X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 72

Pomnik godny pamięci Orkana to Dom Podhalański w Nowym Targu

Gazeta Podhalańska Nr 21 z dnia 22 maja 1932 r.

Pomnik godny pamięci Orkana to Dom Podhalański w Nowym Targu

Do poruszanych w dwóch poprzednich artykułach sprawy budowy Orkanowego pomnika w Nowym Targu, należy jeszcze do całości dodać kilka uwag.

Otóż na wiadomość o decyzji Rady Miejskiej co do miejsca pod pomnik, o sposobie rozpisania i przeprowadzenia konkursu oraz o wyniku sądu konkursowego, Zarząd Główny Zw. Podhalan powziął jednomyślnie uchwałę, iż wobec tego całą sprawę budowy pomnika musi uważać dalej za otwartą, postanawiając uchwałę tą przesłać na ręce P. burmistrza Rajskiego. Dodam od razu, że za stanowiskiem Zarządu Głównego opowiedziało się jednomyślnie Ognisko Zw. Podhalan w Warszawie, a takież stanowisko zajmuje niewątpliwie cała myśląca i czująca opinia podhalańska, która sprawę tę śledzi i żywo się nią interesuje.

Wiemy, że szlachetną myśl budowy pomnika, rzuconą przez naszych braci Podhalan z Ameryki podjął tutejszy Zw. Podhalan, którego Zarząd Główny ogłosił w „Gazecie Podhalańskiej”odezwę z apelem do ludności o przesyłanie na ten cel skromnych choćby datków. Jest to więc akcja zbiorowa, wysiłek wszystkich Podhalańców i dla tego uważam za swój obowiązek sprawę tę w Gazecie Podhalańskiej naświetlić.

Gdyby pomnik stawiało jakieś prywatne grono ludzi, czy jakaś spółka na swój koszt i swoją odpowiedzialność, to i wówczas moglibyśmy wprawdzie uwagi swoje wypowiadać, ale nie mielibyśmy pretensyj do zasadniczego głosu.

Tu jednak co podkreślam, rzecz ma się zupełnie inaczej. Tu musimy zabrać głos i musimy z obowiązku żądać, aby sprawy o wielkim podłożu ideowym i jeszcze większem znaczeniu wychowawczym dla podhalańskich pokoleń nie pitwano w korytku, lecz aby ją traktowano na poziomie godnym Orkanowskiego imienia i Jego świętej dla nas wszystkich pamięci.

W tych dniach minęła druga bolesna rocznica Orkanowej śmierci (zmarł 14 maja 1930 r) Duch jednak Orkana żyje między nami i nadal dzierży gazdowską buławę nad szerokim Podhalem.

Młode pokolenia podhalańskie, te idące, i te, które przyjdą, w Orkanowym dziele szukać będą wskazań do pracy nad rozwojem i przyszłością ukochanej ziemi. Niechżeby pomnik Orkana przemawiał, niechby w sercach ludzi podhalańskich wzbudzał to wszystko, co najszlachetniejsze i najbardziej górne.

Należy mocno wątpić czy pomnik taki, jak go obecnie pomyślano, spełni to zadanie, tem bardziej że nie harmonizuje z charakterem ani Podhala, ani Nowego Targu, ani z najbliższem otoczeniem, gdziekolwiek by stanął: w rynku czy na szkolnym placu.

Pomnikiem godnym pamięci Orkana, pomnikiem, który byłby żywą tradycją poprzez szereg pokoleń, pomnikiem, przynoszącym chlubę i pożytek całemu Podhalu, pomnikiem, który by był prawdziwą ozdobą Nowego Targu, a zarazem społeczno – oświatową kuźnią o magnetycznych walorach, pomnikiem za którym niewątpliwie opowiedział by się sam Orkan, gdyby mógł przemówić, takim pomnikiem może być pomnik żywy w postaci „Domu Podhalańskiego im. Władysława Orkana” z ładnem popiersiem na froncie.

Nie jest to projekt przerastający nasze możliwości, bo przy dobrej woli i zbiorowej energji mógłby być nawet w niedługim czasie zrealizowany.

Wykonanie obecnego projektu jak głosi komunikat – ma kosztować co najmniej 30 tysięcy złotych.

Nie jest to suma drobna i gdybyśmy, zamiast wkładać w pomnik – statuę, przeznaczyli ja na wspomniany dom, to byłby to już bardzo poważny zaczątek.

Po rozpoczęciu roboty dalsze fundusze musielibyśmy zdobyć, mimo dzisiejszego kryzysu i mimo „zamrożonych” kredytów.

Wierzę w najlepsze intencje tych wszystkich, którzy sprawę budowy pomnika doprowadzili do tego stanu, w jakim się ona znajduje obecnie Wszak takie pomniki stawia się często i są one niewątpliwie świadectwem uznania.

Ale tu o co innego chodzi. Dla nas Orkan był czemś więcej, niż choćby artystycznym poetą – pisarzem. Problem ten, który nazwałbym „Orkanizmem”, a który po śmierci Orkana jeszcze się bardziej zwyraźnił, wymaga omówienia.

Wszyscy go bowiem w sobie czujemy, a niejednako wszyscy rozumiemy. Dlatego też wystawieniem takiego pomnika, jakiego projekt przyjęto sprawy Orkanowskiej nie rozwiążemy. Mam głębokie przekonanie, że zbliżylibyśmy się do niej przez wzniesienie wspomnianego Domu.

Gdyby się okazało, że nie żywy pomnik, ale pomnik – statua musi koniecznie stanąć, gdyby w tym kierunku były dostatecznie przekonywujące argumenty, to jednak winien być ponowiony konkurs na innych zasadach, jeśli cała ta sprawa nie ma pozostawić po sobie -- powiedzmy – niesmaku.

Znam P. burmistrza Rajskiego, jako zapobiegliwego gazdę naszej stolicy, dbającego o rozwój i dobre imię tego miasta: wiem, że z Orkanem łączyły go przecie najlepsze stosunki, a jubileusz Orkanowski w r. 1927 w dużej mierze dzięki jego zapobiegliwości tak wspaniale wypadł; dlatego żywię pełną nadzieję, że właśnie p. burmistrz Rajski uczyni wszystko, co w jego mocy, by sprawie tej nadać pożądany kierunek.

Nie wierzę natomiast, aby sprawa budowy Orkanowego pomnika mogła się dalej, mimo wszystko rozwijać na tej platformie, na jakiej znajduje się obecnie.

Antoni Zachemski

Aktualizacja: 13-11-2009r.
Oglądane: 4582 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE