X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 58

Hołd zasłudze!

Gazeta Podhalańska Nr 32 z dnia 8 sierpnia 1926 r.

Hołd zasłudze!

Piękną uroczystość obchodziło w zeszłą sobotę gimnazjum nowotarskie. Oto w bursie gimnazjalnej odsłonięto tablicę marmurową ku czci Doktora Jana Bednarskiego, założyciela tej bursy, która była i jest prawdziwym dobrodziejstwem dla młodzieży Spisza i Orawy i całego Podhala.

Na uroczystość przybyło wielu dostojnych gości, a pomiędzy nimi Ks. szambelan Krawczyński z Ludźmierza, p. starosta nowotarski Trześniowski, p. marszałek Uznański, następnie przedstawiciele wojskowości, władz, szkół i urzędów i delegaci ludności powiatu.

Ks. szambelan Krawczyński w asyście Ks. prof. Sznajdrowicza, Ks. Łukasika i Ks. Sojki odprawił w auli gimnazjalnej uroczyste nabożeństwo i przemówił kilka szczerych słów od ołtarza, a następnie dyrektor gimn. J. Zachemski w ciepłych i podniosłych słowach podziękował wielkiemu dobrodziejowi młodzieży, którego nazwisko wielokrotnie powtarzają rok rocznie wszystkie sprawozdania gimnazjalne. Imieniem uczniów Spisza, Orawy i Podhala dziękował Doktorowi Bednarskiemu uczeń Jabłoński. Następnie po krótkiej a serdecznej przemowie p. starosta Trześniowski odsłonił w murach bursy tablicę pamiątkową ku czci Doktora Bednarskiego. W końcu dziękował solenizantowi za trudy wychowanek bursy ks. Sojka. Podczas uroczystości śpiewał chór gimnazjalny pod batutą prof. F. Rutkowskiego, kantatę p. Liberakowej, a orkiestra gimnazjalna przygrywała pod kierownictwem p. J. Stiastnego. Z przemów, które wygłoszono potem w czasie skromnego śniadania, dowiedziano się, że niejeden dobry, a wielki czyn spełnił dla Podhala dzisiejszy starosta spisko – orawski. Wspaniały, a tak niezbędny szpital powiatowy w Nowym Targu, sprawa gimnazjum, założenie „Gazety podhalańskiej”, prócz pracy na Spiszu i Orawie i bardzo wiele innych dzieł dobra publicznego, - to owoce pracy cichego, a pełnego trudów żywota Zacnego Jubilata.

Po odsłonięciu tablicy p. starosta Trześniowski wręczył Drowi Bednarskiemu książeczkę na 350 tys. marek zebranych w cichości serca na stypendja dla uczniów. Przy stole dzięki hojności obecnych, a to p. Marszałka Uznańskiego, który na ten cel przeznaczył 113.000 mk., p. rejenta Horaka, który ofiarował 35 tysięcy mk. i jednego ze znanych z hojności obywatela, który ofiarował również kilkanaście tysięcy, suma ta doszła do 535 tysięcy marek.

Przy dzisiejszym braku gotówki jest to dar królewski! W ten sposób uczczono zasługi nieskazitelnego pracownika społecznego, wielkiego dobrodzieja powiatu i młodzieży, uczczono, co się rzadko u nas zdarza za życia i zachęcono do dalszej cichej , a skutecznej pracy.

Za to Komitetowi, który urządził tę podniosłą uroczystość, należy się pełne uznanie i wdzięczność.

Aktualizacja: 06-10-2009r.
Oglądane: 4416 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE