X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 70

Mowa pożegnalna Burmistrza Marka Fryźlewicza na uroczystościach pogrzebowych śp. prof. Zofii Stopki - 27.09.2010r.

"Bo wyjdziecie nie jakby w nagłym pośpiechu, ani nie pójdziecie jakby w ucieczce.
Raczej Jahwe pójdzie przed wami i Bóg Izraela zamknie wasz pochód"
.
Ks. Izajasza 52,12

Są różne pożegnania. To, w którym bierzemy udział jest chyba jednym z najtrudniejszych. Jesteśmy dzisiaj u św. Anny na nowotarskim cmentarzu, aby pożegnać na ostatnią ziemską drogę śp. Panią prof. Zofię Stopkę.

Nie jest rzeczą prostą mówić na pogrzebie swojej nauczycielki i wychowawczyni, ale i w demokracji, jak pisał Herbert trzeba dać świadectwo. A nasza profesorka popularna "Zosia" była tą, która nie tylko świetnie uczyła, wychowywała ale i zawsze dawała świadectwo. Dobre świadectwo w czasach, którym często inni nie sprostali. Większość z nas tu obecnych miała okazję poznać Panią Profesor i ma w oczach swój własny jej obraz i wizerunek. Ja należę już do tego pokolenia, dla którego była nie tylko profesorką od matematyki, ale i w pełni słowa tego znaczenia wychowawczynią. Nigdy nie oddzielała jednego od drugiego, a przy kolejnych jubileuszach matury dostrzegaliśmy to coraz lepiej. Starała się nas, nawet tych najbardziej odpornych na funkcje, różniczki i trygonometrię, jak najwięcej nauczyć, a przynajmniej dać podstawy matematyki na następne etapy kształcenia. Nie zaniedbywała przy tym wychowywania nas, a jej celne uwagi czy tylko czasem jedno przenikliwe spojrzenie większość z nas pamięta do dzisiaj, pomimo upływu często wielu już lat. Sympatyczny i ciepły uśmiech, wzrok osoby, która potrafi czytać z twarzy, celne powiedzenia i riposty, specyficzne poczucie humoru, elegancja ale i ciepło płynące z jej osoby dopełniały tego obrazu.

Ukończenie Liceum Goszczyńskiego przez swoich uczniów nie kończyło jej związków z nami. Była na każdym zjeździe maturalnym, które wykorzystywała do zainteresowania się losami życiowymi szczególnie tych z nas, którzy wyjechali daleko od Miasta. Mieliśmy do niej zaufanie, a ona to odwzajemniała, ciesząc się naszymi sukcesami, a martwiąc się porażkami i problemami, które często pomagała nam rozwiązywać. Często, gdy spotykaliśmy się na ulicy, w "gimplu” czy pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przekazywała mi swoje uwagi o mieście, problemy, którymi żyją mieszkańcy, ale nie krytykując, lecz starając się wyrazić swoją opinię i sposób rozwiązywania danej sprawy. Żegnając dzisiaj naszą Panią Profesor dziękujemy jej za to, że w taki sposób była z nami kierując się w życiu ewangelicznym przesłaniem z księgi Mądrości Syracha:

"Nadto sprawię, że nauka świecić będzie jak zaranie i ukaże się jak najdalej.
Owszem wyleję naukę jak proroctwo i przekażę ją pokoleniom na wieki.
Patrzcie, że nie tylko dla siebie samego się natrudziłem
lecz także i dla tych wszystkich, którzy jej szukają."

Śp. Pani profesor dołączyła już do grona tych wszystkich swoich i naszych wielkich profesorów Goszczyńskiego, którzy przeszli drogą ziemskiej wędrówki zasługując się dla Boga, Ojczyzny, Miasta i ludzi a dzisiaj stanowią dla nas wzór abyśmy nie zeszli z dobrej drogi. Tak jak ona, która przyjęła, nie tylko jako świetny matematyk, za swoje biblijne słowa „Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy posiedli mądrość serca” a bojaźń Boża była naszą tarczą i zbawieniem.

Żegnając naszą kochaną Panią Profesor w imieniu samorządu Miasta Nowego Targu, rzeszy uczniów i wychowanków wiem, że na zawsze zostaniesz w naszej pamięci, modlitwach i w naszych sercach. Smucąc się z powodu naszego ziemskiego rozstania pociesza nas chrześcijańska nadzieja i słowa:

"Bo wyszłaś nie jakby w nagłym pośpiechu, ani nie pójdziesz jakby w ucieczce.
Raczej Jahwe pójdzie przed tobą i Bóg Izraela zamknie twój pochód".

Drogim, Mamie, Siostrze, Bratu, całej Rodzinie, społeczności szkolnej Liceum im. S. Goszczyńskiego i wszystkim, których ta śmierć dotknęła składam wyrazy serdecznego współczucia.

Spoczywaj w pokoju!           

Aktualizacja: 28-09-2010r.
Oglądane: 6521 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE