X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 54

Z opłatkiem

Gazeta Podhalańska nr 51-52 z dnia 25 grudnia 1932 r.

Z opłatkiem

Wigilia Bożego Narodzenia , to dzień wielkiej uroczystości familijnej. Wtedy przy stole wigilijnym skupia się cała rodzina, aby wspólnie złożyć sobie życzenia na następny rok.

Bo właściwie dzień wigilijny na Podhalu kończy rok bieżący, a zaczyna nowy.

W dniu tym, tam w rodzinach wspólnie zdaje się sprawozdanie z rocznej pracy członków rodziny. Tutaj wypomina się błędy i drobne postępki, tutaj roztrząsa się i rozpatruje pokrótce cały przebieg życia poszczególnego członka rodziny w mijającym roku. Tu można słyszeć słowa nagany, napomnienia, wezwania do poprawy i wskazówki na przyszłość.

Poczem następują wspólne życzenia na następny rok.

Życzą sobie wzajemnie z całego serca. Dzień ten to dzień prawdziwej szczerości. Zróbmy wszyscy sprawozdanie z naszej corocznej pracy przy wspólnym stole. Niech nikogo nie brakuje i każdy ze szczerością przyzna się do swych rezultatów pracy. Jeżeli chcemy być szczerzy i nadal wzajemnie, ramię przy ramieniu pracować nad naszą doskonałością, to porzućmy wszelkie niesnaski i nieporozumienia i idźmy odtąd razem w jarzmie życia naszego. Powiedzmy sobie szczerze, że odtąd chcemy nieoddzielnie pracować i łączyć nasze wysiłki przy pracy nad wielką sprawą – sprawą podhalańską, a przez to i polską.

Zapomnijmy odtąd o swoich własnych ambicjach i ambicyjkach – przy sprawie wspólnej nie ma i nie może być własnej ambicji, powinna być ambicja wspólna sprawy społecznej.

Uderzmy się w piersi i powiedzmy sobie, że nie czas teraz na żale i skargi. Życie jest ciężkie i nie na to żyjemy, aby bez trudów dowlec się do swego kresu żywota.

Życie to intensywna praca nad sobą samym; życie bez trudów, to życie bezmyślne – i nie ten może powiedzieć o zadowoleniu i radości życia, co nie napotkał w swej drodze na żadne przeszkody, lecz ten , co z wiarą znosił ciężar, jaki spadł na jego barki i nie poddał się burzom, jakie napotykał w swej drodze. Życie to ciągła praca, to ciągłe poszukiwanie skarbu prawdziwego życia.

Aby być tymi doskonałymi – musimy iść wspólnie razem naprzód z wielką wiarą, która nie zna upadku, chwil załamania się i cofania.

Człowiek bez wiary – to istota skończona, idąca poza nawiasem programu naszej pracy. Tu więc, przy wspólnym stole, nabierzemy otuchy do dalszej wędrówki prawdziwego życia, pokrzepmy się wzajemnie i powiedzmy chórem, że nie dla siebie, lecz dla wszystkich chcemy pracować.

ZF.

Aktualizacja: 23-12-2009r.
Oglądane: 4487 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE