X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 77

Odezwa

Gazeta Podhalańska Nr 30 z dnia 25 lipca 1920 r.

Odezwa

Pozostając pod wrażeniem nieludzkich zmagań w walce orężnej naszych armii z najezdniczemi wojskami wschodniego wroga, niosącego śmierć i zagładę Narodowi Polskiemu, a posłuszni płomiennej odezwie Naczelnika Państwa i Rady Państwa, my członkowie Rady miejskiej wolnego miasta Nowego Targu obowiązani do czuwania nad dobrem i całością mienia i życia obywateli, odwołujemy się do Ogółu wszystkich Obywateli Polaków zamieszkujących nasze miasto i jednomyślnie postanawiamy jako obowiązek i drogowskaz dla wszystkich Obywateli Polaków naszego miasta.

 1. Zaniechajmy przynajmniej aż do czasu zwycięstwa oręża polskiego i odparcia wroga wszelkich waśni, sporów i podjudzań tak stanowych, jak politycznych, gdyż obecnie tylko zgoda i łączność wszystkich stanów uratować nas potrafi.

 2. Wzywamy wszystkich młodych i zdrowych mężczyzn do służby wojskowej ochotniczej pod rozkazami generała Hallera, a słabych i starych oraz rozporządzające czasem kobiety – do służby wewnątrz kraju.

 3. Pamiętajmy jako niewdzięcznych synów ojczyzny i niegodnych korzystania z praw obywatelskich tych, którzy uchylają się od obowiązku służby wojskowej, dalej tych, którzy dorobiwszy się w czasie wojny znacznego majątku, nie podpisują wydatnie pożyczki państwowej, a wreszcie tych, którzy kosztem najuboższych uprawiają lichwę żywnościową i towarową i podkopują przez to byt obywateli i państwa.

 4. Wzywamy do opamiętania się tych wszystkich, którzy rozmyślnie albo z głupoty zohydzają Rząd polski, Władze nasze i Armię, którzy szerzą popłoch lub nienawiść stanową, którzy odwodzą od obowiązku służby wojskowej, przechowują dezerterów i wogóle szerzą w mieście i powiecie rozkładowe hasła bolszewickie, w przeciwnym razie piętnujemy ich jako zdrajców Ojczyzny, których należy przykładnie karać i oddawać w ręce naszych Władz wojskowych i cywilnych.

 5. Wzywamy celem zasilenia Skarbu Państwa i podniesienia naszej waluty do ochotnego składania w ofierze złota, srebra, kruszców i broni i wydatnego podpisywania Państwowej Pożyczki Odrodzenia.

 6. Wzywamy wszystkich zdolnych do zgłaszania się do służby pomocniczej wojskowej oraz do wzajemnego niesienia pomocy tym rodzinom, których ojcowie lub żywiciele walczą orężnie za Ojczyznę.

 7. Odwołujemy się do serc i rozumów wszystkich Obywateli Polaków, wzywamy do solidnego poparcia wysiłków Narodu i Rządu, gdyż chodzi tu o przyszłość nie tylko naszego miasta, powiatu i jego mieszkańców, ale o przyszłość i wielkość całego Narodu i państwa polskiego.

  Gdybyśmy teraz zaniechali spełnić obowiązków, klątwa pokoleń zaciążyłaby na nas na wieki.

  A więc do czynów i na pomoc zagrożonej Ojczyźnie !!!!!!

Nowy Targ, dnia 17 lipca 1920 r.

więcej na: www.muzeum.nowytarg.pl

Aktualizacja: 16-08-2010r.
Oglądane: 4371 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE