X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 147

Rozwój przemysłu domowego przyczyni się do przełamania kryzysu na Podhalu.

Gazeta Podhalańska nr 36 z dnia 4 września 1932 r.

Rozwój przemysłu domowego przyczyni się do przełamania kryzysu na Podhalu.

Obecna sytuacja gospodarcza, brak zarobków, no i gotówki poza cieniami ma też i swoje strony dodatnie, bo zmusza wielu ludzi do przemyśliwania nad tem, jakby przecież wydobyć jaki grajcar.

Że ludzie szukają na różnych drogach zarobku, można się o tem przekonać np. w czasie jarmarku w Nowym Targu.

Przechodząc po placach targowych widzi się wielką liczbę kramarzy, sprzedających kierpce góralskie, pantofle wyszywane, różne rzeźby i wyroby z drzewa, to znowu z ceramiki napotyka się przeróżne naczyńka, dzbanuszki, i.t.p. drobiazgi, jakich poprzednio albo już zupełnie nie było, lub w bardzo ograniczonej mierze. To samo da się zaobserwować na wystawach sklepowych.

Wszystko to obliczone jest na letników i objaw ten jest bardzo dobrym, jednak w tem wszystkiem jest wielkie ale.

Jeżeli popatrzymy na te wszystkie wyroby, to brak w nich jednej bardzo ważnej rzeczy.

Wszystkie te wyroby mogłyby być równie dobrze sprzedawane w jakimś Pacanowie czy Tyrolu lub Bawarji. Za wyjątkiem wyrobów ceramicznych, chociaż i te pozostawiają nieco do życzenia, nikt nie byłby w możności odgadnąć, że pochodzą one z Podhala. Brak im zupełnie tej cechy odrębności, która nie tylko, że ma swoje niezaprzeczone piękno, ale któraby tym wyrobom dała na pewno daleko większy pokup, a co gorzej, bardzo często wyroby te rażą swoją brzydotą np. góralskie pantofle z czerwonego sukna z jaskrawemi bez gustu i smaku kwiatami. Rzeźby wszystkie można wagonami wywozić do Tyrolu, prawdziwej ciupagi góralskiej czy zakopiańskiej nie dostanie w całym Nowym Targu, nie tylko tu, ale piszący w Zakopanem przeszedł raz wiele sklepów i nigdzie takiej ciupagi nie było.

Uważam, że w interesie Podhala jest, aby temu zaradzić, a mam wrażenie, że rzecz ta nie byłaby zbyt trudna.

Ludzi szukających w tej gałęzi przemysłu zarobku jest już cały kierdel, tylko brak im pomysłów, brak im poszanowania tego, co swoje.

Nie wiedzą i nie mają tego odczucia, że właśnie wyroby o charakterze regionalnym, podhalańskim, znajdą najlepszy rynek zbytu szczególniej między obcymi, których na Podhalu widujemy coraz częściej i w lecie i w zimie.

Poddaje przeto pod rozwagę, czy nie zrobiono by już bardzo wiele w tym kierunku, gdyby w czasie zimy można było urządzić kilka krótkich lotnych kursów na Podhalu, któreby zgromadziły tych, którzy już temu zarobkowi się oddają, lub mają zamiar się oddać, a któreby pouczyły pracujących, jak ich wyroby powinny wyglądać i dały im odpowiednie wzory, tudzież pomysły na większą różnorodność przedmiotów. Odnosi się to przede wszystkim do wyrobów z drzewa. Łyżnika, czerpaka, miareczki, półki i wielu innych przedmiotów, które znalazłyby wielu chętnych nabywców. Doskonale góralskie rękawice znalazłyby wśród narciarzy zbyt pewny, a nie tylko narciarzy, są doskonałe do polowania, podróży itp. To jest towar, który znalazłby zbyt w każdym mieście.

To byłby pierwszy etap w pracy w tym kierunku, dalszym nauka rysunku regionalnego w szkołach powszechnych. Do tej sprawy powrócimy jednak na innem, właściwym jej miejscu.

Jeszcze jedna sprawa. Dzisiaj obserwuje się prawie już zupełny zanik wyrobu płótna i sukna na ręcznych warsztatach, a jednak niesłusznie, bo to jest towar eksportowy nie tylko poza powiat, ale nawet za granicę kraju. Sukno nadaje się na różne makatki do wyszywania, przykrycia, jeszcze jednak większe ma znaczenie praktyczne. Buty z takiego ręcznego sukna, tzw. kapce, dobrze zrobione, są na czas zimowy dla wielu ludzi przewyborne.

Doświadczenie moje w kierunku sukna jest mniejsze, jeżeli chodzi o płótno, to muszę powiedzieć, że miało ono duży popyt. Przed wybuchem wojny światowej jako dyrektor składnicy zajmowałem się tą sprawą bliżej. Skupowałem domowe płótno w chwilach wolnych od zajęć szkolnych na jarmarku i przy odpowiednich ogłoszeniach znajdowało ono zbyt w Ostendzie, Abhazji, Bawarji, Wiedniu bardzo wiele na Węgrzech, a także kółka rolnicze w Małopolsce były stałymi odbiorcami tegoż. Niestety nie znalazłem wtedy zrozumienia u innych i potrzebnej pomocy, a następnie wojna akcję przerwała.

Z płótna takiego, surowego,nie bielonego można robić wspaniałe letnie ubrania męskie, nadaje się ono na firanki do najlepszych mieszkań, na serwetki itp. fatałaszki do haftu. Inne gatunki na prześcieradła, ścierki, worki, itp. Koszula z takiego płótna dla turysty i w ogóle dla ludzi, którzy muszą dużo pracować fizycznie, jest niezrównaną, bo się w niej nie poci, nie lepi się do ciała i zawsze odczuwa się miły chłodek.

Piszę to tylko dla przypomnienia, praktycznie zaś wyobrażam sobie rzecz w ten sposób, że trzeba zaryzykować parę złotych, koszule szyć, a kupujący sami je rozreklamują.

L.C.

Aktualizacja: 16-12-2009r.
Oglądane: 4363 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE