publiczność była zachwycona koncertem i gorąco oklaskiwała artystkę. Warto dodać, że "Majówce" sprzyjała aura i mnóstwo osób wykorzystało piękną, słoneczną pogodę na wycieczki w góry, zwłaszcza pobliskie Gorce, gdzie jedynie w górnych partiach pod Turbaczem można było dostrzec resztki śniegu.

5 maja kilkaset osób z całego Podhala przemaszerowało lub przejechało na wózkach inwalidzkich ulicami Nowego Targu do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie niepełnosprawni mogli zaprezentować swoje artystyczne uzdolnienia. Na scenie MOK dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego pokazały inscenizację Tuwimowskiej Rzepki, a podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wystawili "Wesele Góralskie". W hallu nowotarskiego MOK wyeksponowano prace plastyczne wykonane przez osoby niepełnosprawne. Wszystko odbyło się z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

8 maja w zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem niemieckim Radevormwald otwarto wystawę nowotarskiego rzeźbiarza Kazimierza Góreckiego. Wystawa rzeźby i malarstwa nosiła tytuł "Historia, mity i alegorie".

W dniach od 8 do 10 maja w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu odbyły się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Nowego Targu XIV Podhalańskie Targi Budownictwa, Instalacji, Mebli i Wyposażenia Wnętrz. W związku z sytuacją na rynku nieco spadła liczba wystawców. Swoje produkty zaprezentowało 70 firm, z czego połowa to przedsiębiorstwa lokalne, a połowa - to producenci i dystrybutorzy z zewnątrz. Można się było zapoznać z aktualną ofertą rynku budowlanego (łącznie z gotowymi projektami) i instalacyjnego, zaprezentowano najnowsze technologie i rozwiązania techniczne. Komisja XIV Targów przyznała trzy "Złote ciupagi" firmom: "Dziunio" z Nowego Targu za promiennik podczerwieni Red well, Spółdzielni "Ogniwo" z Biecza za prezentację kotła automatycznego i Fabryce Ceramiki Budowlanej z Sierakowic za prezentację Kompletnej Ceramiki Budowlanej "Na Twój Dom". Puchary za najlepszą aranżację stoiska odebrały firmy "Kasaro" z Zakopanego, "Split-2" z Ludźmierza. Ponadto wyróżniające się firmy otrzymały "Złote Laury Budownictwa" i "Złote Pióra do góralskiego kapelusza".

9 maja w sali koncertowej Nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej miał miejsce drugi koncert zorganizowany w ramach IV Festiwalu Pieśni Żeglarskiej "Szekla". Sobotni żeglarsko-romantyczny wieczór - szanty i ballady w wykonaniu najpierw miejscowego zespołu Swim Cream, a potem gości z gitarami: Dominiką Żukowską i Andrzejem Koryckim - zgromadził liczną publiczność, która ochoczo włączyła się do wspólnego śpiewania.

W tym też dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa rzeźby krakowskiego artysty Marka Bychawskiego. Ekspozycja zatytułowana "Świat drewnem malowany" składała się z blisko czterdzieści drewnianych płaskorzeźb.

W dniach od 11 do 15 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu zorganizowała, jak co roku, Tydzień Bibliotek. Czytelnia i wypożyczalnie zaprosiły dzieci i młodzież na wiele różnorodnych imprez popularyzujących książki i czytelnictwo, m.in. konkursy (ekologiczny, czytelniczy), czytanie i opowiadanie bajek (czytali dzieciom m.in.: Stanisława Szołtysek sekretarz Miasta, ks. Franciszek Rembiesa), a o tym, jak zostać dziennikarzem, mówił młodzieży red. Józef Słowik z "Gazety Krakowskiej".

12 maja w Szkole Podstawowej Nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się uroczystości związane z dwudziestoleciem Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu, liczącego obecnie dwudziestu czterech członków, oraz osiemnastoleciem nadania szkole imienia. Społeczność szkolna z honorami przywitała przybyłych kombatantów i zaprezentowała program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.

Również w tym dniu w Nowym Targu gościł znany rajdowiec Rafał Sonik, który w Rajdzie Paryż - Dakar zdobył trzecie miejsce na quadzie. Podczas spotkania z burmistrzem przedstawił propozycję budowy toru dla quadów w Nowym Targu lub okolicach.

Także w tym dniu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie otwarta została wystawa fotograficzna red. Piotra Rayskiego-Pawlika zatytułowana "Nowotarski Jarmark".

14 maja w hallu nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej "Nieuchwytną mgłą osnuty" autorstwa Andrzeja Paszkowskiego.

Również 14 maja uczniowie nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 zorganizowali happening ekologiczny pod hasłem "Ratujmy Ziemię". Uczestnicy akcji: przedszkolaki, uczniowie z opiekunami, władze miasta i mieszkańcy przemaszerowali wokół Rynku z transparentami, plakatami i kukłą zaśmieconej Matki Ziemi, a następnie udali się Miejskiego Parku na dalszą część imprezy. W czasie happeningu uczniowie rozdawali torby płócienne i sadzonki niezapominajek, które były symbolem Ogólnopolskiego Dnia Ochrony Środowiska w Polsce.

Na Podhalu gościli polscy i słowaccy parlamentarzyści członkowie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP oraz delegacja Komisji Administracji Publicznej i Rozwoju Regionalnego Słowacji. W nowotarskiej siedzibie Euroregionu "Tatry" w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej spotkali się z podhalańskimi samorządowcami, którzy mieli okazję zgłosić problemy wymagające rozwiązań na szczeblu centralnym. Rozmawiano m.in. o projekcie "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak dookoła Tatr".

15 maja w sali obrad nowotarskiego magistratu o. Leon Knabit - benedyktyn z Tyńca, ceniony kaznodzieja - spotkał się z miejskimi urzędnikami w ramach realizacji zaplanowanego przez władze miejskie programu antykorupcyjnego, czyli zajęciach z etyki. Kolejny wykład o. Leona: "Etyka w samorządzie" dotyczył roli prawdy, pracy urzędniczej jako służby, roli samorządu i konieczności podnoszenia standardów a także mądrego angażowania się w politykę.

W dniach 15 i 16 maja już po raz trzeci w Nowym Targu obchodzono Święto Kwitnącej Wiśni zorganizowane przez Polsko-Japońskie Stowarzyszenie na Rzecz Regeneracji Środowiska "Tęcza" przy współpracy nowotarskich instytucji kultury i pod patronatem Ambasady Japonii, którą reprezentowała Michiko Makino attache kulturalna. W pierwszym dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty grafiki japońskiej, które przeprowadziła Yasuko Sawaoka - znana japońska artystka. Pod jej okiem i przy pomocy Tadashi Kabayashi grupa nowotarskich artystów, nauczycieli oraz młodzieży mogła zgłębiać tajniki mokulito, czyli litografii na drewnie. Jest to technika graficzna wymyślona 35 lat temu przez prof. Seishi Ozaku. Efekty czterogodzinnych warsztatów można było podziwiać już następnego dnia w MOK, gdzie zostały wyeksponowane. W drugim dniu o atrakcjach Japonii mówił prof. Stanisław Filipek, była także m.in. japońska muzyka, pokaz ju-jitsu występy dziecięcych zespołów z okolicznych miejscowości - licealistów z Nowego Targu i Rabki oraz dla specjalnych gości tradycyjnie parzona herbata. Główna organizatorka Święta Kwitnącej Wiśni Akiko Miwa zebrała podziękowania za "budowanie małej Japonii w sercu polskich gór".

16 maja odbył się czterogodzinny maraton fitness z okazji otwarcia Klubu Fitness u Topora (w miejsce dawnej dyskoteki). Zainteresowani mogą korzystać nie tylko z sali fitness, ale także z siłowni, rowerów spinningowych, sauny i solarium.

17 maja w Salonie Poezji w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się jubileuszowe X spotkanie. Gościem był pochodzący z Nowego Targu Piotr Polak - aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, który czytał ulubione wiersze angielskich i amerykańskich poetów.

Także 17 maja do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosili: burmistrz Nowego Targu, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" i Stowarzyszenie "Śwarnych" na wieczór poetycki pod nazwą "Wciąż z Nim wędrujemy". Był to hołd pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II złożony przez poetów Podhala dla uczczenia XXX rocznicy Jego pobytu na nowotarskim lotnisku. W spotkaniu poetyckim udział wzięli m.in.: Wanda Szado-Kudasik, Wanda Czubernat, Roman Dziobom, Krzysztof Kokot, Zofia Roj-Mrozicka, Zbigniew Tlałka. Czytali swoje wiersze, które łączył wspólny temat - wędrówka, a towarzyszyła im muzyka Śwarnych.

Również w tym dniu w Hali Sportowej "Gorce" red. Stanisław Michalkiewicz wygłosił wykład pod tytułem "Polska wobec kryzysu".

18 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się XXIV Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek". Wystąpiło osiemnaście zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu nowotarskiego oraz tatrzańskiego, prezentując urozmaicony repertuar tak pod względem formy, jak i treści. Były scenki kabaretowe, inscenizacje bajek, dramat i poezja.

Dwie uczennice nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego: Aleksandra Wojtaszek i Olga Kosińska doszły do finału 39 Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Olga zakończyła centralny etap z III lokatą w Polsce. Obydwie są uczennicami Katarzyny Żmudy. Oprócz satysfakcji z osiągniętych wyników mają już zdaną maturę z języka polskiego (są drugoklasistkami!) i gwarantowany wstęp na polonistykę.

19 maja Szkoła Podstawowa Nr 5 w Nowym Targu gościła Annę Sztaudynger-Kaliszewicz, córkę znanego pisarza Jana Sztaudyngera. Spotkanie odbyło się w ramach akcji z wieloletnią tradycją "Znani i nieznani czytają dzieciom".

22 maja na nowotarskim lotnisku zjawiło się sześćdziesięciu zawodowych pilotów latających w Polskich Liniach Lotniczych LOT, którzy przylecieli bądź przyjechali motocyklami, by wraz z rodzinami uczestniczyć w swoim święcie - X Zlocie Pilotów Moto Loto. Były wspaniałe pokazy akrobacji lotniczej, rywalizacja w celności lądowania oraz loty widokowe.

Także w tym dniu w ponad stuletnim budynku Bursy Gimnazjalnej przy ul. Nadwodniej, gdzie ostatnio znaleźli siedzibę dla swojej działalności podhalańscy historycy zrzeszeni w nowotarskim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego, zorganizowano spotkanie poświęcone postaci dra Jana Bednarskiego w ramach cyklu zatytułowanego "Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z Historią, Kulturą i Tradycją w Tle". W programie była m.in. multimedialna prezentacja dra Jerzego Roszkowskiego zatytułowana "Orędownik słusznej sprawy".

Również w tym dniu nowotarska Karczma "U Borzanka" została nagrodzona na XVI Ogólnopolskim Konkursie Promocyjnym "Agro-Polska" zorganizowanym w ramach XVI Międzynarodowych Targów Rzeszowskich. Nagroda została przyznana za potrawę "Polędwiczki Babci Borzankowej" - specjał przygotowywany według rodzinnego przepisu.

23 maja w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury otwarto nową galerię pod nazwą "Stara Kotłownia". Nazwa wiąże się z rzeczywistą funkcją, jaką do niedawna pełniło pomieszczenie w piwnicy MOK. Za zgodą dyrektor Barbary Pachniowskiej pustym lokalem zajęło się stowarzyszenie "Dalej Nowy Targ" i własną pracą przerobiło na galerię, gdzie mają być promowane sztuki plastyczne i gdzie ma być także miejsce spotkań poetyckich, filmowych, dyskusyjnych. Działalność nowo otwartej "Starej Kotłowni" zainaugurował wernisaż wystawy zatytułowanej "Bagaż 7 obiektów przenośnych" autorstwa Magdaleny Grabińskiej.

Miasto zdecydowało się wydać spore pieniądze - około 800 tysięcy zł - i zlecić opracowanie precyzyjnej cyfrowej mapy Nowego Targu. Jak stwierdził wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski, mapa będzie wielkim ułatwieniem dla inwestorów i ułatwi sporządzanie kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego miasta.

25 maja burmistrz Marek Fryźlewicz i przedstawiciele firmy Mota-Engil Polska złożyli podpisy pod umową na budowę mostu na Bałęzowym. Towarzyszyły temu kamery i błyski fleszy, gdyż to pierwszy od czterdziestu lat most i jedna z najdroższych inwestycji w mieście, sięgająca 20 milionów zł. Stumetrowy most nad doliną Czarnego Dunajca wraz z drogą łączącą go - z jednej strony - z ul. Waksmundzką, a z drugiej - z przyszłym rondem na skrzyżowaniu ulic Kokoszków i Kowaniec ma być, według założeń, gotowy pod koniec 2011 roku. Budowany będzie w trybie specustawy.

26 maja ponad pięćdziesięciu gimnazjalistów z czterech powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i limanowskiego wzięło udział w etapie finałowym I Podhalańskiego Konkursu Ortograficznego o Nagrodę Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Dyktando wyjęła z zapieczętowanej koperty i czytała pani prorektor dr Anna Mlekodaj, tekst miał 2000 znaków. Pisanie zajęło uczestnikom niecałą godzinę i zastało przez nich ocenione jako łatwe. Zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Południowej Małopolski zdobyła Wioleta Pawlak z Gimnazjum w Piekielniku, II miejsce zajęła Agnieszka Tobiasz z Pisarzowej, a III - Sylwia Miśkowiec z Dobrej.

26 maja rozpoczęły się trzydniowe VI Juwenalia Podhalańskie studentów Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Najpierw była msza św. w kościele św. Katarzyny, skąd studencki pochód przeszedł do Miejskiego Ośrodka Kultury na uroczystą inaugurację, następnie na scenie zjawiły się kabarety i zespoły studenckie. Odbył się tam także I Podhalański Festiwal Podróżniczy, czyli spotkania z globtroterami, którzy opowiadali o swych przygodach i doświadczeniach. Drugi dzień zabawy rozpoczął się od Parady Przebierańców, potem były różnorodne konkursy, pokazy, a na wieczór zaplanowano występ gwiazd telewizyjnego programu "Jaka to melodia" - Jarka Webera i Grzegorza Wilka. W trzecim dniu, czyli na "poprawinach", studenci bawili się na dyskotekach w nowotarskich klubach. Do wspólnej zabawy zaproszono nie tylko studentów, ale także wszystkich mieszkańców Nowego Targu.

27 maja w Galerii MBWA "Jatki" odbyło się zorganizowane wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w ramach cyklu Mam wam coś do powiedzenia spotkanie z Joanną Krupińską- Trzebiatowską, która w rozmowie z Beatą Zalot opowiadała o swojej nowej książce pt. Donos.

Także 27 maja z inicjatywy ks. Mariana Wanata proboszcza parafii św. Katarzyny otwarto (w strugach deszczu) na nowotarskim Rynku wystawę plenerową zatytułowaną "Jan Paweł II - Apostoł Pokoju". Na stelażach, na wysokości wzroku umieszczono fotogramy autorstwa papieskiego fotografa Arturo Mari oraz koreańskiego fotografa Baik Nam Sika. Zdjęcia zostały wypożyczone z Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie i można je było oglądać do połowy czerwca.

28 maja na nowotarskim os. Niwa odbyła się uroczystość poświęcenia sąsiadującej z kościołem budowy szkoły podstawowej. Na tę inwestycję, obecnie najpilniejszą i najkosztowniejszą, oczekiwały dwa pokolenia mieszkańców Niwy, od wielu lat zabiegali o nią radni z północnej części miasta i wreszcie, gdy stajały śniegi, firma wykonawcza Bronisława Piotrowskiego rozpoczęła prace budowlane. Budowę poświęcił biskup Jan Zając, a towarzyszyli mu przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele.

28 maja na nowotarskiej strzelnicy sportowej odbyły się VIII Mistrzostwa Pracowników Samorządowych w Strzelaniu Sportowym.

Z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty, które to święta obchodzone są na ogół wspólnie, przygotowano w naszym mieście mnóstwo przemiłych imprez, zwłaszcza w przedszkolach i szkołach. M.in. wychowankowie nowotarskiego Przedszkola "Promyczek" przygotowali z tej okazji przedstawienie, w którym każda grupa wiekowa wystąpiła oddzielnie z własnym programem artystycznym. Dzieci nadesłały także ogromną liczbę prac na konkurs "Matka w oczach dziecka", tradycyjnie organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury. Jurorzy przyznali 32 nagrody i 38 wyróżnień. Nagrodzone prace można było oglądać na wystawie w MDK.

Przed kulminacją obchodów 30. rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce uczniowie III klasy Technikum Architektury Krajobrazu przy Zespole Szkół Rolniczych z własnej inicjatywy zaprojektowali i obsadzili odpowiednią kolorystycznie roślinnością rondo im. Jana Pawła II. Pomagali im w tym dziele pracownicy Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji.

29 maja przed nowotarskim Miejskim Ośrodkiem Kultury odbyły się obchody "Światowego Dnia bez Tytoniu". Promowano program profilaktyki chorób odtytoniowych, można było poddać się bezpłatnym badaniom spirometrycznym, zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru.

Także 29 maja w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie połączone z czytaniem dzieciom. Gościem był zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu młodszy brygadier Stanisław Galica, który dzieciom z młodszych klas Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Targu i Szkoły w Rzepiskach czytał książkę zatytułowaną Jak Wojtek został strażakiem. Z komendantem przybył strażak ubrany w mundur i pozwolił dzieciom przymierzyć elementy strażackiego stroju.

Także w tym dniu odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza. Jej głównym tematem była działalność nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej kierowanego przez dyrektor Elżbietę Całusińską, a także obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

Również 29 maja w siedzibie Euroregionu "Tatry" odbyła się debata z udziałem m.in. marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róży Thun i Bogusława Sonika posła do Parlamentu Europejskiego.

Ze sportu: należy odnotować sukces, na który czekano w mieście 44 lata. Kobieca drużyna Gorce Juta wywalczyła w tenisie stołowym awans do ekstraklasy. Ponadto na mistrzostwach Europy w karate kyokushin, które odbyły się w Kijowie, nowotarżanka Ewa Pawlikowska zdobyła srebrny medal.

CZERWIEC

Z okazji Dnia Dziecka przygotowano w naszym mieście bardzo bogaty i urozmaicony program. O najmłodszych pomyślały nie tylko przedszkola, szkoły i instytucje kultury, ale także organizacje, stowarzyszenia, parafie czy galerie handlowe. Atrakcyjnych propozycji było tak wiele, że obchody rozpoczęto końcem maja i kontynuowano w pierwszej dekadzie czerwca. M.in., zgodnie z tradycją, w Dzień Dziecka burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta, tym razem - ze względu na remont Ratusza - w sali obrad Urzędu Miejskiego. Najmłodszych reprezentowały dzieci z przedszkola sióstr serafitek, które odebrały z rąk burmistrza symboliczne klucze do miasta, a obdarowały go laurką w kształcie serca i albumem ze zdjęciami ze spotkań burmistrza z przedszkolakami.

- Wędkarze z nowotarskiego Koła Nr 16 zaprosili dzieci wraz z rodzicami nad staw w Ludźmierzu na zawody wędkarskie z nagrodami. Zapewnili możliwość samodzielnego złowienia ryby (każdemu dziecku!), posiłek, słodycze, napoje i upominki, a dla zwycięzców - cenne nagrody rzeczowe. Wśród wygranych dominowały dziewczynki, które zdobyły trzy pierwsze miejsca w czterech kategoriach. Mimo padającego deszczu, była to udana impreza.

- Także galeria handlowa "Buy & Fly" w Nowym Targu zorganizowała weekend dla dzieci. Przygotowano mnóstwo ciekawych imprez: występy artystyczne, igrzyska sprawnościowe, tańce, konkursy, loterię, pokaz mody oraz balonową dyskotekę. W drugim dniu zaplanowano darmowe przejazdy dla dzieci na quadach, kucykach, warsztaty plastyczne, korzystanie ze sztucznego lodowiska i inne atrakcje.

- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w trosce o powodzenie imprezy zmieniła termin i zorganizowała festyn dla dzieci przy sprzyjającej aurze. Festyn miał charakter zabawy indiańskiej - dzieci bawiły się znakomicie.

- Szkoła Podstawowa Nr 5 podsumowała akcję czytelniczą pod hasłem "Znani i nieznani czytają dzieciom". Barwny korowód baśniowych postaci wyruszył spod budynku szkoły i przeszedł ulicami miasta do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się impreza podsumowująca całoroczną akcję popularyzującą książki i czytelnictwo wśród dzieci.

- Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie zorganizowało na Jeziorze Czorsztyńskim VIII Regaty im. Jana Petryli połączone z Regatami Nivea - Błękitne Żagle, w których wzięło udział ponad dwustu młodych adeptów żeglarstwa.

* Także w tym dniu w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyła się sesja Rady Miejskiej, w czasie której wybrano Jadwigę Kuś na drugą wiceprzewodniczącą Rady - w miejsce Andrzeja Fryźlewicza, który zrezygnował ze stanowiska. Jadwiga Kuś pełniła już tę funkcję w poprzedniej kadencji. Jako wieloletnia przewodnicząca Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, cieszy się uznaniem i sympatią lokalnej społeczności. Jest radną z Klubu Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej. Ponadto burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył nominacje dyrektorom miejskim szkół, którzy wygrali konkursy. Nie było zmian w obsadzie, ponieważ wygrali je dotychczasowi dyrektorzy, którzy starali się o kolejną kadencję. Przed rozpoczęciem obrad w holu Urzędu Miejskiego otwarto wystawę prezentującą dorobek artystyczny nowotarskich przedszkoli. Ekspozycja nosi tytuł "Wesoło jest w przedszkolu".

* Również 1 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie wieży widokowej w największej na Podhalu świątyni. Wystarczy wspiąć się po 173 stromych schodach i już z wieży nowotarskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa można oglądać wspaniałe widoki. Kościół stał się atrakcja turystyczną, a przy okazji powstały dwa pomieszczenia, które można wykorzystać do celów kulturalnych.

* 1 czerwca w ramach kampanii wyborczej do Europarlamentu pojawił się w Nowym Targu poseł Zbigniew Ziobro - kandydat z PiS. Spotkanie wyborcze odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

* 4 czerwca w sali obrad Urzędu Miejskiego miała miejsce nadzwyczajna, XXXIII Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Nowego Targu z okazji dwudziestolecia wyborów do sejmu, które zdecydowały o transformacji ustrojowej naszego kraju. W programie były wystąpienia burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Lesława Mikołajskiego oraz przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości, działaczy dawnej "Solidarności". Sesję poprzedziło otwarcie wystawy w holu Urzędu, zatytułowanej "Czas wielkiej szansy. 4 czerwca 1989 r.", na którą złożyły się zdjęcia, druki ulotne i pamiątki ze zbiorów burmistrza Marka Fryźlewicza i naczelnika Marcina Jagły. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili utalentowani uczniowie nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Wspomnieniom z 1989 roku przysłuchiwało się z flagami w rękach również najmłodsze audytorium - spora grupa uczniów z nowotarskiej Szkoły Podstawowej Nr 5, przybyła na sesję ze swoim dyrektorem Krzysztofem Kurandą.

Obchody zakończyła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Katarzyny oraz wystawa pod tytułem "Wiesław Grzegorczyk - Plakat Patriotyczny" w siedzibie Euroregionu "Tatry".

* 30. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu obfitowała w wydarzenia religijne i kulturalne. Nowy Targ przygotował szczególnie bogaty program obchodów, a burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił nowotarżan do udziału w nich tymi słowami: "Wspólnie z licznym gronem organizatorów, wraz z osobami duchownymi przygotowaliśmy program, który z pewnością pozwoli nam dobrze przeżyć rocznicę tego najważniejszego w dziejach miasta wydarzenia. W sposób szczególny zachęcam Państwa do udziału we Mszy św. na nowotarskim lotnisku. Spotkajmy się tam wszyscy, by wyrazić wdzięczność Honorowemu Obywatelowi Nowego Targu za Jego słowa, dar osobistego spotkania oraz cały pontyfikat, który przyniósł tyle dobra dla świata, Polski i Miasta".

Obchody 30. rocznicy I pielgrzymki przedstawiały się następująco:

5 czerwca Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Urząd Miasta, Związek Podhalan i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosili na jubileuszową sesję z okazji obchodów 30. rocznicy Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Nowego Targu, zorganizowaną pod honorowym patronatem Jego Eminencji ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Sesja zatytułowana była "Ocalić od zapomnienia" i zawierała w programie m.in. wystąpienia prof. Władysława Stróżewskiego "Nawiązanie do myśli Jana Pawła II", Barbary Jędrysko "Ołtarz - historia powstania", Refleksje o. Leona Knabita, ponadto prezentację miniatury ołtarza papieskiego oraz projekcję filmu Przeżyjmy to jeszcze raz. Uroczystość uświetnił występ Chóru "Gorce". Na zakończenie organizatorzy zaprosili na wystawę fotograficzną pod tytułem "Utrwalone na kliszy", przygotowaną w holu MOK.

Także w tym dniu w Galerii MBWA "Jatki" uroczyście otwarto wystawę pod tytułem "Wdzięczni za miłość i prawdę - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 30. rocznicę pobytu w Nowym Targu". Wernisaż uświetnił występ kwartetu wokalnego. W czasie wernisażu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w konkursie literackim pod hasłem "Spotkanie z Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku", który zorganizował Miejski Ośrodek Kultury pod patronatem ks. Jana Karlaka proboszcza Parafii Na Równi Szaflarskiej. Autorkami najlepszej pracy były: Dorota Roik i Sylwia Podkanowicz, drugie miejsce przypadło Zofii Sokołowskiej, a dwa równorzędne trzecie miejsca zajęli: Franciszek Szlaga i Józef Staszel. Prace oceniało jury w składzie: ks. Wojciech Nitka, Wanda Szado-Kudasikowa, Marcin Jagła. Zaprezentowany także został fragment filmu pod tytułem Nowy Targ naszym miastem zrealizowanego przez Nowotarską Telewizję Kablową w 2007 roku.

6 czerwca wyruszyła XII Piesza Pielgrzymka "Sursum Corda" z zakopiańskich Krzeptówek do Ludźmierza - trasą, jaką 30 lat temu Jan Paweł II przejechał swoim papamobilem. Mottem tegorocznej pielgrzymki, która wpisała się również w obchody 30. rocznicy były papieskie słowa, które padły w Nowym Targu: "...ażebyście byli mocni dzięki zdrowym rodzinom". W bazylice pielgrzymi uczestniczyli we mszy św., a potem mogli wziąć udział w nocnym czuwaniu. W pielgrzymce wzięło udział około 3 tysiące osób; wśród pielgrzymów była liczna grupa nowotarska.

7 czerwca burmistrz Miasta Nowego Targu oraz Parafie Dekanatu Nowotarskiego zaprosili na nowotarskie lotnisko na KONCELEBROWANĄ MSZĘ ŚWIĘTĄ - kulminację obchodów trzydziestolecia Apostolskiej Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Nowego Targu. Mszę św. poprzedził przyjazd banderii konnej i pocztów sztandarowych z Ludźmierza z kopią cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Lotnisko było też docelowym punktem pielgrzymek strażaków z całego Podhala. Eucharystię celebrowało około pięćdziesięciu księży z Podhala, a przewodniczył biskup Jan Szkodoń. W tym czasie przy ołtarzu była ustawiona Skrzynia Modlitewna, do której trafiały setki kartek (rozdawanych wcześniej we wszystkich podhalańskich kościołach) z intencjami skierowanymi do papieża. Uroczystość uświetniły podhalańskie chóry, orkiestry dęte strażackie, wojskowe oraz kompania reprezentacyjna 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecne były delegacje z ponad sto pocztami sztandarowymi różnych organizacji, instytucji, stowarzyszeń i szkół, parlamentarzyści, władze samorządowe z całego Podhala, członkowie Związku Podhalan i ponad pięć tysięcy nowotarżan.

8 czerwca do sali widowiskowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosili burmistrz miasta i MOK na koncert - widowisko pod tytułem "KRAKUS" według Cypriana Kamila Norwida z pieśniami do wierszy młodzieńczych Karola Wojtyły. Całość wyreżyserował Andrzej Róg, a wykonali artyści "Piwnicy Świętego Norberta" i tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

9 czerwca swój wkład w obchody wniosła parafia św. Jadwigi Królowej i Zespól Szkół Nr 3. W programie m.in. była uroczysta akademia, okolicznościowa wystawa, program artystyczny przygotowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, uroczysta msza św. odpustowa w kościele św. Jadwigi Królowej.

Warto także nadmienić, że z okazji jubileuszu, kilka dni później posadzono dwa Dęby Pamięci Jana Pawła II. Jeden na placu Słowackiego, a drugi na Rynku. Drzewka przywiózł burmistrz Marek Fryźlewicz ze spotkania miast papieskich w Wadowicach.

Jubileusz był także okazją do spotkania miast papieskich, które odbyło się w Wadowicach. Każda z czterdziestu delegacji przywiozła do rodzinnego miasta papieża kamień z nazwą miejscowości i datą wizyty. Nasze miasto reprezentował burmistrz Marek Fryźlewicz, który do Wadowic przywiózł kamień (czarny granit) z wyrzeźbionym herbem miasta i napisem: Nowy Targ - 8.VI.1979 r. Wykonawcą był nowotarski artysta rzeźbiarz Piotr Chodorowicz. Kamienie posłużą do ułożenia w Wadowicach "Pielgrzymiej drogi Jana Pawła II po Ojczystej Ziemi", ponadto ich granitowe kopie trafią do Łagiewnickiego Centrum Jana Pawła II oraz świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

9 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowany został koncert "Święto Przedszkolaka". Na scenie sali widowiskowej wystąpiły dzieci ze wszystkich nowotarskich przedszkoli z okazji zakończenia roku przedszkolnego. Każde przedszkole zaprezentowało własny program artystyczny.

W tym też dniu PSS "Społem" im. W. Orkana zorganizowała Zgromadzenie Przedstawicieli Spółdzielni.

10 czerwca w bazylice ludźmierskiej miały miejsce uroczystości związane ze świętem leśników i obchodami osiemdziesięciopięciolecia Lasów Państwowych. Leśnicy z nowotarskiego nadleśnictwa uczestniczyli we mszy św., poświęcili swój sztandar, a następnie przemaszerowali do ogrodu różańcowego, gdzie w gaju św. Huberta posadzono sadzonki drzewek, których nasiona poświęcił papież Benedykt XVI.

11 czerwca przypadło święto Bożego Ciała. Główne uroczystości zorganizowane przez kilka nowotarskich parafii odbyły się tradycyjnie na Rynku. W tym roku procesja wiernych przeszła z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do kościoła św. Katarzyny. Ponadto odbyła się procesja zorganizowana przez parafię na Równi Szaflarskiej, która przeszła os. Witosa, ul Podtatrzańską i al. Solidarności. Tradycyjnie w święto Bożego Ciała rozpoczął się 68 Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego - jedna z największych i najstarszych imprez kajakowych w Europie. Na starcie na Dunajcu poniżej lodowiska zjawiło się ponad 200 zawodników z Polski oraz z zagranicy, m.in. z Niemiec, Czech, Węgier, Anglii, którzy postanowili pokonać około 90 km trasę i zjawić się na mecie w Jazowsku. Nie wszystkim się udało, ale wszystkim dopisała aura i świetne humory, a spływ dostarczył wspaniałych doznań sportowych i turystycznych. Komandorem spływu był Franciszek Malec.

13 czerwca w nowotarskim MOK zorganizowano drugą część obchodów 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów pod nazwą "Debata po dwóch dekadach ROK 1989 dwadzieścia lat później". W programie było otwarcie wystawy pod tytułem "Rok 1989 - na plakatach i drukach ulotnych" ze zbiorów Władysława Skalskiego oraz sesja popularno-naukowa i panel dyskusyjny uczestników ówczesnych wydarzeń a także projekcja filmu dokumentalnego Dariusza Walusiaka. Niestety obchody przebiegły przy nader nikłym zainteresowaniu nowotarżan.

14 czerwca Akcja Katolicka przy parafii NSPJ i rady rodziców Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2 zorganizowały tradycyjny XI Festyn Rodzinny na placu Evry. Jak zwykle przygotowano bogaty program kulturalno-sportowy z mnóstwem atrakcji i niespodzianek. Dochód z imprezy przekazany został na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci w świetlicach socjoterapeutycznych.

16 czerwca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury kilkuset gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z Nowego Targu obejrzało widowisko (grane dwukrotnie) zatytułowane "Piknik pod Wiszącą Skałą", przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 2. Scenariuszem i reżyserią zajął się z wielkim powodzeniem nauczyciel aktorów Tomasz Kaleta. Spektakle przykuwały uwagę i nagrodzone zostały wielkimi brawami.

W tym samym dniu w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej Yamaha.

17 czerwca w Nowym Targu przy al. Solidarności został oficjalnie oddany do użytku i poświęcony przez ks. kanonika Kazimierza Mynarskiego Skate-park. Miasto wydało na wybudowanie obiektu z sześcioma profesjonalnymi urządzeniami posiadającymi wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa około 200 tysięcy złotych. Obiekt wygląda okazale i już cieszy się wielkim zainteresowaniem.

18 czerwca w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbył się ostatni w tym sezonie koncert muzyki poważnej z cyklu "Wieczory czwartkowe". Wieczór poświęcony był wybitnemu kompozytorowi Antonio Vivaldiemu . Nowotarscy artyści z zespołem Da Camera zaprezentowali dzieła ze zbioru L’estro Armonico składającego się z 12 koncertów. Była to świetna okazja do zaprezentowania wybitnej muzyki, a także utalentowanych solistów związanych z nowotarską szkołą.

Także w tym dniu młodzi adepci śpiewu i gitary Ogniska Muzycznego "Camerata" zaprezentowali swe muzyczne umiejętności na koncercie zorganizowanym w Galerii MBWA "Jatki".

19 czerwca uczniowie zakończyli uroczyście rok szkolny 2008/2009 i na ponad dwa miesiące opuścili szkolne mury. Dla tych, którzy nie opuszczają Nowego Targu, przygotowana została bogata oferta pod wspólnym hasłem "Wakacje w mieście". Profilaktyczne półkolonie zorganizowano w szkołach podstawowych Nr 2, Nr 6 i Nr 11. W przygotowanych programach dominowały zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, sportowe, plastyczne, wycieczki, gry i zabawy. Atrakcyjne i urozmaicone programy zapewniły dzieciom spędzającym lato w mieście instytucje kultury, a w szczególności Miejski Ośrodek Kultury. Szczegółowe informacje dostępne były na stronach internetowych organizatorów lub telefonicznie.

20 czerwca uroczyście zakończył drugi rok akademicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Podsumowanie dotychczasowej edukacji odbyło się w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miejskiego.

21 czerwca w ramach skromnych obchodów 663. rocznicy nadania Nowemu Targowi praw miejskich odbył się kameralny koncert zespołu Da Camera w kościele św. Katarzyny. Pod kierownictwem Krzysztofa Leksyckiego zespół wykonał Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego - arcydzieło włoskiej muzyki sakralnej. Następnego dnia w tym kościele odprawiona została uroczysta msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców.

Także 21 czerwca Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na kolejny XI Salon Poezji. Gośćmi byli Włodzimierz Jasiński i Władysław Skwirut, a program nosił tytuł "Pozowanie do portretu". Włodzimierz Jasiński - aktor krakowskich teatrów, lalkarz i reżyser czytał wiersze z własnego tomiku oraz śpiewał piosenki własne a także ulubionych poetów. Na fortepianie akompaniował mu Władysław Skwirut.

Również 21 czerwca w niedzielne popołudnie i wieczór odbyły się nad Czarnym Dunajcem tradycyjne VII Sobótki Nowotarskie. Organizatorzy: Związek Podhalan, Urząd Miejski i Miejski Ośrodek Kultury zadbali o rozrywkowy, widowiskowy program, w którym były m.in. występy zespołów regionalnych, tanecznych, Big Bandu Marty Łapczyńskiej, palenie ognisk, puszczanie wianków, loteria fantowa i oczywiście przysmaki kuchni regionalnej, Gwiazdą tegorocznych "Wianków" był muzyczny zespół Ślązaków "Kwaśnica - Bawaria Show", który porwał nowotarską publiczność do tańca. Wieczorny pokaz ogni sztucznych nie zakończył tej wprawdzie skąpanej w deszczu, ale udanej imprezy i zabawa przy muzyce trwała do północy.

24 czerwca Klub Literacki Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosił na 5 Spotkania Literackie 2008 z mottem Macieja Pinkwarta "nie dając się prowadzić na smyczy". Promocja książki odbyła się w sali widowiskowej MOK i była okazją do publicznej prezentacji twórczości uczestników warsztatów literackich. Utwory zawarte w zbiorze powstały w sezonie 2008/2009. Wiersze i utwory prozatorskie z V tomu zaprezentowała na scenie działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury grupa teatralna "O szesnastej" pracująca pod kierunkiem Juliusza Chrząstowskiego, a spotkanie uświetnili artyści krakowscy Agnieszka Roesner-Zawilińska oraz Edward Zawiliński, który zapewnił oprawę muzyczną.

Również w tym dniu o problemach podhalańskiego rolnictwa i nowotarskiego jarmarku debatowali przedstawiciele Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Nowym Targu i Rady Powiatowej MIR w Zakopanem.

25 czerwca w Willi Decjusza w Krakowie podczas sesji Forum wójtów, burmistrzów i prezydentów Małopolski zakończony został II Konkurs "Wektory Małopolski", który ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez doskonalenie zasad i form współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowymi. Warto odnotować, że nasze miasto zostało jednym z laureatów konkursu. Na realizację tak wysoko ocenionego programu miasto wydatkowało w 2008 roku 769 528,70 zł.

25 czerwca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury Scena Teatralna MOK zaprezentowała spektakl pod nazwą "Fioletowa krowa". Zespół tworzą samorządowcy, biznesmeni, aptekarze, lekarze i przedstawiciele innych zawodów, którzy nie tylko sami się bawią w teatr, ale potrafią także świetnie rozbawić widzów. Tym razem na warsztat wzięli poezję niepoważną angielską i amerykańską, limeryki, fraszki, poezję purnonsensu oraz fragmenty spektakli w znakomitym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. "Fioletową krowę" można będzie jeszcze obejrzeć po wakacjach.

Także w tym dniu w budynku Bursy Gimnazjalnej miała miejsce prezentacja multimedialna i wykład dra Piotra Sadowskiego "Pamiątki Konfederacji Barskiej w Małopolsce i na Podhalu jako walory dla turystyki kulturowej".

26 czerwca nowotarskie Gimnazjum Nr 2 gościło uczestników kolejnych zawodów służb mundurowych w udzielaniu pierwszej pomocy. Rywalizację funkcjonariuszy straży miejskich, policjantów, strażaków oraz pograniczników zorganizowała Maltańska Służba Medyczna. W zawodach udział wzięło dziewięć drużyn. W praktycznych umiejętnościach udzielania pierwszej pomocy najlepsza okazała się ekipa Straży Granicznej z Lipnicy Wielkiej. Następne miejsca w IV zawodach zajęli strażacy z Rabki i Nowego Targu.

W dniach 26 i 27 czerwca do Klubu Dudek zaprosiło Towarzystwo Kultury Aktywnej "Ferment" wszystkich miłośników i sympatyków muzyki hardcorowej i punkowej na Festiwal Ferment Fest. Zaproszono undergroundowe zespoły, które działały w naszym mieście w ciągu ostatnich dwudziestu lat oraz artystów z Polski i zagranicy, którzy w tym okresie grali w Nowym Targu. Festiwal finansowo wsparło miasto.

27 czerwca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż wystawy pokonkursowej XXIX Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski", który przypadł w 30. rocznicę śmierci patrona. Wzięło w nim udział 174 artystów, głównie z Polski, ale także z różnych stron świata, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Słowacji, Indii (aż 12 artystów), Chile, Turcji. Uczestnicy konkursu to miłośnicy górskich wędrówek i fotografowania, którzy podobnie jak Jan Sunderland pragną dzielić się swoimi przeżyciami i nastrojami z innymi. Nadesłane przez nich prace oceniało jury w składzie: Mieczysław Cybulski - przewodniczący, Małgorzata Krystyna Dołowska oraz artysta słowacki Robo Kocan - członkowie. Jury, które wyraźnie preferowało klasyczną, czarno-białą fotografię bez technicznych trików i eksperymentów, postanowiło przyznać: I Nagrodę i Złoty Medal FIAP Pawłowi Opalińskiemu z Kielc, II Nagrodę i Srebrny Medal FIAP - Gabrielowi Liptakowi ze Słowacji, III Nagrodę i Brązowy Medal FIAP - Agnieszce Szuwarzyńskiej. Medale Fotoklubu RP otrzymali: Luis Alberto Franke z Argentyny, Tomasz Grzyb i Bogusław Pawłowski, Nagrodę współorganizatora - Tatrzańskiego Parku Narodowego - otrzymał Krzysztof Siwirski, a Nagrodę Specjalną Fotoklubu RP "Za walory poznawcze" - Fatma Eldeniz z Turcji. Nagrody wręczali: burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski. Były także rozdane wyróżnienia i nagrody od sponsorów. Nagrodzone i wyróżnione fotografie, wybrane spośród blisko dwóch tysięcy nadesłanych na konkurs, można było oglądać w MOK przez kilka tygodni na wystawie "Krajobraz Górski". Ekspozycji towarzyszył kolorowy, dwujęzyczny katalog. Komisarzem XXIX Konkursu był Stanisław Krzak.

27 czerwca w Łopusznej obchodzono 9. rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. W zabytkowym kościele odbył się "Wieczór z ks. prof. Józefem Tischnerem".

29 czerwca w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyła się XXXIV Sesja Rady Miasta, w czasie której m.in. pożegnano i obdarowano Medalem Pamiątkowym 660-lecia Nowego Targu ks. kanonika Kazimierza Mynarskiego proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, który przeszedł do parafii w Suchej Beskidzkiej, wysłuchano informacji porucznika Armii Krajowej Jerzego Widejki na temat jego wizyty w polskich szkołach na Litwie, ponadto nowotarscy radni zdecydowali udzielić zgody na używanie dawnej nazwy popularnego obuwia produkowanego w byłym nowotarskim kombinacie obuwniczym obydwu starającym się o to firmom: Demar i Wojas SA. Jedna otrzymała nazwę "Nowy Targ Relaks", a druga "Relaks Nowy Targ" i obydwie będą mogły starać się w Urzędzie Patentowym o zastrzeżenie znaku towarowego.

Ze sportu: odnotować należy sukcesy drużyn unihokeistów. Nowotarska Szarotka po raz dziesiąty zdobyła mistrzowski tytuł, a unihokeiści Gorców wywalczyli brązowy medal.

 

LIPIEC

Nowotarżanie, którzy cenią i chronią przyrodę alarmowali, że motocykliści i guadowcy czynią w przyrodzie spustoszenia, a nawet że dewastują góry. Nowotarscy radni zdecydowali więc o wydatkowaniu kwoty 35 tysięcy zł z miejskiej kasy i zakupieniu dwóch terenowych motocykli enduro dla policji. Maszyny pozwolą stróżom prawa na skuteczna walkę z plagą motocyklistów i guadowców w okresie letnim. Przy okazji warto nadmienić, że nowotarżanie planują stworzyć nowy tor crossowy za sortownią śmieci (wcześniej planowano tam wysypisko) i są już osoby zainteresowane budową toru.

Rozpoczęły się zapisy dzieci do przedszkola powstającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Targu, które rozpocznie swą działalność we wrześniu. Warunkiem przyjęcia będzie orzeczenie o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz orzeczenie o kształceniu specjalnym wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Będzie to pierwsze tego typu przedszkole na Podhalu, wyposażone w nowoczesne zaplecze terapeutyczne. Dzieci będą mogły korzystać z zajęć logoterapii, hydroterapii, treningów biofeedback, planuje się także wyjazdy na hipoterapię. Co ważne, będzie to placówka bezpłatna, a rodzice będą pokrywać tylko koszty wyżywienia dzieci. Po ukończeniu przedszkola dzieci będą mogły kontynuować naukę w Ośrodku mogącą w szczególnych przypadkach trwać do dwudziestego czwartego roku życia.

5 lipca odbył się w Rajczy z okazji stupięciolecia Ruchu Góralskiego w Polsce i dziewięćdziesięciolecia powstania Związku Podhalan 44 Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan, którego organizatorem był oddział Górali Żywieckich. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. z udziałem kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i góralską defiladą z banderią konną, kilkudziesięcioma pocztami sztandarowymi i licznie przybyłymi przedstawicielami wszystkich oddziałów i władz a także zaproszonymi gośćmi i sympatykami Związku Podhalan.

Rok po śmierci Adama Worwy - nowotarskiego przedsiębiorcy, radnego i społecznika - został poświęcony wybudowany przez niego na os. Nowe dom, który będzie siedzibą Fundacji im. Adama Worwy. Główną ideą jego ostatnich lat życia było utworzenie hospicjum i ten cel ma zrealizować Fundacja, która także będzie to hospicjum prowadzić.

6 czerwca w sali obrad Urzędu Miejskiego projektanci "zakopianki" przedstawili rozwiązania projektowe odcinka z Rdzawki do Nowego Targu. Na terenie naszego miasta planowane są dwa węzły o nazwach a) Nowotarski - Nowy Targ Zachód - ul. Ludźmierska, b/ Podhalański - Nowy Targ Południe - ul. Szaflarska.

10 lipca w Galerii MBWA "Jatki" otwarta została wystawa zatytułowana "Poezja kwiatów" zorganizowana wspólnie ze słowacką Galerią "U sediaceho anjela" w Kieżmarku. Autorka eksponowanych dzieł - Eva Koncekova zaprezentowała dużych rozmiarów abstrakcyjny gobelin pod nazwą "Niebieski ogród" oraz rysunki kredką, pastele, akwarele, pełne stylizowanych kwiatów, fragmentów łąk, wykonane z dużą precyzją i w ciepłej kolorystyce.

Także 10 lipca delegacja władz miasta w osobach: przewodniczącego Rady Lesława Mikołajskiego, wiceprzewodniczącego Józefa Trzcińskiego i burmistrza Marka Fryźlewicza wzięła udział w otwarciu dorocznych Europejskich Targów Rzemiosła ELRO w Kieżmarku.

12 lipca na nowotarskim Rynku miał miejsce 5 Małopolski Festiwal Smaku, a dokładnie półfinał, gdyż finał rozstrzygnie się w sierpniu w Krakowie. Imprezę prowadził Dariusz Gnatowski - znany z telewizyjnego serialu "Boczek", wielki smakosz i mistrz domowych przetworów. W czterech restauracyjnych namiotach frykasy degustowała specjalna komisja, która na reprezentanta naszego miasta na krakowski finał wybrała Skalny Dworek z podobno doskonałym "Łososiem po cepersku". Nagrodę publiczności otrzymała Firma Kabanos za "Wędzonkę z Jabłonki". Gwoździem programu było ustanowienie rekordu w jednoczesnym jedzeniu lodów na Rynku. Przez piętnaście minut cztery nowotarskie lodziarnie wydawały lody każdemu, kto zgłosił się ze specjalnym kuponem. Równocześnie lody zajadało 688 osób - wynik ma trafić do Polskiej Księgi Rekordów. To jeszcze nie koniec atrakcji. Były rozgrywki sportowe dla dzieci, kulinarne w lepieniu pierogów między oddziałami Związku Podhalan nowotarskim, a szaflarskim (wygrały nowotarskie gospodynie stosunkiem 234 do 167 ulepionych pierogów), były też występy zespołów muzycznych. Imprezie towarzyszyły ekipy telewizyjne TVN - "Wyjazdowa prognoza pogody" oraz TV Kraków - cykl "Smakowanie Małopolski". Małopolski Festiwal Smaków odbył się w naszym mieście po raz drugi. Poprzednio jakby zniknął w różnych atrakcjach Jarmarku Podhalańskiego, a tegoroczny, zorganizowany jako oddzielna impreza, przyjął się znakomicie.

13 lipca nowotarscy strażacy rozpoczęli kontrolę hydrantów zdopingowani kilkoma większymi pożarami w ostatnim okresie i problemami z dostawą wody za pośrednictwem sieci hydrantów. Sprawdzanie rozpoczęte w okolicach hipermarketu Leclerc objąć ma całe miasto.

Także w tym dniu do nowotarskiej komendy dotarły nowe mundury (w ramach ogólnopolskiej akcji unowocześniania umundurowania policji), które jako pierwsi otrzymali policjanci z ruchu drogowego.

16 lipca burmistrz Marek Fryźlewicz gościł wiceambasadora Francji w Bratysławie Xaviera Rouar. Ambasador, biegle władający językiem polskim, pochodzi z Evry miasta partnerskiego Nowego Targu.

17 lipca absolwenci studiów pielęgniarskich Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odebrali dyplomy licencjackie. Wśród 88 osób było też kilku studentów. Dotychczas mury uczelni opuściło 515 wykwalifikowanych pielęgniarek. Pielęgniarska kadra pilnie uczyła się języków obcych z myślą o ewentualnej pracy za granicą.

18 lipca na boisku ze sztuczną trawą koło Szkoły Podstawowej nr 11 zakończył się turniej osiedlowy piłki nożnej zorganizowany przez trenerów osiedlowych w ramach miejskiego programu wakacyjnego.

19 lipca podróżni (w strojach z epoki) odbywający "Podróż sentymentalną z Krakowa do Zakopanego" fasiągami podobnymi do tych, które woziły turystów w XIX wieku, zatrzymali się na nowotarskim Rynku, gdzie przywitani zostali przez burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego. Nim wyruszyli w dalszą drogę, znaleźli jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia.

W dniach od 20 do 23 lipca Nowy Targ gościł na antenie TV Kraków. W programie TV Lato ukazującym atrakcje kulturalne, turystyczne i sportowe, ciekawych ludzi i ich pasje emitowane były odcinki o naszym mieście. M.in. wyemitowano program "Smakowanie Małopolski" kręcony podczas 5 Małopolskiego Festiwalu Smaku.

23 lipca na boisku sportowym między ul. Szaflarską a al. Solidarności rozegrany został turniej streetballa. W zawodach zorganizowanych w ramach programu profilaktyki antyalkoholowej wzięły udział trzyosobowe drużyny. Najlepszym po zakończeniu rozgrywek nagrody wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz.

24 lipca po raz czwarty policjanci z Nowego Targu i Zakopanego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej rywalizowali w Zawodach Wytrzymałościowo-Siłowych Służb Mundurowych. Zmagania odbyły się w naszym mieście na terenie komendy powiatowej. Konkurencji było sporo: wyciskanie sztangi, podciąganie na drążku, przysiady ze sztangą itp. Najbardziej spektakularne było ciągnięcie radiowozu (2 450kg!). Trzy pierwsze miejsca zajęli policjanci z Nowego Targu: Rafał Skrobot, Stanisław Gąsienica Samek i Maciej Dutkiewicz. Nagrody zwycięzcom wręczała Miss Podhala 2009 - Natalia Mizera.

25 lipca w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury w Galerii Stara Kotłownia odbył się wernisaż wystawy prac Jerzego Nowosielskiego - jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Eksponowane prace - Ikonostas i drewniana brama z freskami artysty pokazane zostały po raz pierwszy w Polsce poza krakowską cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, dla której powstały. Poza tymi oryginałami można było obejrzeć fotokopie obrazów artysty. Dzieła Jerzego Nowosielskiego wystawione były w Starej Kotłowni przez dziesięć dni. Kuratorem wystawy był Gabriel Wolski.

26 lipca Nowy Targ był gospodarzem międzynarodowych zawodów Grand Prix Nowego Targu modeli samochodów sterowanych radiem zorganizowanych już po raz czwarty. Modelarska Formuła 1 zgromadziła czterdziestu zawodników krajowych z Tarnowa, Krakowa, Katowic i miejscowych pasjonatów oraz grupę słowacką i czeską. Impreza odbywała się na Rynku, gdzie zawodnicy wprawiali w ruch niewielkie samochodziki potrafiące osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę czyniąc przy tym niemały hałas. Zebrało się sporo widzów, którzy podziwiali małe samochodziki i możliwości ich właścicieli. Gwiazdą zawodów był mistrz Polski Maciej Dźwigaj z Krakowa, który zwyciężył w klasie IC-8 Buggy PRO, drugi krakowianin - Krzysztof Sobera - triumfował w klasie IC-8 Truggy, a rewelacja zawodów siedmioletni Filip Rajdus z Czech wygrał w klasie IC-8 Byggy Hobby.

Także 26 lipca podczas tradycyjnego odpustu w kościele św. Anny na nowotarskim cmentarzu ks. prałat Franciszek Dąbrowski - nowotarżanin, proboszcz od ponad czterdziestu lat w Biskupicach - świętował jubileusz pięćdziesięciolecia kapłaństwa.

28 lipca policjanci z powiatu nowotarskiego uroczyście obchodzili swoje święto na nowotarskiej strzelnicy. Wyróżniającym się i zasłużonym funkcjonariuszom nagrody, awanse i odznaczenia wręczał komendant powiatowy Mariusz Wacław. Na uroczystości obecny był zastępca komendanta małopolskiej policji podinspektor Mariusz Dąbek, przybyli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb, w tym strażacy, którzy wręczyli swoje odznaczenia za szczególne zasługi dla pożarnictwa.

Od 29 lipca w Nowym Targu do 25 października można było płacić dutkami. W oznaczonych sklepach, restauracjach, punktach usługowych środkiem płatniczym były dutki nowotarskie. By je uzyskać, trzeba było w oznaczonych placówkach kupić towar lub usługę i poprosić o resztę w dutkach. Moneta 10 dutków miała równowartość 10 zł. Wybita została w dwóch wersjach. Na awersie Turbacz - na rewersie kościół św. Katarzyny lub kościół św. Anny. Monety na zamówienie firmy Wektor z Zakopanego bito w Antwerpii.

31 lipca po dziewięciu dniach marszu 28 Pielgrzymka z Podhala dotarła do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Pielgrzymka jak zwykle podzielona była na grupy: zakopiańską, nowotarską, orawską i rabczańską. Ostatni odcinek szlaku pielgrzymi przeszli w strojach regionalnych i z towarzyszeniem góralskiej muzyki. Uroczystej mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej odprawionej dla pielgrzymów przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń.

 

SIERPIEŃ

1 i 2 sierpnia nowotarskim lotniskiem zawładnęli modelarze, którzy skorzystali z zaproszenia organizatorów IV Podhalańskiego RC Model Show i przywieźli ponad 120 modeli samolotów akrobatycznych, helikopterów, szybowców i odrzutowców sterowanych przez właścicieli drogą radiową. Przyjechali z różnych stron Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Warszawy, Lublina, Koszalina, Poznania, a także z pobliskiej Słowacji, aby zaprezentować istne cuda modelarskie. Część z nich miała rozpiętość skrzydeł do jednego metra, większe - do dwóch, były także o rozpiętości ponad dwa metry. Modelarz z Bielska Białej przywiózł model z klasy gigantów rozbudowany na 6,5 metra. Była to impreza niezwykle widowiskowa i sympatyczna o charakterze wyłącznie pokazowym. Towarzyszył jej Piknik Lotniczy. Licznie zgromadzeni widzowie przy wspaniałej pogodzie, mogli podziwiać pokazy, akrobacje freestylowe, walki powietrzne barwnych modeli, obserwować motolotnie, ćwiczenia spadochroniarzy, mogli też skorzystać z lotów widokowych.

Podczas otwarcia wybudowanego na nowo, zniszczonego przez powódź, mostu w Nowej Białej nowotarska OSP z Kowańca otrzymała, jak i inne jednostki uczestniczące w akcji ratowniczej podczas powodzi, piłę do cięcia betonu. Piła ma wymienne tarcze i może także służyć do cięcia żelaza. Prezenty wręczał zastępca komendanta głównego PSP, a zakupiono je ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przy okazji warto nadmienić, że strażacy z Kowańca są nieźle wyposażeni w sprzęt. Ich jednostka, która do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego została włączona przed dwoma laty, wkrótce szykować się będzie do jubileuszu stutrzydziestolecia istnienia.

5 sierpnia Związek Euroregion "Tatry" w Nowym Targu oraz Muzeum w Kieżmarku zaprosili na wernisaż wystawy pod nazwą "Najstarsze wizerunki Tatr na rycinach, litografiach i mapach", ze zbiorów Henryka Rączki - antykwariusza z Kielc, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Muzeum w Kieżmarku, Archiwum w Popradzie, Podtatrzańskiego Muzeum w Popradzie. Niezwykle cenne eksponaty zgromadzone na wystawie ściągnęły do Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej na wernisaż liczną publiczność, przyjechała także spora delegacja ze Słowacji z wicekonsulem Republiki Słowackiej Marianem Balazsem. Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu Spotkania Siedmiu Kultur Pogranicza Polsko-Słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza i sfinansowana ze środków unijnych. Również w ramach tego projektu przygotowana została druga wystawa w Orawskiej Galerii w Dolnym Kubinie na Słowacji.

6 sierpnia wystawa zatytułowana "Malarskie opowieści Antoniego Krzystyniaka i Juliusa Povażana" została otwarta staraniem Orawskiej Galerii (i w jej siedzibie) oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu. Składają się na nią prace dwóch malarzy z kręgu sztuki naiwnej - Antoniego Krzystyniaka z Nowego Targu i Juliusa Povażana z drugiej strony Tatr.

8 i 9 sierpnia na torze treningowym AMK Gorce przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu rozegrano V i VI rundę Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Trialu Motorowym, a dzień później - III i IV rundę Pucharu Polski. Zgodnie z przewidywaniami, triumfowali gospodarze, przedstawiciele AMK Gorce Nowy Targ. Nowotarżanin Józef Topór Mądry zdobył po raz piąty w swej karierze tytuł mistrza Polski, a kolejne miejsca zajęli: Gabriel Marcinów, Konrad Legutko, Michał Łukaszczyk. Przy okazji zawodów zaplanowano Trial Country 2009 - paradę motocyklistów ulicami miasta i koncert muzyki country.

9, tradycyjnie w drugą niedzielę, sierpnia tłumy pielgrzymów z Nowego Targu i Podhala oraz liczni turyści i wczasowicze udali się w Gorce do kaplicy pod Turbaczem, by wziąć udział w dorocznej "Mszy św. Tischnerowskiej". Wśród przybyłych wiernych było wielu przyjaciół i znajomych ks. profesora, liczni członkowie Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" i Związku Podhalan z pocztami sztandarowymi. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, a homilię wygłosił ks. Jan Gacek. Wśród duchownych obecny był także gospodarz gorczańskiej kaplicy ks. Kazimierz Krakowczyk.

Na "zakopiance" w Nowym Targu pojawił się odziany w elementy policyjnego umundurowania i czapkę kontroler pojazdów, który zatrzymywał samochody do rutynowej kontroli do czasu, aż jeden z kontrolowanych nabrał wątpliwości i powiadomił "drogówkę". Jak się okazało, był to przebieraniec. Podrabianego funkcjonariusza zatrzymano na gorącym uczynku. Zabawa w policjanta kosztowała go dość drogo.

14 sierpnia na Polanie Brożek przy ołtarzu św. Maksymiliana Kolbego odprawiona została uroczysta msza św. za Miasto Nowy Targ. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. o. Dionizemu Śmiałkowskiemu, ufundowaną przez ks. Pawła Łukaszkę, Dorotę i Marka Fryźlewiczów oraz Stanisława Słowakiewicza.

Także 14 sierpnia w godzinach nocnych w ogrodzie różańcowym w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej odbyło się podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, a w czasie gali finałowej laureaci prezentowali swoje wiersze. Na tegoroczny konkurs nadesłano łącznie 440 utworów poetyckich pisanych językiem literackim i 32 utwory pisane gwarą podhalańską, śląską i jeden gwarą kaszubską. W kategorii gwarowej trzecie miejsce zdobył nowotarżanin Roman Dzioboń.

15 sierpnia tysiące pielgrzymów z całego Podhala i wielu innych regionów Polski oraz goście z USA, Kanady a także pobliskiej Słowacji przybyli do Ludźmierza, aby uczestniczyć w uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystą sumę z udziałem licznych pocztów sztandarowych przy ołtarzu papieskim w ogrodzie różańcowym koncelebrował wraz z licznymi księżmi ks. kardynał Stanisław Dziwisz, a na zakończenie poświęcił przyniesione przez wiernych zioła, kwiaty i zboże. Metropolita Krakowski, jako pierwszy otrzymał ustanowiony ostatnio medal "Zasłużony dla Podhala" przyznany uchwałą Rady Powiatu Nowotarskiego. Uroczystości odpustowe połączone z 775. rocznicą lokacji Ludźmierza i 10. rocznicą Peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu uświetnili m.in.: chór z sanktuarium w Łagiewnikach, zespół "Podhalanie", orkiestra dęta OSP w Ludźmierzu. Na uroczystościach obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy i tłumy wiernych.

15 i 16 sierpnia Grupa Rekonstrukcji Historycznych, będąca częścią nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, uczestniczyła w dwóch inscenizacjach historycznych na Słowacji i w Polsce. W Skansenie Wsi Orawskiej w Zubercu w rekonstrukcji historycznej "Orawa 1944", związanej ze Słowackim Powstaniem Narodowym, i w gorczańskiej miejscowości Szczawa, gdzie zaprezentowano widowisko plenerowe zatytułowane "Szczawa - wojna i okupacja".

16 sierpnia miała miejsce w Nowym Targu XIII Krajowa Wystawa Psów Rasowych, która odbyła się na stadionie piłkarskim przy ul. Kolejowej. Przybyli na nią nie tylko wystawcy z Polski, ale także z sąsiedniej Słowacji. Na dorocznej wystawie zorganizowanej przez nowotarski oddział Polskiego Związku Kynologicznego można było oglądać ponad osiemset najładniejszych czworonogów przeróżnych ras. Wśród reprezentantów 140 ras były m.in. harty irlandzkie, pitbule, amstaffy, maleńkie yorki, pekińczyki a także przedstawiciele ras mało znanych. Tytuł najpiękniejszego psa wystawy otrzymał właśnie reprezentant jednej z takich mało znanych azjatyckich ras o imieniu Robin.

17 sierpnia ks. prymas kardynał Józef Glemp był gościem parafii NSPJ oraz nowego ks. proboszcza Stanisława Stojka. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem na czele.

19 sierpnia w przeddzień wielkiej nowotarskiej imprezy organizowanej na Rynku nastąpił odbiór przebudowanej ul. Kościelnej i placu Słowackiego. Przebudowana została droga, poszerzony chodnik przy kościele, wygospodarowano nowe miejsca do parkowania. Miasto wydało na te inwestycje 1,6 mln zł. Bez otwarcia ul. Kościelnej Jarmark Podhalański nie mógłby się odbyć w zaplanowanym kształcie.

20 sierpnia rozpoczął się nowotarski jubileuszowy X JARMARK PODHALAŃSKI i trwał cztery dni. Sztandarowa impreza naszego miasta zapowiadała się okazale i taka też była - regionalna, barwna, urozmaicona i atrakcyjna. Od historyczno-regionalnych pokazów, występów różnorodnych zespołów, po wieczorne koncerty gwiazd estrady. Jarmark - prowadzony przez znanych i lubianych konferansjerów: Stanisława Jaskułkę i Bartka Koszarka - rozpoczął się tradycyjnie od parady gazdowskiej na trasie ul. Szaflarska - Rynek, potem na Rynku rozpoczęła się inscenizacja "Święta Katarzyna - patronka miasta", a następnie program promujący produkty z barana, czyli "Czarna owca w wielkim mieście", i występy zespołów regionalnych. Po południu Galeria MBWA "Jatki" zaprosiła na otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej zatytułowanej IX Jarmark Podhalański w obiektywie, w czasie której nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom. Zwycięzcą konkursu został Jacek Gołdyn. Wieczorem w Rynku przygrywały zespoły Caci Vorba, Psio Crew, The Chilloud.

Drugiego dnia bawiły się przede wszystkim dzieci i dla nich przygotowano występy zespołów, spektakle i cały blok programowy "W królestwie Baju Baju". Po południu był blok programowy Związku Podhalan (już dla dorosłych) zatytułowany "Na umór, na mój dusiu i na łapu capu", czyli pokaz prac związanych z codziennym życiem górali, jak młócenie, kiszenie kapusty, kręcenie powróseł, pokaz wyrobu śliwowicy [!]. Gwiazdą wieczoru była Kasia Kowalska z zespołem.

W sobotę, czyli w trzeci dzień Jarmarku, najpierw były imprezy dla dzieci, potem dla wszystkich wystąpił zespół regionalny z Turcji, a po południu można było "zajrzeć koniowi w zęby" w czasie wskrzeszonego na Rynku końskiego targu. Pod wieczór, kiedy wielbiciele Maryli Rodowicz wyruszyli na jej koncert, lunął deszcz - niestety. W strugach deszczu więc najwytrwalsi słuchali jej przebojów. Na zakończenie był pokaz ogni sztucznych.

Ostatni dzień rozpoczął się sportowo, było także wiele atrakcji dla dzieci, po południu wystąpił Big-Band Jazzowy, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnym Dunajcu i Kraków Gospel Choir. Codziennie w czasie tych dni były kiermasze sztuki ludowej i pokazy twórców, m.in. lepienie w glinie, rzeźba w drewnie, ozdoby góralskie ze skóry i metalu, haft i wiele innych. Właśnie to duże zainteresowanie wystawców wymogło na organizatorach zamknięcie dla ruchu kołowego trzech pierzei Rynku. Było 70 stoisk twórców ludowych, 50 stoisk handlowych i aż 10 stoisk Cechu Rzemiosł Skórzanych. Kolejna, bardzo udana, wielka plenerowa impreza dobiegła końca. Zorganizowana została przez nowotarski Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury pod dyrekcją Barbary Pachniowskiej przy współpracy wielu instytucji oraz organizacji i wsparciu licznych sponsorów. Warto wspomnieć, że w czasie jubileuszowego Jarmarku władze naszego miasta podpisały porozumienie o współpracy pomiędzy miastem a krakowskim oddziałem TVP. W imieniu TVP dokument podpisał Bogdan Wasztyl dyrektor oddziału w Krakowie, a ze strony miasta - burmistrz Marek Fryźlewicz. Porozumienie zakłada prezentowanie na antenie informacji z najważniejszych wydarzeń nowotarskich - nieodpłatnie!

21 sierpnia w nowotarskim Urzędzie Miasta dyżurowała pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich Aleksandra Wentkowska z Katowic. Zainteresowani mogli spotkać się osobiście, porozmawiać o swoich problemach, czy ewentualnie złożyć skargę. Dominowały sprawy majątkowe, związane z prawem własności i samowolami budowlanymi. Kto nie mógł przybyć w czasie dyżuru, może skorzystać z nowej strony rzecznika - www.codziennikprawny.pl

23 sierpnia Koło Nr 17 "Podhale" Polskiego Związku Wędkarskiego zorganizowało Towarzyskie Zawody Muchowe o Puchar Burmistrza Miasta Nowego Targu. Puchar, nagrody i dyplomy burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył zwycięzcom w Pubie Hokejowym.

Wakacje powoli dobiegały końca, a w szkołach przygotowywano się do rozpoczęcia nowego roku. Młodzież otrzymała nowe oferty edukacyjne. W nowotarskim Zespole Szkół Ekonomicznych ma ruszyć od września klasa hotelarska, natomiast w Zespole Szkół Technicznych zaproponowano w technikum klasę ze specjalnością technik budowy dróg. W wielu szkołach posiadających jeszcze wolne miejsca w ostatnie dni wakacji przeprowadzono dodatkowy nabór.

26 sierpnia geodeci przeszli całą nowotarską część przyszłej "zakopianki" - od Klikuszowej po Szaflary i wzdłuż obrysu planowanej szosy wbijali czerwone słupki. To etap przygotowania dokumentacji do wniosku skierowanego do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla drogi. Inwestycja ma być realizowana w latach 2010-2012.

27 sierpnia w Sali obrad Urzędu Miejskiego nowa placówka bankowa WBZ - Bank Zachodni zorganizowała konferencję na temat środków pomocowych i kredytów dla przedsiębiorców.

28 sierpnia Galeria MBWA "Jatki" zaprosiła na otwarcie wystawy prac plastycznych Leszka Szymczyka pod nazwą "Batik, Malarstwo". Artysta z Sosnowca posługuje się tymi właśnie technikami pracy twórczej (batik to specjalna technika barwienia tkanin pochodząca z Jawy).

30 sierpnia na Krakowskim Rynku był Dniem Ziemi Nowotarskiej w ramach XXXIII Targów Sztuki Ludowej "Cepeliada". Przygotowano bogaty i atrakcyjny program, w którym przewidziano m.in. występy zespołów regionalnych z Podhala, Spisza, Pienin i Orawy, prezentacje twórców ludowych, degustacje potraw regionalnych, konkursy z nagrodami, ścianę wspinaczkową przywiezioną przez goprowców, konkurs o tytuł "Nojśwarniejsyj Gaździny" Targów, występ zespołu Śtyrek Folk Band grający muzykę Karpat. Podczas XXXIII Targów Sztuki Ludowej w Krakowie Maria i Józef Staszlowie oraz prowadzony przez nich zespół regionalny Mali Śwarni otrzymali z rąk prezesa Zarządu Fundacji Cepelia Jana Włostowskiego medale z napisem na rewersie "60 lat troski o ginące piękno".

Ze sportu: miło odnotować sukcesy nowotarżan w sportach motorowych. Konrad Legutko (lat15) z AMK Gorce Nowy Targ był trzeci w swojej kategorii na zawodach we Włoszech i stanął na podium mistrzostw Europy. Doskonale spisuje się także Tadeusz Błażusiak, który wygrywa kolejne wyścigi enduro na kontynencie amerykańskim.

30 sierpnia rozpoczęły się obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod nazwą "Nowotarski Wrzesień" - przygotowane przez Urząd Miasta Nowego Targu, powiat nowotarski, Miejski Ośrodek Kultury i Nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. W niedzielne południe na nowotarskim Rynku odbyła się inscenizacja wkroczenia wojsk niemieckich i słowackich do Nowego Targu w 1939 roku przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH i nowotarski MOK, przypominająca także pierwsze dni kampanii wrześniowej oraz początek okupacji hitlerowskiej na Podhalu. Rekonstrukcja objęła cztery epizody: 1. Przed nawałnicą. 2. Wybuch wojny. 3. Wkroczenie Niemców do Nowego Targu. 4. Okupacja. Oddane z dużą dokładnością chwile grozy były bardzo sugestywne. Komunikaty nadawane przez głośniki, wymiana ognia, huk, wrzask, wybuchy "granatów". Wspomnienia nowotarżan obudzonych nad ranem rykiem samolotów z czarną swastyką wciągnęły widzów w grozę i tragizm tamtych dni. Inscenizacja zrobiła wielkie wrażenie na widzach zarówno tych, którym odżyły w pamięci wrześniowe dni sprzed siedemdziesięciu lat, jak i młodych, dla których to już historia. Zaciekawiła i wzruszyła także gości przebywających w naszym mieście i okolicach na wypoczynku.

 

WRZESIEŃ

1 września odbyła się dalsza część programu rocznicowego. Tradycyjnie w kościele Matki Bożej Anielskiej na Kowańcu odprawiona została uroczysta msza święta, skąd następnie uczestnicy z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Bohaterów Września, gdzie po okolicznościowych przemówieniach i apelu poległych złożone zostały pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Zakończenie uroczystości nastąpiło w remizie OSP na Kowańcu.

Tradycyjnie 1 września dziatwa i młodzież szkolna ruszyła do szkół, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Miejska inauguracja roku szkolnego 2009/2010 odbyła się w udziałem władz miejskich w Szkole Podstawowej Nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Po okolicznościowych przemówieniach dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Przy tej okazji warto odnotować, że nim zabrzmiał pierwszy dzwonek, odbyły się konkursy na dyrektorów. Dotychczasowi dyrektorzy pełnić będą swoje funkcje w czasie kolejnej kadencji. I tak w Szkole Podstawowej Nr 3 dyrektorować będzie Krystyna Góźdź, w Nr 10 - Anna Chabrzyk, w Nr 4 - Halina Zamojska, a w Nr 11 -Robert Furca. Dyrektorem Gimnazjum Nr 1 będzie Karol Skrzypiec. Obecnie w naszym mieście (w szkołach podstawowych i gimnazjach) pracuje 163 nauczycieli dyplomowanych, 72 mianowanych, 40 kontraktowych i 10 nauczycieli - stażystów.

4 września w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury "Stara Kotłownia" odbył się wernisaż wystawy rysunku Małgorzaty Gwiazdonik - studentki Instytutu Sztuki w Cieszynie. Wystawa nosiła tytuł "Pusty dom", a prace inspirowane były - jak objaśniła ich autorka - częstymi przeprowadzkami.

5 września kilkugodzinna impreza Auto-Moto ściągnęła mnóstwo fanów motoryzacji do galerii Buy & Fly. W podziemnym parkingu można było oglądać i podziwiać wystawione stare samochody z dodgem z 1925 roku oraz warszawą garbuską z 1958 na czele i najnowsze, jak BMW czy Ferrari. Ponadto zorganizowano także konkursy sprawnościowe, spotkanie z Michałem Elżbieciakiem i Bartłomiejem Wątrobą, którzy opowiadali o swych osiągnięciach rajdowych, a nowotarscy policjanci radzili, jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Także 5 września, w nowotarskim MOK odbyła się promocja książki Kazimierza Garbacza "Orlika" Byli chłopcy byli… - relacje ludzi Ognia.

W tym samym dniu Klub Sportowy "Gorce" i Urząd Miasta Nowego Targu zorganizowali V Maraton Gorce 2009. Na czterdziestokilometrową trasę z Krościenka przez Lubań, Przełęcz Knurowską, Turbacz, ruszyło ponad stu zawodników. Biegli najpierw w deszczu, potem w ciężkich warunkach przy silnym wietrze szlakami turystycznymi czerwonym i zielonym, a jednak aż 104 zawodników, w tym 11 kobiet ukończyło górski maraton. Najlepszy czas uzyskał startujący w kategorii wiekowej 18 do 34 lat Jan Wydra z Mszany Dolnej, który przebiegł czterdziestokilometrowa trasę w 3 godziny i 5 minut. W innych kategoriach wiekowych zwyciężyli: Paweł Moździeż - Tarnów i Tadeusz Jasek - Radziechowy. Najlepsza z kobiet, Sabina Wydra z Mszany Dolnej, przebiegła trasę w 3 godziny 46 minut i 50 sekund. Każdy, kto ukończył ten wyczerpujący bieg, zasłużył na uznanie, otrzymał medal i gratulacje. Zwycięzcom ufundowano nagrody rzeczowe, ponadto wśród uczestników zawodów rozlosowano koszulki i kijki trekingowe.

6 września zgodnie z tradycją w pobliskim Ludźmierzu odbyły się XXII Dożynki Podhalańskie, połączone z obchodami 775. rocznicą lokacji Ludźmierza. Na uroczystości przybyli rolnicy, władze samorządowe, podhalańscy parlamentarzyści, liczne delegacje z pocztami sztandarowymi i żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wraz z orkiestrą i kompanią honorową. Dożynki rozpoczęły się mszą św. odprawioną pod przewodnictwem ks. Władysława Bochnaka, którą zakończyło poświęcenie figury Matki Bożej Ludźmierskiej, która już wkrótce wraz z żołnierzami 21. Brygady wyjedzie do polskiej bazy w Afganistanie. Orkiestra tej jednostki i zespół "Podhalanie" uświetnili nabożeństwo. Po poświęceniu przez kapłana barwnych wieńców dożynkowych (wśród nich był także efektowny wieniec nowotarski przyniesiony przez członków Związku Podhalan) i darów górali przyniesionych do ołtarza, jak oscypki, czy miód, odbyła się tradycyjna prezentacja dożynkowych wieńców na ołtarzu polowym. Potem dożynkowe spotkanie odbywało się na placu "Pod Sypką", gdzie m.in. wystąpiły zespoły regionalne.

Także 6 września nowotarżanin Władysław Augustyn uroczyście świętował stulecie swoich urodzin w obecności licznej rodziny i przedstawicieli władz miasta z wiceburmistrzem Janem Kolasą.

7 września w uroczystym pożegnaniu ambasadora USA Victora Ashe’a, które odbyło się w klasztorze benedyktynów w Tyńcu wziął udział burmistrz Marek Fryźlewicz. Nowy Targ jest jednym z ponad 180 miejscowości, które ambasador odwiedził w czasie pięcioletniej kadencji w Polsce. Warto dodać, że przed służbą w dyplomacji Victor Ashe przez szesnaście lat był burmistrzem w Knoxville.

8 września do Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu zaprosili Związek Euroregion "Tatry", Orawska Galeria w Dolnym Kubinie i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu na wernisaż wystawy zatytułowanej "Malarskie opowieści Antoniego Krzystyniaka i Juliusa Povażana". Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza", a wcześniej gościła w Dolnym Kubinie.

8 września nowotarski oddział Związku Podhalan zorganizował posiady góralskie, które były poświęcone 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zawierały wykład burmistrza Marka Fryźlewicza zatytułowany "Życie codzienne mieszkańców Nowego Targu i powiatu nowotarskiego na początku okupacji hitlerowskiej".

10 września Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu rozpoczęła realizację projektu pod nazwą "Bajki kredką malowane - czytanie i rysowanie bajek dla dzieci", w ramach programu Literatura i czytelnictwo ze środków Funduszu Promocji Kultury. Pierwsze spotkanie w Filii Nr 1 MBP odbyło się pod hasłem "Jesienny krajobraz". Dzieci z Przedszkola "Promyczek" słuchały bajek, przyglądały się wykonywanym ilustracjom przez Annę Dziubas - malarkę, szefową Galerii "Jatki", a potem same malowały. Prace przedszkolaków zostały wyeksponowane, a najładniejsze - nagrodzone atrakcyjnymi książkami.

10 września przedstawiciele władz miasta uczestniczyli w uroczystym spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie z okazji Dnia Konstytucji - Święta Państwowego Republiki Słowackiej.

12 września nowotarski Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy zorganizował obok hali lodowej Festyn Sportowy. W programie m.in. był turniej koszykówki, zawody "złoty krążek" na lodowisku, mecz hokejowy i turniej piłkarski z udziałem drużyn Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Urzędu Skarbowego i dziennikarzy. Było to nieformalne otwarcie wyremontowanego boiska za lodowiskiem.

Także 12 września w holu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury otwarta została wystawa zatytułowana "Szepty". Autorem prac jest Gabriel Wolski - nowotarżanin, absolwent Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Prezentował już swoje prace na wystawach zbiorowych i dwóch indywidualnych, a ta ekspozycja była pierwszą w rodzinnym mieście.

12 i 13 września firma developerska - Grupa Bryksy, która buduje osiedle Polana Szaflarska, zorganizowała dni otwarte. Zainteresowani mogli obejrzeć budowane i już gotowe mieszkania na osiedlu o najwyższym standardzie w Nowym Targu.

Również 12 i 13 września w Nowym Targu i Zakopanem świętowano pięćdziesięciolecie Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych, które działało w naszym mieście przez szesnaście lat - od 1959 do 1975, a potem zostało przeniesione do Zakopanego. Na obchody stawiło się ponad stu absolwentów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że połowa lutników działających w Polsce wywodzi się z Zakopanego i Nowego Targu.

Miejski Nauczycielski Chór "Gorce" przez dziesięć dni przebywał w Bułgarii. Chórzyści uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru "Balkan Folk Fest 2009", prezentowali na licznych koncertach repertuar składający się z pieśni religijnych, patriotycznych i stylizowanych na ludową podhalańską muzykę, a ponadto zwiedzali zabytkowe miasta Bułgarii i odpoczywali.

15 września w nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego świętowano oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej, z której młodzież po dwunastu miesiącach będzie mogła wreszcie korzystać. Salę w dniu otwarcia wypełnili zaproszeni goście, nauczyciele i licealiści. Przybyły na tę uroczystość Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia wyremontowanego obiektu i przecięcia wstęgi. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, małopolski kurator oświaty, parlamentarzyści z Podhala. Jak zaznaczyła w swym wystąpieniu dyrektor LO Maria Kopeć, remont nie był tani: kosztował 2 miliony 300 tysięcy zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wysokość dotacji wyniosła ponad milion zł.

Także 15 września Podhalańska Wspólnota Samorządowa otwarła swoją wyremontowaną siedzibę mieszczącą się przy ul. Ogrodowej u Stanisława Watychy. Już od czasów stanu wojennego było to znane w mieście miejsce spotkań działaczy społecznych i politycznych, w którym spotykali się działacze podziemia; tam także później zapadało wiele poważnych decyzji o dużym znaczeniu dla miasta. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz członków i sympatyków PWS, najważniejsi politycy i działacze miasta i regionu, z parlamentarzystami włącznie. Wyremontowane biuro Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej poświęcił ksiądz Marian Wanat proboszcz parafii św. Katarzyny.

17 września w 70. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę i 69. rocznicę zbrodni katyńskiej odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Po mszy św. w kościele św. Katarzyny w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie, pod Krzyżem Katyńskim, przy którym wartę honorową pełnili żołnierze z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Tam też zaprezentowano program słowno-muzyczny "Katyń". Apelem poległych uczczono pamięć oficerów pochodzących z Podhala. Uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu, duchowieństwo, parlamentarzyści z Podhala, kombatanci i żołnierze oraz młodzież szkolna, miała bardzo podniosły, patriotyczny charakter.

Także w tym dniu w Galerii MBWA "Jatki" w cyklu: Mam wam coś do powiedzenia, miało miejsce interesujące spotkanie z Andrzejem Rysiakiem zatytułowane "Martwa natura z wędzidłem", czyli co stuka w sztuce. Andrzej Rysiak - artysta malarz, grafik, absolwent ASP w Warszawie i Królewskiej ASP w Brukseli, znawca historii sztuki - dzielił się ze słuchaczami swoimi refleksjami w oparciu o rozważania Zbigniewa Herberta.

Również 17 września w Galerii Narodowej "Zachęta" w Warszawie Renata Szumal ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Chatka" w Nowym Targu odebrała z rąk Pani Marii Kaczyńskiej nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym - Sztuka Osób Niepełnosprawnych, odbywającym się w tym roku pod hasłem "Mój najpiękniejszy dzień w życiu". Nagrodzona praca powstała po prowadzonych w "Chatce" zajęciach z dogoterapii i nosi tytuł "Zabawa z pieskami".

18 września dostarczono do Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach pod Warszawą rzeźby Edwarda Sutora - nowotarskiego rzeźbiarza. W Muzeum trwają przygotowania do otwarcia wystawy artystów niepełnosprawnych.

18 września w Czarnym Dunajcu odchodzącego ze służby w Komendzie Powiatowej Policji zasłużonego policjanta nadkomisarza Tadeusza Czepiela naczelnika Wydziału Kryminalnego żegnali koledzy, przyjaciele i samorządowcy, a wśród nich burmistrzowie: Marek Fryźlewicz i Eugeniusz Zajączkowski.

W siedzibie Starostwa Powiatowego pożegnano konsula generalnego Słowacji w Polsce dra Ivana Horskiego, który zakończył misję dyplomatyczną w naszym kraju. Żegnali go i dziękowali za wieloletnią współpracę burmistrzowie Nowego Targu i Zakopanego, wójtowie gmin podhalańskich, władze starostwa, Euroregionu "Tatry", podhalańscy parlamentarzyści oraz honorowy konsul Słowacji w Polsce Wiesław Wojas.

19 września - nowotarski Klub Abstynentów "Rodzina" obchodził dwudziestopięciolecie istnienia. Jubileusz świętowało około dwustu osób z klubów trzeźwości z różnych stron Polski i klubów AA, przybyli też przedstawiciele słowackich abstynentów. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, potem uczestnicy udali się do Ostrowska, gdzie w remizie OSP odbyła się część oficjalna i huczna, choć bezalkoholowa zabawa taneczna. Nowotarska "Rodzina" ma swoją siedzibę przy ul. Kościuszki. Potrzebujący pomocy w walce z nałogiem mogą się zgłaszać w każdy poniedziałek i środę i uzyskać ją bezpłatnie. Bezpłatnie również udzielane są porady prawne. Klub organizuje ponadto zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci alkoholików i terapie dla dorosłych.

Także 19 września nowy Skate-park był po raz pierwszy miejscem zawodów o puchar burmistrza Nowego Targu. Zwyciężył Piotr Tarsia z Tarnowa, a najlepszym z nowotarżan w tej konkurencji był Adam Topór.

21 września radni nowotarscy w czasie sesji wyrazili zgodę na sprzedaż domu handlowego "Gorce" z ceną wywoławczą 10 milionów zł, przy wycenie rzeczoznawcy na 6 milionów, oraz sprzedaż Leszkowi Jędrysce - właścicielowi firmy Sambud, nieruchomości, którą dotychczas dzierżawił od miasta. Miasto pilnie potrzebuje sporo pieniędzy na prowadzone inwestycje. Również w czasie sesji burmistrz wraz z przewodniczącym rady wręczyli wyróżnienia dla najlepszych nowotarskich uczestników konkursu plastycznego w tegorocznej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł". Laureatką konkursu została Aleksandra Guzik z Gimnazjum Nr 1, która nagrodę za swoją pracę - wieżę stereo - odebrała w Centrum Olimpijskim w Warszawie w czasie podsumowania kampanii.

Zakończył się konkurs fotograficzny pod hasłem "Pokaż nam twoich przyjaciół, twój kraj - Radevormwald - Chateaubriant - Nowy Targ". Jednym z laureatów został Adam Molka z Zespołu Szkół nr 3 w Nowym Targu - wygrał w kategorii wiekowej od 16 do 20 lat. Wręczenie nagród odbyło się w czasie Dni Kultury Miasta Radevormwald w siedzibie Banku Sparkasse, gdzie wystawiono nagrodzone zdjęcia.

23 września w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Bajki kredką malowane - czytanie i rysowanie bajek dla dzieci" zatytułowane "Legendy nowotarskie", poprowadzone przez Katarzynę Magierę.

Również w tym dniu nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wspólnie z Towarzystwem Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego zorganizowali spotkanie z regionalistką, miłośniczką spiskiej i podhalańskiej ziemi, autorką licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych Elżbietą Łukuś z Niedzicy. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi poświęconymi historii, kulturze i tradycji naszego regionu.

W siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu zorganizowane zostało XI posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego. Uczestnicy m.in. mogli wysłuchać wykładu prof. Stanisława Hodorowicza rektora PPWSZ zatytułowanego "Blaski i cienie szkolnictwa wyższego na poziomie powiatu", a po zakończeniu posiedzenia uczestniczyć w części rekreacyjnej, zwiedzić zabytkowy kościół we Frydmanie, zamek w Niedzicy i popływać statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim.

24 września odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza, której głównym tematem był udział miasta w programie pomocy osobom narodowości romskiej. To właśnie w naszym mieście w 2001 roku ruszył pilotażowy program na terenie województwa małopolskiego, który trzy lata później objął swym zasięgiem cały kraj. W ciągu tych lat miasto uzyskało ponad 1 300 tysięcy zł na rzecz społeczności romskiej i realizowanie głównych zadań dotyczących niwelowana różnic dzielących tę grupę od pozostałych mieszkańców, a więc edukację, zatrudnienie, opiekę zdrowotną i warunki lokalowe. Pełnomocnikiem burmistrza ds. Romów jest naczelnik Janusz Stopka.

25 września Galeria MBWA "Jatki" obchodziła osiemnaste urodziny. Zgodnie z tradycją, w rocznicę powstania Galerii prezentowane są prace plastyczne profesjonalnych artystów nowotarskich lub z naszym miastem związanych. W roku osiągnięcia dojrzałości Galeria umożliwiła każdemu wystawiającemu zaprosić dodatkowo jedną wybraną przez siebie osobę, tak więc na wystawie zatytułowanej " 18 prezentacje Nowotarskie - My i reszta świata", zorganizowanej pod honorowym patronatem burmistrza Miasta Nowego Targu Marka Fryźlewicza pokazano prace 68 artystów, w tym kilku spoza granic Polski: z Bułgarii, Słowacji, Włoch, Anglii, USA, a nawet Chin. Prezentowane dzieła zaskakiwały różnorodnością technik, form, tematów. Były obrazy olejne, grafiki, malarstwo na szkle, fotografie, rzeźby, rysunki i instalacje. Sympatycy "Jatek" zjawili się tłumnie na uroczystości i nie zabrakło podziękowań, gratulacji, wzruszeń oraz wspomnień z osiemnastu lat działalności. Serdeczne podziękowania, życzenia i efektowny bukiet kwiatów otrzymała Anna Dziubas szefowa Galerii i komisarz wystawy od burmistrza Marka Fryźlewicza.

Także w tym dniu gościł w Nowym Targu wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Przyjechał na zaproszenie posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Guta-Mostowego i spotkał się z przedsiębiorcami i samorządowcami w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w siedzibie Euroregionu "Tatry".

26 września w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert muzyki irlandzkiej. Uczestnicy imprezy mogli nie tylko posłuchać zespołu Stonehenge grającego muzykę inspirowaną rdzennymi brzmieniami irlandzkimi, ale także obejrzeć wystawę fotograficzną zatytułowaną "Szkocja i Irlandia" oraz przywiezioną przez członków zespołu ekspozycję "Piwa świata". Mało tego, mogli także skosztować prawdziwego irlandzkiego piwa.

Także 26 września nowotarska Szkoła Podstawowa Nr 2 i Akcja Katolicka zaprosiły na jubileuszowy X Rodzinny Festyn Trzeźwościowy Sportowo-Rekreacyjny. Festyn odbył się na boisku przy szkole, gdzie wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza rodzicom, szkoła postarała się zaprezentować zdolności artystyczne swych wychowanków. W programie były m.in. konkursy, turnieje, pokazy tańca, mody, koncerty zespołów muzycznych, widowisko przygotowane przez grupę Biedroneczki, a na zakończenie dyskoteka.

Również w tym dniu odbyło się spotkanie jubileuszowe Wspólnoty Ruchu Światło - Życie działającej od czterdziestu lat przy nowotarskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Młodzież spotyka się w każdy czwartkowy wieczór, zbiera się też na wspólnej niedzielnej mszy św., a w weekendy rozwija swoje zainteresowania w Katakumbach św. Tarsycjusza. Członkowie Wspólnoty wyjeżdżają co roku na dwutygodniowe rekolekcje oazowe oraz dni skupienia do ośrodka w Groniu-Leśnicy. Obecnym duszpasterzem nowotarskiej oazy jest ks. Mariusz Dziuba. Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św., potem miała miejsce agapa - chrześcijańska uczta miłości połączona z chwilą wspomnień. Organizatorzy spotkania w oparciu o posiadane materiały przedstawili historię i stan obecny nowotarskiej Wspólnoty. W uroczystościach wziął udział ks. Franciszek Chowaniec, który przed 40 laty zakładał oazę w Nowym Targu.

27 września w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce XII Salon Poezji. Beata Paluch czytała i śpiewała poezje poetów krakowskich, m.in. Marii Guzy, Józefa Barana, Ludwika Jerzego Kerna. Uczestnicy spotkania mieli możliwość usłyszeć premierowe wykonanie piosenki pt. Jesień z Leopoldem Staffem w tle. Artystce akompaniował na pianinie Janusz Butrym.

28 września burmistrz Marek Fryźlewicz i dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji - Krzysztof Antos przekazali najstarszy nowotarski jeżdżący do niedawna (na linii "O" na Kokoszków) autobus - jelcz M-11 do Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu. Pojazd z 1986 roku będzie pierwszym eksponatem tworzonego muzeum transportu. Autobus przejechał milion sześćset tysięcy kilometrów i nadal jest sprawny. Mimo wielu remontów niewiele elementów zostało zmodernizowanych, więc to prawie oryginał. Autobus zostanie odrestaurowany, otrzyma białą kartę od konserwatora i żółte tablice rejestracyjne. Jako sprawny, będzie mógł być wynajmowany na szczególne okazje np. śluby czy inne uroczystości.

29 września Uniwersytet Łódzki zorganizował w Urzędzie Miejskim pierwsze spotkanie w ramach programu "Romska droga do pracy", który ma na celu wypracowanie projektu aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia.

Na zakończenie sezonu 34 pilotów szybowcowych i 10 samolotowych wzięło udział w zawodach na celność lądowania. Byli to głównie piloci z Aeroklubów w Nowym Targu i w Warszawie. Wśród pilotów szybowcowych zwyciężył Robert Koprowski, a wśród samolotowych - Mateusz Strama.

PAŹDZIERNIK

1 i 2 października uczniowie podstawówek - dzieci i młodzież "szkół tischnerowskich" wyruszyli na górskie szlaki śladami swego patrona w dwóch oddzielnych grupach z powodu wielkiej liczby uczestników. Jedna grupa wyruszyła z Nowego Targu, druga - z Łopusznej, a wszyscy spotkali się w schronisku na Turbaczu, gdzie czekała już nie tylko ciepła strawa, ale także posiady z konkursem. Podsumowanie rajdu oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursu odbyło się w ośrodku Natanael w Łopusznej. Mottem tegorocznego rajdu - jednej z form działalności Stowarzyszenia "Drogami Tischnera" - były słowa ks. prof. Józefa Tischnera "Wolność nie włazi w człowieka po przeczytaniu książek. Wolność przychodzi po spotkaniu drugiego wolnego człowieka".

2 października w Konsulacie Niemiec w Krakowie odbyło się spotkanie z okazji święta państwowego - Dnia Jedności Niemiec, na które zaproszony został burmistrz Marek Fryźlewicz.

2 i 3 października w ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci na pokaz tresury, którą przeprowadził Robert Gwadera - oficer straży granicznej ze swymi pupilami Gromem i Jagą, film i gawędę Stanisława Mlekodaja z Rabki hodowcy psów, organizatora wyścigów psich zaprzęgów oraz ciekawą opowieść Małgorzaty Kot o zwierzętach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pod hasłem "Przyjaciele zwierząt 2009", a najlepsze prace wyeksponowano na wystawie pokonkursowej w hallu MOK. Dwie główne nagrody otrzymały zespoły uczniowskie ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Kolejne obchody Tygodnia Zwierząt przyniosły wymierne efekty - jedenaście piesków ze schroniska na Kokoszkowie znalazło swój dom. Obchody zakończyły się w przeddzień święta patrona "mniejszych braci" św. Franciszka z Asyżu nabożeństwem przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

3 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody laureatom XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Fraszkę i Aforyzm im. Stanisława Jerzego Leca. Nadesłane prace oceniało jury pod przewodnictwem krakowskiego poety i krytyka literackiego Krzysztofa Lisowskiego. Konkurs wygrała Daria Naziemiec z Siemianowic, która (jak twierdzi) po raz pierwszy spróbowała swych sił w pisaniu aforyzmów i od razu odniosła znaczący sukces, dzięki słowom "Uciekanie, niezależnie od tego, przed czym się ucieka, jest zawsze uciekaniem przed samym sobą". Drugą nagrodę otrzymał Jan Gross z Gorzowa Wielkopolskiego - zawodowy literat za "Życie najbardziej męczy tych, którym nie udało się zaistnieć". Trzecia nagroda przypadła Januszowi Sipkowskiemu za "Najłatwiej wyrasta się z piaskownicy". Nagrodę specjalną przyznał burmistrz Marek Fryźlewicz nowotarskiemu artyście Krzysztofowi Kokotowi za "Polityka na szczerość zebrało, powiedział prawdę…niecałą". Uroczystość uświetnił monodram Janusza Łagodzińskiego pod tytułem "Oczekiwanie" - nagrodzony na IV Tygodniu Sztuk Odważnych w Radomiu.

3 października Nowotarska Liga Obrony Kraju na swojej strzelnicy zorganizowała po raz dziewiąty Memoriał Franciszka Dworskiego o Puchar Burmistrza Miasta.

4 października przy Szkole Podstawowej Nr 11, jak co roku o tej porze, rada rodziców uczniów klas sportowych zorganizowała Festyn Sportowy. Dochód z Festynu przeznaczony został na zakup sprzętu sportowego oraz wyjazdy uczniów klas sportowych na obozy treningowe i rozgrywki. W nowotarskiej "11" uczyć się będą nie tylko przyszli hokeiści, ale także piłkarze. Od 1 września naukę rozpoczęła po raz pierwszy klasa piłkarska.

Także 4 października w restauracji "Pod Aniołami" przy ul. Ludźmierskiej odbył się koncert pod nazwą "Niezapomniany świat magicznych przebojów" z udziałem wybitnych solistów: Krystyny Tyburowskiej i Jerzego Zakrzewskiego. Według zapowiedzi organizatorów, takie koncerty będą się odbywać cyklicznie.

6 października w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Prawdopodobnie Gaudeamus odśpiewano po raz ostatni w cudzych murach; kolejna inauguracja odbędzie się już w dużej auli nowego Centrum biblioteczno-dydaktycznego PPWSZ. Rok akademicki 2009/2010 rozpoczęło ponad 2700 studentów, którzy uczyć się będą na siedmiu kierunkach i pięciu specjalizacjach. W tym roku indeksy otrzymała wyjątkowo duża grupa, aż 1000 żaków. Dotąd uczelnię w jej ośmioletniej historii opuściło 2200 absolwentów. Warto w tym miejscu odnotować, że według rankingu dziennika "Rzeczpospolita" nowotarska uczelnia znalazła się na I miejscu wśród uczelni zawodowych w Polsce.

7 października Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu zainaugurował swój trzeci rok akademicki. Przyjęto 23 osoby (głównie kobiety), które podczas uroczystości złożyły ślubowania i otrzymały legitymacje.

Także 7 października Nowotarskie Koło Polskiego Związku Niewidomych i Słabo Widzących zorganizowało po raz pierwszy spotkanie z okazji Dnia Białej Laski, na które przybyło 170 osób, w tym również z dość odległych miejscowości, jak Szczawnica czy Zubrzyca. Dla uczestników przygotowano obiad w restauracji Ruczaj, występ zespołu Nadzieja (składający się z niewidomych wokalistek), wystawę prac plastycznych osób niedowidzących. W spotkaniu uczestniczył i odprawił mszę św. dla uczestników kapelan Koła ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Prezes zarządu Koła Anna Tylka mówiła o działalności, problemach i marzeniach, czyli m.in. o większym pomieszczeniu, w którym można by organizować warsztaty, szkolenia, czy kółka zainteresowań.

8 października w ramach kontynuacji programu wymiany językowej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu wyruszyli do Ravensburga na spotkanie ze swoimi niemieckimi kolegami, którzy przygotowali dla nich urozmaicony, atrakcyjny program kilkudniowego pobytu.

9 października Straż Pożarna przeprowadziła ćwiczenia na ul. Ludźmierskiej w okolicach i na terenie obiektów firmy Gaspol - zakładu o dużym ryzyku powstania awarii przemysłowej. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział 150 strażaków z jednostek z systemu ratowniczo-gaśniczego z powiatu nowotarskiego oraz pododdziały Małopolskiej Brygady Odwodowej ze specjalistyczną grupą ratownictwa chemiczno-ekologicznego "Tarnów".

Kilka dni później, także w ramach ćwiczeń, alarm ogłoszono w Starostwie i ewakuowano wszystkich pracowników według przewidzianych procedur. W ćwiczeniach obronnych pod nazwą "Podhalańska Jesień 2009" wzięło udział około 180 osób, w tym m.in. straż pożarna, policja, WKU, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Również w tym dniu odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Bajki kredką malowane - czytanie i rysowanie bajek dla dzieci" realizowanego ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Filii Nr 1 nowotarskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie zatytułowane "Mój nowy szkolny przyjaciel" poprowadził Krzysztof Kabat, a uczestniczyli w nim uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej Nr 5 i II klasy Szkoły Podstawowej Nr 10.

Także 9 października działający przy nowotarskim MOK Klub Fotograficzny zorganizował w holu głównym wystawę prac swoich członków. Wyeksponowano prace wybrane przez samych autorów.

Przyjemnie odnotować, że w konkursie plastycznym pod nazwą "Moja droga do szkoły", na który napłynęło ponad 16 tysięcy prac uczniów klas I-III z 221 szkół małopolskich sukces, odnieśli najmłodsi uczniowie nowotarskich podstawówek. Wśród laureatów byli: Julia Czubernat, Gabrysia Czubernat, a wśród wyróżnionych: Katarzyna Szarek oraz Kamila Karpiel.

10 października na nowotarskim lotnisku Polsko-Japońskie Stowarzyszenie na rzecz Regeneracji Środowiska "Tęcza" pod przewodnictwem Akiko Miwy i prezesa Zbigniewa Korczaka przy współpracy samorządów zorganizowało III Święto Latawca "Tęcza nad Podhalem". Do udziału zaproszono uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu nowotarskiego. Niestety, ta atrakcyjna i z założenia kolorowa impreza straciła wiele na uroku, gdyż odbyła się w strugach deszczu. Jury pod przewodnictwem Marka Małeckiego oceniało walory plastyczne, estetyczne, oryginalność pomysłu i ogólne wrażenie prezentowanych latawców w dwóch kategoriach: indywidualnej i zbiorowej przeznaczonej dla szkół. Za własnoręcznie wykonane latawce I miejsca w swoich kategoriach wiekowych otrzymali: Marysia Jarkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Nowym Targu, Maciej Waksmundzki z Harklowej i Tomasz Repa z ZSP i Gimnazjum w Maruszynie Górnej. W kategorii praca zespołowa, czyli latawiec-tasiemiec złożony z połączonych małych latawców I nagrodę otrzymała Szkoła Podstawowa w Harklowej, II - Szkoła Podstawowa w Dębnie i III nagrodę ZSP i Gimnazjum w Łopusznej.

Także w tym dniu w przeniesionym z Ratusza do budynku Urzędu Miasta przy ul. Krzywej Urzędzie Stanu Cywilnego jako pierwsi stanęli na ślubnym kobiercu Anna Ludzia i Grzegorz Jędrol. Młodej parze ślubu udzielił burmistrz Marek Fryźlewicz.

11 października rozpoczęły się w naszym mieście zaplanowane na kilka dni obchody IX Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Wolności". Koordynatorem wszystkich przedsięwzięć z tym związanych była Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Uroczystości rozpoczęły się nieszporami przy pomniku papieskim na nowotarskim lotnisku, potem w planie był program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, a następnie uroczysta msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i po niej koncert przygotowany przez chór "Echo Gorczańskie". W koncercie pod nazwą "30 koncert Chóru Podhalańskiego w 30 rocznicę pobytu Ojca Świętego w Nowym Targu" udział wzięły chóry: zakopiański Wierchy, rabiańskie" Kantylena i Watra, nowotarskie: Venite Adoremus Domini i Echo Gorczańskie. W finale zaśpiewały połączone chóry podhalańskie. Ponadto z tej okazji Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne wydało publikację zatytułowaną Chór Podhalański w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - 30 koncertów w 30-leciu. Miejski Nauczycielski Chór "Gorce" koncertował w ramach obchodów Dnia Papieskiego 16 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z chórem Magnificat z Ludźmierza. W tym też dniu w godzinach przedpołudniowych władze naszego miasta złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicą papieską na Ratuszu oraz pod obeliskiem na lotnisku. Obchody zakończono 18 października mszą św. w budowanym kościele na Równi Szaflarskiej, po której zaplanowano program słowno-muzyczny pod nazwą "Wspominamy spotkanie z Ojcem Świętym na nowotarskim lotnisku".

12 października w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miejskiego odbyła się publiczna dyskusja nad rozwiązaniami przyjętymi w studium zagospodarowania przestrzennego Nowego Targu. Na spotkanie z zainteresowanymi nowotarżanami przyjechały przedstawicielki pracowni projektowej: Maria Modzelewska i Katarzyna Salabura, które przedstawiały zapisy studium i udzielały odpowiedzi na pytania mieszkańców naszego miasta.

13 października w przeddzień Dnia Nauczyciela świętowano w naszym mieście Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej nr 5. Burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski uhonorowali zasłużonych nauczycieli nagrodami pieniężnymi i dyplomami, a uczniowie przedstawili przygotowane pod okiem Alicji Gruszki i Beaty Kurandy kostiumowe widowisko z elementami filmowymi zatytułowane "Szkoła przez wieki". Niespodziewanym, ale jakże miłym gościem był burmistrz zaprzyjaźnionego z Nowym Targiem niemieckiego miasta Radevormwald dr Josef Korsten.

W tym samym dniu dr Josef Korsten spotkał się z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz z byłym więźniem KL Auschwitz, któremu udała się ucieczka z obozu, dyr. Jerzym Bieleckim.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej starosta Krzysztof Faber podejmował nauczycieli szkół i jednostek oświatowych powiatu nowotarskiego uroczystym obiadem w karczmie "U Borzanka". Ponadto 44 pracownikom oświaty - dyrektorom za wyróżniającą pracę w kierowaniu szkołą i nauczycielom za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej - wręczył nagrody pieniężne. Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczona została Maria Nenko - nauczycielka z Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Targu.

14 października w restauracji "Ruczaj" miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Konkursu im. Adama Worwy "Najpiękniejszy Ogród w Nowym Targu". Okazały puchar przechodni wręczyły Katarzynie Stachnik z osiedla Nowe wdowa po patronie Konkursu Czesława z córką Jolantą. Nagrodami dla laureatów były puchary burmistrza i bony towarowe. W kategorii I - Posesje jednorodzinne, zgodnie z decyzją jury, I nagrodę otrzymała Katarzyna Stachnik - os. Nowe, II - Barbara i Ludwik Garbaczowie - ul. Nadmłynówka, III nagrodę Janina Tętnowska - ul. Przechodnia. W kategorii II - Posesje wielorodzinne I nagrodę otrzymał Jan Pomorski - ul. gen. Władysława Sikorskiego, II nagrodę - Janina Maciasz - ul. Wojska Polskiego, a III - Anna Rubiś - ul. Podhalańska. Nagrody wręczył burmistrz Marek Fryźlewicz, który przyznał także szczególne wyróżnienie i nagrodę specjalną za nietypowy i oryginalny wygląd ogrodu Teresie i Tadeuszowi Pociechom z os. Bereki. Ponadto dyplomami zostało wyróżnionych szesnastu właścicieli ogrodów przy posesjach jednorodzinnych i sześciu - przy posesjach wielomieszkaniowych. Tak się złożyło, że w tym dniu za oknami szalała zamieć, a w restauracji uczestnicy uroczystości odbywali spacery po słonecznych, ukwieconych nowotarskich ogrodach, a to za sprawą przygotowanego przez NTVk filmu i pokazowi slajdów wykonanych prze "Tygodnik Podhalański" i pracowników referatu ochrony środowiska Urzędu Miejskiego.

W tym miejscu warto odnotować, że Ludwik Młynarczyk - znany i ceniony regionalista, gawędziarz, instrumentalista ludowy z Kiczor pod Babią Górą, jako doświadczony pszczelarz i bystry obserwator przyrody nieraz przepowiadał pogodę. I właśnie w ciepłe, słoneczne wrześniowe dni zapowiedział zbliżające się gwałtowne zmiany a w połowie października silny atak ostrej zimy z zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Wówczas brzmiało to niewiarygodnie, ale zdumiewająco dokładnie sprawdziło się w całej rozciągłości. Mówiło się wręcz o kataklizmie. Mnóstwo domów wicher i śnieg pozbawił prądu, zawiane drogi były nieprzejezdne, tysiące połamanych drzew, zniszczenia w sadach i ogrodach dopełniały strat. Niestety nie obeszło się bez ofiar - cztery osoby na Podhalu straciły życie.

15 października w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie zatytułowane "Albania - piękna nieznajoma", w czasie którego uczniowie mieli okazję poznać kraj ze wspaniałą przyrodą i przyjaznymi ludźmi. Fotoprelekcję prowadzili Barbara i Andrzej Pasławscy, którzy od pięciu lat podróżują po Albanii.

16 października znany nie tylko w Nowym Targu fotografik Tadeusz Śmiałkowski zaprezentował w Radevormwald wystawę swoich fotografii, która została bardzo dobrze przyjęta przez licznie zebranych na wernisażu w Burgen Haus gości.

17 października Nowotarska Grupa Poetycka oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu zaprosili na "Śląsko-Podhalańskie Rymami Ugwarzanie". W wieczornicy poetyckiej wystąpili poeci ze Śląska: Ewelina Kuśka - Jastrzębie Zdrój, Regina Sobik - Jankowice, Bogdan Dzierżawa i Stanisław Neblik z Rybnika oraz poeci nowotarscy: Wanda Szado-Kudasikowa, Roman Dzioboń i Krzysztof Kokot.

18 października nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na XIII Salon Poezji. Spotkanie nosiło tytuł "Od sielskości do mistycyzmu - literatura amerykańska XIX i XX wieku oraz proza współczesna", a prowadzili go znany i lubiany aktor z nowotarskim rodowodem Stanisław Jaskułka wraz z przyjacielem Rafałem Wojasińskim filologiem, dziennikarzem i prozaikiem, przy dyskretnym akompaniamencie gitarowym Piotra Ondycza.

19 października w nowotarskiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Tajne nauczanie w Nowym Targu w 70 rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej". Warto odnotować, że Biblioteka Pedagogiczna, nowotarski oddział PTH i pracownicy IPN przygotowali warsztaty dla nauczycieli. Tematyka obejmowała zagadnienia kampanii wrześniowej w Małopolsce, działalność aparatu bezpieczeństwa w Krakowie i Małopolsce oraz zagadnienia historyczne z okresu 1939-1989.

Także 19 października w gmachu PPWSZ odbyła się konferencja na temat "Gospodarka odpadami na Podhalu" zorganizowana przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu zainstalowano jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych w Małopolsce. Sprzęt warty kilka milionów złotych będzie obsługiwała firma zewnętrzna, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w strugach deszczu zakończyło sezon 2009. Po uroczystym opuszczeniu bandery i oficjalnym zakończeniu sezonu żeglarskiego na przystani w Kluszkowcach komandor PTŻ Witold Żytkowicz dokonał podsumowania podkreślając osiągnięcia i zakres organizacyjny popularnych zawodów, jak i udane starty i sukcesy zwłaszcza najmłodszych żeglarzy.

22 października w Domu Podhalan w pobliskim Ludźmierzu uroczyście obchodzono stupięciolecie Ruchu Góralskiego, dziewięćdziesiątlecie Związku Podhalan i osiemdziesiątlecie Związku Podhalan Ameryki Północnej. Po mszy św. w ludźmierskiej bazylice odbyła się po raz pierwszy połączona sesja rad powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. W trakcie sesji medale "Zasłużony dla Podhala" odebrali: prof. Stanisław Hodorowicz rektor PPWSZ i ks. Tadeusz Juchas kustosz sanktuarium Ludźmierskiego. Starosta Andrzej Gąsienica Makowski z okazji dziesięciolecia powstania powiatu tatrzańskiego wręczył medale pamiątkowe i ciupagi staroście nowotarskiemu Krzysztofowi Faberowi, drowi Janowi Krzakowi przewodniczącemu rady powiatu nowotarskiego, Markowi Fryźlewiczowi burmistrzowi Nowego Targu i prezesowi Związku Podhalan Maciejowi Grelokowi, który w trakcie sesji przypomniał historię góralskiego ruchu regionalnego i jego twórców. O świętowanych rocznicach, gratulacjach i życzeniach pamiętali samorządowcy, obecna też była pokaźna grupa księży kapelanów Związku z ks. Władysławem Żązlem na czele. Na uroczystościach nie pojawił się żaden z podhalańskich parlamentarzystów.

22 października w sali obrad Urzędu Miejskiego w ramach programu edukacyjnego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod patronatem ministra skarbu Aleksandra Grada odbył się wykład dra Piotra Dardzińskiego z Ministerstwa Skarbu zatytułowany "Własność to odpowiedzialność". Program realizuje Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW.

23 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu otwarto niezwykłą wystawę nie tylko dla miłośników ornitologii. 27 hodowców (w tym także ze słowackiego Kieżmarku) zaprezentowało różnorodne gatunki kanarków oraz ptaków egzotycznych - łącznie około 550 ptaków. Wystawę zorganizował Polski Związek Hodowców Kanarków oddział w Nowym Targu, a zwiedziło ją mnóstwo osób indywidualnych, sporo wycieczek szkolnych, również z ościennych miejscowości, a także osoby niepełnosprawne, które chciały nacieszyć się barwnymi ptakami. Puchar Burmistrza Miasta, który przyjął patronat nad wystawą, otrzymał Paweł Mrugała, którego kanarek uznany został za najpiękniejszego ptaka wystawy.

Także w tym dniu odbyła się akcja pod hasłem "No promil - no problem" - promująca trzeźwość za kierownicą. Nowotarskim Rynkiem przeszli uczniowie obydwu gimnazjów i rozdawali przechodniom ulotki oraz balony.

Również 23 października Klub Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Witolda Pustówki zaprosił na promocję przewodnika po ukraińskich Gorgonach napisanego przez Dariusza Dyląga. Spotkanie odbyło się w sali kominkowej nowotarskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

W nowotarskiej piętnastowiecznej świątyni podczas prac dociepleniowych odnalazł się na strychu kamienny anioł pochodzący prawdopodobnie z 1900 roku. Można się domyślać, że niegdyś stał na cokole nagrobka przy kościółku św. Anny na cmentarzu, nie ma jednak na nim żadnego napisu. Być może po renowacji stanie na tym bezimiennym cokole.

28 października w Filii Nr 1 nowotarskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej z dziećmi spotkała się Elżbieta Kolusz w ramach programu "Bajki kredką malowane - czytanie i rysowanie bajek dla dzieci". Spotkanie odbyło się pod hasłem "Mama, Tata i Ja".

W tym też dniu w siedzibie Euroregionu "Tatry" odbyło się spotkanie z Joanną Pawluśkiewicz (z nowotarskim rodowodem) autorką zbioru opowiadań zatytułowanego Pani na domkach pokazującego prawdziwe życie polskiej emigracji oraz powieści Telenowela.

Także w tym dniu Szkoła Podstawowa Nr 5 zorganizowała Papieski Rajd Rowerowy. Uczniowie przemierzali Podhale zwiedzając miejsca związane z Janem Pawłem II.

Również 28 października w Zasadniczej Szkole Zawodowej działającej przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Nowym Targu uczniowie najstarszych klas rozpoczęli warsztaty na temat aktywnego poszukiwania pracy. Jest to część większego projektu, którego celem jest ułatwienie niepełnosprawnej młodzieży wejścia w dorosłe życie. Zorganizował je Powiatowy Urząd Pracy, a zajęcia prowadziła Ewa Gołdyn.

Także 28 października Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w Miejskim Ośrodku Kultury uroczystość z okazji siedemdziesięciolecia powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

30 października Burmistrz Miasta Nowego Targu, nowotarski Miejski Ośrodek Kultury oraz autor Roman Dzioboń zaprosili na promocję najnowszego tomiku poezji zatytułowanego Wszystkie pory życia. Jest to nowy zbiór wierszy Romana Dziobonia, wydany przez miasto pod redakcją Zofii Stojakowskiej-Staichowej i Marcina Jagły, ozdobiony symboliczną grafiką przez Marcina Ozorowskiego. Wszystkie pory życia zawierają około setki najnowszych, dotąd nie publikowanych wierszy, z których część jest pisana gwarą, a część - literacką polszczyzną. Na ogół są to utwory wyciszone, liryczne, religijne.

Również w tym dniu w Galerii MBWA "Jatki" z cyklu Mam wam coś do powiedzenia pokaz multimedialny przedstawili: Adam Kokot i Michał Król. Wrócili z Kirgizji, byli uczestnikami ekspedycji, która przez miesiąc eksplorowała rejon szczytu Kyzyl-Aske, leżącego przy granicy z Chinami. Celem była wspinaczka na rzadko odwiedzanych skalno-lodowych ścianach, a zadaniem Adama Kokota było fotograficzne dokumentowanie wyprawy.

Także 30 października w ramach akcji "Znani i nieznani czytają dzieciom bajki", którą nowotarska Szkoła Podstawowa Nr 5 prowadzi już szósty rok, z uczniami spotkał się europoseł Paweł Kowal. Czytał dzieciom bajki Andersena oraz starał się przybliżyć uczniom problematykę Europy i Unii Europejskiej.

Ze sportu: należy odnotować sukces nowotarżanina Tadeusza Błażusiaka, który w Denver w USA został Mistrzem Ameryki Północnej w enduro. Polak jako pierwszy wygrał te zawody trzy razy z rzędu.

LISTOPAD

1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych na nowotarskim cmentarzu odbyła się X Kwesta Nowotarska na odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków. Przy wszystkich cmentarnych bramach do puszek zbierało w sumie około stu wolontariuszy, przedstawicieli różnych środowisk, m.in. władz miasta, instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz młodzieży szkolnej. Kwestujący zebrali łącznie 21 tysięcy 594 zł i był to rekordowy wynik, jak stwierdził burmistrz Marek Fryźlewicz inicjator Kwesty. Dzięki dotychczasowym zbiórkom odnowiono 39 zabytkowych nagrobków za łączną kwotę 151 tysięcy zł. Na nowotarskim cmentarzu znajduje się jeszcze około dwustu cennych nagrobków wymagających renowacji. O wyborze kolejności ich odnawiania zdecyduje komisja.

1 listopada zmarł w wieku 68 lat działacz sportowy, niezwykle oddany nowotarskiemu hokejowi wierny kibic "Szarotek" Jan Łaś. W ostatnim czasie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego oraz kierownika pierwszej drużyny MMKS Podhale i I ligowej drużyny hokejowej.

3 listopada na nowotarskim cmentarzu pożegnano śp. Irenę Starczowską z domu Morawetz, która wraz z mężem Janem kombatantem spod Monte Cassino przekazała miastu cenną kolekcję około pięciuset 500 zdjęć Nowego Targu z początku XX wieku i okresu międzywojennego.

4 listopada w restauracji "U Borzanka" odbyło się doroczne spotkanie nowotarskich par małżeńskich, które w tym roku obchodziły złote gody. Tegoroczni jubilaci to: Janina i Władysław Adamowscy, Irena i Franciszek Antoszowie, Józefa i Andrzej Bąkowie, Stanisława i Walenty Bierówkowie, Wanda i Wincenty Błoniarzowie, Bogumiła i Józef Borowiczowie, Danuta i Jan Bryniarscy, Krystyna i Józef Bryniarscy, Maria i Bronisław Chmielakowie, Danuta i Stanisław Chrobakowie, Krystyna i Adam Dyduchowie, Maria i Mieczysław Frydowie, Maria i Mieczysław Gazdowie, Józefa i Józef Guzowie, Zofia i Antoni Janiszowie, Stefania i Józef Jarczykowie, Stanisława i Jerzy Juźwiakowie, Janina i Jan Klimowscy, Krystyna i Wincenty Łukaszkowie, Anna i Roman Motykowie, Barbara i Jerzy Ossowscy, Józefa i Kazimierz Pajerscy, Helena i Józef Pytlikowie, Halina i Józef Rybakowie, Michalina i Franciszek Sarnowie, Czesława i Stanisław Skotniccy, Czesława i Marian Srokowie, Maria i Zygmunt Szlachtowscy, Zofia i Marian Szopińscy, Jadwiga i Stanisław Taborscy, Maria i Jan Ujwarowie, Jadwiga i Mieczysław Ujwarowie, Krystyna i Stanisław Warpechowie, Stanisława i Jan Wilczkowie, Józefa i Władysław Zborowscy, Barbara i Adam Majerczakowie, Rozalia i Antoni Baranowie, Anna i Wilhelm Roszkowie, Janina i Bronisław Czubernatowie, Maria i Józef Szałwiowie. Dostojni jubilaci odebrali z rąk burmistrza Marka Fryźlewicza i przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz gratulacje i serdeczne życzenia.

4 listopada, w związku ze zbliżającą się wizytą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w naszym mieście, Związek Podhalan, na którego obchody jubileuszowe został zaproszony, zwołał konferencję prasową i przedstawił dziennikarzom szczegóły pobytu prezydenta w dniu 8 listopada.

5 listopada w naszym mieście otwarty został Instytut Piękności la Belle - pierwszy Salon SPA. Będzie tam można korzystać z różnorodnych upiększających zabiegów oraz sauny, groty solnej i jacuzzi. Właścicielką Salonu jest Dorota Pietruszyńska.

6 listopada po raz czwarty w Nowym Targu w ramach obchodów Dni Jana Pawła II zorganizowano konferencję naukową, która w tym roku odbyła się pod hasłem "Nauka i wiara w myśli Jana Pawła II". Organizatorami były: Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Targu. Program zawierał wykłady ks. dra Edwarda Pasteczko "Moralny aspekt relacji między rozumem, a wiarą", prof. Elwiry Buszewicz "Wiara i nauka w świetle Tryptyku rzymskiego", dr Urszuli Janickiej-Krzywdy "Ostatnim górskim szlakiem kardynała Karola Wojtyły" oraz opowieść dra Jerzego Roszkowskiego o pielgrzymkach Jana Pawła II na Podhale, jego spotkaniach z górami i góralami. Wszystko przeplatane były programami słowno-muzycznymi w wykonaniu licealistów. Na zakończenie, po mszy św. w kościele św. Katarzyny, wychowankowie Szkoły Muzycznej zaprosili do szkolnej sali koncertowej na wieczór muzyki i słowa zatytułowany "W Hołdzie Janowi Pawłowi II - uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu".

Także w tym dniu w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu rektor uczelni prof. Stanisław Hodorowicz i dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 im. Jadwigi Królowej Henryk Chrobak podpisali porozumienie o współpracy. To druga nowotarska szkoła średnia, z którą PPWSZ podpisała porozumienie dotyczące głównie współpracy dydaktycznej, popularyzacji wiedzy, wspólnych inicjatyw kulturalnych, sportowych, turystycznych.

W tym też dniu w nowotarskiej Galerii MBWA "Jatki" otwarta została wystawa rysunku Władysława Szczepańskiego zatytułowana "Przenikanie się". Autor eksponowanych prac jest profesorem Instytutu Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, a o jego twórczości opowiadał w czasie wernisażu dyrektor kieleckiej Galerii BWA Marian Rumin.

Także 6 listopada nowotarski Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na Festiwal Piosenki żołnierskiej i Patriotycznej "Na żołnierska nutę".

7 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się z okazji dziewięćdziesięciolecia Związku Podhalan Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod nazwą "Górale w walce o niepodległość Polski 1769-1089" i otwarta została wystawa pod tytułem "Ludność Podhala w świetle niemieckich badań rasowych w czasie II wojny światowej". Wystąpienia zaproszonych gości, m.in. z wyższych uczelni, IPN, urozmaicone były multimedialnymi pokazami, archiwalnymi fotografiami oraz recytacjami.

7 listopada odbył się pogrzeb śp. mgra inż. arch. Jana Dziubasa - zasłużonego dla miasta i regionu architekta i budowniczego. Projektował kościoły, parafie, wiele budynków użyteczności publicznej. Według jego projektów wzniesiono także liczne budynki mieszkalne.

8 listopada prezydent RP Lech Kaczyński przybył do Nowego Targu. Był gościem honorowym XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu Podhalan zorganizowanego z okazji jubileuszu dziewięćdziesiątlecia istnienia Związku Podhalan i stupięciolecia Góralskiego Ruchu Regionalnego. Przyjechał z ponad dwugodzinnym opóźnieniem spowodowanym warunkami atmosferycznymi (jesienne mgły) i na uroczystą mszę św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w czasie której homilię wygłosił biskup Wiktor Skworc, nie zdążył. Powitanie nastąpiło na nowotarskim Rynku, gdzie w otoczeniu górali w swych barwnych strojach z 48 pocztami sztandarowymi powitany został chlebem i solą przez prezesa Zarządu Głównego ZP, prezeskę oddziału w Kościelisku i prezesa oddziału nowotarskiego Alojzego Lichosyta. Kwiaty wręczyli najmłodsi Mali Śwarni. Dostojnego gościa powitał następnie burmistrz Marek Fryźlewicz, przytaczając w trakcie wystąpienia znamienne słowa z Orkanowskich Wskazań dla Synów Podhala. Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem Władysława Orkana oraz tablicą papieską na ścianie Ratusza, potem odbyła się ceremonia otwarcia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i poświęcenia przez biskupa Wiktora Skworca wyremontowanego reprezentacyjnego gmachu, w którym prezydent zwiedził wystawę i wpisał się do księgi pamiątkowej. Wśród jubileuszowych gości była spora grupa duchownych - kapelanów ZP, wojewoda Stanisław Kracik, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara oraz grupa parlamentarzystów. Dalsza część prezydenckiej wizyty odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie prezydent wziął udział w Nadzwyczajnym Zjeździe Związku Podhalan. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że rozumie i docenia zasługi Podhalan dla Polski, chwalił za kultywowanie od pokoleń takich wartości, jak: patriotyzm, przywiązanie do tradycji, silnej tożsamości, życzył wszystkim i całej tej ziemi rozwoju, jak najwięcej wielkich córek i synów, łączących odwagę i talent z wyznawanymi wartościami. Lech Kaczyński wręczył ks. Tadeuszowi Juchasowi kustoszowi Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a Brązowe Krzyże Zasługi Bartłomiejowi Koszarkowi i Stanisławie Wilczek wręczył minister Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. Górale obdarowali prezydenta kilimem z wizerunkiem góralskiej muzyki, burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył obraz na szkle z podobizną patronki miasta św. Katarzyną autorstwa Janiny Maślankowej, a starosta Krzysztof Faber - obraz z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie. Mimo napiętego programu dostojny gość poświęcił kwadrans dziennikarzom na minikonferencję, udał się także do Ludźmierza, był w bazylice, złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Ogrodzie Różańcowym, i spożył obiad przygotowany na ponad pięćset osób w nowotarskiej restauracji "Skalny Dworek".

10 listopada rozpoczęły się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Tradycyjnie w przedświąteczne popołudnie, w typowo listopadowej aurze przedstawiciele władz miasta i powiatu, straży pożarnej i wojska złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na grobach poległych za Ojczyznę. Kwiaty pojawiły się na mogiłach i pod tablicami upamiętniającymi ofiary narodowych zrywów - od Powstania Styczniowego po ofiary II wojny światowej. Wieczorową porą w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia medali "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu", które zgodnie z nowotarską tradycją przyznawane są z okazji obchodów Święta Niepodległości. W tym roku decyzją Kapituły Honorowej medale otrzymały cztery osoby. Stanisław Mroszczak - żołnierz Brygady Strzelców Karpackich, walczył pod Tobrukiem i pod El Ghazala, potem w lotnictwie polskim w Anglii, a po wojnie wrócił do rodzinnego miasta. Drugim odznaczonym był Jan Gryglak - żołnierz samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczący na różnych frontach II wojny, także pod Monte Cassino. Po zakończeniu wojny również powrócił do miasta. Trzeci wyróżniony to ks. prałat Franciszek Chowaniec - wieloletni duszpasterz w nowotarskiej parafii NSPJ, organizator Ruchu Światło - Życie i ruchu oazowego (niestety z powodów zdrowotnych nie mógł przyjechać na uroczystość, przysłał natomiast list z podziękowaniami). Czwarty uhonorowany medalem to Franciszek Janczy - przez ponad trzydzieści lat związany z Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego, najpierw jako nauczyciel historii, a następnie - przez piętnaście lat - dyrektor szkoły z poświęceniem wykonujący swe zawodowe obowiązki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski, a uroczystość zakończył koncert "My pierwsza brygada" w wykonaniu artystów scen krakowskich z grupy Loch Camelot. Ponieważ publiczność przed wejściem otrzymała śpiewniki, przyłączyła się chętnie do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Również w tym dniu w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wernisaż XIV Powiatowego Konkursu Plastycznego pod hasłem "Niepodległość", który zorganizowany został pod patronatem posłanki Anny Paluch.

11 listopada w godzinach przedpołudniowych odprawiona została w kościele NSPJ msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie obywatele miasta z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Ratusz, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. Po uroczystości burmistrz Marek Fryźlewicz zaprosił wszystkich uczestników do zwiedzenia wystawy pod nazwą "Nowy Targ w drodze do niepodległości" przygotowanej w dawnych pomieszczeniach Urzędu Stanu Cywilnego.

12 listopada do sali gimnastycznej nowotarskiego Gimnazjum Nr 1 dyrekcja i uczniowie zaprosili na Wieczór Pieśni Patriotycznej. Śpiewającym akompaniował na gitarze przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski.

Także 12 listopada w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyły się konsultacje społeczne dotyczące "Zintegrowanego planu rozwoju transportu publicznego Miasta Nowy Targ". Dokument ten i konsultacje potrzebne są do złożenia wniosku o środki pomocowe Unii Europejskiej na modernizację bazy i zakup nowych autobusów dla MZK.

13 listopada w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miejskiego podsumowano kolejny konkurs recyklingowy, w którym wzięło udział łącznie ponad trzy tysiące uczniów z pięciu szkół podstawowych, gimnazjum i trzech przedszkoli. Rywalizację podzielono na dwie kategorie: opakowania aluminiowe i makulatura. W kategorii zbioru puszek metalowych I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 5, II - Gimnazjum Nr 2, a III - Szkoła Podstawowa Nr 11. Nowotarska "5" zwyciężyła także w drugiej kategorii, II miejsce przypadło Szkole Podstawowej Nr 3, III - Szkole Podstawowej Nr 1. Dzielnie spisały się przedszkolaki. Najwięcej opakowań aluminiowych zebrało Przedszkole Miejskie Nr 4. Drugie miejsce przypadło prywatnej placówce "Wesoła Ciuchcia", a trzecie - Przedszkolu Nr 2, które uzbierało też najwięcej starego papieru. Łącznie zebrano dwa tysiące kilogramów puszek aluminiowych i ponad 20 tysięcy kilogramów makulatury. Jedna tona makulatury oszczędza 17 drzew, więc uczniowie uratowali ich około 350. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył zwycięzcom atrakcyjne nagrody: sprzęt sportowy, radiomagnetofony, monitory, gry edukacyjne i zabawki.

Także 13 listopada w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu "Bajki kredką malowane - czytanie i rysowanie bajek dla dzieci". Tym razem tematem wiodącym była postać św. Mikołaja, którą przybliżała dzieciom z klas "O" Szkoły Podstawowej Nr 4 i przedszkolakom z "Wesołej Ciuchci" Helena Luberda.

Również w tym dniu w Szkole Podstawowej Nr 5 Anna Serafin z Małopolskiej Izby Architektów w ramach Dnia Edukacji Architektonicznej spotkała się z uczniami i wygłosiła prelekcję na temat architektury i otaczającej nas przestrzeni. Akcja estetycznego edukowania uczniów wkroczyła do nowotarskich szkół i objęte nią zostały szkoły podstawowe nr "2", "5", i "11".

W tym też dniu odbyła się konferencja burmistrza Marka Fryźlewicza, której głównym tematem był Kalendarz miejski na 2010 rok. Zawierał będzie reprinty pocztówek przedstawiających dawny Nowy Targ z kolekcji Macieja Żelaznego - posiadacza chyba największej kolekcji pocztówek związanych z naszym miastem.

14 listopada w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło ogłoszenie wyników XXXIII Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej i otwarcie wystawy pokonkursowej. Hasłem tegorocznego konkursu było światło, które - jak stwierdził jeden laureatów - jest sercem sztuki. Swoje prace plastyczne nadesłało 48 osób z Nowego Targu i okolic, Krakowa, Nowego Sącza, Torunia i innych miejscowości. Jurorzy oceniali prace w dwóch kategoriach: ludowej i nieprofesjonalnej. W pierwszej I nagrodę otrzymał Eugeniusz Bogucki z Zakopanego, II - Stanisława Motyka z Nowego Sącza (obydwaj za rzeźby), a III nagroda przypadła malarce Anieli Stanek z Chochołowa. W kategorii nieprofesjonalnej I miejsce zajął Marcin Żarnecki, II - Grażyna Gruszka (obydwoje z Nowego Targu i obydwoje za pejzaże), a III - Julian Klamerus z Zakopanego (malarstwo). Laureaci otrzymali także statuetki zaprojektowane przez Gabriela Wolskiego - kuratora konkursu. Wernisaż uświetnił występ nowotarskiego zespołu New Market Jazz Band.

Także w tym dniu w Rabce Grupa Podhalańska GOPR świętowała pięćdziesięciopięciolecie swego istnienia. Obchody połączone były z dorocznym Dniem Ratownika. Po mszy św. odprawionej przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego - Honorowego Członka GOPR w części oficjalnej zaprzysiężeni zostali nowi ratownicy, a najbardziej zasłużonych odznaczono. Ratownicy: Mariusz Zaród, Janusz Kapłon i Adam Worwa otrzymali przyznane przez prezydenta RP Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. Obecny na jubileuszu burmistrz Marek Fryźlewicz otrzymał Medal GOPR - za Szczególne Zasługi dla Ratownictwa Górskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ratownicy podhalańscy w pięćdziesięciopięcioletniej historii grupy wyruszali w góry ponad 35 tysięcy razy, aby ratować życie ludzkie. Obecnie Grupa Podhalańska zrzesza 325 ratowników, w tym szesnastu zawodowych, którzy działają na obszarze rozciągającym się od Babiej Góry po Pieniny i Beskid Sądecki.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu może się poszczycić statuetką - jest to otwarta księga z brązu na granitowym cokole - otrzymaną od ministra rolnictwa za wyniki egzaminów maturalnych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Takie trofeum zdobyły tylko trzy szkoły w Polsce na ponad pięćdziesiąt placówek branżowych. Przy okazji warto odnotować, że uczennica tej szkoły Maria Kuczkowicz jest stypendystką premiera. Jej średnia ocena ze wszystkich przedmiotów to 5,06.

Trzech mieszkańców Podhala zostało wyróżnionych za służbę w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie. Są to: Maciej Pierchlak z Nowego Targu i Artur Zachwieja z Rabki, którzy otrzymali Gwiazdy Iraku, oraz nowotarżanin Jan Mirek - odznaczony Gwiazdą Afganistanu. Wręczenia odznaczeń dokonał komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu ppłk Andrzej Bandoła.

17 listopada Euroregion "Tatry" oraz Ivan Horsky konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie zaprosili na wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem "Droga Aksamitnej Rewolucji - Słowacja po 1989 roku", która odbyła się w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu.

18 listopada nowotarska Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła projekt pod nazwą "Aktywność przede wszystkim" opracowany z myślą o czytelnikach w wieku 50+ współfinansowany przez Unię Europejską z EFRR i budżet państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej RP-RS 2007-2013. Biblioteką partnerską była Liptowska Kniżnica Gaspara Fejerpataky-Belopotockeho w Liptowskim Mikulaszu. Projekt rozpoczęła konferencja na temat różnych rodzajów aktywności ludzkiej, jej znaczenia w życiu człowieka i wpływu na jego jakość z naczelną ideą promowania aktywnego stylu życia. W programie były wykłady połączone z prezentacjami multimedialnymi i dyskusjami: "Pomysł na siebie. Metody aktywizacji w grupie 50+" - dr Wanda Matras, "Wolontariat jako szansa i wyzwanie" - dr Barbara Kołodziej, "Aktywność fizyczna po pięćdziesiątym roku życia w obliczu zmian cywilizacyjnych" - dr Mirosław Szyndera. Konferencja spotkała się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy, a już wykład dr Wandy Matras z Krakowa zrobił istną furorę.

19 listopada w sali koncertowej nowotarskiej Szkoły Muzycznej w ramach cyklu "Wieczory Czwartkowe" odbył się koncert, który wypełniła muzyka Mozarta, Telemanna i Cooka. Wykonawcami byli: zespół smyczkowy Da Camera pod kierownictwem Krzysztofa Leksyckiego i Adam Kozłowski grający na waltorni.

Także w tym dniu nowotarski Cech Rzemiosł Różnych zorganizował w ramach programu "Żyjemy bezpiecznie" konferencję na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów Uzupełniającego LO dla Dorosłych i Szkoły Zawodowej. W programie były spotkania ze strażakiem, policjantem, psychologiem oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Również 19 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach realizowanego projektu "Aktywność przede wszystkim" rozpoczął się kurs komputerowy zorganizowany dla czytelników w wieku 50+. Łącznie z kursu skorzystały trzy grupy piętnastoosobowe i każda miała 30 godzin zajęć w Czytelni Internetowej MBP w rozkładzie trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Wszyscy uczestnicy otrzymali na własność skrypt do nauki obsługi komputera i korzystania z internetu. Zajęcia prowadził nauczyciel informatyki Grzegorz Czyż. Niestety, z powodu ograniczonej liczby stanowisk komputerowych nie wszyscy chętni mogli skorzystać z kursu.

W nocy z 19 na 20 listopada spłonął jeden z pięciu zabytków miasta - willa "Anna" przy bulwarach nad Czarnym Dunajcem. Obiekt, wybudowany na początku XX wieku, był wybitnym przykładem architektury drewnianej nawiązującej do kanonu architektury uzdrowiskowej.

19 listopada oficjalnie otwarto i poświęcono ulicę Kowaniec, oddaną do użytku po remoncie prowadzonym etapami przez cztery lata. Przebudowa drogi kosztowała prawie 8 milionów zł. Choć to droga powiatowa, miasto poniosło 60% nakładów, pozostałą część - powiat. Z tej okazji odbył się bieg uliczny z udziałem kilkudziesięciu osób - aż do pętli autobusowej na końcu drogi.

W tym też dniu rozpoczęły się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa XXVI Dni Trzeźwości na Podhalu. "Stanowczość i wytrwałość" to motto tegorocznych Dni trwających do 22 listopada, w których udział wzięło udział ponad dwustu członków klubów abstynenckich z całego kraju. Grupą Duszpasterstwa Trzeźwości opiekuje się ks. Leszek Koniorczyk.

20 listopada w ramach wieczornych "Spotkań w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle" odbył się wykład, którego tematem była postać ks. Franciszka Karabuły - przedwojennego nowotarskiego proboszcza, jego pracy wychowawczej, społecznej i duszpasterskiej.

21 listopada z okazji święta patronki naszego miasta św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tradycyjnie w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się impreza zatytułowana "Katarzynki z wdziękiem i urodą przez wieki". Były więc pokazy mody, makijażu, fryzur, a nad wszystkim unosiły się zapachy produktów kosmetycznych firm. Potem w sali widowiskowej MOK odbył się koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Na tę atrakcję wieczoru trzeba się jednak było zaopatrzyć w bilet.

22 listopada Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na XIV Salon Poezji. Krakowska aktorka Bożena Adamek czytała wiersze Anny Achmatowej.

Także 22 listopada w sali widowiskowej nowotarskiego MOK Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór "Echo Gorczańskie" wspólnie z parafią NSPJ, Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowali IX Wieczór Cecyliański. W koncercie, który przypadł w stulecie ruchu chóralnego w Nowym Targu, wzięło udział dwanaście zespołów wokalnych i instrumentalnych z Nowego Targu, Zakopanego, Raby Wyżnej i innych miejscowości. Finał z muzyką gospel, który zachwycił publiczność, zaśpiewali i zagrali wszyscy wykonawcy. Konferansjerkę prowadził Jan Gil.

23 listopada z okazji Dnia Pracownika Socjalnego burmistrz Marek Fryźlewicz spotkał się w restauracji "Kaprys" z pracownikami nowotarskiego Ośrodka Pomocy Społecznej kierowanego przez Elżbietę Całusińską. Burmistrz wręczył uczestnikom listy gratulacyjne oraz niedawno wydane tomiki wierszy Romana Dziobonia.

24 listopada w Nowym Targu gościł primator Kieżmarku Igor Sajtlava oraz odpowiedzialna w tym mieście za projekty unijne Gabriela Bodnarova, którzy spotkali się z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem i naczelnikiem Marcinem Jagłą, aby omówić współpracę w zakresie wspólnego pozyskiwania unijnych środków. Nowy Targ na realizację projektu "Nowy Targ - Kieżmark trsnsgraniczna prezentacja kuchni regionalnej" otrzymał dofinansowanie w wysokości 36.340,26 euro. Mikroprojekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

26 listopada w siedzibie Euroregionu "Tatry" odbyło się uroczyste podpisanie z kilkoma przedstawicielami rzeszy beneficjentów z obszaru działania Euroregionu umów na realizację mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej RP - RS 2007-2013. Zakończono właśnie pierwszy nabór wniosków, w ramach którego ET wyłonił 61 najlepszych mikroprojektów. W liczbie zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków prym wiedzie powiat nowotarski - 26 projektów. Projekty dotyczyły różnych sfer życia: turystyki, kultury, sportu, ustawicznego kształcenia, drogownictwa, także kuchni.

W tym też dniu burmistrz Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski przekazali komendantowi powiatowemu policji Mariuszowi Wacławowi dwa nowe motocykle terenowe kawasaki zakupione z funduszy (35 tys. zł) przekazanych przez Radę Miasta. Maszyny mają trafić do wydziału prewencji i służyć będą m.in. patrolowaniu gorczańskich szlaków.

Również 26 listopada w Galerii MBWA "Jatki" w ramach cyklu Mam wam coś do powiedzenia pokaz multimedialny przedstawiła dyrektor Galerii BWA "U Jaksy" w Miechowie Krystyna Olchawa autorka albumu pod tytułem Stefan Żechowski. A jednak nie zmarnowałem swojego życia.

28 listopada odbyło się w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej ostatnie spotkanie w ramach zadania pod nazwą "Bajki kredką malowane - czytanie i rysowanie bajek dla dzieci" oraz podsumowanie projektu. Spotkanie z uczniami szkół podstawowych nr 2 i nr 4 na temat zimy, choinki, zaproszenia do wigilijnego stołu i innych zwyczajów świątecznych poprowadził Leszek Pustówka.

28 listopada nowotarski oddział Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zorganizował w restauracji "Ruczaj" VII Andrzejkowy Bal Charytatywny, na który przybyło 140 osób. Tradycyjnie głównym punktem wieczoru była aukcja charytatywna, w czasie której zebrano kilkanaście tysięcy złotych na wsparcie działalności prowadzonej przez "Chatkę". Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Rycerze Kolumba, którzy wspierają wiele akcji charytatywnych.

29 listopada na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert laureatów XX Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej "Sacrosong 2009". Tegoroczną wokalno-instrumentalną imprezę zorganizowali: parafia na Równi Szaflarskiej, Urząd Miasta, Starostwo Nowotarskie, Miejski Ośrodek Kultury, a koordynatorem był ks. Jan Karlak. Warunkiem udziału w przeglądzie było przygotowanie dwóch piosenek religijnych, jednej na temat powołania i kapłaństwa i drugiej o dowolnej tematyce. Mottem jubileuszowego "Sacrosongu" były słowa: "NIE WYŚCIE MNIE WYBRALI, ALE JA WAS WYBRAŁEM". Do przeglądu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 81 zespołów lub solistów, w przesłuchaniach konkursowych prezentowało się prawie 900 osób. Jury pod przewodnictwem Jarosława Przybylskiego przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii dziecięcej - soliści I miejsca nie przyznano, II zdobył Andrzej Lenart ze Spytkowic, III - Marta Skraba z Nowego Targu. Z dziecięcych zespołów najwyżej oceniono Scholę "Jezusowe Serduszka", następnie "Katarzynki" i "Promyki" z Nowego Targu. W kategorii młodzieżowej wśród solistów I miejsce zdobyła Barbara Gąsienica Giewont z Krakowa przed Justyną Kocur z Jawornika i Justyną Pustówką z Nowego Targu. Z młodzieżowych zespołów najlepszy okazał się zespół wokalno-instrumentalny z Mszalnicy, przed zespołem Matula Band z Krakowa i Dziewiątą Gamą z Frydrychowic. Grand Prix jubileuszowego "Sacrosongu" jury przyznało Scholi "Jezusowe Serduszka", a puchar przechodni odebrała Schola "Promyki" z Nowego Targu. Dla najlepszych wykonawców organizatorzy z pomocą licznych sponsorów przygotowali atrakcyjne nagrody. Koncert laureatów wyłonionych na wcześniejszych dwudniowych przesłuchaniach przyciągnął nadkomplet publiczności i stał się wspólnotowym, religijnym przeżyciem.

30 listopada w zakończonym (po dogrywce) VI Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Nowym Targu wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 wraz z gospodarzami turnieju uczniami z "5". Konkurs zorganizowały dla uczniów klas drugich i trzecich nowotarskich podstawówek nauczycielki: Teresa Kuros i Dorota Fryźlewicz, nagrody ufundował burmistrz Marek Fryźlewicz, a puchar dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Krzysztof Kuranda.

Media od dłuższego czasu informowały o nadciągającej groźnej epidemii, a nawet pandemii grypy AH1N1 (zwanej początkowo świńską grypą), o kolejnych zachorowaniach i rozprzestrzenianiu się choroby w różnych miejscach na świecie, z czasem także o pojedynczych przypadkach zachorowań w kraju. Pierwszy potwierdzony przypadek grypy AH1N1 w powiecie nowotarskim zanotowano pod koniec listopada, kiedy to do nowotarskiego szpitala trafił po dwóch dniach choroby młody, dwudziestosiedmioletni mężczyzna z Tylmanowej w stanie bardzo ciężkim. Wcześniej nie miał poważniejszych problemów zdrowotnych, co zaprzeczyło teorii o zachorowalności jedynie osób o upośledzonej odporności. Wzmogły się więc dyskusje na temat konieczności szczepień i dostępności szczepionki. Dyrektor nowotarskiego szpitala zapewnił, że szpital jest przygotowany na konfrontację z epidemią.

Ze sportu: warto odnotować, że dziewiętnastoletnia Joanna Hebda, wychowanka wielokrotnej mistrzyni Świata Europy i Polski w Karate Kyokushin Ewy Pawlikowskiej, wywalczyła Puchar Polski w kat. do 55 kg. Startowała w wadze, w której od trzynastu lat niepokonana jest jej trenerka.

GRUDZIEŃ

1 grudnia odbyła się konferencja prasowa burmistrza Marka Fryźlewicza dotycząca przyszłorocznych finansów Nowego Targu. Zdaniem burmistrza, budżet będzie bardzo trudny, ale i bardzo ambitny. Stworzy szansę rozwoju miasta - łącznie miasto zamierza wydać w 2010 roku 89,5 miliona zł, z czego około 30%, w tym dochody uzyskane z prywatyzacji, z której pieniądze zasilą miejską kasę, ma być przeznaczone na inwestycje. Najważniejsze to budowa szkoły i hali sportowej na Niwie, mostu na Dunajcu i krytej pływalni.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że władze miejskie przygotowują się także do modernizacji gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycja ma objąć modernizację oczyszczalni ścieków, dobudowanie 14 km sieci kanalizacyjnej, 10 km wodociągu, ujęcia głębinowe, budowę nowych studni. Prace mają trwać cztery lata i kosztować około 60 milionów zł, z czego 40 milionów przekazane będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto przygotowuje się także do wielkiego przedsięwzięcia - rewitalizacji centrum, po której Rynek i Miejski Park mają się zmienić nie do poznania. Środki finansowe - ok. 22 miliony zł w większości pochodzić będą z unijnych dotacji.

1 grudnia z okazji Światowego Dnia AIDS w Zespole Szkół Nr 1 w Nowym Targu wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego na plakat "HIV/AIDS nie zna granic..", któremu patronował Inspektorat Sanitarny w Nowym Targu. Najlepszy plakat wykonała Beata Plewa. Ponadto uczniowie Zespołu z pomocą dwóch pedagogów: Anny Głąbińskiej i Marii Rzadkosz zaprezentowali poruszającą inscenizację pt. "Wróć bez HIV" przygotowaną na zakończenie dwuletniej kampanii społecznej pod tym samym hasłem.

3 grudnia nowotarskie Gimnazjum Nr 1 po raz kolejny zaprosiło do siebie wychowanków nowotarskiej "Chatki" na Dzień Niepełnosprawnych. W przygotowaniu widowiska z oprawą muzyczną, poczęstunku, prezentów wzięły udział wszystkie klasy. Uczniowie przygotowali także kartki świąteczne, które potem sprzedawali przed kościołem św. Katarzyny, a dochód przeznaczyli na potrzeby "Chatki".

4 grudnia w Warszawie podczas uroczystości Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrz Henryk Chrobak dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu odebrał z rąk ministra Mariusza Handzlika przyznany przez prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta". Uhonorowany został jednym z najważniejszych polskich odznaczeń cywilnych za wybitne zasługi w krzewieniu idei harcerstwa oraz zasługi w długiej, trzydziestosześcioletniej pracy społecznej na rzecz dzieci i młodzieży. Całe życie związany jest z harcerstwem, pełnił wiele ważnych funkcji i w tej organizacji szczególnie mocno angażował się w pracę z dziećmi specjalnej troski zrzeszonymi w drużynach "Nieprzetartego Szlaku".

Również 4 grudnia na sesji Rady Miasta po długiej dyskusji radni postanowili włączyć Muzeum Podhalańskie PTTK w strukturę Miejskiego Ośrodka Kultury. Dotychczas Muzeum prowadził nowotarski oddział PTTK "Gorce".

Także w tym dniu nowotarska Galeria "Jatki" zaprosiła na otwarcie wystawy malarstwa Bernadetty Stępień z Krakowa.

5 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce III Nowotarski Dzień Wolontariusza. Był finałem kilku przedsięwzięć promujących ideę wolontariatu, pokazujących ludzi, którzy wcielają ją w życie i honorujących dobroczyńców. Główny hol wypełnił się stoiskami charytatywnych stowarzyszeń z całego powiatu nowotarskiego. Rozstrzygnięty został młodzieżowy konkurs na esej "Dlaczego jestem/nie jestem wolontariuszem". Wygrała go Joanna Pieróg uczennica II klasy salezjańskiego LO w Czarnym Dunajcu. Tytuł Nowotarski Dobroczyńca 2009 uzyskała firma Kegel-Błażusiak, a plebiscyt "Aktywny 2009" przyniósł zwycięstwo Marii Kopytek (222 głosy na 711 oddanych) - jednej z głównych inicjatorów powołania w 2007 roku i od początku prezeski Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zrzesza ludzi z racji wieku mających dużo wolnego czasu, a chcących się jeszcze uczyć i działać społecznie. Doceniona została jej niezwykła aktywność, energia i pracowitość.

Całość zakończył spektakl "Niespodzianka" opracowany na podstawie bajki Marii Kownackiej pod tytułem Miła niespodzianka od lalek z gałganka przez Juliusza Chrząstowskiego i grupę teatralną, która raz do roku zapomina o swoich ważnych społecznych rolach i poważnych zawodowych obowiązkach i wciela się w postacie z bajek przygotowując Mikołajowe Spotkania z Bajką (nie tylko dla dzieci). Także tegoroczne przedstawienie licznie zgromadzona publiczność przyjęła wręcz z entuzjazmem. Biletem wstępu była paczka za 15 złotych, którą trzeba było zakupić przed wejściem. Potem paczki trafiły do dzieci z nowotarskich rodzin potrzebujących wsparcia finansowego.

6 grudnia restauracja "Pod Aniołami" zorganizowała kolejny koncert muzyki operetkowej z udziałem solistów Krystyny Tyburowskiej i Jana Wilgi. Inicjatywa "prywatnych" koncertów przy kawie i herbacie zdobywa w mieście coraz więcej sympatyków.

9 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 11 rozdane zostały stypendia dla najlepszych uczniów ufundowane przez parafię "Na Równi Szaflarskiej", szkolną radę rodziców oraz dwóch anonimowych sponsorów. Stypendia otrzymali: Marta Skraba, Krystyna Król, Bartłomiej Zając, Marta Florek, Zuzanna Grzybek, Izabela Kopeć, Edyta Kulpa, Klaudia Bednarczyk, Kacper Kowalski.

Także w tym dniu oddano na Kowańcu do użytku wyremontowany kosztem 900 tysięcy zł most na os. Zadział (na drodze do wyciągu narciarskiego i licznych osiedli) oraz odnowione wnętrza remizy OSP z nową kotłownią. Jak zapowiedział burmistrz Marek Fryźlewicz, na Kowańcu planowane są dalsze inwestycje.

10 grudnia Galeria "Jatki" zaprosiła na spotkanie z cyklu: Mam wam coś do powiedzenia. Pokaz multimedialny pod tytułem "Co to jest sztuka, skąd się wzięła i po co?" przedstawił Piotr Bies - rzeźbiarz, rysownik, autor wierszy, felietonów, sztuk radiowych i nauczyciel w ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Także w tym dniu w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja czwartego tomu Prac Komisji Historii Wojskowości pod tytułem "Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914-1918".

Również 10 grudnia odbył się w Centrum Turystycznym Ziemi Szczyrzyckiej w Szczyrzycu Nadzwyczajny Kongres Związku Euroregion "Tatry".

11 grudnia w nowotarskim Ratuszu po generalnym remoncie, otwarta została wystawa malarstwa znanego nowotarskiego artysty Józefa Podkanowicza, którego ulubionym tematem jest pejzaż, choć w swoim artystycznym dorobku ma też portrety, abstrakcje oraz martwe natury. Wystawa nosiła tytuł " Pejzaż podhalański", który można było podziwiać na większości z kilkudziesięciu wyeksponowanych obrazach.

12 grudnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się małopolska inauguracja sezonu zimowego 2009/2010, w ramach której została uroczyście poświęcona (przez ks. prałata Tadeusza Juchasa) i otwarta nowa stacja narciarska na Rusińskim Wierchu. Co ciekawe, wśród liczących się udziałowców spółki są przedsiębiorcy z Nowego Targu. Staje się to zrozumiałe, gdy przypomnimy, że wskutek sprzeciwu jednego właściciela utknęła budowa stacji narciarskiej "Nowy Targ - Dziubasówki".

12 grudnia w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury wystąpili aktorzy z grupy "Misterium" z Trzebini i zaprezentowali nowotarskiej publiczności spektakl zatytułowany "Czekając na…", według scenariusza i w reżyserii Marcina Kobierskiego.

Także tego dnia MOK i Stowarzyszenie Dalej Nowy Targ zorganizowali otwarcie wystawy "ARh" w galerii "Stara Kotłownia". Autorzy prac: Sylwia Bobak, Arkadiusz Kapłon i Marcela Krukowiecka są absolwentami Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Również w tym dniu Galeria BWA "Jatki" zaprosiła na muzyczne spotkanie z cyklu: Galeria Gitary. Na gitarze klasycznej muzykę latynoską grał Adam Zalas.

13 grudnia pszczelarze z Nowego Targu i Podhala wraz z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem uczestniczyli w "Pszczelarskim Roju", który odbył się tym razem z Białym Dunajcu. Po mszy św. odprawionej przez kapelanów bartników: ks. Franciszka Rembiesę z Nowego Targu i ks. Jana Kołodzieja z Zubrzycy Górnej w kościele Matki Boskiej Królowej Aniołów w karczmie "Polaniorka" radzono o pszczołach, sukcesach i problemach podhalańskiego pszczelarstwa.

14 grudnia do Miejskiego Ośrodka Kultury zaprosił na spotkanie podróżnik Leszek Hynda, który zaprezentował pokaz multimedialny na temat "Izrael i Egipt".

15 grudnia Piotr Rayski -Pawlik - znany dziennikarz, właściciel i redaktor naczelny serwisu www.foto.podhale.pl rozpoczął pracę w nowotarskim Urzędzie Miasta w charakterze doradcy nowotarskiego burmistrza do spraw komunikacji społecznej.

Również tego dnia w Urzędzie Miasta rozpoczęły się prace nad aktualizacją strategii rozwoju naszego miasta. Aktualnie obowiązująca, uchwalona siedem lat temu, w wielu sprawach wymaga poprawienia i dostosowania do obecnych wymogów i realiów. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni przedstawiciele różnych nowotarskich środowisk.

Także w tym dniu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej i nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprosili na ostatni w tym roku wykład z cyklu: "Wieczorne spotkania w Burskie Gimnazjalnej z historią i tradycją w tle". Odczyt na temat kontaktów nowotarskich gimnazjalistów ze Słowacją w latach 1934-1939 wygłosił prezes oddziału PTH Robert Kowalski. Słuchacze mieli możliwość poznać mało znane fragmenty historii nowotarskiego Gimnazjum.

15 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 11 odbyła się prezentacja efektów pracy uczniów po realizacji projektu wspartego środkami UE zatytułowanego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia droga do wiedzy - jesteśmy mali, ale wspaniali".

16 grudnia nastąpiło uroczyste oddanie do użytku i poświęcenie wyremontowanych 380 metrów ul. Podtatrzańskiej. Remont trwał od połowy lipca do grudnia i kosztował budżet miejski ponad półtora miliona zł.

Także w tym dniu w Hali Sportowej "Gorce" odbył się turniej siatkówki amatorów.

W tym też dniu w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się VIII Podhalański Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Udział wzięło blisko pięćdziesięciu uczestników nie tylko z naszego miasta, także z Nowego Sącza, Gorlic i innych miejscowości. W kategorii szkół podstawowych laureatami w swoich grupach wiekowych zostały: Małgorzata Jaróg, Klaudia Kunz i Marta Skraba, w grupie gimnazjalistów I miejsce zdobyła Aleksandra Poniedziałek.

17 grudnia Zarząd Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu i burmistrz Nowego Targu zaprosili na promocję "Almanachu Nowotarskiego" Nr 13. Kolejne promocje rocznika, który trafia także do USA, Izraela i Wielkiej Brytanii, gromadziły coraz więcej sympatyków, więc tegoroczną uroczystość zorganizowano w sali obrad nowotarskiego Urzędu Miasta, aby wszyscy zainteresowani mogli w niej wziąć udział. Uroczystość urozmaicili swoimi występami uczniowie Szkoły Muzycznej i Krzysztof Kokot własnymi wierszami. Almanach, wydawany przez PTPN pod redakcją dra Stanisława Michalczuka, zawiera obfitość materiałów, więc kolejne tomy są coraz grubsze - 13 numer liczy już ponad 460 stron. Warto się z nimi zapoznać.

W tym też dniu Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Śmiałkowskiego. Wystawa nosiła tytuł "Jesienią góry są najszczersze".

Także 17 grudnia dzieci wystroiły wielkiego świerka przed Ratuszem. W tym roku byli to uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5, którzy przygotowane przez siebie ozdoby (180 elementów dekoracyjnych) powiesiły na największej w mieście choince przy pomocy niezawodnych strażaków i ich specjalistycznego podnośnika. Potem zaprezentowały miniwidowisko, a po występie na mrozie poszły się rozgrzać przy słodkościach w Ratuszu. Przystrojenie najpiękniejszej choinki w centrum miasta przypominało nowotarżanom o nadchodzących świętach, o czasie składania życzeń, opłatku, zbliżającej się wigilii i kolędowaniu.

W tym okresie m.in. ogłoszono konkurs na "Najpiękniejszą dekorację świąteczno-noworoczną",

- Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się w restauracji "Ruczaj" na dorocznym spotkaniu opłatkowym z tradycyjnymi życzeniami, wieczorem poetyckim, kolędami i gwiazdkowymi prezentami.

- Związek Podhalan - oddział nowotarski wraz z Urzędem Miasta zorganizowali przed Ratuszem "Wigilię w mieście" z szopką kolędniczą, śpiewem i muzyką zespołów regionalnych, chóru "Gorce", życzeniami burmistrza Marka Fryźlewicza i prezesa Alojzego Lichosyta, chałką zamiast opłatka i smakowitym poczęstunkiem, jak na wigilijną wieczerzę przystało, barszczem, łazankami, grochem z kapustą i kompotem z owocowego suszu. W spotkaniu uczestniczyło około dwustu osób, odpornych na siarczysty w tym dniu mróz (-20 stopni C).

- Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na XV Świąteczny Salon Poezji z udziałem aktorów krakowskiego Teatru Starego: Katarzyny Krzanowskiej-Peszek i Marcina Kalisza, którzy czytali współczesną poezję. Poetyckie strofy przeplatane były góralską muzyką Małych Śwarnych, kolędami i pastorałkami.

- Hokeiści Wojas Podhale spotkali się w restauracji "U Borzanka" na wigilijnej kolacji z opłatkiem i życzeniami od władz klubu i sponsora.

- Tradycyjnie uczniowie i dyrekcja wraz z gronem nauczycielskim Gimnazjum Nr 1 zaprosili na spektakl bożonarodzeniowy. W tym roku przedstawienie nosiło tytuł "Zraniony Pasterz" .

- Najmłodsi nowotarżanie sprawili nowotarskim burmistrzom: Markowi Fryźlewiczowi, Eugeniuszowi Zajączkowskiemu i Janowi Kolasie dużo radości przybywając z pięknymi, własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi, stroikami i przede wszystkim najserdeczniejszymi życzeniami. Burmistrzów odwiedziły przedszkolaki od Sióstr Serafitek, potem uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, a także harcerze ze Światełkiem Betlejemskim.

* 24 grudnia rodzina śp. Adama Worwy podtrzymująca dwunastoletnią tradycję zorganizowała swojej restauracji "Ruczaj" wigilię dla potrzebujących, a więc nie tylko dla najuboższych, ale także samotnych. Przy wspólnym stole zasiadło około stu osób. W wigilijnym dniu towarzyszyli im proboszczowie czterech nowotarskich parafii oraz burmistrz Marek Fryźlewicz, a także Chór "Echo Gorczańskie", który uświetnił wieczór swym koncertem. Dla uczestników były przygotowane gwiazdkowe prezenty - artykuły spożywcze i wypieki.

* O ludziach ubogich, potrzebujących wsparcia nigdy nie zapomina nowotarski Polski Komitet Pomocy Społecznej kierowany przez Jadwigę Kuś. Tam dostają obiady, tam też mieli wigilię, ponadto PKPS wydał potrzebującym znaczną ilość żywności.

W noc wigilijną tradycyjnie na Polanie Brożek przy zielonym szlaku z Kowańca na Turbacz odprawiona została Pasterka.

28 grudnia sesja Rady Miasta została z powodów proceduralnych przerwana do 4 stycznia, kiedy to zostanie wznowiona i radni będą mogli przedyskutować projekt i uchwalić budżet miasta.

Miło odnotować, że Maria Rzadkosz - nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Targu została wyróżniona Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych "Amicus Hominum". Doceniona została jej praca zarówno w rodzinnym domu Kuchtów w Bukowinie Tatrzańskiej, który co roku gości dzieci z domu dziecka, jak i za kilkunastoletnią społeczną pracę w Fundacji pozyskującej środki na dodatkowe zajęcia z dziećmi w Nowym Targu.

31 grudnia burmistrz Marek Fryźlewicz zorganizował konferencję prasową i w części oficjalnej podsumował kończący się rok. Potem w uroczystej atmosferze ostatniego dnia roku składał życzenia i tradycyjnie częstował świetnymi, jak zawsze, wypiekami swej małżonki, Pani Doroty.

 

W tym ostatnim dniu roku już od wieczora - najpierw sporadycznie, potem coraz częściej - zaczęły rozbłyskiwać nad miastem sztucznie ognie. W zupełnie nietypowej aurze - śniegu nie było, temperatura w sylwestrową noc sięgała +13 stopni C - nowotarżanie szykowali się do powitania Nowego 2010 Roku. Oby był dla nas wszystkich szczęśliwy.

Zofia Giełczyńska, Tadeusz Watycha, Kronika Nowego Targu i Powiatu Nowotarskiego. Rok 2009 [w:] "Almanach Nowotarski", Nr 14, Rok 2010, Nowy Targ 2010 r.,  

Aktualizacja: 17-11-2010r.
Oglądane: 26768 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE