X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 74

Michał Rekucki

Gazeta Podhalańska Nr 1 z dnia 1. stycznia 1929 r.

Michał Rekucki

Sfery artystyczne Chicago zajmują się obecnie żywo twórczością artystyczną bawiącego tam polskiego malarza Michała Rekuckiego. Także paryski dwutygodnik ( "La Revue Moderne illustree des Aris et de la Vie"), podając (w Nrze 17. z dnia 15. września 1928) artykuł o Salonie Niezależnych w Chicago , poświęca wiele miejsca osobie i dziełom M. Rekuckiego i zamieszcza kilka zdjęć jego obrazów.

Artysta znany jest także w Krakowie, gdzie kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem mistrzów tej miary, jak Mehoffer i Weiss, już wtedy zyskując sobie uznanie i zdobywając trzy srebrne medale oraz inne nagrody. W Krakowie też odniósł on w r. 1914 pierwszy wielki sukces przez swoją "Madonnę".

Rekucki urodził się w r. 1884 w stolicy Podhala Nowym Targu, nic więc dziwnego, że motywy podhalańskie tak żywo utkwiły w jego wyobraźni, iż stały się jedną z najgłówniejszych cech jego talentu. Po ukończeniu studiów czerpał on natchnienie z wiecznie pięknych i miłych, zwłaszcza dla artysty, ożywionego szczerem i głębokiem uczuciem przywiązania, okolic podtatrzańskich. Potem podróżował przez jakiś czas, zatrzymując się w Wiedniu, Berlinie, Dreźnie, Monachium, Rzymie i Paryżu.

W tym okresie namalował, oprócz wspomnianej "Madonny", wiele górskich pejzażów słonecznych, dyszących życiem rozkwitłego lata lub nacechowanych swoistem pięknem zimy, obrazków rodzajowych, ginących typów górali, muzykantów itp. W "Madonnie" skrystalizowały się wszystkie specyficzne cechy jego twórczości, a mianowicie wrodzony talent naiwny z cechami czysto polskiemi, łączącemi myśl religijną z życiem powszedniem. Madonną bowiem uczynił góralkę, siedzącą z dziecięciem na rękach, w asyście dwóch młodych góralików z liljami w rękach, w polskiej, góralskiej izbie. Nie zapomniał artysta o żadnym szczególe w strojach osób, ani w przedstawionym kawałku izby góralskiej, nie zapomniał także roztoczyć na widnokręgu, widocznym przez szybę izdebki, skrawka tatrzańskich regli i hal.

Ale wojna światowa przerwała ten okres twórczości artysty. Rekucki dostał się na front i został zabrany do niewoli rosyjskiej. Wykorzystał on i ten czas pobytu swego na Syberji, robiąc tam interesujące studja, które odbiły się na późniejszej jego twórczości w ten sposób, iż wystąpiły u niego pierwiastki słowiańskie, w przeciwieństwie do okresu poprzedniego, w którym ulegał do pewnego stopnia wpływom włoskim i holenderskim. W dwa lata po powrocie z Syberji wyjechał Rekucki do Stanów Zjednoczonych A. P., gdzie od roku 1924 stale przebywa.

Obecnie poświęca on zdolności swoje tłumacza Życia i Natury sztuce portretowania. Portrety malowane przez niego, odznaczają się rysunkiem prostym, spokojnym, nadającym jednak postacią potężną siłę życia i pewne cechy dystynkcji, która czyni dzieła przyjemnemi dla widza, a równocześnie zostawia go pod wrażeniem niekłamanych wzruszeń artystycznych. Dzięki temu właśnie zyskał Rekucki sposobność malowania portretów, wielu najwybitniejszych osobistości w Chicago.

Malowanie portretów nie zabiera jednak artyście wszelkiego czasu, niedawno bowiem dał Polonji amerykańskiej swa świetną kompozycję "Śpiący rycerze".Temat do obrazu zaczerpnął Rekucki z legendy góralskiej, ujętej w formy literackie przez Kazimierza Tetmajera, według której w grotach tatrzańskich śpią zaklęci rycerze Bolesława Chrobrego, czekając na wezwanie do walki o wolność i niepodległość Polski. Obraz Rekuckiego składa się z trzech części. Z lewej strony widzimy tłum pędzonych przez Kozaka na Sybir Polaków, nie wątpiących jednak w pewne zwycięstwo swej sprawy; ucieleśnieniem tej nadziei jest dziecię , niesione przez jedną z kobiet. Skupieni koło maleństwa męczennicy zdają się mówić: "Powstanie jednak z naszych kości mściciel". Strona prawa przedstawia śpiących w jaskini tatrzańskiej rycerzy, z bronią w ręku oczekujących wezwania Wernyhory, który stoi nad grotą na tle Giewontu. Rozwiązaniem kompozycji jest obraz główny, środkowy. Z lasku wyłania się z śpiących rycerzy, husarz w złocistej zbroi ze skrzydłami u ramion, na ognistym rumaku i wzywa górala orzącego u gór pod lasem, by poszedł z nim do szeregów, które mają oswobodzić królewski gród. Zboczami pędzą nieprzeliczone tłumy husarji, podążające w niziny, gdzie widnieje Wawel, opromieniony blaskiem wolności. Góral zorał zaledwie kilka skib, gotów jest jednak zostawić rodzinę i dobytek … Pójdzie walczyć o "ślebodę" i udowodni, że niepłonne są nadzieje, pokładane w ludzie, którego allegorją są śpiący rycerze. Obraz jest silnie zdecydowany, materjał zupełnie opanowany, a silne kolory doskonale tłumaczą allegorję. Rekucki namalował ten obraz na prośbę księdza J. Chylewskiego, który zbudował w Whiting, Ind. piękną salę dla swych parafjan i pragnął przyozdobić jej scenę kurtyną, odpowiadającą jego smakowi artystycznemu. Odsłonięcie tej kurtyny uświetniło wspaniale obchód dziesięciolecia odrodzonej Polski w polskiej kolonji w Ameryce. Rekuckiemu należą się słowa prawdziwego uznania za godne reprezentowanie sztuki polskiej na drugiej półkuli.

Aktualizacja: 13-08-2009r.
Oglądane: 5230 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE