X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 103

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza podczas XX Nowotarskiego Spotkania Noworocznego - 9 styczeń 2010r.

 

"Wdzięczność serca tworzy łańcuch dobra łączący ludzi i wyzwalający pozytywną energię potrzebną do życia i działania."

 

Szanowni Państwo,

Minął kolejny rok, ponad tydzień temu rozpoczęliśmy Nowy 2010 Rok. Spotykamy się dzisiaj na XX już Nowotarskim Spotkaniu Noworocznym, które stało się już nasza miejska tradycją. Tradycją godną kontynuowania, bo od jej początków ideą tego spotkania ludzi, którzy tworzą teraźniejszość i przyszłość Miasta i Podhala organizowanego przez władze i samorząd miasta były podziękowania i wdzięczność dla tych wszystkich, którzy w rozmaity sposób swoim powołaniem, wykonywana pracą i działalnością wspierają jego rozwój i pomagają rozwiązywać trudności i problemy. Początek nowego roku skłania też do refleksji i podsumowań o tym czasie, który dane nam było przeżyć i wypełnić pracą i zaangażowaniem. Dla samorządu a i przecież dla nas wszystkich był to rok wielkich rocznic: 70-lecia wybuchu II wojny, 20-lecie prawie wolnych wyborów parlamentarnych, 90-lecia Związku Podhalan i 30-lecia wizyty Ojca św. Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

Wszystkie te ważne rocznice godnie uczciliśmy, a jubileusz wizyty Ojca św. Jana Pawła II zaznaczył się wieloma uroczystościami i imprezami, które miały nie tylko przypomnieć to najważniejsze w historii miasta wydarzenie, ale i przekazać jego przesłanie i wartości, które Jan Paweł II głosił całym swoim życiem i pontyfikatem a są nadal aktualne młodemu pokoleniu.

Z okazji jubileuszu 90-lecia Związku Podhalan i 105-lecia ruchu góralskiego mieliśmy zaszczyt gościć Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Profesora Lecha Kaczyńskiego, który oprócz obecności na Zjeździe Podhalan spotkał się z mieszkańcami miasta i Podhala na Rynku i otworzył odrestaurowany Ratusz, który został później poświęcony przez ks. biskupa Wiktora Skworca – Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej.

W życiu miasta dzięki Opatrzności Bożej i opiece św. Katarzyny naszej Patronki nie odnotowaliśmy klęsk żywiołowych i kataklizmów.

Samorząd miasta dzięki wytrwałej pracy, niezrażaniu się trudnościami i opiniami tych, którzy nie wierzyli w możliwość sukcesu pozyskał ogromne środki sięgające prawie 60 mln zł z unijnej kasy na realizację ważnych dla miasta i regionu projektów, którymi są:

  • rewitalizacja Rynku, centrum miasta i Parku Miejskiego,

  • modernizacja oczyszczalni i dokończenie porządkowania gospodarki wodno-ściekowej

  • budowa pełnowymiarowej hali sportowej przy nowej szkole na Niwie i inne mniejsze projekty.

Środki te w połączeniu z własnymi pieniędzmi dają szansę na dalszy, szybki rozwój miasta i przezwyciężanie jego problemów. Tylko w tym roku wydatki inwestycyjne sięgną 40% całego budżetu miasta.

Jako burmistrz miasta serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy na różny sposób pomagali w tych ważnych sprawach począwszy od przygotowania wniosków poprzez uzyskiwanie potrzebnych uzgodnień i pozwoleń aż po otrzymanie pozytywnych decyzji dotyczących dofinansowania. Mogę śmiało powiedzieć, że miasto ma wielu przyjaciół w różnych samorządach i urzędach, instytucjach rządowych i samorządowych i gremiach decyzyjnych, żeby wymienić tylko obecnego dzisiaj Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawarę, któremu serdecznie dziękuję za obecność i za wszelkie wsparcie.

Dzięki zaangażowaniu Pana Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Profesora Stanisława Hodorowicza i kierowanego przez niego zespołu rozwija się ilościowo i jakościowo nasza "podhalańska wyższa" a nowa baza - centrum dydaktyczno - administracyjno - biblioteczne już w tym roku zostanie oddana do użytku. To dobry prognostyk dla miasta i Podhala bo przecież nauka i wiedza to podstawa rozwoju i konkurencyjności miasta i regionu.

Przedstawiciele społeczności miasta odnosili sukcesy w różnych dziedzinach życia i trzeba by bardzo przedłużyć moje wystąpienie aby je wszystkie wyliczyć.

Oprócz sukcesów nie brakowało też jak to w życiu bywa trudności, problemów i porażek do których zaliczyłbym niepodejmowanie ważnych inwestycji wskutek sprzeciwu kilku czy kilkunastu właścicieli gruntów czego widocznym przykładem są chociażby Stacja Narciarska Nowy Targ - Dziubasówki czy ważna dla komunikacji ulica Grel. Tych spraw nie zamierzamy jednak "odpuszczać" mając nadzieję, że w końcu będzie możliwość ich załatwienia.

Przed nami prawie cały rok 2010 - rok trudny, pełen pracy, nowych zadań, wyzwań i ważnych rozstrzygnięć.

Wierzę, że jak się to potocznie mówi „damy radę” i wspólnie odniesiemy sukces. Wiara ta i przekonanie wynikają z mojej znajomości miasta, jego społeczności lokalnej, przyjaciół i sprzymierzeńców. Miasto założone przed niespełna siedmioma wiekami przez króla Kazimierza Wielkiego na solidnym duchowym i materialnym fundamencie ma wszelkie warunki i predyspozycje aby być miastem rozwojowym i przyjaznym dla mieszkańców i wszystkich gości, którzy nas odwiedzają.

Okres noworoczny w którym się spotykamy jest czasem składania życzeń. W imieniu władz miasta Nowego Targu życzę Państwu, wszystkim wspólnotom i grupom, które reprezentujecie, działając dla dobra miasta i Podhala abyśmy jak pisze nasz nowotarski poeta dr Roman Dzioboń:

 

„Radość ze Światła
radość z Narodzin.
To światło
co tak silnie rozbłysło
w Betlejem
ponieśli przez codzienność
i szarość życia
bo tylko
ONO Jedno
Oznacza
Nadzieję.....”. 

 

Niech ta nadzieja trwa w nas, dobre dni będą naszym udziałem w całym roku, a łaska Boża, życzliwość dobrych ludzi, pomyślność i szczęścia zawsze nam towarzyszą

 

Szczęść Boże!

Marek Fryźlewicz

Aktualizacja: 12-01-2010r.
Oglądane: 3874 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE