X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 73

Czy nie ma sposobu ?

Gazeta Podhalańska Nr 32 z dnia 8 sierpnia 1926 r.

Czy nie ma sposobu ?

Kto tylko uważnie patrzy na ruch furmanek na gościńcach całego szerokiego Podhala, a może całego szerokiego Podkarpacia, tego zastanowić musi ogromna liczba furmanek z celulozą, z metrowej długości klockami drzewa smrekowego i jodłowego, "gnotkami" jak je górale nazywają. Gnotki wyheblowane ośnikiem, drzewo młode, soczyste; wczoraj lub przedwczoraj jeszcze ptak na niem śpiewał. Dużo weźmie za tę furkę ? Może 12 może13 złotych

- I nie żal wam takiego młodego drzewa ścinać ?

Kiedy chleba nie ma za co kupić, powie jeden; nie ma co koniem robić, powie drugi; las trzeba przeciąć, powie trzeci; trza na gorzałkę, roześmieje się jakiś filut; to znowu poważnie odpowie jakiś starszy: Panie, szkoda tego młodego drzewa, ale te przeklęte spółki leśne; nie zetnę ja, to nocą zetnie inny i tak człowiek morduje się, dwa razy do lasu, a jeden dzień do stacji, by przecie coś ze swej części dopaść.

I w tym leży nasze przekleństwo:brak innych zarobków i spółki leśne. Bo któż to kupuje tę celulozę: przeważnie Niemcy, bo u nas fabryk z wyrobami z masy drzewnej niewiele. Ci sami Niemcy, którzy przed wojną płacili za celulozę około 5 dolarów, płacą teraz za wagon na granicy około 22 złotych (po takiej cenie ofiarują się kupcy w N. Targu zapasy swoje sprzedać) i ciągle tę cenę zbijają. - Robią zapasy w klockach idące w miliony metrów przestrzennych, robią zapasy na kilka lat w masie drzewnej, bo wiedzą, że to ich żniwa, że Polacy postępują tak, jak syn marnotrawny, który za trzecią część wartości pozbędzie zboże ojcowskie arendarzowi, by móc pohulać, albo ten bezrobotny na tandecie, co ostatni przyodziewek z grzbietu sprzeda, byle chleba kupić. Kalkulacja Niemców – zakupić cenny materjał, którego w innych krajach nie dostaną, na kilka lat, a oprocentowanie odjąć od ceny kupna.

A masowa z owczym pędem podaż pomaga im w tem. Bo u nas Polaków to już tak: jak do Ameryki, to wszyscy, jak na Saksy, to każdy robotnik pracodawcy groził Prusami, jak drzewo wozić, to znowu wszyscy. I cieszymy się, że koleje przyniosły dochody.

A obecnie cóż by mogło zaradzić temu: Zarobki dla wsi, zmiana w organizacji gospodarowania i częściowego obywania się małorolnych bez tak drogiego pracownika, jakim jest koń, który formalnie objada małorolnego, a zastąpienie go jak to już dawno Niemcy i inni robią, co w niejednej z naszych wsi jest możliwe, przez krowy, uregulowanie sposobów korzystania pojedynczych spólników ze wspólnego lasu, a przede wszystkim, zbudowanie centrum Podhala jakimkolwiek sposobem, czy w formie spółdzielczej, czy akcyjnej wielkiej fabryki przetworów drzewnych i masy papierowej, ażeby ta 5-ta co najmniej część obecnie wywożonej z Podhala celulozy, jaka na pewno przy racjonalnym nawet użytkowaniu lasów będzie mogła być przerobiona, została przecież z korzyścią spieniężona. Może tą sprawą zajmie się tegoroczny Zjazd Podhalan.

Kiedyś przyjdzie ostrzeżenie, na celulozę pójdzie trzebież leśna, ale iść powinna do własnych fabryk.

Inż. F. Czubernat

Aktualizacja: 26-08-2009r.
Oglądane: 4274 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE