X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 72

Kupujemy rdzenne polskie wyroby

Gazeta Podhala Nr 1, Nowy Targ dnia 1 stycznia 1939 r.

"Kupujemy rdzenne polskie wyroby"

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Od pół wieku przeszło rzuca się pokoleniom tę popularną myśl, zdrową przestrogę. Powtarzamy ją bezmyślnie. Cóż jednak warta prawda, sprowadzona niebacznie do pustego brzmienia słów ?

Nie całego społeczeństwa dotyczy, bynajmniej, zarzut obojętności dla produkcji rodzimej, bo szerzy się zrozumienie, że rolnictwo i przemysł to dźwignie bytu narodowego.

Gdy w r. 1850 zniesiono granicę między Królestwem kongresowym a cesarstwem rosyjskim, napłynął kapitał zagraniczny, ukształtował się nasz wielki przemysł ( Łódź, Pabjanice, Zagłębie). Zmiany polityczne w Rosji odbiły się korzystnie na organizacji naszego życia gospodarczego. Związki zawodowe, ruch kooperacyjny, wszystko to sprzyjało świadomości w szerszych warstwach społecznych, że wytwórczość polska, że popieranie wytwórczości polskiej – to czyn narodowy.

Czynem okazaliśmy nasza wolę do niepodległości politycznej . Nie dość tego: Spada na barki naszego pokolenia zadanie podjęcia dzieła, jakie dyktuje nam nasza wola osiągnięcia niepodległości gospodarczej.

Nasi zasłużeni, solidni, producenci nie gołosłownie polecają swe wyroby, jako skutecznie rywalizować mogące z szumnie reklamowanymi przetworami zagranicznymi. Ale my nie wierzymy; wolimy chwalić i popierać cudze.

Zaczęliśmy nasz przegląd od branży lekkiej, choć pozycje budżetowe jaki ona wyłania w istocie swej nie raz są na miarę poważne. A z nimi grosz polski odpływa za granicę, nie zasilając źródeł miejscowych, godnych ze wszech miar naszego poparcia.

Toż samo w dziedzinach, które dostarczają artykułów, stanowiących codzienną potrzebę. Obuwie, tkaniny odzieżowe. Widzi się niejednokrotnie , z rzetelnym zdumieniem, nabywców obuwia zagranicznego, oferowanego za bajońskie sumy.

Niejeden zamożny klient odrzuca polski materiał wełniany. U pokątnego, nieuczciwego dostawcy, nabywa ten sam, jako „angielski”, płacąc niemal dwa razy drożej, ale za to z uczuciem zadowolenia.

Wiarę w przyszłość naszego gospodarstwa stworzyć musi w sobie całe społeczeństwo i ugruntować ją na trwałych podstawach pomocy wzajemnej przedstawicieli interesów.

Konsument utyskuje nieraz, że producent miejscowy, nie liczący się z konkurencją zagranicy, zaniedbuje się , oferuje towar coraz gorszy. Nie wart poparcia. Rzecz ma się o tyle inaczej, że towar, zyskujący nabywców, podpierający materialnie producenta , staje się wnet czynnikiem zdrowej konkurencji, będący podwaliną życia w najszerszym rozumieniu słowa.

Po tej samej linii rozwoju wcielać się może, stopniowo, marzenie nasze o zdobywaniu, coraz szerszych dla przemysłu polskiego rynków zagranicznych, o naszej ekspansji, z którą musianoby się poważnie liczyć. W nieustannej walce narodów o byt, współzawodnik nie jest wrogiem, staje się czynnikiem pożądanym, uskrzydlającym wytwórczość , gdy ekspansja przemysłowa narodów jest wzajemną, gdy zdobywa już stałe momenty równowagi.

W ekonomicznym zespole narodów świata nikt nie może bezpiecznie pozostać na uboczu, być pozycją na uboczu. Trzeba zdobywać zaufanie zagranicznych odbiorców, trzeba wciąż pracy, wysiłku, doskonalenia się. Cóż, gdy miejscowi odbiorcy nie chcą czynić pierwszego kroku! Lekceważą własną, swojską produkcję.

Rozważmy wreszcie pokrótce sprawy żywotnie związane z dobrze popartym uprzemysłowieniem kraju. Przemysł zatrudnia ręce robocze, zatrudnia pracowników umysłowych.

Gdy przemysł chwieje się, upada, tysiące ludzi znajduje się bez zajęcia, tysiące rodzin bez chleba. Element bezrobotny - to czynnik fermentu społecznego, zawodowy burzyciel istniejącego ładu społecznego, który tych ludzi niezadowolił, nie dał im jeść, wydziedziczył ich, ukrzywdził.

Dzisiejsze olbrzymie trudności gospodarcze w związku ze światową sytuacją muszą u nas wywołać mocne skupienie wszystkich sił.

Skupmy nasza wolę! Nie lekceważmy drobiazgów, jakimi przyczynić się może każdy obywatel do krzewieniny szacunku dla naszej wytwórczości. Szacunku dla nas samych.

Brońmy naszego przemysłu polskiego! Kupujmy tylko rdzenne polskie wyroby!

Aktualizacja: 20-01-2010r.
Oglądane: 4168 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE