X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 98

XX lat samorządu terytorialnego w Polsce

XX lat to w życiu okres jednego pokolenia – pokolenia, które przeżywało jeden z najciekawszych i najbardziej ważkich okresów w naszej historii. Przemiany zapoczątkowane i realizowane przez ruch społeczny „Solidarność” wprowadziły również odrodzony samorząd terytorialny. To jedna z największych reform wprowadzona pamiętną ustawą parlamentu z  8.03.1990r., a równocześnie ta najbardziej udana o czym świadczy chociażby ostatni sondaż CBOS – u według którego ponad 70% ankietowanych obdarza zaufaniem władze samorządowe. Tak było i 20 lat temu o czym pisał nasz regionalny, powstały również w tym roku, na bazie przemian „Tygodnik Podhalański:” cyt.

 „Bezapelacyjne zwycięstwo kandydatów Komitetów Obywatelskich „Solidarność” w większości okręgów wyborczych świadczy o trwającym wciąż poparciu społeczeństwa dla programu demokratyzacji i etosu, który reprezentują środowiska skupione wokół Komitetów Obywatelskich...

To zwycięstwo cieszy, ale i napawa troską. Nadszedł czas trudnej i mozolnej pracy budowania od podstaw lokalnej samorządności, niepopularnych – być może – decyzji, taktyki małych kroków, która nie zdoła zaspokoić wielu wygórowanych oczekiwań.

Teraz już z całą pewnością możemy powiedzieć, że bezpośrednio od nas samych zależeć będzie nasz przyszły los, los Polski...”. 

Słowa te pomimo upływu 20 lat nie straciły nic na aktualności. Przez najtrudniejszy okres początków i rozwoju samorządności naszym przewodnikiem i Ojcem duchowym był Ojciec św. Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Miasta, który podkreślał zawsze rolę samorządów jako bezpośredniego realizatora ideałów „Solidarności” i ewangelicznego przesłania, jeden drugiego brzemiona noście”.

Dzisiejsza uroczystość z tak licznym udziałem znakomitych gości, samorządowców i tych którzy samorząd  wspierają i z nim współpracują jest dowodem na to, że Nowy Targ był ale i  - jestem przekonany - jest nadal liderem tych wszystkich pozytywnych przemian wynikających z działalności odrodzonych samorządów. Pomimo istniejących różnych problemów i trudności  samorząd w Polsce, ale i w Nowym Targu na trwale wpisał się w naszą rzeczywistość i życie codzienne zmieniając zasadniczo ich obraz. Obyśmy tylko korzystając z demokracji potrafili ją właściwie wykorzystywać a spory polityczne i osobiste  nie przesłoniły podstawowego celu i zadania samorządu: zaspakajania potrzeb społeczności lokalnej wyrażającego się według mnie przede wszystkim dostrzeżeniem i rozwiązywaniem problemów konkretnego człowieka czy grupy społecznej.

Jako samorządowiec od 1990r. dziękuję wszystkim którzy w dziele samorządności pracowali i współpracowali. Tym którzy dzisiaj są na tej sali, tym którzy już odeszli do wieczności, a wśród nich tych z których doświadczenia życiowego korzystałem ucząc się samorządności, a byli to m.in. śp. Rafał Soboleski, śp Witold Pustówka, śp. Wiesław Solecki, śp. Józef Truty, śp. Kazimierz Samolej, śp. dr Jerzy Mroczka, śp. Wojciech Kryj, śp. Zbigniew Piekarczyk, śp. Adam Worwa  i tym których dzisiaj nie ma tu z różnych powodów. 

Trzeba i należy wykorzystać chwilę, czas i możliwości jakie daje nam obecny okres, a szczególnie nasz udział w Unii Europejskiej i możliwe do pozyskania środki unijne przeznaczone na realizację konkretnych projektów inwestycyjnych i społecznych, czego miasto Nowy Targ, które otrzymało w ostatnim czasie ponad 60 mln zł dotacji na różne cele, jest najlepszym przykładem . Korzystając z obecności na naszych uroczystościach Marszałka Małopolski Marka Nawary serdecznie dziękuję za osobiste wsparcie dla miasta we wszystkich naszych staraniach o pozyskiwanie unijnych dotacji.   Dobre działanie samorządu wymaga nieustannego kształcenia i podnoszenia jakości pracy stąd tez wynikały starania o certyfikat zarządzania jakością ISO 9001 – 2008, który dziś otrzymamy. 

Mam nadzieję i życzę tego nam wszystkim, abyśmy obejmując refleksją te 20 lat rozwoju samorządności wyciągnęli wnioski i nie zrażając się trudnościami potrafili iść dalej ta drogą, zachęcając przedstawicieli młodego pokolenia do zaangażowania się i pracy dla naszej Ojczyzny – Polski i „małej” ojczyzny Miasta i Podhala. Najbliższa okazja  tego już w listopadzie tego roku - naszemu kochanemu miastu i wszystkim życzę, żeby się to udało.

Pomimo 20 lat samorząd to nadal wielkie zadanie  i wyzwanie. Jestem głęboko przekonanym, że działając wspólnie „damy radę” i sprostamy wymogom czasu i zadań jakie przed nami.

Dziękuję za uwagę!

        Marek Fryźlewicz
   Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 29-09-2010r.
Oglądane: 4484 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE