X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 133

List Abp. Stanisława Dziwisza na uroczystości 100-lecia LO
 

Cztery lata w Nowym Targu


Zdawać by się mogło, że to niewiele czasu w życiu człowieka, ale dla mnie był to okres ważny. Okres weryfikacji pragnień i planów życiowych, które nosiłem w sercu i które były motywem podjęcia nauki w Liceum. Nowy Targ, a szczególnie środowisko młodzieży stwarzało dobre warunki do dojrzewania i podejmowania odpowiedzialnych decyzji na całe życie. Patrząc z perspektywy wielu lat mogę stwierdzić, że z mojej klasy wyszło wiele koleżanek i kolegów zasłużonych dziś dla społeczeństwa.
Bardzo dziękuję Redaktorom Księgi Pamiątkowej za zaproszenie mnie do napisania moich wspomnień" z okazji 100-lecia tak wielce zasłużonej dla Podhala Alma Mater Seweryna Goszczyńskiego. Historycy wypowiedzą się w sposób im właściwy o dziejach naszej Szkoły. Ja chciałbym skorzystać z okazji, aby wyrazić moje uznanie i sympatię dla Nowotarskiego Liceum oraz moją osobistą wdzięczność naszym Profesorom i Wychowawcom za ich wkład i poświęcenie dla naszej edukacji. Trudno mi pisać o wszystkich. Przywołam na pamięć tylko niektóre postacie, które odegrały w moim życiu znaczącą rolę.
Pisać nauczyłem się w Rabie Wyżnej. Podstawowe wykształcenie zdobyłem w Sieniawie, zaś otwarcie na szeroki świat i kulturę wiążę w moim życiu z przekroczeniem progu Liceum Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Moment ten utrwalił mi się głęboko w sercu i pamięci. Przed moimi oczyma staje jakby dziś dostojna postać Pani Dyrektor Marii Geblowej, która przyjęła mnie do Liceum. Dalsze losy edukacji związały mnie przede wszystkim z wyjątkową osobą, jaką był dla mnie - a jestem przekonany, że również dla moich kolegów z Klasy A - Profesor Józef Niemczyk, nasz wychowawca. Imponował nam prawością charakteru. W swoim postępowaniu nie kierował się pochodzeniem uczniów ale ich dobrem. Był patriotą, dalekim od służalczości politycznej. Jego postawa była dla nas drogowskazem. Wspominamy go równocześnie jako znakomitego pedagoga. Matematyka w jego nauczaniu nie była ciężarem, lecz wręcz przeciwnie, była dla wielu przyjemnością. Profesor Niemczyk wymagał od nas pilności i kulturalnego zachowania. Nie znosił prostactwa. Bardzo wiele mu zawdzięczamy,

 
  Nie chciałbym zbytnio rozszerzać tej refleksji, ale osobiście w poczuciu wdzięczności nie mogę nie wspomnieć Profesor Marii Markockiej, Profesor Darii Kopystiańskiej, a także Profesora Jana Krzystyniaka. Byli to pedagodzy, którzy przeszli do legendy, o których mówi się na naszych spotkaniach z całą. życzliwością.
Postacią, która zapisała się w szczególny sposób w historii Nowego Targu, a przede wszystkim Liceum, był nasz charyzmatyczny katecheta Ks.Stanisław Kudelski. Łączył w sobie mocną osobowość kapłańska z imponującą wiedza. Świetny wychowawca. Miał ogromny wpływ na młodzież. Przygotował też wielu kandydatów do kapłaństwa. A czynił to z wielka subtelnością, aby każdemu zostawić swobodę osobistej decyzji. Katechizacja, która w czasie naszego pobytu w Liceum przechodziła burzliwe momenty wyrzucania ze szkół i powrotów, w zależności od sytuacji politycznej, miała ogromny wpływ na nasze wychowanie. Katechizacja dopełniała szkołę, a szkoła jej nie stawiała przeszkód. Była jakaś organiczna współpraca Liceum-Kościół-Miasto. Do dziś wspominam młodzież ciągnącą do nowotarskich szkół ze wszystkich stron Podhala, która utrwalonym zwyczajem wstępowała do kościołów, zwłaszcza starego, aby pomodlić się o Boże błogosławieństwo przed nauką, a po nauce podziękować Bogu za udany dzień.
Gdy Ojciec Święty odwiedzał swoje Wadowice, wspomniał o kremówkach, które od Jego wizyty stały się popularne. Nasze Liceum też miało swoje kremówki, które Pani Barbachenowa wystawiała na korytarzu na wielkiej przerwie. Muszę przyznać, że były także dobre. Kosztowały,
0 ile pamiętam 2 zł. W okresie letnim chętnie chodziliśmy również na dobre lody, o ile miało się parę złotych, o które nie zawsze było łatwo. Większość uczniów żyła biednie, musiała bardzo oszczędzać. Z tego samego powodu pójście na mecz hokejowy znakomitej drużyny nowotarskiej nie zawsze było możliwe. To jednak nie było przeszkodą, aby w atmosferze życzliwości nauczycieli i przyjaźni uczniów zdobywać wiedzę
1 mądrość, z której korzystamy przez całe życie.
Drodzy młodzi Przyjaciele!
My już w tej chwili mamy swoje lata, ale gdy wspominamy nasze Liceum, serce nam bije młodzieńczo. Życzę Warn świeżości ducha i entuzjazmu, a rezultaty przyjdą. Pamiętajcie, że od Was zależy w dużej mierze przyszłość regionu, bogatego w historię, przedsiębiorczego, religijnego i patriotycznego Podhala, gdzie ludzie czuli się zawsze wolni, a wolność ta była dla nich zadaniem.
 
  Profesorom życzę, aby w ich odpowiedzialnej pracy znajdowali zawsze radość dobrze spełnionego zadania, a w przyszłości mogli się chlubić swoimi wychowankami.
Szczęść Boże!
 
     
  Watykan, 11 marca 2004 r.
 

Aktualizacja: 08-04-2004r.
Oglądane: 10397 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE