X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 150

Wystąpienie burmistrza Marka Fryźlewicza na uroczystej Sesji 4 VI 2009r.

Spotykamy się dzisiaj na uroczystej Sesji Rady Miasta aby świętować 20-lecie odzyskania niepodległości, czego symbolem stały się pierwsze po wojnie częściowo wolne wybory. Nie byłoby ich bez „Solidarności”, bez Ojca św. Jana Pawła II, chociaż niektórzy „pseudo-europejczycy” Unii Europejskiej zdają się o tym zapominać. To przecież Jego pierwsza wizyta w Polsce w 1979 roku, a na jej trasie na wyraźnie życzenie, bez którego spełnienia mogłoby nie być całej pielgrzymki do Polski znalazł się Nowy Targ, spowodowała, że poczuliśmy dumę i siłę, zobaczyliśmy, że są nas miliony, którzy podobnie odczuwają i osądzają totalitarną rzeczywistość. Podnieśliśmy się z kolan, a wezwanie i modlitwa Ojca św. Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” stały się dla nas nadzieją i umocnieniem na drodze do demokratycznych przemian, które uosabiała powstała w rok po wizycie Jana Pawła II „Solidarność”. Znamiennym, a mało znanym faktem jest, że podczas tej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 4 czerwca 1979 roku Jan Paweł II na Jasnej Górze zawierzył Polskę, Kościół i Świat Matce Bożej Częstochowskiej. Dokładnie 10 lat później odbyły się częściowo wolne wybory, w których pokazaliśmy, że chcemy być podmiotem, a nie przedmiotem społeczeństwa i polityki, a przemiany demokratyczne muszą się w Polsce dokonywać. Tak było i w Nowym Targu i na Podhalu, a działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, który uaktywniał i wspierał wszystkie działania służące solidarnościowym przemianom dobrze przysłużyła się budowie społeczeństwa obywatelskiego w mieście i w regionie.

Otwarta przed tą Sesją mini-wystawa ukazała mały wycinek tych działań stanowiąc widoczny dowód tego co działo się w naszym mieście i na Podhalu. Po bezapelacyjnym wygraniu wyborów parlamentarnych przyszła kolej na organizowanie samorządu lokalnego. I w tym przypadku działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” okazała się nieoceniona.

Po demokratycznym wyłonieniu kandydatów na radnych w przeprowadzonych 27 maja 1990 roku wyborach samorządowych KO”S” uzyskał 27 miejsc w Radzie Miasta na 28 okręgów. Jest dzisiaj na tej sali wiele osób, które angażowały się działając i wspierając KO „S”.

Jako samorządowiec wywodzący się z tego ruchu czuję się dzisiaj zobowiązany do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dzisiaj w demokratyczny sposób budować i kształtować naszą polską i lokalną rzeczywistość. Obyśmy tylko nie zapominali skąd wyszliśmy i komu mamy służyć. Niech partyjne sprawy i kłótnie nie przesłonią nam człowieka i jego problemów, które mamy rozwiązywać. Partyjną politykę i jej gry zostawmy tym, którzy niech robią to w Warszawie, a złych wzorców nie przenoszą nam do społeczności lokalnych. Dla nas niech służba dobru wspólnemu będzie celem i ideą tak jak uczył nas Jan Paweł II – Honorowy Obywatel naszego Miasta. Niech Nowy Targ i Podhale pozostaną dobrymi przykładami dla wszystkich, którzy chcą zaangażować się w samorząd dla rozwiązywania spraw i problemów społeczności lokalnych.

Aktualizacja: 04-06-2009r.
Oglądane: 3824 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE