X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 76

Klęska Podhala

Gazeta Podhalańska Nr 41 z dnia 8 października 1922 r.

Klęska Podhala

Nasze Podhale spotyka klęska w całym tego słowa znaczeniu. Stronnictwa polityczne, które u nas na Podhalu działają, potraktowały nas, jak zdobytą prowincję, jak Zulusów, lub Kafruów, stawiając na czele swych list pomniejszych łapimandatów, bez względu, czy nam się to podoba, lub nie!

Jedynie Piastowcy postawili na czele listy naszego górala Bednarczyka, natomiast socjaliści i stronnictwa narodowe nie pytały się wcale o wolę Podhala, kto ma z Podhala kandydować.

Nasze oświecone Podhale mające wybitnych przedstawicieli inteligenckich, Podhale pełne

Tetmajerów, Orkanów, Brzegów, Stopków, Machayów, i Zachemskich, mających szeroko znane imię i nieskalany charakter, a przy tem dziesiątki lat za sobą pracy społecznej, kulturalnej i oświatowej, zostało przez obozy polityczne brutalnie kopnięte, dla różnych karierowiczów o ptasich mózgach, a ministerjalnych aspiracjach.

Ludzie zapracowani dla dobra Podhala, ludu i Polski, ludzie czyści jak kryształ, zostali odtrąceni przez politycznych spryciarzy i przez ślepotę mężów zaufania różnych partyj, którzy tu nigdy dla dobra ludu nie pracowali, a na lud nasz patrzą, jako na ofiary swoich partyjnych interesów.

Dziś jest widoczne, że ani jeden z ideowców podhalańskich, którzy by mogli stanowić bezcenną wartość każdego obozu politycznego, do sejmu nie wejdzie, bo stronnictwa ponad ideały i idealistów przenoszą miernoty, służące tem bezwzględnej swemu obozowi, im bardziej im chodzi o karjerę i kieszeń.

Dlatego to na liście endeckiej nie ma ani jednego Podhalanina, dlatego na liście centrum znalazło się dla działacza rozgłośnego imienia w Polsce KS. Machaya drugie, a więc niepewne miejsce, dlatego to ludowcy dali Zachemskiemu, aż 30 miejsce na listach sejmu, by zrobić honor różnym Bryłom, Grzędzielskim itd.

Tą drogą nie zdobywa się jednak mandatów, zwłaszcza na Podhalu.

Ostatni to raz daliśmy się wziąć różnym spryciarzom partyjnym na kawał, ale apetyty swoje na mandaty i nadzieję na ich zdobycie, mogą sobie wobec tak nieszczerej polityki, już dziś obniżyć o pięćdziesiąt procentów!

Znamy dobrze wole Podhala i może ona być prawdziwą niespodzianką dla tych, którzy podrzucają nam tu swoje kukułcze jaja do wysiadywania.

Inteligencja i lud podhalański znają się zbyt dobrze ze sobą, kochają siebie głębiej, niż dobro i żłóbki partyj, które prócz biedy i kłótni nic, ani ludowi ani inteligencji podhalańskiej, ani Polsce nie przyniosły!

Nasza inteligencja żyje i pracuje z ludem jak jedna rodzina, jedno nam poeta, artysta, czy nasz zapracowany poczciwy gazda, góralska inteligencja na mandaty ludu nie polowała, ale w Sejmie była potrzebna!

Teraz uda się jeszcze spryciarzom partyjnym zdobyć u nas mandaty, ale możemy ich z gory zapewnić, że to ostatni raz!

Na swojej ziemi nie będziemy Kafarami!

W polskim sejmie dla Machayów i Zachemskich miejsce znaleźć się musi, inaczej stronnictwa polityczne będą miały na Podhalu tyle głosów, wielu mają mężów zaufania.

Podhale nie jest gniazdem dla kukułek!

My Podhalanie znamy tylko jedna partję i jedno stronnictwo, partję ludzi bezwzględnie uczciwych i czystych, programy nie wiele nam mówią, znamy ich rzeczywistą wartość!

Zygmunt Lubertowicz

Aktualizacja: 03-06-2009r.
Oglądane: 4595 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE