X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 65

O los naszych młodych inteligentów podhalańskich.

Gazeta Podhalańska, Nr 7 z dnia 25 marca 1934 r.

O los naszych młodych inteligentów podhalańskich.

Jedną z najwięcej piekących bolączek życia społecznego u nas obecnie jest kwestija godna zastanowy i rozwiązania, to kwestia młodzieży wykształconej na wsi.

Któż nie odpowie na to pytanie, ile jest tej młodzieży, która ukończyła gimnazjum, seminarium, ba, a nawet uniwersytet, siedzi dziś w domu bezczynnie, ponieważ nie może dostać posady. Siedzą to ludzie młodzi, ludzie, u których jest pełno zapału, sił i chęci do pracy.

Bezrobocie tego młodego inteligenta, przebywającego na wsi, nie tylko gnębi, ale naprawdę do rozpaczy doprowadza, często staje się przyczyną sporu i kłótni w rodzinie, a zwłaszcza u nas, góralskiej, podhalańskiej.

Zdawałoby się, że tej kwestji nie będzie można ruszyć z miejsca – w całości pewnie nie – ale w części tak. Przy obecnej reorganizacji gmin wiejskich na zbiorowe, która ma w niedługim czasie nastąpić u nas w Małopolsce – otwierają się możliwości dosyć duże. Ta nowa organizacja gmin zbiorowych wymaga przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowanych ludzi, ludzi – u których powinny tylko odgrywać kwalifikacje moralne, fachowe, uczciwość, obowiązek sumiennego sprawowania na danym stanowisku, a zwłaszcza znajomość stosunków miejscowych, jak to już pisałem w „Uwagach dla samorządu”, na łamach naszej Gazety.

W szeregach tych pracowników winni się znaleźć ci właśnie młodzi ludzie – ci, którzy ukończyli szkoły średnie, a dziś nie mają zajęcia, a znają stosunki miejscowe, bo z nich pochodzą.

Oni to właśnie mogą z pożytkiem dla samorządu i Państwa pracować.

Nie jakiś emerytowany urzędnik, który już ma z czego żyć i który swoją energię wydał z siebie, przepracował swoje lata i dał już co miał dać. Ale właśnie ten młody, który wyszedł z tej wsi i poszedł do miasta po naukę, a teraz nie może otrzymać odpowiedniej dla siebie posady, powinien z powrotem znaleźć się w swojej własnej wsi i dla niej pracować jeśli tak czasy nakazują. On na pewno nie będzie z wielkim rozmachem i wielką pompą „urzędował”, ale będzie się starał tak, jak mu dyktuje sumienie, jak mu dyktuje rzetelna praca dla podniesienia dobrobytu wsi.

O tych młodych nie wolno zapominać i nie można tak milczeniem przejść do porządku dziennego. Słusznie ktoś powiedział, że młodzi są dziś zupełnie odcięci od pracy. Obojętnem dla społeczeństwa polskiego sprawa młodych ludzi nie powinna być, albowiem oni swe młode siły marnują, a wciągnięci w wir pracy wnieśliby na pewno sporo wartości do życia zbiorowego. Ludzie, którzy w przyszłości będą obsadzać stanowiska w przyszłych samorządach, powinni o tem pamiętać.

Tu nie wolno kierować się jakimiś protekcjami, albo tolerowaniem, ale przede wszystkim tym, czego wymaga życie, czego wymaga dobro wsi i Państwa.

Bo istotnie dziś Ojczyzna wymaga ludzi odpowiednich na odpowiednie stanowiska.

Fr. Bryjak

Aktualizacja: 25-05-2009r.
Oglądane: 4608 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE