X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 115

Życzenia od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Pan

Marek Stanisław FRYŹLEWICZ

Burmistrz Miasta Nowy Targ

Szanowny Panie!

Zbliżają się obchody dwudziestej rocznicy przełomowego wydarzenia w dziejach naszej ojczyzny, jakim były czerwcowe wybory do Sejmu i Senatu w 1989 roku. Wybory, podczas których Polacy dali wyraz swemu pragnieniu życia w kraju demokratycznym, praworządnym, respektującym prawa człowieka, jego naturalne dążenia i aspiracje.

Drugą ważną datą na drodze polskich przemian ustrojowych był dzień 27 maja 1990 roku, a więc pierwsze w powojennej historii wolne wybory powszechne, w których wyłoniono władze gmin nowo utworzonych jednostek samorządu terytorialnego. Dzisiaj, jak co roku, dla upamiętnienia tej daty świętujemy ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Dzień Samorządu Terytorialnego.

W trudnych uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych lat dziewięćdziesiątych samorządy lokalne rozpoczęły realizację zadań, które dotąd były domeną administracji rządowej. Niezależność w zakresie realizacji tych zadań oraz samodzielność budżetowa okazały się szansą na upragnione zmiany. Szansą na rozwój Polski poprzez mądre, kreatywne gospodarowanie samorządowców. Rozpoczął się również naturalny, sprawdzony w systemach demokratycznych proces wyłaniania osób, które zdobywszy zaufanie wyborców i doświadczenie są przygotowane do pełnienia funkcji liderów swoich lokalnych społeczności. Nie byłoby dzisiejszej Polski Bez olbrzymiej, twórczej energii, którą wyzwoliła samorządowa reforma, bez ogromnego wysiłku i osiągnięć samorządowców.

Zadania samorządu są liczne i stale rosną od rozwiązywania elementarnych potrzeb społeczności lokalnych po kształtowanie polityki regionalnej i współpracę z agendami Unii Europejskiej. Dzisiaj przed samorządami stoją także inne trudne wyzwania. Jednym z nich jest globalny kryzys ekonomiczny, którego skutki wyznaczać mogą jeszcze nie do końca zdefiniowane i przewidywalne problemy. Już od października 2008 roku spotykam się z ekonomistami, szefami instytucji finansowych, aby poznać różne aspekty sytuacji i stworzyć niezależne forum wymiany poglądów. Do tych dyskusji zostali zaproszeni również przedstawiciele samorządu terytorialnego. Jestem zwolennikiem aktywnej i odważnej walki z kryzysem. Za szczególnie ważną kwestię uważam przeciwstawienie się społecznym skutkom recesji, aby w jak najmniejszym stopniu dotknęła ona gospodarstwa domowe i nie odbiła się na życiu milionów Polaków. Wspominam o tych problemach przede wszystkim dlatego, by podkreślić Państwa pracę, której wagę i wielkość potrafię docenić, opierając się na własnych doświadczeniach samorządowca byłego prezydenta Warszawy.

Doświadczenie i wiedza o potrzebach społeczności lokalnych sprawiają, że opinie działaczy samorządowych są i powinny być w jeszcze większym stopniu brane pod uwagę podczas dyskusji i prac nad regulacjami istotnymi dla dalszego rozwoju naszego kraju. Z uwagą słucham polskich samorządowców podczas moich wizyt w miastach i wsiach. Otrzymuję także wiele zaproszeń na debaty, konferencje, spotkania i uroczystości samorządowe. Nie we wszystkich mogę brać udział osobiście, ale szczegółowe relacje z Państwa dyskusji są niezwykle interesujące i inspirujące. Spotkania te są dowodem coraz pełniejszej integracji środowiska samorządowego, jego otwartości na nowe idee, woli stałej wymiany doświadczeń, chęci poznawania i popularyzowania dobrych, sprawdzonych w praktyce wzorów. Cieszy rozwój współpracy między poszczególnymi samorządami oraz ogólnopolskimi organizacjami: Unią Metropolii Polskich, Unią Miasteczek Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Województw RP. Obserwując tę współpracę, utwierdzam się w przekonaniu, że samorządy są fundamentem i jednym z najważniejszych ośrodków umacniających społeczeństwo obywatelskie, ducha wspólnotowego, ideę solidarnej współpracy dla Polski dla jednej, wspólnej, naszej Rzeczypospolitej.

Z okazji dzisiejszego święta samorządu i samorządowców pragnę podziękować Państwu za dotychczasowy trud i życzyć niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej pracy, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

                                                                     Prezydent Rzeczypospolitej:
                                                                           Lech Kaczyński

 


Aktualizacja: 29-05-2009r.
Oglądane: 5319 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE