X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 99

Uroczystości pożegnania Ks. Kanonika Kazimierza Mynarskiego

Wystąpienie Burmistrza Marka Fryźlewicza podczas uroczystości pożegnania Ks. Kanonika Kazimierza Mynarskiego – Proboszcza parafii NSPJ w Nowym Targu 28 VI 2009r.

Pełnić funkcję publiczną w dzisiejszej rzeczywistości nie jest sprawą prosta ani łatwą. Funkcję taką pełni również każdy ksiądz a szczególnie ten, który ma za zadanie przewodzić wspólnocie parafialnej jako proboszcz. Mówię to z własnego doświadczenia życiowego pełniąc obowiązki burmistrza Nowego Targu już od kilkunastu lat.

W 2000 roku skierowany przez Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego rozpoczął ksiądz kanonik swoją posługę duszpasterską i kapłańską w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Był to trudny dla Parafii czas – nasilająca się choroba Prałata Franciszka Juraszka, budowa Kościoła św. Królowej Jadwigi i podział parafii spowodowały wiele problemów i spraw do rozwiązania. Rozpoczęła się Twoja trudna i odpowiedzialna praca. O jej efektach materialnych – tych, które można zobaczyć w jego wyglądzie wewnętrznym i zewnętrznym, w otoczeniu kościoła, jego budynkach pomocniczych już było wspomniane w homilii Księdza Proboszcza – można by o tym jeszcze wiele mówić. Tak jak o zrealizowaniu ostatniego ciekawego pomysłu, aby udostępnić dla zwiedzających wieżę naszego kościoła, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na Miasto i Podhale. Innym równie ważnym może i najważniejszym elementem tej systematycznej pracy było kształtowanie ducha i postaw etycznych parafian, posługa duszpasterska od najmłodszego aż do najstarszego pokolenia. Efekty tej pracy są niemierzalne, ale da Bóg przyjdą również nieraz po długim czasie. Twoje duszpasterzowanie w Parafii NSPJ i na Podhalu zapisze się nie tylko w kronikach parafii i miasta, ale przede wszystkim w naszych sercach i pamięci.

Dzisiaj kiedy przychodzi mi pożegnać Księdza Proboszcza Kazimierza, który kończy swoją posługę w Nowym Targu i w Parafii NSPJ - będącej największą na Podhalu i jedną z największych ale i najważniejszych w Archidiecezji Krakowskiej czynię to w imieniu władz, samorządu i wspólnoty samorządowej mieszkańców Miasta a również jako od urodzenia parafianin NSPJ. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę z samorządem i wspólne „budowanie” Nowego Targu. Za uczestnictwo w jego życiu – w chwilach radosnych, żeby wspomnieć tylko jubileusz 660- - lecia Miasta, czy 100 – lecie Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego. Dzisiaj kiedy z „góry’ usiłuje się upolitycznić i podzielić samorząd a wójt czy burmistrz nie należący do żadnej partii budzi zdziwienie w Warszawie Ksiądz nigdy nie wprowadzał tych podziałów, ale zawsze łączył i wspierał wszystkie dobre inicjatywy i zamierzenia samorządu modląc się o błogosławieństwo dla Miasta i jego mieszkańców. Byłeś z nami i w chwilach trudnych, żeby wspomnieć tylko okres w którym przez 3 tygodnie Nowy Targ nie miał wody zdatnej do spożycia. Zawsze mogliśmy liczyć na Twoje wsparcie, pomoc, życzliwą poradę, rozwagę, szczery uśmiech i poczucie humoru, często rozładowujące trudną sytuację.

Dziękuję za wspieranie działań służących nie tylko upamiętnieniu osoby, postaci i nauczania Ojca św. Jana Pawła II – Honorowego Obywatela naszego Miasta, ale i przekazaniu wartości którymi żył Sługa Boży Jan Paweł II młodemu pokoleniu.

Wyrażało się to nie tylko organizowaniem uroczystości jubileuszowych, tak jak tegoroczne obchody 30 – lecia wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Nowym Targu, ale i podejmowaniem różnych inicjatyw wychowawczych, kulturalnych i społecznych w Nowym Targu. Wspólnie z samorządem świadczyłeś też pomoc dla tych parafian ale i Nowotarżan z innych parafii którym przychodzi żyć najtrudniej ubogich, niepełnosprawnych i samotnych. Za to wszystko jak również za te działania służące dobru wspólnemu których nie wymieniłem serdecznie i publicznie dziękuję!

Znany filozof powiedział kiedyś, ze miarą człowieka jest to jak potrafi odejść. Dzisiejsza Twoja ostatnia w Nowym Targu sprawowana suma za parafian jak i posługa w parafii w ostatnich dniach i tygodniach jest najlepszym świadectwem jak powinno się tego dokonywać. Świadczą o tym te tak rzadko spotykane w naszych kościołach a już szczególnie w Nowym Targu brawa i podziękowanie na stojąco wszystkich obecnych w kościele po Twoim oficjalnym pożegnaniu będącym podsumowaniem tych 9 lat posługi. Jako Nowotarżanie byliśmy zawsze dumni z naszej parafii, a Twoja praca, zachęta i dobre słowo o nas zawsze pomagały aby miało to odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Żegnając Cię dzisiaj życzymy dużo błogosławieństwa Bożego w dalszej posłudze duszpasterskiej i wypełnianiu Twojego kapłańskiego powołania. Niech opieka Najświętszego Serca Pana Jezusa z którym szczególnie już od czasów „proboszczowania” w Bukowinie Tatrzańskiej poprzez Nowy Targ związałeś swoje życie oraz św. Kazimierza Twojego Patrona zawsze Ci towarzyszy tak jak nasza modlitwa i pamięć. Szczęść Boże!

                                                                                              Burmistrz Nowego Targu:
                                                                                                      Marek Fryźlewicz

 

Aktualizacja: 07-07-2009r.
Oglądane: 7144 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE